koopster- ssière wie geen geld voor eten heeft, jmoet honger lijden Ook krakers in Duitsland Brandt en Scheel gaan door ondanks verlies ECONOMIE CENTRAAL IN BRITSE VERKIEZINGEN msrs Groene Betaalcheques accepteert Iedereen. Beschuit met aardbeien. lotto van wereldvoedselcongres FAO in Den Haag trukteurs NG- en 4TEURS C.V 15 15 jijn N.V. Breda SUISSE Invoer Eiwit Organisatie Na verkiezingen in Westduitse deelstaten Kiesinger Uitslagen Sociale klasse DINSDAG 16 JUNI 1970 ARATUUR op onze tekenkamer diensttijd achter de jor de toekomst. Van tijnmechanische tech- eiektrotechnische scha- uit het opzetten en administratieve order, van de benodigde ma- het bepaalde in de if salaris wordt vastge- ;apaciteiten. Molenschot N.V., Tete- tel. 01600 - 24450, ntra Ie Verwarming indiensttreding adres: Meerten Verholt an rond de 18 jaar, aats als werk met goede v» len. bel voor een afspraak, ks pas van school komt) RESTRAAT 13. DA - TELEFOON 30481 dewerkers tokpnd >ede een Dr. A. H. Boerma en zijn vrouw op het moment dat hij werd gekozen tot directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N. (Yan onze speciale verslaggever) DEN HAAG Wie geen geld heeft om eten te kopen, zal honger moeten lijden. Deze harde stelling is het uitgangspunt van het grote congres van de F.A.O., de wereldvoedselorgani- salie van de Verenigde Naties, dat vandaag in Den Haag be gint en tot het einde van de maand zal duren. en liefdadigheid meer, geen sentimenten, maar de harde econo- -pumische realiteit. Om de honger uit de ontwikkelingslanden te ver drijven, moeten we de mensen geen eten geven, maar werk om geld te verdienen om daarmee zelf hun eten te kopen en te produceren. De F.A.O. wil daarom niet spreken van een „honger-congres", liever van een koopkracht-congres. Het begrip honger vindt Donald Tweddle te sentimenteel. Tweddle is de directeur-generaal van het tweede we reldvoedselcongres. De komende weken is hij de man achter de schermen in het Haagse congresgebouw. «Tussen de 1500 en 2000 deelne mers uit meer dan 100 landen, die lid zijn van de V.N. zijn naar Den Haag gekomen om zich te beraden over het meest ambitieuze plan in de wereldpolitiek sinds de tweede wereldoorlog, het indicatieve we reldplan voor ontwikkeling van de landbouw (I.D.W.), dat door de F.A.O. onder leiding van de Neder lander dr. Boerma is opgesteld. Geen geld, geen kost, de F.A.O. We moeten er dus voor zorgen dat de mensen in de arme landen zelf hun brood kunnen verdienen. Maar het probleem is juist dat er te geinig werk is. Geen werk en geen brood, alleen steeds meer mensen, dat is het probleem van de ontwik kelingslanden. Tot de dag van giste ren dacht men in rijke landei dat zij de ontwikkelingslanden konden Keipen door er fabrieken te bouwen. Grootse projecten werden opgezet om de werkgelegenheid te bevorde ren maar van deze gedachte is men resoluut afgestapt. Het bleek niet te werken. De F.A.O. is de baanbreker voor een geheel nieuwe strategie van de ontwikkeling. Niet industrialisatie, gnaar de landbouw is de sleutel om uit de vicieuze cirkel van de armoe de te geraken. Het plan van de F.A.O., het I.W.P., is erop gericht de Hmdbouw te ontwikkelen. Als het plan wordt uitgevoerd in de derde wereld, in samenwerking met de ffiitwikkelde landen van het westen en het oostblok, zal tussen nu en 1985 de produktie van de landbouw per jaar met 4 procent toenemen. Dat is genoeg om de enorme be volkingsdruk van 2,7 procent per jaar in de arme landen (Nederland 1,1 procent) het hoofd te bieden. Er blijft nog een kleine produktiestij- ging in de landboubw over om de "nsumptie per hoofd van de bevol- W te verhogen en voorzichtig te ïginnen met industrialisatie, op de brste plaats industrieën die direct JE indirect met de landbouw te ma- <e:s hebben. In de afgelopen jaren nam de indbouwproduktie in de ontwikke- 'ngslandcn ongeveer even sterk toe als de bevolking. Omdat er al te weinig woedsel was, moest er steeds meer worden ingevoerd. Dit inge voerde voedsel komt bijna allemaal uit de