Nog slechts tien waarschuwingen.. dstrud Beslissing matig o viel laat Brazilië schakelde Peru uit MAGNIFIEKE TREFFERS Feest werd chaos GOEDKOPER Müller knalde Duitsers naar 3-2 ijst v ipscorers Slopende strijd Offensief voetbal een begrip Weinig kansen Uitgerust Controleren Slecht voorteken voor Engeland jay 0-1 1-4 nd 2-3 leo van qils ARTISTIEK AUTORIJLESSEN bij LEO v. GILS DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG T'5 JUNI 1970 in ig -0 Mrs*" Gerd Müller ziet de kopbal van Uwe Seeler het doel inzweven, het tweede belangrijke doelpunt van West-Duitsland. Achter hem Brian Labone. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO CITY Sir Stanley Kous heeft gezegd bijzonder te vreden te zijn over de manier waarop het toernooi om het we reldkampioenschap zich tot nu toe voltrekt. „Wij hopen dat de twee de helft van het toernooi zich in een net zo sportieve sfeer zal af spelen als de eerste helft. Van de rond 300 spelers die tot nu toe binnen de lijnen zijn geweest, heb ben er slechts tien een waarschu wing of een flinke vermaning ge had, maar nog niemand werd uit het veld gestuurd. Dit is niet al leen een gevolg van de strenge opdrachten aan de scheidsrech ters en de goede uitvoering hier van, maar ook van de juiste geest die de leiders van de elftallen hun spelers hebben bijgebracht." Columbia heeft via zijn ambas sadeur in Mexico City bij de FIFA zijn kandidatuur gesteld voor de organisatie van de eindronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal in 1986. Het toernooi van 1974 zal in West- Duitsland worden georganiseerd en de eerste kandidaten voor 1978 en 1982 zijn respectievelijk Argen tinië en Spanje. DRAMATISCH DUEL VOOR ENGELAND derlandse scheidsrechter Lau ens heeft het tot nu toe niet; •lijk gehad. Hij moest her- k waarschuwingen uitdeletj te hard spel. tweede helft werd het strijd iok af en toe eens verplaatst helft van Rusland. Has;! de Uru's soms met zelfs vijl invielen en een paar goeie kregen Manedro schoot et minuut fraai in en Karoasj.; 1de even fraai bleef 1c It van het spel toch beneie:. 'erwijl de Zuidamerikaie:; ,m maar zeker het spel ginger, ten sleepte de vervelende w zich naar het einde De w of de loting moest dus fi ïng gaan brengen, oting bleek niet nodig, n Esparrago schoot Uruguay minuut naar de halve ta OPSTELLINGEN andKawazasjwili, Ate jeasjwill, Kaplichnay, Sjese oertsilawa, Asatiam, Muite rets, Jevriashiskin, KhmelnB guav: Mazurkiewicz, Audi# Ubinas, Montero, Mjji Morales, Cortes, Curnl (Van onze speciale verslaggevers) LEON Juist toen het onvermijdelijk leek, dat liet lot de beslissing moest gaan brengen in het heroïsche duel EngelandWest-Duitsland, was daar Gerd Müller. De „Bombenscliütz" weinig technisch be gaafd, maar begiftigd met een ongelooflijk scoringsinstinct, stond op het juiste moment op de juiste plaats om Engeland knock out te slaan. Ruim tien minuten voor het einde van de tweede verlenging begaf hij zich in een flits naar de plaats waar de hoge kopbal van Löhr in het doelgebied zou neerdalen, en nog voordat de bal de grond raakte had Muller er zijn gouden schoen reeds onder gezet. Als een streep zocht het leer zijn weg naar het net: Bonetti had niet meer de tijd om te interveniëren. Schoen - Service heeft van 6 t.m. 8 juli AKANT1E... Ons adres Godevaert Montensstr 31 (bii v. Coothplein) Breda Tel. 34830 IEXICO - De Westduitser lier, die in de wedstrijd .tsland—Engeland weer ee ,t scoorde, staa, nog steett de topscorerslijst van het npioenschap voetbal 1»'"' _j|) )e Stand 1. Gerd Muller W Cubillas (Peru) en J|*r BishoveU (Rusl.) en Se Uitgerekend Gerd Müller, die de gehele wedstrijd geen meter vrijheid had gekregen, bezegelde het lot van Engeland. Lang heeft het ernaar uit gezien, dat de wedstrijd tussen de twee Westeuropese grootmachten evenals vier jaar geleden door En geland gewonnen zou worden. In 1966 in Londen stonden deze landen immers ook al tegenover elkaar. De 'belangen waren toen alleen nog gro ter; de wereldtitel stond op het spel. Door het nog steeds dubieuze doel punt van Hurst, goedgekeurd op ad vies van de Russische grensrechter JBakramov, velde