GOEDKOPE VAKANTIES VOOR TWEE GROEPEN JONGEREN LUCT0R Ir. Lo bergii TOEKOMST O.Z.O ZEER ONZEKER Zes kamp in Hulst van zes ploegen K.P.J.-afdelingen Expositie op braderie trok (nog) weinig bezoekers Postzegelclub te Hulst houdt laatste bijeenkomst van seizoen Kredieten voor onderwijs in raad Oostburg In kader gouden jubileum Hulster middelbare landbouwschool Rinie Magnus heeft buiten tafeltennis nog een hobby GESCHENKEN albert eggermiont EDITIE VOOR ZEELAND REDACTIE ZEELAND: EXPLOITATIE ADV Geheim Eerste Bloed AUTOBANDEN Duitser wilde met tractor gaan rijden Kerkdiensten Rode Kruis Kapelle hield jaarvergadering EXPOSITIE „VLISSINGEN VAN VER EN NABIJ" Rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam Ontwikkeling Oost - Zeeuwsch - Vlaanderen-Oost Wensen Hulst Voorbee Hulpstukke] Voorspel DE STEM VAN ZATERDAG 13 JUNI 1970 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De belangstelling voor de tentoonstelling „Oud-Xerneu- zen" die in het kader van de Ter- neuzense braderie in café Bellevue wordt gehouden, is volgens de orga nisators tot nu toe bitter tegenge vallen. De heer P. J. Baert, zei deut in hoofdzaak het warme weer hier oor- zaak van is. „Het is wel begrijpelijk want laten wij nu maar eerlijk zijn, de mensen zitten nu veel liever in het zonnetje op een terras met een grote pils voor hun neus, dan dat zij een tentoonstelling bezoeken. Toch is dit wel jammer want wij hebben maandanlang heel wat werk moeten verzetter. om de tentoonstelling eni ge gestalte te doen geven. Het is dan toch ook weer logisch dat het voor ons een bittere pil is dat in twee dagen tijds nog geen tweehon derd mensen de tentoonstelling heb ben bezocht". De heer Baert vestigt zijn hoop op de laatste braderiedag. „Misschien wordt het zaterdag wat beter, want dat is toch eigenlijk wel de topdag van de braderie". De tentoonstelling is vandaag geo pend van twee tot negen uur. FOTO Op dc tentoonstelling Oud-Ter- neuzen" zijn behalve schelpen, pren ten en oorlogsaffiches ook oude bankbiljetten en munten geëxpo seerd. (ADVERTENTIE) KORTE NIEUWSTRAAT 21 Hulst, tel. 2476-3558 b.g.g. 2209 DAdnr.AD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND ABONNEMENTSPRIJS: 14,75 per kwartaal binnen verspr.- gebied (exci 50 cent inkasso- kosten); 1 5,10 per maand (incl. 7 cent incassokosten), 21.75 pei kwartaal buiten verspr.-gebied. RAYONKANTOREN TERNEUZEN, Nieuwstraat 9 TeL 01150-7920 HULST: Steenstraat 14, Tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, TeL 01100-8030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING: Na kantooruren: tel., 01140-3751 en tel. 01158-1940 (Z.-Vlaanderen) Chef-Zeeland: A. F Koopman (01180-7438) Postbus 110, Middelburg. Coördinerend redacteur Zeeuwsch- Vlaanderen G. van Berkel, (01150-4866) Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A Verlind (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: A Sc hell (01150-4865) Sportredactie Zeeland: R. van Deursen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland: Car de Boer (01155-2237) Inspecteur Zeeland: L. K. M. de Jong (01150-4281) Hulst en O.Z.-Vlaanderen: Th. de Bakker (01150-2801) Oostburg en W.-Z.-Vlaanderen: M. Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J Schieman, Axel (01155-1224) Walcheren en Zuid-Beveland: C. Menu (01100-4316). (Van onze correspondent) HULST Morgen (zondag) om tien uur houdt de postzegelclub „Het Land van Huist" de laatste bijeenkomst van het seizoen in de zaal van hotel Van Oosterom te Hulst. Vanaf half tien is de nieuwtjes- dienst aanwezig. Te verkrijgen zijn alle nieuwe uitgiften van Nederland, De Nederlandse Antillen en Surina me. Tijdens deze vergadering wordt een bestuursverkiezing gehouden wegens het bedanken van de heer Boussen uit Nieuw-Namen. Na het officiële gedeelte wordt een verloting gehouden met als hoofdprijs een serie kinderzegels uit 1932 met roltanding, cataloguswaar- de f 22,50. Tot slot is er een grote veiling waarbij ongeveer vijftig ka- veltjes ter verkoop zullen worden aangeboden. In juli en augustus zul len geen bijeenkomsten plaatsvin den. (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW Veertien dagen Cos ta Brava voor tweehonderdvijftig gulden: N,S.M.-bankwerker en tafel- tennisprominent Rinie Magnus uit Graauw speelt het dit jaar weer voor elkaar. Niet voor zichzelf, maar voor twee groepen jongeren van zes tien jaar en ouder, die voor weinig geld toch een paar weekjes onbe zorgde en vooral ook zonnige vakan tie willen. En Rinie Magnus, privé- handelaar in gezellige vakanties, le vert hun deze reis. Tegen zeer schappelijke prijs. Het geheim van deze jeugdvakan- tie zonder zorgen en met weinig geld: een tot in alle details nauw keurig uitgekiende vakantieplan ning, waarin niets aan het toeval wordt overgelaten. Rinie Magnus doet het al elf jaar. Aanvankelijk alleen, momenteel te zanten met zijn echtgenote en met vriend Piet Los- sie uit Hulst. Een enthousiast team, dat vanaf januari tot na de vakan tieperiode, in vrije tijd, nagenoeg constant in de weer is voor deze jongeren-vakantie-trips. Het is in dertijd begonnen met provisorisch georganiseerde kampeerweekendjes in eigen land „en dat is in de loop der jaren langzaam uitgegroeid", vertelt Rinie Magnus, die aan de organisatie van de jaarlijkse veer tiendaagse uitstapjes zijn eigen va kantie opoffert en daarnaast nog eens veertien dagen onbetaald verlof opneemt. En waarom? „Ik doe het gewoon graag", motiveert hij. „Het is gewoon lollig om jongelui voor weinig geld een „dure" vakantie te kunnen aanbieden". Rinie Magnus heeft om dit mogelijk te kunnen maken nogal wat eigen geld geïn vesteerd in deze hobby. Hij bezit een volledige kampeeruitrusting voor veertig personen, compleet met vier tenten. Het enige wat de va kantiegangers zelf moeten meene men zijn hooguit een tandenborstel en nog wat persoonlijke dingetjes. Het mag geen naam hebben. Op 12 en 26 juli aanstaande vertrekken vanuit Zeeuwjch-Vlaanderen weer twee groepen van zesendertig jonge ren voor twee weken naar de Costa Brava. Behalve een grote dosis entbousi asme en misschien nog een tanden borstel voor alle passagiers gaan er met elke bus ook honderden kilo's proviand mee. Want ook dit laatste vormt een deel vah het geheim van Magnus' goedkope buitenlandse trips. In België chartert hij bussen, om dat ze voordeliger zijn dan de Ne derlandse („Het kau per rit duizend tot tweeduizend gulden verschil len"). Uit Zeeuwsch-Vlaanderen neemt hij allerhande levensmiddelen mee, variërend van blikgroente tot melkpoeder. Om