Ir. Lok zoekt oplossing voor berging van ruimtecapcules Fabery de Jonge VIJF PIEK VOOR ZIEKENVAKANTIE I Hamlet gebruikt in Middelburg drugs 1 Federatief samenwerken in havenbeheer, zegt minister Bakker Nieuwe toezeggingen voor de fruitteelt nsluïf zeeland Voorbeeld m ren-Oost Duikboten Hulpstukken Voorspel VERTRAGING BIJ AFSLUITING VAN GAT VAN BROUWERSHAVEN B. en Ooslbnrg willen commissie van advies en bijstand Sigarettenbuit in P urmerend teruggevonden Spelevaart van actie-groep VAN MENSEN DINGEN EN DADEN ZATERDAG 12 JUNI 1970 mme: H. Bonifatius, terdag 19 uur, zondag j| H. Eligius, tel. 0113(1 |g 19 uur, zondag 8 e| |g: Par. H. Petrus t:| ;erdag 19 uur, zonaal uur. H Eligius, tel. OlliJ |lag 19 uur, zondag O.L.V. Hemelv., td iondag 8 en 10 uur. West-Souburg: St.-MarlJ Jaterdagavond 19 uur |n 10 15 uur. Gereformeerde kerk, jjur en zondag 9 uur. Gent: H. Maria HemelA 1661, zaterdag 19.15 «J |0, 11 en 17 uur. ijke: Dorpsplein, zaterdj 10 uur. [it: Hulpkerk, zaterdag uur. I-Jan de Doper, tel. OI17I dag 19 uur, zondag nlioek: Sint-Willibroidl [-264, zaterdag 19 uur, ?;i 9, 10 en 10.30 uur. ïszatid: H. Blasius, \i en 20 45 uur, (ziekenhui fid 13 uur pvondmis) en H. Ant. v. Padua, zaterdag 19 uur, zondj 10.45 uur. jzen: H Willibrordus, E7 Binnenstad: zaterdag I Emdag 7.30 en 11-45 uur. zaterdag 19 15 uur, zond en 17 uur. Kruisks' zaterdag 19-uur, zondag: ir ,De verrezen ChhftJ Tchool „De Zeemeeuw"),; 19 uur. zondag 9, 10 en luzen: Oud geref. gemeen ag 9 april 19 uur: ds. H [ïburg. Ned. Herv. Kerk (17-5-5 8.30 uur. Jngen: Parochiekerk 0.1 Jacob, zaterdagavond lag 8.30, 10.30, 12 en 191 luelkerk Paauwenburg: aj nd 19 uur en zondag St-Josephziekenhuis: zuti Kath. Mil. Tehuis: zondagiv ivvenpolder: Toeristenkerk: 19 uur, zondag 8.30 uur, dorpe: H. Maria Vis, 127. zaterdag 19 uur, zon; uur ikapelle: Toeristenkerk ind. 10 uur. idijke: O.L.V. Tenhemeli tel 01176-284, zaterdag ondag 8.30 en 10 30 uur. seke: H Anna, zaterdag ondag 9 uur. r tel. informatie 01». iweert). dstraat: H Pastoor v. Ars 3 19 uur. zondag 10 uur, itelande: Toeristenkerk, m 11. (Vervolg van pagina 1) Het eerste prototype van de Nereib, dat jarenlang de nieuwsgierig heid van de inwoners van Yerseke heeft opgewekt, en dat bestond uit een onbegrijpelijke wirwar van staal, boren en cylinders, is aan de snij brander ten offer gevallen. „Het heeft bij de proefvaarten in de Oos- terschelde bewezen precies te kunnen doen, wat ik had verwacht", zegt ir. Lok. „Mensen die zagen hoe soepel het prototype van mijn schip gleed, waarmee wij hem naar de 40 meter diepe slroomgeul in de Oos- terschelde hadden gebracht, stonden verbaasd. Toen ze hem zagen va ren en duiken riepen zij uit: „Verroest! Dat ding zwemt als een dol fijn!" dat, in die verhouding, nadoet. En uiteraard het grote ei: de beweeg bare zinkers, waardoor de Nereib zwemt als een vis. Een ingenieur van Lockheed, belast met de techniek van onderwaterschepen heeft hem zien varen en was er kapot van". Nooit ongelukken gehad bij de proefvaarten? „Nee. Wel angstige ogenblikken, toen ik op een meter of wat diepte opeens meer dan een halve ton wa ter binnenkreeg, doordat een kraan was blijven openstaan. De Nereib bewees meteen wat hij waard was. Ik merkte het gevaar door het ge luid van klotsend water. Maar de Ne reib zelf raakte nog geen graad uit hel lood". Ir. Lok werkt gestadig door. Een nieuw duikboott.vpe, bestemd voor twee personen, is in aanbouw. Het gaat „Wetsub" heten, u zult er nog wel van horen Het definitieve type van de Ne reib 330 is nog in aanbouw. Ook