DRIE JAAR NA JUNI-OORLOG BLIJKT: Optimisme groeit bij Arabieren N.-Korea boort schip in de grond Onrust verwacht in N.P.S. na overlijden Penge! TOESTAND IN BI A ERA „ONBEVREDIGEND" Belinfante houdt been stijf W erkloosheidscijf er daalde weer verder W erkspoor BOMALARM OP SCHIPHOL Nieuw initiatief bundeling progressieven is nodig Jongen onder melkkar Commentaar Duidelijk gefaald «log even ver Bar Lev frankrijk doet weer iee in WE U OOK POOLS VLIEGTUIG GEKAAPT Runderhloed tegen ramen Pan Am Hulpverlening aan Peru komt moeilijk op gang Drs. Aarden J ZATERDAG 6 JUNI 1970 DEN HAAG (ANP) Gisteren is het vijfjarig jongetje R. van Zijl met het hoofd onder een achterwiel van een driewielige melkkar geko men en zo gewond dat het overleed. Het jongetje probeerde op de rijden de melkkar te springen, waarbij hij viel. (Van onze redactie buitenland) CAIRO - TEL AVIV In de Arabische landen is gisteren de verjaardag van de zesdaagse juni-oorlog met Israël gevierd met gebedsdiensten, bijeenkomsten en oproepen voor eenheid in de strijd. In Cairo was een zeer grote menigte samenge stroomd om president Nasser toe te juichen die op weg was naar een moskee in een van de buitenwijken van Cairo. Volgens waarnemers is er een duidelijk optimisme te constateren in Egypte, omdat met behulp van de Russen het getij in de strijd ten gunste van de Egyptenaren is gekeerd. J 4.\» 1 DE gemeenteraadsverkiezingen hebben opnieuw bevestigd, Idaf de regeringspartijen zich weinig Izorgen hoeven te maken over de I kamerverkiezingen van het volgend jaar. De christelijke partijen hebben Izich ongeveer kunnen handhaven; 1 winst was er zelfs voor de VVD. En Ihet allerbelangrijkste de oppositie ■blijft onderling verdeeld en dus on ■machtig. Zoals de kaarten nu liggen blijft ■de huidige regeringscoalitie ook na 1971 aan de macht. Zozeer is poli- jtiek Den Haag daarvan overtuigd, |dat nu reeds binnenskamers onder handeld wordt over de verdeling van de buit van het volgend jaar. Premier-kandidaten worden gewo gen, ministersposten alvast ver beeld. Vooral de chistelijke partijen voe- llen zich veilig. Zij kunnen nog [steeds op een grote aanhang van getrouwen rekenen. Niet geheel ge- jrust is de VVD. Als D'óó landelijk ■neer zou aanspreken dan provin ciaal of gemeentelijk, is het niet on- nogelijk dat de christelijke partijen och liever met D'óó in zee gaan rian met de liberalen. Tenslotte blijft liet moeilijk om met een VVD-blok Jan het been „consequent vooruit strevend" voort te gaan. En de linkerzijde Het PAK lijkt Jen doodgeboren kind. De P.v.d.A. als een zeilschip met weggesla gen roer en masten. De PSP is mgt Be kabouters naar het sprookjés- pand vertrokken en binnen de PPR i een verwoede strijd aan de gang bm de bezetting van de voorzitters- Betel. En dank zij al dit gepietepeu- |er floreert de CPN. Het is niet moeilijk om aan te to nen, dat het kabinet-De Jong op wat terreinen faalt. Even Zichtbaar is het falen van de oppo- |itie. ^RESIDENT Nixon mag dan bewe ren, dat de Amerikaanse inval in Cambodja een groot succes is ge worden, in Amerika wordt niet ge vlagd. De meeste Amerikanen gelo ven namelijk niet in de overwin- Pjng. Er zijn wat voorraden op de fietcong buitgemaakt maar het prootste deel van de Noordvietna- jïiezen en de Vietcong is ongeha vend uit de Amerikaanse omsinge- [mgspogingen kunnen ontsnappen. Daardoor is dat eclatante succes j Uitgebleven, dat Nixon nodig had 9™ de impasse aan de onderhande lingstafel te