Gemeenten open N.V. reageren Vliegveld niet op Hulst zocht nten Dóórgroei-kamera... vlak de veerhaven bij Schappelijke Amstelmaand! 57ct. 38ct. Kippenfarm in Heikant in zijn geheel uitgebrand G.S. MOETEN PROCED URE NOG GOEDKEUREN geef vader 'n vrijetijdsschoen, daar heeft ie plezier van.voor z'n tuin, Exakta RTL1000 Hij' is ai bij uw fotohandelaar! 200.000 liter-tank te Breskens Aanhoudend wann rocliieraad Hulst of lanclag 22 juni bijeel Rijkswaterstaat Burgemeester in geleende auto naar brand Mening Statussymbool Nog dit jaar aardgas op Schouwen- Duiveland Resultaten Venero iets arhter gebleven Eurofl.es (50cl.) tij delij k van £5c t Flesje (30 cl.) tijdelijk vanASct. Insclirijvingen in handelsregister Kerm isexploitanlen namen afseheid SCHADE EEN TON m* BAZAAR VAN VOETBALCLUBS Eerste kersen in Kapelle 48 cent per half pond z'n boot, camping of gewoon als ie eens lui wil zijn. VRIJDAG 19 JUNI 1970 (ADVERTENTIE) Waarom zou u geld steken in een wel aardige systeemkamera die straks toch "HO" zegt tegen uw groeiend fototalent. Kies liever een kamera die er helemaal op gebouwd is om uit te groeien tot een werkelijk kompleet kamera-systeem. Dat is nu al mogelijk voor 569,- met de nieuwe Exakta RTL 1000 Exakta kamera's: beroemd van oudsher gebouwd op de toekomst! Enkele van de vele eigenschappen: 1/1000 tot 8 volle se- konden, 3 verwissel bare zoekersystemen, synchroonflitsen tot 1/125 sek., etc. etc. Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum (Van een onzer verslaggevers) M,-, MBEÉSKENS Rijkswaterstaat ioestert momenteel plannen om ten westen van de veerhaven in Breskens een grote olietank te la ten bouwen. De inhoud van deze tank gaat 2000.000 liter bedragen. De tank zal een oppervlakte be- sJSan van ongeveer 300 vierkante Jjeter. Deze nieuw te bouwen tank zal niet, zoals gebruikelijk, onder dè grond worden gebouwd, maar bovengronds. :'ViDe bedoeling is de tank, die be stemd is als opslagplaats voor de fijsen evoorraden van de veerboten van de P.S.D., op ongeveer tien nieter afstand van de camping Zee bad en in de onmiddellijke nabij heid van het nieuw te bouwen ijjvembad te plaatsen. Het is overi gens nog dubieus of de olietank op de geplande plaats wordt gebouwd, omdat in het kader van de hinder wet ernstige klachten zijn binnenge- Ifjimen, met name van de heer J. W. Kareis van i e camping Zeebad. [De heer Kareis heeft voor de ®nnnssie van de hinderwet te ken nen gegeven, dat hij het een hoqgst kwalijke zaak zou Vinden indien de jBhk werkelijk op tien meter af- jstand van zijn camping en vlak bij hét nieuwe zwembad zou worden gebouwd. „Het is toch levensgevaar lijk om zo'n kreng midden in een Bcrealiegebied te zetten. Ik begrijp n|et. Jat rijkswaterstaat dit zelf niet ifeiet. Overigens is het niet in de ffierlaatste plaats aan het vorige jBleee van b. en w. van Breskens tl wijten, dat het zover gekomen is. Dal was op de hoogte van de plan- Bén. Het college had toch moeten •^fcten dat de plaats die rijkswater staat voor de tank had uitgedacht Ridden in het bestemmingsplan voor de recreatie ligt?" het algemeen is het verb»* Weinig IVCiardeiillg tte,frntVe0betr:denSt,V^' i Do heer Kareis heeft weinig SDolitiekapel werd echterwaardering voor het beleid van mdering gemaakt. Het H #§waterstaat. „Indien deze plan- ar groen en bloemen deze gelegenheid uit de 5 okken. beneden. O BOVEN bi [Iet Oostburgse college van s leemt het défilé af van de tiekapel. boven. (Van onze correspoi indent) liLST De parochieraad st houdt maandag 22 juni o een vergadering in het •onaat te Hulst. suili ndea-werpen van gespres Wat moet er met de vo„ saterdagavond en zondag 0 alf gebeuren? Komt er ®e";r()^ nis? Tenslotte wordt pi welke wijze de leden van ïieraad aftreden, gekozen en worden. