Vaders eerste vaderdag is meteen, sigarendag. Hervormde synode niet eens over twee procentsactie Vapona Strip Destrip waarvan u weet dat-iegoedis Nancy in centrum van belangstelling Fanmail Man met mooie stem Mevrouw Brautigam seven jaar in de Kamer Servan-Schreiber kandidaat voor Franse parlement Nieuwe regering in Argentinië Litgetredenen richten werkgroep op Kosygin wellicht naar Neiv York U hebt er een zomerlang plezier van Ill West-Duitsland stemmen met 18 jaar 19 VRIJDAG 19 JUNI 1970 19 GERDA IS NIET ZO LINKS (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Gerda Brautigam zit deze maand zeven jaar in de Tweede Kamer. Voor de Partij van de Ai-beid. Komt ze volgend jaar terug of legt ze het parle mentaire hoofd in de democratische schoot van haar al maar linkser wordende partij Gerda Brautigam is niet zo links. Ze is gewoon een ouderwetse socialiste van het zuiverste water, die graag bouwt en meewerkt de wereld en de samenleving een beetje rechtvaardiger te maken. Toch, de geruchten, dat ze niet terug zou keren in de kamer, zijn er. Dat komt, zegt ze zelf, „omdat ik altijd luidkeels loop na te denken." „Ik was net in India geweest op een congres van een of ander lichaam. En daar heb ik zo veel gezien en toch ook weer zo weinig, dat ik dacht, ik moet maar eens met mijn man aan een gewoon le ven beginnen. Houdt er mee op. Ga lekker reizen en in dat land rondkijken. Het is een geweldig land, en als je er rondreist en de enorme problemen ervaart, dan kom je gewoon tot de ontdekking, dat alle problemen, waarmee wij worstelen luxe problemen zijn. Nietwaar, dan vraag je je af, waar maken we ons druk over." „Nou en dat liep ik luidkeels te denken. En toen zeiden nog al wat mensen: niet doen, terugkomen in de kamer. Verder wilde mijn man liever blijven werken en zo liggen «de zaken er bij. Ik wil nog wel een periode bijtekenen, wanneer de partij mij tenminste nog heb ben wil". Met Gerda Brautigam. geboren .9 maart 1913 te Rotterdam, praten is een belevenis apart. Gerda, zoals iedereen haar noemt, die haar wat langer kent, is een bijzondere vrouw. Ze past in geen enkel hok je. Ze laat zich ook in geen enkel hokje zetten. Integendeel, ze gaat haar eigen weg. Zoals ze dat al veertig jaar doet, nadat ze op haar 21ste lid was geworden van de SDAP. Een klein OSP-avontuurtje kon er op haar negentiende wel af, maar vanaf haar 21ste is ze de socialistische beweging door dik en dus trouw gebleven. Zelfs, toen de Indonesië-politiek het haar moeilijk maakte lid te blijven. Toen heeft het een haartje gescheeld of ze was er uitgestapt. „Och", zegt ze, „die moeilijkheden waren veel groter dan die welke de partij nu doormaakt. Wat er nu gebeurt, is niets bijzonders. Niet tenminste om je bovenmatig over op te winden. Als het erg moeilijk werd. in de dagen dat ik nog lid van het partijbestuur was, nam ik de gedenkschriften van Troelstra en dan ging ik lezen hoe groot de ellende was in zijn dagen. Dan kom je tot de slotsom, dat er niets veranderd is. „De socialisten hebben altijd met linker en rechter vleugels geleefd. Daarom was die partij altijd aan trekkelijk voor velerlei mensen. Er zijn er met hoge idealen en utopi sche inzichten. Ze willen een heel volmaakte maatschappij opzetten. Het zijn dan ook echt de rotste mensen niet, maar ik hoor er niet bij. „Verder heb je altijd de bestuur ders gehad, de praktische werkers. De mensen die wat wilden doen, waar je wat aan zou hebben. Daar hoor ik zelf bij. Neem nou een probleem als de bejaarden. Hoe leven de bejaarden? Van hoeveel pensioen moeten ze toekomen. Je moet je eens voorstellen wat het betekent op je vijfenzestigste met een smak achteruit te gaan. Nu vind ik, dat je moet proberen door wetgeving, langs de parle mentaire weg, daarin verandering te brengen. Maar, dan moet je natuurlijk wel een regering heb ben, die het wil. Neem bijvoor beeld het woningen kraken. „Ik vind het een rotmethode, maar deze regering werkt het