hier weer: cilinders, buizen, stangen en nog veel meer ongeregeld goed. Acht jaar geleden stuurde ir. Lok een memorandum aan diverse in dustrieën in Nederland en aan de T.H. in Delft, waarin hij wees op de toekomstkansen voor Nederland als het de onderwatertechniek zou gaan bevorderen door geld voor onder zoek en proefnemingen uit te trek ken. „Wij zijn een land, dat zijn geld direct uit zee krijgt", zegt de man uit Yerseke. „Dan moet je er ook geld in durven investeren. Hoe nodig dat is, blijkt uit de inspanningen van andere landen: Amerika: waar ze spreken over „multi-biljon-projects", andere landen van de onderwater techniek, Duitsland, Japan en Frank rijk". „Maar ik was destijds te vroeg met mijn memorandum. De nood zaak van de onderwatertechniek werd wel met de mond beleden, maar verder ging men niet. Vandaag de dag is de diepzee opeens weer in beeld, zoals blijkt uit de olieborin gen, die in steeds dieper water plaatsvinden. Nu liggen anderen (echter op ons voor. De onderwater- 'ibusiness is een zaak van octrooien en licenties, die als je ze hebt, Hgeki opbrengen, die je weer in nieu- I we onderzoekingen kunt investeren. De Amerikanen doen dat. Nederland afgezien van wat Wilton mij mo gelijk maakt en nog wat kleinere irojecten nauwelijks", aldus ir. ,ok. „Hoe gebrekkig wij ons ook op het water gedragen zie je bij de ruimte vaart", zegt hij. „Ze reizen rond de maan, wandelen daar wat rond en keren dan terug met als grootste ri sico: de verdrinking bij het bergen van de capsule. Met alle computers is de mens nog niet in staat om met een schip langszij zo'n capsule te va ren en liet ding met bemanning en al uit de oceaan op te pikken. Dat probleem wil ik ook oplossen. Het is het sluitstuk, dat wij rond de Ne reib 330 hebben opgebouwd". Wal is de Nereib 330 nu precies? Stel u een kleine duikboot met een beweegbare schroef voor. Onder de duikboot bevinden zich twee lange cilinders, die lijken op de drijver van ;en watervliegtuig. Bij de Nereib 330 .ten ze vol met accu's, die de mo ten voeden. De drijvers zijn dan ook feitelijk zinkers, want ze zijn lodzwaar. Zij kunnen, bediend van uit de duikboot, naar voren en ach teren worden bewogen, waardoor het zwaartepunt van de hele combi- natie naar de boeg ofwel naar de Hi B staart van de duikboot wordt ver- H plaatst. Gaan de zinkers voorwaarts, I l H dan duikt de boot, schuiven ze ach- •Hterwaarts, dan zwemt de Nereib naar boven. De schroef, die in een holle cilinder is gemonteerd, kan zich te gelijkertijd heen en weer bewegen, zodat het lijkt of dat de boot lang zaam met zijn staart kwispelt. Die civ •—ogecombineerde eigenschappen: ver- 'ffeen precies'besproken is,schuiving van zwaartepunten en het alle bestuursleden angst' kwispelen met de staart, was er oor- stilzwiieen De voorzitter, zaak van dat de toeschouwers bij een Hg burgemeester C. van duikproef zeiden: „Hij zwemt als een [n van "de gemeente Ho»«afun kende aanvankelijk djj^ wankele positie van het >.z.o. ten. „Je zou hem ook met een kata pult kunnen weg schieten, desnoods bij windkracht 10", zegt de schepper van dit unieke vaartuig. „Hij komt altijd op zijn pootjes terecht. Ik werk nu aan liet probleem 0111 de Nereib ook bij windkracht 10 uit het water op te pikken. Dat is hetzelfde probleem, als waarmee de NASA kampt, als zij plotseling van hel heelalproblemen op het alledaagse vraagstuk van het bewegende zee water sloot De Nereib kan als het ware on der zijn vinnen een hulpstuk mee voeren, waarin mensen kunnen plaats nemen. Dat kan een onderwa- terverblijf