Russische coach: Geen angst voor Belgen ikers GOETHALS„ALTIJD OP WINST SPELEN RIEK Schot Davidson mogelijk arbiter in de eindstrijd Uw salaris via de Boerenleenbank Boerenleenbank W.k. op televisie brengt wereld in rep en roer Van Himst misschien reserve Didi heeft problemen Van Moer: nog even wachten BESCHEIDEN BELONING WANEN INDRUK VERDWAZING Engeland niet bang voor Brazilië >PARATEN CADEAUS ABRIEK iAAKING - •- - 20 ZATERDAG 6 JUNI 1970 he gloei- en metaalwaren 01180-6151 alcafures voor pelmaker zijn, waardige vak- ersj, zijn wel- r een verdere igsorganen. worden mei d gemaakt en trekstempels gstempels, be- hines. et vooruitzicht n ouders van Middelburg lad der gemeente Mid- ng van 1 juni 1970 heeft itomatenverordening. ïgaande heden geduren- i ieder ter inzage op de (kamer 2, bovenverdie- ening treedt in werking van haar afkondiging. ithouders voornoemd. PUEBLA De Belgische voetbal ster Wilfried van Moer wil tot na de zaterdag te spelen wedstrijd tegen Rusland wachten alvorens enige in ternationale faam voor zijn woens dag geleverde prestatie te aanvaar den. Van Moer maakte twee van de drie doelpunten in de wedstrijd te gen El Salvador in groep 1 van het negende toernooi om het wereld kampioenschap voetballen. In zijn land geniet hij grote populariteit en ook elders in Europa is hij goed bekend, omdat hij talloze malen aan interlandwedstrijden heeft deelgeno men, Toen een fotograaf hem don derdag in zijn hotel verzocht om voor een speciale foto te poseren, weigerde hij. „Ik wil geen ster zijn, omdat ik nu toevallig in een wed strijd goed gespeeld heb", zei Van Moer tegen de fotograaf. „Ik wacht liever tot na de wedstrijd tegen Rusland. Kom maar terug als ik dan i geluk heb en goed speel. Dan poseer l ik". j (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-STAD De spelers van I het Peruaanse elftal, dat zo'n opval- I lende zege op Bulgarije behaalde na aanvankelijk met 20 te hebben achtergestaan, zijn voor deze presta- I tie niet erg vorstelijk beloond. De I spelers ontvingen een bonus van zeshonderd gulden, welke toch niet in overeenstemming is met het feit, i dat deze 32 zege zo goed als zeker [een plaats in de kwartfinale garan- I deert. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-STAD Het Belgische nationale elftal ziet de wedstrijd van vanavond tegen Rusland met gemengde gevoelens tegemoet. Het Russische speltype ligt de Belgen niet. Dat hleek niet alleen in voor gaande twee ontmoetingen tussen de nationale ploegen van beide landen in 1967 te Brussel en in 1969 te Moskou; Rusland won beide keren met 10 maar tot die conclusie kwamen onze zuiderburen afgelopen zondag na het zien van de wedstrijd MexicoRusland an dermaal. Trainer Raymond Goethals heeft zijn maatregelen waar schijnlijk al getroffen. Het ligt voor de hand, dat hij zijn spelers op dracht zal geven de Russen te laten komen en door middel van snelle uitvallen te trachten de ijzersterke Russische defensie te verrassen. Voor alles zullen de Belgen echter proberen een nederlaag te voor komen, want hij een gelijk spel stijgen hun kansen op een plaats hij de laatste acht behoorlijk. Immers België beschikt toch wel over een zo sterke ploeg dat het bepaald niet hoeft op te zien tegen de ontmoe- moeting met de Mexicanen volgende week donderdag. Door de 30 zege op El Salvador bezet België de eerste plaats in groep 1 met twee punten. Daarop volgen Mexico en Rusland met elk een punt, en El Salvador met nul punten. Coach Raymond Goethals was te vreden over de overwinning, maar vond deft zijn spelers met een beetje meer geluk een hogere score hadden moeten bereiken. Voor hem staat de opstelling tegen de Russen praktisch vast. „Wij weten dat de Russen een sterke ploeg hebben, maar wij zijn niet bang voor hen. Wij zijn ook sterk. Ik hoop dat het een goede wedstrijd wordt". Hij weigerde zich aan voorspellingen te wagen. Wel wilde Goethals nog zeggen dat de overwinning van woensdag veel voor zijn ploeg had betekend „Wij hebben nu meer hoop op het berei ken van de kwartfinales", zo zei