wel in de hand. En verder denk ik wel eens aan de studenten. Ze hebben een enorme grote mond, slikken twee miljard van de drie miljard onderwijsbegroting in en vergeten, dat er duizenden bejaarden twee hoog achter liggen te verrekken, omdat er geen verpleeginrichtin- Gerda Brautigam, zo staat er in het boek Wie is Wie in de tweede kamer, ontvangt waar schijnlijk van alle kamerleden de meeste fanmail. Voodal wan neer ze prijsstijgingen signa leert en ten strijde trekt tegen de daarvoor verantwoordelijke ministers, neemt die fanmail overstelpende vormen aan. Het socialistische tweede ka merlid is afgevaardigde voor Amsterdam. Maar in Amster dam is de invloed van Nieuw Links nogal stevig en er zijn mensen die haar van de komen de kandidatenlijst willen afvoe ren. Anderen daarentegen wil len haar graag opnieuw in de kamer brengen. Zelf heeft ze, na rijp beraad, besloten zich nog een keer kandidaat te stel len. In bijgaand gesprek laten wij haar aan het woord. Haar suc ces als kamerlid ontleent ze in niet geringe mate aan haar taal gebruik en aan het feit, dat zin eenvoudige woorden weet te vertellen waarom het gaat. gen gebouwd kunnen worden. Is dat rechtvaardig?. „Als je nu wat wilt veranderen en dit zijn zaken, die veranderen moeten, dan moet je over politieke macht beschikken. En die macht kun je alleen behalen langs parle mentair-democratische weg. Kijk, die kabouters zijn natuurlijk wel leuk en aardig, maar tenslotte is het een stuk anarchisme. Mijn va der was in zijn jonge jaren ook anarchist en hij kon er smakelijk van vertellen, maar, het anarchis me heeft nooit tot iets goeds ge leid. Die kabouters illustreren ei genlijk een stukje angst voor het leven. Ze zoeken de romantiek van de 19e eeuw en ze streven naar een utopie. Ze hebben angst om met de toenemende ontwikkeling op velerlei terrein te moeten leven. „En wat ik nu van die nieuwe groepen vind, is dat ze met alle geweld hun eigen vooroordelen door de strot van een ander willen rammen. Ze zijn vaak intolerant, al geef ik toe, dat schelden lekker oplucht. Ik heb geleerd, dat het compromis de kern van de toleran tie vormt. Daarom had DS '70 nooit uit de partij mogen gaan. De partij is altijd pluriform geweest. „Het is weer zijn typisch reli gieus trekje, een religieuze bele ving van de politiek om een eigen club te vormen Daar komt bij, dat in de partij allerlei kwesties van tactiek lol beginselkwestie worden gemaakt Neem nou de erkenning van de DDR. Dat is èen zaak van tactiek, niet van beginsel. Het be ginsel stond allang vast. Ik kan me er dan ook niet over opwinden. Maar zo gaat het jammer genoeg met zoveel kwesties. De vele thuisblijvers bij de laat ste twee verkiezingen hebben Ger da Brautigam niet verontrust, al vond ze het wel vervelend. Het gaat wel weer over, meent ze. De jour nalistiek heeft vanzelfsprekend nog steeds haar belangstelling. Ze heeft zo'n dertig jaar in de kran tenwereld gezeten. Ze was lange jaren bestuurslid van de Neder landse Journalisten Kring en thans erelid van de N.V.J. Er wordt beter geschreven dan vroeger, meent ze. Slechte schrij vers komen niet veel meer voor. Toch heeft ze wel bezwaren: er wordt veel te geëngageerd ge schreven. „Ik ben wat dat betreft een ouderwetse journaliste: eerst de feiten, de rest zoek ik als lezer zelf wel uit". Vindt -ze het PAK, het Progres sief Akkoord een goede gedachte? Jawel, „maar", zegt ze, „het is het oude liedje. In 1946 bij de vorming van de Partij van de Arbeid en de daarbij behorende doorbraak, had den wij ook gelijk. We hebben alleen geen gelijk gekregen. Zo is het ook met dat PAK. „Wij vinden dat samengaan een juiste gedachte, maar als de men sen het niet meemaken, dan moet je er over nadenken en wat anders gaan doen. Bovendien, als de PvdA voor velen nog een goed merkartikel is, dam moet je dat merk niet weggooien. En ten slotte wil ze nog wel even kwijt, dat Wibaut, de be roemde Amsterdamse en eerste so cialistische