rijke landen. Dat kost de arme landen kostbare valuta uit rij ke landen, waarvoor ze liever hoog waardige artikelen voor de ontwik keling van hun land hadden willen kopen. Want deze artikelen ma chines, technische kennis moeten, evenals het tekort aan voedsel, voor al uit de rijke landen komen. Hoe heeft de F.A.O. de oplossing van dit complexe en immense pro bleem gedacht? Dr. Boerma heeft daarvoor twee jaar geleden vijf pri oriteiten ontworpen. Vijf „sleutels tot ontwikkeling". De eerste is: uit breiding van de teelt van nieuwe graangewassen met zeer hoge op brengst. Graan rijst, tarwe, gerst, sorghum, gierst is het basisvoed sel in alle arme landen. Daaraan is nog een groot tekort. Dat tekort moet eerst aangevuld worden, voor dat aan andere gewassen of veeteelt gedacht kan worden. Over de kans van slagen van deze eerste stap op de doorbraak uit de onderontwikkeling is de F.A.O erg optimistisch. Er zijn de laatste jaren met name in India en Pakistan nieu we rassen van tarwe en rijst ver bouwd die een veel hogere oogstop brengst geven dan de traditionele rassen. Sommige rassen brengen drie tot viermaal zoveel op per hec tare. velhulp, bijvoorbeeld melkpoeder uit de EEG. Kwaliteit niet alleen van het dieet, maar ook van het voedsel zelf, dat is de derde sleutel tot ontwikke ling. Vier procent van de oogsten in de ontwikkelingslanden gaat verlo ren, omdat ze fout bewaard worden. Dat is precies zoveel als de jaarlijk se toename van de landbouwproduk- tie die de F.A.O. tot doel heeft gesteld in het I.W.P. Ratten, schim mels en ongedierte zijn de grootste boosdoeners in het verloren gaan van opgeslagen voedsel. Als vierde sleutel hanteerd de F.A.O een betere mobilisatie van mankracht. Tot nog toe produceer den de boeren in de ontwikkelings landen vooral voor zichzelf. Wat ze van de oogst zelf niet nodig hadden, brachten ze naar het dichtstbijzijnde stadje om het op de markt te verko pen. Deze traditionele landbouwtij- den zijn voorbij. Voortaan moet de boer gaan produceren voor de markt. Maar een boer gaat niet meer produceren, als hij het meer dere niet op de markt voor een goede prijs kan verkopen. In de meeste ontwikkelingslanden moet de afzetmarkt nog helemaal worden op gezet. Een marktprodulctie vraagt wegen voor af- en aanvoer, 'rachtwagens opslagschuren, handel en heel vee! organisatie. Er moeten proefbedrij ven komen en voorlichtingsdiensten om de boeren de nieuwe vindingen en methoden bij te brengen. Er moeten boerenleenbanken komen waar de boeren geld kunnen lenen om te moderniseren. Er moet een markt- en prijsbeleid van de over heid komen. De vijfde sleutel tot ontwikkeling is bevorderen dat de arme landen meer vreemde valuta verdienen door naar het buitenland te exporteren. Op het congres zal worden voorge steld dat de F.A.O. een bureau gaat inrichten voor reclame en afzetbe vordering van produkten uit ontwik kelingslanden. De.rijke landen zul len hun monopolieposities in de we reldhandel geleidelijk moeten opge ven en de uitbuiting van de zwakke positie van de arme landen moeten staken. De arme landen zullen meer onderlinge handel moeten gaan voe ren. Niet iedereen is het met de F.A.O. eens. Vooral de jongeren zullen zich op het congres verzetten tegen het uitgangspunt van het I.W.P. Zij ver wijten de F.A.O dat deze de be staande politieke stelsels steunt. Je moet er bij de planning van de landbouwproduktie niet van uitgaan hoeveel eten de mensen kunnen be talen, maar hoeveel ze nodig heb ben. Met andere woorden: niet de effectieve economische vraag naar voedsel, maar de honger moet uit gangspunt zijn voor de F.A.O.