SPATADEREN Schoonheid begint onder de huid Boerderijtjeszomerhuisjes en woonboten Knalrood voor lip en nagel Nieuw materiaal van Jan Kamphuis Kleurenexpert NIEUWE HAMOL-SER STEEDS MEER KRUIDEN UIT EIGEN TUIN INFORMATIE OORSPRONG A-SOCIAAL? (Van onze redactie-wetenschap) Spataderen zijn aderen die plaatse lijk uitgezet zijn. Ons bloedvatstel sel bestaat uit slagaderen (die het bloed van het hart naar de rest van het lichaam leiden) en aderen of aders die verantwoordelijk zijn voor de terugvoer van dat bloed naar het hart toe. Deze laatste kunnen dus door om standigheden plaatselijk verzwak ken en dan ontstaat een spatader of een net van spataderen. Mensen met aangeboren zwak (weinig elastisch) bindweefsel hebben een relatief grote kans om dergelijke spataderen of aambeien (dat zijn spataderen in de endeldarm) op te lopen. Vooral als ze veel moeten staan en er dus min of meer regelmatig een behoor lijke druk op de wanden van de bloedvaten ontstaat is de kans op een plaatselijke wand verzwakking relatief groot. Ook bij zwanger schappen,. wanneer de benen meer te dragen hebben dan normaal, ont staan vaak spataderen. Door de verhoogde bloeddruk zet het bloedvat uit omdat het de druk niet meer aankan, de kleppen die in dit bloedvat zitten kunnen zich daardoor niet meer sluiten en door de zwaartekracht zakt veel bloed terug naar beneden. Op de wanden van de been-aderen komt dan een enorme druk te staan. Elke zwakke plek in het been-aderstelsel komt veel verder réiken dan alleen maar een ontsiering. De huid die lager de spatader ligt wordt namelijk normaliter slecht gevoed en door deze „ondervoeding" ontstaat heel gemakkelijk eczeem, elk wondje dat naar aanleiding van dit eczeem ontstaat (bijvoorbeeld door krab ben) is bijzonder gevaarlijk want dergelijke wondjes genezen niet meer, maar hebben de neigin^ zich uit te breiden. Op deze manier ont staat beenzweer. De zieke, uitgezette ader moet dus bij voorkeur worden verwijderd. Indien dat noodzakelijk is zal de chirurg ook de verbindingen van die spatader met andere bloedvaten afbinden, want de kans op het ont staan van nieuwe spataderen na het verwijderen van de oude is niet ge heel denkbeeldig. Het inspuiten van spataderen is alleen zinvol bij klei ne aandoeningen, bij spataders dus van geringe omvang. Door een der gelijke inspuiting ontstaat een stol sel in de spatader waardoor deze wordt verstopt en de druk dus wordt weggenomen. Verdwijnt een dergelijk stolsel om een of andere reden dan herstelt de spatader zich natuurlijk weer. Elastieken kousen geven wel steun aan de verzwakte ader, maar vormen op zich geen genezing. Soms wordt die spatader door zo'n elastieken kous zelfs gro ter. king van deze plant, waarin de naam Hamol is terug te vinden. De apothe keres verloor echter spoedig haar man en bij de voortzetting van het bedrijf werd zij bijgestaan door een aangetrouwde Zwitserse neef, dr. Paul Zondier senior, die nu president van Hamol is. In 1928 werd de „Hamol Aktiengesell- schaft" in Zürich opgericht. De re- search-afdeling was de eerste voor de tweede wereldoorlog, die de beteke nis erkende van de vitaminen toepas sing in de cosmetica. Nederland werd in 1938 het eerste exportland van Hamol en tien jaar later werd hier de produktie ter hand genomen en sinds 1959 is er een ei gen fabriek in Mijdrecht. uiteraard eveneens onder hoge druk te staan en bij de bovengeschetste zwakte kan dat dan leiden tot een verbreding van de ader en dus tot een spatader. Als de aderen in de buurt van de zieke ader nog helemaal intact zijn kan men een dergelijke spatader het best bestrijden door hem te verwijderen, de andere aderen kun nen de functie van de spatader dan wel overnemen. Behandeling van een ernstige spatader is in ieder ge val erg wenselijk want de gevolgen van een dergelijk euvel kunnen Er zijn weinig schoonheidsspecia listen die wereldfaam hebben, maar een er van is Gil, beter be kend onder de paam Jet Set die hij in Rome kreeg. Hij is ruim 8 jaar geleden in dienst getreden bij Max Factor en sinds twee jaar werkzaam als „beauty director In ternational". Gil is geboren in België en 29 jaar oud. Hij spreekt vloeiend Frans, Italiaans en Engels. Vanaf zijn jonge jaren heeft hij zich voor opmaken geïnterésseerd en zich er ook mee bezig gehouden. De facetten van de huidverzor ging heeft hij bestudeerd samen met een Zwitserse schoonheids specialist die op het ogenblik in Parijs werkt. Hierna is hij naar Londen vertrokken om zich te trainen in make-up en theater make-up. Toen hij goed en wel weer terug kwam op het vasteland nodigde de kleindochter