52,50 PROGRAMMA MET VEEL „TOPPERS" 55r LANGE FRANS" DE VLIEGENDE HOLLANDER VAN 10 TOT EN MET 13 JUNI insbeek istraat ^ANBEURS" [BIEDING: tN 74,50 NU voor VAN 79,501 NU voor INDERDAG 11 JUNI I&ELWEDSTRIJD fcziNWEDSTRIJD Bakken en braden Motto Baard TEKST Gé VAN BERKEL FOTO'S COR J. DE BOER ZATERDAG 6 JUNI 1970 treffen iOLLANDER" )tage) is het een ilijke maaltijden. 12 - 13 JUNI! kraal 90a ItlEDINGEN VOOR U. Ien SIERRADEN 'RIJS. Noordstvaat Terneuzen druk was het op de eerste Terneuzense Braderie |935. Uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen de bezoekers voor „een gezonde maag en warme voeten". t programma tijdens de Terneuzense Braderiedagen is als volgt 4NDAG 8 JUNI uur, vertrek van de reclamekaravaan door Zeeuwsch-Vlaanderen vanaf Schuttershof. lENSDAG 10 JUNI uur, officiële opening van de Braderie door burgemeester J. C. Aschoff. jiosk Markt: 14.3015 uur, 16—16.30 uur en 17.3018 uur, optreden van pppenkast Williando's; 19.3021 uur, optreden van Harmonie Temeuzen. posk Markt: 14.3015 uur, 1616.30 uur en 17.3018 uur, optreden van t williando's met poppenkast; 15.30 uur. reddingsdemonstraties van Kon. jlchtmacht bij oude vissershaven; 19.30 21 uur, optreden van kon. fan- f! Veronica uit Zuidzande; 1921 uur, optreden van Matrozenkapel in •elnemende stands. [tUKD.AG 13 JUNI -13 uur. Ticker Tape Parade met deelneming van verschillende bands; Puur, optreden van Drumband Irene en Majorettes in L. Kerkstraat en |°rdstraat; Kiosk Markt 19—21 uur. optreden van gezelschap „Cor Ithelly'19—21 uur optreden van Matrozenkapel in deelnemende iuds; 19—21 uur, optreden van Harmonie De Volharding uit Zaamslag. trirT gec^.uren<le de gehele Braderie in de Noordstraat modeshows, kunst ig kt, antiekmarkt en andere att.rakties. Ren wedstrijd ï°r leerlingen van alle lagere scholen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder- ErP De Vliegende Hollander. Prijzen: iongens- of meisjesfiets, wigwam- fototoestel, boeken. De tekeningen (niet groter dan 34 x 22 cm) en voor 13 juni ingezonden te worden aan Loodgietersbedrijf I. de lp Vlooswijkstraat 7-9, Boekhandel Verveis, Noordstraat 10 en Stoffen- 1 modehuis Bliek, Noordstraat 15, allen te Terneuzen. en werkende jongeren van Zeeuwsch-Vlaanderen B tra°n Ipgere scholen) Prijzen: een bromfiets, een bungalowtent, lart "slslorraciio, een langspeelplaat, een boek. Inzendingen per brief- K onder tekenwedstrijd genoemde adressen. J? alle inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit sommige advertenties I Puoguammaboekje van de Braderie moeten losse letters gevormd Iten t(>t een slagzin. Prijzen: een koeikast of radio, een kostuum naar een sorvies, een cassette en schoenen. Inzendingen per briefkaart ovengenoemde adressen vóór 13 juni. De heer J. C. Aschoff, burge meester van Terneuzen, tekent bij de Braderie 1970 het volgen de aan Van 10 tot en met 13 juni 1970 neemt de Braderie voor de vijf de achtereenvolgende maal be zit van de Noordstraat en om geving. De Braderie is in de loop van de jaren een begrip gewor den, niet alleen voor Terneuzen zelf, doch ook voor een wijde omgeving. De organisators heb ben ook dit jaar hun beste been tje voorgezet om deze jubileum braderie tot een bijzonder eve nement te maken. Dit verheugt mij ten zeerste, want hiermede accentueren zij andermaal, dat Terneuzen een koopcentrum van allure is. Ik ben er daarom van overtuigd, dat deze braderie weer vele bezoekers zal trekken en ik wens de organisators alle mogelijke succes toe. ERNEUZEN.-Vijf jaar Braderie Terneuzen, luidt de titel van het pro grammaboekje, dat de af deling Noordstraat en om geving van het Handelcen- trum Terneuzen heeft uit gegeven bij gelegenheid van de van 10 tot en met 13 juni a.s. te houden Bra derie. Die vijf jaar is na tuurlijk historisch niet he lemaal juist. Want al ver voor de oorlog waren de Terneuzense Braderies een jaarlijks terugkerende tra ditie. Terneuzen kan er zich zelfs op beroemen als eerste stad de van Vlaam se oorsprong zijnde Bra derie in Nederland geïn troduceerd te hebben. Dat was in 1932 en de geestelij ke vader van deze primeur was de heer A. van den Bruele, een Vla ming, die zich kort na de eerste wereldoorlog in Terneuzen had ge vestigd. Als voorzitter van de toenmalige winkeliersvereniging „Klimop" slaagde hij er in mede bestuurders en leden warm te ma ken voor het overnemen van het Vlaamse gebruik. Daar de naam Braderie in feite vandaan komt is niet precies vast te stellen. Vermoedelijk had het te maken met de oude gewoonte in Vlaanderen om op straat te bakken en te braden. Al gauw werden deze keukens in de openlucht ver zamelplaatsen van marktkooplie den en marskramers. De huisvrou wen gingen in de loop der jaren