een paar voorbeel den te noemen: per rit worden drie honderd blikken groenten verorberd (de inhoud ervan, dan wei te ver staan), dertig kilo boter, in totaal zevenhonderd pakjes pudding, een halve ton aardappelen en er zijn acht flessen propaangas nodig. Daarmee spaart de reisleider per rit honderden guldens uit, want de Spaanse badplaatsen zijn wel gast vrij, maar niet goedkoop. De afgelo pen twee decennia heeft deze inwo ner uit Graauw nogal wat ervarin gen opgedaan met zijn buitenlandse vakantiereisjes en daar profiteren nu per jaar tachtig tot honderdtwin tig jongeren van. „De eerste reis, die we jaren gele den organiseerden", vertelt hij, „had als reisdoel Lourdes, maar daar krijg je de jongelui niet meer naar toe". Daarom is hij overgeschakeld op Spanje, waar het hemzelf eigen lijk ook wel goed bevalt. Het maxi mum aantal reizen per seizoen be draagt drie. Dit jaar zijn het er in verband met de te geringe belang stelling slechts twee, maar ook daar aan hebben Rinie (38), zijn echtge note en vriend Piet Lossie hun han den vol. „Mijn vrouw verzorgt de administratie", verklaart hij. „Ik zelf doe het praktische werk van de organisatie". Dat vergt nogal wat flexibiliteit. Het is steeds weer een hele toer om behalve de passagiers ook de bagage in de bus kwijt te kunnen. En dat is nog maar een van de onderdeeltjes van dit omvangrij ke vakantiewerk. Rinie Magnus is terecht trots op het feit, dat deze krachttoer en slijtageslag („Ik ben er al een keer van overspannen geweest, maar ik ga gewoon door") elk jaar weer tot een goed eind wordt gebracht. „Wanneer we met veertig personen op de camping in Spanje arriveren, staan binnen drie kwartier de tenten overeind en zit ten we lekker te eten", vertelt hij. Rinie Magnus is een man met avonturiersbloed. Het feit, dat hij deze hobby nu al elf jaar heeft, bewijst het. De verantwoordelijk heid voor zijn passagiers neemt hij graag op zich. Het oplossen van problemen levert weinig moeilijkhe den meer op na elf jaar keiharde praktijkervaring. „Ik houd ervan om a la minute de problemen op te lossen, die zich steeds weer onver hoopt aandienen. Ik ben gewoon ie mand die zich graag iets op de nek haalt. Dat geef ik graag toe", ver duidelijkt hij. Nee, gemakkelijker is het er in die elf jaar voor deze inventieve inwoner uit Graauw niet op geworden. De jeugd wordt steeds vrijer en veel moeilijker. De eerste vijf dagen van zo'n vakantie heb je geen centje pijn, dan loopt iedereen in het ga reel. Daarna komt de ware aard meestal pas boven". Maar daar geeft het enthousiaste Zeeuwsch-Vlaamse vakantieteam niet om. „Het gaat er maar om", zegt Rinie tenslotte, „dat de gewone jongen met weinig geld op vakantie kan". Voor degenen die zich mochten afvragen wat een resiorganisator in de winter doet: „Ik zit in de tafel- tennisbeweging. Ook voor de jeugd...". (ADVERTENTIE) VOOR AL UW TIVOLIWEG 63 HULST Telefoon 01140 - 2461 Wij leveren ook particulier - (Van onze correspondent) BIERVLIET De Duitser H.R. uit Oberhausen klom bij landbouwer De Smet te Biervliet op een tractor om er mee te gaan rijden. De heer De Smet bemerkte dit toevallig en kon het verhinderen. Evenwel deed hij hiervan aangifte bij de gemeen tepolitie, die procesverbaal opmaak te. (Van onze