ENOCH POWELL OMSTREDEN FIGUUR" Nederland voorop in bouw autosnelwegen waaareiiïliilE. Zauuxed» niet kopen? Nou koop se dan! Kunstmatige gen ontwikkeld: grote stap in medische wetenschap "58 ct 'ÊÊM mM AlsaeenSeiecMcSOO <Se Is» zou hunnen tepiHfflrii,S©eneen RentingtsnGTep Natonden crMj Oecumenica In Sovjet- Unie weer politieke processen Wajang in-'t-kuipje. Britse verkiezingsstrijd in volle gang iJAARLIJKSE BEURT VOOR 44.000 ANWB-BORDEN m> 'MW cteurs ONDERWIJS HULP EEN KERK 11 Powell niet mijn probleem Iedereen heeft eigen mening ('t is maar Ssjf sip. Normaal 19,99) REMINGTON "taaguwwinkelternaarde nieuwe superscherpe ^ssel&are mesjjes" van Remington. Modernisering Waterroutes Brugopeningen „Kamerlid moet even veel verdienen als minister" Ds protestantse raad van kerken te Kongo is onlangs omgedoopt tot de „kerk van Christus in Kongo". De 41 aangeslotenen kerkorganisaties zijn daarmee automatisch opgegaan in de ze nieuwe verenigde kerk. Oecume nisch nieuws van de eerste orde (Van onze correspondent) iX^iDEN De Britse verkie zingsstrijd is nu pas goed op dreef. I in Westminster, het parlementaire hMt van Londen heerst iedere morgen een drukte van belang. Honderden binnen- en buitenland se journalisten rennen er van de ene politieke persconferentie naar de andere. Eerste minister Wilson staat de pers te woord om tien „ur Een half uur later is het de Beurt aan de liberalen. Weer een lialf uur later worden de journalis ten door Edward Heath ontvangen. Als de partijleiders dit strenge rooster niet eerbiedigen, lopen zij eevaar tot een lege zaal te praten, want na ongeveer 25 minuten springen de journalisten recht om halsoverkop weg te hollen en el ders in Westminster een andere politieke klok te gaan beluisteren. Ofschoon Joost mag weten waar dergelijke koude drukte goed voor i is zijn tot 19 juni de dagelijkse wedrennen in de omgeving van Smithsquare een „must" op het programma van een legertje Lon- dense journalisten. De eerste dag wilde een reporter tijdens de eer ste drie persconferenties van de partijleiders vernemen, wat zij van Enoch Powell dachten. Deze con servatieve extremist maakte in WILSON: zijn verkiezingsmanifest bekend, dat het Verenigd Koninkrijk af te rekenen heeft met drie grote geva ren. Het meest ernstige daarvan is inwijking van kleurlingen uit het Gemenebest. Het tweede grote ge vaar is toetreding van het Vere nigd Koninkrijk tot de gemeen schappelijke markt. Het derde, al dus Powell, is socialisoe. Deze persoonlijke politiek van Powell wijkt nogal sterk af van wat de conservatieve partij in haar officieel verkiezingsmanifest ver telt over het rassenprobleem, „wat denkt u van Enoch Powells rassen politiek?" vroegen de journalisten Harold Wilson. De socialistische partijleider had slechts twee se conden nodig om daar mee af te rekenen. „De heer Powell is mijn probleem niet", antwoordde hij zonder meer. In naam van de Liberale Partij verklaarde Lord Byers: „Het wordt tijd, dat de conservatieven Powell aan de dikj zetten. Edward Heath moet het maar eens duide lijk maken, dat Powell zal vliegen als de Tory's overwinnen en hij zich niet aan de officiële partijpo litiek houdt". Heth, die uiteraard met het ge val Powell ernstig verveeld zit, beweerde bij hoog en bij laag dat het verkiezingsmanifest van deze extremist geen nieuwe elementen bevatte. De Tory-leider wees bo vendien iedere suggestie om Po well uit de partij te stoten van de hand. „We leven nog altijd in een democratie", zei Heath. „Iedereen mag zijn eigen mening uiten". Powell zelf trekt zich dit ge praat weinig aan. Op zijn adres in Londen en Wolverhampton stro men honderden brieven toe van Britten die hel met hem volkomen eens zijn. Wolverhampton is Po wells kiesdistrict. Zijn verkie zingsmeerderheid bedraagt er 6585 stemmen. Zoals te verwachten was, maken Wilson en Heath van