doorbreken. Amerika Tjs nog even ver als enkele maanden poleden. Maar intussen hebben de Russen fltn kans waargenomen en zich in fgypte een machtspositie verwor ven, die het evenwicht in hef Mid- P landse-Zeegebied verstoort en pi ernstig gevaar vormt voor de trede in het Midden-Oosten. In de Syrische hoofdstad Damascus gaf het volksleger op een vaai de plei nen een vertoning van d>e paraatheid en de goede uitrusting. In de Pales tijnse guerrillafcampen werden diver se massa-bijeenkomsten gehouden die eveneens moesten aantonen dat „de Israëlische agressor gevoelige slagen kan worden toegebracht". Door de straten, van Beiroet trokken over voile autobussen bedekt met vlag gen en spandoeken. In Israël en de bezette gebieden ging de dag gepaard met zeer strenge veiligheidsmaatregelen. Dit kon niet beletten dat bij een serie acties van Arabische guerrilla's één Israëlische officier en twee verzetsstrijders wer den gedood en veertien personen ge wand raakten. Aan het Suez-kanaal bleef de Israëlische luchtmacht zeer actief. Gedurende meer dan elf uur werden aanvallen uitgevoerd op doe. len langs het Suez-kanaal. Het in tensieve bombardement van de laat ste dagen is gericht op het voorko men van de versterking van de Egyp tische forten langs het kanaal. In de afgelopen dagen heeft de Israëlische luchtmacht gedurende ruim 65 uur aanvpJsvluchten uitgevoerd. De Israëlische opperbevelhebber Bar Lev gaf een verklaring over de positie van Israël sinds de Russische hulp aan Egypte een grote omvang heeft genomen. De tendens van zijn verklaring kwam erop neer dat Israël niet verwacht dat Rusland van plan is te gaan deelnemen aan acties van het Egyptische leger tegenover het Israë lische leger langs het Suez-kanaal Met zekerheid durven de leiders in Tel Aviv hierover niets te zeggen. „De Egyptische strijdkrachten heb ben de laatste tijd geheel nieuwe strij dmethoden toegepast die duide lijk vam Russische conceptie zijn", al dus genraal Bar Lev. „De uitvoering van die methoden heeft echter de on volwaardigheid ervan aangetoond en ze hebben dan ook niet tot succes gelej*!; het Suez-kanaal van zodanige sterkte dat het altijd een doeltreffend ant woord kan geven op elke poging van EgyDte naar de door Israël bezette oever over te steken. Langs het Suez-kanaal is weer een waarnemingspost van de VN gesloten nadat bij een luchtaanval een deel van het gebouw was verwoest en de toegangsweg niet meer berijdbaar was. Man onze redactie buitenland) li".'."A Na een afwezigheid van Wpp, ,ani!en was Frankrijk vrijdag ten A senwoordigd in de minis- die i7 de Westeuropese Unie, EFr £evormd door de zes r^-'anden en Engeland. «Wh» ^r.?n,Se minister van Buiten- Wam aken Maurice Schumann ÉreïL kwartier nadat de con- Jliesh,LZ0U beSlnnen doordat zijn vertraa§d- Jk ben zeer lann er te zi-in" aldus Schu lden ™in'sterraad vergadert twee liter, 5°'nn- Tot de belangrijkste ■re AG a8enda behoort de hui- ingen n van zaken in de betrek- BVranv -?en 00st en west. de Vftt ?taakte de deelname aan Siden= J ministerraadvergaderingen feesVe® regering-De Gaulle uit lorden angus de WEU-weg zou lurone f t. Engeland in de I krijgen onomische Gemeenschap (Van onze redactie buitenland) HONGKONG MOSKOU WASH INGTON De Noordkoreaanse ma rine heeft vrijdag een Amerikaans verkenningsvaartuig, dat in de Gele Zee de territoriale wateren van Noord-Korea was binnengedrongen, in de grond gehoord. Dit is volgens het Russische persbureau Tass door het Noordkoreaanse