zijn, in duikersvaktaal „habitad" geheten, dat op de zeebo dem kan worden neergezet om bij voorbeeld na een week weer te wor den opgehaald, na de duikers onder water een veelvoud aan werkbare uren van het tegenwoordige aantal te hebben geboden. „The man on the spot", zegt ir. Lok van zijn eigen „habitad", die volop in de menie tussen de oester putten in Yerseke staat, waar hij in aanbouw is. „Bij het duikbedrijf is de moeilijkheid dat deskundigen zoals geologen, bij boringen in de zeebodem, ingenieurs bij het repare ren van booreilanden, of scheep vaartspecialisten, bij duikbootreddin gen bijna altijd boven water bleven. Ze moeten zich oriënteren op wat de duikers hen vertellen en trach ten op hun beurt te laten begrijpen wat er moet worden gedaan om de operatie te laten slagen. Zo'n duiker werkt in verband met decompressie- problemen, moeilijkheden aan de op- pervlikte zoals stormweer, maar een paar uur per week. De „habitad" lost dat op. De deskundige daalt mee af naar beneden, ziet met eigen ogen of met behulp van de inge bouwde Sonar, wat er precies gaan de is, terwijl hij kurkdroog in de onderwaterbehuizing zit. De duikers, die met de combinatie „Nereib-ha- bitad" zijn afgedaald, kunnen via een sluizensysteem naar buiten stap pen en onder directe deskundige lei ding hun werk doen en desnoods een week beneden blijven. Hun huis hebben zij immers bij zieh". et is bekend, dat,!iet ,^!l ■tuur van het rechtsper bezittende lichaam mis] .derdag heeft vergaderd. lingsorgaan aan dit est. Later gaf hij vertelde tevens aai «■»- het voortbestaan sleett gs was aangeroerd. Evenals gemeentesecretaris mderen van Hulst vroeg machten met het pubbcfr jieuze berichten totdat i int van het dagelijks b tief bekend is. Dat stan P achtte de heer Van H ijkens zijn udlatingen, li. >De heer Van HootegeW immentaar: We hebben tspraak gedaan. We leebts summier over deze Omogen dan verschil^] neentes misschien niet aeii liiem achter de in 1954 e remeenschappelijke re» «pheffing van „OZU V keiir.| raam voor het Ontwik ;aan) zou wel betreur;dhet lid f gelopen jaren beeft telijk ;ich bijzonder verdien^ maakt, onder anderen tand komen van de.sp,^ 0, ven van een scliip te water gela- Dullaert", die in °nder'ang :n met samenwerking rokken gemeentebestur bouwd. Dat wil overig s.a gen, dat op de ontwikkeld teiten helemaal geen geoefend. Wat momenteel rond ,l oUw(i de hand is, wordt besw een voorspel, waarvan vo0tsf kele mogelijkheid is - hoe het zal aflopen. ■OZ?: in tot" 15.'Mi"temp'. voortbestaan, lijkt ui maa, tQt 4 Vooruitzichten voor zondag en maandag, opge steld door het KNMI op vrij dag oin 18JMI uur, droog, over wegend zonnig en ongeveer nor male temperatu ren. ■peersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland'. Voor zon dag: aantal uren zon: 7 tot 15. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp omstreeks normaal. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog 'nf etmaal: 99 procent. ^"^Joor^maandag: Aantal uren zon: 7 van ongeveer nor graden onder normaal. Het mirakel van de Nereib is, dat hij, eenmaal onder water in de onmogelijkste standen gemanoeu vreerd kan worden en dan desge wenst doodstil blijft liggen. Op de tekentafels van ir. Lok is theoretisch al helemaal uitgedokterd, welke mo gelijkheden dat geeft bij duikboot- reddingen. De Nereib kan tussen zijn „vin nen" een reddingscapsule naar de zeebodem brengen en deze door mid del van handbesturing en met direct zicht als een stolp om het reddings luik van een gezonken duikboot plaatsen. „Een zuignapsysteem", zegt