LIBANESE VOLK VERZUCHT APATHISCH: We zijn geen mensen hier, maar dieren" Nixon: inval n Cambodja groot succes - GROENLAND WORDT CENT - TE DUUR - MOET WEG Leven en laten leven SPEELSTRAAT: TEGEN VERKROTTING ITT SCHAUB-LORENZ Lees het nieuwe nummer van 'Ouders van Nu' het maandblad voor de nieuwe generatie van ouders Zwitsers bang voor al teveel gastarbeiders M v Met een plaat vindt iedereen z'n draai TERUG Een platenbon is altijd raak Zusters ageren tegen miljoenen kathedraal ZUIVERINGEN IN TSJECflOSLOWAKIJE VRIJDAG 5 JUNI 1970 (Van onze correspondent) Langs de lange rechte weg, die van dn bergen van Libanon naar Damascus loopt, staan de grote ste nen tempels van Baalbek in de hete zon, zo staan zij daar al 2000 jaar. Alles ademt hier geschiede nis, eeuwen van geschiedenis. Naast mij springt een hagedis over een blok graniet waarop eens een koningskroon was gebeeldhouwd. Van de gebarste muren hangen varens naar beneden, op een pla fond zijn nog vaag de overblijfse len van rozen te zien die daarop eens in steen te zien zijn geweest. Een kameel staat onbewegelijk bij een bron. Hier getuigen alleen de doden van leven. Binnen de pilaren-cirkel van dit grote monument, hebben oost en west elkaar ontmoet, gevochten en zich daarna met elkaar vermengd en Baalbek een van de wonde ren van de oude wereld staat er nu als het symbool van de moder ne Libanezen die in de 7000 jaar die ze nu achter de rug hebben niets dan armoede hebben gekend. De strijd om het voortbestaan is na nog even moeilijk als in de tijd toen Alexander him kuststeden Tjre en Sidon plunderde, terwijl dé oorlog voortduurt hebben ze weinig of geen materiaal om iets te ondernemen. Zeventig procent van de industriële produktie moet oorzien in de behoeften van de trijdkrachten, die ook al weinig te etekenen hebben. Er wordt van en verwacht dat ze de Arabische aak trouw blijven, en toch hebben je meer gemeen met Israël dan met welk volk in het Midden-Oos ten ook. Ze hebben al aan onge veer 300.000 Palestijnen onderdak verleend. In Beiroet eten de mensen gar nalen en drinken ze grote hoeveel heden arak. Ze hebben plezier ter wijl ze het gevaarlijke zuiden de rug toekeren. Maar aan de grens, in Bent Jbail, leven de mensen in stenen huizen die er nu, na de Israëlische bombardementen, als ruïnes uitzien. Afgelopen vrijdag zijn hier 13 mensen gedood en liggen er 32 anderen mannen, vrouwen en kinderen in zieken huizen. Sinds die dag zijn er bij de dagelijkse aanvallen nog meer gedood dan gewond. Over de ber gen hangt nu een stilte terwijl de dorpsbewoners de volgende aanval afwachten. Ze leven tussen twee vuren: een terrein van cowboys en Indianen waar jonge mannen in X- shirts de baas spelen, leden van Fatah of van de Palestijns Volks front, sommigen doen het uit over tuiging, anderen zijn alleen maar herrieschoppers. Allemaal dragen ze echter een gordel met patronen en een geweer. In Bent Jbail zijn de twee straten met bloed be smeurd hier zat een oude man, bloedend, nadat hij door een gra naatscherf gewond was, daar werd een kind gedood en smeerde de moeder as op haar gezicht terwijl ze huilend haar armen naar de strak blauwe hemel uitstrekte. De inwoners van Beiroet praten over Palestina. In Bent Jbail noemt men het land in de verte Israël. „We zijn geen mensen hier, maar dieren. We drinken slecht water, we huilen en niemand hoort De tempel van Bacchus in Baalbek ons. We zijn een arm volk