nieuwsagent schap meegedeeld. Het is, aldus het Britse persbureau Reuter, niet duidelijk of het hier een Amerikaans of Zuidkoreaans vaartuig betreft. Een woordvoerder in Wash ington heeft tegengesproken, dat er een schip van de Amerikaanse marine wordt vermist. Eerder op de dag had Noord-Korea bekendgemaakt, dat een Amerikaans spionageschip was opgebracht. Dit zou in hetzelfde gebied zijn gebeurd waar nu een vaartuig tot zinken is gebracht. Het is niet zeker of het hier om hetzelfde vaartuig gaat of dat er sprake ia van twee incidenten. Volgens een bericht uit Washing ton worden alle Amerikaanse spiona- geschepen van hetzelfde type als de in januari 1968 in beslag genomen „Pueblo" in reserve gehouden en be vinden zich geen schepen van dit type in de wateren van Zuidoost-Azië. Dfc WESTDUITSE Christendemocra tische oppositie heeft gisteren de de- fensiegegroting ten bedrage van 19,27 miljard Mark afgewezen en zich ln het parlement van stemming onthou den (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL KOPENHAGEN WASHINGTON Met een vertra ging van ruim tweeëneenhalf uur is gisteren KLM's lijnvlucht naar de West vertrokken. Een onbekende had telefonisch meegedeeld dat een bom aan boord zou zijn gesmokkeld. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie controleerde daarop alle bagage van de 138 passagiers; zelfs de handbaga ge van de drie ministers (foto) die naar de West moesten terugkeren. Er werd niets verdachts gevonden. Een door een met een granaat ge wapende man gekaapt Pools vliegtuig van de Poolse luchtvaartmaatschap pij LOT is gistermiddag op het vlieg veld Kastrup bij Kopenhagen geland. De kaper, een 29-jarige Pool, is ge arresteerd, nadat hij politiek asiel in Denemarken had gevraagd. Het toe stel een Antonov-24 was met 20 passagiers op weg van Stettin naar Gdansk. De kaper was de stuurhut binnengekomen en had de piloot met een handgranaat om de nek en een in de hand gedwongen naar Popenhagen te vliegen. De na een vuurgevecht in de cock pit van een gekaapte Boeing-727 over meesterde Arthur Barkley is tot zijn daad gekomen u-it wrok tegen de Amorikaasne belastingdienst. Bark ley maakte zich (zoals wij reeds meldden) meester van het toestel tij dens een vlucht van zijn woonplaats Phoenix naar Washington. Hij eiste een bedrag van ltfO miljoen dollar als losprijs. Bij een eerste landing op het vliegveld bij Washington kreeg hij „slechts" 100.750 dollar. Vervolgens liet hij het toestel weer vertrekken, maar tweeëneenhalf uur later keerde de Boeing weer terug. De kaper eiste toen de rest van het losgeld op. FBI- agenten schoten daarop de banden van het vliegtuig stuk. De passagiers verlieten daarop via de nooduitgang het toestel. Eén politieman wist zich naar binnen te hijsen. Tegelijkertijd klonken er vier schoten. De kaper werd overmeesterd. Hij had een bloedneus en een wond aan zijn duim. De gezagvoerder kreeg een schot in de maagstreek. Zijn toestand is bevredigend. Barkley weigert al jaren een belas tingschuld van 300 dollar (met rente inmiddels 471 dollar) te betalen. Het opperste gerechtshof heeft geweigerd zijn zaak in behandeling te nemen. Barkley diende daarop een eis tot schadevergoeding van 100 miljoen dollar in. Hij zei als slaaf te worden behandeld. Hij was werkloos. AMSTERDAM (ANP) Een twintigtal jeugdige betogers te gen hei Amerikaanse optreden in Indo-China heeft een aantal plas tic zakken gevuld met naar later bleek runderbloed, tegen de ra men van de