:enr Langste serie aan vallen Israël ubeler ,Onkrijgstuchtelijk geschrijf' Kabouters beraden zich UITSTEL GESPREK WERKSPOOR-N.S. Koningin I )e>re|yd Waarom oud papier uit stembiljet? „TV LACH EENS EEN LEEUW Nu is het tijdvoor lékker met lékker: Beschuit met aardbeien. !-Seater pr. Lde, Meer woningen in aanbouw dan in 1969 VERDEDIGER LUCTOR-REDACTIE: JE LACHT JE ER ROT OM Belangenbundeling wijn en gedistilleerd gepoetste schoenen... maar uw fiets? Commentaar Kabouters Vriendendienst Puinhoop Senatoren April 1970 Actiegroep Wereldkerk uit kritiek op pastoraal concilie NOORSE PRINSES IN VERWACHTING VRIJDAG 5 JUNI 1970 E S.g: T7an de zestig procent der Amster- damse kiezers, die naar de stem bus zijn gegaan, hebben er bijna I 38.000 hun stem aan de Kabouters i gegeven. Bij zo'n aantal bewus stemmende kiezers lijkt de theorie, I dat Amsterdam weer 'ns een „grap- heeft willen uithalen moeilijk j houdbaar. Roel van Düyn is geen Had-je-me-maar." Deze kabouter hoofdman heeft kennelijk nogal wat (jonge) mensen iets te zeggen. Wat precies zullen heel weinigen onder woorden kunnen brengen. Maar hun [keuze is duidelijk een zich afzetten Megen de traditionele (gemeente)po- llitiek, die niet bij machte is snel op- llossïngen te vinden voor al jaren be staande problemen als de woning- jj'nood, milieuverontreiniging, overbe volkte scholen etc. Met vijf kabouters in de raad moe iten de voorstanders van de „lieve revolutie" in Amsterdam iets kunnen bereiken. In negatieve zin het frus treren van het werk van de gemeen teraad. En in positieve zin? Van Duyn c.s. hebben een aantal aardige ideeën maar ook zij zullen onder vinden dat het praten er over ge makkelijker is dan ze te realiseren. watersnoodramp in Roemenië verstoort de dromen van een [lolk, dat door hard werken en zich I ontzeggen probeert op eigen lenen te staan. Probeert los te ko- Irien ook van de knellende voogdij Ier Russen. Het tragische is dat de hulpver lening een politieke kwestie is ge worden. De Russen hebben dat op brute wijze duidelijk gemaakt. Mos- i is bereid te helpen op voor- Waarde, dat Roemenië terugkomt op [lijn onafhankelijke koers. De hulp die uit Nederland komt, «I van particulieren als van de egering is niet in staat de gevolgen Iffl watersnoodramp op te van- je"-Maar in het menselijke vlak ge len moet de helpende hand uit Ne derland de Roemenen meer doen dan de vriendensteun van bondge- x>t Rusland. ir prachtige voorbeel- 1 van tonen. F.n toch... Twijfelen kan Mezierig zijn. Want er héérVan der Meer ft gewoon, pardoes 1st die sportieve ruiten Is een progressieve |e-Seater (tweezits ibinnenkussentjes) Iet. Met;romantische llon bloemmotieven, bittige pop-art kleuren. Lw, geel, zachtroze, t Itrasteert allemaal zo chtig. lom eens twijfelen. Lschien vindt u - na een Innende rondgang - ruiten ideaal. Maar Lschien zegt udie le-Seater, dat is het Jemaal. Maar kijk eerst [kies dan... Bij Van cter eer. lessen die u pekend voorkomen' srlenSpoorsingel 2. eda/Roosendaal Fundelseweg 45, Rucpne !>ubel-Drive-in Utrecht: Jcsweg Oudenrijn-Arnhem It Utrecht/Jutphaas. tterdamGroothandels- louw, Weena 737. ïsterdam: ,„rn\ Idhouderskade74(rnode Izersgracht 590 (klassie n Haag likelcentrum -WaldecK, [de Laan van Meerdervoo lar deze adressen zijn lemaal nieuw voor u. v I 1 najaar opent Van der M hieuwe Meubel-Drive-in |v geheugensteuntje.: 1 drie E's.Wantzezijn '"- ischede: Boulevard 1 Inaf augustus). JidhovenNoord-Brabs 1 In (vanaf september). ten-Leur: Winkelcenm' |ksweg (vanaf decemu 'EN ramp, waarbij het aantal do den in de tienduizenden