wethouder altijd ge zegd heeft: De winst voor de soci alistische partij ligt bij de arbei ders rechts van de partij. Niet links. Gerda Brautigam gelooft daar nog steeds in. Ze is de enige niet, al voeren allerlei mensen in de Partij van de Arbeid het woord, die de andere kant op willen. BUENOS AIRES (RTR-AFP) De jurist en econoom Carlos Moyano Llerena is woensdag tot minister van economische zaken en arbeid in het kabinet van Roberto Marcelo Levingston, de nieuwbenoemde pre sident van Argentinië. De Argen tijnse ambassadeur in Londen, Edu- ardo McLoughlin, wordt minister van binnenlandse zaken. De vroegere ambassadeur in Chili, Luis Maria de Pablo Pardo, krijgt de portefeuille van buitenlandse za ken. De leden van de nieuwe rege ring zijn gisteren beëindigd, onmid dellijk nadat Levingston zijn ambt had aanvaard. José Rafael Caceres Monie, die tijdens de regering van de op 8 juni afgezette president Juan Carlos On- gania de portefeuille van defensie beheerde, krijgt deze ook in het nieuwe kabinet. Minister van sociale zaken wordt Francisco Manrique. een dagbladuitgever en oud-marine- officier. Tot minister van openbare werken is benoemd Aldo Ferrer, een eco noom en adviseur vot de inter- Amerikaanse ontwikkelingsbank. De portefeuille van justitie is nog niet toegewezen. UTRECHT (ANP) De onlangs uitgetreden leden van de' Anti-Revo lutionaire Partij; en de Politieke Partij Radikalen, hebben woensdag avond tijdens een vergadering in Utrecht besloten op korte termijn de mogelijkheid te onderzoeken om te komen tot een politieke organisatie van christenen, die van mening zijn dat vanuit het evangelie een duide lijke politieke- sociale vredesbood schap is af te leiden, met name in kritische zin ten aanzier van de gevestigde orde en machten. Zij willen dit politiek gestalte trachten te geven als een lichtsig naal naar een nieuwe toekomst, in het besef van de gebrokenheid en het voorlopige karakter van de hui dige samenleving. De leden zijn van mening dat een dergelijke evange lisch politiek in de confessionele partijen, niet is te verwezenlijken. Op 12 september zal een landelijk bijeenkomst door de groep worden gehouden. NEW YORK (AFP) Premier Kosygin van de Sovjet-Unie zal in oktober naar New York gaan, ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan van de organisatie der VN, indien de internationale si tuatie zulks toelaat, aldus is woens dag uit diplomatieke bron verno men. Uit dezelfde bron heet het, dat Kosygin niet het initiatief zal nemen tot een gesprek met president Nixon, hoewel hij bereid zou zijn Nixon te ontmoeten als laatstge noemde de wens hiertoe te kennen zou geven. President Nixon zal, naar het zich laat aanzien, de opening bijwonen van de 25ste algemene vergadering der VN, die in septem ber geopend wordt. (ADVERTENTIE) (Van onze redacteur geestelijk leven) DRIEBERGEN De actie voor de 2 procent van het totaal budget van de Nederlands Hervormde kerk ten behoeve van de hulpverle ning aan de landen in ontwikkeling, waaraan de generale synode ver leden jaar reeds in principe haar fiat gaf, zal nu snel van start moe ten gaan. Bij deze mening van het moderamen der synode, vastge legd in een interim-rapport over de verantwoordelijkheid van de kerk inzake ontwikkelingssamenwerking, werd woensdag met vrijwel algemene stemmen aanvaard. (ADVERTENTIE) (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Tussentijdse verkiezingen in Frankrijk trekken als re gel weinig, belangstelling. Zo pas werd in Parijs een tussentijdse ver kiezing gehouden, waarbij de Gaullist het bij de herstemming won van de communist. De helft van de kiezers was niet opgekomen en zat aan de waterkant te vissen. Maar waarom zijn voor zondag 21 juni alle ogen in Frankrijk gericht op een tussentijdse verkiezing in Nancy, in Lotharingen? Daar zit een hele en lange voorgeschiedenis aan vast. Lotharingen ligt in het oosten van Frankrijk. Straatsburg is er het ui terste puntje van. Vlakbij