K^Èlf5 PHM «SÉf licht u: Beslissende factoren nederlaag duels zelf Ramsey weigerde persconferentie Assen verwacht een TT van de records VALSE KAARTEN VOOR FINALE ERLAND De traditie zwaarder dan het geld .K. op T.V. AGOSTINI GROTE FAVORIET Opluchting na verlies ets. I I Het eenvoudigste antwoord is dat West-Duitsland driemaal doel puntte en Engeland twee keer. Maar het moderne voetbal is ingewik kelder en manager Sir Alf Ramsey zal nu elk onderdeel van zijn voor bereidingen met de fijne kam nagaan. De Engelse spelers hebben de voldoening dat alles wat mogelijk was, gebeurd is om hun voor te be reiden op het behoud van de beker. Maar achteraf bezien zouden er kritische stemmen kunnen zijn, die beweren dat de intense voorbe reiding aan de spelers te zware eisen heeft gesteld. NIEUWE KANS Een identieke situatie Laver vaste eerste keus Spectaculaire marathon tijdelijk elke fles van-Pavoor 17 DONDERDAG 18 JUNI 1970 bromfiets is heeft, zoals s dat ie een o. e brommers e alles van die bij een uiddempen. iZuinig.Alles Alles van eens,vraag n heeft. gegevens :-Zandvoort- ij uw dealer isp. ,j«ü PC PP5PS ge, Kleine Bagijnestr, 6 f0 - 2886 Zevenbergs* Poort 1 i2 437 ngeweg 60 10 - 3431 Schoolstraat 6 26-2412 ieuwstraat 69 26 - 2639 Zuiderhout 69 10-6217 den 8i Zn» Kruisstraat 37 - 0. Tel. 01620-4287/4692 ïout. Markt 20 52 - 2821 3463 Zn., Schoolstraat 13 07 - 2572 Zn., Grote Kerkstraat 30| 21 - 2893 IJZIGING DEFENSIE FUNEST (Van onze speciale verslaggever) EXICO STAD De Engelse spelers zullen nog lang napraten over hoe het toch mogelijk is, dat zij werden uitgeschakeld voor de wereld titel. De campagne begon 4 mei toen Engeland 27 dagen voor de opening in Mexico arriveerde. Andere ploegen, zoals Brazilië, speelden hun ac climatiseringswedstrijden tegen betrekkelijk zwakke ploegen. Maar Ramsey hield vast aan zijn opvatting, dat alleen betrekkelijk zware wedstrijden de juiste training waren voor zijn ploeg en hij maakte een tournee door Columbia en Ecuador. Toen als was hierop kritiek wegens het risico en die kritiek kan nu het gelijk aan zijn zijde vinden. uisdonksestraat 66 50 - 35221 s, St. Bavostraat 64 06 - 275 Zn., Kloosterlaan 63 58-1687 ilen, Molenstraat 52 40 - 2307 srt, Axelsestraat 16 50 - 2220 rhout, Oosterhoutseweo 122 18-257 i. Dorpstraat 105 14-2634 ort, Kerkstraat 14 68 - 204 8i Zn., Grote Jansdijk A 181 58-1737 Zn., Steelandtstraat 15 80 - 3520 Kloot, Molenstraat 22 >96 - 2355 Bij hun 40 overwinning op Co lumbia gaven de Engelsen veel meer gan ze hadden verwacht. Vier dagen later tegen Ecuador wonnen ze met -0, maar ze leken vermoeid en het Sbntbrak hun aan doorzettingsvermo gen. Nog destructiever voor de phy- pieke en mentale energie waren vee vliegtochten door een zware storm. Tenslotte kwam de affaire het Bobby Moore. Het is nu wel eker, dat deze affaire wat betreft de prestaties van Moore geen enkel .verschil heeft gemaakt. Evenals in 1966, was hij de beste verdediger. Hoe de affaire in Bogota en andere AHpeiers heeft beïnvloed is moeilijk te zeggen. I Tactisch hield Ramsey zich aan het 4-4-2 systeem, dat hij in de oefenwedstrijd tegen Colombia ge- jpruikte. Dit systeem tendeert er naar de druk op het middenveld te verlichten, het middenveld waai naar Ramsey's opvatting wedstrijden gewonnen worden. Maar het was duidelijk dat dit meer vroeg van de andere onderdelen van de ploeg. Om succes te hebben moest de voorhoe de van twee spelers draven voor elke kans, hoe