TEURS EREN ERKOPE Zilveren commissaris van Vlissingen werd gehuldigd J. VAN MARION 25 JAAR RIJ POLITIE Uganda draagt de sporen van werklust van Hansweertenaar Wijziging straatbelasting dinsdag in raad Kapelle .Has Zonder portieren is het heel wat koeler JAARLIJKSE REIS BEJAARDEN YERSEKE AFSCHEIDSAVOND ZESDEKLASSERS O.E.S. IE HANSWEERT VERWIJT AGNEW: KRANTEN IN VS PARTIJDIG Veel invitaties voor Wilma van den Berg Joop Hendriks wint in Beek en Donk N.V. 1 VUSSlNGEfc ite Goes In memoriam broeder Felix Openheid W erkzaamheden Nalatenschap BELEIDSVOERING Vogel vereniging Zanglust bijeen VVD-hearings in Reimerswaal DANKWOORD Gemeente Tilburg neemt Nederlands Textielmuseum over Dürer expositie: 3000 bezoekers Vragen over rijksweg 69 Nw.- en St.-Joosland Vrouw drie maanden na overlijden gevonden Gasvlam door keuken: vrouw uit Nispen overleden papier oor uw pen Waar is de grens II Zelden begrip Heffingsplicht vroege aardappelen Kabeldiefstal in Wolphaartsdijk DE STEM VAN DINSDAG 16 JUNI 1970 IlllllllllllllllllllllllllUlltiiii l in de personen- in de functie van jende ervaring en s overeenkomstig skostenvergoeding slijk of telefonisch GOES iiiiiiiiiimtmniiimmmuwiii or een gedeelte van het jlan „Noord" ssingen maakt ingevolge Wet op de Ruimtelijke [gaande 15 juni 1970 ter ifdeling, bureau ruimte- 130, voor een ieder ter van de raad dezer ge- nr. II-2 waarbij is ver- reid een herziening voor stemmingsplan „Noord", behorende kaart is aan- de oproep. en tractie van de dienst runnen worden geplaatst: 5DEN ALGEMEEN t 856,08 per maand, ma- ïftijd. m het jaarsalaris. i komt voor rekening van >n dagen na het verschij. aden aan burgemeester tn der ingediende sollicitatie jveiliging is SAVAL in odukten neemt steeds omen. In onze modern uiken, die ons komen plezier in hun werk n gemonteerd worden, bankwerker hebben. :lenzen aan dikwandige idige apparaatjes, welke irkperiode kan men al jelast. Mensen mei enig ne na enige tijd gemak- ivengenoemde voorbeel- runnen inwerken. Ier bekwamen. Voor een vakdiploma) bestaat al e goede wil bij ons een prekend naar de Levens* (en soms daarbuiten) ie[" urs meestal in ploegies skmanschap kijken. Erva kelijk. Maar daarnaast hebben erkkleding, een Sociaal sring in moeilijke prive ing voor openbaar ver dan eens kontaki met ons overdag welkom. A's ri een afspraak te ma id. (Van onze correspondent) HANSWEERT Een droeve tij ding bereikte Hansweert: donderdag 4 juni is in het Namilijanga-college te Kampala in de leeftijd van 68 jaar overleden de uit Hansweert afkom stige broeder Felix (J. C. van der Borgt). Johannes Cornells van der Borgt, zoon uit een hard werkend landar beidersgezin, werd op 21 september 1901 te Schoer nabij Hansweert ge boren. Op 25 mei 1926 trad hij in bij Mill Hill in het Vrijland te Ooster beek. Op 1 november 1928 deed hij zijn eeuwige professie. In 1933 ver trok hij' naar Upper Nile in Uganda, in 1947 naar Mill Hill in Engeland om daarna in 1948 opnieuw naar Uganda te vertrekken en wel naar het Narnilijam'ga-oallege te Kampala. Hij was niet geleerd. Hij bekleedde geen vooraanstaande positie, maar naar de apostolisch administrator van Kampala mededeelt, is hij de eest bekende missionaris die [Uganda ooit gehad heeft. Op 4 juni is hij, vijf weken nadat hij aan een kwaal werd geopererd, overleden. 