at rit E vrn uit vraagd Fons Exelmans (13) is in België veel beroemder dan bij ons meneer de Uil maar tv-held „De Witte„ lacht er om Wanneer de kauw- gomindusfrie vecht om je beeltenis te mogen toevoegen aan hun kleverig produkt, nou, dan is het wel zover. Dan ben je po pulair. Toverwoord Geen toerisme Do held Flauwe onzin rdtdeTSin a,b.v.: (VAM), terkstroom-of (SMECOMA); (CCV), -, water- en ïaniseerde tipl., andels- ;psychologie, psycho sociale psychologie): per week 8 uur per week 12 a 15 uur per week. Kroon, adjunct-direc- schijnen van deze ad- ïemie: Beukenlaan 1, 'De witte' lust zijn populariteit niet sn in een ijke Lucht- >n van de jpschieten KVV-ver- x Groepen apens zijn nogelijk. HTMACHT? sch of ad- iegbasis*). jrstrekken-, jssen 9 en e afspraak, ar, KVV'er: siding: lager jffeur is het treepje voor. 5-851 FONS EXELMANS ALS ,DE WITTE' FOTO'S WIL NILW1K BOVEN DE WITTE MET BROERS EN ZUSJE BENEDEN DE HELD (LINKS) IN DE HUISELIJKE KRING, MET MOEDER EN OMA (RECHTS). door HANS VAN BOVENE en boom is de aan kleding van de stad", zegt technisch hoofdambtenaar G. Bakker in een van de ge bouwtjes waarin de gemeen telijke plantsoenendienst aan de Veemarkt in Rotterdam, is gevestigd. „Een boom is van evenveel waarde als 'n mooie antieke kast voor een liefhebber, of als een Karei Appel aan de muur. Bekijk maar elke tekening van een architect: er wordt altijd wel een boom bijgetekend omdat een boom psychologisch werkt op een mens. Een groene omgeving verbetert immers het leefklimaat, ook al is er stank van een of an dere industrie. ledereen weet dat je veel groen moet hebben wil je een gezond leefmilieu scheppen". De waarde van bomen en gras is geen ontdekking van nu. Na de brand van Mtin- chen in 1327 werd bij de herbouw van de stad reeds besloten industrie en woon wijken gescheiden te houden en af te schermen door groen. De grote Engelse we tenschapsman John Evelyn stelde in 1661 reeds voor al le bedrijven die steenkolen verbruikten, naar 'n gebied stroomafwaarts teverplaat sen en aan de loefzijde van Londen gebieden rhet geuri ge nomen en struiken te plaatsen. En in 1895 en 1905 schreven prof. Ritzema Bos en zijn medewerkers van 't plantenziektenkundig labora torium van Wageningen be paalde schaden aan tuin- bouwgewassen toe aan fa- brieksgassen. Hoofdambtenaar Bakker: „Het is onvoorstelbaar hoe veel roet en vuil in de vorm van stofdeeltjes een boom kan opnemen. In een stad moet men dan ook elke op pervlakte die dat maar enigszins toelaat, benutten door er groen teplaatsen, met name bomen en gras. Alle groene delen nemen vuil op en verrichten een zuiverende werking. De stank kunnen ze niet tegenhouden, maar de stofdeeltjes, de looddeeltjes die de uitlaat gassen van de auto's achter laten, en die de mens an ders inademt, worden nu door de bladeren van de bo men tegengehouden. Sommi ge bladeren zijn tegen de herfst dan ook zwart. Ir. A. Raad, hoofd van de afdeling beplantingen van de Dienst Gemeentewerken Rotterdam, wijst erop, dat De Weense stedebouwer Ca- millo Sitte reeds in 1889 de stedelijke lanen en parken „de longen van de stad" noemde. „Hoe meer de stad", zo stelt ir. Raad, „doorsneden is door groen gebieden, hoe lager 't stads- gemiddelde is aan luchtver vuiling. De stofopname van bomen kan zeer groot zijn. Eén ha lindebomen kan 169 kg stof per dag vasthouden