de Frans- Duitse grens. Een klein eindje van Straatsburg vandaan liggen de ste den Metz in het noorden en Nancy in het zuiden. Helaas kan van de twee steden niet worden gezegd: „Ai ziet hoe lieflijk is het dat zonen als broeders van hetzelfde huis te te zamen wonen". De twee steden in een en dezelfde provincie zijn met elkaar getrouwd, maar het is geen huwelijk uit liefde en ze kijken elkaar met de nek aan. Beginnen wij met Nancy. Een stad van kooplieden met 459.000 inwo ners. Na de Frans-Duitse oorlog van 1871, in de jaren tussen 1871 en 1919 stroomden de Fransen uit de door Duitsland geannexeerde depar tementen (Boven-Rijn, Beneden- Rijn en Moezel) naar Nancy. De stad kwam in opkomst met indus trieën als chemie, papier en hout. In 1940 bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog stroomden nieuwe golven naar Nancy uit Mul- hausen, Straatsburg en Metz. Metz was in vergelijking met Nancy maar een klein stadje met nog geen 200.000 zielen. Nancy begon te bouwen. Het werd de nieuwste stad van Lotharingen waar men even goed kon leven als in Parijs: restaurants tot laat in de nacht open, een eigen beurs, een eigen universiteit met 20.000 studen ten waar het in de woelige mei maand van 1968 rustig bleef en eigen gerenommeerde ziekenhuizen, waar men allang met hartoverplan- tingen op dieren bezig was, toen de Parijzenaars nog op een oor lagen. Vervolgens Metz. Langer dan Nancy onder Duit* beheer. Mee praat er beter Duits dan Frans. Heel wat van wat de Duitsers achterlie ten is gebleven. De geestelijken zijn er staatsambtenaren en worden dooi de overheid betaald. Dus geen schei ding van kerk en staat zoals in de rest van Frankrijk. De notarissen kopen en verkopen er geen praktijk, maar worden benoemd. Voor dat alles halen de kooplieden in Nancy de fijne neus op. Na de jongste oorlog werd Metz garnizoenstad en ook de super-perfect verhuisde met zijn hele hebben en houden van Nancy naar Metz. Als men op de kaart kijkt staat Metz aangeduid met een grote zwarte mop, terwijl Nancy maar een klein zwart puntje is. Het boterde dus allerminst tussen de twee steden. In oktober 1969 barstte de bom. De regering in Pa rijs had de knoop doorgehakt: de nieuwe autoroute van' Parijs naar Straatsbutg zou lopen over Metz en niet over Nancy. Vanzelfsprekend zat in Nancy onmiddellijk de kat in de gordijnen. Men wilde daar de pil nog wel slikken, mits de nationale-4 van Parijs-Nancy-Straatsburg een vierbaansweg zou worden. Maar dat zmde Metz weer niet, omdat een vierbaansweg het verkeer over de autoroute Parijs-Metz-Straatsburg zou aftappen. En ook de regering wilde van geen vierbaansweg horen. Uit pro- test nam het Gaullistische kamerlid van Nancy, de heer Souchal ontslag. Naar zqn heilige overtuiging zou de autoroute Parijs-Metz-Straatsburg de langzame ondergang betekenen van Nancy en van Zuid-Lotharingen. De Duitsers zijn namelijk bezig met een autoroute Saarbrücken - Metz en op die manier zal al het verkeer van Duitsland naar Parijs d* mus ter Chaban-Delmas incluis gattn naar Nancy om te proberen de kiezers ervan te overtuigen hoe na Nancy Parijs aan het hart ligt. De tussentijdse verkiezingen in Nancy, die zich aanvankelijk onbe tekenend lieten aanzien is op die manier een grote kermis geworden. CHABAN-DELMAS ...naar Nancy... van Nancy voorbij gaan. Nancy heeft het toch al zo moeilijk met de concurrentie uit de gemeenschappe lijke markt. Het ontslag van Souchal maakte aanvankelijk in Parijs weinig in druk. De ene of de andere Gaullist in Nancy is lood om oud ijzer. Maar Parijs veranderde als een blad aan een boom, toen de nieuwe secretaris van de liberale partij, Servan- Schreiber, een gooi naar de parle mentszetel deed. Schreiber is een energiek man, die het wapen van de reclame en de publiciteit uitstekend weet te hanteren. Hij heeft van zijn weekblad L'Express een anti-gaul listische vesting gemaakt, schreef het bekende boek „Le défi Améri- cain" over de