„ENGELAND GEBOMBARDEERD" Schön„Deze strijd zal tol opeisen ZWAKKE TREFFERS TRADITIE BLEEF GEHANDHAAFD Treffer Müller knock-outslag Britse vlag erg geliefd Russisch protest tegen winnend doelpunt Urugua)! Holm zoekt excus Ruime ze» NKGB- dames Kritiek Britse pers op spel van Engelsen TWIJFEL AAN ARVITER LAU VAN RAVENS Zakelijl leer 55 WILSKRACHT Loting was niet nodig Zestien teai in Olympisc! voetbalstrijd Westduitsers in Mexico Staf tegen Italië FINANCIEL BELANGEA Zondag PA DE STEM VAN DINSDAG 16 JUNI 1970 17 LONDEN (ANP) De Britse sportjournalisten liebben in de maandagkranten massaal hun die pe teleurstelling geuit over de uit schakeling van wereldkampioen Engeland in de kwartfinales van het toernooi om het wereldkampi oenschap door West-Duitsland. De koppen spreken voor zichzelf: „En geland gebombardeerd" (Daily Sketch), „De Duitsers slaan de En gelsen knock out" (Daily Tele graph) „Naar de grond en uitge teld" (Daily Mail), „Engeland ver liest een voorsprong van twee doel punten en de wereldkroon" (Daily Express). De kranten spreken unaniem de waardering uit voor het spel van de Duitsers, maar twee tendenzen overheersen in de nabeschouwin gen: A. De Engelsen hebben het er uiteindelijk bij laten zitten en de zege aan Duitsland eeeschonken" en B. Engeland heeft goed ge speeld en is op het nippertje ver slagen. De „Times" gaf toe, dat de bete re ploeg gewonnen had". Na een bewonderingswaardige wederge boorte van strijdlust, inzet en kun de verdienen de Duitsers de zege, waar zij in het begin zo ver van daan schenen te zijn". Het blad bekritiseert vervolgens de tactiek ten we het zoeken bij een foutief spelsysteem van Engeland. Het was te veel verlangd, dat in deze hitte en op die hoogte slechts twee spitsen voor stonden en de grote last op het middenveld kwam". „The Daily Telegraph" „Wij van Engeland in de tweede helft. „Na een 20 voorsprong ging men in de verdediging en lokte daar- mee zelf de tegenaanvallen uit. Maar we kunnen beter niet naar schuldigen en zondebokken zoeken. Engeland gaf wat het bezat". „The Guardian": Mischien moe hebben het aan onszelf te wijten. Met twee doelpunten voorsprong na 49 minuten kon de zege ons niet meer ontgaan. Maar toen ston den we het middenveld aan de tegenstanders a'f. De positie van de absolute souvereiniteit, die Enge land tot nu toe innam, is op treuri ge wijze ineengestort". „Daily Mirror" „Het liep uitein delijk op een tragedie uit voor een ploeg die zolang met toewijding gespeeld heeft en de juiste weg tussen gepast en verdedigen en aanvallen gevonden had. Maar plotseling, in de kritieke slotfase, werd de ploeg zwak, er kwamen fouten en doelpunten". „Daily Mail": „Dit keer vonden die Duitsers de moed en het uit houdingsvermogen. Engèlands troost is dat het de troon op een manier een kampioen waardig, verloor. Deze adembenemende kwartfinale was de tot dus ver meest opwindende wedstrijd in Mexico". „Daily Express": „Engèlands world cuproem nam een droevig, haast dramatisch slot in de hel van Mexico". Deze krant had weinig goede woorden over voor het Mexicaanse publiek: Het was een harteloze massa, die slechts de vernietiging van Engeland wenste. En het zij toegegeven, Engeland vernietigde tenslotte zichzelf". (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-STAD Zowel Sir Alf Ramsey als Helmut Schön, respec tievelijk manager van Engeland en West-Duitsland, veroordeelden na afloop van de kwartfinalewedstrijd, tussen beide landen (32 voor de Duitsers) de oneerlijke condities