-plan- nen, zo is hun standpunt. Tot voor kort waren de internatio nale deskundigen pessimistisch over de toekomst van de wereld. Velen hadden de moed opgegeven en za gen de wereld langzaam toegroeien naar een wanhopige botsing tussen het zuiden, dat niets meer te verlie zen heeft en het zelfzuchtige noor den dat alle touwtjes in handen heeft, „De groene revolutie heeft nieuwe hoop gebracht. Het kan, maarwe moeten het ook doen. De regeringen zullen moeten beslissen of zij het plan van de F.A.O. wensen uit te voeren of niet. „Wij hebben het thans in onze macht om het probleem van de hon ger en ondervoeding voorgoed uit de wereld te helpen. Het komt er nu op aan of er ook de wil is om dit werkelijk te bereiken", zegt dr. Boerma. Van het eerste wereldvoedselcon gres van F.A.O., in 1963 in Wash ington is de slagzin overgebleven „tweederde van de mensheid lijdt honger: Vandaag begint het tweede wereldvoedselcongres, volgens dr. Boerma, de belangrijkste gebeurte. nis in de internationale politiek van dit jaar. Bijna 2000 vertegenwoordi gers van regeringen uit rijke en arme landen, van bedrijfsleven, van wetenschapskringen van jongeren en belangstellenden wordt nu gevraagd te besluiten de handen ineen te slaan. Als deze basis in de voedselvoor ziening is gelegd, komt als tweede stap het opheffen van het tekort aan eiwit. Dokters hebben bewezen dat in de derde wereld kinderen niet alleen lichamelijk, maar ook geeste lijk in hun groei stagneren, doordat er te weinig eiwitten in hun voedsel zitten. Veeteelt, vooral zuivel, en peulvruchten kunnen zorgen voor een minder eenzijdig samengesteld dieet met meer eiwitten. Zolang de ontwikkelingslanden nog hun han den vol hebben aan het produceren van voldoende basisvoedsel, kunnen de rijke landen bijspringen met zui- (Advertentie) De gezamenlijke Nederlandse banken garanderen iedere betaalcheque tot f. 100.-. ledereen weet dat. ledereen accepteert ze dan ook. Groeri is veilig. Bij elke bank kunt u ze aanvragen. Het kraken van leegstaande woningen is nu ook in Duitsland gebeurd: 30 leden van de Kunstakademie in Düsseldorf hebben een huis bezet. Zij beschouwen hun actie als een protest tegen het woningbeieid. HAMBURG (DPA/RTR) Ondanks de zware verliezen van de Vrije Democratische Partij (FDP) en de winst van de Christen-Demo craten bij de verkiezingen van de parlementen in de Westduitse deelstaten Noordrijn-Westfalen, Nedersaksen en Saarland, zijn de vrije democraten en socialisten, vastbesloten hun coalitie in Bonn voort te zetten. De coalitieregering meent wel dat het verzet tegen haar tot nu toe met voortvarendheid gevoerd beleid om tot regelingen met de landen van het oostelijke blok te komen, in de Bondsrepubliek zelf nog krachtiger kan worden. Men houdt er in Bonn rekening mee dat een groep van circa zes liberale afgevaardigden in het parle ment te Bonn zich nu, op grond van de verkiezingsuitslagen, tegen de regeringspolitiek zal kunnen ke ren. Bij deze zes liberalen is ex- vice-bondskanselier Erich Mende, die nu niet bepaald ingenomen is met de voortvarendheid waarmee Brandt en de zijnen streven naar een betere verhouding met de com munistische landen in Oost-Europa. De FDP zal niet meer vertegen woordigd zijn in de parlementen van de deelstaten Nedersaksen en Saarland. In de deelstaat Noordrijn- Westfalen zijn ze maai- net over de vijf-procentsdrempel gekomen. Zoals bekend is dit het percentage van het totale uitgebrachte aantal stemmen dat nodig is om een zetel in het parlement te kunnen krijgen. Ook de neo-nazistische partij, de NPD, is uit de landdagen verdwenen. Bondskanselier Willy Brandt ver klaarde in een reactie op deze uit slagen er van overtuigd te zijn dat zijn regering nu met verdubbelde kracht haar politiek moet voortzet ten, die gericht is op het waarbor gen van de vrede, stabiliteit op eco nomisch gebied en binnenlandse hervormingen. De in oppositie zijnde christen democraten, aldus Brandt, zijn er niet in geslaagd de kiezers mee te slepen in hun verzet tegen de actie van de regering om tot betere be trekkingen met Oost-Europa te ko men. Wel was uit de uitslag van de verkiezingen gebleken dat de steun voor deze politiek van de regering niet is toegenomen sinds de a'lgeme- ne verkiezingen in september van het vorig jaar, toen de socialisten samen met de vrije democraten in Bonn aan het bewind kwamen. Ex-bondskanselier Kiesinger van de CDU zag de uitslag van de ver