la tot Kleine kruideniers maken grote vuist meer winkels op wielen Het concurrentie-bloed zal straks op het plaveisel vloeien ODAq 0 O vr T stratief assistente Test 5: Hebt u een goed geheugen? rger Kliniek Breda Zelfs boodschappen hoeft ze niet meer fe doen. De dagelijkse, gehaaste run naar de buurtkruidenier of supermarktpaleis ze ven nieuwbouwstra- ten verder, kan ai haast gerangschikt worden onder de ru briek jeugdsentiment. De straat op Eerste deel Waardering Tweede deel Uw resultaat:... tRDAGBIJLAGE VAN DE STEM/13 JUNI 1970 deeltelijk eze opleiding lelijk van |sen f 743,- en tot f974- doende ervaring aand bereik- ,iaar kader- leerde functies - komen 6% s voor gemiddeld f 80,- welvaartsvast bewaarder kunt coupon in te iting en Werving |tenzorg, ohage. ler 8-4921/0057 DE RIJDENDE SUPERMARKT HEEFT DE TOEKOMST GEEN GEZEUL MET TASSEN VOOR DE HUISMOEDERS EN EEN MEER DAN VOLDOENDE KEUS AAN PRO DUKTEN. FOTO'S WIL NILWIK [n ervaren technicus jwelopfijnmechanisch |h gebied over een len beschikt. -35 jaar. |zelfstandige, technisch- :tie. Passende woonge- roning) is aanwezig. nummer 703 ingewacht bij 474, R'dam. Tel. 25 49 66 van de KLOKKENBERG ek kunnen worden geplaatst twerken van medische cotres- n voor assistentie van de secre- istratie van medische gegevens. VIMS, MULO of MAVO seftijd 17 jaar. citaties kunnen worden gericht ch directeur van De Klokken- g 81, Breda. door K. NIS Nee, mevrouw wacht rus tig af tot ze vanuit haar flatkamer twaalf hoog de supermarkt-op-wielen ziet verschijnen. Met het bood schappenmand] e in de hand laat ze zich door de lift naar beneden brengen om voor de deur samen met mevrouw de buur vrouw haar levensmidde len te kopen. De man, die eerst achter het stuur van de winkel-op-wielen zat, heeft zijn stoel vijfenveer tig graden gedraaid en be dient de kassa. Hij lacht breeduit, want twee jaar geleden was hij nog krui denier Janssen van de hoek. Hij had toen dage lijks minder te lachen, want het grootwinkelbe drijf haalde systematisch de strop om zijn hals strak ker aan. a --.V" fflSipP 'li1! if1-' -n''T0ii Toen zijn kruidenierskassa nog maar drie keer per dag het winst-pingeltje liet horen hakte Janssen de knoop door: hij verkocht zijn winkel, ont sloeg zijn bediende en sloot definitief de windeldeur ach ter de laatste klant. Voor veertig mille schafte hij een supermarkt op zes wielen aan en daarmee bedient hij koningin-klant thans aan huis. Tot grote tevredenheid van iedereen behalve van de grote supermarktmannen. Maar voor hen helpt geen moedertjeli-f meer. De klei ne buurtkruideniers van wel eer maken sa- en heel veel sterkte vuisten en rammen daarmee dagelijks het super- marktmonopoliet. Ze worden geestdriftig gesteund door or ganisaties als Spar, Vivo, A en O, en VéGé, die eigenlijk nooit op die hectare-grote kooppaleizen hebben gemikt. Die eigenlijk ook bij ieder kruideniers-bankroet on- rust-kriebels kregen. Wie wielen heeft, heeft de toekomst is het kakelverse kruideniersparool. Komen de mensen niet naar je winkel tje, breng dan je winkeltje naar de mensen. Het enige nadeel op korte termijn is, dat steeds meer winkeliers hun supermarktje op wielen zetten en met twintig pk - electromotoren geruisloos ko men voorrijden. Straks kun nen botsingen niet meer uit blijven. Slachtoffers evenmin. Maar zo ver is het nog niet. Het gaat iedereen nog voor de wind. Dat geldt zeker voor de melkslijter, die vroeger als een (melk-) boer met kiespijn