loopt, [zo groot, dat geen mens het meer pn overzien. Geen verstand, geen irt kan hef bevatten. Erger, veel jer wordt het nog, als zo'n ramp ch voltrekt in een ontwikkelings- i op een ontwikkelingscontinent, eind van de problemen is hele- sl zoek, als dat continent dan ook I Zuid-Amerika is. De hulpkrach- i c.q, de economieën, zowel in |'u zelf als in de omringende lan- f" zijn zo zwak, dat er jaren, mis tten inderdaad wel vijftig jaar, sr nodig zijn om het land er bo- |nop te helpen. Maar wat is dat ■"nog? Erbovenop, op het peil nu? Met voor verreweg de erderheid der Peruvianen armoe- Men kan in de ontwikkelde we- in Nederland, niet volstaan liet openen van een paar giro- ■eningen. Dit raakt rechtstreeks de ikkelingshulp, dachten wij. Het P dat er ook maar iets hoeft te Wen in zo'n land, of moeizaam Mkkelingswerk van jaren is voor 9 veel meer jaren teniet gedaan. [Pvan de rijke landen lijkt slechts 1 zinvol, wanneer a.h.w. van de e9enheid gebruik maakt door op Puinhopen te beginnen met de [w van een nieuw Peru. Maar 's heel wat meer voor nodig cement, dekens en medicijnen, fjoor is werkelijke ontwikke- MEMWERKING nodig, waar ewei de helpende rijke wereld Jj Truviaanse machthebbers ook recht doen aan de massa nu toe aan het korste, het e korte, eind getrokken heeft J??r. ,'5 ze'fs een andere lsh,je,t ^'i ds rijke ontwi'kke- hi'^n nodig. En dat is Dll elkaar zeer veel. (ADVERTENTTF.t (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Israël heeft het begin van de zesdaagse juni-oor- log van 1967 (volgens de Israëli sche jaartelling) niet rustig her dacht. Langs het Suez-kanaal voerde de Israëlische luchtmacht zeer hevige bombardementen uit, terwijl in de Jordaan-vallei repre saille-aanvallen werden uitge voerd na de raketbeschietingen door Arabische guerrill's. In Jeruzalem zei premier Golda Meir op een herdenkingsbijeenkomst dat haar land met bloed heeft be taald voor de eenmaking van Jeru zalem en dat de stad nooit meer ge deeid zai worden. „Aan degenen die ons vragen welke prijs Israël bereid is te betalen voor vrede, is ons antwoord dat wij ons aandeel al hebben geleverd, en laat de wereld ons niet vragen meer te betalen. Israël heeft al de hoogste en meest schokkende prijs voor vrede betaald door de levens van zijn jon geren te geven", aldus Golda Meir. Inmiddels ondernam de Israëlische luchtmacht zijn langste serie lucht aanvallen op Egypte sinds de juni- oorlog. De doelen lagen in de ooste lijke en centrale sector van het S-uez- kanaal. De berichten over slachtof fers., schade en neergehaalde vlieg tuigen lopen zoals gebruikelijk uiteen. Egypte meldt twee neerge schoten Israëlische vliegtuigen; Israël zegt dat alle toestellen behouden zijn teruggekeerd. Egyptische artillerie heeft zware beschietingen uitgevoerd op Israëli sche stellingen langs het Suezkanaal. Een woordvoerder deelde mee dat Is raëlische bunkers en munitiedepots waren vernietigd. Van Israëlische zij de is geen melding gemaakt van de beschietingen. Steeds meer Amerikaanse senato ren steunen het verzoek van een aan tal van hen over de verkoop van Amerikaanse vliegtuigen aan Israël. Verscheidene senatoren verklaarden gisteren dat zij voorzichtig optimis tisch zijn over die verkoop van de 25 Phantoms en 100 supersone Sky- hawks. Zij zeiden dit na een onder houd met minister Rogers van bui tenlandse zaken. Het gesprek duurde m er dan een uur. Volgens senator Scott heeft Rogers gezegd dat „eer daags" een beslissing zal worden ge nomen in deze zaak. DEN HAAG (ANP) In de maand april 1970 werd volgens definitieve gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek met de bouw van 11.483 woningen begonnen en zijn 9.960 woningen voltooid, In april 1969 waren deze aantallen resp. 11.257 en 9.662. Gerekend over de eerste vier maan den van 1970 bedroeg het aantal be gonnen woningen 39.476 (38.980 in de eerste vier maanden van 1969) en het aantal voltooide woningen 30.94? (34.305). Het aantal intrekkingen van in voorgaande maanden als begonnen opgegeven woningen bedroeg in april 16 (januari - april 353). Deze intrek kingen zijn in mindering gebracht op het aantal woningen iin aanbouw. Eind april 1970 waren er 153.940 woningen in aanbouw, tegen 153,237 ultimo april 1969. In het gedurende de eerste vier maanden van 1970 begonnen aantal woningen zijn begrepen 4139 (5001) bijzondere wooneenheden (voorna melijk bejaardenwoningen) en in het aantal voltooide woningen 2937 (2392). Verdeeld naar financieringswijze bestond het aantal begonnen wonin gen in de eerste vier maanden van 1970 uit 14.133 (15.098) woningwet woningen, 18.335 (17.657) premiewo ningen en 7008 (6225) ongesubsidieer de woningen. Ten aanzien van het aantal vol tooide woningen waren deze cijfers resp. 12.080 (14.784), 13.820 (13.970) en 5 047 (5.551), In de 12-maandsperiode mei 1969 - april 1970 werden 121.724 woningen in aanbouw genomen en 119.759 wo ningen voltooid. LOPk I snuffelt of zich 1 L»Vir"T\l bumper vlijt. I p"i—Sen onvergeteli jachtluipaard oie aan uw portierraam snuffelt of zich in al zijn majesteit onverstoorbaar tegen uw bumper vlijt. Ervaringen die een safari in Beekse Ber gen onvergetelijk maken. En u hebt meteen gratis toe gang tot Nederlands grootste ontspan ningsparadijs: 420 ha vól attracties voor het hele gezin. npri/QC safaripark en Dl I IaOL ontspanningsparadijs DCDfüCM'ra tilburg DCnOCINen hilvarenbeek (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De auditeur-mili tair bij de krijgsraad in Den Bosch, mv. H. J. A. M. Beaumont, heeft tegen oud-redactieleden van het blad Luc- tor („onafhankelijk afdelingsblad van de Vereniging van Dienstplichtige Mi litairen (VVDM) op de legerplaats Oirschot") voorwaardelijke gevange nisstraffen van één en twee maan den en boetes van 200 en 250 ge- eist. Tegen één der vijf verdachte redactieleden vroeg hij vrijspraak. De auditeur-militair (officier van justitie) kondigde aan strenge straf fen te zullen eisen als „het opruiend geschrijf" in VVDM-bladen niet op houdt. Tegen een soldatenblad is in de Nederlandse rechtspraak nog niet eerder een dergelijk proces gevoerd, daarom wilde de a.-m. de straffen bij wijze van „waarschuwingsschot" laag houden, zoals hij zei. De vijf militairen onderwijzers Hans Koster (22, Streefkerk), Frans Maai (22, Rotterdam), programmeur Dirk Kaas (22, Utrecht), uitvoerder Ton van der Wardt (21, Eemnes) en Henk Jonker (21, een Haagse kan toorbediende) zijn in april door de kon. marechaussee voor een „vriendschappelijk gesprek", wat la ter ene gerechtelijk vooronderzoek bleek te zijn, van hun werk dat ze in de burgermaatschappij weer hadden opgenomen, gehaald en gevankelijk teruggevoerd naar Oirschot. De kazernecommandant had na ampel overleg met de minister van Defensie besloten de soldaten-redac tieleden te laten vervolgen wegens opruiing en ondermijning van de krijgstucht. In maart van dit jaar hadden zij een ingezonden brief in hun blad opgenomen, waarin iemand de VVDM verweet dat zij zich liet „inkapselen in het westers kapita lisme'. In die brief slaakte de ano niem gehouden militair kreten als: „Pleeg obstructie; saboteer, pleeg re volutionaire acties en de massa zal u volgen; waarom geen stenen naar het ministerie van uitbuiting, vroeger van defensie, gekeild; Den Toom go home" e.d. „Regelrechte aanzet tot revolutionaire acties", noemde de a.