correspondent) OOSTBURG De raad van de ge meente Oostburg komtdonderdag 18 juni in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt verscheidene punten die betrekking hebben op het onderwijs, zoals het beschikbaar stel len van een krediet van 3000 voor zes nieuwe schoolborden voor de openbare lagere school in Oostburg en vaststcllnig van de aanvullende voorschotten voor de bijzondere kleu terscholen en voor de scholen voor basis-onderwijs. B. en w. stellen voor een eenmalige subsidie van 1,10 te verlenen aan het dierenasyl Zeelwsch-Vlaanderen. Aan het college van Gedeputeerde Staten zal voorgesteld worden de ver goeding van de raadsleden vast te stellen op 40 per bijgewoonde ver gadering. Het pand Dorpsplein 1 in Zuidzan- de zal aan de Provinciale Waterstaat worden verhuurd voor 175,per maand. B. en w. stellen voor de gel den van de gemeente, waaronder die van de vismijn, het woningbedrijf en de algemene woningbouwvereniging te verzekeren tegen fraude voor een bedrag van 5900,Het pand Nieuw straat 7 te IJzendijke zal voor 7000 worden aangekocht. B. en W. vragen een krediet van 5000 voor het slo pen van de panden Nieuwstraat 3, 5. 7, 9, 11 en 13 in IJzendijke. Tenslotte stellen b. en w. voor te verklaren dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het gebied Cadzand-Bad tussen Noorddijk, Schel- destraat, Boulevard de Wielingen en de bungalowwijk. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Aardenburg: O.L.V. Tenhemelop neming, zaterdag 19 zondag 7, 8.30, 10 uur. Axel: H. Gregorius de Grote, tel 01155-1532, zaterdag 19 uur. zondag 8.15, 9 30 en 11 uur Biervliet: H. Maria Onbevl. Ontv.. tel. 01125-382, zondag 9 uur. Breskens: H. Barbara, tel 01172- 1587, zaterdag 19 uur. zondag 10 uur Cadzand: Toeristenkerk, zaterdag 19 uur, zondag 10 uur Clinge: Parochie H. Henricus, za terdagavond om 19 uur, zondag 7. 10 en 11 30 uur. Dishoek-Koudekerke: Zondag 10 Domburg: Recreatieterrein, zondag 10 uur Eede: Dorpsplein, zaterdag 19. zondag 10 uur Goes: H Maria Magd., tel. 01100- 6754, zaterdag 19 uur, zondag 9, 10.30 uui R.-K. h.b.s. Fruitlaan; zon dag 10 30 uur. Groede: H Bavo, tel. 01171-207 zaterdag 19 uur. zondag 9 uur. Groenendijk: H Martinus, tel. 01148-382, zaterdag 18.30 uur, zon dag 7 30. 9. 10 30 en 17 uur. Hansweert: O.L.Vr. Onbevl. Ontv., zaterdag 18 uur, zondag 8 uur en 10 uur (en 11 15 in Kruiningen). Hoofdplaat: H Eligius, zaterdag 19 uur, zondag 7.30 en IC uur. Hulst: H. Wiliibrordus, tel. 01140 2130, zaterdag 19 uur, zondag 8.30. 10, 11 30 en 17 uur. Kamerland: (Molenhoek), zondag 10 uur. Koewacht: H.H. Philippus en Jaco bus. tel 01146-360, zaterdag 19 uur, zondag 8 en 10 uur. Krabbendijke: Cultureel Centrum, zondag 10.15 uur kerkdienst voor katholieken. (Van onze correspondent) KAFELLE De afdeling Kapel- Ie, Biezelinge en Schore van het Rode Kruis heeft in 1969 weer vele activiteiten ontwikkeld. Dit bleek uit "de verslagen die werden uitge bracht op de jaarvergadering. Het ledental verminderde met vier en bedraagt thans 785. Penningmeester G. Ruissen kon meedelen dat de jaarlijkse inzame lingsactie tot op heden heeft opge bracht f 1812,30 in Kapelle-Biezelin- ge en f 252,- in Schore. Dat is f 289,68 meer dan het vorig jaar. In het najaar zal een oliebollen-actie worden