waarin de Europese teams moeten spelen. „Beide ploegen moesten in volkomen ongebruikelijke omstan digheden spelen en het was unfair om dit te eisen", zei Sir Alf Ram sey. Schön was zelfs nadrukkelijker in zijn argumentatie: „Ik weet niet of mijn spelers zich op tijd van deze inspanning zullen herstellen. Twee uur strijd met volledige inzet tegen Engeland in deze hitte, zul len zeker de tol opeisen". Schön bestempelde de condities als „moor dend". Ramsey weet Engèlands nederlaag aan twee defensiefouten. „Geen enkele nationale ploeg en zeker niet Engeland mag een voor sprong van twee doelpunten uit handen geven. Het waren zwakke treffers. Ik heb nog nooit meegemaakt, dat een Engelse ploeg op zo'n manier heeft verloren". Ramsey, die verklaarde de Duitsers fysiek niet sterker te vinden dan de Engelsen, voegde er aan toe„Duits land heeft een uitstekende ploeg. We hebben er altijd goede wedstrijden tegen gespeeld." Vooral de tweede Duitse goal vond geen genade in Ramsey's ogen. „Seeler stond enkele meters voor het doel, maar wist toch de bal te pakken te krijgen uit een pass van de vleugel. Dit had nooit toegelaten mogen worden." De En gelse ploeg zal dinsdag naar huis rei zen. „Maar als sommige spelers het toernooi wensen bij te wonen, zal dat verzoek nader worden bekeken", al dus Ramsey. Helmut Schön zei, dat hij steeds vertrouwen had gehad in zijn team. „Zelfs toen we twee doelpunten ach ter kwamen te staan, geloofde ik nog in de goede afloop. Mijn spelers raak ten niet in paniek bij de achterstand. Toen we zagen dat de Engelsen ver zwakten, wisten we dat dit het keer punt kon z(jn." Uwe Seeler „Misschien was dit wei een van de zwaarste duels in mijn loopbaan. Het was zeker een van de belangrijkste en mooiste overwinningen, die ik meemaakte. De uitslag spreekt voor zichzelf: Te gen Engeland na zo'n achterstand nog winnen, dat kunnen maar weinigen navertellen." Gerd Müller „Ik heb me er voort durend aan geërgerd, dat ik de bal verspeelde, ais ik vrijstond, maar wie treurt daar nog over als hij het winnende doelpunt heeft gemaakt Bobby Moore„Deze Duitse ploeg bezat een onverzettelijke wilskracht. Ik geloof, dat zij in kracht heeft ge wonnen sinds de finale van 1966. Toch meen ik dat we wat ongelukkig verloren hebben." Bobby Charlton: „We hebben de nederlaag aan ons zelf te wijten. Als we ons iets minder zeker van de zaak hadden gevoeld, was er waar schijnlijk geen verlenging nodig ge weest. In het bijzonder heeft me ge- (ADVERTENTIE) imponeerd dat de Duitsers aan het slot nog zo sterk speelden." Na de wedstrijd Brazilië-Peru (42) verklaarde Mario Zagallo, trainer van Brazilië „De Peruanen hebben zeer goed gespeeld. Bij iets grotere concentratie hadden we nog twee doelpunten kunnen maken. Gersons spel werkte inspirerend." Peru's trainer Waldir Pereira (Di- di) zei„Mijn ploeg heeft zich tegen favoriet Brazilië prachtig geweerd. Ondanks de nederlaag zijn we toch tevreden. De Brazilianen zullen ook in de finale nauwelijks te stuiten zijn." Eduardo Hohberg (trainer van Uruguay) meldde na de kwalificatie van zijn ploeg (10 na verlenging tegen Rusland) „Ik beschouw dit als een beloning voor hard werken. Vo rige week voorspelde ik dat we ons voor de halve finales zouden plaat sen en dat hebben we vandaag ge daan." Hohberg zei dat hij te ver weg stond om te zien hoe Uruguay het winnende doelpunt scoorde „Ik zag de bal alleen in het net liggen." Hij ontkende dat zijn spelers te hard zouden hebben gespeeld. „Uruguay speelt geen gemeen voetbal. Wij