Record Sojoez GEVANGENEN OP WEG NAAR ALGERIË Nieuw systeem woningverdeling over provincies Wijzi ging minimumloon nu snel in Kamer irwijzeres Sparen?De Amro Bank is ervoor. Spanning in Brazilië groot Phnom Penh bedreigd Verolme en Rijn-Schelde bijten elkaar niet je wastafel, manier om ze een hele je dat doet. )ok... en LHV trekt brief over artsentarieven in ■DEN EURS FABRIEKEN Ni- -monteurs Te grote haast Zorgen Nooit op zondag SEIN Nieuwe piraat9 voor de kust wanneer u nü een Spaarboekje o. Spaarrekening opent (41/2 tot 7% rente!). Tekort Britse handelsbalans weer groter Rapport commissie 12 DINSDAG 16 JUNI 1970 (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Ondanks het feit dat de twee Russische ruimtevaarders Nikolajev en Sewastjov zeiden zich wat vermoeid te voelen, hebben zij gisteren om 14.35 li onze tijd met hun ruimteschip Sojoez-9 het duurrecord van ruimteviuchten gebroken, dat met dertien dagen, acht tien uur en vijfendertig minuten op naam stond van de Amerikanen Borman en Lovell. De twee Amerikanen vestigden het oude record in december 1965 met de Gemini-7. Zij hebben de Russen telegrafisch gelukgewenst. Waarnemers nemen nog steeds aan dat er binnenkort een nieuw Russisch ruimtevaartuig zal worden gelanceerd met een vervangende bemanning voor de Sojoez-9. De twee vermoeide astronauten hebben hun program van wetenschappelijk onderzoek en lichaamsoefening overigens normaal voortgezet. De vlucht dient als voorbereiding op de bouw van bemande ruimtestations. eling reiniging) kun-1 irklieden (24 jaar en f 610,- per maand I f 650,- per maand f 700,- per maand incl. kindertoelage f 760,- per maand incl. kindertoelage f 820,- per maand incl. kindertoelage f 890,- per maand incl. kindertoelage ;ie-toelage en kleding- auffeurs is circa f 40,- -n bij het bedrijf, Tram- WEG 54-58 ERDAM-NOORD 20-60811 ige itendienst) van hogedruk gas- ïn diverse fabrieks- ihuizen door het ge- dam, noordelijke pro- West-Noord-Brabant mt/Limburg. n ruime onkostenver- ige inlichtingen wor- cht bij onze afdeling ïtbus 663, Amsterdam. ¥IJ hebben cp deze plaats nog niet zo lang geleden de vraag in het midden gebracht of de socia listische bondskanselier Willy Brandt zijn Ost-politiek niet met te grote vaart en te grote haast op de West duitsers liet afkomen. Zullen de Westduitsers vroeg of laat niet kop- ichuw worden zo vroegen wij ins af. ie de verkiezingsuitslagen in drie Duitse deelstaten de deelstaat- ■erkiezingen van zondag kunnen ze- ;er dit keer een nationale graadme ter genoemd worden, omdat in feite gestemd werd over de Ost-politiek van de links-liberale regering in Bonn - analyseert, is geneigd bo venstaande vraag bevestigend te be antwoorden. Op zijn zachtst gezegd kan men stellen, dat een groot deel van het Duitse volk Brandts Ost- politiek argwanend en wantrou wend volgt en dit unheimisch ge voel verzilverd heeft met een ineen" tegen Brandt in het stem hokje. Brandt zelf had een groot deel van dit wantrouwen kunnen wegnemen als hij van het begin af zijn politiek open en bloot op tafel had gelegd en na de besprekingen in Moskou, Erfurt, Kassei en Warschau minder achter de schermen had gehouden. De oppositiepartijen, CDU en CSU, hebben die geheimzinnigheid in de verkiezingsstrijd handig uitgebuit. Kiesinger (CDU) brandmerkte Brandts Ost-politiek als „een ver raad aan de Duitse zaak" en Strauss (CSU) hield zijn kiezers voor dat de bondskanselier op het punt stond „een tweede capitulatie" te tekenen. Natuurlijk overdreven verkiezings- gebral, maar