gehouden, waarvan de op- bnmgst ook bij de inzamelingsactie komt. Het jaarverslag van penning meester Job. van Liere sloot met een nadelig saldo van f 900,-. Kwadendamme: H. Bonifatius, 01194-219, zaterdag 19 uur, zonda. en 10.30 uur. Lewedorp: H. Eligius, tel. Oils 336, zaterdag 19 uur, zondag 8 10.30 uur. Middelburg: Par. H. Petrus Paulus. zaterdag 19 uur, zond 10.30 en 19 uur Oostburg: H. Eligius, tel. 0])| 2003, zaterdag 19 uur, zondag ij en 10 30 uur. Ovezande: O.L.V. Hemelv,, 01195-214, zondag 8 en 10 uur. Oost- en West-Souburg: nuskerk, zaterdagavond 19 aur] zondag 8 en 10.15 uur. Rilland: Gereformeerde kerk, terdag 19 uur en zondag 9 uur. Sas van Gent: H. Maria Hein] tel., 01158-1661, zaterdag 19.15 zondag 9.30, 11 en 17 uur. Schoondijkc: Dorpsplein, zate 19, zondag 10 uur. Slijkplaat: Hulpkerk, zaterdag zondag 9 uur. Sluis: St.-Jan de Doper, tel. 208, zaterdag 19 uur, zondag uur. 's-Heerenhoek: Sint-Willibroti tel. 01105-264, zaterdag 19 uur,; dag 7 30, 9, 10 en 10.30 uur. Heinkenszand: H. Blasius, 01106- 9 en 20 45 uur, (ziekentj elke avond 18 uur pvondmis) j uur Sluiskil: H. Ant. v. Padua, 01157-418, zaterdag 19 uur, 0.900 en 10.45 uur. Terneuzen: H Wiliibrordus, 01150-2327 Binnenstad: zaterdjJ uur; zondag 7.30 en 11.45 uit] teitskerk, zaterdag 19.15 uur, 9, 10.30 en 17 uur. Krua (Hoek), zaterdag 19..uur, zonda uur Par. „De verrezen CM (R.-k. school „De Zeemeeuw")] terdag 19 uur. zondag 9, 10 uur. Terneuzen: Oud geref. donderdag 9 april 19 uur: Zwijnenburg. Veere: Ned. Herv. Kerk (17-5| 8) zond. 8.30 uur. VJissingen: Parochiekerk en St.-Jacob, zaterdagavond en zondag 8.30, 10.30, 12 en Emmanuelkerk Paauwenburg: dagavond 19 uur en zondag 8 uur. St.-Josephziekenhuis: i 9 uur Kath. Mil. Tehuis: zontl Vrouwenpolder: Toeristenke terdag 19 uur, zondag 8.30 uur, Westdorpe: H. Maria Vis 01158-527. zaterdag 19 uur, en 10 uur Westkapelle: Toeristenkerk! uur. zond. 10 uur. IJzendijke: O.L.V. Tenheml ming, tel. 01176-284, zateri uur. zondag 8.30 en 10.30 uut Yersekc: H Anna, zaterdijj uur, zondag 9 uur. Voor tel. informatie 0U| (Hansweert). Zandstraat: H Pastoor v. I terdag 19 uur. zondag 10 uut Zoutelande: Toeristenkerk:, 10 uur. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op woensdag 1 juli a.s. wordt in het stedelijke mu seum aan het Bellamypark te Vlis singen een tentoonstelling ingericht welke getiteld is: „Vlissingen van ver en nabij". De expositie is tot stand gekomen in samenwerking tussen het gemeentebestuur en de V.V..V in Vlissingen. Wethouder Ch. J. Gillissen-Verschage zal de ten toonstelling openen. (Van een onzer verslaggevers) HULST/KLOOSTERZANDE - Het dagelijks bestuur van het rechtspersoonlijkheid bezit tende lichaam „Ontwikkeling Oost - Zeeuwsch - Vlaanderen- Oost" (O.Z.O.) heeft zicli de ze week heraden over de toe- (Van een onzer verslaggevers) HULST Geïnspireerd door het gelijknamige televisiespel krijgt Hulst op 19 juni aanstaande zijn eigen zeskamp. Er nemen in totaal zes ploegen van verschil lende KPJ-afdelingen uit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen aan deel en de organisatie berust ook voor een belangrijk deel bij deze vereni ging. Plaats van handeling is de Hulster markt. Aanleiding tot de organisatie van dit evenement is het gouden