staan in het klassement om de spor- tiviteitsprijs bijna aan de top." De Italiaanse coach Feruocio Val- careggi verklaarde na afloop van Italië-Mexico „Onze taktiek was de juiste. Wij hebben de Mexicanen eerst op het middenveld hun gang laten gaan, zodat ze vermoeid raak ten. Daarna hebben onze spitsen toe geslagen. Ik ben trots op mijn ploeg, diie nu bewezen heeft dat zij niet al leen verdedigen, maar ook aanval len kan." Trainer Raul Cardenas (Mexico) zei„Het ongelukkige doelpunt van Guzman heeft onze weerstand ge broken. Mijn ploeg treft geen verwij ten. Er moesten doelpunten komen en toen werd de verdediging uiter aard wat verwaarloosd. De Italiaanse overwinning viel overigens veel te hoog uit." De Brazilianen Brito (midden) en Felix (rechts) voorkomen dat de Peruanen Reyes (links) en Sotil gevaarlijk kunnen worden. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO STAD De Duitser Gerd Müller en Esparrago van Uruguay hebben de historie van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal zondag bespaard voor een nieuw en hoogst onbevredigend hoofdstuk: de noodzaak, dat een wedstrijd in plaats van door doelpunten na lots beschikking moet worden beslist. Door de treffers van het tweetal in de verlenging van respectievelijk West-Duitsland-Engeland (32) en Uruguay-Rusland (10), welgeteld twaalf en drie minuten voor het laat ste fluitsignaal, kwam het nog juist tot een sportieve afloop. Dan maak je ook .kans op een L.P. van James Last met die fijne klassieke werkjes. Of stel je meer prijs op Manto- vanii, Louis van Dijk of Herb Alpert of Frank Fourcel of... ja of wie. Maar hoe dan ook, hij komt van ACTIEF, want daar heb ben ze de grootste sortering. TORENSTRAAT S Tel. 40250 FRANKFURT (AP) Twee cijfers schenen gisteren de West- duitse pers te overheersen, een moddervette 3 en een 2, de uit slag van de overwinning op de Engelse voetbalploeg in Mexico. De kop boven het verslag in Bildzeitung luidde„Doelpunt van Müler was knock-outslag voor wereldkampioen Engeland." Het blad hoopt dat de Duitse spelers, die het evenals de Engelsen bij zonder zwaar hebben gehad door hitte en verlenging, zich voor zondag volkomen hebben hersteld voor de halve finale, „want er is niet veel tijd voor." Volgens de Frankfuter Neue Pres- se leek het na een uur spelen dat de Engelsen regelrecht op weg naar de overwinning waren. „Zij gingen sneller met de bal om en speelden met grotere finesse. Toen de verlenging kwam scheen het alsof zij over de grootste lichame lijke reserves beschikten van de twee ploegen en toen kwam ineens dat doelpunt van Müller. De Engelsen zetten op het eind een felle aanval in hiaar slaagden er niet in de Duitse verdediging te doorboren." De Abendpost hield het kort. „Het was een verdiende overwin ning, zonder meer. De Duitse ploeg maakte een flinkere indruk. Dit was belangrijk want het ging in grote lijnen alleen maar om de kwestie wie van de twee het 't langst kon uithouden." In de lange geschiedenis van de wereldtitelstrijd zijn gelijke standen na afloop van de reglementaire speeltijd en daaruit voortvloeiende als het om k.o-wedstrijden ging verlengingen geen zeldzaamheid geweest. Vaak genoeg moesten er zelfs beslissingswedstrijden worden gespeeld. Slechts bij de toernooien van 1930, 1950 en 1962 kwam het niet tot verlengingen. In Mexico schrijft het reglement voor, dat met uitzonderling van de eindstrijd er geen beslissingswed strijden zullen worden gespeeld. Als Müller en Esparrago niet op het laatste moment