klein ook. Die in spanning werd onderstreept door ''Ramsey zelf. 9 Hij gebruikte vijf voorwaartsen in drie wereldbekerwedstrijden. Om goals te maken was het noodzakelijk dat de backs naar voren kwamen op de plaats in te nemen van ontbre- IM^ende vleugelspelers. Dit leidde rechtstreeks tot de belangrijke eer ste goal van West-Duitsland toen "Beckenbauer een gaping zag op de "ngelse linkerflank en doordraafde om te scoren uit de rechtsbinnenpo- ^itie. Ook wreekte zich het feit dat ngeland geen ervaring had met het mbrengen van tactische wijzigin gen in de defensie. Duitslands twee de goal kwam binnen twee minuten nadat Norman Hunter aan de ach terlinie was toegevoegd. Hij en an- dere verdedigers waren nog bezig Sjun posities te zoeken toen Uwe "Seeler scoorde. (Van onze sportredactie) BREDA Vandaag geeft de tele visie herhaling van de gisteren ge speelde halve finales voor het we reldkampioenschap voetbal. Neder land I geeft om 18.15 uur samenvat tingen van de wedstrijden West- Duitsland - Italië en Brazilië - Uru- ïtiay. België zendt een halve finale wedstrijd in zijn geheel uit om 21.20 UUru eerste Duitse zender geeft en samenvattingen om 13.30 uur, 17.15 en 20.15 uur. Onmiddellijk na de nederlaag le ken de gevoelens in het Engelse kamp meer op opluchting dan op teleurstelling. Dit op zich zelf ge tuigt al van de zware druk tijdens de zes weken dat de spelers van huis waren geweest en duidt er waarschijnlijk op, dat de Engelse ploeg gebrek heeft aan hongerige vechters. Financieel maakte winnen of verliezen niet veel verschil. De bankrekeningen van de Engelse spe lers gesteund door de opbrengst van de reclame, waren al vet geworden. Maar concluderend moet gezegd worden dat de beslissende factoren geleverd werden door de wereldbe kerwedstrijden zelf en niet zo zeer door invloeden van buitenaf en de zware voorbereidingen. Engeland speelde in de zware groep van Gua dalajara, terwijl Duitsland het tegen Peru, Bulgarije en Marokko veel gemakkelijker had. Engeland had het Mexicaanse publiek tegen zich, zodra het uit het vliegtuig stapte. Duitsland gesteund door uitstekende public relations-mensen, zag de Mexicanen bij duizenden met de Duitse vlag zwaaien. En zo kon het gebeuren dat toen Engeland voor de eerste keer in dit toernooi met twee doelpunten voor stond, de spelers zich zichtbaar ontspanden. Duitsland had kracht genoeg over om terug te komen, evenals ze in 1954 in de finale tegen Hongarije deden, en met 32 te winnen LONDEN (ANP) De Engelse voetbalploeg is weer thuis. Het ge zelschap arriveerde gistermorgen op het vliegveld Heathrow, waar zich nog zo'n 250 supporters hadden ver zameld. Er werd een mat gejuich aangeheven, terwijl de tendens van de spandoeken was: „pech gehad, volgende keer beter". Coach Sir Alf Ramsey weigerde een persconferen tie te geven, deelde wel handteke ningen uit en verdween toen poor- slags met politie-escorte naar zijn vrouw. De spelers wilden nog wel wat zeggen. Alan Mullery, de maker van het eerste doelpunt tegen West- Duitsland: „Het is een grote teleur stelling. Ik ben nog steeds verrast dat we zijn uitgeschakeld. We speel den het eerste uur zo goed tegen de Westduitsers, maar toen verloren we de greep op het middenveld. Het doelpunt van Beckenbauwer was mooi, maar ik dacht dat Seeler bui tenspel stond toen hij gelijk maakte. Het is heel jammer dat we na een voorsprong van twee doelpunten nog moesten verliezen. Ik ga nu met