jubileum van de mid delbare tuinbouwschool in Hulst. De belangstelling voor de zeskamp is bij voorbaat overweldigend. Er komen deelnemers uit Koewacht, St. Jansteen, Graauw, Nieuw-Namen, Philippine, Westdorpe, Lamswaarde, Terhole.Kloosterzande en Vogel waarde. Elke ploeg bestaat uit een captain, vijf dames, zeven heren en een miss scorebord. Er is voor 19 juni in de avonduren een program ma samengesteld, dat er borg voor staat, dat geen enkele deelnemer zich ook maar een minuutje hoeft te vervelen. Integendeel. De onderdelen van de zeskamp verlangen teamgeest, uithoudings vermogen, discipline en ook wel een klein beetje moed om ze tot een goed eind te kunnen brengen, want de organisatoren hebben zich kosten noch moeite gespaard om het de deelnemers in sportieve geest zo moeilijk mogelijk te maken en daar mee de zeskamp voor het publiek spectaculair. Naar verluidt zou in de verschillende KPJ-afdelingen al in tensief worden getraind om maar zo goed mogelijk voor de dag te ko men. De zaken worden in Hulst professioneel aangepakt. Het zes- kamp-terrein is zo groot, dat er geluidsinstallaties, portofoons en speciale „speakers" aan te pas moe ten komen om iedereen over het verloop op de hoogte te houden. Een grondig opzet is trouwens nodig ge weest om de zeskamp op vrijdag een beetje vlot te laten verlopen. Gaat er een onderdeeltje fout, dan loopt alles mis en dat wil men uiteraard koste wat kost voorkomen. Omtrent de inhoud van het pro gramma hullen de organisatoren zich nog in een waas van geheimzinnig heid. „We willen er een verrassings element in houden", vertelt alge meen leider P. Hamelink. Van het marktplein is een plattegrond gete kend, met daarop aangegeven alle attributen, nodig voor dit evene ment. Om een indruk te geven hoe pro fessioneel het allemaal wordt opge zet: er zijn twee transporteurs no dig, gereedschap en landbouwwerk tuigen, boerenwagens en fietsen. Het programma vermeldt onder meer: palinggrijpen, een wagentoer, hy draulisch fietsen, montagetests, wa tertransporten en kistjesdragen. Onderdelen waarvan de bedoeling sommige mensen in dit stadium nog ontgaat, maar die ongetwijfeld op de avond van de negentiende juni voor de nodige spanning zullen zorgen. De zeskamp begint om 20.00 uur, De prijsuitreiking is na afloop. Behalve de deelnemers doen aan de zeskamp nog mee: de plaatselijke rijkspolitie en brandweer, die ieder bijdragen op hun eigen terrein zullen leveren, an de zijde van het publiek wordt vooral bij goed weer een enorme belangstelling verwacht. Het is de eerste keer, dat iets dergelijks op de markt van Hulst wordt opgezet. Au tomobilisten moeten er overigens nu al rekening mee houden, dat op vrijdag 19 juni de markt al betrekke lijk vroeg voor alle verkeer gesloten zal worden voor het treffen van de voorbereidingen. Zodra dat gebeurd is wordt een aanvang gemaakt met de opbouw van alle stellages. Ver wacht wordt dat men daarvoor een hele morgen en middag nodig zal hebben. komst van dit orgaan. Ver schillende van de deelnemen de gemeenten zouden, naar verluidt, de wens te kennen gegeven hebben om het li chaam te liquideren en het in het vervo'g te zoeken in de „persoonlijke contacten". Tengevolge van de gemeente lijke herindeling was het aan tal gemeenten dat in