en geen politiemacht voor de Palestijnen, 'Zij zijn een volk van wilden, ze houden ervan te vechten, te ver nietigen. Waarom geven de Ameri kanen bommen aan Israël om ons, het Libanese volk te treffen? Wij willen de Israëli's niet doden, wij willen met hen samen leven". De vrouwen vragen zacht: „Waarom? Waarom dit? Waarom ik? Van sommige huizen is het dak verwoest en ligt er gips op stoelen en bedden. Een klein jon getje komt binnenrennen met een halve mortiergranaat in zijn hand. Dit is mijn bom. Ziet u deze bloedvlek? Dat is waar onze groot vader bij de laatste aanval zat. Buiten het huis staat een oude auto te wachten, volgeladen met matrassen, stoelen en pannen. Ziet u die familie daar? Ze hebben drie kinderen verloren en nu gaan ze verhuizen, naar familie in Tyre. Een ander huis staat al leeg. Een muur is zwaar beschadigd. Die fa milie is al weg en de hond die ze achtergelaten hebben ligt nu hoop vol te wachten voor de deur. Hoe lang? De jonge Libanezen tonen zich verbitterd over het feit dat de Libanese regering niet voor schuil plaatsen heeft gezorgd, laat staan voor geld om reparaties te verrich ten of om te kunnen verhuizen. Niemand spreekt over wapens, er schijnt geen rancune tegenover Is raël te bestaan. Het zijn de Pales tijnen die de schuld zijn van de granaten die de huizen verwoesten. Maar hoe staat het dan met de Palestijnse zaak? Hebben zij het recht niet om voor hun land te vechten? Ja, natuurlijk wel, maar waarom hier, waarom in ons land? (Copyright De Stem/ The Guardian) WASHINGTON (Rjr.) President Nixon lieeft gisterochtend 'oeg de Amerikaanse inval in Cambodja betiteld als de meest suc- srijke operatie van de hele Vietnamese oorlog. Hij deelde het Ame- kaanse volk in een televisietoespraak mee, dat alle belangrijke ilitaire doeleinden in Cambodja waren verwezenlijkt. De hoeveel id communistische wapens, munitie, andere uitrusting en voedsel !e daar vorige maand was buitgemaakt, was volgens hem bijna "lijk aan die welke het vorig jaar in heel Vietnam in handen van e Amerikanen en hun bondgenoten was gevallen. Nixon herhaalde de kort na het Sh van de actie gedane belofte, alle Amerikaanse troepen voor ft eind van deze maand uit Cam- i zullen worden teruggetrokken. Selijl: waarschuwde hij opnieuw t hij krachtige en doeltreffende "atregelen zal nemen als de com- Misten zijn programma voor een terugtrekking van de erikaanse troepen uit Vietnam in vaar zouden brengen. e Amerikaanse president betuig- erkentelijkheid jegens miljoenen wikanen die, naar hij zei, hem den gesteund toen zijn besluit Cambodja binnen te vallen on- f een wat hij noemde ongekend rvuur van kritiek was gekomen, i begreep de grote verdeeldheid r de Amerikanen over de oor- Pi maar volgens hem betroffen de ingsverschillen tussen hem en «Mantel van de oorlog »ts de vraag, wart de beste ma- was om tot een rechtvaardige komen. Nixon herinnerde 1 dat hij het afgelopen week- m California had beraad- haald. Voordien hadden al circa 115.000 Amerikanen Zuid-Vietnam verlaten, maar het terugtrekkings program werd tijdelijk stopgezet tij dens het offensief in Cambodja. Nixon verklaarde, dat hij er ver trouwen in had dat de terugtrekking volgens schema kon verlopen. Hij deed een hernieuwd beroep op Noord-Vietnam, de impasse in de Parijse vredesbesprekingen te door breken, en zei dat de deur naar vrede door onderhandelingen wijd open bleef. Vervolgens waarschuwde