inspiratie hadden gekregen, zouden de winnaars voor de eerste maal door het lot moeten worden aangewezen. Geloot is er echter inmiddels toch. Vrijdag werd op deze wijze uitgemaakt welk land in groep I als eerste was gepindigd, Rusland of Mexico. De Russen won nen de loting. Overigens zijn nu zo wel Mexico als Rusland uitgescha keld, terwijl van groep twee beide landen, Uruguay en Italië tot de halve finales doordrongen. Tot nu toe staan op de balans van de wereldtitelstrijd de volgende ver lenigingen en beslissingswedstrijden. 1934 in Italië: de finale Italië- Tsje- choslowakije (2—1) en de kwartfi nalewedstrijd Oostenrijk-Frankrijk i (32) werden in de verlenging be slist. Spanje-Italië voor de kwartfi nales (11 na verlenging en 01) moest zelfs overgespeeld worden. 1938 in Frankrijk: maar liefst drie duels moesten „op herhaling": West- Duitsland-Zwitserland voor de acht ste finales (1-1 en 2-4), Cuba-Roeme- nië voor de achtste finales (3-3 en 2-1) en in de kwartfinales Brazilië Tsjechoslowakije (1-1 en 2-1). Ver lengingen waren voorts noodzakelijk b(j de wedstrijden voor de achtste ïi- .LAU VAN RAVENS... nales Italië-Noorwegen (2-1), Bra- zilië-Polen (6-5) en Tsjechpslowakije -Nederland (3-0). 1954 in Zwitserland na de groeps wedstrijden stonden West-Duitsland en Turkije gelijk, evenals Zwitser land en Italië. De resultaten van de daaropvolgende ontmoetingen wa ren: West-Duitsland-Turkije 7-2 en Zwitserland-Italdë 41. Later was er nog een verlenging in de wedstrijd tussen Hongarije en Uruguay (4-2). 1958 in Zweden: na de groepswed strijden waren drie beslissingswed strijden nodig: Noord-Ierland-Tsje- choslowakije 2-1 na verlenging), Wa- les-Hongarije (2-1) en Rusland-En- geland (1-0). 1966 in Engeland De finale tus sen Engeland en West-Duitsland vond in de verlenging zijn beslag 4—2. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO STAD Het organise rend comité van het wereldkampi oenschap voetbal 1970 heeft zondag avond een protest afgewezen van Rusland, ingediend door de heer Grantakin (voorzitter van de Russi sche voetbalbond) tegen het door scheidsrechter Lau van Ravens toe kennen van het (Uruguese) winnen de doelpunt in de wedstrijd Rusland- Uruguay. De leiding van de Russische af- (Van onze speciale verslaggever) MEXICO De veertiende juni is een slechte zondag geweest voor de organisators van stieregevechten in Mexico. Want, aangezien er de gehe le middag voetbal werd uitgezonden door de Mexicaanse televisie, had men zo'n slecht bezoek verwacht bij de corida's, dat er slechts een door ging in Tijuana, dat dicht bij de grens met de Verenigde Staten is gelegen. Maar dat was hoofdzakelijk ten gerieve van Amerikaanse toeris ten. De Union Jack, vlag van Groot- Brittannië schijnt een geliefd object voor diefstal te zijn. Er werd vorige week een exemplaar gestolen uit Guadalajara en nu is ook de Bnitse vlag verdwenen, die wapperde boven het stadion in Leon. Nog nooit zal een uitspraak zo snel achterhaald zijn als die van Sir Alf Ramsey, die aan de vooravond van Engeland-West-Duitsland, op een receptie tegen de gouverneur van Guadelajar zei„Duitsland heeft ons nog nooit kunnen verslaan. Noch op een voetbal- noch op een slagveld. Ik zie geen enkele reden waarom it opeens zou veranderen." De voorzitter van de voetbalclub Leon heeft de 21-jarige Teofio Cubil- las, speler van Pecru, 80.000 dollar in het vooruitzicht gesteld als hij voor Leon komt spelen. De Belgische equipe in Mexico heeft twintig voetballen, waarop de handtekeningen