6e begrafenis te Kampala heeft een enorme belangstelling genoten. Der tig priesters concelebreerden de eu charistieviering voor zijn zielerust, onder wie de aartsbisschop van Uganda. Ook de regering had een Vertegenwoordiger gestuurd. Pater J. Wierts, die hem van nabij gekend heeft, twijfelt er aan of hij in staat zou zijn hem die eer en erkenning te geven welke hem toe komt. In de congregatie van Mill Hill en in Uganda kende men hem als „Felix". Velen kenden hem, want hij was een uitzonderlijk ie mand: de grootste missionaris die Uganda ooit heeft gekend. Hij was zich daar niet van bewust, hij was een groot man en toch uiterst een voudig. Hij was bijzonder bemind. Hij was erg spraakzaam en droeg "n hart op zijn tong. In het vele [raten dat hij deed kon hij streng irdelen, doch veroordelen deed hij rner. Hij genoot een enorme be- igstelling, vooral omdat zijn per- onlijke belangstelling uitging naar inieder met wie hij in aanraking am. Hij kende talloos vele Afri- ,en bij naam en voornaam. Hij had de kwalificaties van een missio naris en ontwikkelingswerker. Hij deed beiden, hij wilde zichzelf en zijn roeping waar maken. Hij voelde aan, dat waarachtigheid geen zaak van woorden is, maar van een door leeft engagement. Wat er te doen stond, deed hij. Zijn werk stond in het teken van dienstbaarheid. Theo rie lag niet in zijn aard. Hij was een praktisch iemand. Zo zette hij zich aan het werk en wat hij ondernam werd altijd een succes. Hij werd op die manier een legendarische per- .soonlijkheid, die overal raad op wist. In dit Oostafrikaamse lamd bouw de, timmerde, schilderde, smeedde, kookte, plantte, snoeide, harkte, maaide, zaaide, oogstte en ontwierp hij plannen voor gebouwen. Hij had een oog voor vele dingen tegelijk. Hij legde wegen aan, maar ook tui nen, hj bouwde kerken en kapellen, ®ekenhuizen en klinieken, scholen en melaatsenkampen, hij installeer de waterleidingen en repareerde 'toren en generatoren. Pater J. ïerts vertelt, dat hij zich dikwijls "-■oeg hoe het mogelijk was dat and zich in een tijd van veertig jaar zo geweldig kon ontwikkelen. Felix vond zijn kracht in het ge bed. Om vier uur 's morgens kon men hem vinden in de kerk of kapel, stil biddend en mediterend, want hij moest met zijn gebeden klaar zijn voor het licht werd, want dan begon zijn dagtaak. Hij had een grote eerbied voor de eucharistie, voor de priester en het priester schap. Hij droeg elke dag minstens een mis op. Hoe druk hij het ook had, nooit verwaarloosde hij zijn gebed. Toch was hij geen kwezel Hij was een gezellige en vrolijke man, die in ieder gezelschap wel kom was, want hij kon de mensen aan het lachen krijgen. Hij was een uitmuntend causeur en waar hij ook kwam stak hij de handen uit de mouwen om even mee te helpen. Eenieder in Uganda wist dat Felix veel presteerde en dat men hem in alles kon vertrouwen. Hem werd dan ook veel toevertrouwd. Zo ont popte hij zich als een bekwaam .Sroeurator en goed financier. Hij werd door velen bemind en kende geen vijanden. Iedereen, Afrikaan «ustrr, broeder, bisschop of leek ging hij hem om raad. Velen zoch ten troost bij hem, vonden het en kregen meestal nog hulp op de koop toe. -ijn dienstbaarheid kende geen enzen en juist daarom en ook al omdat hij zo intens met anderen meeleefde kende hij veel zorgen, soms ook teleurstellingen en vaak ook verdriet. Deze inwoner van Hansweert, broeder Felix, heeft veel gepres teerd. Over een groot gedeelte van Uganda liggen nu de sporen van zijn werklust en inspanning. Scholen, ziekenhuizen, kerken, die door hem zijn gebouwd, of gerestaureerde we gen zullen nog vele jaren de stille getuigen blijven van wat Felix voor Uganda betekende. Zowel hier in Nederland als in Uganda wordt zijn heengaan diep betreurd. In dit verdriet in Uganda vinden wij het bewijs van de leegte die Felix achterlaat. De inwoners van Hansweert, de mensen van -Uganda, zijn medemisskmorissen en zijn onge kend vele vrienden mogen God dan ken voor deze mens. Hij ging, zoals bij Lukas 4.18 geschreven staat: om stakkers blij te maken. Hij had goed nieuws voor hen: God is i liefde. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN „Ik ben blij, dat commissaris Van Marion en ik het erover eens zijn, dat de politie er is om een bestaande rechtsorde in de samenleving te handhaven. Het is niet de taak van de politie om de maatschappij te hervormen of een politiek standpunt in te nemen, doch om rechtsregels in een zichzelf hervormende maatschappij te doen eerbiedigen. Het klinkt van mij, als PvdA-man, misschien wat gezagsaanbidderig, als ik zeg, dat de maatschappij het niet zonder erkenning van gezag kan stellen. Zonder deze belanden wy in de anarchie. Dat kunnen wij ons niet veroorloven". Aldus drs. D. Roemers, de burge meester van Vlissingen, in zijn hul digingstoespraak tot de Vlissingse po litiechef J. van Marion op de receptie die het gemeentebestuur hem bij diens 25-jarig dienstjubileum giste ren aanbood. Genegenheid en respect jegens de mens én de commissaris Van Marion overheersten tijdens de jubileumre ceptie. Burgemeester Roemers, die de loopbaan van de heer Van Marion schetste (in 1945 op aanwijzing van uit de illegaliteit bij de politie), daar na een boeiende periode in de Ne derlandse Antillen en negen jaar ge leden korpschef in Vlissingen) liet uitkomen dat het meer dan alleen ambtelijke verhoudingen zijn, die de goede harmonie tussen het hoofd van politie (de burgemeester) en de korpschef bepalen. met tomeloze energie op uw functie „Wat mij in uw beleidsvoering altijd zo heeft aangetrokken is de manier waarop u het ideaal: gezag realiseren zonder op te vallen, na streeft. Ik ben blij te hebben verno men dat u Vlissingen niet wilt ver laten", zei drs. Roemers, die namens b. en w. en de raad een geschenk onder couvert aanbood. Namens het korps sprak ir. G. J. Schutten, die zei: „Toen u in 1945 tot een politieloopbaan besloot, hebt (Van onze correspondent) KAPELLE Vandaag (dinsdag) zal de raad van Kapelle om half acht in openbare vergadering bijeenko men. Dan zal onder meer de gemeen tebegroting voor 1970 behandeld worden, alsmede de begroting 1970 van het woningbedrijf. Er is een voorstel van b. en w. om 1155,beschikbaar te stellen voor de aanschaf van leerlinigensets voor de openbare basisschool in Kapelle. Verder staain op de agenda een aantal voorstellen in verband met de vestiging in Kapelle van het bedrijf van de gehr. Cok n.v. Er dienen een aantal grondaankopen plaats te vin den voor verbreding van de Schoor- se Bredeweg waaraan dit bedrijf komt. De kosten van deze verbreding worden geraamd op 75.000,welk bedrag de n.v. Cok aan de gemeente zal betalen. Verder zal voor deze verbreding het pand Schoorse Brede weg 4 moeten verdwijnen. Er is ook een voorstel van b. en w. tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van reini gingsrechten. Voorgesteld is een ta rief te gaan berekenen van 25, per vuilnisemmer voor de eerste em mer en 20,voor-iedere volgende emmer. Tot nu toe was in Kapelle en Wemeldinigé het tarief 20,per emmer. Verder komt in behandeling de verordening straatbeiastinig. Ook de ze belasting zal aanzienlijk verhoogd moeten worden. Voor Kapelle gold tot nu toe een heffimigspercentage voor de ongebouwde eigendommen van 5 procent en 10 procent voor de gebouwde en voor Wemeldinge was dat gebouwd 15 procent en onge- (Van ónze correspondent) RILLAND-BATH In zaal Luc- tor et Emergo kwam de vogelvereni ging Zanglust voor een vergadering bijeen. De maanden juli en augustus zijn als vakantiemaanden ingesteld. Verder deelde de voorzitter mee, dat er thans 40 liefhebbers zijn voor de reis naar Avifauna en Madurodam, Deze reis wordt 27 juni a.s. ge- maakt- Verder sprak hij een wel komstwoord tot keurmeester P. van Nunen uit Breda. Deze - vertoonde deze avond een prachtige collectie vogeldia's. De dia's hadden alle be trekking op tropische vogels. Er ga ven zich nog twee