- m. gisteren de brief, waarvoor de re dactie verantwoordelijk is gesteld. „Grote nonsens", aldus de verdedi ger van de vijf redactieleden, mr. G. J. P. Cammelbeek. „De strekking van het stuk is, jongens van de VVDM juilie zijn zakken, er moet een ander beleid komen. Niemand heeft het let terlijk willen nemen. Het stuk ridi culiseert zichzelf. Je lacht je er rot om als je geen angst voor revolutie hebt. De redactie vroeg de briefschrij ver direct in het blad: „Schrijf de volgende keer ook hoe het na de re volutie moet", aldus mr. Cammelbeek. „De redactie heeft voldoende afstand van het stuk genomen". A.-m. mr. Beaufort had in zijn re quisitoir de verdachten afgeschilderd ais „de martelaren van een systeem dat de vriie meningsuiting de grond in wil boren". „Wat deze knapen ge daan hebben is waarschijnlijk ludiek. Maar dit woord wordt alleen maar gebruikt als dekmantel voor perfide acties". De a.-m. scheen weinig gevoel voor humor te bezitten. De gekscherende noot van de redactie onder de brief, waarin stond dat „inmiddels bekend is geworden dat de generaal van kleur is verschoten", deed voor de auditeur-militair „de kwade deur he lemaal dicht", zoals hij zei. „Het stuk is een en al opruiing. Het blaadje I.uctor was uitsluitend zeer negatief; onkrijgstuchtelijk geschrijf en men ging er in door met duidelijk escale- ging er in door met een duidelijk es calerende koers". Toch greep hij pas in bij het ver schijnen van het zesde nummeiMaar dat was dan ook een stukje „terreur" zoals hij het niet schroomde te noe men. „God zij dank zijn er eindelijk me ningsverschillen en worden ze bedis cussieerd. Maar als men in deze fase van kritische bewustwording van de maatschappij op deze manier ant woordt; als de auditeur-militair wil dat er ernstige dingen gebeuren, dan moet hij zo doorgaan', aldus mr. Cammelbeek. „En deze jongens, die helemaal niet met opzet gehandeld hebben, willen heus geen martelaren zijn. Dat kwam misschien in onze generatie voor, maar niet in de hunne", aldus mr. Cammelbeek. Over veertien dagen zal de krijgs raad uitspraak doen. (Van onze redactie buitenland) UTRECHT De Werkspoordirectie heeft gistermorgen de be spreking met de inkoopafdeling van NS over een order van zestig personenrijtuigen uitgesteld. Als motief werd opgegeven dat men bij een eventuele opdracht geen zekerheid kon bieden over de lever tijd en de uiteindelijke prijs. Met name vreest de Werkspoordirectie een groot verloop onder het personeel. Over dit aspect wordt van daag met de vakbonden vergaderd. Op onze vraag of Werkspoor zal inschrijven op een door de Algerijn se regering vorige week geadverteer de grote leverantie van spoorwegma- terieel, vernemen wij dat dit niet zeer waarschijnlijk is. Nederland heeft zichzelf nn eenmaal uit de markt geprijsd. Bovendien geniet Frankrijk, dat zijn industrie wél steunt, in Algerije een zekere voor- DELFT (ANP) Coebergh's Ver enigde Distilleerderijen n.v., Heine- ken's Bierbrouwerij Maatschappij n.v. Koninklijke Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek n.v. en de n.v. Zuid- Nederlandsche Spiritusfabriek, zullen in fasen komen tot een bundeling van de individuele gedistilleerd- en wijn- belangen. Het donderdag uitgegeven commu niqué der bedrijven bevestigt het al geruime tijd geleden door ons ge- brachtte bericht over deze samen werking, waarbij