hun persconferenties en verkie- HEATH: zingsmeetings gebruik om elkaar van leugens te beschuldigen en te twisten over stijgende prijzen en inflatie. Wilson zegt, dat de con servatieve politiek de prijzen nog scherper omhoog zou doen gaan. Heath wijst op het feit dat de socialisten al niet meer bij machte zijn de prijzen in toom te houden. Niemand kan beweren, dat beide partijleiders in dit opzicht leugens vertellen. Het is duidelijk, dat het tijdens de verkiezingsdag van 18 juni in de eerste plaats om personen zal gaan. Wie stemt, zal een keuze doen tussen Harold Wilson, Ed ward Heath en Jeremy Thorpe. De of geaardheid iets Wel, dan kan een lies Robbéuw lassende wending ins kunnen galleen daarom al, ;oneelzaken aan 't 'n telefoontje. Inaar om Gorincliem (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij „onze" ANWB kunnen wij een duidelijke scheidslijn trekken tussen de Iwhtstreeks aan leden voorlichting gevende en de op het algemeen belang gerichte diensten I (waarvan de leden natuurlijk eveneens profiteren). Het directoraat „verkeer en recreatie", waarvan ir. C. A. Kuysten de leiding heeft, doet zulk algemeen werk en geeft onder meer ve- Jierlei adviezen aan overheid (rijk, provincies, gemeenten) en verenigingen. Onder „verkeer" I vallen ook zaken betreffende verkeersveiligheid en bewegwijzering. Daarvoor zijn 60 van de 180 medewerkers in de weer. !t- C. A. Kuysten, directeur Ver itas: en Recreatie van de ANWB. „Recreatie" behelst onder meer kamperen, watersport en andere wa terrecreatie, natuurbescherming en landschapsbouw. De zeiler - op- zoek-naar-ideaal-zeilwater komt niet op dit directoraat terecht. Wel komt daar de bij specialisten voorlichting zoekende waterplasbeheerder, die een aanlegsteiger wil bouwen of een jachthaven wil openen. Om even op •het water te blijven: ook kan een bepaalde overheidsdienst aanklop pen om in gezamenlijk overleg bij voorbeeld een verordening op te stellen waarbij snelle motorboten aan tijden en plaatsen worden ge bonden. (ADVERTENTIE) in overleg, de samen- jen. (En voert hier óók bij.) Zelfs het leiding oep is alleszins mogelijk Vructeur heeft bij ons Dording. Hetgeen zich Tn salaris. It zoekt de Vries Robbé. uw ervaring tekent en nengestelde construe- Er de administratie van |iilberekeningen. In p overleg óók de tin gen! Leiding geven Eoms nodig zijn. Maat ennis een vereiste, lloond wordt. mige niet die met een |s F.obbé z'n loopbaan geeft. In een gespit sswe er meer over ver- snel mogelijk. Geefo# ken dus even een be- Idtale gegevens. We |op. - Gorinchem --"SS 1 i "^SFEFSYRANJ yr/re874t „Met de bewegwijzering waar voor de ANWB mede verantwoorde lijk is ligt het wat anders. „In feite is dat een door de overheid aan ons gedelegeerde taak", vertelt gastheer Kuysten, die sinds 1946 bij de ANWB werkzaam is. „Omdat er zoveel wegbeherende instanties zijn, is het vanzelfsprekend prettig dat de totale bewegwijzering in een hand ligt". In totaal zijn er een kleine 44.000 ANWB-objecten in Nederland geplaatst en allemaal krijgen ze jaarlijks een onderhouds beurt. In de manier van bewegwijzering en de soorten van borden zit een voortdurende groei. Zo zijn in de afgelopen jaren hier en daar voor autosnelwegen groene lichtbakken verschenen. Wanneer op een bepaald punt zowel via een autosnelweg als via de oude weg eenzelfde gemeente bereikbaar is, zijn immers twee ver wijzingen op dat ene punt nodig. De oplossing is naar Italiaans voorbeeld. Ook in Italië werden aanvankelijk overal blauwe borden gebruikt. In Duitsland bestaat de „normale" gele bewegwijzering naast een blauwe voor „Autobahnen". „Bij de toenemende autosnelwe- genbouw heeft men ook in Frank rijk, Duitsland en Engeland veel aan modernisering van de bewegwijze ring gedaan", verklaart ir. Kuysten. „Overal komen dezelfde principes naar voren. Met hoge snelheid