Li 11" il GA VOOR UW WEEKENDTRIP EENS OVER OOSTGRENS Vijf toeristische routes op Westduits gebied HET IS NIET ALLEEN „AM RHEIN SO SCHÖN Het Ober- bergiscb land: vakantie amusem gebied zonder vakantie! door BEN HAGENS DE STEM ''Ff 1 TOERISTISCH Neder- land is een van de grootste afnemers van West-Duitsland en daar mede hondt het de trek over en weer tussen de bei de buurlanden aardig in evenwicht. Ze zijn daar in West-Duitsland dan ook allerminst ontevreden met de belangstelling, die ze van de Nederlandse dag jesmensen, de weekenders en de vakantiegangers, ge nieten. In Königswinter bijvoorbeeld staat Neder land in de bezoekersaan tallen bovenaan en in het aantal overnachtingen op de tweede plaats, direct achter Engeland. Dat geldt zo'n beetje voor het gehele Rijnland tot aan Rüddesheim en met inbegrip van Ahrdal en Moezelgebied. Wie in Cochem ver toeft zal er vele landgenoten tref fen. En in de feestlokalen van de Rüdesheimse Drosschelgasse is het „tulpen uit Amsterdam" en het „hand in hand kameraden" een even vaak gehoord levenslied als het gezongen antwoord op de vraag, waarum es am Rhein toch zo schön ist. Het behoort tot de bon ton wat geringschattend neer te zien op al dat feestgedruis, op al die souve- nierwinkeltjes en andere bijkom stigheden van een op volle toeren draaiende vreemdelingenindustrie, maar wie er enkele uren vertoeft als belangstellende toeschouwer moet erkennen, dat de velen, die :r zijn, zich kostelijk vermaken. De meiskes, die 's-middags om twee uur al over de dansvloer zwieren, nog met elkaar, want de jongemannen weten dat de dag lang kaïn worden, beleven een vreugde, die ze op een doorde weekse dag thuis niet kennen. Nou, laat ze dan. De twee echt paren, die, wat nauw gezeten, zich per rijtuigje naar de top van de Drachenfels, West Europa's meest bestegen berg, laten vervoeren, er varen een rijkdom, een welvaren en een innig welbehagen, dat de geroutineerde Mallorca-ganger niet eens kent. Dan is het toch ook goed. Ook in vakantievreugde mag immers iedereen op zijn manier zalig worden. Er is echter, en ook dat weten al vele Nederlanders, aan de andere zijde van onze oostelijke flank, ook een geheel andere vakantie vreugde te beleven. Die van het stille bos, van de wandeling langs glooiende wegen, de wisselende vergezichten in een vriendelijk heuvelland. Nu de groei van het weekeind- toerisme gelijke tred houdt met de stijging van het aantal auto's en de kleine vakantie al een begrip is geworden, heeft het Duitse Reis informatiebureau (Spui 24, Am sterdam) daar op ingehaakt en een vijftal toeristische routes ontwor pen, aangeboden in een van veler lei informaties en een voortreffe lijke overzichtskaart voorziene fol der. i Die is, behalve bij het bureau in Amsterdam, ook bij de reisbureaus verkrijgbaar. Die routes leiden naar alles, wat het aan ons land grenzende Duitse gebied toeristisch interessant maakt, zowel naar de grote steden als naar acbterafdorp- jes. Ze zijn niet, zoals die van onze ANWB, bewegwijzerd en ze zijn ook aanzienlijk langer, maar ze laten de vrijheid van de aange geven weg af te wijken, de rit te bekorten of te verlengen, dan wel over te gaan op een aangrenzende route. Men kan er in een dagtocht een deel van pakken, men kam er ook een week of langer over doen. Route 1 loopt ten oosten van Groningen en is 320 km ang, rou te 2, lengte 381 km heeft Enschede als uitgangspunt, route 3 met een lengte van ruim 800 km (de lang ste) begint in Arnhem of Nijme gen, route 4 in Zuid Limburg en is 645 km. Wie verder van huis of langer onderweg wil zijn kan in Koblenz, het verste punt van route 4, nog eens beginnen aan de vijfde tocht, van een kleine 500 km, die tot aan Heidelberg gaat. De serie wordt gepresenteerd onder de benaming „routes der ontdekkers", waarin al ligt opge sloten, dat ze niet over de grote verkeerswegen lopen. Elke tocht biedt gelegenheid een of meer van de grote Westduitse steden te bezoeken. In route 1 Oldenburg en Bremen, route 2 Osnabrück, Biele feld, Münster, ruote 3 Dortmund, Düsseldorf, Essen, route 4 Keulen, Bonn Koblenz, Aken. Ook in die steden