de te Bergen op Zoom gevestigde fabrikant van ,Mops' is betrokken (ADVERTENTIE) keur, terwijl tenslotte de in derde landen als India opgezette industrie- en de Europese sterk beconcurreren, tot m Europa zelf toe. Ruim 14.000 werknemers van tol het VMF-concern behorende bedrij ven hebben gisteren een uur gestaakt uit protest tegen de beslissing van de VMF-directie de afdeling Rol lend Materieel van Werkspoor in Utrecht eind volgend jaar te sluiten. Niet gestaakt werd bij Stork-Werk- spoor-diesel in Zwolle, Holland tn Bergen op Zoom, Stork Friesland, Stork Jaffa in Utrecht en Stork Hen gelo. Beide laatste bedrijven ver klaarden zich in een telegram solidair met de eisen van de vakbonden en met hun collega's b(j Werkspoor. Gisterochtend heeft het personeel van Werkspoor aan de ondernemings raad laten weten grote prijs te stel len op een vervoigorder van de NS voor 60 rijtuigbakken. De directie had daarom gevraagd, aldus onder nemingsraadsecretaris Nol de Jong. Door de order zouden de werkne mers van Werkspoor, voor wie het moeilijk is vervangende werkgelegen heid te vinden, nog wat langer kun nen blijven werken. De vijf raadsleden van de ka bouters, na het succes van hun partij bij de gemeenteraadsver kiezingen zeker van een plaats in de Amsterdamse gemeente raad, tijdens een bespreking gis termiddag. Geheel rechts op de foto Roel van Duyn. DEN HAAG (A.N.P.) De actie groep Wereldkerk, een bundeling van rooms-katholieken die een mid denkoers willen varen tussen de pro gressieven en conservatieven, heeft in een brief aan het Nederlandse episcopaat aangedrongen op voort zetting van het overleg dat in het pastoraal concilie van de Nederland se kerk is begonnen. De groep heeft kritiek op de gang van zaken op dit concilie en zegt in haar brief aan de bisschoppen d!at de status van de rapporten van de com missies van heit concilie, die aanvan kelijk documenten waren, die door het concilie zouden moeten worden goedgekeurd, later tot louter discus siestukken werden en tenslotte als achtergrondstukken zelfs niet meer uitdrukkelijk ter discussie zijn ge steld. (VERVOLG VAN PAG. 1) De reeds vermelde koop van pa leis Soestdijk door de staat gaat 1 ja nuari 1971 in. Op die datum wordt ook de aanwijzing van de paleizen 't Loo en het Oude Hof als zomer- en winterverblijven ingetrokken, 't Loo wordt museum de plannen zijn in een vergevorderd stadium het Oude Hof wordt, na restauratie en nadat het Institute of Social Studies eruit is, volledig voor representa tie gebruikt. Ter beschikking van de koningin blijven dan naast Soestdijk het paleis in Amsterdam en Huis ten Bosch in Den Haag. Het bovenstaande is neergelegd in een gisteren bij het parlement inge diend wetsontwerp. Dit ontwerp dient er tevens toe, af te zien van het noe men van de bedragen, die aan leden van het koninklijk huis worden uit gekeerd, telkens in de grondwet. In het wetsontwerp geeft de rege ring dan ook als haar mening te ken nen, dat het privé-inkomen en ver mogen van het staatshoofd en van de andere leden van het koninklijk huis. die thans geheel van persoon lijke belasting zijn vrijgesteld, in be* ginsel op dezelfde wijze aan belas tingheffing moeten worden onder worpen als ten aanzien van anderen geschiedt. Het parlement is voorgesteld een hernieuwde vaststelling van de uitke ringen aan de koningin en enige an dere leden van het koninklijk huis en een grondwetswijziging in ver band met de belastingvrijdom. Deze voorstellen behoeven een tweederde meerderheid in het parlement. Ingaande 1973 zullen de uitkeringen opnieuw moeten