ir. Lok. „De capsule wordt het ton nen druk tegen liet reddingsluik ge perst. Het maakt niets uit in welke stand de duikboot ligt, zolang hij maar niet precies op zijn rug ligt, maar dat gebeurt gelukkig bijna nooit, omdat een duikboot een zwa re kiel heeft", Lockheed Corporation in Ameri ka is op dit probleem van de schuin- liggende duikboot en het maken van waterdicht contact tussen reddings- schip en duikboot gestrand, hoewel er meer dan 199 miljoen dollar in dit project is geïnvesteerd. Ze hebben liet geprobeerd op de manier, die ook bij de maanlander, eveneens door Lockheed gemaakt, is toege past". De duikbootredder en het work- lool-system (WTS) zijn op papier gereed. Het laatstgenoemde hulpstuk heeft iets weg van de manipulators, waarmee men in atoomfabrieken werkt. Een man in de WTS kan werktuigen bedienen, zoals lasbran- ders, boormachines, schroefsleutels en dergelijke, die zich aan de buiten kant van de WTS bevinden. „Tech nisch is er geen enkel probleem meer aan", zegt ir. Lok, van die beide laatste hulpstukken. „Je kunt ze zo gaan maken. De hele foef zit in het moederschip, mijn onderwater- vrachtwagen. Op een gewicht van 11 ton neemt de Nereib 2,5 ton nuttige lading mee naar beneden, en neemt die uiter aard ook weer mee omhoog Er is geen duikboot ter wereld, die hem (Van onze pari. redactie) DEN HAG Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) heeft de commissie Zeehavenoverleg ge vraagd hem van advies te dienen over de mogelijkheden om meer samenwerking te bereiken in het bestuur en beheer van de Neder landse zeehavens. De voorkeur van de minister gaat uit naar een vorm van federatieve samenwer king. Zaken die uitstijgen boven het plaatselijk belang van een ha ven, zouden moeten worden be handeld door een overkoepelende instantie van havenbeheerders met verbindingslijnen naar het rijk en het bedrijfsleven. De minister staat echter open voor andere suggesties vanuit de commissie. De bewindsman herhaalt in zijn adviesaanvrage zijn stelling dat er een havenbeleid moet komen op na tionaal niveau. De beperkte deskun digheid op zeehavengebied en vooral de beperkte financiële middelen moeten zo aangewend worden, dat overinvesteringen en ongezonde con currentie achterwege blijven. Een doelgericht uitgiftebeleid van haven terreinen is noodzakelijk, waarbij de gegadigden die een haven willen aanleggen of uitbreken, gebonden worden aan de keuze van een hoge re instantie. De centrale overheid moet beslissen over de grote lijnen. A - - i i sj i Maar ook moeten de beheerders van de afzonderlijke havens een eigen taak behouden. Het ontbreekt in de bestuurlijke opzet van het havenbe leid nog te zeer aan een samenhan gend geheel van verantwoordelijk heden, aldus minister Bakker. (ADVERTENTIE) BRUINISSE (ANP) Er is bij de afsluiting van liet Brouwersliavense gat enige achterstand ontstaan, om dat de kabelbaan nog niet gereed is en men daardoor enigszins op het werkschema achter is. Dat wil overi gens niet zeggen dat men volgend jaar niet op tijd met de afsluiting zal kunnen beginnen. Men hoopt natuurlijk in de nog te overbruggen periode de achterstand te kunnen inlopen. Men is zo goed als gereed met het maken van de caissons in het bouwdok te Bom- meneede. Deze zullen de noordelijke geul afsluiten en hiermee wil men in maart 1971 beginnen. De zuidelijke geul zal worden afgesloten met be tonblokken op dezelfde manier als de afsluiting van het Rak van Scheel hoek. Die worden vervaardigd te Din.telsas. Hiermee hoopt men in augustus 1971 te kunnen beginnen. De