de hongerige magen van vrouw, kinderen en dat van zijn steeds magerder wordend paard moest zien te vullen met de opbrengst van boter, melk, kaas en eieren. Steeds vaker zag hij zijn klanten met 'zijn' handel uit de supermarkten komen. Steeds vaker werd hij gecon fronteerd met krabbeltjes op gesloten huisdeuren: "Nee, Karei vandaag niks nodig en de groeten aan je paard". Het was zo'n jaar of vijf gele den, toen hij besloot zijn klan ten rigoreus te gaan verwen nen. Hij breidde zijn sobere zuivelassortiment uit met pakjes pudding, leverworst, koffie, thee, gedroogde prui men en met alles waarvoor mevrouw de huisvrouw haar dagelijkse martelgang met loodzware boodschappentas sen maakte. Kortom, de melkman schoot de super markten zeer doeltreffend on der de duiven. De melkslijter van weleer zweert ook nu hij tevens kruidenier is bij de winkel-op-wielen. Ook-zijn SRV-grossier ("Zuivelser- vice") doet dat. Terwijl krui deniersorganisaties als Spar, Vivo en Végé hun voorlich tingsmannen laten verklaren, dat rijdende supermarktjes 't heel goed doen in spaarza mer bevolkte gebieden, zoals op het platteland of in uit gestrekte bungalowparken, zegt de verkoopleider van SRV-Nederland uit de grond van zijn zakenhart: "Overal doet zo'n wagen het' goed. Ook in dichtbebouwde gebie den. Vijf jaar geleden stond de melkman het water aan de lippen. Nu is zijn toekomst geborgen, zijn bedje ge spreid. Hij kan weer tegen de supermarkten op". De be reden SRV-brigade wordt steeds grc.er. "Hoeveel wa gens we hebben? Dat kan ik pas zeggen als ik weet, wan neer dit verhaal in de krant komt. Het zijn er nu zeven honderd, maar per week moe ten daar tien wagens bijge teld worden". Pabrikanten van rollende supermarkten varen er wel bij. Creusen n.v. in Roermond weet daar alles van. Van huis uit producent' van electro-mo- toren, zette dit bedrijf deze nieuwe productie-tak op po ten. Verkoopleider Houben zweert bij electro-wagens van maximaal acht meter. "Wordt' zo'n wagen veel gro ter, dan kunnen zowel krui denier als eLctro-motoren 't niet meer bijbenen en dat heeft zware nadelen. Al heel wat winkelwagens hebben Creusens fabriekspoort ver laten: vernuftig ingerichte mini-supermarkten, aange dreven door vier 'schone' electro-motoren, dubbelwan dig, voorzien van royaal vriesvak en gasverwarming voor kruidenier en klant in koude dagen. De kruidenier, die zijn winkel op slot doet en zijn geluk gaat zoeken op het asfalt, hoeft nog niet eens een rijbewijs te hebben. Hij mag zo maar met een snel heid van 20 kilometer per uur zijn 34 kubieke meter winkelruimte het straatbeeld binnenloodsen. De enige eis, die aan hem wordt gest'eld is, dat üj goed moet zijn voor veertig mille. Want zo'n su- perdeluxe winkelwagen kost niet niks. Tegenover deze ho ge investering staat wel, dat het paleisje-op-wielen tien jaar meekan. Voor Creusens verkoopleider Houben staan na drie jaar produktie van rijdende winkels twee dingen zonder meer als een paal bo ven water. Dat zijn: De Ne derlandse huisvrouw laat haar boodschappen graag thuisbrengen. En: ooit zal 't grootwinkelbedrijf ook de straat op moeten. Waarmee dit toekomstbeeld vast ligt: het concurrentiebloed zal straks op het plaveisel vloei en!. fvi 3ANISATIE VERWIJMEREN - 's-Gravenhage - Weert reiding van onze aktiviteiten ns rayon Breda twee beschaafde id willen worden tot EGENWOÜRDIGER raak bezoeken van relaties uit 's. Wij vragen een goede alge- ng en een beschaafd voorkomen, aste zelfstandige funktie en een tussen 18 en 22 jaar Het bezit telefoon strekt tot aanbeveling. 