SSIEK SPITS GISPEN CULEMBORG IN DE AS Schade geschat op vijftien miljoen DAGBLAD Vorig jaar: meer dan 3000 doden op de weg ffi: MEUBELEN en ien irandsfeelen Mr finale nam» woensilaoavind 22.55 aar Ir Alf Ramsey moet op het matje komen 'lanbureau: opvoering woningbouw vraagt te zware offers Charles van Spaendonck weggewerkt door vakbonden >agina 16 Kerkelijke inzegening liomofieie vriendschap voorlopig afgelast Dwarsgebakken lekker! editie voor zeeland (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De kans dat het woningbouwprogram in de komende waren wordt opgevoerd, is uiterst klein. 'RIJZEN. onovertroffen kwaliteit N BESPARINGEN I. bekijk liet vanaf uw eigen eretribune met kleuren tv Water afgesloten Brandkast te sterk: inbrekers op de vlucht Afgrond Loon Omvallende zerk doodt dochtertje van grafdelver 110e jaargang no. 26452 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leendekker JHoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 Dinsdag 16 juni 1970 weerbericht Droog weer Droog met wolkenvelden, maar ook zon. Weinig wind en onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 i van de ruim 3000. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal ver keersdoden stijgt nog steeds. Dit blijkt Hit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In het afgelopen jaar kwamen 3042 men sen bij verkeersongevallen om het leven. In het jaar 1968 bedroeg dit aantal 2907. Dit betekent dat het absolute dodencijfers met 4,6 pro cent omhoog is gegaan. Men had dit niet verwacht. In het onlangs uitgekomen jaarverslag van het Verbond voor Veilig Verkeer werd nog voorspeld, dat het absolute do dencijfer onder de 2900 zou blij ven. Volgens het verbond zou men daaruit kunnen concluderen, dat gedurende twee jaar achter elkaar het absolute dodencijfer lager is dan op grond van de stijgingsten dens over een reeks van voorgaan de jaren verwacht kon worden. Deze prognose was gebaseerd op cijfers van het CBS over de eerste tien maanden van 1969. Wel meen de het verbond in zijn verslag dat het nog te vroeg was om er opti mistische conclusies voor de toe komst aan te verbinden. Dat de conclusie niet is uitgeko men, moet volgens het CBS gewijd worden aan de ongunstige ontwik keling in het tweede halfjaar. In het eerste halfjaar van 1969 was het aantal doden nauwelijks hoger dan in de eerste helft van 1968. In het tweede halfjaar van 1969 be droeg dit aantal echter 132 meer dan in dezelfde periode van 1968. Juli, augustus en november waren de uitschieters. Het dodental kwam toen zelfs boven de 300 per maand. Het gemiddelde bedroeg in 1969 254 doden per maand. -EEN KANS.OP MEER HUIZEN Opvoering van hét aantal woningen boven 125.000 per jaar vergt namelijk Iware offers. Dat blijkt uit een nota van het Centraal Planbureau, waarin de sociaal- economische gevolgen van een grotere woningbouw worden geschilderd. Minister Schut (Volkshuisvesting) heeft deze nota aan de Tweede Kamer toegezonden. Aan de volksvertegenwoordiging is nu het woord om de politieke keuze te maken. De regering zal haar standpunt bepalen in de rijksbegroting 1971. smperi en de 1 lüd-gemeentesecretaris Clinge wordt specialist in ge meentelijke liquidaties. Pagina 2 Vlugger naar Zeeland: Bergen op Zoom bestaat niet meer. Pagina 3 elte uit het Kanaal: warm brk in Sluiskil. Pagina 5 (flde voor Vlissings zilveren aris. Pagina 7 laziliaanse gevangenen op ag naar de vrijheid. Pagina 13 De vijf gouden sleutels om arme linden rijk te maken. Pagina 15 Schilderende pianist Eddy Doo- rjnbos gaat door het vuur voor de broer van koningin Fabiola. Pagina 18 Peter Schroder bouwde