en 42 ton per seizoen. Voor een sparrebos is dit 30 ton en voor een beukenbos 68 ton. Naaldhout zou natuur lijk beter zijn omdat het ook 's winters blijft, maar na enkele jaren raken de huid mondjes zodanig verstopt, dat de boom sterft. De rei nigende werking van beplan ting voor gasvormige lucht verontreiniging ls echter minder dan voor stof. Maar ze werkt wel". Hij noemt een sprekend voorbeeld en wel dat van 'n fabriek in Duitsland die S02-houdend gas en loodhou dend stof uitstootte. Op 100 meter van de fabriek lag tegen een helling een beu kenbos van 100 m. diepte. Achter dit beukenbos lag een onbeschadigd sparre bos. Toen het beukenbos op een gegeven moment gekapt werd, stierf het sparrebos in korte tijd geheel uit. Ir. Raad meent verder, dat industriegebieden niet alleen door groengordels van woon gebieden moeten zijn ge scheiden maar dat de woon gebieden zelf ook doorsneden moeten worden door groene ruimten, dat het stedelijk groen niet teveel versnip perd moet worden aange legd, Jat sportterreinen in samenhang met parken moeten worden aangelegd, kinderspeelplaatsen in groe ne ruimten, rijen bomen en bredere groenstroken langs de wegen en zoveel mogelijk kruisingsvrije drukke wegen in stadskernen vermijden, (groene golven door middel van verkeerslichten). De vuiligheid in de lucht kan men zelf alleen constateren wanneer er sneeuw ligt en die sneeuw na enkele dagen grijs wordt, of men merkt het aan de auto die wanneer hij enkele dagen langs de weg staat, onder het stof en de vuiligheid zit. „Wanneer iemand in Rotterdam", zegt hoofdambtenaar G. Bakker, „met zijn auto een boom be schadigt of omver rijdt, krijgt hij vaak een rekening van zo'n 300. Een jong boompje is wel snel vervan gen Rotterdam heeft een eigen boomkwekerij van 45 ha maar zo ontdekken de mensen ook zelf, dat een boom wel degelijk kostbaar is". IS verklaard In Rotterdam, centrum van de Rijnmond en middelpunt van een gebied waar de luchtverontreiniging reeds verschillende malen het kritieke stadium heelt bereikt, zijn de afgelopen zes maanden 11.000 bomen geplant. Niet dat Rotterdam nu pas de waarde van de boom heeft ontdekt. Reeds lang is de boom een „heilige koe" voor Rotterdam. Wanneer het uitbreidingsplan het rooien van een boom noodzakelijk maakt, komt er een grote kraanwagen uit de haven aan te pas en wordt in de nachtelijke uren die boom volledig uit gegraven en ergens anders neergezet. Zou een dergelijke transplantatie die duizenden guldens kost, gevaren voor de boom opleveren, dan dient het uitbreidingsplan zodanig gewijzigd te worden, dat de boom kan blijven staan. Zelfs de tram maakt voor de boom een bocht, BOMEN FUNGEREN ALS STOFZUIGERS FOTO JAN VAN LEEUWEN Ook in de Brabantse ge meente Oosterhout breekt men zich het hoofd over een boom. Of liever: een tot boom uitgegroeide struik, want het is een magnolia. Volgens des kundigen is de magnolia hon derden jaren oud. De schat tingen lopen uiteen van 200 tot 600(1) jaar. De boom zou weg moeten om dat hij staat op de plaats waar een belangrijke winkel straat moet komen. Maar er zijn veel stemmen opgegaan om de boom te redden. Het gemeentebestuur bekijkt nu of dit mogelijk is, bv. door wijzingen aan te brengen in het bouwplan. Hoewel bij een overplanting eigenlijk nie mand goede overlevingskan sen aanwezig acht, worden ook de mogelijkheden