worden vastgesteld. Dan is het moment aangebroken in de uitkeringen, die als gezegd nu voornamelijk een kostenvergoe ding betekenen, ook een inkomen voor de uitoefening van de functies op te nemen. De hoogte daarvan moet nog worden vastgesteld, maar naar de normen van 1970 zou de regering zich een salaris voor de koningin van 500.000 gulden, voor prins Bernhard van 200.000 gulden en voor prinses Beatrix en prins Claus van ieder 150.000 gulden kunnen voorstellen. Tegen die tijd zal ook het kroondo mein worden opgeheven. VOLGENS DE laatste opiniepeilin gen in Engeland willen steeds meer kiezers Labour stemmen. De voor sprong van de socialisten op de con servatieven is nu 4,5 procent. DE PRESIDENT van Ivoorkust en zijn vrouw hebben in gezelschap van prinses Beatrix en prins Claus een bezoek gebracht aan Hatema-Texo- print in Helmond. (ADVERTENTIE) Kunt u daar nog wel mee voor de dag komeh? Laat uw fiets toch regelmatig door de vakman nazien en onderhouden! J Het weekeinde nadert, kameraden, en dat geeft de burger moed. Meer althans dan de zo lege stembussen van woensdag. Iedereen spuit zo zijn commentaraen na een dergelijk verkiezingsfestijn, maar in de krant en op de t.v. komen alleen de gro ten met hun mening. De mening van de kleine man is echter veel in teressanter, zoals ik u zal bewijzen. Commentaar 1: Er waren kandidaten dan kiezers. Commentaar 2: De enige manier om meer mensen naar de stembus te krijgen is een party van niet- stemmers oprichten. Commentaar 3: Ik heb graag mooi weer, maar het gaat mij teveel So meren. Commentaar 4: Het gaat alsmaar Downer. Commentaar 5. Ze kunnen wel in- PAKken. Commentaar 6, 7, 8, 9 em volgen de. Ze moeten niet denken dat wij, omdat we in een commune zitten, al lemaal op de communisten stemmen. Maar waar komen al die stemmen dan vandaan Voor m\j is het duidelijk dat de opmerkelijke winst van de kabou ters vooral te danken is aan de klei ne man. Die voelt zich thuis bij die mannekes. En vrouwkes. Natuuriyk, Minaatje. Over enige tijd zullen waarschijn lijk ook de jongelui van 18 tot 21 jaar mogen stemmen. Nu was dat nog niet zo. Daarom waren er woens dag in 13 steden in totaal 70 scha- duiu stembureaus" in gericht, waar bij elkaar 4322 18- tot 21-jarigen hebben gestemd. Liefst 33,2 procent van die stemmers ging naar de ka bouters. In Amsterdam, waar 12 schaduwstembureaus waren, koos 63 procent voor de kabouters. Verder stemden van deze jongelui 9,6 procent op de PvdA, 5,4 procent op de KVP, 7 procent op de WD, 15,3 procent op de PSP, 11,2 procent op D '66, 7 procent op de CPN en 5,3 procent op de PPR. Ik geef deze cijjers, die in de baaierd van grotemensenstemmen dreigden te worden vergeten, omdat ze zo enorm belangrijk zijn of wor den. De jeugd heeft namelijk de toe komst, begrijpt u? De actie voor die jongeren-stem bureaus heette trouwens: „Stemmen wordt steeds leuker". Steeds meer ouderen schijnen er anders over te denken. Laatste nieuws: Kabouters kraken raadzaal in hoofdstad Over, en sluiten MERIJN OSLO (AFP) Het koninklijk huis van Noorwegen heeft bekend gemaakt. dat prinses Sonja van Noor wegen, een kind verwacht. De ge boorte zal in januari of februari van het volgend jaar plaatsvinden. Kroonprins Harald van Noorwegen 33 jaar, en prinses Sonja 32 jaar, zijn in augustus 1968 getrouwd. Volgens de Noorse grondwet moet de troon opvolger van het manneiyk geslacht zijn. (Van een onzer verslaggevers) BREDA-DEN HAAG De slechte opkomst (maar wat heet slecht?) van de kiezers bij de ge meenteraadsverkiezingen heeft in elk geval dit nuttig effect