Pamam-vestiging op het Leidseplein in Amsterdam gegooid. De jongelui namen ver volgens de benen met achterla ting van borden en spandoeken. Ook voor het kantoor van Ame rican Express op het Damrak hebben de betogers met 2akjes runderbloed gegooid. Volgens de politie kwamen de projectielen alle op het trottoir terecht. (Van onze redactie buitenland) LIMA De hulpverlening naar de getroffen gebieden van Noortl- Peru komi slechts langzaam op gang. Vandaag worden twee Amerikaanse helikopters verwacht, die op grote hoogten kunnen opereren, en drie ton voorraden of 24 brancards met patiënten kunnen meenemen. Nog steeds worden in het land aardschokken gevoeld, die aardver schuivingen en de instorting van reeds ondermijnde huizen kunnen veroorzaken. Een vertegenwoordiger van de V.N. in Lima heeft inmiddels bericht ontvangen dat er vermoede lijk 50.000 mensen zijn omgekomen. Peruaanse regeringsfunctionarissen zeggen dat dit aantal veel hoger gaat uitvallen. Overigens heeft een bekende Zweedse seismoloog de theorie van de hand gewezen als zou de aardbe ving veroorzaakt zijn door de Fran se kernproef van vorige week zater dag. De ervaring wijst uit, aldus deze expert, dat de afstand veel te groot is om enig verband tussen deze twee gebeurtenissen te leggen. DE ZILVEREN Nipkov-schijf 1970, de prijs van de Nederlandse televi siekritiek, is vrijdagmiddag door de Nipikov-winnaar 1965/66, Eric de Vries, in het Apollohotel in Amster dam uitgereikt aan Dimitri Frenkel Frank vanwege de rol, die hij in de Nederlandse t.v.-satire heeft ge speeld. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO Op 54-jarige leeftijd is gisteren oud-premier J(opie) Pengel van Suriname in Paramaribo overleden. Het overlijden kwam geheel onverwacht. Vorige week was hij in verband met een bloedver giftiging in het ziekenhuis opgenomen. Gisteravond was zijn toestand zodanig verbeterd dat de twee medici die hem behandelden aan de fa milie vertelden dat hij weer naar huis zou mogen gaan. Voor eventuele nabehandeling zou hij naar Nederland reizen. Politieke waarnemers in Paramaribo verwachten nu op zeer korte termijn spanningen in de NPS, de politieke partij waarvan de heer Pen- gel voorzitter was. Hij zou op zijn ziekbed nog hebben gezegd in dr. Ir. Frank Essed zijn opvolger te zien. De bestaansgrond van de PNP (Pro gressieve Nationale Partij) is nu eigenlijk ook komen te vervallen, om dat deze partij zich in hoofdzaak tegen de heer Pengel had opgesteld. De politieke carrière van de heer Pengel begint in 1949 kort voor de eerste algemene verkiezingen, toen hij lid werd van de Nationale Partij Suriname. Hij werd toen gekozen tot Statenlid van Suriname. Hij trad daar al spoedig op de voorgrond. De heer Pengel had een belangrijk aandeel in de totstandkoming van het Statuut. Na de verkiezingen van 1958 werd Pengel formateur van het kabinet- Emanuel, dat tot 1963 aan het bewind was. De heer Pengel bleef in die tijd Statenlid en werd fractieleider van de NPS; later ook voorzitter. Na de verkiezingen van 1963 werd Pengel zelf minister-president. In 1967 werd hij voor de tweede keer premier. Als gevolg van de uitgebreide stakingen onder de onderwijzers trad het kabinet-Pengel in februari 1967 af. De NPS leed in oktober 1969 een verpletterende nederlaag, nadat ook de andere vakorganisaties zich bij de staking hadden aangesloten. De partij-Pengel verloor zeven van zijn achttien zetels. Hij werd wel als lid van de Staten gekozen en besloot