nieuwe leden op zodat men nu 57 leden heeft. (Van onze correspondent) HANSWEERT De afdeling VVD in de gemeente Reimerswaal gaat hearings houden in nog-enkele kerkdorpen binnen deze gemeente. Waarden en Krabbendijke zijn reeds bezocht. Thans zal men kennis kun nen maken met de raadsfractie van de WD te Yerseke op 16 juni avonds om 20.00 uur in de Oester- beurs. te Hansweert op 19 juni' om 20.00 uur in de zaal Thalia, te Ril- land-Bath op 23 juni om 20.00 uur in het Dorpshuis en op 26 juni te Kruiningen in het Dorpshuis. bouwd 7,5 procent. Voorgesteld wordt nu het heffinsgspeircentage te bren gen op 11 procent voor ongebouwd en 22 procent voor gebouwde eigen dommen. De rioolbelastinig zal ook naar bo- v n moeten en wel van 25 procent van de belastbare opbrengst van ge bouwde eigendommen volgens het kadaster tot 30 procent. (Van onze correspondent) YERSEKE Door de bejaarden van Yerseke werd de jaarlijkse reis gemaakt. Het gezelschap bestond uit 195 personen. Bezocht werd het nieuwe havengebied van Antwer pen, waarna koffie werd gedronken in „De Blauwe Donau" te Bras- schaat. Vervolgens ging het via Rijsber- gen, Breda, Chaam naar Baarle-Nas- sau voor de lunch in „De Schallui- en". Na een tocht door de Belgische Kempen,werd het recreatiegebied De BeekseBergen bezocht, waarna in Etten in „De Linde" de koffieta fel stond te wachten. Hier maakte burgemeester Pijl Hogeweg zijn op- wachting. Wegens drukke werk zaamheden kon hij niet de gehele reis meemaken. Na de maaltijd dankte de voorzitter van het comité, de heer J. Glerum, degenen die deze reis mogelijk hadden gemaakt. Na mens de bejaarden bedankte de heer B. J. Kole. Bij de ingang van het dorp stond „Mozart" klaar om de stoet naar het Kerkplein te begeleiden. Hier werd het woord nog gevoerd door de bur gemeester en de heer J. Glerum, alvorens men van elkaar afscheid nam. DEN HAAG (ANP) De Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie heeft voor de komende week een aantal invitaties aanvaard voor bui tenlandse wedstrijden. fFooral Wilma van den Berg. die afgelopen zater dag tweemaal haar Nederlandse re cord op de 100 meter evenaarde met een tijd van 11.4 seconden, is veel gevraagd. De KNAU heeft de volgende uit nodigingen geaccepteerd: 17 juni (Oost-Berlijn) Wilma van den Berg (De Keien) 100 en 200 m. en Anne- loes Bosman (UNC) 800 of 1500 m. 19 en 20 juni (Warschau) Wilma van den Berg 100 en 200 m., Mieke Sterk (ADA) 100 m horden, Tilly van der Made (Sagitta) 400 en 800 m. en Anneke de Lange (Sparta) 400 en 800 m. 23 juni (Praag) Ilja Keizer (De Spartaan) en Anneloes Bosman (UNC) beiden 1500 m. 24 juni (Koblenz) Wilma van den Berg 100 en 200 m. ca Els Gommers (Unitas) 80" -o. u in de roos geschoten! U hebt u met tomeloze energie op uw functie in Vlissingen geworpen en wel zo danig, dat de administratie spoedig te klein van omvang was om alle veranderingen en ideeën te verwer ken. En nog is de energiebron niet opgedroogd". De heer Schutten prees de commissaris om diens orga nisatievermogen. de moed waarmee hij weet te delegeren en om zijn geringe hang naar populariteit. „U hebt wel ontdekt wat het spreek woord betekent: Wie met Zeeuwen wil verkeren, moet eerst wat ma noeuvreren", merkte hij op. „U stel de hoge eisen aan het korps", aldus de heer Schutten, „maar aan uzelf srtelde u nog hogere eisen. Maar waar ligt de grens voor optimale taakvervulling? De korpssterkte dient hoognodig te worden opge voerd". De heer Schutten betrok ook mevrouw Van Marion in zijn toe spraak, die hij besloot met de aan bieding van een cadeau namens het korps. „Deze dag is het begin van de rest van uw leven", zei hoofdinspecteur J. L. de Rave, korpschef van de Goese politie, namens alle Zeeuwse collega's. „Wij gaan graag