,Ons leger wordt dodelijk zwak" Angst voor herhaling Von Spreti-drama BONNREDT DIPLOMAAT IN WERKSPOOR NIEUWE N.V. I letreia LICHTBRIL Krant mag 10 cent per week omhoog Conflict tussen familie en arts om lijkopening AR. waardeert buiten parlementaire acties Ontvoerders willen vrijlating gevangenen Plan vakbeweging: Man vermist na aanvaring WENS VAN PAK: EEN PROGRESSIEVE PARTIJ EMMAÜSGANGERS NOG STEEDS OP ZOEDER ORGENDE S - DORDRECHT Zenuwinstorting mmrnm»* Nieuw type stirling motor van Philips het wettelijk lorna Zwartkop wijkt voor tunnel Oude Maas Dolle Mina's tussen rails Nederlandse pater uit Brazilië gezet Peru maakt balans op van verwoesting Onderzoek naar „ozonisatoren" 16 13 ZATERDAG 12 JUNI 1970 17 N/rvrw.1*- £2a^i f 'T Hl*» «JïvyiM i/rouwen bekend. Van bestaat, zijn er in 20 on-juist,diebekleding n Du Pont Dordrecht, naanstekers gemaakt. Fascinerend, die ont- er leven- proces draait. Operators 'id hebben vooreen poly- jlden. En die verantwoor- bij Du Pont weet wat zich mer. Hij kan zelf ingrijpen t dan ook een heel goed gulden per maand komt idienst. t veel gedaan voor goede lezierige werksfeer. Ook u of een andere technische ing, kunt u al op een goed jelzijdig bedrijf als Du Pont aaide machine of aan een mogelijkheid van afwisse- (Van een onzer verslaggevers) DELFT „Wij dreigen een strijdmacht te krijgen, die dodelijk zwak wordt in en door de weivaart, zoals wij in de dertiger jaren een strijdmacht hadden, die zwak was door jaren van armoede. De gevechtswaarde van de landmacht is de laatste tien jaren sterk achteruit, gegaan. Vijfzesde deel van het eer ste legerkorps kan in tijden van nood onmogelijk op tijd in het bedreigde gebied aan wezig zijn. De bezuiniging bij de luchtmacht wijst op dezelfde verschijnselen". Deze waar schuwing gaf gistermiddag in Delft prof. dr. L. de Jong sprekend op het congres van de ex-politieke gevangenen. Prof. De Jong, verontrust door de anti-defensie hou ding bij een groot aan tal jongere Nederlanders, noemde de defensie-situatie in Nederland onwijs en on- PROF. DE JONG zeer ongerust aanvaardbaar". In deze situatie vragen velen, die directe verant woordelijkheid dragen voor onze defensie, zich in gewe tensnood af of zij de verant woordelijkheid nog wel aan kunnen. „Het was in de jaren dertig niet anders", aldus prof. De Jong, vooral bekend gewor den als auteur van boeken over Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Zijn verontrusting gold ook de houding van de ka bouters van Oranje Vrij staat. „Het zijn vriendelijke kabouters maar men moet niet vergeten, dat opper-ka- bouter Roel van Duyn ook de auteur is van een sabo- tage-nota. Wanneer zijn acties ertoe bijdragen het defensie-appa raat af te breken dan voel ik mij toch genoodzaakt de ze opper-kabouter voor te houden dat ook zijn vrijheid van actie bestaat bij de gra tie van de feitelijke bescher ming van ons defensie-ap paraat". (Van onze red. buitenland) RIO DE JANEIRO De ontvoering van de Westduitse am bassadeur Von Holleben (61) in Rio de Janeiro heeft gisteren in Bonn zowel als in de Braziliaanse hoofdstad koortsachtige inspanningen tot gevolg gehad om het leven van de diplomaat te redden. De regering in Bonn heeft laten weten niet alle middelen te willen voorkomen dat Von Holleben het lot deelt van zijn vroegere ambtge noot Karl Graf von Spreti die op 5 april in Guatemala door zjjn ont voerders werd vermoord. De regering van Guatemala ging echter niet in op de eisen van de ontvoerders en, volgens Bonn, zou een dergelijk gevaar in Brazilië niet bestaan. met hem wegreden terwijl de kogels nog in alle richtingen vlogen. De ont voerders doodden een veiligheids- ambtenaar die naast de chauffeur in de auto van de ambassadeur zat op het ogenblik dat de man zijn revol ver trok. Verder doorzeefden zij een stationcar met twee veiligheidsamb tenaren met kogels. Een van hen werd gewond. De ontvoerders hebben geen recht streekse bedreiging tegen het leven van de ambassadeur geuit. Brazilië heeft de bondsregering beloofd al het