hij zitting te nemen in het parlement. DEN HAAG (ANP) Eind mei waren 27.400 mannen zonder werk, dat is 0,9 procent van de afhankelijke beroepsbevolking. Eind april j.l. wa ren 32.000 mannen zonder werk, zo dat in de verslagmaand een daling is opgetreden van 4,600. Ten opzichte van mei van het vorig jaar is het aan tal werkloze mannen gedaald met 4.900. De werkloosheid van vrouwen be droeg 5.500, hetgeen een daling is van 300 in vergelijking met eind april j.l. en een daling van 200 ten opzich te van eind mei 1969. Eind mei was de werkloosheid van mannen, in verhouding tot de af hankelijke mannelijke beroepsbevol king het grootst in de provincies Drente (1,5 pet.) en Groningen en Friesland met elk 1,3 pet. Het laagste werkloosheidspercentage werd gere gistreerd in de provincie Utrecht (0,5), gevolgd door Gelderland (0,7). De geregistreerde arbeidsreserve van mannen daalde in mei met 5.000 tot 36.900, welke daling in alle be roepsgroepen optrad, behalve bij de metaal. In vergelijking met een jaar geleden daalde de geregistreerde ar beidsreserve van mannen met 8.400 welke daling in alle beroepsgroepen optrad. De daling van de geregistreerde ar beidsreserve van vrouwen met 300 tot 6.200 is in alle beroepsgroepen terug te vinden. In vergelijking met een jaar geleden daalde de gere gistreerde arbeidsreserve van vrou wen met 400. Deze daling deed zich niet voor in alle beroepsgroepen. Een lichte stijging trad op in de beroeps groepen kantoor-, horeca en winkel personeel. De geregistreerde arbeids reserve van mannen en vrouwen te zamen daalde in mei van 48.400 tut 43.100 ofwel met 5.300. Eind mei waren er 93.500 vacatures voor mannen bij de ai-beidsbureaus geregistreerd. Dit aantal is 9.100 ho ger dan een maand geleden en 20.300 hoger dan een jaar geleden. Voor vrouwen waren eind mei 1970 36.600 vacatures geregistreerd, hetgeen 2.100 meer is dan eind april j.l. en 2.800 hoger dan een jaar geleden. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De vakbondsvertegenwoordigers geloven, dat hun plan staat of valt met de medewerking van spoorwe gen en regering. Daarom menen zij dat de onzekerheid voor het perso neel (rond 1000 man) niet te lang mag duren. De vakbonden geloven dat hun plan ook op langere termijn moge lijkheden biedt om de afdeling rol lend materieel te behouden. Het plan voor het ronde-tafelge sprek is in feite afkomstig van de secretaris van de ondernemingsraad van Werkspoor, Nol de Jong. De vak bonden namen het donderdagavond na instemming door de overgrote meerderheid van het Werkspoorper- soneel over. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. J. Aarden, fractievoorzitter van PPR in de Tweede Kamer, acht een nieuw ini tiatief nodig om tot bundeling van de progressieve krachten in de poli tiek te komen. Hij vindt de tijd rijp voor een werkgroep van leidingge vende figuren uit verschillende par tijen die ernst willen maken van een progressieve bundeling. „We moeten nu tot daden komen", aldus drs. Aarden. Hij denkt aan een samenspraak van „mensen van formaat", die geen bestuursfunctie vervullen en dus niet worden gedelegeerd, maar in hun partij wel gezag hebben. „De kwaal van de Nederlandse politiek is, dat alle partijen versleten zijn. Ik doe nu een beroep op anderen om te proberen uit de chaos te komen", zei de heer Aarden. Hij blijft geloven in een bunde ling van vooruitstrevende krachten. De samenspraak in het progressief akkoord (PAK) is tot nog toe echter meer een