wel is het een feit ge bleken, dat bij een deel van de Westduitsers nog veel onduidelijke emoties aanwezig zijn, die wortelen in een niet overwonnen verleden. Simpel gesteld komen deze gevoe lens, die door de CDU en CSU wer den aangewakkerd, hierop neer: het communisme is het grootste kwaad in de wereld, waarmee een fatsoen lijk mens geen verdragen sluif. Hit- Ier was dan wel een smeerlap, maar al die kwesties als de DDR, Berlijn en Oder-Neisse hebben de Duitsers uiteindelijk niet aan hem te danken, maar aan de verderfelijke Russen, lm de emotionele verkiezingsstrijd werden oorzaak en gevolg door elk aar gehaald. En Brandt mocht dan wel bezweren, dat „geen enkele bondsregering 25 jaar na datum de Tweede Wereldoorlog nog kan win nen", de grote meerderheid van de Westduitsers bleek zondag (weer) niet los te zijn gekomen van de ou de sentimenten. Brandt is een man gebleken met te veel )iaast. Bovendien heeft hij zich lelijk verkeken op de zwijgende meerderheid (die volgens de opinie peilingen Brandts politiek steunde), die plotseling ernstige bedenkingen blijkt te koesteren tegen Duitslands Ost-politiek. I 's iammer voor een integer en realistisch politicus als Brandt is. (ADVERTENTIE) Zijn pogingen om Europa eindelijk eens een normaal politiek gezicht te geven zijn voorlopig gestrand in het stemhokje, waar men in een demo cratie het laatste woord spreekt. Over de gevolgen van Brandts ne derlaag kan men zich alleen maar in vage speculaties begeven. Wel is het echter duidelijk, dat Brandt min der ruimte heeft gekregen voor zijn initiatieven ten aanzien van Oost- Europa, die ook in ons land over het algemeen werden toegejuicht. Minnder ruimte heeft Brandt ze ker ook gekregen binnen zijn regeringscoalitie, die, nu de FDP van Scheel zich niet hersteld heeft van de nederlaag van vorig jaar, een on zeker leven beschoren is. Het staat vast, dat Scheel door de rechtervleu gel van de liberale partij onder vuur genomen zal worden. De rechter vleugel zal immers, na het jongste verkiezingsdebacle, „munitie" ge noeg hebben om tegen de koers van de FDP in verzet te komen en het is zeer wel mogelijk, dat de FDP zal scheuren. Zo'n breuk zou fataal zijn voor de coalitie in Bonn, die in de bondsdag een meerderheid van slechts 12 stemmen heeft op de christen-democraten. Resumerend Brandts socialisten zitten in de zorgen, Scheels libera len zijn gedwongen „iets" te doen om als partij niet te verworden tot een onbetekenend clubje en voor Kiesingers christen-democraten te kent zich de weg terug naar de macht af. Er valt overigens één lichtpuntje te signalerende neo-nazistische NPD van Adolf von Thadden is er zondag niet aan te pas gekomen. Zelfs in Nedersaksen, waar de NPD haar hoofdkwartier heeft, kreeg de ze partij geen enkele zetel. Een ont wikkeling, die verheugend zou zijn als de Duitsers hun 'onlustgevoelens ten aanzien van de Ost-politiek niet op andere wijze kenbaar had den gemaakt. ER gaan de laatste tijd stemmen op om verkiezingen te houden op zaterdag of zondag. Men ver wacht dat de opkomst op die vrije dagen groter zal zijn dan op een dag-door-de-week. Alsof de belang stelling van de kiezer voor de poli tiek afhankelijk is van een dergelijk onbetekenend, praktisch punt. De wrevel van de kiezer is alleen maar verklaarbaar door het erbar melijke spel, dat op de politieke grasmat wordt neergelegd. In de Nederlandse politiek wordt te veel op balbezit gespeeld, gaan te veel ballen terug op de eigen keeper en zijn er te veel individualistische spe lers om er