samen met u verder". De Jubilerende politiechef betrok ln zijn dankwoord de staf en alle korpsleden in de hulde, die hem ten deel was gevallen. Hij dankte speci aal de burgemeester voor de vrij heid van beleidsvoering welke deze hem had geboden. „Ik heb hier een ideale werksfeer aangetroffen", zei de commissaris. „Ik heb maar weinig te wensen over en daarmee geef ik nog een flauwe afspiegeling van wat ik voel". Tot do heer Schutten zei hij: ,Het was niet altijd even gemakkelijk. Ik stelde hoge, soms te hoge eisen. Maar ik ben blij over de werklust waarmee het korps heeft gerea geerd. Het stemt mij dankbaar en zelfs deemoedig, te weten hoe groot de inspanning van veel van mijn medewerkers is geweest. Door de goede onderlinge verstandhouding waren dit voor mij gouden jaren. Hij besloot met te zeggen: „Mijn vrouw vindt, dat ik het best te verdragen ben als ik het erg druk heb. Welnu, ik hoop het steeds erg druk te hebben, al zie ik nog niet goed hoe dit zich verdraagt met de belangen van de gemeente (Van onze correspondent) TILBURG De gemeente Til burg wil met ingang van 1 juli 1970 het textielmuseum overnemen van de „stichting Nederlands Textielmu seum". Het gebouw van het museum aan de Gasthuisring is al eigendom van de gemeente. Bij de overdracht zijn ook betrokken de roerende ei gendommen van de stichting. Veel 'zal er overigens niet veranderen door de overdracht, omdat het mu seum reeds een zwaar door de ge meente gesubsidieerde instelling was. De directeur de heer J.C. Sloe- kers blijft in functie. Het stichtings bestuur wordt vervangen door een nieuw te benoemen beheerscommis sie. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM De ten toonstelling van gravures en etsen van Albrecht Durer, die in het Mar kiezenhof werd gehouden, wend door ruim drieduizend mensen beizocht. Mejuffrouw M. Stuart uit Bergen op Zooim was zaterdagmiddag de 3000ste bezoekster. Z kreeg een cata logus, een affiche en een gratis toe gangskaart aangeboden. DEN HAAG (ANP) De KVP- Kamerleden Cornelissen, Van Beek en Van den Heuvel hebben minister drs. J. A. Bakker (Verkeer en Wa terstaat) schriftelijk gevraagd, in welk stadium van voorbereiding de aanleg van de nieuwe verbindings weg van Valkenswaard naar de weg Tilburg-Eindhoven verkeert en bij de minister aangedrongen op een bespoedigde aanleg van deze weg. Ook dringen zij aan op een spoedige aanleg van de „vrijliggende" rij wielpaden langs de rijksweg 69 tus sen Eindhoven en Valkenswaard. In hun vragen wijzen de Kamerleden er op, dat de aanleg van deze rij wielpaden reeds was toegezegd in 1968. Zangdienst In de kerkdienst van de Nederlands Hervormde kerk op zondag 28 juni om 10.30 uur zullen medewerking verlenen het Nieuwlands Meisjeskoor, versterkt met het meisjeskoor van Souburg. Het gecombineerde koor staat onder leiding van mevrouw Francke. Gift voor Roemenië. De diako- nie van de Ned. Herv. Gemeente van Nieuw- en Sint Joosland heeft een gift van f. 100,- uit eigen mid delen gegeven voor de slachtoffers van de overstromingsramp in Roe menië. Ontspanningsavond. Zaterdag organiseert het gereformeerde her vormd jongerencontact een ontspan ningsavond voor de jeugd in het gebouw de Arne te Arnemuiden. Aanvang 20.00 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA De Bredase jazz-saxo- fonist Joop Hendriks heeft met zijn nieuwe kwintet de eerste prijs, een beker, gewonnen van het Jazzfesti val in Beek en Donk. Ook won hij de eerste solistenprijs. In '67 en '68 won Hendriks de eerste prijs van Loosdrecht. Alle keren was dit het geval in de afdeling nieuwe stijl. Er waren in Beek en Donk acht deelne mende groepen moderne stijl. Hen driks won met zijn kwintet 187 van de 200 punten. Van de winnende groepen, ook oude