mijn vrouw en dochter een cruise maken op de Middelandse Zee om volledig tot rust te komen". Jack Charlton nam stelling tegen de houding van het Mexicaanse pu bliek. „We waren allemaal erg te leurgesteld over de manier waarop de Mexicanen ons ontvingen. Ze schenen ons te haten en we wisten niet waarom". Jack Charlton: „De Mexicanen schenen ons te haten". De inhechtenisneming heeft op Bobby Moore geen enkele invloed gehad, engelse verdediger. evenals de beste -"G ij A* AMSTERDAM (ANP) Giacomo Agostini heet ook dit jaar de grote favoriet van de Asser TT. De don kere Italiaan, qua uiterlijk voorbe stemd voor de film, zal ook zaterdag 27 juni op het circuit van Drente met zijn vuurrode MV-Agusta twee- maai van start gaan als een vrijwel zekere winnaar. In de 350cc-klasse en bij de halve liters is eigenlijk alleen pech zijn tegenstander. Zes maal veroverde de top-man van graaf Domenica Agusta een wereld titel. Aan het eind van dit seizoen zal zijn score ongetwijfeld tot acht zijn opgelopen, waardoor hij na de Brit Mike Hailwood en zijn landge noot Carlo Ubbiali -goed voor negen titels - 's werelds meest succesvolle motorrenner zal zijn. De zware klassen van de 40ste Asser TT-races mogen dan hun „ze kere winnaar" hebben, in vrijwel alle andere klassen zal de eerste plaats inzet zijn van felle gevechten. Vele van de records die het Neder landse evenement tellend voor de wereldkampioenschappen kent, zul len zonder twijfel scherper worden gesteld. De 186 renners die starten in vijf solo wedstrijden en een race voor zijspannen hebben één belang rijke factor mee: het gehele 7700 meter lange circuit in de Drentse heide is voorzien van een ruim vier centimeter dikke nieuwe sluitlaag, waardoor elke oneffenheid is weg gewerkt en de baan aanmerkelijk stroever is geworden. Geen wonder dus, dat Assen rekent op een TT- der-records. Bij voorbaat mag al worden aangenomen, dat meer toe schouwers dan ooit de weg naar Nederlands drukstbezochte sportge beuren zullen vinden. Burgemeester G. Grolleman, volrzitter van de TT- commissie, is tenminste van mening dat het officieuze record van 130.000 bezoekers van 1969 zeker zal wor den verbeterd. De voor Nederland belangrijkste race is ook nu de openingswedstrijd van de 50 cc-motoren. In tegenstel ling met vorig jaar, toen de Van Veen Kreidlers en de Jamathi's de competitie om de wereldtitel vele maanden beheersten, heeft nu de Spanjaard Angel Nieto een snelle greep naar de macht gedaan. Vorig jaar werd de Derbirijder nog juist wereldkampioen. Het verschil met Aalt Toersen bedroeg slechts één enkel punt. Met drie overwinningen in successie nam de snelle Span jaard dit seizoen duidelijk afstand van al zijn concurrenten. Gezien de vorm waarin Nieto verkeert is het zeer de vraag of de Jamathi's van Aalt Toersen en Martin Mijwaart en de Kreidler van Jan de Vries snel genoeg zullen zijn om het Spaanse produkt voor te blijven. Wereldkampioen Dave Simmonds krijgt in Assen een nieuwe kans op herstel. De Engelse Kawasakirljder heeft een bijzonder slecht voorsei zoen gehad in de 125cc-klassen en zal in Nederland hoog moeten eindi gen om niet nu al uitgeschakeld te (ADVERTENTIE) Alf Ramsey: zware oefenduels de enige juiste voorbereiding. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO STAD Kranten in Mexico hebben het Mexicaanse publiek gewaarschuwd dat er honderden valse kaartjes voor de finalewedstrijd van het wereld kampioenschap in Mexico Stad in omloop zijn. De enige manier waarop men de valse van de echte kaartjes kan onderscheiden is door te kijken naar het slecht nage maakte stempel van het ministe rie van financiën op de valse kaarten. zijn voor de titel. Gemakkelijk zal (lij het echter niet krijgen. De Duit se Suzuki-rijder Dieter Braun is even snel als regelmatig en voert na drie overwinningen met 45 punten de ranglijst aan. Een kanshebber is zonder twijfel ook de Oostduitser Günter Bartusch met zijn MZ, opge bouwd uit twee motoren van 62 cc die met een krukastandwiel gekop peld zijn. De winst aan vermogen bedroeg 4 pk. Daarnaast staan de fabrieks- Derbi's van Angel Nieto en diens landgenoten Salvador Canellas en Juan Bordons. Cees van Dongen, rijdend voor de stal motorpaleis Riemersma, heeft de mogelijkheden in zich hoog te eindigen. Zijn Yama ha is bijzonder snel en de Rotter dammer heeft vorig jaar al bewezen zich in de lichte klasse zeer thuis te voelen. Als derde eindigde hl) toen in de competitie om de wereldtitel. Resteert de kwart liter klasse, waarin de Australiër Kei Carruthers en de Brit Rod Gould de voornaam ste kanshebbers zijn. Carruthers, ti telhouder in 1969 met zijn Yamaha, vergaarde tot nu toe 30 punten. Gould, die over een soortgelijke ma chine de beschikking heeft, was met 37 punten juist iets succesvoller. Met spanning zullen de tienduizen den langs het circuit ongetwijfeld de verrichtingen van de 25-jarige tech nicus Theo Bult volgen, verbonden aan de T.H. van Enschede. In min der belangrijke races dan de Asser TT heeft de Twentenaar opvallende successen geboekt. Resultaten waar op Henk Burik, president van de sportcommissie van de Internationa le Motorfederatie, hem bij voorbaat een plaats onder de eerste tien toe kende. SIMPLEX Simplex. Dat is pas fietsen. Dat is nog eens constructie, door een fabriek van de oude stem pel. Simplex: 'n oud vertrouwd merk. Een jonge, sterke fiets! Na het wereldkampioenschap is de Braziliaanse coach Mario Zagalo een man zonder ploeg. Het contract van Zagalo met Botafogo liep maart af. „Ik weet nog steeds niet wat ik zal doen", zei Zagalo, die een contract als trainer van het Brazili aanse team heeft tot en met het wereldkampioenschap. „Ik heb al verscheidene aanbiedingen gehad maar alles zal afhangen van het geld. Als je een professional bent is geld zeer belangrijk." De Mexicaanse spelers mogen dan uitgeschakeld zijn, armer zijn ze er niet van geworden. Een totaal bedrag van 1.652.000 pesos (bijna een half miljoen gulden) is verdeeld onder de 29 leden van het elftal. Onder hen waren 23 voetballers. De anderen zijn de drie technische lei ders Cardenas, De la Torre en Najera, dokter Ilizali-Turri, assistent Francisco Larios en masseur Anders Amaya. Het geld is* afkomstig van bedrijven, een krant in Mexico Stad en de Mexicaanse voetbalbond. BOKSEN De Schotse bokser John McCluskey is in Melbourne „British Empire"-kampioen in de vliegge- richtklasse geworden door de Au straliër Harry Hayes in een parij over vijftien ronden (op punten) te verslaan. (ADVERTENTIE) LONDEN (ANP) Dit week einde zwenkt de focus van het internationale sportgebeuren van het gigantische Aztekenstadion van Mexico naar het pittoreske, landelijk gelegen Londense voor stadje Wimbledon. Nog geen vier entwintig uur na het laatste fluitsignaal van de finale van het wereldkampioenschap voetbal, zal Rod Laver de bal opgooien voor de eerste service van het traditi oneel belangrijkste