een aantrekkelijk partij tje van te kunnen maken. Het afgelopen weekend met bin nen de lijnen eerr op apegapen lig gende PPR en een gevaarlijk afge brokkelde AR heeft het beeld van de politieke malaise in Nederland al leen maar verscherpt. (Van onze redactie buitenland) RIO DE JANEIRO De veertig Braziliaanse politieke gevangenen, wier vrijlating is geëist door de ontvoerders van de Westduitse ambassadeur Von Holleben, zijn gisteravond per vliegtuig uit Rio de Janei ro naar Algerië vertrokken. Met spanning wacht men nu af, of de ontvoerders woord zul len houden en de ambassadeur na aankomst van de groep in Al giers in vrijheid zullen stellen. De (rechtstreekse) vlucht naar Algerië duurt ongeveer tien uur. De door de Braziliaanse regering gecharterde Boeing, waarmee de vrij gelaten gevangenen reizen, had al vanaf de vroege morgen op de zwaai bewaakte militaire luchthaven van Rio startklaar gestaan. Niemand mocht het toestel naderen. De auto riteiten wilden elk incident vermij den, dat het leven van de ambassa deur in gevaar zou kunnen brengen Bij het vertrek van vijftien „ruilge- van-genen", die in september vorig jaar tegen de ontvoerde Amerikaanse ambassadeur Burke El brick in vrij heid waren gesteld, hadden leden van een parachutistendetachement destijds geprobeerd roet in het eten te gooien. Nadat Algerië zich officieel bereid had verklaard de gevangenen asiel te verlenen, werd het sein tot vertrek gegeven. Tevoren waren de gevange nen 34 mannen en 6 vrouwen de nodige papieren overhandigd. Nauwelijks een halfuur voor het ver strijken van de door de ontvoerders gestelde termijn steeg de Boeinig op. Even later maakte president Medici bekend dat de gevangenen voor het leven uit Brazilië waren verbannen, als zijnde „gevaarlijk voor de natio nale veiligheid". Tot de gevangenen, die voor hun vertrek nog even met familieleden mochten praten, behoren Fernando Gabeira die destijds betrokken zou zijn geweest bij de ontvoering van Elbrick en mevrouw Maria de Carmo Brito, de weduwe van de in april gedode guerrillaleider Juarez Guimaraes de Brito. Dit is de groep Braziliaanse ge vangenen, die zijn geruild tegen de ontvoerde Westduitse ambassadeur Von Holleben. Deze foto is ge ge maakt kort voor het vertrek van de groep naar Algiers. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK Sinds gisteren zendt voor de kust bij Noordwijk een piratenzender uit op 270-me- ter. Het zijn nog procfuitzendin- gen maar de „King David", zo als het nieuwe piratenscliip heet, hoopt zo spoedig mogelijk onder de roepnaam „Capital Radio" in het Nederlands en Engels dagelijks tussen 's mor gens 6 uur en 's nachts twee uur normale programma's te verzorgen. De proefuitzendingen van „Capi tal Radio" zullen waarschijnlijk een week duren. Daarna begint het schip met normale dagpro gramma's vooral bestemd voor de wat oudere luisteraars Pop muziek wordt slechts weinig ge bracht. CAM THO (AFP/Reuter) De Noordvietnamezen en de Vietcong zijn bezig met een grote omsinge lingsactie tegen Phnom Penh. Deze troepen naderen de hoofdstad van uit het zuidwesten en het noorden. Om aan deze manoeuvre het hoofd te kunnen bieden, is op het vlieg veld van Phnom Penh een perma nente logistieke basis gevestigd. Op verzoek van het Cambodjaanse opperbevel hebben tien Zuidvietna- mese reuzenhelikopters al een batal jon Cambodjaanse infanterie overge bracht naar Kompong Thom, ten noorden van de hoofdstad, waar drie bataljons omsingeld zijn. In Phnom Penh zijn de veiligheids maatregelen verscherpt. Militairen