in druk verkeer heeft u uw aandacht voor velerlei dingen nodig. Ik ga randeer u dat u op een voorrich- tingsboord met 8 plaatsnamen niet echt leest of uw benodigde plaats naam erop voorkomt. U zoekt naar het door u gevormde beeld van bij voorbeeld het woord Heerenveen. Dat betekent dat wij dat beeld zo duidelijk mogelijk moeten maken". Waar het op de aanleg van auto- De Bewegwijzeringsdienst van de ANWB in actie bij het aanbrengen van een wegwijzer op een kruispunt. Er bestaat ook een plan voor toeristische waterroutes, maar haast is daar niet bij. „Gewoon omdat daaraan minder behoefte bestaat", verklaart ir. Kuysten. „De echte wa tertoerist houdt van wind, water, oevers en die weet hij heus wel te vinden. snelwegen aankomt, loopt het huiten- land bij Nederland achter. „In 1930 begonnen wij al met onze autowe ggen, in 1934 werd besloten tot ge scheiden rijbanen en ongelijkvloerse kruispunten. In Italië waren welis waar al sedert 1926 de speciale voor automobielen gebouwde „autostra de", doch die hadden geen geschei den rijbanen. De moderne Duitse „Autobahnen" dateren van na 1945, de vooroorlogse hadden wel aparte rijbanen, maar zijn nog altijd zeer gevaarlijk door het ontbreken van een parkeerslrook", aldus de heer Kuysten. „Opmerkingen van leden over verkeerssituaties zijn ons altijd wel kom", merkt de heer Kuysten op. „Gelukkig zijn er geen duizenden, maar jaarlijks toch wel honderden leden die ons wijzen op een punt „waar iets fout is". Aan de hand van klachten kunnen we ook consta teren of een (proef)oplossing ge slaagd is. Driekwart van de opmer kingen is inderdaad juist. De gesug gereerde oplossingen zijn echter meestal fout. De ANWB als algemene toeris tenbond zorgde ervoor dat de ruim 30 toeristische routes (aange geven door omstreeks 4800 zeskanti- ge bordjes) zowel door automobilis ten als door fietsers en brommers „te nemen" zijn. Aan de hand van 1,5 miljoen uitgereikte vouwbladen wordt becijferd dat ruim 4,5 miljoen mensen die routes reeds volgden. politiek van deze drie partijleiders en de doeltreffendheid van een verkiezingscampagne zijn voor de _man in de straat slechts van on dergeschikt belang. Ofschoon vorige maand volgens opinie-peilingen het getij gunstig was voor Labour, zijn volgens een nieuw Gallup-onderzoek de voor uitzichten van de conservatieven zeer gunstig in vijftig marginale kiesdistricten. Politieke waarne mers leiden daaruit af, dat Labour misschien wel weer zal overwin nen, maar dan zonder volstrekte meerderheid. In dat geval zouden na 18 juni spoedig nieuwe algeme ne verkiezingen moeten uitge schreven worden. Dit vooruitzicht is zeker niet van dien aard om in deze voetbal- en vakantietijd het enthousiasme van het Britse publiek voor de politiek te doen toenemen. Men kan zich dus afvragen, of Wilson op het verkeerde verkiezingspaard gewed heeft. Voocr Edward Heatli ligt de por tefeuille van regeringsformateur echter niet voor het grijpen. In afwachting van de beslissende dag- weigert hij commentaar uit te brengen op de niet te stoppen vloed van openiepeilingen. Eerste minister Wilson zegt er trouwens ook weinig over. E. POWELL Een ander facet van deze afdeling is het uitbrengen van advies aan een provinciale waterstaat over het aan tal brugopeningen. De met succes verdedigde opvatting luidt: het aan tal openingen d.w.z. de brug voor het waterverkeer geopend moet groot zijn, waardoor de duur van elke opening kort kan zijn. Gaa't de brug slechts enkele keren per dag voor een druk waterverkeer open, dan mag dat voor het wegver keer misschien aantrekkelijk lijken, maar dat is het niet, want door de enorme stoot op doorvaart wachten de vaartuigen wordt dat enkele oponthoud voor het wegverkeer dan wel heel langdurig. Berekeningen hebben aangetoond dat de totale wachttijden voor zowel voer- als vaartuigen het geringst zijn