mogelijke te zullen doen om de ont voerde ambassadeur vrij te krijgen. Volgens Walter Scheel hadden de ontvoerders weliswaar hun eisen tot vrijlating van Von Holleben niet ge specificeerd, maar wel drie hoofd voorwaarden aangegeven: Onmiddellijke staking van alle marteling van politieke gevange nen in Brazilië. Vrijlating van een niet genoemd aantal politieke gevangenen. Het afzien van elke poging om de ontvoerde en zijn ontvoerders op te sporen. In Montevideo is gistermiddag de Zwitserse ambassade overvallen door vier iguemrilla-atrijdiers van „oostelijk gewapend revolutionair front". De overvallers hielden de ambassadeur en het aanwezige personeel met hun wapens in bedwang en namen foto- copieën, documenten en schrijfmachi nes mee in een gestolen vrachtwagen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het A.R.-con- vent, dat gistermiddag in Utrecht is begonnen, heeft mr. B. W. Bies heuvel, fractieleider van de A.R. in de Tweede Kamer, buitenparle mentaire actie als die tegen de wo ningtoestanden in de Haagse schil derswijk en tegen de lucht- en watervervuiling toegejuicht. Hij zag hierin een teken, dat de jongeren als mondige burgers wil len meewerken aan de vorming van het regeringsbeleid en „ons als parlementariërs daarbij kritisch op de vingers kijken". Wanneer buitenparlementaire acties tot geweld ontaarden, moe ten ze worden afgekeurd. We zul len, zei mr. Biesheuvel, de jonge ren tegemoet moeten rteden. Niet met passief begrip, een kosteloos welwillend gebaar, maar met de eerlijke bereidheid met hen naar ren tegemoet moeiten treden. Niet Biesheuvel juichte een initiatief van het gemeentebestuur van De venter toe, waarin de kabouters werden uitgenodigd een lijst van onbewoonde huizen op te stellen en met het gemeentebestuur daar over te praten. Die eigentijdse in stelling verdient navolging, zei mr. Biesheuvel. De heer Veerman, AR-voorzit- In Rio de Janeiro doen geruchten de ronde, dat de ontvoerders van Von Hollebcn de vrijlating van ongeveer 25 politieke gevangenen eisen in ruil voor de Duitse ambassadeur. Een door het commando „Juarez de Brito" opgestelde lijst met namen zou reeds „gevonden" zijn. Op de lijst zouden de namen van verscheidene vrouwen voorkomen, onder wie die van de I echtgenote van Juarez de Brito, die twee maanden geleden is gearres teerd. De Westduitse minister van buiten landse zaken, Walter Scheel, zei gis teren tot journalisten te hopen dat Won Holleben snel zijn vrijheid zal herkrijgen. Scheel gaf te kennen, dat iZij'i regering ook „onconventionele" middelen zou gebruiken om de vrij heid van de ambassadeur te bewerk- slligen. Mevrouw Isa von Holleben heeft jrijdag een zenuw instorting gekre ten. Zij heeft de wens geuit, dat haar Kinderen uit Duitsland naar Rio de Janeiro komen om haar bij te staan. H Zoals in een deel van onze edities ail gemeld hebben linkse terroristen hem ontvoerd, nadat zij zijn auto het doorrijden haddien belet. Een Brazili aanse veiligheidsambtenaar kwam in een vuurgevecht om het leven, ter wijl een ander werd gewond. Een derde veiligheidsambtenaar en de chauffeur van de ambassadeur ble ven ongedeerd. Volgens de politie hebben vier man nen en een vrouw de ambassadeur ontvoerd. Voor de ontvoering werden vijf auto's gebruikt. De politie ver klaarde, dat de terroristen de am- sadeur uit zjjn auto haalden en Een politieman in Bonn bewaakt het gebouw van de Braziliaanse am bassade nadat de Duitse ambassadeur in Brazilië door terroristen werd ont voerd. klaar, bassa In Tokio kan men voor 20, een bril kopen met „koplichten" Het moet erg gemakkelijk zijn als ®en in het donker iets zoekt. Op is het in elk geval wel. EINDHOVEN (ANP) Philips is begonnen met een nieuw type stir- ling-motor. De elektrische motor is gebouwd om de verschillende toe passingsmogelijkheden nader te on derzoeken, dit mede op verzoek van de licentiehouders. gezellig verpleegtehuis voor de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het initiatief van de metaalvakbonden om Werkspoor Utrecht als