kiezingen als een duidelijke verwer ping van de politiek van de huidige regering in Bonn. De kiezers, aldus Kiesinger hebben zich rekenschap gegeven van de regeringspolitiek te genover het oostelijke blok en het inflatiegevaar. Hij legde er de na druk op dat de CDU haar meerder heid in de bondsraad behoudt, maar wilde niets zeggen over de mogelij ke gevolgen van het resultaat van de verkiezingen voor de federale politiek. Walter Scheel, de voorzitter van de vrije democratiesche partij en minister van buitenlandse zaken, gaf toen dat zij partij een „zware te genslag" had moeten incasseren nu zij niet meer in de parlementen van de deelstaten Nedersaksen en Saar land vertegenwoordigd zal zijn. Hij weet deze tegenslag aan de „polarisatie" van het kiezerskorps rond de twee grote partijen, de SPD en de CDU. Volgens hem hadden de vrije democraten niet de tijd gehad om hun rol als stabilisator duidelijk te manifesteren. Scheel gaf toe dat de uitslag tot moeilijkheden in de boezem van zijn partij kam leiden en gevolgen kan hebben voor de federale politiek. Toch meende hij dat de huidige buitenlandse politiek van de regering moet worden voort gezet. (Van onze redactie buitenland) BONN De uitslagen van de verkiezingen in de Westduitse deelstaten Nedersaksen, Saarland en Noordrijnland-Westfalen ge ven in totaal het volgende beeld met tussen haakjes de cijfers van september 1969: Opkomst 74,8 procent (87.4) CDU 46,2 (44,2) SPD 45,9 (45,6) FPD 5,1 5,5) Overigen 2,8 4.7) Per deelstaat waren de cijfers als volgt met tussen haakjes de percentages van de vorige deel staatverkiezingen) NEDERSAKSEN: CDU 45,7 SPD 46,2 NPD 3,2 FDP 4,4 DKP 0,4 SAARLAND: CDU 47,9 SPD 40,8 FDP 4,4 NPD 3,4 DKP 2,7 NOORDRIJNLAND- WESTFALEN: SPD CDU FDP NPD DKP 46,1 46,4 5,1 1,1 0,7 (41,7) (43,1) 7,0) 6,9) 0,0) (42,7) (40,7) 8,3) (-,-) (-,-) (49,5) (42,8) 7,4) (ADVERTENTIE) (Van onze financieel-economiSche medewerker) LONDEN De Britten bereiden zich voor op de verkiezingen die over enige dagen plaatsvinden. In de propagandacampagnes staat de eco nomische toestand van het land cen traal. De Conservatieven onder lei ding van Heath verwijten de La- bourregering van Wilson dat hij het land meesleurt in de afgrond van een economische depressie. Prijsstij gingen en brutaal optreden van de vakbonden zijn hiervan de grootste oorzaak. Het gevolg is dat de econo mische groei volgens Heath achter blijft bij de mogelijkheden- De conservatieve partij heeft een fout gemaakt door te betreuren dat het pond in 1967 is gedevalueerd. Volgens Heath en de zijnen was deze schandelijke daad niet nodig geweest. Hetzelde effect sanering van de Britse betalingsbalans zou bereikt zijn indien in plaats van devaluatie kredietrestricties geno men zouden zijn. Men kan Labour veel kwalijk nemen, maar niet dat zij in dit opzicht een verkeerde politiek heeft gevolgd. Devaluatie was een juiste maatregel die het begin is geweest van een geleidelij ke verbetering van de betalingsba lans. Kredietbeperkingen zouden een beperkter effect hebben gehad, te meer omdat de financiële wereld in Engeland weinig zelfdiscipline kan opbrengen. The Times een krant die de Conservatieven steunt merkte on langs op dat in 1966 de kiezers in meerderheid voor Labour stemden, omdat verwacht werd dat deze de economische groei zou kunnen ver snellen. Volgens deze gezaghebben de Britse krant is de economische groei echter vertraagd en is de in flatie versneld. Waar het nu in deze verkiezingsstrijd om gaat is, welke partij het beste in staat zal zijn de inflatie te beteugelen zonder dat de individuele inkomens hieronder lij den. Het is geen geheim dat er een nauw verband bestaat tussen de eco nomische toestand en de populariteit van de regering. Doch deze relatie is niet de enige die een verkiezingsuit komst bepaalt. In een recent boek van Butler en Stokes met de naam „Political change in Britain" (poli tieke verandering in Engeland) is onderzocht waarom de ene politieke partij de voorkeur geniet boven de andere. De sociale