Zagalo kennis of veel geluk Rivelino bewusteloos CHAOS NA FINALE Betere wasautomaten H Aps- BOSCH ITALIANEN TE OPTIMISTISCH Müllers positie niet in gevaar GOEDKOPER De triomf van Mario Zagalo KINGEN E FIFA Onmiskenbare klasse ZAKEN DOEN AUTORIJLESSEN bij LEO v. GILS DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 22 JUNI 1970 an sportiviteit" te te. bepalend is geweest rnooi. |edstrijden van het toeJ oor zaterdag gespee/ enkele speler het vele1 Er zijn ongeveer M Irschuwingen uitgedeel; lidsrechters. Geen enkd ft tot grote vechtpartijeji; gekomen, die helaas t zijn geweest voor i] Joenschappen, sinds het eerst werden geoïl ras bang dat die gunstj, laterdag en gisteravoir, kden worden beinvloetf niet geheel ongegroiij J tussen Europese en kjj lanse landen hebben tot het wegzenden - ens wangedrag en zelji van dreigementen J (itieke betrekkingen y als de dood is dat fy itbarsting van geweldd;. vernielzucht de reputati oepsvoetbal voorgoed a reeft de scheidsrechte! I van het begin tot h& rakke leiding te handt;, in persoonlijk schrijve ers van de vier overn lenteams zette de FIFj dit alles uiteen. Oti de hij, dat de scheids zonder streng moeten o» en spelers, die uiting gj hun ongenoegen ov« terlijke beslissingen. :rs van de teams worts merd, dat bijna 800 nj n over de hele wereld t zullen volgen en de II sie hoopt, dat de t« en kijkers wedstrijd/; aliber zullen zien, waad ite sportiviteit wordt p elijk het aanvaarden igen van de scheidsreé FA is ervan overtuigd t Ie teams gaarne het n bewondering van i) rs en kijkers ver»! Rous. er tot zover maar wtj op het veld zijn gew daarbuiten gewemeld en even krachtige ont et laatste gerucht - dat als het waar iele sportwereld op i omen te staan waj! skwalificeerd zou worè e spelers die aan de hi den deelgenomen, beta; het gebruik van stimoi delen. He gerucht wan jwereld verspreid voor t de urineproeven de irl imissie ter ore was iaanse speler, wiens nar ichandaal" was genoem: eens een plasje hoeven i De FIFA verklaarde a drukkelijk, dat beide spt tan de dopingproef wan: >en, niets onwelgevalli! ine hadden. CITY De FIFA heet ritserse franc (63.000 gil honken aan het Peruaans nds voor de slachtoffen ardbeving. Het Roemeens nds ontving 25.000 W ulden) en 30.000 franc gulden) werd gesel» Boliviaanse voetbalbon' vliegtuigongeluk, dat 6 Mas Fuertes" heeft Sf' 00 de (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggever) Hieronder volgen korte biografieën van de Braziliaanse wereldkampioe nen: Felix, 32 jaar, is de oudste speler van de ploeg. Hij begon zijn loop baan als prof bij Portugueasa Despor tos uit Sao Paolo en speelt sinds 1968 voor Fuminense uit Rio. In 1967 kwam hij in de selectie. Hoewel hij als een uiterst nerveus doelverdedi- ger geldt, werd hij door coach Mario Zagalo toch verkozen boven Ado en Leao, omdat die twee internationale ervaring missen. Hij heeft 31 maal de nationale kleuren verdedidg. Carlos Alberto, 25, is de aanvoer der. Hij speelt voor Santos. Hij wordt .beschouwd als een van de beste rechtsbacks uit de Braziliaanse voet- balgeschiedenis. Hij beschikt over een geweldige balcontrole. Hij stond 61 maal in het Braziliaanse team. Brito, 31, een speler van Flamengo uit Rio, heeft sinds 1964 bijna 50 in ternationale wedstrijden gespeeld, onder andere in het wereldkam pioenschap van 1966. Deze veteraan is vooral in de lucht moeilijk te ver slaan. Wilson Piazza, 25, is van nature een middenveldspeler, maar Zagalo gebruikte hem achter, omdat hij in betere vorm steekt dan Joel en Fon- tana. Sinds 1967 speelt hij regelmatig •Voor het nationale elftal. In 1968 brak hij kort voor het team op toer- nee ging naar Europa, Afrika en La- tijns-Amerika een been. Hij komt uit voor Flamengo. Everaldo, 26, speelt voor Gremio uit Porto Alegre. In de voorronde was hij reserve voor Rildo. Hij geeft, óndanks zijn klassieke