deze ge meenschappelijke regeling ter bevordering van de ontwikke lingen in Oost». Zeeuwsch- Vlaanderen delnam, zal gere duceerd. Behalve de gemeente Hontenisse nemen op dit moment aan de ge meenschappelijke regeling Hulst en Axel nog deel. Voor de gemeentelij ke herindeling hoorde daar ook Vo gelwaarde nog bij. Naar verluidt zou van de zijde van de gemeente Hulst de wens zijn uitgegaan om het rechtspersoonlijk heid bezittende lichaam te liquide ren. Van sommige, niet nader ge noemde zijden, zou daarop scherpe kritiek bestaan, omdat de gemeente Hulst, volgens bepaalde mededelin gen, een voor haar gunstig moment heeft afgewacht om zich terug te trekken. Nergens zijn deze berich ten vrijdag bevestigd. Het is ook onduidelijk wat er precies aan de hand is, omdat geen van de betrokken gemeentebestuur ders en bestuursleden van het ont wikkelingslichaam, in afwachting van officiële berichten, nadere me dedelingen willen doen. Gemeente secretaris J. F. van Denderen van de gemeente Hulst weigerde vrijdag aanvankelijk de geruchten met be trekking tot het standpunt van deze gemeente te bevestigen, maar gaf later toe, dat Hulst in zijn afwijzen de houding niet meer alleen zou staan. Burgemeester Molthoff was voor commentaar niet te bereiken. De heer Van Beurden weigerde, in afwachting van verdere officiële mededelingen, die hij komende week verwacht, elk commentaar. Het is hekend, dat het t| bestuur van het rechtspewj heid bezittende lichaam donderdag heeft vergaderd hetgeen precies besproken is ren alle bestuursleden ane het stilzwijgen. De voorzitl» malig burgemeester C. van gem van de gemeente HorJ ontkende aanvankelijk dat vergadering geweest zou zijr de wankele positie van liet kelingsorgaan aan de orde weest. Later gaf hij dit maar vertelde tevens dat df van het voortbestaan sleet' lings was aangeroerd. Evenals gemeentesecretoj Denderen van Hulst vroelf wachten met het publiceret fieieuze berichten totdat punt van het dagelijks bi nitief bekend is. Dat standp' wachtte de heer Van blijkens zijn uitlatingen, juli. «De heer Var: Hooteg® commentaar: We hebben uitspraak gedaan. We 116™ slechts summier over deze sproken". Al mogen dan verschil!' meentes misschien niet f' niem achter de in 1KB gemeenschappelijke regeW, opheffing van „OZO" Me naam voor het On wW] gaan) zou wel betreurd w' afgelopen jaren heeft het zich bijzonder verdienst maakt, onder anderen hij stand komen van de sport1"! Dullaert", die in onderlirté en met samenwerking van trokken gemeentebesturen bouwd. Dat wil overigens gen, dat op de ontwrkkehnt teiten helemaal geen kf"1 geoefend. (Vervl Het eerste prototype van d heid van dc inwoners van ïc| een onbegrijpelijke wirwar vd brander ten offer gevallen. terschelde bewezen precies te ir. Lok. „Mensen die zagen L gleed, waarmee wij bem naaf terschelde hadden gebracht, ren en duiken riepen zij uit' fijn!" 1 Het definitieve type van de| reib 330 is nog in aanbouw. Ookl weer: cilinders, buizen, stangerl nog veel meer ongeregeld goedj Acht jaar geleden stuurde ir een memorandum aan diverse! dustrreën in Nederland en aarl T.H. in Delft, waarin hij wees o| toekomstkansen voor Nederland! het de onderwatertechniek zo bevorderen door geld voor zoek en proefnemingen uit te ken. „Wij zijn een