kabel voor de kabelbaan is nog niet gearriveerd. Het transport van deze 185 ton zware kabel schept problemen en vraagt bijzondere voorzieningen. Er is maar één plaats waar deze kabel kan worden gelost, en dat is de Schelphoekhaven. Van daar moet de kabel dan over land naar jSoharendijke worden vervoerd, maar daarbij, mfteL teen een brug passeren. Men vreest dat de brug he), zware transport niet Jfël kunnen dragen. Daarom heeft rijkswater staat met het waterschap Schouwen een overeenkomst gesloten waardoor een gedeelte van de brede afvoer- waterleiding zal worden gedempt om daarover het transport te doen plaatsvinden. DEN HAAG (ANP) Minister Lardinois is bereid de eerste aflos sing van voor 19 juni 1979 door fruittelers aangevraagde overbrug gingskredieten voor rekening van zijn ministerie te nemen. Hij zal die bereidheid echter alleen honoreren, als hij daarvoor de instemming krijgt van zijn betrokken ambtgenoten en als in het komende najaar de situatie nog zodanig is, dat er weinig kans is op betere fruitprijzen in liet komen de seizoen. Ho( Landbouwschap kreeg dit de ze week tijdens zijn maandelijks ge sprek met de minister te horen. Uitvoerig spraken minister en Landbouwschap over concurrentie vervalsende maatregelen in EEG- landen. De minister heeft de EEG- ministerraad bereid gevonden een diepgaand onderzoek naar subsidies in de fruitsector in te stellen. Daar toe zal in de lidstaten een inventa risatie worden gehouden. Op initia tief van minister Lardinois is beslo ten terstond een commissie te vor men van overheid, produktschap voor gToenten en fruit en landbouw schap, die op zeer korte termijn alle bij overheid en bedrijfsleven aan wezige kennis over de maatregelen in andere landen zal bundelen. Ook zal in Brussel opgave worden gedaan van de maatregelen die in ons land voor de fruitteelt zijn genomen. De minister verklaarde zich ver der bereid in Nederland op dezelfde wijze als in Frankrijk een tegemoet koming te geven in de kosten van de hagelschadeverzekering, indien niet bereikt wordt dat Frankrijk deze re geling afschaft. Gebeurt dit inder daad niet, dan wil de minislei; de regeling al voor 1979 voor Nederland van toepassing verklaren. De minister stond positief tegen over een gezamenlijke commissie van overheid en bedrijfsleven, die zal na gaan welke de sterke en welke de zwakke punten in de Nederlandse fruitteelt zijn. De bewindsman zal verder het Landbouwschap om ad vies vragen over de wijze, waarop met overheidshulp verbetering in de afzet van fruit kan worden gestimu leerd. Hef Landbouwschap wilde alsnog voor het seizoen '69 "70 een uitke ring a fonds perdu aan de fruittelers voor de kosten van levensonderhoud. Dit kon de minister echter niet toe zeggen. De minister wilde ook geen verhoogde uitkering bij bedirijfsbe eindiging toezeggen. 1 O4"""1 Ïiuiiiidcti. Het is moeilijk om tea te r™*; tente-'- van ongeveer normaal Het 13 moemj ognoseS tol 4 graden boven normaal Kans op van de toekomst pin - een droge periode van minstens 12 ken. omdat de stanuy t uUr: 35 pr0Cent. Kans od een eeheel drie gemeentes nogdat zijn Verwacht wp:r re tijd kwestie binnen afzien de orde zal komen. procent. Kans op een geheel etmaal: 90 procent. (Van onze correspondent) OOSTBURG - B. en w. van Oost burg stellen de raad in de raad ver gadering van 18 juni voor een com missie van aldvies en bijstand in te stellen. Tengevolge van de herin deling moeten b. en w. een aantal straf- en belastingverordeningen aan de raad ter vaststelling aanbieden. Daarom vinden 1). en w. dat hiervoor een vaste commissie moet worden in gesteld. De commissie zou uit vijf personen moeten beslaan om een zo groot mogelijke spreiding van de verschillende fracties te krijgen. ENTOURAGE RINGEN Prachtige zettingen van diep- flonkerende granaat, of koele oesterparels cultivé. Ook vaak in konibinatie met briljant. Prijzen variëren van f 60.