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag opge steld door het KNMI op don derdag 18 uur: aanhoudend warm en zonnig en vrijwel over- droog. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zater dag: aantal uren zon: 7 lot 15; min, temp. 1 tot 6 graden boven normaal, max temp.: 3 of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 95 procent, s op een geheel droog etmaal; 90 ent. ■Voor zondag; aantal uren zon: tot 15; min. temp.: 2 tot 7 graden DOvcn normaal; max. temp.: 3 ol meer graden boven normaal; Kans op een droge periode, van minstens 12 uur: 95 procent; Kans up een heel droog etmaal: 80 procent. nen geen halt wordt toegeroepen is het de tweede slag die rijkswater staat ons toebrengt. Eerst enkele jaren geleden toen de veerhaven werd verplaatst en nu dit weer. Bovendien denk ik c(at de verzeke ringen er weinig meer voor zullen voelen nog langer de vakantiehuis jes te verzekeren, indien er op zo'n korte afstand boven de grond een kanjer van een olietank staat".. De heer Kareis is ervan overtuigd, dat de hinderwet weinig soulaas biedt om de plannan tegen te kunnen houden. „Alleen het gemeentebe stuur van de nieuwe gemeente Oost- burg kan hie- iets aan doen. Ik vertrouw erop dat het uiteindelijk toch nog voor elkaar komt". Burge meester A. Schipper zei weinig con creets over de zaak te kunnen ver tellen. „Ik heb zijdelings van de plannen van rijkswaterstaat ge hoord. Ook weet ik, dat er bezwaren zijn ingediend. Voor de rest weet ik te weinig van deze zaak af om er voorlopig dieper op in te gaan". Ir. M. Brinkman van rijkswater staat vertelde, dat de plannen nog in een beginstadium verkeren. Hij was van mening, dat bij de plaatsing van de tank aan alle voorwaarden van de veiligheid moet worden voldaan. Verder deelde de heer Brinkman mee, dat de tank boven de grond is geprojecteerd om hoge kosten te kunnen besparen. „Wij zullen eerst maar eens alle bezwaren afwachten die in het ka der var, de hinderwet zijn inge diend. Daarna zullen wij ons terdege over de zaak beraden". (Van een onzer verslaggevers) HULST „Er is brand en nou heb ik geen auto." Tot deze op dat moment toch wel zorg lijke conclusie moest donderdag middag even na half vier burge meester P. Molthoff van Hulst komen, toen in „zijn" stad de brandweersirenes begonnen te loeien. De bode van het Hulster stadhuis wist uitkomst. „U kunt toch wel in een VW rijden", vroeg hij zijn „baas". Nog voor die op deze vraag bevestigend had kunnen antwoorden kreeg hij de sleutels van de privé-wa- gen van de Hulster gemeente bode in de handen gestopt. Met de geleende auto en wethouder P. Brand, die hij onderweg nog ergens „oppikte" ging de Hulster burgervader donderdagmiddag poolshoogte nemen op de plaats, waar in Heikant een kippenfarm tot de grond toe afbrandde. De burgemeester liet zich ter plaat se op de hoogte brengen van de omvang, daarbij rookwolken en brandweerslangen als een vol leerd brandweerman in een zon dagspak negerend. (Van een onzer verslaggevers) HULST De gemeente Hulst is in afwachting van de goedkeuringen van Gedepu teerde Staten van Zeeland, al vorens verdere stappen te kun nen ondernemen ten aanzien de N.V. Vliegveld Hulst. Op de jongste raadsvergadering hebben de raadsleden een aan tal besluiten genomen, nodig om de procedure 'rond het vliegveld te kunnen afwikke len, die door G.S. bekrachtigd moeten worden. Als de ge meente het standpunt van het provinciaal bestuur kent, zul len eerst dea reacties van de andere Zeeuwsch-Vlaamse ge meenten op het