en politie onderzoeken alle auto's die de stad binnenkomen. Cambodjaanse tanks en Zuid Viet namese infanterie hebben maandag de strategische plaats Kompong Speu 40 km van Phnom Penh, belegerd, die sinds vrijdag in Noordvietnamese handen is. Door het verlies van de stad is de aanvoer van olie en andere voorra den van de havenstad Kompong Som het voormalige Sihanoekville, naai de hoofdstad afgesneden. TWINTIG mensen zijn om het leven gekomen toen de bus waarin zij za ten, bij Solok in het westen van Su matra m een ravijn stortte en in brand vloog. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft de Tweede Kamer ingelicht over de stand van zaken met betrekking tot de woningnood in de eerste maanden van dit jaar. De minister deelt in zijn brief ook mee besloten te hebben het reeds jarenlang bestaande systeem van woningverdeling over de provincies, zoals dit elk najaar geschiedt, te wijzigen. Het is (als we even terugblikken naar het ekudie van de vorige week, sommigen zeggen het begin van de nieuwe ik altijd weekeinde) om bang te moede te worden, beste vrienden. Laten nu uitgerekend bij- I na alle politieke partijen of jeugd groep) es daarvan in volle en bittere ernst al die zware kost van politiek Nederland gaan verorberen. En het was als variatie op een bekend thema echte, weinig sma kelijk geurende spruitjes-kost. De ARP kwam er daarbij het slechtst af, want die partij verloor zijn P(T°- gressieven)of zo u wilt zijn R(adi- calen) Tel daarbij nog voor datzelfde week einde een zeer dramatische neder laag van mijn favoriete Engelse ploeg in Mexico en het feit dat de Duitsers het waarschijnlijk nooit zul len leren (de partij van Willy Brandt won niet bij- de verkiezingen) en u zult begrijpen dat er van een zwart begin van de week gesproken kan wonden. Opmerkelijk vond ik trouwens wel dat ook een broer van minister Schut uit de ARP is getreden. Politiek dak loos is die broer nu. Ook wat dat be treft dus een kleine familie-over eenkomst. Broer-bouwminister laat vele anderen dakloos. De belangrijkste elementen van het thans ingevoerde nieuwe systeem zijn: peiling van de woningbehoefte op lokaal en regionaal niveau; meerjarenprogrammering van de nieuwbouw afgestemd op de resulta nten van hef woningmarktonderzoek; planning en voorbereiding van nieu'wbouwprojecten in het kader van het meerjarenplan; feitelijke subsidietoekenning voor concrete projecten. Dit alles betekent een meer zorg vuldig en op de daadwerkelijke vraag afgestemde planning van de nieuw bouw. Ministei Schut verwacht van deze werkwijze, die in ruime mate de mo gelijkheid opent om gebundelde en gecoördineerde projecten te honore ren en de nadelen van discontinuïteit te vermijden, goede resultaten. Hij gaat bij deze verwachting van de ver onderstelling uit dat nu de initiatie ven „van onderaf" kunnen worden ontplooid. Van de mogelijkheid daar toe door lagere publiekrechtelijke li chamen (provinciale en gemeentebe sturen) en door de opdrachtgevers op voldoende bekwame en vlotte wijze gebruik zal worden gemaakt. (Van onze perlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink noopt nog tegen eind augustus een wetsontwerp bij de Tweede Kamer te kunnen indienen tot wijziging van de wet op het minimumloon. De Kamer zou dan nog voor prinsjesdag een be slissing kunnen nemen. „Hoe eerder de zaak geregeld is, hoe kleiner de oroblemen, ook wat betreft een even- uele terugwerkende kracht", zo zei 4e minister gisteren in de vaste com missie voor Sociale Zaken uit dc Tweede Kamer. Onderwijs in de Parocjjpt Jezus, vraagt m-1'vL1,ur de onder haar bestuur sschool T. Hartschool, va a: Ier lagere klassen. week na verschijnen van J J. van Boxel, hoofd cte e Ulvenhout. y, - \.7/.