- tot f 250.- juweliers - horlogers - sinds 1834 LANGE kerkstr. 30 - tel. 5005 - GOES (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Dank zij de be. kentenis van de tweede, eergisteren gearresteerde verdachte in de zaak van de omvangrijke slgarettenroof welke maandagnacht in Middelburg is gepleegd, heeft de politie beslag kun nen leggen op de gestolen voorraad sigaretten en de eveneens gestolen auto, waarmee de buit was vervoerd. De auto met inhoud is, (doordat de Amsterdammer De G. die donderdag was aangehouden tegenover de Mid delburgse recherche heeft doorgesla gen) teruggevonden in Furmerend, waar de gemeentepolitie aldaar zich over het voertuig heeft, ontfermd. De arrestaties van beide verdach ten in deze zaak zijn zo snel na het misdrijf gevolgd, dat De G. noch zijn Goese helper erin geslaagd zijn een heler voor de omvangrijke buit te vin den. De G. was naar een heler op zoek toen de Amsterdamse recher che hem, op verzoek van de Middel burgse politie in de kraag greep. Zoals bekend is de spoedige arres tatie van het tweetal vooral te danken aan de oplettendheid van een lid van het Goese politiekorps, die als eerste de gestolen auto in Goes ontdekte. De nu teruggevonden buit van de dief stal omvat bijna 175.000 sigaretten lei- waarde van f 11.000, (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een samen stel van film, muziek, dans, mi me, vrij theater, ontspanning en creativiteit en dat alles ge durende een vol etmaal op liet water dat is het evenement dat een actiegroep, die zich „K.A.T.S," noemt, aan wisselende gezelschappen wil gaan bieden. Achter de naam „ICATS" ver bergt zich een aantal idealisti sche jongeren, die van mening zijn dat de tegenwoordige mens wetenschappen zich teveel in de ivoren toren hebben opgesloten. Vooruitlopend op de integratie van de menswetenschappen in een zich vernieuwende maat schappij, gaat „KATS" in de ko mende zomer een aantal voor tochten organiseren, waarvan er één vanuit een Zeeuwse haven start. Op 15 juli zal een groep van jonge mensen, getrouwd en niet getrouwd, vanuit Burghsluis uitvaren, om in een sfeer van ontspanning en door middel van hetgeen in de eerste alinea ver meld werd, tot zelfontdekking en zelfexpressie te komen. Het doel van „KATS" is, om twee maal per week een groep van vijftig lot honderd mensen tot zichzelf te voeren en daarmee bij te dragen aan de maatschap pijvernieuwing, die volgens „KATS". welks actieve leden studenten en afgestudeerden in de sociologie zijn. noodzakelijk is. De initialen van de actiegroep betekenen: „Kontinu Aksie Trai ning Sentrum". Men noemt de spelevaarten, waarmee in begin juli al elders in Nederland wordt begonnen, een mogelijkheid tot volledig afreageren. Het is een experiment, dat van verschil lende kanten wordt gesubsidi eerd. BREDA Ook chronisch zieken hebben reclit op vakantie. De vraag is allleen hoe en wie daarvoor zorgt. De welbekende Zonnebloem heeft zich dit werk aangetrokken, dit jaar zelfs al voor de achtste maal. Het komt hierop neer dat van iedere gezonde vakantieganger gevraagd wordt vijf gulden van zijn vakantie potje opzij te leggen om dat te gireren op nummer 1155555 (2 x1 en 5x5). Het Zonnebloem-werk is geheel op de