Commentaren van coaches ik geloof nog steeds lat we de cup winnen" bSrïü: „BRAZILIË ZAL FINALE HALEN „BELGIË IN DE KWARTFINALES" Het is te hopen dat t zaterdag beter gaat', va: vorm zoek Brazilianen hebben toch nog zorgen KLACHT OVER DE KAARTEN Van Moer en Jair leiden DE ZWAKSTE PROBLEMEN GOEDE HOOP KRITIEK W.K. OP DE T.V. mte 798.- DE STEM VAN VRIJDAG 5 JUNI 1970 iU Schon: niet helemaal tevreden. (Van onze speciale verslaggever) LEON De Duitse coach Helimuth Schön kijkt ontstemd terug op de eer ste wedstrijd (tegen Marokko) van zijn ploeg. „De spelers", mopperde hij, „toonden een gebrek aan coördinatie en besluitvaardigheid. Ik ben tevreden met die twee punten, natuurlijk, maar echt niet meer dan dat Toch zag Schön, sterk bekritiseerd door de Duitse pers omdat hij Helmuth Halier op stelde, nog een lichtpuntje. „Onze spelers hebben de hitte en de hoogte goed doorstaan. Daarom geloof ik ook nog steeds dat wij de wereldcup gaan win nen. Daarna zal niemand zich meer herinneren hoe wij van Marokko won nen. Alleen dat wij van Marokko wonnenEn over het spel van Marokko: „Het heeft bewezen over een heel goede ploeg te beschikken. Ik geloof dat iedereen nu wel weet dat deze poule lang niet zo makkelijk is als de meesten meenden." Ook Didi, de Braziliaanse coach van Peru, had lof voor de Marok kanen. „Zij hebben iedereen verrast. De einduitslag vond ik overigens goed, maar het scheelde niet veel of West-Duitsland had minstens een punt ver loren." Blagoje Vidinie, Marokko's coach, zei moed geput te hebben uit de wedstrijd tegen West-Duitsland, ook al was er verloren. „Dat we niet won nen, maakt me boos, want na zo'n eerste helft mag je niet verliezen", zei Vidinie, „maar de manier waarop ons elftal speelde geeft hoop op een plaats in de kwartfinales. Ik geloof dat iedereen dat met me eens zal zijn." ans. sen, zo'n heel sfeervol aan- srlichte vitrine, 3t prachtig ge- nblad. Poten zen sed met sterk er stuk 57 van deze (en slaapkamers). (Van onze speciale verslaggever) GUADELAJARA Volgens de Braziliaanse coach Mario Zagalo kan het Tsjechische team de andere ploegen in groep drie, Roemenië en Engeland nog veel last bezorgen. Hij voegde daaraan toe „Wij hebben zeer goed gespeeld. In de eerste helft heeft de verdediging enkele steken laten vallen, maar het zijn nog jonge spelers en waarschijnlijk waren zij wat nerveus tijdens hun eerste wedstrijd voor de wereldbeker. Na de vierde goal hebben wij wat kalmer aan gedaan. In dit wereldkam pioenschap moeten wij om de drie dagen spelen en het heeft dus geen enkele zin om energie te verspillen. Wij hoefden alleen maat de tijd te laten voor bijgaan." Sommige Braziliaanse commentatoren hadden enige kritiek op Tostao, de enige vair de drie spitsen die nieit scoorde. Zagalo daarover „De voornaam ste taak van Tostao was het scheppen van ruimte voor de anderen. Hij heeft dat prachtig gedaan." Wat betreft de wedstrijd Engeland-Brazilië, zondag, was zijn enige com mentaar „daar spreken wij maandag pas over." Josef Marko de coach van het Tsjechische elftal, tipte onmiddellijk Brazi lië als de grootste kanshebber voor de wereldtitel. Marko „Ik geloof nog steeds dat Tsjechoslowakije een kans heeft om zich in de volgende twee wed strijden te plaatsen voor de kwartfinales, maar als Brazilië zo goed blijft spelen als het tegen ons deed, dan zal het zonder twijfel de finale bereiken. Pele was zonder meer geweldig. Hij blijft een enorme voetballer. Ons be langrijkste probleem was, dat onze voorhoedespelers te gauw vermoeid wa ren en niet in staat bleken om terug te komen om hun verdediging bij te staan." LCOLLECTIES VAN BEEUWUK reizen ilijven wonen en •en naar Rotterdam 011 ng reiskosten, voor# I leelte van de reistijd®1! natie wilt ontvangen, in en zend deze ineel, Lm-3004. J* Goethals: het veld was ons Srootste probleem. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO STAD „Ik ben tevreden over het resultaat, maar het had 60 moeten zijn", zei coach Raymond Goethals na afloop van de wedstrijd België- E1 Salvador. „Voor ons was het grootste probleem de toestand van het veld. Het gras was te lang en de grond te hobbelig, waardoor de bal te langzaam vooruit kwam. Wij hadden geen moeilijkheden met de hitte of de hoogte, maar geen van de spelers vond het terrein goed", aldus Goethals. Als vier beste spelers noemde hij in de eerste plaats Wilfried van Moer, vervolgens Van Himst, Semmeling en Dockx. „Wij hebben deze wedstrijd niet licht opgevat of El Salvador als een onbetekende ploeg beschouwd. Wij wisten dat het van vitaal belang was, deze wedstrijd te winnen om in de kwartfinales te komen. Wij speelden goed, wij konden een hoop beter en het is voor de Russen niet te hopen dat zij ons alleen op onze prestaties van van daag zullen beoordelen." „Ik geloof dat België zich zal plaatsen voor de kwartfinales", zei Hernando Carrasoc, trainer van El Salvador. „Naar mijn mening zijn zij levensgevaar lijk voor zowel Rusland als Mexico." lichtingen over de W Tm/Vlaardingen* ;t van toepassing is (Van onze speciale verslaggever) TOLUCA Zwedens coach Orvar Bergmark, was na de wedstrijd tegen Italië een eerlijk man. „Zij verdienden de overwinning duidelijk. Italië heeft zonder meer een betere ploeg dan wij." Ondanks dat, was Bergmark niet on tevreden over de Zweedse speleTS. „Zij hebben het allemaal goed gedaan. Zelfs de voorhoede, maar die kon gewoon niets uitrichten tegen de ondoor dringbare Italiaanse verdediging. Ook over onze defensie kan ik niet klagen. Wij mogen ons gelukkig prijzen dat wij gevaarlijke spelers als Riva en Be- ninsegna in bedwang hebben kunnen houden." Minder vrolijk reageerde de Italiaanse coach Feruccio Valcareggi. „Natuurlijk verdienden wij de over winning", concludeerde hij, „maar het elftal speelde niet best. Ik kan alleen maar hopen dat het zaterdag tegen Uruguay beter gaat, anders zie ik het somber in." In het Italiaanse kamp oordeelde men vrij algemeen dat Gigi Riva beneden zijn forme had gespeeld, maar Riva zelf toonde zich niet on tevreden. „Hoewel ik door de Zweden goed in bedwang ben gehouden, vond ik dat ik goed draaide. Dat ik geen doelpunten maakte viel misschien wat tegen, maar het neemt niet weg dat ik toch een prima wedstrijd speelde. Het feit dat ik geen goals scoorde kwam doordat alle passes die ik kreeg net iets te hoog gemikt waren. Ik kon er gewoon niet bij." Voor Ove Kindvall, anders op belangrijke momenten zo trefzeker, gold in de wedstrijd tegen de Italianen: meer woorden dan daden. (Van onze speciale verslaggever) MEXICO STAD Carlos Ibargu- en is voorzitter van de Mexicaanse vereniging voor vreemdelingenver keer. Als zodanig is hij tennauwste betrokken bij het wereldkampioen schap voetbal 1970, want uit vrijwel alle deelnemende landen zijn sup porters naar zijn land gereisd. Toch is Carlos Ibarguen een ontevreden man. Zijn kritiek geldt vooral het comi té, dat het eindtoernooi organiseert en dat er, volgens hem, voor verant woordelijk is, dat het totaal aantal buitenlandse bezoekers beneden de verwachtigen is gebleven. „De reis bureaus hebben", aldus Ibarguen, „veel toegangsbewijzen, welke hen werden opgedrongen voor prijzen, meer dan 20 procent boven de nor male waarde niet kunnen verkopen. Wij hebben het organisatiecomité aangeboden de niet verkochte kaar ten te retourneren opdat ze nog kunnen worden verkocht aan Mexi canen, die vergeefs hebben gepro beerd een entreebewijs te bemachti gen. Dat aanbod werd afgeslagen. Om een groot financieel verlies te vermijden zijn wij nu wel genood zaakt meer voor de nog beschikbare toegangsbewijzen te vragen, dan ze eigenlijk wa«ard zijn". Ibarguen, in deze tijd waarschijnlijk de enige „legale" zwarthandelaar in Mexico, concludeerde tenslotte spijtig: „door de vreemde politiek van het organi satiecomité