hij. GAVRIL KATCHALIN DOCKX (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-STAD De scheidsrech ters in de wereldkampioenschappen zijn veel meer geworden dan die mannetjes in het zwart in het mid den van het veld, gewapend met Vooruitlopend op andere wedstrij den in zijn poule, voorspelde Goet hals dat Mexico zondag van EI Salvador zal winnen, hoewel de Sal- vadorenen over goed spelersmateri aal beschikken. Vooral middenveld spelers en keeper Magana hadden een goede indruk op hem gemaakt. Als België zaterdag wint van Rus land, zal Goethals in de laatste wed strijd tegen Mexico niet op een ge lijk spel gokken en zo de kwartfina leplaats veilig stellen. „Ook dan", zei Goethals, „zullen de Belgen op winst spelen, zoals zij altijd doen" De Belgische aanvaller Pol van Himst was niet erg te spreken over zijn prestaties in de wedstrijd tegen El Salvador. „Ik kan veel beter", zei hij, „ik miste een paar duidelijke scoringskansen, wat ongewoon voor mij is". De Russen waren niet onder de indruk van het Belgische succes ge komen. Een official vond El Salva dor maar zwak, en de Belgen ook niet al te sterk. „Willen zij ons verslaan, dan zullen zij heel wat meer doortastendheid moeten to nen". Coach Gavriel Katchalin hield het er echter op dat het een moeilij ke wedstrijd wordt. Wil Rusland een ronde verder komen, dan zal het moeten winnen. Katchalin achtte het waarschijnlijk dat hij enige wijzi gingen zou aanbrengen in de ploeg, die zondag de openingswedstrijd heeft gespeeld, maar hij wilde niet zeggen wie de nieuwe uitverkorenen zouden zijn. Hij was van plan, pas een half uur voor het begin de opstelling bekend te maken. Verwacht wordt dat Goethals de tegen El Salvador allerminst impo nerende ploeg op enkele plaatsen zal wijzigen. Om de verdediging sterk te maken wordt een taktisch concept met vijf verdedigers en vier mid denvelders verwacht. Aangenomen wordt, dat Lambert als eenzame spits zal fungeren, Lambert raakte woensdag weliswaar licht geblesseerd, maar hij was don derdag al weer bijna fit. Op het middenveld krijgt de jonge Ander- leeht-speler Maurice Martens wel licht een kans. Of zijn clubgenoot Pa>ul van Himst ook van de partij zal zijn werd gistermiddag nog be twijfeld. Van Himst bleek in de wedstrijd tegen El Salvador nog ver van zijn beste vorm te zijn verwij derd. Anderzijds is het niet waar schijnlijk dat Goethals de aanvoer der van zijn ploeg zal laten „val len". Wilfried van Moer, Belgiës voetballer van het jaar, is er van overtuigd dat hij en zijn medespe lers het tegen de Russen kunnen klaren: „Hoe sterker de tegenstan der, des te beter spelen ook wij. Ik geloof stellig dat wij de Russen aankunnen". ^--H -r Si fry,, - 1 'T - P T~ Waartoe sportverdwazing overi gens toe kan leiden bleek gisteren weer eens in Mexico-stad. Een Belgische supporter, die ken nelijk geen raad weet met zijn frankskes, stelde de spelers van de nationale ploeg bij het bereiken van de laatste acht twee appartementen in Spanje in het vooruitzicht. Voor de halve finale heeft de man dat aantal verdubbeld, terwijl op plaat sing in de eindstrijd niet minder d&'n acht woningen staan. De spelers van de Belgische formatie reageer den nauwelijks toen hen de toezeg gingen werden gedaan. Zij zeiden alleen, dat wanneer de man zijn beloftes nakomt, zij de appartemen ten zullen doorverkopen of verhu ren. (ADVERTENTIE) »210 Daar is alles voor te zeggen, Want aïs het eenmaal zover is, dat ook Uw salaris via een bank betaald gaat worden, zit U goed met een Privêrekening bi] de Boerenleenbank. Omdat daar 'n aantai extra voordelen aan vastzitten, die U een hete hoop zorg kunnen besparen. l.een nt a cVBcl salaris extra Als U regelmatig Uw salaris ontvangt via een Privêrekening bij de Boerenieenbank, hebt U de mogelijkheid een maand salaris extra op te nemen. 2. een Persoonlijke Lening Onverwachte grote uitgaven kunnen 't U niet meer moeilijk maken. Omdat U een Privêrekening bij de Boerenleenbank hebt. Dan kunt U een Persoonlijke Lening sluiten vanaf f 500,- tot 5.000.-. 