- 5 gulden premie* van de Amro Bank *Bij een eerste inleg van minimaal f 10.-. (Geldig t/m 30 juni 1970.) De minister bleek namelijk wel be reid, aan het effect van de wetswijzi ging terugwerkende kracht te geven als het advies van de Sociaal-Écono mische Raad daartoe aanleiding geeft en met name als dat een unaniem ad. vies zal zijn. Dat advies zal gaan over de vraag, of de hoogte van het mi nimumloon moet meelopen met de zo genaamde gemengde index, dat is met het gemiddelde van de loon- en prijs stijging, of met de loonindex. In het laatste geval is de stijging sterker, omdat de lonen behalve met de kos tenstijging ook met een stuk wel vaartsstijging worden verhoogd. Op dit moment wordt de gemengde in dexering gehanteerd. De SER zal zich vrijdag over een advies beraden. Men schijnt daar wel algemeen bereid te zijn over te gaan op loonindexering, maar of iedereen bereid is hieraan nog een extra-verhoging van het mi nimumloon te verbinden als correctie op de toepassing van het oude sys teem gedurende enkele jaren, is zeer de vraag. De minister verklaarde gisteren, zich zeer welwillend te zullen opstel len, zowel wat betreft het extra-ver hogen van het minimumoon (per - juli 153 gulden per week) als wat be treft het verlenen van terugwerkende kracht eraan. Minister Roolvink kondigde tijdens de commissievergadering ook een wetsontwerp aan betreffende de pro- blematiek rond de huwende en zwan gere werkneemsters. Het wetsontwerp is nog dit jaar te verwachten, zo be loofde hij met name de vrouwelijke commissieleden. Ter vergadering diende de heer Nij- pels van D '66 een motie in, waarin de regering wordt gevraagd een pensi oen te ontwerpen voor werknemers, die op 1 juli 1969 meer dan vijf jaar werkzaam waren in de sociale werk voorziening. Roolvink reageerde met de opmerking, dat hij voor de ge vraagde voorziening geen geld op de begroting beschikbaar heeft of kan krjjgen. Het aantal woningwetwoningen, waarvoor landelijk gezien gedurende de eerste vijf maanden van 1970 machtiging werd afgegeven, is iets groter dan het getal over dezelfde periode in 1969, n.I. 16.272 tegenover 16.024. Het aantala nniuoaw bi.aen men woningen lag in de eerste vier maanden van 1970 iets hoger dan in de overeenkomstige periode van 1909. De aantallen tot dusver klaargekomen woningen zijn achtergebleven bij de cijfers van de overeenkomstige peri ode in 1969. In de periode januari—' april 1969 kwamen 34.305 woningen klaar tegen 30.947 in 1970. Als oorza ken voor deze vermindering wordt door de minister gewezen op het feit dat het gemiddeld aantal produktieve uren per werknemer ruim 6 procent lager was dan in het winterhalfjaar 1968/1969. Verder speelt de spanning op de arbeidsmarkt een grote rol. Ook de gevarieerde woonwensen hebben een remmende invloed. De minister stelt, dat alles wordt gedaan wat in het vermogen van de rijksoverheid ligt om te bevorderen, dat het bouw proces zo voorspoedig mogelijk kan verlopen. LONDEN (Rtr) Engeland heeft to mei voor 633 miljoen pond sterling uitgevoerd en voor 730 miljoen pond Ingevoerd. In april bedroeg de uitvoer 679 miljoen en de invoer 750 miljoen pond. Rekening houdend met inkom sten uit de dienstverleningen en der gelijke bedraagt (iet tekort op de Britse handelsbalans over mei 31 mil- )oen pond, vergeleken met een nade lig saldo