stijl, zijn radio opnamen gemaakt door Paul van Schaick. Deze worden op 14 en 28 juli uitgezonden. DEN HAAG (ANP) ln een huis aan de Juliana van Stolberglaan in Den Haag is het stoffelijk overschot gevonden van de bewoonster, de 60- Jarige mevrouw M. M. Kellenbach- Gras. Sectie heeft uitgewezen dat de vrouw ongeveer drie maanden ge leden is overleden. De vrouw werd gevonden door de politie. Deze was gewaarschuwd door buren die me vrouw Kellenbach al lange tijd niet gezien hadden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Sommige auto mobilisten drijven het zoeken naar koelte wat te ver door. Een van het grote legioen vond het no dig de portieren uit zijn (Franse) auto te halen. Blijkbaar bracht het rijden zonder een beschutting de gewenste afkoeling. (Van onze correspondent) HANSWEERT Donderdag 35 juiïi wordt in het gebouw Kaj Munk te 19.30 uur een feestelijke afscheids avond gehouden voor de leerlingen der zesde klassen van de openbare la gere school met him ouders. Het programma vermeldt onder andere een grote quiz: Kent U Hans weert; afscheid van de heer C. Slab- bekoorn als voorzitter van de ouder commissie; uitreiking van de getuig schriften door het gemeentebestuur van Reimerswaal aan de leerlingen die de school verlaten en een toneel stuk „De wonderlijke machine van Prof. Knap" gebracht door de leer lingen van de vijfde en de zesde klas, (Van onze correspondent) NISPEN De 63-jarige mevrouw C. Schraauwen-Brouwers uit Nispen is gisteravond in het Sint-Francis- cusziekenhuis te Roosendaal overle den aan de brandwonden die zij zon dag opliep toen zich een gasexplosie in haar woning voordeed. Hierbij werd de hele keuken verwoest en liep het overig deel van het huis grote materiële schade op. Toen de vrouw 's morgens uit bed kwam en het gas wilde aansteken schoot een enorme steekvlam door de keuken, waardoor ook haar kleren vlamvat ten. Vermoedelijk heeft het door nog onbekende oorzaak vrijgekomen bu- tagas zich in het vertrek opgehoopt en is dit door het vuur tot ontplof fing gekomen. WASHINGTON (AFP) Spiro Agnew, vice-president van de Ver enigde Staten, heeft maandag een aantal Amerikaanse kranten en tele visiestations partijdigheid verweten in hun reportages over de oorlog in Vietnam. Hun voorlichting, zei Agnew in Washington in een rede voor de in ternationale federatie van krantedirecteuren, is over het algemeen partijdig. Zij zijn tegen de Amerikaanse internventie in deze oorlog en proberen zelfs niet objectief te zijn. Dagelijks, vervolgde hij, krijgen we argumenten voorgeschoteld die tegen onze interventie pleiten, nooit het tegendeel. De kranten geven details van de „zogenaamde wreedheden" die Amerikanen hebben be gaan tegen burgers in een gehucht met de naam My Lai, maar niet- over het nog wredere bloedbad door de terroristische indringer in Hue Hanoi, zei Agnew, heeft geen persvrijheid, en de wereld zal de wreed heden van de Noordvietnamezen nooit te weten komen als u ze niet pi bliceert. Amerikanen, Europeanen of Australiërs zullen nooit een ju beeld van de situatie krijgen, als u niet alle standpunten in deze kwcs<: tegenover elkaar zet. De enige reden van dit ingezon den stukje is het feit dat de heer M. Rasenberg zijn adres niet heeft ver meld onder zijn repliek aan de he ren Langerwerf en Graafmains inza ke inzegening homofielenvriend schap. Ik wil de heer Raseriberg namelijk graag antwoorden, dat het mij bijzonder opvalt dat hij homo fielen associeert met sex en dat hij een kerkelijke zegen wil voorbehou den aan degenen die van plan zijn kinderen te verwekken. Het ver wekken van kinderen is blijkbaar het enig zaligmakende voor de heer Rasenberg. Ik neem aan, dat hij echter naast de kerkelijke zegen ook de kinderbijslag