wanneer de brug meermalen per dag en dan telkens voor korte tijd het waterverkeer doorla-at. „Niemand kan ons verwijten dat we eenzijdige belangen verdedigen of nastreven", kan de heer Kuysten met de hand op het hart verklaren. „Juist omdat we zo zorgvuldig aller belangen tegen elkaar afwegen, wordt er echt naar ons geluisterd". MADISON (Wisconsin) De geleerden van de universiteit van Wisconsin (V.S.) zijn er voor het eerst in de geschiedenis van de wetenschap in ge slaagd een kunstmatige gen de eenheid die de erfe lijkheid bepaalt en alle le vensprocessen beïnvloedt te vervaardigen. Het wetenschappelijk team, dat geleid wordt door de Nobelprijswinnaar dr. Gobind Kliorana, gelooft hiermee de eerste, belang rijke stap te hebben gezet in het overwinnen van kan ker, suikerziekte en erfe- lijkheidsziekten. Verder verwijderde mogelijkheden zijn „verbetering" van mensen (b.v. athleten of in tellectuelen) en dieren en misschien zelfs op den duur het kweken van een geheel kunstmatige levensvorm- De in Madison vervaar digde gen, een kunstmatige' dubbelganger van de gen in een gistcel, is opgebouwd uit eenvoudige organische chemicaliën. De geleerden heseffen dat praktische toepassingen van het kweekproces nog veraf liggen, om nog maat niet te spreken van het op wekken van een kunstmati ge levensvorm. Een eerste eenvoudige toepassings vorm zou het vervaardigen van een kunstmatig virus kunnen zijn- De genen zijn de chemi sche bouwstenen van het leven, ear verlenen dit alle karakteristieken. De orga nismen kennen vier chemi sche basiselementen, die in eindeloze reeksen zijn ge koppeld in evenzovele vari aties. En deze bepalen weer de bestemming van het or ganisme, dat kaai uiteenlo pen van een virus tot een mens. De grote doorbraak in het onderzoek naar de ge nen werd in de jaren 40 bereikt met de ontdekking van het feit dat de groei en de erfelijkheid bepaald worden door de chemische substantie deoxyribonuclei- dezuur, kortweg DNA. Genen zijn DNA-molecu- len, en er gaan ongeveer 150.000 van deze moleculen in de chromosomen van de kern van elke menselijke cel. De genen beheersen de cellen omdat zij zorg dra gen voor de opbouw van aminozuren in eiwitten, die weer het grondbestanddeel van levend weefsel vormen. DNA bevat de vier chemi sche elementen die over al le informatie beschikken voor de vorm van elk men selijk lichaamsdeel en de bepaling van het geslacht. In november vorig jaar hebben de geleerden van de medische faculteit van Harvard bekendgemaakt dat zij er voor het eerst in waren geslaagd, een gen te isoleren. PARIJS (AFP) De laatste tijd zouden in diverse Russische steden, met name Moskou, Kiev, Cliarkov, Gorki en Riga, nieuwe processen zijn gevoerd tegen Russische intellec tuelen. Dit meldt het blad „Kroniek van actuele gebeurtenissen", dat on dergronds in de Sovjet-Unie zou cir culeren, in zijn dertiende aflevering die onlangs het westen bereikte. Het bewuste artikel is in zijn geheel gepu bliceerd door het tijdschrift „Pos- sev", dat wordt uitgegeven in West- Duitslaud. Volgens de „Kroniek" is Vladimir Goersjoeny, een neef van de oprich ter van de Russische sociaal-revolu tionaire partij, in een psychiatrische inrichting opgesloten wegens het in bezit hebben van twintig exempla ren van een oproep van generaal Grigorenko, in Parijs gepubliceerd door het internationale comité voor de verdediging van de mensenrech ten. Goersjoeny was op 18 oktober jongstleden gearresteerd, nadat hij een brief aan de Verenigde Naties had ondertekend, waarin geprotes teerd werd tegen „de onderdrukking van intellectuelen in de Soviet- Unie". Het ondergrondse blad meldt voorts, dat in maart een 19-jarige studente, Valerie Novodvorskaja, is opgesloten in een „speciaal psychia trisch asiel van de KGB de staats veiligheidsdienst) in Kazan. Zij had in december voor het Kremlin pam