klasse, waartoe men behoort, speelt in Groot-Brit- tannië mee in de politieke keuze. In Engeland behoort ruim 70 pro cent tot de werkende klasse, terwijl respectievelijk 25 procent en 5 pro cent tot de midden- en hogere klas se behoren. Op grond van deze cij fers bij afwezigheid van confessi onele bindingen aan de politiek zou men kunnen verwachten dat Labour de grootste partij is. Doch telkens blijkt dat van de werkende klasse een groot aantal personen op de Conservatieve partij stemt. Deze weet de gunst van de arbeiders te krijgen door te wijzen op het persoonlijk belang dat het beste door deze partij wordt ge waarborgd. De Conservatieven waarschuwen voortdurend tegen de verkwistende socialisatiepolitiek van Labour die het persoonlijk inkomen van de werknemer aantast. Het onderzoek van Butler en Sto kes blijkt echter dat van de jongere generatie arbeiders er minder op de Conservatieven stemmen dan onder de ouderen. Dit zou kunnen beteke nen dat op langere termijn de Con servatieven onder de arbeidende be volking minder steun kunnen ver wachten. Aan de andere kant blijkt echter op dit moment dat onder de Britse jeugd die voor het eerst van af haar achttiende jaar naar de stembus kan gaan, een grote apa thie. Vele jongeren zo blijkt uit de ingezonden brieven in de Britse pers hebben weinig vertrouwen in de bestaande politieke partijen. In beide partijen zien zij verdedi gers van de gevestigde orde die weinig doen aan de opbouw van een meer leefbare maatschappij. Al met al zullen de kiezers zich meer dan ooit laten leiden door de vraag wel ke partij het beste kan zorgen voor welvaart, volledige werkgelegenheid en stabiele prijzen. Tijdens deze verkiezingen spelen nog andere zaken mee. In de eerste plaats bestaat onder een deel van de kiezers een angst voor grotere werkloosheid. Op het ogenblik is het aantal werklozen 600.000. Velen wij ten de werkloosheid aan de grote aantallen kleurlingen uit de voorma lige dominions die in Engeland werk zoeken. De nieuwe immigratiebepa lingen hebben paal en perk gesteld aan de stroom van immigranten. Toch heeft het Conservatieve lager huislid Enoch Powell grote steun onder de middenklasse en onder ve le arbeiders. Powell is voorstander van een blank Engeland en wil En geland sluiten voor kleurlingen. Naarmate de economische toestand slechter is, is de kans groter dat minderheidsgroepen als zondebok worden aangewezen. Een tweede kwestie betreft de toetreding van Engeland tot de EEG. Zowel Labour als de conservatieven zijn voorstander van toetreding van Engeland tot de EEG. De Britten zijn zich er van bewust dat zij zich vele offers zullen moeten getroosten om een volwaardig lid van de EEG te kunnen worden. Welke partij ook aan het bewind komt, zij zal onpo pulaire maatregelen moeten nemen. Met name zal de Britse landbouw een totale structuurwijziging moeten ondergaan- Een derde kwestie betreft de macht van de vakbonden. Het ver warde vakbondssysteem in Engeland met meer dan tweehonderd grote onafhankelijke vakbonden zit vele Britten dwars. Met name in de Con servatieve nartij zijn stromingen die de ongebreidelde macht van de vak bonden willen breken. Engeland is steeds een land van stakingen ge weest die de nationale produktie in gevaar brengen. Het feit dat de economische groei minder groot is dan zij had kunnen zijn, kan mede verklaard worden uit het produktieverlies tengevolge van een groot aantal ongecontroleerde stakingen. De vakcentrale TUC heeft nauwelijks enige invloed op de verschillende bonden. Door mid del van een nieuwe wetgeving wil len de Conservatieven een einde maken aan de macht van de bon den. Labour zou hieraan ook wel iets willen doen doch kan die moei lijk openlijk propaganderen. Immers Labour is zeer afhankelijk van de bonden en hun leden, zij vormen de kern van de socialistische partij. In dien Labour in haar verkiezingspro paganda iets zou zeggen over inper king van de macht van de bonden, dan zou zij de steun van deze kie zers verspelen.

de Stem | 1970 | | pagina 15