spelopvatting, de rechtsbuiten van de tegenpartij weinig kans om in het spel betrok ken te worden. Sinds 1967 heeft hij rneer dan 20 „caps" behaald. Clodoaldo, 21, speelt voor Santos en wordt door zijn balcontrole en zijn geschiktheid voor zowel de aan val als de verdediging als de opvol ger van Zito beschouwd. Gerson, 29, maakt ook deel uit van Brazilië in het wereldtoernooi van 1966. Met zijn meer dan 75 interna tionale duels sinds 1963, doet hij al leen voor Pele onder. In Brazilië geldt hij als de beste speler na „de koning". Vorig jaar verhuisde hij van Rio naar Sao Paulo. Hij blinkt uit door zijn lange, zuivere passes. Rivelino, 24, is het idool van de .Corinthians fanclub. Hij heeft een ^Jfntzettend hard schot in zijn linker voet. Hij is een meester in het ne men van vrije schoppen, vooral van af de rechtsbinnenpositie. Jairzinho, de fantastische rechts buiten, schijnt op zijn 25e zijn hoog tepunt te hebben bereikt. In 1964 droeg hij voor het eerst de nationale (kleuren. Ook in 1966 in Engeland was hij van de partij. Door de pers van Rio de Janeiro wordt hij „de kei zer van het Braziliaanse voetbal" ge noemd. Hij is buitengewoon gevaar lijk door zijn grote snelheid. Tostao, 23, speelt voor Cruzeiro uit Belo Horizonte. De specialist met de linkervoet wordt door Braziliaanse Brerslaggevers geprezen als een waar voetbalgenie. In septemper vorig jaar scoorde hij in de voorrondewedstrij- den 10 van de 23 Braziliaanse doel punten. Daarna openbaarde zich bij hem een oogkwaal en moest hij een zeer zwaTe operatie aan het netvlies ondergaan. Niemand had verwacht dat hij zich op tijd voor de eindronde ''hersteld zou hebben. Pele zegt van hem dat hij zeer intelligent is, en voor zijn ploeggeno ten openingen forceert waar zij in kunnen sprinten. Pele, thans 29, is - dat staat buiten 'kijf - ook buiten zijn eigen land de koning van hetv oetbal. Hij is de eer ste beroepsvoetballer die meer dan 1000 doelpunten heeft gemaakt, te Weten 1.027 in een carrière van 14 jaar. Honderdzes maal heeft hij voor Brazilië gespeeld, ondermeer in vier wereldkampioenschappen. In 1958 maakte hij op 17-jarige leeftijd op overdonderende wijze zijn debuut voor de ogen van de wereld, toen hij in de historische finale van 29 juni zijn ploeg naar het wereldkampioen schap leidde door tweemaal tegen /Zweden te scoren. Hij is waarschijn lijk de grootste all-round voetballer uit de geschiedenis. Paulo Cezar, 20, speelt voor Bota- fogo uit Rio. Zijn koele spel krijgt {gewoonlijk brille als het werkelijk om een hoge inzet gaat. Mario Jorge Zagalo, 39, coach van let elftal maakte deel uit van de iloeg die in 1958 en 1962 wereld- tampioen werd. In 1967 werd hij ioach van Botafogo en onder zijn leiding werden enige landskampioen t schappen bereikt. In het begin van dit jaar toen de Braziliaanse ploeg op een dieptepunt scheen te zijn be land. volgde hij de ontslagen coach Journalist Joao Saldana op, en sinds dien heeft hij het respect van de echt iet zo eerbiedige Braziliaanse sport ers verworven. Hoewel men nog teeds gelooft dat hij het als coach leer van zijn geluk dan zijn kennis .moet hebben. (Van onze speciale verslaggever) Nauwelijks was het laatste fluitsignaal van de Oost- duitse scheidsrechter Rudi Glöckner verklonken in het immense Aztekenstadion van Mexico Stad bij de fina lewedstrijd tussen Brazilië en Italië (4-1) of honderden fans, fotografen en ordebewakers overstroomden het veld. Met nog enkele minuten te spelen was er langs de zijlijnen al een ware jacht ontstaan op vermetelen, die zich over de afzetting hadden gewaagd. Ook was de bal een tijdlang zoek geweest op de tribunes achter het Braziliaanse doel. Na afloop zagen de Brazilianen zich letterlijk het hemd van het lijf gescheurd door talrijke uitgelaten supporters, die de Zagalo-elf onder de voet dreigden te lopen. De in stukken gereten