land, dat zijn direct uit zee krijgt", zegt de i uit Yerseke. „Dan moet je er, geld in durven investeren. Hoe ïl dat is, blijkt uit de inspanningen! andere landen: Amerika: waal spreken over „multi-biljon-proje andere landen van de onderv techniek, Duitsland Japan en F rijk". „Maar ik was destijds te vl mot mijn memorandum. De nl zaak van de onderwatertechl werd wel met de mond belel maar verder ging men niet. Vand de dag is de diepzee opeens wee: beeld, zoals blijkt uit de oliebo gen, die in steeds dieper w; plaatsvinden. Nu liggen ande echter op ons voor. De onderwa business is een zaak van octrc en licenties, die als je ze 1„ eld opbrengen, die je weer in nil we onderzoekingen kunt investe; e Amerikanen doen dat. Nederlf - afgezien van wat Wilton mij T gelijk maakt en nog wat kici i] projecten nauwelijks", aldus ,ok. „Hoe gebrekkig wij ons ook rater gedragen zie je bij de ruij vaart", zegt hij. „Ze reizen ront mann, wandelen daar wat rond keren dan terug met als grootste sico: de verdrinking bij het berg van de capsule. Met alle comput is de mens nog niet in staat om i een schip langszij zo'n capsule te ■1" di"K met bemanning nhi °P,eaan op te pikken. I P ®e!" Wl1 "k ook oplossen. Het reib WO t"t'i, dat wij roni1 ,Ie rei» jjo hebben opgebouwd". Wat is de Nereib 330 nu preciJ Stel u een kleine duikboot met e beweegbare schroef voor. Onder duikboot bevinden zich twee lan jslmders, die lijken op de drijver 1 hen watervliegtuig. Bij de Nereib lltten ze vol met accu's die de pren voeden. De drijvers zijn ok feitelijk zinkers, want ze zj bodzwaar Zij kunnen, bediend vai uit de duikboot, naar voren en acl ..„jeren worden bewogen, waardof het zwaartepunt van de hele eomLf natie naar de boeg ofwel naar Mart van de duikboot wordt vel ■plaatst. Gaan de zinkers voorwaarif dan duikt de boot, schuiven ze acl terwaarts, dan zwemt de Nereib na; boven. De schroef, die in een hol blinder is gemonteerd, kan zich i j ■rbjkertijd heen en weer bewegel fcodat het lijkt of dat de boot lan I zaam met zijn staart kwispelt, gecombineerde eigenschappen: v bbuiving van zwaartepunten en bVispelen met de staart, was er O. zaak van dat de toeschouwers bij ■kproef zeiden: „Hij zwem? als el dolfijn De Nereib wordt vanaf de aclitc steven van een schip te water gelif Vooruitzichten voor zondag ei maandag, opge steld door he| KNMI op vrijl dag om 18.0 uur, droog, over wegend zonni en ongeveer not male temperate ren. Weersvooruitzichten in cijfers gel mkldeld over Nederland: Voor zon dag: aantal uren zon: 7 tot 15. Mirl temp omstreeks normaal. Max. tem|l omstreeks normaal. Kans op een dro I f periode van minstens 12 uur: 9 j :ent. Kans op een geheel droos aal: 90 procent, oor maandag: Aantal uren zon: _15. Min. t,emr> «•>- Wat momenteel rond het de hand is, wordt een voorspel, waarvan aflopen «we voFterst „i voortbestaan, lil"1 ...aai rot 4 graden onder normaal ten Wax. temp.: van ongeveer normaal Het is moethjK g(l0SeS tot 4 graden boven normaal Kans op! van de toekomst P te» Ten droge periode van minstens 12 ken. omdat de stanw bur: 95 procent. Kans oj drie gemeentes nogjilHtOog etmaal: 90 procent, zijn Verwacht "°n|,aiet™ kwestie binnen afzien" de orde zal komen. al totiC4 'SL™ omveer nor-I

de Stem | 1970 | | pagina 2