3» een hypotheek tot»0% Een eigen buis is nu binnen Uw bereik. Houders van een Privêrekening kunnen een hypotheek krijgen tot zelfs 90% van de taxatiewaarde van het te kopen huls. en bovendien Alle voordelen van salaris ontvangen via de bank. 3%% rente. Gemakkelijke, veilige betaalcheques. Uw betalingen voikomen kosteloos voor U verzorgd door de Boerenieenbank. De vriendelijke bank met de ongedwongen sfeer, dicht bij U in de buurt. Met alle bankzaken „onder één dak". De hele dag open (meestal ook nog op éen avond in de week). de bank voor iedereen ■;gmm 1150 vestigingen .-'■-•■■'—rV-i LONDEN (AP) De wed strijden om het wereldkampioen schap voetballen in Mexico doen de theeverkoop in Engeland sterk toenemen, in Spanje stij gen de elektriciteitsrekeningen tot gróte hoogte en in West- Duitsland neemt het aantal ru zies tussen echtparen enorm toe. Van Manchester tot München, van Milaan tot aan Madrid blij ven miljoenen Europeanen uren later op om de wedstrijden voor de wereldbeker te kunnen zien op de televisie. „Tegen de tijd dat de wereld kampioenschappen voorbij zul len zijn (op 21 juni) zal het hal ve continent versuft en met roodomrande oogjes van het te levisie-kijken naar zijn werk toe strompelen',' klaagde woensdag een Britse bankdirecteur ter wijl hij een geeuw onderdrukte vanwege het tot één uur 's nachts opblijven om te kijken naar de wedstrijd Brazilië-Tsjechoslowa- kije. 9 In West-Europa worden de meeste wedstrijden rechtstreeks vanuit Mexico uitgezonden. In de Sov jet-Unie worden de wed strijden op de beeldband opge nomen en later uitgezonden maar zelfs daar zendt de radio 24 uur van de dag de standen in Mexico uit. Engelse winkeliers melden dat na vijf wedstrijden de huis vrouwen veel meer thee en drank in huis halen ten gevolge rnn het laat opblijven om naar ie televisie te kijken. t De elektriciteitscentrale in Madrid meldt dat door de tele visietoestellen, die tot laat in de nacht aan blijven staan, het elek- riciteitsverbruik enorm is toe genomen. In Engeland nam de verbruikte elektriciteit in een wcht toe met 2 miljoen kilo- vatt-uren, genoeg om twee ste len van de grootte van Birming- iam (met een bevolking van 1 niljoen) te verlichten. Een opiniepeiling in West- Duitsland heeft aangetoond dat >en op de vier vrouwen er over daagde dat haar echtgenoot zo aat opbleef om naar de wed- ■trijden op de televisie te kijken, in een commentaar op het West- iuitse onderzoek vroeg een Lon- dense krant zich bezorgd af wat voor invloed heeft de we reldbeker op het gezinsleven?" o Sommige zakenlieden vrezen dat door het tekort aan slaap van de sportliefhebbers het ab sentisme op kantoren en fabrie ken zal toenemen. „Een groot aantal mensen kwam vanmorgen alleen maar naar zijn werk om over de voetbalwedstrijd van qisteravond te spreken met zijn vrienden", klaagde een leiding gevend functionaris. „Iedereen op kantoor ziet er uitgeput uit." Alleen al in Groot-Britannië zenden de twee televisiemaat schappijen 120 uur voetballen van de wereldkampioenschappen uit. Het waterverbruik is een an der probleem. Ambtenaren van de loaterleiding van de stad Co ventry zeiden dat doordat alle televisiekijkers aan het einde van de wedstrijd tegelijkertijd hun toilet doortrekken, de wa terleiding een zeer grote druk te verwerken krijgt. De farmaceutische fabriek van dr. A. Wander GmbH in Frankfurt heeft speciale ver schuivende werktijden ingesteld voor de duur van de wereldkam pioenschappen. De 43 werkne mers kunnen tot 10.30 uur zelf beslissen hoe laat zij op hun werk willen komen en maken dan oucTuren om dit weer goed te maken. Sommige Britse scholen zet ten de televisie aan tijdens de lunch, zodat de leerlingen naar de herhalingen van de wedstrij den kunnen kijken. De school leiding hoopt dat dit de leerlin gen er toe zal weten te brengen om op tijd naar bed te gaan in plaats van na middernacht op te blijven om naar de wedstrijden te kijken. Het hoofd van de Londense Samuel Pepys School voor jon gens van 12 tot 18 jaar zei: „De meeste jongens zien eruit als of zij hun oogleden