shirts werden verheven tot kostbare trofeeën en lokten menig vechtpartijtje uit. Pelé, met ontbloot bovenlichaam, kreeg een reus- achige fraai versierde sombrero cp zijn hoofd gedrukt en werd op de schouders van zijn landgenoten over het terrein rondgehost. Trainer Mario Zagalo gaf op het veld zijn eerste televisieinterview weg. Stadionpolitie probeerde hard nekkig gedurende de eerste twintig verwarrende mi nuten orde te scheppen, maar alle moeite bleef ver geefs. Al deze scenes speelden zich onder de ogen af van de president van Mexico, Gustavo Diaz Ordaz en de president van de FIFA Sir Stanley Rous. De Mexicaanse toeschouwers bleven naar verhouding rustig op hun plaatsen zitten tot ongeveer 25 minuten na de wedstrijd de eigenlijke sluitingsceremonie begon. Voor Rivelino was het alemaa wat teveel geworden. De besnorde Braziliaanse aanvaller raakte bewusteloos en er moest een pad gebaand worden om hem veilig naar de kleedkamer te brengen. Chaotische taferelen speelden zich na afloop van de finale of. Pele, door zijn supporters getooid met een sombrero, was uiteraard een van de centrale figuren in het feestgewoel. IMPROVISATIESPEL BRAZILIË NIET AAN BANDEN TE LE GGEN (Van onze speciale verslaggever) MEXICO STAD De triomf van het voetbal, zoals dat door de uit vinders is bedoeld. Zo mag de overwinning (41) van de Braziliaanse voetbalgrootmeesters in de finale van het wereldkampioenschap op Italië worden betiteld. De Brazilianen gelden als de uitvinders van het 4-2-4-systcem, maar zij kunnen als geen ander zo verbluffend op dit thema improviseren, dat het voetbalspel in al z(jn aanvallende heerlijkheid behouden blijft. De Italianen, in Europa geldend als de voormannen van het systeemvoetbal, konden dit spel niet aan banden leggen. De individuele klasse ontbreekt hen niet maar in al hun brille kunnen zij het fantasicvoetbal van de Braziliaanse elf niet benaderen. De meester heeft aangetoond, dat zijn leerling nog lang niet volleerd is en de vraag is of deze Europese leerling de natuurlijke aanleg van zijn Zuidamerikaanse meester ooit zal kunnen compenseren door wel overwogen tactische plannen. Het was ook de triomf van Mario Zagalo. Zelf kende hij de sfeer van een wereldkampioenschap en hij heeft zijn pupillen in de korte tijd die hem was vergund enkele maanden geleden nam hij het be wind over van Joaquin Saldanha hiervan voortreffelijk op de hoogte gebracht. Hij smeedde elf spelers, in aanleg individualisten, tot een team dat geen overheersing duldt. Dat in staat is met een hels tempo elke verdediging dol te draaien. Dat ook zijn zwakte heeft: de verdediging. Maar daar bekommeren de Brazilia nen zich minder om. Vallen er twee doelpunten tegen, dan zijn daar toch altijd Pele, Tostao en Jair, bijkans de grootste balkunstenaars die de wereld kent, in een voorhoede vere nigd om voor tegenwicht te zorgen. Italië heeft dat ondervonden, evenals tegen Europese tegenstanders dacht de Suadra met vertragend spel de tegenstander uit zijn ritme te halen, een strijdwijze, die op het eigen continent zo vaak met succes is beploefd. Uitgaande van het pa rool, in elk geval geen doelpunt tegen, dan verlies je niet, werd het voetbal met defensieve doeleinden gespeeld. anen, die zij nochthans niet geheel konden etaleren. Daarvoor waren wellicht toch de zenuwen te gespan nen, het veld te zwaar door de overvloedige regen, die urenlang voor de finale in Mexico Stad viel. Was deze sombere voorbode symbo lisch voor de chronische kwaal, waaraan het voetbal van de laatste jaren heeft geleden? Een kwaal, die verregaande hardheid en ontaarding heet. Of was de zon, die onmiddel lijk na het beginsifnaal van de Oost- duitse scheidsrechter Glockner door de wolken brak, het symbool voor een nieuw welvarend tijdperk in de voetbalgeschiedenis? Dit tijdperk lijkt, met Brazilië aan het hoofd van het nieuwe