gehad, dat het politici van alle rang en stand gelegenheid bood om hun ernstige bezorgdheid uit te spre ken over iets anders dan eigen verlies. Dat was wel even plezierig, maar was het ook terecht? De verwachting dat de kiezerstrouw ook zonder opkomstplicht nog wei zou blijken was bij de statenver kiezingen in maart ai de bodem ingeslagen. Er was maar een klein sprankeitje hoop voor de raadsver kiezingen, n.l. dat het politiek han delen en wandelen van de raads- kandidaten wat begrijpelijker en doorzichtiger en daardoor wat aan- sprekelijker zou zijn voor het elec toraat. Maar dat is, althans wat de ste delijke gebieden betreft, niet uit gekomen. Breda is er een duidelijk voorbeeld van. Daar heeft bijna de helft van het aantal kiezers de bus 'de bus gelaten en de oproepkaart meegegeven met oud papier. Zo doende de andere helft de ruimte latend om de dienst uit te maken. Over heel Nederland genomen deed eenderde van het kiezersto taal hetzelfde. En vervolgens? Staat ons bestel nu op instorten? Is de Nederlandse laat-maar-lopen-mentaliteit het be gin van het einde van de westerse beschaving? Zo'n vaart zal heit voorlopig nog niet lopen. Er zijn landen in West-Europa die Neder-1 land op het stuk van gebrek aan politieke interesse evenaren of overtreffen en die nog altijd be staan. België is in dat opzicht geen maatstaf, want daar bestaat op alle niveaus de opkomstplicht nog, zo dat daar de opkomstpercentages altijd tussen de 90 en de 95 pro cent liggen. Maar in landen als Frankrijk en Engeland en ook de V.S. is een gemiddeld opkomstper centage van 70 een normale zaak. Met uitschieters naar boven en naar beneden. Zo trok het referen dum van De Gaulle in maart 1969 niet minder dan 80,15 procent van de kiesgerechtigden, maar in Enge land is bij gemeenteraadsverkie zingen wel een opkomstpercentage va-n 30 genoteerd. En wat te denken van de verkie zingen van Nixon in november 1968, toen bijna veertig procent van de kiezers thuis bleef afwach ten wie door die andere 60 procent naar het Witte Huis zou worden geleid? Overigens blijken in de V.S. lokale verkiezingen ook min der belangstelling te trekken, ge tuige een opkomstcijfer van 54 procent. Volgens dr. Scholten van het Po litiek Wetenschappelijk Instituut in Amsterdam is er wel een ver schil tussen Nederland en andere landen wat de belangstelling voor regionale verkiezingen betreft. In het buitenland blijkt namelijk, dat bij regionale verkiezingen, te ver gelijken met onze verkiezing van provinciale staten, in het algemeen genomen de opkomst in de steden groter is dan op het platteland. En dat was in maart bij ons niet. Toen stemde in de plattelandsge meenten 74,4 procent en in de steden tussen 67,3 (beneden de 100.000 inwoners) en 63,6 procent (grote steden). Nederland zou Nederland niet zijn als we ook dit, voor ons nieu we verschijnsel van kiesluiheid niet het naadje van de kous zou den willen weten. Als we niet onmiddellijk aan het analyseren zouden slaan. Dat doen we dan ook. Een onderzoek naar en analy se van de statenverkiezingen is al bezig o.l.v. prof. dr. Ph. Stouthard uit Tilburg. En het Politiek Weten schappelijk Instituut van de Am sterdamse Universiteit heeft al de opdracht om de uitslagen van de Amsterdamse raadsverkiezingen Amsterdamse raadsverkiezingen aan een onderzoek te onderwerpen. Voor de betreffende politici voor lopig een geruststellende gedach te. Voor de kiezers ook. En voor de niet-kiezers een kans om op wetenschappelijke basis te weten te komen waarom ze thuis gebleven. zijn

de Stem | 1970 | | pagina 13