werkgelegenheidsobject te redden is gisteren uitgemond in een schema, waarbij dit onderdeel van het VMF-concern wordt op genomen in een nieuw op te richten vennootschap, waarvan enkele gemeenten, de spoorwegen en eventueel ook de VMF zelf de aandeel houders zouden kunnn zijn. ;n meisjes en jongens deelneni ud zijn en de O.V.B. of Inas-P -e school minstens 3 iaa[..y? iensatie hiervan is mogelijk) in loondienst, dat wil lent (aanvang f 524.25 bruto pe oeslag en 6 pet. vakantietoeslag! osten voor bezoek ouderlijk en de eerste aanschaf aieu= werkuren. Ook bij ons ingsmogelijkheid. En een .icht bij het strand en de di ruime promotiekansen aa?yf^g :n aan ons hoofd van de ople De betrokken hebben gisteren over deze conceptie vergaderd en haar als een realiseerbaar plan gekenmerkt. Zij zullen er in eigen kring hun voelhorens over uitsteken. De vak beweging ontleende er vanmorgen enig optimisme aan wat betreft het voortbestaan van de fabriek van wagons. Voorgesteld is over te gaan tot op richting van de n.v. produktiemaat- sehaippij ROLMA. Aandeelhouders zouden warden de gemeenten Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en mogelijk ook Utrecht, de Nederland se Spoorwegen en eventueel ook de VMF. Participatie door laatstgenoemd bedrijf staat echter nog ter discussie. De vakbeweging wil geen partici pant zyn de VMF had dit voorge steld omdat zij zich onafhankelijk wil blijven opstellen. Te verwachten is, dot het lagere personeel van Werkspoor wel goed deels overgenomen zal kunnen wor den, maar betwijfeld mag worden, of dat ook met het hoger leidinggevend personeel het geval zal zijn. In to taal telt Werkspoor nu circa 750 per soneelsleden. Door het belang, dat de N.S. heb ben bij de handhaving van de mo gelijkheid in Nederland rollend ma terieel te vervaardigen, zouden de spoorwegen verheugd zijn als het plan van de vakbonden hiertoe zou kunnen leidien. Dit heeft de directie meegedeeld. De werknemers varn het VMF- ooncern krijgen geen compensatie voor het wegvallen van het winst aandeel, zo blijkt uit een mededeling van de raad vam bestuur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal er geen bezwaar tegen maken dat dag bladen hun abonnementstarieven met 10 cent per week verhogen indien zij dat zelf willen. De regering zal voorts een soepel beleid voeren t.a.v. verhoging der advertentietarieven. Dit is een der beslissingen die de regering genomen heeft n.a.v. het rapport van de commissie concentra tietendenzen in het dagbladwezen, dat binnenkort wordt gepubliceerd en waarin doorzicht wordt verschaft op de moeilijke economische situatie waarin de Nederlandse dagbladen zich bevinden. Het PTT-tarief voor de verzending van andere bladen zal kostendekkend worden gemaakt en in 1970, 1971 en 1972 zal jaarlijks nog f 10 miljoen uit de opbrengst van de ether-recla me aan de dagbladen worden toege wezen. (Van onze verslaggeefster) DORDRECHT Door de toekom stige tunnelbouw onder de Oude Maas bij Dordrecht zal de Zwart kop-fabriek van de n.v. V-H C.F. van Dijl Zoon moeten verdwijnen. Aan de oude Rijksweg, enkele kilo meters verderop, zal een nieuwe fa briek worden gebouwd, die vier maal zo groot wordt als de oude. Het bedrijf, dat tot nog toe hoofd zakelijk zorgde voor de Nederlandse produktie, zal eind 1972, als de nieuwbouw klaar is, ook de Belgi sche, Franse en Luxemburgse pro- duktie overnemen. Bovendien zal het garant staan voor de afwerking van een deel van het Duitse Schwarzkopfprogramma. De directie verwacht, dat de om zet van het nieuwe bedrijf (dat tussen de f 7 en f 10 miljoen gaat kosten) tegen 1975 zal zijn verdub beld. Op het ogenblik telt de onder neming 220 personeelsleden. Men verwacht een noodzakelijke uitbrei ding hiervan. Om het ruimtetekort voorlopig op te lossen heeft Zwartkop delen van de leegstaande Thomassen en Drij- verfabrieken gehuurd. Het bedrijf is al 76 jaar aan de Dordtse Dokweg gevestigd. De gemeente Dordrecht heeft een fraai stuk grond van vijf hectare voor Zwartkop gereserveerd in het industriegebied Dordtse Kil. UTRECHT (ANP) De N.S. heeft nu ook Dolle Mina's tus sen de rails. Een aktiegroep van een aantal vrouwelijke N.S.