zelf een studio in Houston voor nog geen zes dollar. Pagina 19 [emperit - Palma - Freetime en de lichtgewicht. ins enz. liefhebber. T sits HAMERS - ZAGEN HLS enz. enz. (Van onze redactie binnenland) ^^ptECHT De kerkelijke inzege- van de vriendschapsrelatie tus- 1. Thomas en Alex Verhoeven is opig afgelast. Het bestuur van Nederlandse Homofielen Partij waarvan Thomas en Verhoe- venpespeetievelijk voorzitter en vice- jMfzitler zijn, heeft dit besluit ge nomen, ofschoon de meerderheid van net fces'uur van de NHP de dienst van.de kerkelijke inzegening, die op 28 Juni zou worden gehouden, toch wilde laten doorgaan. ^fcomas en Verhoeven willen nu ^Bt de mening peilen van alle NHP- Die meningen zullen dan wor- 'oorgelegd aan het partijbestuur, e beslissing ook dan positief dan ie dienst doorgaan op zondag 19 De betrokken pastores hebben ms het communiqué van de NHP i_ laten weten dat zij hun mede- ang blijven verlenen. De nota van het planbureau is samengesteld op aandrang van KVP- fractieleider Schmelzer in de Tweede Kamer. Deze had vorig najaar bij de bespreking van de rijksbegroting-1970 gevraagd te laten uitre kenen wat de economische consequenties zouden zijn, als meer wo ningen dan 125.000 per jaar zouden worden gebouwd. Het planbureau concludeert dat opvoering van het bouwprogram met 15.000 woningen een bedrag van één miljard gulden vergt. Om er zeker van te zijn dat inderdaad na een paar jaar geen 125.000 maar 140.000 huizen per jaar zouden worden gebouwd, zou de uitbreiding van de woningbouw geheel in de woningwetsector moeten plaatshebben. De gevolgen voor de rijksbegroting zijn dan echter het grootst. Maar zou een deel van de meer te bouwen huizen in de vrije sector tot stand moeten komen, dan is succes bij voorbaat niet ver zekerd. omdat de overheid dan van het particulier initiatief afhankelijk is. Niet alle gevolgen van de grotere woningbouw zijn even gunstig, aldus het planbureau. Er kan zelfs van bijzonder onplezierige gevolgen worden gespro ken. Deze zouden dan moeten worden opgevangen door op andere terreinen te bezuinigen, wil men tenminste de economische toestand van het land niet al te veel bedreigen. Financiering van de grotere woningbouw zou kunnen gebeuren door: Verhoging van de direkte belastingen, waardoor de particuliere consumptie en de bedrijfsinvesteringen worden afgeremd. Verhoging van de indirekte belastingen, met_als risico grotere loon- en prijsstijgingen. Beperking van de overheidsuitgaven in andere sectoren. Naast het grote probleem van de financiering, staat dat de schaarste aan arbeidskrachten, vooral in het westen van het land, een belemmering kan betekenen voor een grotere woningbouw. Een mogelijkheid is om via een strakker rijksgoedkeuringenbeleid de investeringen buiten de woningbouw af te remmen, waardoor meer bouwcapaciteit voor de huizenbouw beschikbaar komt. Wat betreft de financiering bestaat de mogelijkheid om via een beroep op de kapitaalmarkt meer geld voor de woningbouw aan te wenden, met als gevolg dat dit gaat ten koste van de bedrijfsinvesteringen. Een onprettige consequentie hiervan kan zijn, dat de werkgelegenheid vermindert. Het planbureau geeft een aardige becijfering van de wijze waarop het rijk meerfinanciering in de woningbouw zou kunnen compenseren. Uitgangspunt is dat de stijging van de uitgaven in enkele bouwsectoren voor vijf jaar wordt stopgezet, om 15.000 huizen per jaar meer te kunnen bouwen. Voor de woning, bouw wordt dan bespaard 1.35 miljard. Deze besparingen zouden verkregen kunnen worden door flink op de weg en waterbouw te besnoeien, de nieuwbouw voor het onderwijs te verminde ren, de bouw van ziekenhuizen en zwembaden te vertragen. FRITZ TEUFEL, een vooraanstaand lid van de buitenparlementaire op positie in West-Duitsland is in Mün- chen gearresteerd op beschuldiging van brandstichting. (ADVERTENTIE) Globaal laat onderstaand staatje zien, wat 100 miljoen besparing in een bepaalde sector „kost". 