zaak vatn denk engeweest. Het wordt tijd om besluiten te ne men, aldus drs. Aarden. Hij denkt aan een samenspraak op een aantal concrete politieke punten van gezaghebbende figuren uit on der meer de PvdA, PSP, de PPR, D'66 en bijvoorbeeld ook de AR De heei Aarden achi zich niet de eerstgeroepene om een concreet ini tiatief te nemen en bepaalde perso nen uit andere partijen tot een sa menspraak uit te nodigen. Hij heeft nu het balletje aan het rollen ge bracht en hoopt dat zijn idee ook bij anderen aanslaat, zodat vanuit ver schillende politieke hoeken de be hoefte wordt gevoeld om tot een spoedige progressieve bundeling te komen. Bij voorbaat staat drs. Aar den er niet afwijzend tegenover om volgend jaar samen met anderen een gecombineerde lijst voor de Kamer verkiezingen uit te brengen. DE FILM Pan, van Herman vam der Horst, is in Parijs op een internatio naai filmfestival onderscheiden met de Grote Prijs. WALDEMAR PABST, een vroegere majoor in het keizerlijke Duitse le ger, die verantwoordelijk werd ge acht voor de dood van de bekende communiste Rosa Luxemburg, is gis teren op 89-jarige leeftijd in Diissel- dorf overleden. (Van onze redactie binnen - buitenland) DEN HAAG Een groot aantal personen en groeperingen uit het Ne derlandse volk heeft de Nigeriaanse regering dringend verzocht mogelijk heden te scheppen voor het personeel van het Nigeriaanse Rode Kruis om zijn werk voort te zetten zolang het dat nodig acht, nu de voedselsituatie in voormalig Biafra kritiek is. Het Nigeriaanse Rode Kruis moet zijn werkzaamheden deze maand sta ken en overdragen aan de rehabilita tiecommissie van de Oost Centrale staat. De secretaris van deze commis sie, Chr. Ofodile, heeft verklaard, dat de vroegere enclave massale sterfte door verhongering te wachten staat als niet meer geld de Oost Centrale staat bereikt om de massale voedsel distributie te kunnen laten doorgaan. De Nederlanders doen ook een beroep op de Nigeriaanse regering maatrege len te treffen om het geldtekort in de Oost Centrale staat op te heffen. Op het ogenblik wordt er enige maïs aangevoerd, en men kan de rijst oogsten tegen het einde van juli, maar de afgebeulde hulporganisaties zullen er niet over denken om het gebied voor september te verlaten. In het verleden kochten de bewo ners van de oostelijke provincies ge woonlijk in deze moeilijke seizoen- periode voedsel uit andere Nigeriaan se gebieden. Dit jaar bezitten ze geen geld. Hun Biafraanse geld, dat op een gegeven moment zelfs een hogere koerswaar de bereikte dan enig andere Nigeri aanse munteenheid, is voor hen waar deloos geworden. De regering in La gos heeft nog geen juiste wisselkoers kunnen vinden, die geen inflatie zal veroorzaken. Er is geen massale hongersnood meer, maar er zijn nog wel ernstige ondervoedde gebieden, zoals in Ower- ri, waar de behoefte aan voedsel ken nelijk wordt onderschat. De algemene toestand onder de kinderen en de ouden van dagen wordt door leden van de hulporganisaties, die zojuist teruggekomen zijn uit de hongerge- bieden, beschreven als „onbevredi gend". Er zijn duidelijke tekenen van kwashiorkor (proteïnegebrek), van marasmus (hongersnood) en van een algemeen ziektebeeld. We kunnen in deze kolom em el ders in het leven wel grapjes ma ken, maar zoiets als de rampeinreeks in Peru is toch een zaak waar je hart van in elkaar krimpt. Tenmin ste als je je een beetje probeert te realiseren, wat het betekent. Maar dat laatste is juist de moeilijkheid. Nu