van Max Factor, Barbara Factor hem uit in haar salon te Rome, visagist te worden. Langzamerhand heeft hij daar naam gemaakt onder filmsterren, zoals Liz Taylor en Ira von Für- stenberg, andere rijke grootheden en mode-huizen. Hij heeft zich vooral toegelegd op de ontwikke ling van de kleur, speciaal die van de oog-make-up. Volgens hem wordt knalrood de nieuwe tint voor lippen en nagels van het ko mende seizoen. Max Factor is op de markt ver schenen met een lipstick, die in een andere lipstick zit. De kern is zo crèmig en zacht dat hij nooit op zichzelf zou kunnen staan en daarom een stevig omhulsel heeft gekregen. Het voordeel is dat de lipstick, eenmaal aangebracht, vochtig blijft en niet korrelt. Deze Ultralucent Crème Centre Lipstick is in 12 tinten verkrijg baar en kost 8,95. Meester Gil bij het opmaken van Ira von Fürstenberg Rond het thema „schoonheid begint onder de huid" heeft dr. Paul Zondier junior uit Zürich een nieuwe serie cosmetische huidverzorging van Hamol ge presenteerd onder de naam Subcutan. De serie omvat vijf produkten die voldoende zijn voor een volledige huidverzor ging, welke bestaat uit: reini gen - voeden - stimuleren - be schermen. De preparaten zijn bij een juist gebruik voor alle huidtypes te gebruiken. De serie omvat een soft cleanser (reinigingsmilk voor de avond), een voedende nachtcrème, een tonic (voor 's morgens), een moist (een halfvloeibare dagcrème) en een dag crème die de nieuw ontstane huidcel len voorziet van een plus aan vocht. Dr. Paul Zondier junior was van me ning, dat het personeel van een zaak in cosmetische middelen de klant deskundige voorlichting moet kunnen geven, omdat uit onderzoekingen duidelijk gebleken is, dat een groot aantal vrouwen weinig of niets af weet van huid- en lichaamsverzor ging. De werking van de Subcutan- preparaten is speciaal gericht op de onderste huidlagen. De prijzen varië ren van 14,50 tot 17,50. De Hamol AG is eigenlijk van oor sprong een Nederlands bedrijf. In 1912 vervaardigde een Nederlands apothekers-assistente in samenwer king met haar Zwitserse echtgenoot een verzorgingszalf voor de handen, waarbij gebruik werd gemaakt van het extract van de geneeskrachtige Hamamelis-plant. In Nederland was deze plant al eeuwen bekend, want ook de Oost-Indië-vaarders maakten reeds gebruik van de heilzame wer- TWEEDE (Van onze modecorrespondente) Met de regelmaat van de klok verschijnen er nieuwe materia len in de handel. Zelfs vak mensen zien door de bomen het bos vaak niet meer en voor de consumenten wordt het hele maal ondoenlijk aan de buiten kant te beoordelen of de kwa liteit van een kledingstuk ja dan nee goed of slecht is. Een van deze materialen heeft de mooie naam „India" meegekregen en wordt vervaardigd door het kunst stofconcern Hornschuch in Parijs. Het voelt zacht aan lijkt wel enigszins op imitatie suède en be staat uit een tricot weefsel met een klevende bovenlaag waarop een ge mengde vezelmassa (katoen en ny lon) is bevestigd die er niet meer af kan. De stof in verschillende kleuren is voorzien van een slangenhuid of een krokodil-patroontje, die het best tot zijn recht komt in de natuurlijke tinten bruin en grijs. De ontwerper Jan Kamphuis had men gevraagd enkele modellen van het materiaal te maken, die op een showtje in Amsterdam werden ge toond. Ze waren geconfectioneerd door Hanett in Schoonebeek en vie len eerlijk gezegd bitter tegen. Wat te zeggen van een slecht zitten de midi-rok met een battle-dress jas je dat niet paste en van een midi- lange bruine jas met sportieve snit Voor het overige werden diverse lak- jassen getoond gemaakt van een niet nieuwe kunststof met slangen patroontje en in effen tinten. Kamphuis maakte ook, verschillende overgooiers boven en onder de knie een enkel hansoppak met bandjes over de schouder en een pak met driekwart jas op een midi-rok. Het meest aardige waren enkele lan ge pantalons, die soms met een pas sende spencer waren uitgerust. Ondanks het optreden van een echte peyton kan men over de kleding ver der beter zwijgen Steeds meer Nederlanders prefereren voor vakantie en weekenden de „tweede wo ning". Men schat dat er mo menteel ruim 250.000 Neder landers zijn, die een tweede huis bezitten waar ze de va kantie gedurende de zomer maanden doorbrengen en ge durende de weekends naar toe trekken. Dat tweede huis is een klein bungalowtje, een zomerhuisje van hout of steen, een woon boot of een boerderijtje. Daar naast zijn er zeker het dub bele aantal Nederlanders, dat een „tweede huis" kent in de vorm van een caravan of gro te kampeertent, die geduren de