Hulster initia tief nog afgewacht moeten worden. Aan hen is. de gele genheid gegeven deel te ne men in de naamloze vennoot schap. Tot nog toe heeft geen enkele gemeente gereageerd op de beslis sing van de gemeenteraad om de N.V. open te stellen voor alle Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten. Hoe wel verschillende raadsleden daaro ver hun bezorgdheid hebben uitge sproken, heeft een woordvoerder op het stadhuis ontkend, dat er sprake i zou zijn van zorgelijke ontwikkelin gen. Het feit, dat er nog steeds niet is gereageerd, wijt hij aan de veel te korte tijd, die daarvoor tot nog toe heeft opengestaan. Ook de be slissing van andere gemeenten om deel te nemen behoeft de goedkeu ring van G.S. „Er is nauwelijks nog tijd geweest om te reageren", aldus het commentaar. „Maar dat wil nog niet zeggen, dat er helemaal geen belangstelling zou zijn". Kritiek is er in Hulst nog steeds op de ver schillende procedures rond de stich ting van de N.V.. te meer omdat de situatie, naarmate er méér beslissin gen genomen moeten wordpn, steeds onduidelijker wordt. Het Hulster Vliegveld wordt een N.V,, waarVan de akte is. gepasseerd, voorlopig met als enige aandeelhouder de initia tiefnemer zelf. Het vliegveld is for meel nog in particuliere handen, maar de gemeente Hulst heeft optie op het terrein en principeafspraken met dp huidig, eigenaar. Tot definitieve afspraken kan men pas komen als zowel het standpunt van G.S. als dat van de omliggende gemeenten bekend zal zijn. Wat er moet gebeuren, als bij de andere Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten geen animo blijkt te bestaan, is nog een open vraag. Ook van de zijde van de gemeente Hulst zelf is tot nog toe elk antwoord op die vraag uitge bleven. Volgens liet commentaar zou er geen aanleiding bestaan te veron derstellen, dat de andere gemeenten terugschrikken voor de financiële consequenties. Er bestaat duidelijk bezorgdheid om het uitblijven van het standpunt van de andere gemeenten. Zelfs in formeel zou daaromtrent, volgens de mededelingen, niets bekend zijn. Bezorgdheid, maar ook kritiek bleek bij de Hulster gemeenteraadsleden te bestaan over en op het exploita tietekort, dat voor liet eerste half jaar al op veertig mille wordt ge raamd. Burgemeester P. Molthoff heeft op de betrokken raadsvergade ring alle moeite gedaan om de raadsleden van het toekomstige nut van het vliegveld te overtuigen. Hij moest een vrij lang betoog houden om bij ieder de weerzin tegen de voorgestelde beslissingen weg te ne men. Ook buiten de raad is het grote exploitatietekort onderwerp van kritiek. „Het tekort is opzette lijk zo hoog geraamd", vertelt de gemeentelijke vertegenwoordiger, „maar daarmee is de zaak ongunsti ger voorgesteld als ze eigenlijk is en dan is bovendien ook nog rekening gehouden met toekomstige voorzie ningen". Voor die argumenten zijn tenslotte ook de Hulster gemeente raadsleden gezwicht. „Vliegveld Hulst: statussymbool? Nee, dat zeker niet" zegt de ge meente Hulst. Integendeel. Op lan gere termijn zelfs bittere noodzaak, want nu staan op vliegvelden in België nog Nederlandse toestellen gestationeerd, die straks ongetwij feld naar Hulst zullen komen. Het feit, dat Dow-directeur, C. A. J. Kuyl, in principe een functie als commissaris heeft geaccepteerd, blijkt nogal gewicht in de schaal te leggen. Van een verdere inbreng van Dow Chemical Terneuzen is niets bekend. Toch is ook dit gege ven aangevoerd als argument ten gunste. Ondanks alle moeite om ze gerust te stellen blijven de raadsleden on gerust over de minieme belangstel ling. De gemeente Hulst zelf heeft meer vertrouwen in de toekomst. Toch