van alle 22 Belgi sche spelers staan, ter beschikking gesteld aan het Mexicaanse Rode Kruis. Deze organisatie hoopt een aanzienlijke som gelds binnen te krij gen door deze ballen te verkopen. Ondanks de nederlaag van 14 van hun elftal tegen Italië, hebben de Mexicanen zich toch niet laten weerhouden om zondagavond een vreugdefeest aan te richten om het onafhankelijkheidsmonument in Me xico Stad. Gevraagd naar de reden van deze festiviteiten antwoordde een „voetbal-demonstrant" „Ten eerste omdat Mexico zo ver is ge komen, ten tweede omdat Brazilië in de halve finale zit en ten derde om dat Engeland eruit ligt." De Italiaanse supporters waren zo verrukt over de overwinning van 41 op Mexico dat zijn Luigi Riva die tegen Mexico twee doelpunten scoorde, bijna doodknuffclden. Hij moest zelfs de hulp van twee staal- gehelmde politieagenten inroepen om hem te ontzetten. Ook in Uruguay is natuurlijk uit bundig gefeest. Jubelende mensen massa's hebben urenlang door de straten van Montevideo geparadeerd, al roepende dat het Uruguese elftal het beste ter wereld is. Desondanks zijn de experts in Uruguay niet erg optimistisch. Zij geloven in een fi nale West-Duitsland-Brazilië. vaardiging had om een speciale ;;l eenkomst van de FIFA gevraagd, t dat men uit de op de band vast# legde televisiebeelden zou kui» zien dat de bal, alvorens hij door J parrago in het doel van Kawaa| willi werd gedeponeerd, achter i' geweest. In dat geval zou dus, t. steeds volgens de Russen, het Dj guese doelpunt alsnog moeten it den afgekeurd. Gavril Katsjalin de Russische co:j zei over deze zaak dat al zijn spelt van mening waren dat het doelp: niet had mogen worden toegekei „Ze hebben allen gezien dat de:,1 achter was geweest, voordat werd voorgezet." De woordvoerder van het orgï serend comité van het wereld];» piioenschap René Courté, verklas dat het protest van Rusland was; gewezen, omdat de regiemet; voorschrijven dat een protest ui lijk een uur na afloop van eeni strijd moet zijn ingediend (de Eu protesteerden om half twee 's a gens Nederlandse tijd). „Bovendi zei Courté, is tegen de beslissing die de scheidsrechter op het neemt, geen beroep mogelijk." (Van onze speciale verslaggev MEXICO STAD Het ami comité van de Internationale v# Federatie (FIFA) heeft zich ti een zitting in Mexico Stad vooi behoud van het Olympische vo« toernooi uitgesproken en beslota een brief aan Avery Brundage: sident van het IOC, aan te dril op het toelaten van zestien law ploegen voor het toernooi dal j] 1972 onder meer in Munchen WC gehouden. De nationale voetbalbonden, J belangstelling hebben voor amateurstrijd hebben nog tot 3 gustus de gelegenheid zich in laten schrijven. De wedstrijden! de eliminatienonden moeten tusse november 1970 en 31 mei 1972 1 den gespeeld. Van 26 augustus t« september is de eindronde in, plaatsen Munchen, Augsburg, 1 renberg, Passau, Regensburg en golstadt. (Van onze speciale verslaggevei! MEXICO Brazilië - Urugua?' West-Duitsland - Italië, de W finales van het wereidkampi* schap voetbal, zullen respectiM™ in Guadelajara en in het Aat»( stadion te Mexico Stad worden. De aanvangstijd vau1 wedstrijden, die morgen plaats <j den, is 23 uur (Nederlandse W Aldus heeft het organiserend com1; van het wereldkampioenschap voorstel van Sir Stanley Rous zitter van de FIFA), met stemmen besloten. Het beslissende doelpunt in de wedstrijd West-Duitsland—Engeland in beeld. Gerd Müller jaagt de bal laM® doelman Bonetti. In het midden kijken de Engelsen Terry Cooper (links) en aanvoerder Bobby Moore toe. (Van DEN HAAG Vorige wee minste tot volgend jaar ju park in Den Haag zou kun liep immers tot juni 1971. I taald voetbal gespeeld, ma; Kopenhagen inhield, heeft einde van het seizoen kon beroepsvoetbal nu eenmaa enkele goede wedstrijden Deen te ruilen tegen Wiets* Niel Holmström zal er i graag met voetballen geld het grillige spel van de bal van de ene naar de andere - vorig jaar naar ADO kwam wijzer af, zodat hij indien ei hem in zit, in het onderwijs Zich na een jaar reeds in b( lijk Nederlands uitdrukkend, v toimström over de moeilijk! die hij in zijn eerste seizoe beroepsvoetballer heeft ond< den. „Toen ik vorig jaar door werd benaderd, besloot ik de s wagen en net als vele landge voor mij in het buitenland te spelen. De eerste wedstrijd gir weldig. We wonnen met grot fers van FC Twente en ik ir een doelpunt. Het bleef echte: goed gaan. Mijn doelpunten b uit en ik werd naast het czet". Niels Holmström wil uaar excuses zoeken voor zij .rekkelijk falen in deze compet „Maar", zegt hij, „bij ADO b sen vleugelspelersprobleem. C linksbuitenplaats is dit jaar ge rimenteerd met vijf of zes sj Dat komt het spel van een spi Ier niet ten goede. Zo ontstaat een eenheid in de voorhoede. I waarschijnlijk een moeilijke om mee te combineren, maar heeft me gekocht om doelpunt maken. Als je echter in je i tegen twee of drie spelers optornen kom je niet zo gem lijk tot scoren". Wat zijn volgens Holmstroi problemen geweest waarmee werd geconfronteerd in zijn profseizoen? „Het Nederlandse bal is zowel binnen als buiten veld veel zakelijker dan in I marken. Hier wordt ook hardei speeld. Dat komt door de grot* langen, die op het spel staan, geld speelt een grote rol. Ook v in Nederland defensiever gesj dan in mijn land, maar dat is allemaal terug te voeren tot d nanciële belangen". Ook de overgang van KB Ko (Van onze gymnastiekmedewer PRINSENBEEK. De tun moe ting tussen de vertegenwo gende ploegen van de Nederla Katholieke Gymnastiek Bond ei Deutsche Jugend Kraft, zater avond m de sporthal „De Linde Prinsenbeek, is geëindigd in een me overwinning voor de Nederla dames. Het uiteindelijke verschil sen de beide teams bedroeg 21 Bij het paardspringen, het ?™2röeei, werd al duidelijk a NKGB-danies de overwinning ~en gaan behalen. Het verschil hun Duitse tegenstandsters bed i bier al ruim 3 punten, mede ®°ede sprongen van Ma Haiders en Pop Franken. Bij de 1 ongelijk werd het verschil tussei beide ploegen nog eens uitgeb met 7 punten, doordat voor D' land. Claudia Eberl niet meetui en Renate Koibe door drie zeer i re fouten niet verder kwam dón punten. Vier Duitse turnsters hebben b: oefeningen op de evenwichts voortijdig kennis moeten maken de grond, hetgeen de Nederlaa turnsters slechts 1 maal (Joke overkwam. Ook de vrije oefening levi weer een ruime zege op voor NKGB-dames, die aan hun v sprong van 16 punten er nog 5 wisten te voegen. Ondanks de grote nederlaag di Duitse ploeg heeft geleden gaa toch veel talent sohuil onder de Jeugdige turnsters. Vooral echter te groot gebrek aan wedstrijde rung en de zenuwen speelden jeugdige meisjes parten. De uitslagen: 1. NKGB, 173,6i Deutsche Jugend Kraft, 152,50. Individuele resultaten: 1 Ma Hiiders (Ned.), 37,15; 2. Steph ?n J ,P' 34'60; 3' Jdkbda Se *Ned.) 34,20; 4. Yvonne Mol (N J3.75; 5. Renate Wagner (DJK) KPop Franken (Ned.), 33,65- 7 ps (Ned.), 33,50; 8. Anneke van Voort (Ned,), 33,35; 9. Elisabeth F WV Troud^ M (DJK)i ClaUdla E e< da

de Stem | 1970 | | pagina 16