is de belangstelling voor het eindtoernooi zowel uit buiten land als uit Mexico minder dan zij normaal zou zijn geweest". (Van onze speciale verslaggever) MEXICO STAD In de acht wedstrijden voor het wereldkampi oenschap zijn twintig doelpunten ge scoord. Dit is een minder dan tij dens het toernooi van 1966. De lei ding van het peloton doelpuntenma kers heeft de Belg Wilfried van Moer samen met Jair (Brazilië), die elk twee goals lieten aantekenen in de wedstrijden van woensdag. Er zijn verder zestien spelers met elk een goal. De lijst ziet er als volgt uit: twee goals: Van Moer (Belg) en Jair (Braz.), een goal: Maniero (Uru.), Mujica (Uru), Hurst Eng.), Gallardo (Peru), Chumpitaz (Peru), Cubillas (Peru), Dermedjiev (Buig.), Bonev (Buig.), Lambert (Belg), Domenghi (Ital.), Rivelino (Braz,). Pele (Braz., Petras (Tsj.), Houmane (Mar.), Seeler (W.-Dl.), Müller (W.- Dl.). (Van onze speciale verslaggever) MEXICO-STAD De penning meester van de nationale voetbal bond van El Salvador kan gerust zijn. Voor ieder punt, dat er bij verrassing tot het eindtournooi van het wereldkampioenschap 1970 door gedrongen El Salvadoriaanse elftal in Mexico zal weten te bemachtigen, stelde hij de spelers een premie van 200 dollars in het vooruitzicht. De alles behalve florissante monetaire positie van zijn organisatie ten spijt. Sinds woensdag kan echter als vast staand worden aangenomen, dat de kassa in El Salvador niet zal rinke len. Want na de nederlaag tegen Bel gië dat zeker niet imponeerde zou het een enorme verrassing zijn, wanner de westrijden tegen gastland Mexico en Rusland wel winst ople veren. Van alle deelnemers maakte El Salvador in de eerste ronde ver reweg de zwakste indruk. Zeer tot ergenis van de duizenden suppor ters, die met ongeveer honderd bus sen en bijna duizend auto's de reis naar de Mexicaanse hoofdstad had den gemaakt. Die supporters leefden gedurende de gehele wedstrijd harts tochtelijk met hun favorieten mee, maar toen het eindsignaal eenmaal had geklonken maakten zij van hun afkeuring over het resultaat een nederlaag van 30 geen geheim. De Belgische coach Raymond Goe thals deed dat trouwens evenmin. „Ik ben natuurlijk blij met de eer ste overwinning", zei Goethals on middellijk na afloop van de wed strijd, „maar we hadden zeker zes of zeven doelpunten moeten maken. Deze tegenstander had echt met gro ter cijfers moeten worden versla gen". Iets dergelijks zei Mario 'Za- gallo, de coach van het Braziliaanse elftal, niet nadat zijn ploeg in een wervelende show de als gevaarlijke outsiders beschouwde Tsjechen van de grasmat in het stadion van Gua dalajara had geveegd. Zagallo, die deel uitmaakte van de Braziliaanse wereldkampioensploeg van 1958 en 1962, was zelfs vol lof over de Tsjechen, van wie hij beweerde: „Roemenië en Engeland zullen het tegen hen bijzonder moeilijk krij gen. Wij hebben overtuigend gewon nen, maar dat ging alles behalve gemakkelijk.,, Zagallo was een te vreden man. De Brazilianen kunnen inderdaad worden gerekend tot de voornaam ste kanshebbers, maar het is on waarschijnlijk dat de tegenstanders hen zo frank en vrij zullen laten voetballen als de Tsjechen deden. De ploeg van coach Marko leek van de consequente mandekking nog nimmer te hebben gehoord. De gevolgen waren voor het land, dat in 1962 in de finale te Chili eveneens zijn meerdere moest er kennen in Brazilië, catastrofaal, want individualisten als Pele en Jairzinho bleken bijzonder goed te kunnen profiteren van hen geboden vrijheid. En het staat wel vast, dat de Engelsen die het stadion geim- poneerd, maar niet bevreesd verlie ten weten welke middelen zij zondag dienen te hanteren om het Braziliaanse aanvalsgeweld in te to men. Het is ondenkbaar, dat routi niers als Bobby Moore en Brian Labone dezelfde fouten zullen ma ken als Horvath en Migas woensdag. Bovendien loopt Brazilië een kwade kans het zondag, zonder