daartoe bestudeerd. Wethouder van openbare werken F. Janssen: „We zijn nog drul: bezig met de zaak te onderzoeken, maar ik kan u wel zeggen dat ik goede hoop heb dat de unieke magnolia de stadsuitbreiding zal overleven." door WIM WENNEKES De 13-jarige Fons Exel mans uit het rustieke Bel gische Zichem heeft het dus al ver geschopt. En dat allemaal dank zij de grote inmiddels overle- len Ernest Claes, die een vijftigtal jaren gele den begon met „De Witte" gestalte te geven. De Witte. Het is een tover woord in België, dat straten doet uitsterven, sinds de BR T begon met de uitzending van het naar de boeken van Claes vervaardigde feuille ton „Wij, heren van Zichem". Inmiddels heeft ook Neder land kennis kunnen maken met de Witte en zijn dorps genoten. Elke dinsdagavond, nu al vier weken lang, zendt de KRO gedurende de zo mermaanden enige afleverin gen uit. Voorlopig blijft de response hier een beetje be neden de verwachtingen. In België zelf is dat wel even anders. Zijn beschermheeer en ont dekker, tevens voorzitter van de plaatselijke „muziek maatschappij" Michel Van- denattenhoven: „Hier bij ons zeggen ze: het heeft geen naam. Zoiets is nog nooit ge beurd. Vraag het maar wan neer ge langs de baan bent; de wegen zijn uitgestorven wanneer de Witte op het scherm is. Hij is de populair ste vedette van het land; een schrander manneke, een dap pere gast". „De telefoon staat niet stil voor de kleine. De ene keer vragen ze hem om een win kel te openen en de andere keer belt er gewoon iemand, die vraagt of Funske zondag middag een taske thee komt drinken. In het begin is de jongen behoorlijk misbruikt. D'r is bijvoorbeeld een kass- fabrikant geweest, die recla me wilde maken met de wit- tekop. Hij is naar zijn ouders gegaan en heeft gevraagd wat ze daarvoor wilden heb ben. Maar wisten die mensen veel... Funske's pa is timmer man en moeder dient in Scherpenheuvel. Dus zei moe der: „Geef maar een kleinig heid voor de kleine. „Dat heeft die kaasman prompt gedaan. Vijfhonderd francs heeft ze gekregen. Toen ik dat hoorde heb ik gezegd: Niets meer tekenen. Ik zal zijn zaakjes wel waarnemen. Wanneer er nu belangstellen den bellen, probeer ik gelijk mijn muziekmaatschappij er bij te leveren. Rijk zal d'n wittekop wel nooit worden van zijn aktivi- teiten. Voor eiken opname dag krijgt hij van de BRT vijfendertig gulden. Allee, da's nie-veul, zunne. Maar de BRT is toch al niet royaal met de centen. Ze hebben maar een heel klein budget. Dat hebben wo al meer dan eens kunnen merken. Als er scènes zijn waarin gegeten wordt, moeten de acteurs bij ten en weer terug leggen. Niks opeten. We hebben het eens een keer meegemaakt, dat er in de serie een com muniefeestje gevierd moest worden. Dat ging gepaard met het schenken van wijn. De BRT had twee hele fles sen aan laten rukken. De scène ging mis en er moest opnieuw gefilmd worden. Toen zaten we te kijken met halfvolle glazen en lege fles sen. Wat gebeurde? De gla zen, die niet per sé in beeld hoefden, werden leeggeschud in de te filmen glazen Zichem zelf is het niet aan te zien, dat de Witte lande lijk zo'n succes heeft. Geen mens, die zich er druk over maakt. De enige toeristi sche attractie, die in ver band staat met de Witte is het Ernest Claeshuis, even buiten het dorp. De handige Herman Hemelrijk kocht het twee jaar geleden voor