100 miljoen minder voor rijkswegen: voor dat bedrag wordt jaarlijks 40 km rijbaan aangelegd, het wegenpro gram omvat 200 km per jaar. 100 miljoen minder voor lager en middelbaar onderwijs: 800 klaslokalen van het jaarprogram (totaal 4.000) minder. 100 miljoen minder voor hoger onderwijs: voor 800 studenten minder aan universitaire voorzieningen. 100 miljoen minder voor recreatie: voor dit bedrag wordt jaarlijks 1.000 ha recreatiegebied gereed gemaakt. 100 miljoen minder voor ruilverkavelingen: voor zo'n bedrag kan 10.000 ha worden herverkaveld. Het planbureau heeft alleen berekeningen gemaakt. De keuze is aan rege ring en parlement. Deze keuze meer belastingen, direct of indirect, of be zuinigen elders is er een van zwaar politiek gewicht. De keuze is nauwe lijks te maken, want zij is een haast onmogelijke opgave. Aan verzwaring van de belastingen is al niet te ontkomen om meer geld voor collectieve voorzie ningen beschikbaar te krijgen, en bezuinigingen in de wegenbouw zijn politiek ook niet te verkopen. Zijn de sociaal-economische mogelijkheden tot opvoering van de woning bouw dus zeer beperkt, de vraag is of een feitelijke opvoering van het aantal huizen wel haalbaar zal kunnen zijn. In een jaar is het aantal bouwvakkers met drie procent verminderd. De hoop dat dit jaar 125.000 huizen worden gebouwd, lijkt alleen nog bij minister Schut te leven. Ook de mei-cijfers van de woningbouw geven een teleurstel lende uitkomst te zien. WEST-DUITSLAND ITALIë Direct gevolgd door de re portage van de wedstrijd Brazilië-Uruguay ook uit de halve finale. Nederland 1 00.45 uur. Alles in kleur ('t Kan nog als u naar uw Aristona-dealer gaat!) staten weten dat zij hun mede- (Zie ook elders in dit blad). ting blijven verlenen. l <V spe?ale ficial van de Britse voetbal- geheel niet slecht hebben ge- De boodschap van Harold sen met deze zwaar bevoch- versalggever) bond meegedeeld. daan zeker wanneer men Wilson was tamelijk kort- (Van onze speciale versalggever) iONDEN „Zeer waar- pijnlijk zal er, wanneer de ïngelse ploeg in Engeland 1 teruggekeerd, een d' !*and onderzoek, met T Ramsey erbij, v.„. :n ingesteld naar de reden de 23 nederlaag van jeland tegen West-Duits ld in de kwartfinales van Et wereldkampioenschap itbal". Dit heeft een of diep- sir wor- ficial van de Britse voetbal bond meegedeeld. De heer Len Shipman, voorzitter van de „Football League", voegde er aan toe: „Ik ben zeer, zeer teleur gesteld dat Engeland ver loor. Wat ik vooral onver geeflijk vind is dat de En gelsen, hoe goed ze af en toe ook speelden, niet in staat waren om een voorsprong van 20 vast te houden. Nu is het natuurlijk wel zo dat de Engelse spelers het als geheel niet slecht hebben ge daan zeker wanneer men de hoogte en de temperatuur in aanmerking neemt, maar dat neemt niet weg dat er een levensgroot verschil was tussen de strategie van de Westduitsers en die van ons" De beide leiders van de twee grote politieke partijen in Engeland Harold Wilson (Labour) en Ted Heath (To ries), hebben elk een tele gram gestuurd naar sir Alf Ramsey en de Engelse ploeg. De boodschap van Harold Wilson was tamelijk kort: „Pech gehad. Goed gespeeld" Edward Heath was iets uit voeriger: „Ik weet hoe te leurgesteld jullie moeten zijn. Wij hebben kunnen zien dat jullie je