van 10 miljoen pond in april. Sedert juli van het vorig jaar is de Britse uitvoer niet zo klein geweest als in mei (Van onze correspondent) UTRECHT. De „geheime" brief van het bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereniging (L.H.V.) aan haar leden over de tarieven, is inge trokken. In deze brief was enige tijd geleden de huisartsen geadviseerd de nota's niet verder te specificeren en meer te rekenen voor langdurende visites. Door niet te specificeren, zou den de artsen het de Economische Controledienst erg moeilijk maken. De L.H.V. gaat nu de jongste prijs- besc.hikking een prijsverhoging met vijf procent op juridische wij ze aanvechten. Wordt geen ontheffing van de be- schiKking gegeven, dan zal beroep worden aangetekend bij de raad van beroep voor het* bedrijfsleven. Ar DE Franse radicaal-socialistische oud premier Henri Queuille is maandag op 86-jarige leeftijd in Parijs over leden. Hij was reeds lange tijd ziek. De officiële Australische boeken-een- sor, ja ja ook daar, heeft de invoer van drie boeken ver boden: „Moeilijk heden met een Franse vrouw", „Ple zier in bed" en „Uw beurt en de mijne". Helaas bleek de censor de boeken niet gelezen te hebben en op dé titels te zijn afgegaan. Labourpartij -frac tielid Hayden had de werken wél ge lezen, want hij wist te vertellen dat het eerste een Frans kookboek is, het tweede gewijd is aan spelletjes in bed voor zieke kinderen en het derde 'n handled-ding is voor het tennisspel. Waarmee naar mijn idee de censor in nog minder dan zijn hemd stond. Een dergelijke lectuur probeert hij nu juist buiten Australië te houden! Maar ik m-oet zegigen dat „Moeilijk heden met een Franse vrouw" wel een verrukkelijk kookboek is. Mis schien heeft de man zich daarin ver gist. A dirty mind is a joy for ever, sprak de censor. „Van alle politici heb ik de volste zalen, maar als het op stemmen aan komt, laten ze me in de steek". (H. Koekoek, Boerenpartij-politicus). Ach meneer Koekoek, troost u. De genen die lege zalen trekken krijgen ook geen stemmen. Maar daarmee zijn we weer op het glibberige pad gekomen. Het poli tieke pad en daar moeten we even af. Ik loop vandaag gewoon deze krant uit. MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van Economische Zaken verwacht nog deze maand een rapport van de commissie-Winsemius over de moge lijkheden van samenwerking tussen de scheepsbouwondememingen Ver olme en Schelde-Rijn. De commissie onder voorzitterschap van dr. A. Winsemius werd door de minister van Economische Zaken ingesteld, nadat de commissie-Biesheuvel- Langman een onderzoek had inge steld naar de positie en de toe komstmogelijkheden van het Verol- ine-concern. De commissie-Winsemius - waarin vertegenwoordigers van de twee concerns, van de overheid en van de financiële wereld zitting hebben - heeft haar werk om te komen tot een rendabeler scheepsbouw in vrij grote beslotenheid weten te verrich ten. In welingelichte kringen heeft men de indruk, dat de commissie in haar rapport nog geen afgeronde plannen zal aanbieden, maar al wel suggesties zal doen. Blijkbaar ziet de commissie wel integratiemoge lijkheden. In hoeverre daarbij ook nog andere scheepsbouwers betrok ken zullen worden, is nog niet dui delijk Vooi wat de twee wel in de beschouwing betrokken concerns be treft zou worden gedacht aan inte gratie van enkele centrale diensten en het gezamenlijk gebruik van een. mammoetdok, wat zou betekenen het afzien van de bouw van een tweede dok op de Waal-Maasvlakte.

de Stem | 1970 | | pagina 13