een prikkie. Niemand wou het huisje hebben. Hemelrijk wel. Hij richtte het in met meubilair uit de tijd van Claes en zo kan nu iedere be zoeker voor 10 francs een blik werpen op het bed waar Ernest best eens in geslapen zou kunnen hebben.... Maar daar blijft het bij. Zi chem rust in vrede. Dat de boeken van Claes in 17 talen zijn uitgegeven (o.a. in het Japans en Hebreeuws) schint geen enkele middenstander wat te zeggen. Terug naar de Witte. Terug naar Funske Exelmans. Dertien jaar oud en in Bel gië nog populairder dan Heintje. Hoe begint zoiets? Ontdekker Vandenattenho- ven: „De BRT had mij ge vraagd naar een echte Zi- chemse wittekop uit te kij ken. Ik heb gezocht en ge zocht en maar niet gevon den. Toen op een zondag zat ik in de kerk hier. In de mis van acht uur. Toen ik met de collecteschaal rond liep, zag ik 'm zitten: op z'n knietjes voor het altaar. Ik denk: da's ene goeie diene witte. Dat zal 'm zijn. De Witte zelf. Funske Exel mans. Michel Vand'enatten- hoven had het al voorspeld: hij vindt al die belangstelling voor zijn persoontje maar niks. Hij snapt het niet. In de ouderlijke woning wachten op Funske. De held moet nog van school komen. Vader is langs de weg, moe der werkt in Scherpenheuvel dus vangt „oma" de stilte op: „Ik vind het zeer plezant voor ons Funske. In het be gin heb ik gedacht: dat kan niet zijn. Os Funske een ster. Amai, amai. Maar het heeft z'n goei en zn' slechte kan ten. Op straat staren ze hem altijd aan en dat vindt-ie vreselijk. Dan zegt-ie: „Ach, het is eender waar ge gaat of staat. Ge kunt nooit eens op uw gemakske zijn." Dat zijn de gevolgen van het in de kijker komen. Maar het is een goeie jongen geble ven, zunne, dat moet ge van mij aannemen. Hij deelt al het geld dat hij verdient met de andere drie kinderen hier in huis. Dat gaat allemaal op een spaarboekske. Leuk voor later. Of stel, dat er zich plotseling its voordoet in de familie. Stel dat zijn vader 'n accident krijgt, onder een voiture komt. Allee, wat dan?" Iets later dan gedacht is Funske terug van zijn school in Diest. Het later komen heeft een reden: „Godver- doeme. Ze hebben m'n wiel scheef gezet in het fietsekot. Ai, ai, ai, wat een schelme- raien". Michel Vandenattenhoven had gelijk toen hij zei, dat Funske helemaal niet in z'n sas is met de populariteit: „Flauwe onzin. Ge snapt de mensen niet. Als ik over straat loop, kieken ze me allemoal aan. Af en toe ko men er zelfs vrouwen op je af, die je eens lekker willen pakken. Amai, daar moet ge ook maar goesting voor heb ben Ook krijgen we hier thuis allemaal van die hele gekke brieven. Ik kreeg er nu weer een van een schoolon derwijzer, die schreef, dat de meiden en jongens in zijn klas allemaal overgingen en of ik de Goddelijke goedheid wilde hebben om hem vijf mij te sturen. Vaafentwin- tig! Alsof ik ze op mijn rug groeien. Pffff...." Oma: „En die brief dan van dat meisje van 6 jaar Funske: „Godverdoeme ja- die schreef: „Ach Funske, ik zie U toch zo gère." Kimt gij dat begrijpen? Wanneer ik alles vantevoren geweten had, wit-ik-nog-zo-nè-nie of ik het gedaan had, die serie. Ik ga veul liever met d'n kolenboer van hier neven naar d'n Anvers." Oma: „Jao Funske. Amai, gij zijt ene schone zunne. En dan onderwgg een pintje drin ken en een zigaretteke smo ren hè? Jao, wij kennen u wel

de Stem | 1970 | | pagina 25