Engeland toen zijn tegenstander. Dat Martin Peters er enige seconden voor het eindsignaal nog 4-2 van maakte deed weinig ter kaken. Maar de Duitsers bleven fel ge- brand op revanche. In vijftig jaar (versloegen zij de eilandbewoners I slechts één keer, een situatie die het moreel ook voor de kwartfinale niet bepaald sterkte. Maar West-Duitsland kwam terug. En wel uit geslagen po sitie. Gedreven door de onvergelijkelijke Uwe Seeler, die aan zijn vierde we reldkampioenschap bezig is, herwon nen de pupillen van de gemoedelijke Helmuth Schön na de verrassende treffer van Beckenbauer hun zelf vertrouwen. Engeland, bij nader in zien toch al niet zo overtuigend in zijn groepswedstrijden, werd plotse- 'ng geconfronteerd met een tegen- nder, die alle registers opentrok. I West-Duitsland, dat in het begin niet het ritme kon vinden zoals in de wedstrijden tegen Peru en Bulgarije, toen soepel geschakeld werd, kreeg bijzonder weinig kansen. Becken bauer en Overath ondervonden bij hun voedende taak grote moeilijk heden door het voortreffelijke spel van Bobby Charlton die zijn 106e in- irland speelde, een wereldrecord. Na ruim een half uur kwam En gland aan de leiding. Niet helemaal 'errassend, omdat Horst Höttges en ■ooral doelman Maier een weinig ze kere indruk maakten. Weer was het 'Newton, die zich naar voren waagde. De rechterverdediger bereikte mid denvelder Alan Mullery, die Maier met een halfhoog schot juist bin nen de rechterpaal versloeg. Engeland zette de tweede helft op dezelfde tactische wijze in. De Duit se aanvallen werden reeds op het middenveld ontregeld. Als rechtsbui ten Libuda, die overigens niet de flit sende vorm van de voorronden be reikte, de bal al eens kreeg, kon hij zijn mede-voorwaartsen meestal niet jBereiken. Toch vergrootte Engeland zijn [■^oorsprong. De twee spitsen, Hurst en Lee, ondervonden vijf minuten na rust steun van Peters, die op tijd by de linkerpaal arriveerde, toen de bal door toedoen van Newton door de Duitse verdediging sijpelde. Vooralsnog was Müller niet vrij te spelen, maar een kwartier voor het einde ontdeed de „bomber" zich op eigen kracht yan Moore en schoot uit een scherpe hoek hard op doel. Bonetti reageerde ditmaal feilloos. Zes minuten later zorgde U--e See ler toch voor de gelijkmaker. Hij timede een verre hoge bal van Karl- Heinz Schnellinger schitterend en sloeg Bonetti, die weer te ver voor zijn. doel stond, met een hoge kop bal. Daarmee breikten beide teams dezelfde eindstand als in de finale van 1966. Franz Beckenbauer had nog in de reglementaire speeltijd voor Duitse winst kunnen zorgen, als hij na een briljante solo vijftien cen timeter meer naar rechts had gericht. Engeland trad in de eerste verlen ging aan met Norman Hunter die negen minuten voor het verstrijken van de normale speeltijd de plaats van Martin Peters al had ingenomen, als meest uitgebluste kracht. De Duitsers, die overigens toch een uit stekende conditie demonstreerden, moesten nu terug naar een lager tempo, zodat zich in het eerste extra kwartier geen doelrijpe kansen voor deden. Wel schoot Beckenbauer van 25 meter in de bovenhoek, maar Bo netti was ter plaatse en stompte de bal corner. In de 108e minuut, drie minuten na het begin van de tweede ver lenging zorgde koningsschutter Mül ler voor de zoals later zou blijken beslissende treffer, maai- meer nog was dit de verdienste van Löhr. Staande op de doellijn kopte de links buiten de bal voor het doel, waar Müller klaarstond om van. een me ter afstand keihard langs Bonetti te volleren. OPSTELLINGEN Engeland: Bonetti, Newton, Labo ne, Moore en Cooper, Mullery, B. Charlton en Ball, Peters, Lee en Hurst. West-Duitsland: Maier, Höttges, Schnellinger, Fichtel en Vogts, See ler, Beckenbauer en Overath, Libu da, Müller en Löhr. Het eerste doelpunt van Brazilië gescoord door Rivelino (niet zichtbaar op de foto). Peru-doelman Rubinos kan slechts toekijken boe de bal in het net verdwijnt. (Van onze speciale verslaggever) GUADALAJARA Het begrip offensief voetbal stond groot ge schreven boven de ontmoeting BraziliëPeru. Zowel Zagalo, de hoofdtrainer van de Brazilianen, als Didi, de Braziliaanse