zijn met de route-beschrij ving als gids nog wel vele ontdek kingen te doen of er terwille van vrouw en eventueel kroost eens te winkelen, al dan niet gecombi neerd met museum- of kerkbezoek of later op de dag kennis te maken met het bont geschakeerde avond leven. Wie er de tijd voor heeft kan eens in een kasteel op de top van een berg pauzeren bij een kopje koffie of een drankje dan wel bij een maaltijd uitbundig genieten van een imponerend uitzicht. En zit hij, met voldoende tijd ter be schikking op een route, waar hij de Rijn treft, dan kan hij zijn auto eens in de steek laten en met de Köln-Düsseldorfer een boottocht op de Rijn maken, een schoon avon tuur, dat iedereen toch tenminste eenmaal in zijn leven moet erva ren. Drie soms vier dekken hoog zijn die en daar zijn er bij die 3200 passagiers geriefelijk kunnen herbergen. Of in Essen eens kennis maken met het Grugapark, een ontspan ningsmogelijkheid, zoals er maar weinig bestaan. De prijzen in West- Duitsland liggen op ongeveer het zelfde niveau als de Nederlandse. De dranken zijn er misschien zelfs iets goedkoper dan bij ons. De restaurants maken ten opzichte van de onze in ieder geval dit gunstige verschil, dat ook in het betere etablissement de menukaart eenvoudige maaltijden van drie tot vijf mark vermeldt. Mocht u wel eens de draak hebben gestoken met de Duitse gründlichkeit en Duitse discipli ne, weet dan, dat het op uw va- kantietocht een belevenis apart is er van te profiteren. „U zult veel ontdekken, dat u vreugde verschaft, veel grote kleinigheden. U kunt hier weer leren een dankbaar schepsel te midden van een grootse schep ping te zijn". Deze passage is ontleend aan een brief, waar mede de vakantieganger in het Oberbergische land door de vvv- directie wordt welkom geheten. Het is nogal lyrisch, maar waar is het ook. En er wordt dan toegevoegd: „Hier en daar doen we ook wat bijzonders voor onze gasten. Het is echter bescheiden van opzet, want wij leggen ons wat dat toeristena musement betreft niet toe op een grote activiteit omdat wij er niet naar streven, dat er overal „was los ist". Liever is het ons als u in onze bultige streek eens los komt van uw dagelijkse haast en onrust door te genieten van het vele moois, dat mens en natuur hier in goede harmonie hebben gescha pen". Dat betekent dus: geen brat- wurst of frites langs de weg, geen juke-box of bandrecorder in de cafés geen beatfestijnen, geen nachtbars. Wel talloze wandelpaad jes, dorpen en dorpjes, die er al leen maar schijnen te zijn ter ver siering van het landschap, allerge noeglijkste herbergen, waar de baas aller erst gastheer is. Dit Oberbergische land tussen Rijn, Sieg en Wupper of anders geografisch bepaald tussen Ze vengebergte en Sauerland gelegen, beginnend op vijf en zestig kilo meter van Düsseldorf of een kleine vijftig kilometer van Keulen, komt in twee toeristische routes, die het Duitse Reis-informatiebureau ter beschikkeng stelt, voor. Het is een prachtige bestemming voor de weekeind-toerist, zo goed als voor de kleine, zelfs voor de grote va- kentie. Het is een heuvelachtig gebied, waar de hoogste toppen niet hoger dan vijfhonderd meter* reiken. Er zijn er vele, dus zijn er ook talloze dalen, waardoor er een landschap is, dat na honderd meter al weer wisselt en voortdurend boeit. Tientallen dorpen en dorpjes met nog heel veel vakwerkhuizen liggen er rondgestrooid langs voortreffelijke wegen, waarop, evenmin als in de dorpen, geen vuiltje is te vinden. Bergen, bos sen, weiden en water zijn de voor naamste decorstukken, waarmede dit vakantiegebied is opgebouwd rondom de riviertjes Agger, Wiehl en Bröl, met hier en daar een enorm 'stuwmeer ter verfraaiing van het uitzicht en ten gerieve van de watersporters. Jeugdherbergen zijn er, campings natuurlijk ook. En verder tot pensions verbouw de boerenhofsteden, terwijl de ho- tellerie er varieert van eenvoudig gasthof tot luxe hotel. Vijfduizend bedden staan er over het gehele gebied ten gerieve van de toerist beschikbaar. Zevenhonderdduizend keer zijn die in 1969 door gasten beslapen, waarvan twaalfduizend keer door