gebeurt er natuurlijk veel meer in de wereld. Veel verdrietigs, leed, onrecht, moord enz. enz. Wat ik maa.r wil zeggen: wij lopen gevaar om die wereld, die er voor de meesten van ons veel onplezieriger uitziet dan ons eigen goed voorziene leventje, te willen vergeten. En wij maar tegen elkaar zeggen dat de wereld toch zo klein is geworden door de communi catiemiddelen. Maar al heb je telefoons, t.v.'s, radio's, kranten enz., je moet wel willen luisteren, kijken en. lezen. Maar goed, de zon schijnt, en dat hebben u)e verdiend. En de huisartsen mogen meer vra gen, maar hebben we dat verdiend? Zoveel verdienen we niet eens Dit plaatje is geschoten ergens in het Zuidafrikaanse Noord-Transvaal. Zo zie je waar grote staatslieden zo al op vast kunnen lopen, zou je zeg gen. Maar het betreft hier slechts een wulpse speling van het nood lot: „luns" betekent „een as-spie voor het wiel van een voertuig", zo vermeldt het maandblad van de Ne derlands Zuidafrikaanse werkge meenschap „Zuid-Afrika nü". Jongetje van zes: „God is een rot vent en ik bid niet meer. Gisteren heeft de juffrouw gezegd, dat God alles kan en vandaag zegt ze: Jul lie moeten wat meebrengen voor de kindertjes in Afrika, die hebben hon ger. Nou, als God alles kan en die kinderen geen eten geeft, is hij dan niet een rotvent? God heeft de mensen nodig en die helpen mee. Nou, dat is ook makkelijk: hel pen en een ander laten betalen (uit „Kind en geloof".) Donderdagavond vastgesteld dat je voor de VPRO geen kleuren-t.v. hoeft te hebben. Met een zwart-wit- ontvanger zie je óók alles. De VPRO doet het trauwens be ter dan de politieke partijen, hoe links ze ook mogen zijn. Als de VPRO uitzendt, blijft maar 10 pro cent thuis. De Nederlandse Kath. Grafische Bond, afdeling Bergen op Zoom, heeft in een uitnodiging voor de re ceptie vandaag (b.g.v. het 60-jarig bestaan) in kleine lettertjes laten drukken: „Het organisatiewerk kost veel geld. Daarom zal de uitdrukking van uw waardering voor onze afde ling in de vorm van een enveloppe met inhoud nog meer op prijs wor den gesteld dan bloemen of andere geschenken". Een idee voor als u jubileert! De doordraver van de week is dit maal een draafster: Mevr. H. van Someren-Downer, wie onlangs door VN deze uitspraak in de mond werd gelegd: „Ik ben een god in het diepst van mijn keel", maar die het deze week presteerde om het grote aan tal stemmen op de kabouters te doen met de opmerking: „een grapje". En dat vinden wij, kleine mannekes en vrouwkes, niet leuk. En nu: een zeer prettig weekein de MERIJN (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De rector-magni- ficus van de Amsterdamse universi- leit mr. A. D. Belinfante, heeft op nieuw in een brief aan alle leden van de universitaire gemeenschap ge waarschuwd voor de vorm van demo cratisering, waarbij studenten de in houd van hun studie bepalen Tevens vindt hij het niet juist dat de studenten hun eigen prestaties, lietst collectieve prestaties, zelf wil len beoordelen. Een dergelijk stelsel ontkent de cultuuroverdracht als we- zen lijk kenmerk van onderwijs, al- dus mr. Belinfante in zijn brief. ..Inmiddels zijn de wetenschappe lijke staf en de rector-magnificus gistermorgen in een gesprek over de minimumeisen van Belinfante met betrekking tot het onderwijs, niet na der tot elkaar gekomen. De staf meent dat de leiding van de univer siteit haar bevoegdheden te buiten is gegaan met het uitvaardigen van richtlijnen.

de Stem | 1970 | | pagina 15