hij voor krachtige maatregelen, als de tegenpartij de veiligheid van de Amerikaanse troepen tijdens de te rugtrekking in gevaar bracht. de (ADVERTENTIE) Uit protest tegen de verkrotting van hun huurt heb ben vrouwen en kinderen hier de Spaarndammerstraat in Amsterdam voor het verkeer afgesloten en als speel straat in gebruik gesteld. De actie is gericht tegen het uitblijven van de verdere sloop van een kerk aldaar (bovenin de foto). KOPENHAGEN Een analyse van een 1200 m diepe boring in de Groenlandse ijskap, heeft een Deense geleerde de conclusie op geleverd, dat het pooleiiand steeds kouder wordt. „Hoogstwaarschijnlijk zal het Groenlandse klimaat over 10 tot 20 jaar een minimum bereiken. Het volgende maximum komt hoogstwaarschijnlijk pas ver in de volgende eeuw", verklaarde professor W. Dansgaard van het natuurkundig instituut van de universiteit van Kopenhagen. Dansgaard baseerde zijn ver wachting, die ook een kouder kli maat voor andere delen van het noordelijke halfrond kan beteke nen, op metingen van de zuurstof- isotopen in het gat, dat in 1966 in de ijskap werd geboord door deskundigen van het Amerikaan se leger. Aangezien de aanwezigheid van de isotopen afhankelijk is van de temperaturen in de perio de, waarin het ijs werd gevormd, verschaften de metingen Dans gaard een fascinerend beeld van de klimaatcycli vanaf de ijstijd. De theorie van Dansgaard vindt steun in het feit, dat de tempera turen van het zeewater rondom Groenland sinds de jaren dertig steeds lager worden. Biologen waarschuwen reedslang, dat de vis de Groenlandse wateren ver laat. De Groenlandse vissers zijn zwaar getroffen doordat geen ka beljauw en garnalen meer gevan gen worden in eens zeer rijke visserij gronden. 6d met zijn voornaamste militaire seurs en verklaarde dat hij op vaa bet rapport dat hij ont- rLü j van Seneraal Creighton tos de Amerikaanse bevelheb- - nVietnam, nu kon zeggen dat in Cambodja „de meest rijke operatie van deze lange °cuijke oorlog is geweest". 1 Suvaes waarborgde het .UB blijven van de gestelde ia ™r- teruglrekking uit Cam- iJry™1'- Van de 31.000 Ame- die het land waren binnen- !d-VmtWaren er al 17-000 naar teruggekeerd. De eni- activiteit in Cam- Tnri j. JUnl zou worden ge- de uchtaanvallen, bedoeld ie trn»„raatsing van communisti- mpt u !n "teterieel te verhin- n a- ?°g op de veiligheid "d-Vietnam^ troepen in ""leer v 7? President zei niet, S1 uit p._fUlavietnamese troepen jh. Cambodja zullen terugtrek- van ter- Ns gevolg Be in f.„i in Ca^v.Vj? ^et succes van de 'un Aml 'i Was de terugtrek- ?a"i hervait i?nse troePen uit 50 Olin or 75 oktober man worden terugge- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De positie van de cent in het Neder landse betalingsverkeer zal nader worden onderzocht. Een ambtelijke adviescom missie heeft minister Witte- veen als haar mening te ken nen gegeven dat de cent vanaf 1980 niet meer hoeft te worden geslagen. Na 1985 zou deze laagste munteen heid geen rol meer van be tekenis spelen. In haar advies zegt de commissie, dat. in de toe komst de neiging tot afron den op een stuiver steeds meer de overhand zal heb ben, zodat de cent een steeds geringer wordend prijseffect zal hebben. De bronzen cent zou ge heel uit de roulatie genomen moeten worden. Voor de af schaffing adviseert men ech ter nog enige tijd een cent van aluminium of ander goedkoop materiaal te hand haven. Momenteel kost de cent ei