zieke mens gericht en dit vakantiewerk is slechts een on derdeel van een veelomvattend ar beidsterrein. In dit bijzondere geval gaat liet erom zoveel mogelijk chro nisch zieken aclit dagen in ècn spe ciaal voor ben ingericht vakantie oord onder te brengen met alle bij zondere hulp van dien. Het gaat daarbij speciaal om zieken, die thuis verpleegd worden. Daardoor snijdt het mes van twee kanten: de zieke komt eens een weekje in een andere omgeving te liggen en liet betreffen de gezin kan daardoor eens heerlijk op vakantie gaan. De Zonnebloem beeft voor de in richting van deze speciale vakantie oorden vier complete zogenaamde vakantie-sets beschikbaar, die in ie der gebouw kunnen worden ge bruikt. In zo'n set kunnen twintig zieken worden ondergebracht- In de periode van 24 juni tot en met 12 augustus worden deze sets op 24 verschillende plaatsen in Nederland ingezet. Zo'n set bevat rolstoelen, bedden met toebehoren, zuurstofap- paratuur, wasautomaten en noem maar op. De militaire geneeskundige dienst verzorgt de ziekentranspor ten. In de vakantie-oorden zorgen meer dan duizend vrijwilligers voor de verpleging, verzorging' en bege leiding. Ook voor de ontspanning heeft men de keuze uit van liarte aangeboden hulp van tal van vereni gingen. Ook in onze omgeving worden de ze vakantieoorden ingericht en wel o.m. in Teteringen (Missiehuis St.- Franciscus Xaverius); Oudenbosch (Groot Juvenaat); Hulst (paters Maristen) en Baarle-Nassau (inter naat De La Salie). Het lijkt vrij duidelijk, waar dit korte verhaal naar toe wil: U bewegen die vijf gulden van uw vakantiegeld los te weken om daarmee zieken te hei pen. Het is het bedrag, dat u neer telt voor enkele ijsjes die u in uw vakantie zorgeloos kgopt voor uw kinderen. (Van een onzer verslaggevers) HULST In de tuin van de basiliek in Hulst staat een klein bord met de spreuk „De geest van Christus helpt ons leven". De rustzoekende zitters op het bank je zien dat bord kennelijk gemak kelijk over het hoofd. Daarom is besloten om de spreuk beter te laten uitkomen een groter bord in de tuin van de basiliek te plaatsen. Dit volgens een mede deling in het kerkblad. MIDDELBURG „Ja luister eens, je staat geen boerenkool te verkopen!!! Je moet veel meer tederheid in je stem leggen!!" Dit krijgt Laertes, de broer van Ophelia te horen, terwijl hij rouwt op haar begrafenis, in de tragedie Hamlet van Shakespea re. De inedespelenden voelen de lachkriebels in zich omhoog stij gen. Even later buldert het gezel schap van liet lachen en de repe titie moet onderbroken worden. „Och het kan nu allemaal nog", zegt regisseur Advan Nöort. „Maar over een paar dagen, dan is het menens, dan moet het goed zitten, dan mag er niet meer gelachen worden want dan is het ernst". Op vrijdag en zaterdag 19 en 20 juni zullen de Zeeuwse openluchtspelers, hun eerste op voering geven van Hamlet in het openluchttheater in Middelburg. De volgende voorstellingen zijn op 26 en 27 juni en op 3 en 4 juli. Vorig jaar hebben de open luchtspelers Romeo en Julia „ge bracht". Met Ronny de Koning als Romeo en Vivian Lampe als Julia. Uit heel Zeeland, kwamen de toneelenthousiasten toege- strooml. Daar waren bijzonder veel jongeren onder. Al eerder had men regisseur van Noort gevraagd, of hij niet voor een Shakespeare-traditie zou voelen. „Voor mij was dat niet eens e'en punt van overweging," bekent Ad van Noort. „Onze vol gende keuze was dan ook niet moeilijk. Het zou Hamlet zijn. Een kluif van een stuk, dat het uiterste vraagt van regisseur en akteurs. Bovendien is het dè gro te