-em- ployees belegt op 25 juni in ho tel Centraal in Utrecht de op richtingsvergadering van de N.S.- aktiegroep BVP (bedonderde vrouwspersonen) De vrouwen, zo vertelt Lucy Dussenbroek - Temming (ge trouwd, geen kinderen), willen bij de N.S. dezelfde promotiekan sen als. de mannen, openstelling van alle functies voor zowel mannen als vrouwen, herziening van de taakgroepen (N.S.-waar- deringsschalen) en crèches voor bij N.S. werkende moeders. Als algemeen aktiepunt wordt genoemd de „volledige doorbre king van de alleen-heerschappij van de mannen". Gisteren zijn in Utrecht pamfletten van de aktie groep onder het personeel uitge deeld. RIO DE JANEIRO (KNP) De Braziliaanse bisschoppenconferentie heeft officieel meegedeeld dat een Nederlandse priester Brazilië heeft verlaten om de procedure der uitwij zing te vermijden. De Nederlandse priester is pater J. Rutges van de missionarissen van het H. Hart. Hij werd op 6 mei ge arresteerd en zou hebben bekend, dat hij onderdak heeft verleend aan le den van twee verzetsgroepen. Pater Rutges is reeds in Nederland aange komen. Behalve pater Rutges zijn nog twee missionarissen van het H. Hart in Brazilië gearresteerd en werden la ter weer vrijgelaten. DEN IIAAG (ANP) De Neder landse kustvaarder Ingkabir (499 ton) van de rederij „Ingkabir" n.v. te Rotterdam, is bij dichte mist in Het Kanaal in aanvaring gekomen met het Duitse schip Ruegen (4058 ton). De bemanningsleden van de Ingkabir zijn door het Duitse schip aan boord genomen, op één man na. De Ruegen en andere schepen zoe ken naar hem. In Het Kanaal zijn ook het 10.160 ton metende Griekse schip Kavo Yossanos en het Panamese schip Parnassos met elkaar in botsing ge weest. Het Griekse schip is zinkende. Een sleepboot uit Brest is onderweg. Een Engelse vrachtboot heeft al 30 opvarenden opgepikt. BIESHEUVEL samen naar oplossing zoeken ter, had tevoren gezegd: „Onze kiezers aanvaarden de samenwer king met KVP en CHU. De twee de conclusie is, dat men zich pri mair met de eigen partij verbon den blijft voelen". Dat geldt volgens hem voor de drie grote confessonele partijen. Men wil in de probleemstelling en presentatie zijn eigen partij her kennen. Dat gaat ook om een eigen lijst voor de verkiezin gen met namen waarmee men zich emotioneel verbonden voelt. LIMA (A.F.P.) Augusto Zim merman, woordvoerder van de Peru viaanse president, heeft nog onvol ledig cijfermateriaal bekendgemaakt over de aardbeving. Twaalf dorpen en steden zijn van de kaart geveegd en ruim 200 agglo meraties, met een inwonertal van 200 tot 100.000, zijn geheel of gedeel telijk verwoest. Het getroffen gebied bevat vier departementen met een totale oppervlakte van 128.700 vier kante kilometer, waarin volgens sta tistieken uit 1961 3.470.000 mensen woonden. Zoals al diverse malen ge meld heeft de aardbeving aan 50.000 mensen het leven gekost. In totaal zijn er 800.000 slachtoffers. LELYSTAD (ANP) De leden van het Progressief Akkoord in Le lystad het eerste PAK dat in Nederland een meerderheid in de gemeenteraad heeft behaald zijn van mening, dat de progressieve po litiek in Nederland „een duwtje van onderop" nodig heeft. Dit om tot verdere bundeling te komen, die op tijd komt voor de aanstaande Tweede Kamerverkiezin gen. In een manifest richten deze PAK-leden zich tot wat wij noemen „de kleine politiek". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de TNO opdracht verleend een onderzoek in te stellen naar zgn „ozonisatoren". Onder deze naam worden appara ten begrepen welke in staat zijn de lucht te zuiveren in kamers, con greszalen, bioscopen etc. Er is n.l. op twee fronten twijfel ontstaan over het gebruik van deze ozonisatoren. Enerzijds twijfelt men in weten schappelijke kringen aan de wer king. Anderszijds vraagt men zich af of er aan het gebruik van deze apparaten hygiënische bezwaren zijn verbonden. (ADVERTENTIE) De enige ontdekking van gister morgen (reeds lang verleden tijd, maar een kniesoor die daar op let) was dat de stemming onder het volk van Nederland enigszins „gedrukt was om in beurstermen te spreken. En ik vraag me dan af hoe dat komt. Door de warmte? Nee, want die maakt slechts loom. Door de spaar zame wolken? Nee, want die vinden de meeste aardlingen op dit moment eigenlijk best prettig. Kortom, we komen er niet uit. Gelukkig trad er tegen het einde van de dag een fors herstel op; de koersen liepen sterk op en daarmee het humeur van de meesten. Maar ik moet bekennen dat het met mij 's morgens al niet veel beter was gesteld. En ik weet wèl wat daar de reden voor was: de tv-uitzending van de voetbal, donderdagavond. Daarom vallen we meteen met de deur in huis. De doordravers-prijs van deze week gaat naar: De Mexi caan (neem ik aan), die er als enige gediplomeerde (neem ik aan) came raman ter wereld in slaagt alléén onduidelijke beelden op de beeldbuis te produceren en het Mexicaanse (voetbal)publiek, dat zo ongeveer het onsvympathiekste ter wereld is. Mechicanes! Premier De Jong heeft de komst van de kabouters genoemd: een vleugje parfum in de spruitjeslucht van de dagelijkse politiek. Vraagje aan mevrouw De Jong: zou zij niet eens wat meer variatie in het menu willen aanbrengen? P. Merseburger (tv-jourmalist): „Meneer Strauss, wat is het alterna tief van de oppositie voor de Ost- politiek van de regering-Brandt?" Frans-Josef Strauss (oud-minister) „Een alternatief, meneer Mersebur ger? Een alternatief van kiespijn, weet u wat dat is? Geen kiespijn.... dag meneer Merseburger." Arafat: in de Mos-kou staan. Met de nieuwe vereniging gaat hel goed, kan ik u meedelen. Alleen de aanmelding van donateurs verloopt wat stroef. De voorzitter van de TBV- DVDEDKA, ADLVEZVMP verzekert u echter dat de strijd wordt voort gezet. Donateurs of geen donateurs. De Westduitse ambassadeur Holle- ben is ontvoerd. Als dat maar geen Kurz-Leben wondt! En daarmee is ook een eind geko men aan deze week. Volgende week zijn we er weer. Kijk inmiddels wat uit in het verkeer. Het zou jammer zijn als we elkaar niet meer konden ontmoeten. MERIJN. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM Het Rotterdamse raadslid mr. dr. S. W. Couwenberg hejtit b. en w. van de Maasstad schriftelijk gevraagd, waarom het be kende indertijd aan Vermeer toege schreven schilderij van Han van Mee geren, De Emmaüsgangers in een de. pot wordt gehouden. „Museum Boymans Van Beuningen stelt het schilderij niet tentoon, on danks het advies en aandringen van enkele commissie het schilderij niet langer aan de publieke belangstel ling te onttrekken", aldus het raads lid. AMSTERDAM (ANP) Het me disch tuchtcollege in Amsterdam heeft een arts een waarschuwing gegeven, omdat hij opductie heeft doen verrichten op een patiënte na haar overlijden zonder daartoe toe stemming te vragen aan haar naaste familieleden. De arts, die in oplei ding was voor internist, heeft naar de mening van het college door het achterwege laten van het vragen van een dergelijke toestemming het vertrouwen in de medische stand ondermijnd. Weliswaar had de arts vooraf gaand overleg gepleegd met een in ternist die zijn opleiding leidde, en zich gevoegd naar diens omvattin gen daaromtrent, doch z-lks neemt niet weg dat hij voor zijn beslissing geheel zelfstandig verantwoordelijk is, aldus het college. Voor lijkopening of gedeeltelijk Dntleding is vergunning van de echt genoot of naaste familie vereist. Af gezien hiervan geldt echter, zo meent het tuchtcollege, dat het vra gen van toestemming voor een op ductie aan de naaste familieleden in het algemeen als passend wordt be schouwd, omdat aantasting van een stoffelijk overschot hoogstpersoon lijke gevoelens van deze familiele den kan kwetsen dan wel als strij dig met godsdienstige overtuiging kan worden ervaren. Het college signaleert hier een duidelijk conflict tussen de eisen van uitoefening van de medisch we tenschap en de gevoelens van naas te belanghebbenden.

de Stem | 1970 | | pagina 13