genlijk al 1,2 cent. Dit prijs verschil is echter te gering om een onmiddellijke om smelting lonend te maken. Een geringe stijging van de koperprijs zou echter al be- sooedigen, dat de produktie van een goedkopere cent wettelijk noodzakelijk wordt. Volgens de commissie is het publiek (huisvrouw en winkelier) ook niet erg ge lukkig met de cent. Er zijn er teveel en men geeft er te weinig uit. Voor de winke lier betekent dit bovendien bij het kas opmaken, dat hij extra moet tellen. Dit extra tellen kost geld en wel zo veel, dat het hem extra cen ten kost. Voorts is de commissie van mening, dat de huidige reeks munten (behoudens de cent) tot 1990 in ieder geval nog wel dienst kan doen. Daarna zouden er munten kunnen komen van 5 en 10 gulden en van 50 cent. Mogelijker wijs wordt dan de stuiver in omvang ook kleiner dan het dubbeltje. Dit zou althans 'n logische consequentie zijn. (ADVERTENTIES) vï'v\en9' -«Q. -t-Akert^ v\w Verkrijgbaar in alle tijdschriftenzaken. Voor abonnement: bel 08370-6222 of stuur een briefkaart aan: 'Ouders van Nu', Antwoordnummerlll.Wageningen. Vermeld: abonnement halfjaarf 8,50 of per jaar f 16,—. BERN (SDA) Zondag zullen de mannelijke Zwitsers in een referen dum besluiten over het al dan niet nemen van drastische maatregelen tegen het snel stijgende aantal gast arbeiders in hun land. De stemming gaat over een voor stel, waarin „buitenlandse overheer sing" van Zwitserland wordt ge vreesd. Het parlement, de vakbonden, de kerken en politieke partijen hebben vrijwel éénstemmig verwerping van het voorstel aanbevolen- De volks stemming van aanstaande zondag heeft meer emoties teweeggebracht dan Zwitserland in jaren heeft mee gemaakt. Als het voorstel wordt aangeno men, moet de federale regering er voor zorgen, dat binnen vier jaar in ieder kanton niet meer dan 10 pro cent van de bevolking uit buitenlan ders bestaat. Alleen voor Geneve wordt een uitzondering gemaakt: daar mogen 25 procent buitenlanders wonen. Op het ogenblik maken de buitenlanders gemiddeld 15 procent van de bevolking uit. (ADVERTENTIE) f 5,- 7,50 10,-15,- 20,- 25,- (Van onze speciale verslaggever) BODEGRAVEN „Wat moet je hier aan doen? Je staat feitelijk machteloos, maar toch weet je, dat je dit niet langs je kant kunt laten gaan. Hier moesten protesten ko men". Zo vat zuster Debora van Leeuwen, werkzaam in het St. Jo seph pensionaat te Bodegraven de reactie van ruim honderd medezus ters samen op de miljoenen verslin dende nieuwe kathedraal in Braziliës hoofdstad Brasilia. In die stad leven meer dan 300,000 mensen in krotten. In april las zuster Debora in de krant over deze geweldige ondergrondse kerk, waaraan 8 jaar gewerkt is. Namens 5 zustercongregaties is nu een brief gestuurd naar het Dioce saan Religieus Beraad in Rotterdam. Het is de bedoeling, dat deze brief verder gaat naar het Nederlands episcopaat en daarna wordt doorge zonden naar de paus AIR FRANCE heeft in 1969 een winst gemaakt van 31,3 miljoen francs, hetgeen neerkomt op 20,4 miljoen gulden, aldus maakt de maatschappij bekend. De gemiddel de bezettingsgraad van stoelen en vrachtruim in de vliegtuigen steeg van 51 procent in 1968 naar 54,8 procent in 1969. UIT DE CIJFERS van de spaarban ken blijkt dat de spaaroverschotten in mei over het algemeen lager wa ren dan die van mei verleden jaar. (ADVERTENTIE) Droomdoos«. Er zijn 4 modellen. Vanal 72.