Gerson „die tegen de Tsjechen last kreeg van een oude spierblessure en zich daarom halverwege de tweede helft liet ver vangen door Paul Cesar te moeten stellen. Gerson, het brein achter het Braziliaanse aanvalspel, is een man, die vooral gevreesd wordt om zijn akelige preciese dieptepasses. Hij weet precies wat hij moet doen als Gersino en Rivelino in beweging komen. Bovendien vormt hij met de nog altijd koninklijke Pele een nau welijks te stuiten duo. Mocht Ger son niet kunnen spelen, en daar zag het donderdag naar uit, dan bete kent at een ernstige handicap voor de Brazilianen. Bovendien zal Zagal lo zich ongetwijfeld angstig afvra gen, of zijn defensie tegen de Engel sen beter voor de dag zal komen dan tegen de Tsjechen. Weliswaar stond de Braziliaanse verdediging slechts één tegentreffer toe, maar de Tsjechen kregen gedurende de gehe le wedstrijd, zeker nog drie a vier reëele kansen. Kansen, welke gere nommeerde schutters als Hurst, Ball, Charlton en Pieters ongetwijfeld be ter zullen benutten dan Petras, Frantisek, Vesely en Kvasnak de den. Het afwerken der aanvallen bleek ook niet de sterkste zijde der Italia nen, die technisch superieur waren aan de Zweden, maar uiteindelijk blij mochten zijn met een nipte zege (10). Italië's nationale held Gigi Riva in de kwalificatiewedstrij den de enige, die regelmatig voor de Azzuri scoorde had bij talrijke pogingen de Zweedse doelman Hellmström te passeren geen succes, waardoor het ene doelpunt, dat Do- menghini al na elf minuten scoorde, uiteindelijk beslissend werd. Niet alleen Riva beantwoordde niet aan de verwachtingen. De Zwe den waren bepaald niet enthousiast over het optreden van Ove Kindvall, die nadat Nicolai een blessure had opgelopen in AC-Milan verdediger Rosato een oude bekende (van de duels Feijenoord - AC-Milan) als tegenstander kreeg. Kindvall praatte veel, maar presteerde met uitzonde ring van een wegens buiten spel afgekeurd doelpunt niets. Toch blijven de Zweden hopen op hun 27-jarige koningschutter. In de ont moeting met Uruguay en Israel krijgt de Feijenoorder de kans zich te revancheren. Over de werkelijke kracht van het West-Duitse elftal zal de zondag te spelen wedstrijd tegen Bulgarije wellicht uitsluitsel geven. Dat de Duitsers woensdag zoveel moeite hadden met het zelfs onbetekenend beschouwde Marokko moet op dit moment toch nog als een negatieve uitschieter worden beschouwd. De Duitse pers mag dan na de moei zaam verworven 21 zege in paniek zijn gekomen, het gaat tever om nu reeds te stellen dat de Duitsers geen vooraanstaande rol zullen spe len. Het was vooral Helmuth Halier, die donderdag in Leon heftig werd bekritiseerd. De 31-jarige midden veldspeler van Juventus uit Turijn, die halverwege de wedstrijd zijn plaats moest afstaan aan Eintraeht Frankfurt's Jurgen Grabowski, zal, als het aan onze Duitse vakbroeders ligt, in het verdere verloop van dit wereldkampioenschap niet meer in aktie komen. Wolfgang Thiel van de Snort-Information's Dienst uit Dus- seldorf zei over Halier o.a.: „Wij hebben Helmuth Schön dikwijls ge noeg gewaarschuwd Haller niet op te stellen. De man. wiens shirt na twintig minuten trainen aan de was lijn behoort te hangen, die door overgewicht alleen maar geschikt is voor stilstaand voetbal, hoort in een wereldkampioenschap niet thuis. Na de twintigste minuut heeft Haller totaal niets meer gepresteerd. Na rust kwam hij helemaal niet meer terug. Terecht, maar ik vind het erg jammer dat Schön pas na vier oe fenwedstrijden en 45 minuten voet ballen in- Leon heeft ingezien, dat Haller als afgeschreven moet wor den beschouwd." Een moment uit Zwcden-Italië. De Itallaaan Burgnich (links) duelleert met de Zweed Grahn. Vandaag, vrijdag, zal er alleen via de Belgische televisie voetbal uit Mexico te zien zijn. Om 22.05 uur zenden de Belgen een wedstrijd van dinsdag uit: Uruguay-Israel.

de Stem | 1970 | | pagina 19