achterstand van de Franse economie vergeleken bij de Amerikaanse, een boek in vele talen vertaald. Hij maakte voor de bijna vergeten liberale partij een geheel nieuw pro gram onder de naam „Ilemel en aarde" en stond andermaal in de internationale belangstelling toen hij de Griekse vrijheidsheld Theodora- kis uit Athene naar Parijs wist te brengen. Schreiber heeft zich opge worpen tot de ambassadeur van Lo- theringen en als hij het wint, wordt hij de man van het nieuwe centrum. De grote opposant tegen het gaullis- ine. De heren in Parijs zijn daar zo van geschrokken, dat in alle haast alle zware kanonnen naar Nancy zijn overgebracht. De voornaamste leden van de regering, eerste minis- BONN (DPA) Met grote meer derheid heeft de Westduitse bonds dag besloten tot verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar. Verkiesbaar is voortaan hij of zij die meerderjarig is, d.w.z. het 21ste levensjaar heeft voltooid. In de meeste deelstaten, met uit zondering van Bremen en Rijnland palts, was de kiesgerechtigde leef tijd al verlaagd tot 18 jaar en de verkiesbare tot 21 of 23 jaar. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Het KNMI in De Bilt heeft gebrek aan dames. Gevolg daarvan is dat een man- nestem na het draaien van het telefoonnummer 003 het weer voorspelt. Van de 16 meisjes die normaal als telexiste of typiste op het KNMI werken, zijn er nog maar zes over. Het meisje met de mooiste stem mocht tot nu toe het weer via de telefoon voorspellen. De zes overgeble ven meisjes werken allen over dag, zodat 's nachts een heer met mooie stem) deze eer te beurt valt. Secretaris-generaal dominee F. Landsman wees erop, dat, wanneer de activiteiten in september niet op gang worden gebracht, 1971 een ver loren jaar zal zijn: de aktiviteiten immers hebben te maken met de begroting voor het volgend jaar, niet alleen van de centrale financiën, maar ook van die der gemeenten. De 2 procent actie sluit aan bij een voorstel in deze richting, door de assemblee van de wereldraad van kerken in 1968 in Uppsala aan de kerkenlidmaten gedaan. Het interim-rapport van het mo deramen, dat in Driebergen ter dis cussie was, wil de impasse doorbre ken, die onstaan is enerzijds door principiële tegenstellingen binnen de commissie van overleg tussen de diaconale raad, de raad voor de zending en deskundigen op het ge bied van ontwikkelingssamenwer king. Deze commissie stelde ten be hoeve van synode en gemeenten een lijvig rapport samen onder leiding van dr. J. Waardenburbg. Tijdens de synode-vergadering van woensdag werden de vragen, die indertijd ook meespeelden in het pas'oraal-concilie toen daar de ont- werprapporten over missie en ont wikkelingshulp aan de orde waren, niet opgelost. De meeste synode leden echter waren met dominee Landsman van mening, dat deze principiële meningsverschillen de zaak zelf niet mogen tegenhouden. „Het is schamel en triest dat de Nederlandse Hervormde kerk twee jaar na Uppsala nog niet aan concre te beslissingen toe is", riep domine R. Wijkstra namens de raad voor de zaken van kerk en overheid uit. „De christelijke politieke partijen zitten op onze uitspraak te wachten, zo heeft Biesheuvel dezer dagen nog te verstaan gegeven". Ook de actiegroep Uppsala-Neder- land gaf middels een pamflet zijn mening te kennen: „Wij zijn het beu: uw mooie uitspraken, uw vage beloften, uw gezwam en ge-o.h„ uw structuur. Wij zijn uw 'uitstellen, uitstellen, uitstellen beu". Twee jon geren-vertegenwoordigers van het wereldvoedselcongres in Den Haag waren naar Driebergen gekomen, om soortgelijke uitspraken te doen. Dominee Landsman: „Het modera men is het ermee eens, dat nu snel gehandeld moet worden. De twee procent aktie moét beginnen. De po litieke actie kan dan later wel ko men". En wat betreft de vraag, hoe deze geldactie naast zending en we- relddiaconaat komt te staan, vroeg hij de studiecommissie WaardealMrg met voorstellen te komen.

de Stem | 1970 | | pagina 19