open houden met lucifers." „Ik ben volstrekt niet geïn teresseerd in voetbal, maar ik heb wel naar alle wedstrijden gekeken", gaf een Britse zaken man toe. „Voor onze jongens, die daar in Mexico knokken om te winnen, zou ik mij een schoft voelen als ik naar bed zou gaan en niet naar ze zou kijken." In Frankrijk is de belang stelling voor de wereldkampioen schappen sterk afgenomen na de uitschakeling van het Franse elftal, maar in Italië schatte men dat een tien miljoen mensen tol twee uur 's nachts waren opge bleven om naar de wedstrijd Italië - Zweden te kijken. Zij hielden alle andere mensen ook nog uit hun slaap", klaagde Fer- dinando Sebastiani uit Rome. ,Mijn hele flat was een groot televisietoestel, vol lawaai. Elke tv in het gebouw stond aan en alle ramen stonden open." 9 Andro Spadi, die 26 jaar oud is, ging deze week drie weken met vakantie, maar hij weigerde met zijn vrouw en drie kinderen mee te gaan naar de badplaats Hij bleef thuis bij de buis. De staatstelevisie herhaalt elke wed strijd 's middags, zodat ook ar beiders, die 's nachts werken, de wedstrijden kunnen zien. fluit, notitieboekje en potlood. Ze zijn nu het centrale onderwerp van gesprek in de nabeschouwingen als gevolg van de harde lijn, die zij in opdracht van de FIFA moeten vol gen. De twee meest ervaren internatio nale referees, die hier fluiten, zijn de Westduitser Kurt Tschenscher en de Schot Bobby Davidson. Voor bei den is het hun derde wereldbeker toernooi. Davidson is geprezen voor de wij ze waarop hij zich niet in de war liet brengen door het acteren van enige spelers van Uruguay in de wedstrijd tegen Israël. „Get up", schreeuwde de harde Schot als spe lers beweerden dat ze benen hadden gebroken. Hij weigerde de trainers er bij te laten en binnen enkele se conden begrepen de spelers hem, stonden op en begonnen weer te spe len. De vroegere internationale scheids rechter Leo Goldstein van de Ver enigde Staten zei over Davidson dat hij had bewezen dat het Zuidameri- kaanse toneelspelen in de huidige kampioenschappen geen effect zal hebben. Hij zij: „Bobby is zowel een harde als voortreffelijke scheids rechter. De spelers dienen te beseffen dat hij voor 150.000 mensen heeft gefloten tussen Glasgow Celtic en Glasgow Rangers. Hij doorziet de trucs. Hij kent zijn vak en de hemel sta een speler bij die zich hatelijke of brutale opmerkingen tegenover hem zou veroorloven. Nu Tschenscher de openingswed strijd heeft gefloten zal de finale wel aan Davidson worden toegewezen", zei Goldstein. GUADALAJARA De Engelse back Keith Newton heeft gisteren zijn geblesseerde knie getest en zei dat hij hoopte zondag weer fit te zijn voor de belangrijke wedstrijd tegen Brazilië. De andere Engelse back Terry Cooper deelde mee dat zijn gekwet ste teen weer geheel genezen was en dat hij zeker mee kon spelen. Beiden raakten dinsdag geblesseerd in de wedstrijd tegen Roemenië. Volgens de Engelse trainer Harold Sheperdson „reageert Keith goed op de behandeling en zijn wij vol goe de hoop dat hij zondag fit zal zijn". Newton zei dat hij niets had gezien om bang te worden in de 41 overwinning van Brazilië op Tsje- ehoslowakije. Hij voegde daaraan toe: „Wij zullen hen veel scherper dekken dan de Tsjechen hebben ge daan". (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-STAD De trainer van Peru ,Didi, heeft zorgen. Niet omdat hij kampt met geblesseerde spelers, maar wel om het feit dat hij niet weet hoe hij Brazilië moet ontlopen voor de halve finale. Didi redeneert als volgt: „Wan neer Brazilië als eerste eindigt in zijn groep, moet Peru dat ook doen. Wij moeten ons dan tot het uiterste inzetten tegen Rusland. Wordt Bra zilië echter tweede, dan moeten wij ook tweede worden". Dat zou dan betekenen dat Peru vrijwillig de zege op 10 juni zal laten aan Rus land. „Brazilië en Peru spelen het zelfde voetbal, bovendien moet een van Zuid-Amerikaanse ploegen ver liezen, wanneer wij tegen elkaar komen in de halve finale, en dat past ons geen van beiden", aldus een bezorgde Didi.

de Stem | 1970 | | pagina 21