leeft bij velen de vrees dat straks alleen de gemeente Hulst zal moeten opdraaien voor de kosten. Op de raadsvergadering zijn ver schillende discussies in deze geest gevoerd. „Een vliegveld is erg aar dig", zei een van hen, „maar niet als alleen Hulst moet betalen". Ook door de gemeentelijke woordvoerder wordt ontkend, dat dit met zoveel woorden gezegd zou zijn. Uit de raadsvergaderingen krijgt men de indruk, dat de voorstellen door de raadsleden zijn goedgekeurd, omdat voorzitter Molthoff erop heeft geat tendeerd dat het inconsequent zou zijn als de raad nu medewerking zou ontzeggen. De voormalige ge meenteraad voor de gemeentelijke herindeling is een moeilijke en dure weg ingeslagen en de huidige raad moet daarop noodgedwongen verder gaan. Geïnformeerd naar de kans op goedkeuring van G.S., met een exploitatietekort van veertigduizend gulden per jaar. was het antwoord: „Met geen mogelijkheid te zeggen Dat is afwachten". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het college van G.S. van Zeeland heeft, in antwoord op vragen van de lieren K. A. Keu ning en R. van Ommeren, meege deeld, dat met de levering van aard gas aan Schouwen-Duiveland niet aanmerkelijk later dan september een begin zal worden gemaakt. De beide Statenleden meenden, dat er in de aardgaslevering aan Schouwen-Duiveland een vertraging zou ontstaan, waardoor onder meer de afbouw van nieuwe woningeA, op Schouwen-Duiveland zou kunnen stagneren. Deze nieuwe woningen zijn immers voorzien van verwar- mingsinslallaties die alleen op aard gas werken. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (A.N.P.) De re sultaten van de n.v. Verenigde Ne derlandse Confectiebedrijven „Vene- co" te Middelburg zijn in de eerste vier maanden van 1970 iets achter gebleven in vergelijking bij die in dezelfde periode van 19(19. De Veneco is thans beter dan ooit van orders voorzien. Aldus is op de jaarvergadering meegedeeld. Aan voorspellingen over de resultaten van geheel 1970 wilde het bestuur zich niet wagen. Hiervoor is men te veel afhankelijk van interne factors als de grondstoffenmarkten. Bovendien speelt de personeelsvoorziening een belangrijke rol. De voorzitter van de raad van commissarissen, prof. mr. P. Sanders, deelde in dit verband nog mee, dat de hedrijfsscholen nagenoeg leeg slaan. Ook wees hij nog op de toe nemende concurrentie van de impor ten van de „goedkope landen". Prof. Sanders zei het gevoel te heb ben, dat de tegenwoordige regering niet zoveel belangstelling heeft voor de moeilijkheden in de confectie- industrie. Hij verwachtte dan ook op korte termijn geen maatregelen van die zijde ter versterking van de po sitie van deze bedrijven. TERNEUZEN In het register van de kamer van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaande- ren, gevestigd in Terneuzen zijn in geschreven: Sasse Friteshuis, Kleme Markt 8, Sas van Gent, patates-friteshandel en kleinhandel in consumptie-ijs, ei genaar J, P. L. Bracke. Café Toplicht, Noordstraat 1, Sas van Gent, cafébedrijf, eigenaar C. van Drongelen. A. A. M. van Hoof-Biemans, Nieu- wendijk 38, Axel, markthandel in dames-, meisjes- en kinderbovenkle- ding. A. J. Buijze, St. Annastraat, Sluis, exploitatie van een benzinepomp. (Van onze correspondent) OOSTBURG In hotel-café Chez René namen de kermisexploitanten afscheid van de marktmeester F. M. C. J. van Hee. Gedurende meer dan 20 jaar diende hij de belangen van deze exploitanten, waarbij vooral het menselijk begrip de boventoon voerde. Als blijk van waardering en erkentelijkheid werd hem namens deze groep door de heer F. Jansen (wiens ouders vanaf 1939 een stand plaats hebben) een fraaie hangklok aangeboden, terwijl mevr. Van Hee- Canon uit handen van de heer J. Reijzer een boeket bloemen ontving. IP) i' A W;; "N j Is?