tenniskampi oenschap van het jaar. De twee- en vier-gevechten op de door vriendelijk en beheerst meelevende, zomers geklede toe schouwers omzoomde superbe grasbanen zijn interessanter dan ooit. Zij vormen in feite de eer ste rechtstreekse confrontatie tus sen de profs van de groepen van George McCall (Laver, Emerson, Rosewall, e.a.) Mike Davies (Newcombe, Roche, Okker, e.a.) en de onafhankelijken. Men zou de laatste categorie beter kunnen aanduiden als niet-gebonden profs, want Jan Kodes verdiende in Parijs duizend dollar per dag en Arthur Ashe hoopt aan een driedaags toernooi half augustus vijfduizend dollar over te hou den. Dat zijn bedragen waarvoor ook de „echte" profs best in actie willen komen. Maar dat is hun dit seizoen niet vergund geweest. De van oudsher interessante open natio nale kampioenschappen van Ro me en Parijs verbonden zich met nog zestien toernooien tot een wereld-Grand Prixcompetitie, waarvan de winnaar flink zou meedelen uit de prijzenpot van 120.000 dollar. Voorwaarde was: het niet geven van startgelden. Nu bestrijden de prof-bazen juist de enorme reisbedragen van hun spelers uit dat soort inkomsten. In Rome wisten ze nog een be scheiden startgeld te bedingen, maar daarna was het uit. De open Italiaanse kampioen schappen werden buiten de Grand-Prix competitie gezet en de profs van hun kant, trokken zich terug in hun kleine drie- daagse-financieel zeer lucratieve toernooien. Met dat al is een vrijwel identieke situatie ont staan, als twee jaar geleden. Toen Engeland de revolutie in de tennissport predikte om Wimble don voor iedereen toegankelijk te maken. Het doel is in zoverre bereikt, dat Wimbledon zelf inderdaad open is, al worden er geen start- gelden uitgekeerd. De profbazen konden het zich niet veroorloven deze veruit belangrijkste show van tennistalent te negeren. Voor het prijzengeld komt men niet naar Wimbledon. De eerste prijs voor twaalf dagen „bloed, zweet, en tranen" bedraagt drieduizend pond. De profs hebben berekend dat ze met vergelijkbare inspan- ringen elders het vijfvoudige kunnen verdienen. Daarbij mag echter niet uit het oog worden verloren, dat de reputatie, die straks zoveel geld opbrengt, voor een groot deel op Wimbledon moet zijn verworven. Wimbledon is pure „business", al zou men dat wandelend in de dicht bezet te gangpaden nauwelijks bevroe den. Ongetwijfeld de grootste „moneymaker" van allemaal is de viervoudige titelhouder Rod La ver, grand slam-winnaar in 1962 en 1969. De 31-jarige in Los An geles wonende linkshandige Au- traliër heeft onlangs een nieuw contract voor twee jaar afgeslo ten, dat hem 250.000 dollar ga randeert. Daarnaast heeft hij zich contractueel verbonden aan drie verschillende racketfabrikanten, met als gevolg dat hij in Europa met hout en in Amerika met een aluminium-racket speelt. Voor spelers, die, zoals Newcombe, 80.000 kilometers in zes weken afleggen, is dat telkens een hele omschakeling. Enkele van Lavers nederlagen worden er wel door verklaard. Maar ja, hij verdient aan het aluminiumracket van Chemold alleen al 60.000 dollar per jaar. Laver heeft als geen ander de eigenschap mee te groeien met de belangrijkheid van een kam pioenschap. In een eerste of tweede ronde kan hij nog wel eens verrast worden; in de kri tieke stadia vrijwel nooit. Die eigenschap is ook terug te vinden in zijn spel. Er is niemand, die zoveel winnende slagen scoort vanuit verloren posities. Wanneer Laver het