droom van elke regisseur om eens Hamlet te mogen regisseren, Dit stuk heeft zoveel interpreta tie mogelijkheden in zich dat el ke opvoering weer anders kan zijn". „Ik heb Hamlet gezet in onze moderne maatschappij. In dit stuk gebruikt hij verdovende middelen. Ik zie hem als een exponent van een vollerende, on zekere jeugd, die zijn onzeker heid ontvlucht door liet gebruik van verdovende middelen De droombeelden die hij ziet worden bij onze Hamlet dan ook veroor zaakt, door de uitwerking, die het gebruik van verdovende mid delen oplevert. Hij verkeert dus in een soort roes. Ik denk ook dat deze zoekende enzekere Hamlet bijzonder door de jeugdi ge bezoekers zal worden gewaar deerd". De toneelspelers hcblien hun flesje prik achterovergeslagen, en de repetitie kan weer verder gaan. Druk pratend, gebareii ma kend, spelers op hun plaats wij zend, staat Ad van Noort als een rots in de branding. Hij weet precies, hoe hij een scène hebben wil. Zo en niet anders heeft hij hein al duizend keer in gedach ten voor zich gezien. Even later volgt er een fraai degengevecht tussen Laertes (Jan Everwijn) en Hamlet (Ronny de Koning). „Zouden jullie nou niet even jullie tekstboekjes neerleg gen", roept van Noort. „Dan lijkt het al een r-tuk echter! Dan tegen Cladius, de Oom van Hamlet (Piet de Leeuw), die rustig op een stoel zit toe te kijken, hoe zijn vrouw de koningin, (in wer kelijkheid ook zijn vrouw) uit de beker met vergif wil drinken. „Je moet op haar toelopen Piet, anders zeggen de mensen mis schien. Waarom doet die zak niets!" De scène wordt onmiddel lijk veranderd. Zo wordt er steeds verbeterd en geschaafd aan de hedendaagse Hamlet. De meeste „peiers hebben hun toneelcostuum al pasklaar in de kast hangen. Dat is liet werk van mevrouw Marjan Jansen uit Mid delburg. die alles zelf ontwerpt en naait. In het najaar kun je haar al over de markt zien „streunen". Ze koopt dan lapjes, lintjes, kettingen en sjaals bij bergen tegelijk. Met haar nieuw verworven rijkdom tijgt ze dan aan het werk. Het rsultaat is werkelijk verbluffend te noemen- Het toneeldecor wordt door Ad van Noort zelf ontworpen en met behulp van de spelers gemaakt en opgebouwd. Hij moet trou wens achter zo veel dingen aan lopen Het ".icht in het openlucht theater- was tot voor kort nog niet in orde. De banken waren nog in de winterstalling. De ge meente Middelburg heeft al ze ven en een half duizend gulden beschikbaar gesteld om de licht installatie te laten vernieuwen. Dat licht is beslist nodig, ook bij een openlucht voorstelling. Dan zijn er nog wel een paar kleine aardigheidjes, die een voorstel ling kunnen doen mislukken. Op de eerste plaats is dat de regen. Er wordt dit jaar niet meer naar het concertgebouw uitgeweken. Technisch en financieel is dit niet haalbaar meer. Op de twee de plaats de wind, want er wordt wordt zonder microfoons ge speeld. Bij windkracht zeven a acht zijn de spelers binnen de korst mogelijke keren schor ge schreeuwd. Verder bidden de openlucht spelers dagelijks (in zich zelf), dat de subsidie wordt toegekend en op tijd afkomt. Het bestuur van de openluchtspelers stelt n.l. een begroting op cn stuurt die naar de culturele raad, die op haar beurt weer advies hierover geeft aan Gedeputeerde Staten en de gemeente. Alle affiches wor den door de leden zelf aange bracht, om geld te besparen. Aan al deze dingen denkt de argeloze toeschouwer niet, als hij in het prachtige openluchttheater ademloos zit te genieten van de tragedie Hamlet opgevoerd door de Openlucht Spelers.

de Stem | 1970 | | pagina 3