fletten verspreid tegen de Russische interventie in Tsjechoslowakije. Anderen waren volgens het blad tot een verblijf van drie jaar in strenge interneringskampen veroor deeld wegens het uitgeven van zelf standige bladen. JUIET twijfelend aan de goede wil, constateert ds. N. K. van den Akker in liet Pinksternummer van de BAZUIN, dat „er maar weinig voor nodig is om de Algemene Kerk Vergadering tot een schoolvoorbeeld van repressieve tolerantie te maken". Een waarschuwend geluid, dat alle aandacht verdient. Immers het rom melige samentreffen van de 306 af gevaardigden tot dit hervormde ge beuren, had in eerste instantie het karakter van „stoom afblazen" en de vraag, wat de synode met de ook al weer niet zo heel duidelijke lijst van aanbevelingen zal doen, ligt nog open. Opvallend was, dat synodeleden tij dens deze dagen duidelijk op de tri bune zaten. En daarmee is een fun damenteel verschil met het pastoraal concilie aan de dag getreden. Dal immers wordt zoals ook ds. Van den Akker aanvoert gehouden o.l.v. het Nederlandse episcopaat. Zelfs al constateren kritici ook daar een gevaar van manipulatie van de inspraak, er is tenminste samen spraak. Overigens weidt ds. Van den Ak ker in genoemd artikel een interes sant paragraafje aan de heilige koe der democratie. Hij vraagt zich af of democratie wel een categorie is, wel ke rechtstreeks op de kerk kan wor den overgedragen. Met alle begrip voor mondigheid, inspraak en invloed van het gemeentelid, kan de kerk, het Godsvolk onderweg geen democratie worden genoemd maar een christo- cratie. Om niet in een onafzienbare verwarring terecht te komenzal da.ii ook eerst helderheid inzake het ambt „als een opdracht van Christuswege ten midden en ten dienste van de kerk" verkregen moeten worden. Deze twee, in feite scherpe vragen aan het adres van de N.H. Kerk, mo gen o.i. niet onopgemerkt blijven. QNDERWIJS bevindt zich op we reldniveau in toenemende mate in em crisis. Alhoewel in de ontwik kelingslanden uitgaven voor en op gave bij het onderwijs tijdens het laatste decennium sterk zijn toege nomen groeit het analfabetisme in zorgwekkende mate. Momenteel gaat liét om een getal van 800 miljoen. Dit schokkende feit werd onthuld door dr. Raymond Poignant, direc teur van UNESCO's instituut voor onderwijsplanning op een conferentie voor onderwijsdeskundigen uit alle delen van de wereld te Bergen (N.H.) vorige week. De conferentie teas be legd door de Wereldraad van kerken met het doel wegen te vinden voor beter onderwijs voor minder kosten. Welke rol de kerken met name on financieel gebied in deze crisis kun nen spelen, werd eveneens aan de deelnemers voorgelegd. DEN HAAG (ANP) Het Twee de Kamerlid voor de KVP, dr. J.F. de Meyer (oud-staatssecretaris van sociale zaken) heeft KVP-fractie- voorzitter drs. Schmelzer geschreven dat hij aan het eind van de huidige parlementaire periode zijn kamerze tel beschikbaar zal stellen. Dr. de Meyer is van mening dat het kamerlidmaatschap uiteindelijk een volledige dagtaak moet worden, met de daaraan beantwoordende noodzaak van een honorering gelijk aan die van ministers. /^AN de eii\deloze en diep tragische lijst van vluchtelingen in onze wereld zijn nu weer 300.000 Vietna- inezen tot voor kort woonachtig in Cambodja, toegevoegd. De massale terugvoering naar hun eigen land en de voorafgaande concentratie op ver zamelpunten in Cambodja brengen naast de komende kosten van inte gratie in de Zuidvietnamese samen leving, de extra zorgen van voedsel voorziening en medicamenten enz. met zich mee. Na overleg met de We reldraad van Kerken (welke om bij stand werd gevraagd) heeft de Ne derlandse interkerkelijke stichting Oecumenische Hulp te Utrecht haar gironummer 5261 opengesteld voor bijdragen. (ADVERTENTIE) kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast.

de Stem | 1970 | | pagina 15