tempo verhoogt, nog meer topspin in zijn slagen legt, is hij onbespeelbaar, ongeacht wie er tegenover hem staat. Hij is de vaste eerste keus van de plaatsingscommissie. John Newcombe, de finalist van het vorig jaar, is tweede en Arthur Ashe, de winnaar van de Australische titel derde. Tony Roche, de nummer twee van het vorig jaar heeft door een schou derblessure minder gepresteerd en is teruggezet naar de vijfde plaats. Nog minder consideratie had het plaatsingscomité met Tom Okker, vorig jaar nog derde, nu niet hoger geschat dan een elfde plaats. Na een tijdelijke opleving geven de recente presta ties van de in Londen zeer popu laire „flying Dutchman" weinig hoop op een goed Wimbledon- toernooi. Toch is de tengere oud kampioen van Nederland door de plaatsingscommissie niet slecht bedacht, In de achtste finales staat hij op papier tegen de veel te hoog geplaatste (6e) Zuidsla- vier Zeljko Franulovic en bij eventuele winst in de kwartfina les tegen de momenteel niet zo zeer imponerende Arthur Ashe, tegen wie Okker ook twee jaar geleden reeds in die kwartfinales heeft gestaan. Veel hangt af van het resultaat van de loting. Hoewel Wimbledon er sinds enkele jaren toe is over gegaan zestien spelers te plaatsen in plaats van acht. heeft men nog altijd „beschermde" posities te weinig. Tot de niet-geplaatsten van dit jaar behoren onder meer de profs Stoile, Riessen, Pilic, Buchholz en El Shafei en voorts de Amerikaanse Daviscupspeler Cliff Richey, Charlito Pasarell en Bob Lutz. Stuk voor stuk zijn het spelers, düe bij een gunstige lo ting de kwartfinales kunnen be reiken. Wat er gebeurt als dergelijke spelers in de eerste ronde een „crack" ontmoeten, was vorig jaar te zien bij de meest specta culaire tennis-marathon van de eeuw: Pancho Gonzales - Charlito Pasarell, gewonnen door de 41- jarige Pancho na zeven match points tegen met de historische cijfers: 22—24, 1—6, 1614, 6—3, II9. Wie zo'n partij overleeft, heeft zoveel reserves moeten aanspreken, dat zijn lot bezegeld is, Gonzales wil dat geen tweede maal meemaken. Hij heeft de uitnodiging terzijde gelegd, even als die andere artiest van de fluwelen touch: Manoio Santana. Hun afwezigheid zal het Britse publiek leed doen. Bij de dames 'acht titelhoudster Ann Jones zich evenmin nog lan ger opgewassen tegen de span ningen, die een dergelijke ge beurtenis met zich meebrengt. Na veertien maal onafgebroken, uit eindelijk met succes bekroond pogen, ontbreekt ze tussen de deelneemsters. Ze heeft een plaatsje gevonden in het hokje van de televisie-commentators. Bij de dames is iedereen vrij weer te gaan en te staan waar men wil. De contracten van Billie Jean King, Rosemary Casals en Francoise Durr zijn ontbonden. „Het damestennis is dood", aldus Mike Davies, de zakelijk leider van de uit achttien spelers be staande groep van Hunt. Inder daad ontbreken de het publiek aansprekende types als Maria Bueno en Doris Hart. Zelfs Christine Janes-Truman, het grootste knuffelkind van de Brit se sportjournalisten, zal dit jaar niet meedoen. De grootste kans hebster isongetwijfeld Margaret Court-Smith, kampioene in 63 en 35 en thans met de titels van Australië en Frankrijk in haar bagage halverwege het groot slam, dat ooit in 1953 door wijlen Maureen Connolly werd verwe zenlijkt. Haar voornaamste tegen standster: Billie Jean King, drie voudig titelhoudster en de versla gen finaliste van het vorig jaar. MK mi

de Stem | 1970 | | pagina 17