uiterste best deden voor Engeland". Ook Willy Brandt heeft zich vanzelfsprekend niet onbetuigd gelaten. Hij tele grafeerde naar Helmut Schön en de Westduitse voetballers: „Mijn gelukwen sen met deze zwaar bevoch ten zege. Ga zo door". De president van de Bondsrepubliek, Gustav Hei- nemann, keek zondagavond naar twee televisietoestellen tegelijk. Het ene leverde beelden van de verkiezingen in Rijnland-Westfalen, Ne- dersaksen en Saarland en het andere van de voetbal wedstrijd West-Duitsland— Engeland. Maar alleen bij de verkiezingen was het commentaar ingeschakeld. (Van een onzer verslaggevers) CULEMBORG. Een omvangrijke brand bjj N.V. Gispen's fabriek voor metaalbewerking in Culemborg heeft gistermiddag het grootste deel van het bedrijf in de as gelegd (foto boven). Van de vijf hallen de totale oppervlakte van het fabriekscomplex bedraagt ruim 11.000 vierkante meter bleef alleen de lakkerij gespaard (plus minus 2000 vierkante meter), waar ook bijzonder brandbare stoffen, zoals cellulose, waren opgeslagen. Ook de perserij bleef behouden. De eerste schattingen meldden een schade van ruim vijftien miljoen gulden. De montage- en produktiehallen, een gloednieuwe showroom (1800 vierkante meter, kosten ruim 1 mil joen gulden), de magazijnen, de gal vanische afdeling en stoffeerderij en het laboratorium gingen geheel ver loren. De kantoren en het adminis tratieve gedeelte van het bedrijf lie pen geen gevaar, omdat dit gedeelte op een halve kilometer afstand van de eigenlijke fabriek ligt. Bij Gispen werken ruim 500 mensen, waarvan de helft tot het administratieve per soneel behoort. De metaalwarenfa- briek is een van de grootste fabrie ken in Nederland op het gebied van staalmeubelen (buis-, kantoor- en woningmeubelen, kasten en bu reaus). De brand werd om even over half een ontdekt door een Italiaanse gast arbeider die in de afdeling export verpakking bezig was. Hij sloeg di- rekt alarm en waarschuwde ook on geveer 30 employés die in de kan tine op de eerste verdieping aan hun twaalfuurtje bezig waren. Zij konden zich ternauwernood in veiligheid stellen. De brandweer van Culem borg was na enkele minuten ter plaatse. De N.V. Gispen (een volledige dochtermaatschappij van de Lips- fabrieken) is het grootste bedrijf in Culemborg. De fabriek had veel or ders lopen. Voor bepaalde onder delen bestonden zelfs levertijden van zeven tot acht maanden. De bevolking van Culemborg werd gistermiddag (ongewild) geconfron teerd met de moeilijkheden als ge volg van de brand. De Culemborgse wethouder van Openbare Werken liet n 1. om één uur het leidingwater voor alle bewoners (uitgezonderd twee plaatselijke ziekenhuizen) sluiten om te voorkomen dat brandweer een tekort zou krijgen. Nu de lakkerij en plaatwerkerij be- af de houden bleven zou in feite vandaag al weer kunnen worden geprodu ceerd, „maar we moeten dan in de open ruimte werken," zo zei de di rectie van Gispen. Voor de werknemers is er geen reden tot ongerustheid. Vijftig van de 250 man kunnen op het kantoor worden geplaatst. De overige 200 hebben we naar huis gestuurd met de mededeling zich beschikbaar te hou den," zo zei directeur Kernkamp, die nog aanvulde dat het bedrijf zowel tegen brand als bedrijfsschade is verzekerd. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. In de nacht van zondag op maandag hebben inbre kers getracht in te breken in het kantoor van de Middenstandsbank aan de Nieuwstraat te Terneuzen. Het «s hun echter niet gelukt de ste vige kluisdeur te openen. Nadat zij de achterdeur van het gebouw en de toegangsdeur tot de kluiskelder had den geforceerd, gingen de daders hun snijapparaat gebruiken. Zij kwamen spoedig tot de ontdekking, dat het een vrijwel onmogelijke zaak was. Zij kwamen niet verder dan een brandsnede van 2,5 centimeter diep en 14 centimeter lang. Het bleek hun niet mogelijk door de eerste staal plaat heen te komen. Zonder iets weg te nemen zijn ze vertrokken. Wel na men ze hun snijapparatuur mee. Be houdens de brandsnede in de deur, vond de politie geen enkel spoor. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG/DEN HAAG Direc teur Charles van Spaendonck van de Wollenstoffenfabrieken N.V. André van Spaendonck en Zn. in Tilburg, is voor de vakbonden niet aanvaard baar. Vertegenwoordigers van die bonden hebben maandag geëist, dat hij niet zal optreden als manager van de samenwerkingscombinatie, die Spandon gaat vormen met Van Dooren en Dams Textielfabrieken N.V., eveneens in Tilburg. Een eis die is ingewilligd. Ook de kredietgever van Spandon, de AMRO-Bank, zou namelijk reeds hebben geëist, dat de heer Charles van Spaendonck in de combinatie geen leidende functie gaat bekleden. De vertegenwoordigers van de drie textiel vakbond en, St.-Lambertus, De Eendracht en Unitas, van de beamb- tenbond en van de KLP, de bond van werkmeesters, hebben tevens gesteld, dat de heer Ed van Spaen donck voor hen als manager onaan vaardbaar is. De heer Ed van Spaen donck is onlangs door de heer Char les van Spaendonck in die functie benoemd. De vakbondsvertegenwoordigers stellen, dat hij nauw betrokken is ge weest bij de sluitingen van Tilkam- wol N.V. in Goirle en de Verenigde Tilburgse Wollenstoffenfabrieken VETEWE in Tilburg. Voorts wijzen ze erop dat hij daarna zakelijk con tact heeft gezocht met de Italiaanse Prato-industrieën, wier concurrentie zoveel Nederlandse, maar vooral Til burgse, wollenstoffenindustrieën naar de afgrond heeft gebracht. Er is door de vakbondvertegen woordigers maandag uitvoerig met de Spandon-directie van gedachten gewisseld over een afvloeiingsrege ling voor het personeel, dat zal wor den ontslagen. Nog steeds zijn daar over nog geen concrete gevallen ge noemd. Zeker 400 van de 600 werk nemers van Spandon zullen binnen een halfjaar de straat op gaan. De ontwerp-afvloeiingsregeling, zoals die door de vakbonden is voorge steld, wordt nader uitgewerkt. Zij zal daarna door de Spandon-directie ter goedkeuring van de AMRO-Bank moeten worden voorgelegd. Er is 'n bedrag van ongeveer 116 miljoen gulden met die afvloeiingsregeling gemoeid. De vakbonden hebben ge- eist dat in ieder geval de 20 werk nemers, die 62% jaar of ouder zijn, tot hun 65e jaar een uitkering zullen krijgen die gelijk is aan het loon, dat ze nu verdienen. De pensioen rechten van de af te vloeien werk nemers zijn vermoedelijk veilig. De oudere werknemers van Span don evenals die van Beckers, Becking en Bongers vallen onder een landelijke regeling waarbij het ministerie van Sociale Zaken een subsidie in de loonkosten gedurende het eerste jaar geeft. Die subsidie bedraagt 35 pet. Op die manier hoopt men de boven-vijftigjarigen gemak kelijker elders te plaatsen. Omtrent een definitieve regeling is een ad viesaanvraag onderweg naar de Na tionale Raad voor de Arbeidsmarkt. ABCOUDE (ANP) De 3-jarige M. C. W. Wiegmans uit Abcoude is op de rooms-katholieke begraafplaats in Abcoude getroffen door een om vallende grafzerk. Zij werd daarbij zo ernstig gewond dat ze enkele uren later in het Onze-Lieve-Vrou- wegasthuis te Amsterdam overleed. Het meisje was op de begraafplaats aan het spelen, omdat haar vader die van beroep grafdelver is daar bezig was met onderhoudswerkzaam heden. (ADVERTENTIE) >AA44.

de Stem | 1970 | | pagina 1