1st. citaties binnen één week aan de Ruyterstraar 65, Den Haag. Deze tests die wij u wekelijks brengen zijn wel iswaar populair van aard maar hebben een zui ver wetenschappelijk uitgangspunt. Voor deze serie hebben wij van Uitgeverij Het Spectrum (Prisma) de exclusieve publikatierechten ver worven. Iedere onvolmaaktheid heeft een andere tot gevolg. Als uw concentratie onvoldoende is, zal dit in het algemeen ook uw waarneming en uw geheugen onvoldoende beïnvloeden. Een straaltje hoop wordt achter geboden door het feit dat deze vermogens dooroefening kunnen worden versterkt. Als men daaróm niet al te goed voor de dag komt bij de geheugenproeven die nu volgen, kan het best de moeite waard zijn zich te oefenen in het systematisch onthouden van woorden, voorwerpen enzovoort. Bo vendien kan een slechte prestatie op één gebied gecompenseerd worden door een goede op een ander. Veronderstel dat uw waarnemingsvermogen niet zo scherp is, maar dat u een goed geheugen bezit; in dat geval kunt u bij een algemene intelligentietest een even goed resultaat behalen als iemand met een goed waarnemingsvermogen, maar een zwak geheugen. Op overeenkomstige wijze zal iemand met een mid delmatige intelligentie, maar een brede ervaring, allerlei levensproblemen soms beter kunnen oplossen dan een zeer intelligent persoon met weinig ervaring. De psychologische reden hiervan is, dat de onthouden ervaringsgegevens he.t verstand meer materiaal ver schaffen, dat bruikbaar is in een reeks van keuze mogelijkheden. De kans dat een juiste keuze wordt gemaakt, wordt daardoor aanzienlijk groter. Bij de beoordeling van de intelligentie proberen wij deze van de ervaring te scheiden. Daarom is er kri tiek mogelijk op het uitgangspunt dat het geheugen een onderdeel is van de intelligentie men zou het jerecht kunnen beschouwen als behorend tot het zintuigelijke niveau. Een geheugenfenomeen behoeft nog niet intelligent te zijn. Toch is het geheugen een wezenlijk bestanddeel van net leerproces. En het vermogen om ervaringsfeiten ;e onthouden geheel afgezien van de omvang van de ervaring is, zo al geen deel van het aanpassings vermogen, dan toch een voorwaarde ertoe. Bij het geheugen kan men, naar gelang de aard van de te onthouden beelden, verschillende typen onder scheiden; men onthoudt wat men hoort, ziet, betast, proeft, voelt. Het visuele geheugen leent zich het best voor een zelf-test. De test die nu volgt, bestaat uit twee gedeelten. Zorg ervoor dat u ze met minstens een half uur tussenruimte maakt. AANWIJZINGEN Bekijk de woorden hieronder gedurende precies twee minuten. Bedek daarna die woorden met uw hand en schrijf op de genummerde regels alle woorden op die u zich kunt herinneren. 7: 8: 9: 10: 11: 12: 13: 14: 15: 16: 17: 18: 19: 20: Bedek vervolgens dit gedeelte met uw hand en teken de figuren in de blanco ruimte na. U bent niet gebon den aan een bepaalde volgorde. AANWIJZINGEN Bekijk de figuren hieronder in het zwarte gedeelte gedurende precies twee minuten. Ken uzelf 1 punt toe voor ieder juist antwoord. Tel de punten van het eerste deel en het tweede deel op om uw resultaat te bepalen. Uitstekend (hoogste 10 pet) 23-32 punt. Goed (volgende 20 pet) 19-22 pnt. Voldoende (volgende 30 pet) 16-18 pnt. Onvoldoende (laagste 40 pet) 0-15 pnt. Gemiddeld resultaat: 17

de Stem | 1970 | | pagina 31