®.. (Van een onzer verslaggevers) HEIKANT Bij een uitslaande brand in de kippenfarm van F. Braam aan de Vlasstraat in Heikant zijn donderdagmiddag ruim duizend kip pen omgekomen. Het vuur is door onbekende oorzaak in een houten loods ontstaan. De totale schade wordt geschat op een ton. Het vuur werd bestreden door de vrijwillige brandweerkorpsen van St.-Jansteen respectievelijk onder lei ding van de commandanten Verschu ren en Janssen. De Steense brand weer, die in eerste instantie werd gealarmeerd, kon niet verhinderen dat de houten farm met levende have tot de grond toe afbrandde. Toen de in aller ijl ter assistentie geroepen Hulster spuitgasten arri veerden was van het gebouw al niet veel meer over dan een rokende puinhoop, waarin de kadavers van de geroosterde kippen een ondraag lijke stank verspreidden. De brand ging gepaard met een geweldige rook ontwikkeling, die tot in de verre om trek was waar le nemen. Om onge veer vier uur waren de beide brand weerkorpsen met de brand bezig en kon men overgaan tot de nablussing. Toen ook was het gevaar voor over slaan naar de belendende percelen geweken. Even is donderdagmiddag aan de Heikantse Vlasstraat de toe stand precair geweest, toen de vlam men van de farmbrand dreigde over te slaan naar een nabijgelegen hou ten loods op grondgebied van de bu ren van de heer Braam. De brandweer kon dit tenslotte verhinderen door de muren van het gebouwtje voortdurend nat te hou den. Van de brandende farm was op dat moment toch niets meer te red den. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de eigenaar van het bedrijf zelfs geen kans heeft gezien om een deel van de inventaris te redden. Ook die is geheel in vlammen opge gaan. De kippenfarmer is tegen brand verzekerd. De rijkspolitie van de groep Hulst noemde het kordate optreden van de Steense brandweer als oorzaak van het feit. dat men de gevolgen van deze brand heeft kunpen beperken tot de schade aan de kippenfarm. De spuitgasten hebben een verbeten strijd moeten leveren voor het be houd van de aangrenzende percelen. Omtrent de oorzaak van de brand is (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Zaterdag houden de voetbalverenigingen Hein_ kenszand en Luctor een bazaar in de gebouwen van de gebrs. Nieuwen- huijse te Heinkenszand. De bazaar wordt vrijdagavond officieel ge opend. nog niets bekend, maar de politie zal de komende dagen een onderzoek instellen. Voor de verrichtingen van de brandweerkorpsen uit beide plaatsen bestond donderdagmiddag een grote publieke belangstelling. (Van onze correspondent) KAPELLE-BIEZELINGE Op de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge heeft de heer M. Tilroe uit Goes don derdag de eerste kersen van dit sei zoen aangevoerd. Het waren 24 doos jes van het vroege ras Early Rivers afkomstig uit de boomgaard van de beer Tilroe aan de Smokkeihoek in Kapelle-Biezelinge. De heer Tilroe is een van de wei nige telers van kersen die er in Ka pelle en omgeving nog zijn overge bleven. Vroeger was de kersenteelt in dit gebied van grote betekenis maar omdat de teeltkosten steeds ho ger werden en de prijzen niet ste gen, verdween deze teelt. Voor de primeurs van de kersen- oogst 1970 werd donderdag in Kapel le door de handelaar Ritissen uit Kattendijke 48 cent per doos van 250 gram kersen betaald. (ADVERTENTIE) Om lekker T.V, te kijken. Gemakkelijke shrunkmuil met zachte cosyzool Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Den Haag Leiden Dordrecht

de Stem | 1970 | | pagina 3