voetbalrijk, gekomen. Een tijdperk waarin het aanvallende voetbal hoogtij zal vieren. Niet altijd leverde dit succes op. Intern schenen de Italianen wel eens te protesteren tegen het kille sys teem dat hen werd opgedrongen. En dat manifesteerde zich dan in een zwakke teamprestatie zoals tijdens het wereldkampioenschap van 1966. Twee jaar later echter legden de Azzurri in eigen huis beslag op de Europese titel door in de finale van het toernooi Zuidslavië te verslaan, dat tevoren Engeland had uitgescha keld. En weer twee jaar later bleek het mogelijk deze ploeg, na een onwaarschijnlijk zwakke ouverture, door te laten stoten tot de finale van het wereldkampioenschap. Coach Ferruccio Valcareggi zal er twee weken geleden zelf niet in hebben durven geloven. Maar ineens realiseerde zijn team zich, dat het met mannen als Riva, Facchetti, Bo- ninsegna en soms Rivera, zich niet langer mocht laten vernederen, hetgeen de impuls werd tot het leveren van een fysieke en mentale topprestatie in de halve finale tegen West-Duitsland. Maar in de eindstrijd wogen alle capaciteiten niet op tegen de onver gelijkelijke talenten van de Brazili- ADVERTENTIE) hrTrn -■ showroom Tel. 01600-37850 In de beginfase zag het er even naar uit dat Italië erin zou slagen Brazilië in toom te houden. Pele, Tostao en Jair leken toen door een stringente mandekking te beteuge len. Mei moest er af en toe te fors worden ingegrepen, wat Bertini op een waarschuwing kwam te staan, maar doelpunten vieler er voorals nog niet. Zelfs was Italië soms ge vaarlijk in de aanval via Riva. die eindelijk toonde onmiskenbare klas se te bezitten. Een kogelhard schot vormde het bewijs. Doelman Felix, die in de drie weken van het we reldkampioenschap al vele verwijten naar het hoofd geslingerd kreeg door de verzamelde internationale kenners, lag nu wel op tijd in de bovenhoek. Na achttien minuten volgde de eerste demonstratie van het feiloze Braziliaanse kunnen. Tostao wierp de bal achteloos in naar Rivelino, de man die zoveel dynamiet in zijn schoten doet. Er volgde een harde haarzuivere voorzet en maestro Pele zelf verhief zich, perfect getimed, om de bal met het hoofd in het doel te werken: 10. De ban leek nu gebroken, maar Italië kwam mer kwaardigerwijs terug. Clodoaldo en Piazza liepen elkaar op afschuwelij ke manier in de weg, waarna Riva ongehinderd op de bevende Pelix kon afstormen. Met assistentie van Boninsegna werd de doelman opzij gezet, waarna het de kleine lanhari- ge Italiaan nog alle moeite en zelf beheersing kostte de bal na een korte draai in het lege doel te plaat sen: 11. Na rust hervonden de Brazilianen op dezelfde moeizame wijze als in het begin hun ritme, maar eenmaal in cadans was er geen houden meer aan. Valcareggi wisselde in paniek Bertini tegen Juliano en Mazzola tegen Rivera, maar het haatte niet meer. Brazilië stond op het moment immers al met 31 voor en dan kan zelfs een man met de capaciteiten van Rivera niets meer redden. Ondanks de steeds grover worden de charges van Bertine en Fachetti had Brazilië namelijk door Gerson en Jair afstand genomen. De doel punten waren stuk voor stuk het bewijs van het niet aflatende vurige enthousiasme van de Zuidamerika nen. In de laatste tien minuten ging Italië voluit aanvallen, maar nu dat bitter noodzakelijk was, waren de krachten opgebruikt. Carlos Alberto, Brito, Piazza en Clodoaldo konden de zaak makkelijk klaren. Alberto kon zelfs oprukken en na rustig aangeven van Pele uithalen voor een keihard schot, dat de definitieve be zegeling van het lot van Italië bete kende: 41. OPSTELLINGEN Brazilië: Felix. Carlos Alberto, Brito, Piazza en Everaldo, Gerson, Clodoal do en Rivelino, Jairzinho, Tostao en Pelé. Italië: Albertosi, Burgnich, Cera, Ro- De overgelukkige Braziliaanse aenvoerder Carlos Alberto laat aan de meer dan 100.000 toeschouwers in het