een geheel seizoen, vaak beginnend met Pasen en ein digend begin oktober, op een vaste plaats staat. Het doel van het tweede huis is eenvoudig: men wil zich in alle rust ergens terugtrekken, weg van de dagelijkse beslommeringen, „ge nieten van de buitenlucht", prutsen en knutselen, hetgeen bij de man inhoudt dat hij het huisje of boer derijtje vertimmert tot een soort paleisje, gras maait en dergelijke, terwijl de vrouw veelal meehelpt en daarnaast een tweede huishou den moet runnen, zij het een stuk eenvoudiger. Wanneer ze dat niet doet, raakt ze overspannen, want twee huizen kraakhelder houden is vanzelfsprekend ondoenlijk. De meningen over het „tweede huis" in een periode dat nog steeds woningellende bestaat, getuige de nodige huizen die wekelijks ge kraakt worden en de grote wacht lijsten met woningzoekenden, lopen uiteen. Er zijn mensen die het bezit van een tweede huis a-sociaal ach ten; in dat tweede huis had beter een ander gezin dat géén goede woning bezit, of helemaal nog geen huis heeft, kunnen wonen. Die gedachte is begrijpelijkzeker wanneer dat tweede huis" aan een boulevard langs de kust staat in de vorm van een flat, die door de ei genaar liever voor driekwart jaar voor f300in de week verhuurd wordt aan belangstellenden dan voor f200,voor permanente be woning. Maar wanneer dat „tweede huis" bestaat uit een boederijtje er gens in de Achterhoek, Twente, U- trecht, Brabant of Drente, waar niemand belangstelling voor heeft, omdat het bouwvallig is en ver van de „bewoonde wereld" afligt; wan neer dat tweede huis bestaat uit een uit houten planken opgetrokken zomerhuisje of een stenen bunga- lowjte, zo'n 10 km verwijderd van het dichtsbijgelegen dorpdan zal daar moeilijk bezwaren tegen ge maakt kunnen worden. Er zijn mensen die in enkele jaren een bouwvallig boerderijtje, dat wanneer ze het niet gekocht had den ongetwijfeld gesloopt zou zijn, in hun vrije uren weten om te to veren tot een soort villa. Ze komen er, in hun vlucht uit de stad, we kelijks en in hun vakantie; voor hen geen verre autoritten, trein- of vliegreizen naar het buitenland. Ze genieten van de landelijke sfeer en de rust van hun omgeving. Sommigen kunnen het financieel ge makkelijk aan; er zijn ook mensen die vijf jaar niet op vakantie zijn gegaan, het vakantiegeld op de bank hebben gezet en nu zo'n bun galowtje of boerderijtje hebben ge kocht. Het enige probleem voor de man is: hoe kom ik er met de auto het gemakkelijkst en het snelst; voor de vrouw: hoe kook ik het gemakkelijkst, kan ik tegen een mier die over tafel loopt en vooral: weet ik de kinderen bezig te hou den Want die kinderen zijn vaak snel uitgekeken; voor hen zijn de knotwilgen, de sloot met kikkers en het aardige kalfje leuk bij de eerste kennismaking, maar wanneer ze er een tweede of derde keer komen, verlangen ze vaak iets anders, ten zij, door ze op een of andere ma nier bezig te houden, spelenderwijs buiten én binnen (want het is niet altijd mooi weer) die behoefte op tijd voorkomen wordt. Pa hoeft geen tv, maar de kinderen wel. Ma moet het meegebrachte vlees bewa ren in een ijskast. Etc. etc. Een tweede huis bezitten is dus erg leuk; het houdt de Nederlander in eigen land, maar het heeft ook be zwaren. De belangrijkste: hoe komt men er En betekent het voor de vrouw ook vakantie en vrije tijd of wordt het voor haar nog meer wer ken, poetsen, koken, kinderen bezig houden en wassen Tuinkruiden verheugen zich tegen woordig steeds meer in de toenemen de belangstelling van de huisvrouw. Vooral in zuidelijke landen heeft men altijd veel gebruik van kruiden, zoals rozemarijn, basilicum, salie, marjolein en tijm, gemaakt. Ook in onze streken kwamen vroeger in vele tuinen aparte hoekjes kruiden voor, maar de handel op de Oost heeft ze in de keuken verdrongen door peper, nootmuskaat en kruidnagel. Wie toch weer het verse goed in ere wil herstellen, moet niet bang zijn te experimenteren. Dit kan heel makke lijk aan de hand van een brochure die door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding is uitgegeven met als titel „Tuinkruiden" en die voor 35 cent te krijgen is. In het boekje staan naast vele recep ten van tuinkruiden ook de kweek- wijze en de manier waarop ze te gebruiken zijn. Tekeningetjes van de kruiden illus treren het geheel. Men kan ze gemakkelijk zelf kweken in een apart stukje van de tuin en de laagblijvende kleine planten kun nen zelfs in een bloemenbak, op het balkon of in de vensterbank. Tuin kruiden stellen geen hoge eisen aan de grond, zij verlangen alleen een lichte standplaats.

de Stem | 1970 | | pagina 9