- Maak van uw vrijetijd nu blijetijd, En tover alle ITT Schaub-Lorenz, nu bekleed met echt hout. De muziekstations naaru toe. Ookdie waarvan u de verre naam portable die meer geeft dan de meeste huiskamerradio's, nooit, maar de muziek nu wèl hoort. Tot in de perfektie weergegeven. Uit twee concert-luidsprekers. Uit uw eigen mooie droomdoos. Met overzichtelijk, vingervlug bedieningspaneel. Met alle aansluitings-mogelijkheden. Een platenbon is altijd raak f5,-7,50 10,-15,-20,7 25 (Van onze correspondent) WENEN Al vier maanden lang is de Tsjechoslowaakse communisti sche partij bezig zich te zuiveren en het ziet er niet naar uit dat dit kar wei op korte termijn als afgedaan kan worden beschouwd: de bij de zuivering betrokken ambtenaren zijn niet zo groot in aantal en het is bo vendien nauwelijks mogelijk om de veelal tijdrovende persoonlijke ge sprekken' snel en zakelijk met een juiste conclusie te beëindigen. Daar komt nog bij, dat het officiële lidmaatschap van de partij zoveel revenuen afwerpt, dat de betrokken verdachte' haren op snaren zet om althans dat lidmaatschap te behou den. Zij laten zich niet gaarne in de kaart kijken. En er komt verder nog bij, dat de zuiveringsambtenaar zich wel tienmaal bedenkt zich vijand schappen op de hals te halen. Kort en goed: de hele zuivering verloopt doorgaans in de sfeer van leven en laten leven'. Vanzelfsprekend is dat helemaal niet naar de zin van de partijleiding die zich gedwongen voelde om op eigen houtje leden te royeren en nieuioe aan te nemen en, behalve dat, de leden van de zuiveringscomi tés ter verantwoording riep. Alleen de arbeiders van belangrijke indus trieën worden met rust gelaten, want niets vreest men meer dan een on verwachte staking. Daarenboven is de toestand in de fabrieken bepaald gespannen te noemen. Om die reden gaat men ook niet tornen aan de door Dubcek ingevoer de vijfdaagse werkweek. Schrijvers en artiesten blijven zich passief en soms ook actief te weer stellen. Zij verspreiden ondergrondse pamfletten. De gemeenteraad van Romerstadt weigerde onlangs om Smrkovsky en Dubcek het ereburger schap van de stad te ontnemen. En zo is het geen wonder dat de door Moskou gesteunde rechtgelovige communisten te hoop lopen en pro beren een front te vormen tegen partijbaas Husak. Het eerste teken hiervan was een bijeenkomst in Praag, waar zo onge veer vijfhonderd orthodoxen acte de presence gaven. Op die bijeenkomst werd vinnige kritiek geuit op de be sluitelozepartijleiding met Husak en Strougal als speciale doelwitten. Zij zouden de strijd tegen de linkse ex tremisten niet met de vereiste in spanning poeren. De partijleiding liet een onderzoek instellen naar deze bijeenkomst, maar staakte dit ijlings toen bleek dat de vergadering de hoge bescherming genoot van Sovjet ambassadeur Tsjervonenko. In feite komt het er op neer, dat Husak zich voor een strijd op twee fronten het orthodoxe en het links-revolutionaire gesteld ziet. Er gaan geruchten dat, zodra af gerekend is met de links-revolutio nairen, de orthodoxen aan de beurt zijn. Tenzij de Russen kans zien om Htisak van zijn partijtroon te stoten en hem wegpromoveren naar het weinig invloedrijke staatspresident schap. In dat geval zal Moskou trawant Bilak zijn kans krijgen en de leiding van de partij in handen krijgen. Wat dit betreft wordt zijn naam steeds meer genoemd. (ADVERTENTIE) r Een platenbon 1 is altijd raak T f 3/7,50 ÏO,-15.' 20,- 25,- A

de Stem | 1970 | | pagina 15