Aztekenstadion de Jules Rimet-beker zien, die nu definitief bezit van Brazilië is. sato en Facchetti, Domènghini, Ber tini en De Sisti, Boninsegna, Mazzola en Riva. Scheidsrechter: Glöckner (Oost- Duitsland). Aantal toeschouwers 105.000. (ADVERTENTIE) Bent U een maD of een vrouw die 10 a 15 uur vrije tijd per week heeft Heeft U 3.500,tot uw be schikking Kunt U leiding geven DAN bent U misschien de per soon die past in ons unieke ver koopsysteem 1 Wij bieden U de mogelijkheid van een reële verdienste van 20.000,— tot 50.000,— per jaar, indien U hard en enthou siast wil werken. Beslist géén colportage 1 Wanneer U zichzelf zo een taak toevertrouwt schrijf dan uit voerig uw sollicitatie naar: A, Dirven Drimmelaarstraat 21 Oudenbosch ROME (ANP) Gisteravond werd Italië in rouw gedompeld. Het had verloren van Brazilië. De felbegeerde beker was het land niet ten deel gevallen. Er werd lawaai gemaakt hier en daar in de steden met autotoeters en voet zoekers maar het was geen feest gedruis. Uit ontelbare t.v.-toestellen luister de men naar de stem van de commen tator uit het verre Mexico, die zei dat Italië de „vice-kampioen" het mo reel maar niet de kracht had gehad om zich na het tweede Braziliaanse doelpunt te herstellen. „In de bit tere stemming van de nederlaag kun nen wij alleen maar speculeren of als Italië na die tweede goal de gelijkma ker had gemaakt het resultaat niet anders was geweest", zei hij. „Maar", ging hij verder, „wij moeten vaststel len dat de Brazilianen echt verdiend (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-STAD De 24-jarige Westduitser Gerd Müller is topscorer van het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal in Mexico geworden. Hij schoot tien keer raak. Slechts tweemaal in de historie werd een hoger totaal bereikt. Recordhou der is de Fransman Just Fontaine, die in 1958 (Zweden) dertien doel punten maakte. In 1954 (Zwitser land) had de Hongaar Sandor Kocsis elf keer succes. De topscorerslijst van Mexico ziet er als volgt uit: 1 Müller (W-Dld) 10 doelpunten; 2 Jair (Braz) 7; 3 Cu- billas (Peru) 5; 4 Pelé (Braz.) 4: 5 Bisjovets (Rus), Seeler (W-Dld), Rivelino (Braz) en Riva (Ita) 3: 9 Tostao (Braz), Valdivia (Mex), Van Moer (Belg), Lambert (Belg), Pe tras (Tsj), Dumitrache (Roe), Gal- lardo (Peru), Rivera (Ita) en Bonin segna (Ita) 2. (ADVERTENTIE) leo vxn qils AUTORIJSCHOLEN hebben gewonnen". Naar schatting 27 milj. Italianen volgden de recht streekse uitzending uit Mexico. Voor de wedstrijd had men zich hier en daar in het land op schier hysterische manier „opgemaakt" voor de grote strijd. Auto's denderden met loeiende claxons door de straten. Overal zag men de nationale vlag. Een veel gehoorde uitgebrulde slag zin was: „Riva e Rivera, Brasile Sot- toterra (Riva en Rivera, Brazilië be graven). Het op straat verkochte 'js had de nationale kleuren: aardbei, vanille en pistacchio (groen). Ergens in Rome stond een jongen gekleed in nationale kleuren. In de hand hield hij een nagemaakte Jules- Rimetbeker en hij regelde het ver keer. Het ging nog goed ook. In Na pels droeg een menigte een doods kist met daarop het woord „Brasile" naar het Braziliaanse consulaat. Een als priester geklede man liep voorop en brabbelde woorden in potjeslatijn. In deze tijd van prijsverhogingen gaan wij onze prijzen verlagen met een halve gulden per vol lesuur van 60 minuten. ONZE SERVICE maken we NOG GROTER Gratis ophalen ook in omliggen de plaatsen. Examengarantie door middel van onze proefexamentest. Theorielessen op maandag, dins dag, woensdag en donderdag vol gens de nieuwste systemen en moderne leermiddelen. RIJLESSEN VAN LEO VAN GILS is zekerheid bij het rij-examen Verspil geen extra geld en bel direct Leo van Gils Breda, Poolseweg 131, tel. 40940 Roosendaal, telefoon 36162 Bergen op Zoom (M. Suikerbuijk) telèfoon 35969.

de Stem | 1970 | | pagina 11