hun culinaire bezigheden binnens huis uitoefenen, maar de braderie als gezellig buitengebeuren van neringdoenden en kopers bleef. De eerste Terneuzense Braderie, gehouden van 28 tot en met 31 augustus 1935, was meteen al een doorslaand succes. Uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen de mensen naar „Neuzen", de meesten met de „dubbeltjestram". De ZVTM had namelijk voor alle Bra- deriegangers een eenheidstarief van 10 cent vastgestel. Nooit te voren was de Terneuzense binnen stad tijdens die eerste Braderie- week zo dicht bevolkt geweest. Daarbij vergeleken was de Am sterdamse Kalverstraat een uitge storven winkelstraat!. Na de bevrijding werd de Bra derie organisatorisch op een ande re leest geschoeid. Waren het voor de oorlog voornamelijk de indivi duele winkeliers, die de Braderies naar eigen ideeën kleur en fleur gaven, de laatste jaren is het voor al het bestuur van het Handelscen trum Terneuzen afdeling Noord straat geweest, dat de Braderie nieuw leven inblies. De heer G. Ververs, voorzitter van de Noordstraatvereniging, zegt: „Vroeger werden de Terneu zense Braderies in een soort ker misachtige sfeer gehouden. Wij zijn daar bewust van afgestapt. Hoewel zo'n Braderieweek uiter aard een goede gelegenheid is om als middenstand reclame te maken is onze hoofdopzet toch wel van Terneuzen een trekpleister te ma ken voor heel Zeeuwsch-Vlaande ren. Economische motieven komen tijdens de Braderiedagen eigenlijk pas op de tweede plaats. We hopen natuurlijk wel dat wij dankzij de Braderie Terneuzen nog meer be kendheid kunnen geven als win kelcentrum. Vorig jaar stond de Braderie in het teken van Terneuzen Koop- manstad. Dit keer is het motief van het Braderiegebeuren De Vlie gende Hollander. Terneuzen eist de eer op de thuishaven te zijn geweest van kapitein Willem van der Deeken, de schipper die zwoer dat hij koste wat kost Kaap de Goede Hoop zou ronden. „Ook zon der God ben ik schipper op mijn schip. Ik zal die Kaap ronden, al zou ik cok varen tot de jongste dag", waarop een stem uit de he mel zei: „Het zij zo". De heer Ververs: „Iedere deel nemende winkelier is vrij om een figuur of ander onderwerp uit de tijd van de Vliegende Hollander uit te beelden. Hoe gevarieerder hoe liever. Bij elkaar doen er zo'n dikke driehonderd gekostumeerde personen aan de Braderie mee". De deelnemers aan de vijfde Terneuzense Braderie zijn er op gebrand het allemaal „net echt" te laten lijken. Wat de mannen betreft is één detail van hun uit beelding in ieder geval helemaal waarheidsgetrouw: dat is de baard die zij al weken lang zorg vuldig hebben gekweekt om straks als wasechte tijdgenoten van de Vliegende Hollander door de Noordstraat te stappen. TERNEUZEN „Ze hebben mij waarschijnlijk uitgekozen om mijn lengte, 1 meter 96, en mijn leef tijd, 55 jaar. Anders zou ik beslist niet weten waarom ze me per se als de Vliegende Hollander willen hebben", zegt de heer F. van Glansbeek, eigenaar van café-res taurant „De Graanbeurs" aan de Nieuwstraat, maar bij vele Ter- neuzenaren beter bekend als Lan ge Frans. Kaken en kin van de heer Van Glansbeek zijn bedekt met een peper-en-zout-getinte baard. „Hij moet nog wat aangroeien. Als Vliegende Hollander wil ik mijn eigen baard dragen. Ik heb aan mijn benoeming tot kapitein Willem van der Decken anno 1970 één voorwaarde gesteld en die is dat ik geen toespraken hoef te houden, want daar heb ik een broertje aan dood." Wat dat betreft wordt de gelij kenis van „Lange Frans" met „Vliegende Willem" doorgetrok ken: ook de laatste placht immers iedereen die hem op de zeeën te genkwam zwijgend als het graf aan te staren. Niet dat de heer Van Glansbeek nu in het dagelijks leven zo'n dooie pier is. Integen deel, achter de toog van „De Graanbeurs" weet hij heus zijn zegje wel te zeggen. Maar officiële speeches, nee daar moet je bij Lange Frans niet mee aan komen. Hij zal er als de Vliegende Hol lander indrukwekkend uitzien. Het uniform van de legendarische ka pitein werd hem in Gent aangeme ten. Woensdag 10 juni zal Willem van der Decken opnieuw van Ter neuzen uitvaren. „Wat er ook ge beurt, één ding zal in ieder geval die dag aan boord voorradig zijn en dat is een goed vaatje jonge klare. Een opperbeste oorlam, zo- gezeid", belooft Lange Frans plechtig. Laten de Braderievier- ders dat in hun oren knopen. „Lange Frans" van Glansbeek, de Vliegende Hollander tijdens de Terneuzense Braderiedagen, heeft dezelfde indrukwekkende gestalte als zijn illustere voorganger. Braderie-voorzitter G. Ververs bij het schip van de Vliegende Hollander, dat tijdens de braderiedagen de gevel van zijn zaak zal sieren. Binnenstad van Terneuzen oudt de Braderie in ere

de Stem | 1970 | | pagina 11