trainer van het geteisterde Peru, weiger den in de kwart-finalewedstrijd in Guadalajara een stap terug te doen. Gevolg: de 55000 met sam ba-ballen en doordringend loeien de toeters uitgeruste witgehemde toeschouwers kregen een aantrek kelijk duel voorgeschoteld met een produktie van niet minder dan zes doelpunten, waarvan het een nog mooier van kwaliteit was dan het ander. i FIRST IN MARINE PROPULSION national Mercury Outboards Ltd.. d du Lac, Wis.. USA eur: Kimman Nautic N.V. Rijndijk 303 - Zoelerwoude on (01710) 40241. instreken asingel 46, Breda, gseweg 5, Goes, Tel. 011®" .7381 Engeland leek dc wedstrijd te con- troleren. Maar de Westduitsers ver manden zich. De verdediging, waar- Fichtel vervangen was door Schulz, bracht meer nauwkeurig heid in zijn spel en ook de midden veldbezetting, Beckenbauer en Ove ratlihad plotseling lucht om zowel in de voorste als de laatste linie te TOereren. In de 69e minuut hadden de Westduitsers succes. De Engelse defensie gaf Beckenbauer teveel - ruimte. 24-jarige begaafde teclmicus werkte zich langs Labone, rukte het Strafschopgebied in de hoek bin nen en schoot de bal met de rechter voet laag midden in het doel. Peter Bonetti, dio enige meters te ver naar voren stond, dook te laat, j waardoor de bal onder hem doorging. West-Düitsland ging door. Seeler was onnavolgbaar op het middenveld en Strooide kwistig met goede passes. De onnavolgbare tovenaarskunsten van de Braziliaanse aanvallers wer den met de 4-2 zege volkomen naar waarde gehonoreerd. Peru deed in feite weinig meer dan de achterstand zo klein mogelijk houden. Na 16 mi nuten stond Brazilië door doelpunten van Rivelino (He) en Tostao al met 2-0 voor, Gallardo verkleinde in de 28ste minuut het verschil tot 2-1, Tostao maakte er in de 52ste minuut 3-1 van, Cubillas antwoordde in de 70ste minuut met 3-2, waama Jair in de 75ste minuut de marge weer op twee doelpunten bepaalde: 4-2. Peru's trainer Didi vertrouwde voor het schaduwen van Pele op ve teraan José Fernandez, die deze taak in het verleden meerdere malen op zich heeft genomen. Een tweede ver andering was het opstellen van de briljante aanvaller Julio Baylon in plaats van de jongere Hugo Sotil. Baylon, die tot dusverre één wed strijd meespeelde, bleek toen gebrek aan conditie en een teveel aan ge wicht te hebben. De wedstrijd begon enkele minu ten te laat. De spelers van het in rouw gedompelde Peru hadden hun volkslied aangehoord, met de hand op het hart. Trainer Didi had verklaard, dat hij Pele enige vrijheid zou gun nen. Maar het was niet aan te ne men, dat de vrijheid, die de Bra ziliaanse ster-speler in de vierde mi nuut kreeg, een gevolg van die op dracht was. opnieuw dicht bij een doelpunt. Tos tao werd echter ten koste van een overtreding door Fernandez gestuit. Pele liet de vrije schop op de rand van het strafschopgebied over aan Rivelino, wiens schot door Rubinos tot corner werd verwerkt. Het Braziliaanse overwicht kreeg gestalte in een doelpunt, toen in de elfde minuut Rivelino, gebruik ma kend van een fout van Campos met de linkervoet een schot loste dat via de rechterpaal doel trof (1-0). Vijf minuten later was het 2-0. De wijze waarop Tostao naar rechts afzwenkte en vervolgens plotseling met de lin kervoet inschoot, was de notoir zwakke verdediging van Peru veel te machtig. Hoewel Tostao de bal half raakte, was doelman Rubinos volkomen kansloos. Peru leek volkomen gedemorali seerd. Maar een fout van doelman Felix bracht de spanning terug. Bij een Peruviaanse aanval in de 28ste minuut kwam de Braziliaanse doel man tussen de palen vandaan om naar hij dacht een voorzet te on derscheppen. Hij vergat echter de schiethoek voor de aanstormende Al berto Gallardo te verkleinen. De Pe ruviaanse aanvaller zag het en scoorde tegen. De 2-1 stand bleef tot de rust gehandhaafd. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO CITY (ANP) Na de overwinning van het nationale elftal op België heeft Mexico een nacht feestgevierd. Nu de balans van die uitspatting is opgemaakt, blijkt dat de feestvierders een spoor van ver woesting hebben achtergelaten, het openbare vervoer volledig hebben ontwricht en ettelijke gewonden en tenminste zes doden hebben achter gelaten op het toneel van de strijd, dat werd gevormd door over de hele stad verspreid liggende wijken, na dat het feest in de omgeving van het Aztekenstadion was begonnen. De dagbladen in Mexico City schre ven dat benden vagebonds de stad op stelten hadden gezet, dichter by de werkelijkheid was dat groepen jon geren in hun feestroes (ontstaan door alcohol en voetbalsucces) trams en bussen kaapten en daarmee in zo hoog mogelijke snelheid door de stad reden. Dat veroorzaakte ook de zes tot nu toe bekende dodelijke ongevallen. Tot diep in de nacht was het ver keer in de Mexicaanse hoofdstad ont wricht doordat groepen feestvierders de automobilisten die het waagden door de chaos te rijden aanhielden en hen dwongen voetbalstrij dliede - ren mee te zingen voor verlof tot (een klein stukje) verder rijden werd gegeven. Tijdens het „volksfeest" vonden talrijke gewelddadigheden, diefstal len, plunderingen en berovingen plaats. Het aantal beschadigde auto's vernielde etalages, versplinterde ra men, vernietigde verkeersborden en -lichten is ontelbaar. Naast de zes do den, werden 450 gewonden behan deld en rond 300 feestvierders gear resteerd. Het gemeentebestuur van Mexico City heeft verscherpte veilig heidsmaatregelen aangekondigd daar het nationale voetbalelftal nog steeds in de strijd is. (ADVERTENTIE) Bobby Charlton Cesar de plaats in van Gerson, die tekenen van vermoeidheid vertoonde. OPSTELLINGEN Brazilië: Felix, Carlos Alberto, Brito, Piazza, Marco Antonio, Clodo- aldo, Rivelino, Gerson, Jair, Tostao, Pele. pitaz, Fuentes, Mifflin, Cubillas, Peru: Campos, Fernandez. Chum- Challe, Baylor:, Perico, Leon, Gallardo Bobby Moore in gesprek met de echtgenote van de Duitse top- voetballer Beckenbauer. Moore sprak met haar voor de wedstrijd in de kwartfinales. Hij zal het wel niet over een Engelse nederlaag Ieder in het lege doel deponeren. De hebben gehad, al kwam die toch. paal ?*ond echter een doelpunt in de weg. Twee minuten later was Brazilië Uit een cross-pass van Gerson nam Pele de bal met de borst mee, ontweek Chumpitaz, wachtte tot Ru binos zijn doel uitkwam en wilde het Peru weigerde hardnekkig over te gaan tot een meer defensieve taktiek. De zone-verdediging werd gehand haafd. Tot vreugde van de Brazilia nen, die de ruimte kregen hun ar tistieke aanvalspatronen losjes op te zetten. In de vijfde minuut na de hervatting maakte Tostao er 3-1 van. Maar ook Peru kreeg een beloning voor zijn offensieve taktiek. In de zeventigste minuut liep een van de vele aanvallen door het midden door naar Cubillas, die scoorde. Het duur de echter slechts vijf minuten, toen had Brazilië de marge van twee doel punten hersteld. De treffer kwam op naam van Jair. Naarmate Peru's uitzichten op een overwinning of tenminste een gelijk spel minder werden, zette Didi nieuwe krachten In. Julio Baylon werd vervangen door Hugo Sotil en Eladio Reyes kwam in de plaats van Pedro Leon. Bij Brazilië nam Paulo (Van onze speciale verslaggever) VERA CRUZ Een jong echt paar uit de omgeving van Cor doba in de staat Vera Cruz (Me xico), dat hevig geïnteresseerd is in de strijd om het wereldkam pioenschap voetbal, had een origineel idee. Toen de vrouw een week ge leden het leven schonk aan een drieling waren de voornamen snel gevondenBrazilië, Enge land en Italië. Het dramatische is, dat één van de baby's die te vroeg waren geboren en in een couveuse moesten worden gelegd enkele dagen later overleedhet was de kleine Engeland In deze tijd van prijsverhogingen gaan wij onze prijzen verlagen met een halve gulden per vol lesuur van 60 minuten. ONZE SERVICE maken we NOG GROTER Gratis ophalen ook in omliggen de plaatsen. Examengarantie door middel van onze proefexamentest. Theorielessen op maandag, dins dag, woensdag en donderdag vol gens de nieuwste systemen en moderne leermiddelen. RIJLESSEN VAN LEO VAN GILS is zekerheid bij het rij-examen Verspil geen extra geld en bel direct Leo van Gils Breda, Poolseweg 131, tel. 40940 Roosendaal, telefoon 36162 Bergen op Zoom (M. Suikerbuijk) telefoon 35969.

de Stem | 1970 | | pagina 11