Nederlanders. Een aantal van die hotels heeft een eigen overdekt zwembad- Meer zijn er, die een saunabad hebben. En vele zorgen voor een hobby- en speel ruimte om de gast bij regenweer toch enige ontspanning te bezor gen. Er zijn prachtige kerkjes, zoals de twaalfde eeuwse Bunte Kirche in Lieberhausen, waar terwille van de vele eeuwen terug natuurlijk nog ongeletterde gelovigen het bij belse verhaal in simpele schilde ringen op muren, pilaren en gewel ven als in een bont prenteboek werden afgebeeld. Er zijn ook en kele voor publiek opengestelde kastelen, waar de bezoeker na een eerste bewondering voor zoveel pracht, gaandeweg bewogen wordt tot medelijden met mensen, die in zalen van zulke afmetingen en met gewelven als een stationsoverkap ping moesten wonen. De wande laar kan hier aan zijn trekken komen en er zo hij wil zijn eigen vierdaagse houden; negenhonderd kilometer wandelpaden staal, er ter beschikking. Wie er spreekt met de VW- mensen verneemt, dat de toeristi sche inventaris nog voortdurend wordt uitgebreid, echter steeds in dachtig aan het streven er geen amusementsgebied van te maken. In Morsbach bijvoorbeeld wordt over enkele weken een luxe hotel geopend. Boukosten vijf en een half miljoen. Omdat ook hier een zomerseizoen tekort is om een der gelijk hotel tegen aanvaardbare prijzen rendabel te exploiteren, is er bij de inrichting van uitgegaan, dat de gasten er het gehele jaar, ook als ze niet buiten kunnen toe ven. er hun vertier moeten kunnen vinden. Vandaar: een groot zwembad, saunabad, een kegelbaan, ruimten voor sport, spel- en hobby, massa gelokalen, 'n grilbar. De logé komt er tijd tekort, 't Is niet goedkoop toeven in zo'n omgeving: vijftig gulden per dag. Op de pension boerderij betaalt u twaalf gulden per dag. En de rest zit daar na tuurlijk tussen in met als een zeer bevredigende mogelijkheid een ho tel van zo'n twintig tot vijfentwin tig gulden per dag. Bij particulie ren zijn kamers met alleen ontbijt beschikbaar. Er bestaan in diverse prijzen weekend-arrangementen. „Wij zijn van mening", aldus de WV-mensen van dit Oberbergi sche land, „dat de reizigersstroom uit Nederland zich teveel in de richting van de Rijn beweegt- Wij zouden een deel van die stroom naar ons mooie gebied willen af buigen". Welaan, laat u als Nederlands toerist maar eens meevoeren met die afbuigende stroom. Ze hebben daar, als u het gehele gebied wilt verkennen, een vijftal mooie auto tochten voor u ontworpen, in leng te variërend van 65 tot 85 km. en daarnaast nog een van 130 km. Die afstanden zeggen al, dat de toerist er niet zo gauw is uitgekeken. Mocht u geen auto hebben of het ding, juist omdat u vakantie wilt houden, eens thuis wilt laten: het Oberbergische land is per trein en bus langs verschillende toevoerwe gen te bereiken. De tocht naar de top van de Drachenfels, te voet, per rijtuig of met de tandradtrein wordt beloond met dit uitzicht. BREDA „Ja, dat is hel zegt Jopie Hendriks, de k saxofonist van Nederland „terug van he nooit weggeweest. Ik heb n de buitenwacht de laatste half jaar, na twee keer de prijs in Loosdrecht te hebl haald, nogal koest gehouc Da's waar, maar ik heb on «en geschnabbeld bij het le' allerlei jazztoestanden en ik i met mijn nieuwe quintet har goed voorbereid voor het fest Beek en Donk. Dat we daarl eerste prijs hebben gewonni I geen verrassing voor me". De men slaan er af als Jopie H dan vertelt waarom zijn nieu Jhatie zo eindeloos is. (van AMSTERDAM/SCHEVEN» eldbuiskinderen en niet ti Itjes uit het grote dierenbos I Ed en Willem, ze zijn allen I >uw) Ooievaar op vakantie g Dat wil niet zeggen dat de j worden. Integendeel. Van all I ftering aan al die figuren levfJ In Scheveningen zijn ze „inl bij de Boulevard. Op de fc nrijkje Thijs Chanowski (rel rkplaats van de gebroeders Bovendien zal Amsterdam \M teven van de film „OnkruidJ i foto hieronder laat een scèr Veel vakwerkbouw is er nog in het Oberbe rgische land. Essen is niet alleen maar industriestad. Het tien kilometer lange en hier en daar zeshoi meter brede Baldeneymeer is er om dat te bewijzen.

de Stem | 1970 | | pagina 8