accepteert, welke mede door de homofielen wordt be kostigd. Voor de goede orde: ik behoor tot de „normalen". BREDA. P. DECKERS CHASSéSINGEL 29a. Er zou eindeloos te schrijven zijn om te trachten de doorsnee-burger enig begrip bij te brengen over de „andere" mens, die hij verafschuwt. Laat mij er daarom dit van mogen zeggen als tegenwicht voor twee le lijke, harteloze ingezonden stukjes, die ik dezer dagen in uw blad aantrof: Homofilie is zo oud als de wereld en die wereld zal er mee moeten leven. Homofielen zijn men sen, het is dus barbaars en onchris telijk bovendien ze op een hoop' te willen vegen om hen te deporteren. De meesten van hen hebbeneen zware en vernederende strijd te voeren om hun eigen mensbeeld te accepteren. De meesten slagen daar niet in en leiden zodoende een ge- frusteerd leven. Ze zouden er ver standig aan doen zichzelf te aan vaarden zoals ze zijn, omdat deze realiteit menselijker is dan zichzelf dag na dag te vernederen. Homofie len zijn vreselijk eenzaam in alle opzichten. Zij vinden zelden begrip en ondervinden van hun soortgeno ten evenmin veel diepgaande inte resse. Gelukkig daarom degenen, die in staat zijn een vaste vriendschap op te bouwen. Zij kunnen nooit over hun zo-zijn praten, voelen zich daar door gefrustreerd en gediscrimi neerd. Zij moeten leren inzien dat hun beleving van de liefde even normaal is als de neiging tot de man-vrouw-verhouding, omdat beide neigingen voortkomen uit hum na tuur zelf. Homofiel is men niet voor zijn plezier. Men is veelal gedoemd tot geheimhouding in familiekring en maatschappelijk verkeer, hij weet dat het merendeel vam de mensheid meent hem te moeten verachten. Ontdekking kan vreselijke gevolgen hebben: hij wordt tot out-law ver klaard. De homofiel strijdt tegen zijn instelling tot hij deze strijd opgeeft, omdat het moeilijk vechten is tegen zijm eigen natuur of die nu aangebo ren is of verworven. Christus heeft zich nooit laatdunkend uitgelaten over de homofiel. Hij heeft alleen gewaarschuwd tegen hen, die wij nu kinderverkrachters noemen en die komen zowel in het hetero als homo fiele milieu voor. Ook de homofiel behoort tot onze medemensen. Het is dus eenvoudig een staaltje van me demenselijkheid als wij begrip voor hem tonen. Dat die medemenselijk heid thans schuchter baan breekt is een winstpunt voor een maatschappij, die meer dan in welk tijdperk van de geschiedenis ook, geraakt wil z(jn en open wil s-taan voor de nood van anderen. H. VAN EX ROOSENDAAL (Van onze correspondent GOES Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft bekend ge maakt dat op 25 juli de periode eindigt waarop de aardappelen van de nieuwe oogst geveild moeten worden en heffingsplichtig zijn. Na 25 juli moet er voor vroege aardap pelen geen heffing ten behoeve van het Produktschap voor Groenten en Fruit meer betaald worden. De aanvoer van vroege aardappe len komt slechts zeer langzaam op gang. De prijzen blijven hoog, mede omdat de kilo-opbrengst erg tegen valt. Aangenomen mag worden, dat dit niet gauw zal veranderen, want het is veel te droog voor dit pro- dukt. Bij de veiling in Middelburg was eind vorige week een aanvoer van' 5 ton vroege aardappelen. De grote en middelmaten deden toen tussen f 1,07 en f 1,35 peT kg. Voor de drielingen werd f. 0,91 tot f. 0,98 per kg betaald en voor de kriel f. 0,87 tot f. 1,03. In Noord-holland deden toen de middelmaten tussen f. 0.68 en f. 0,82 per kg. (Van onze correspondent) OL.PH AARTSDIJK Tijdens weekend is bij de IJzerbuigcen- iJe Flipse N.V. aan de Sportweg in- 'oroken. 320 m. kabel voor lastrans- matoren werd ontvreemd met een ale waarde van 2.000,-. De N.V. niet tegen diefstal verzekerd. Door nolitir wordt onderzoek inge- 2id

de Stem | 1970 | | pagina 7