ACUTE HONGERSNOOD DREIGT IN RAMPGEBIED Werkspoor plat UURSUBSIDIE Bezoek Gromyko levert weinig concreets op I )e!re|Ud Kritiek op Amerikaans „ontwikkelingshulp" PONTSAC Oud-Bergenaar drs. M. Boendersjuist terug uit Peru ONTSLAG DREIGT VOOR 1000 WERKNEMERS 1 iuli «itgëlSV6 VOUe b"dragP Haagse justitie treedt op tegen krakers Incident om hoofddeksel in rechtszaal 1 Russische minister in Parijs P0NTIAC TIJD JUISTE TIJD I 't wordt tijd, dat u er óók een draagt grijzen Acht dagen van nationale rouw Commentaar Duur Te goedkoop Order Beslissing blije gezaeliten, fijne horloges van f59,50 tot f900,- DONDERDAG 4 JUNN! 1970 sortering tour- en ,hm is vanaf f 1650,00. Car af trum „De SmokLj Kapelle, tel. 01102-1^] Huisdieren tegen 0_ Jrige wB bij hond en kat, waarJ vtnnip vaste SlamcJrl nooie P— prima konditie en [ast meer van haren ls, tapijten enz. Lavjl zij graag en werkt Ig /erjongingskuur. i^J srkrijgbaar bij uw I t'" JO~7, «OW gratis folder met tevJ dsbetuigingen. Geco-y enlo. 1 mishondjes, f 12,. ;estr. 29, R'daal. I REACTIES KLEINTJES" JONGE HAANTJES 1200 gram 3,98 ZWITSERSE CERVEIAAT- WORST 150 gram 1,49 Extra 'oij 5,— aankopen een pak FROU - FROU slechts 39 cent .EFOON 2541 BERGEN OP ZOOM (ANP) .Wanneer er op korte termijn van buitenaf geen voedselhulp komt, dan is er zeer grote kans op een acute hongersnood in het door een aardbeving getroffen noordelijke deel van Peru. Die hulp zal waar schijnlijk niet van Lima of de an dere provincies van het land kun nen komen, omdat de overschotten daar maar zeer gering zijn. Het zul len volgens mij Argentinië, Brazilië en de V.S. moeten zijn, die die steun kunnen bieden". Dit meent de 32-jarige drs. M. Boenders, die tien dagen geleden met zijn vrouw en zoon voor een verlof van vier weken uit het ge teisterde Latijns-Amerikaanse land naar zijn ouders in Bergen op Zoom ls gekomen. De heer Boenders woont sedert viereneenhalf jaar in Peru, waar hij als economist is ver bonden aan de universiteit van Li ma. Dit in het kader van het hulp verleningsprogramma van de Ne derlandse regering, waaraan de Ka tholieke Hogeschool in Tilburg en de Nijmeegse Universiteit meewer ken. Samen met vijf sociologen leidt drs. Boenders een faculteit in de sociale wetenschappen en ter af sluiting van dit project zal hij nog twee jaar naar Peru moeten. De oud-Bergenaar heeft de ramp in Peru niet meegemaakt, maar hij kent het betreffende gebied goed, omdat hij aan de rand ervan woont en meerdere malen reizen door de streek heeft gemaakt, onder meer naar de nu waarschijnlijk wegge vaagde bergstad Yungav. Drs. Boenders baseert zijn vrees voor een hongersnood op het feit. dat de maand juni voor Noord-Peru de oogsttijd is en er op dit moment weinig van de gewassen over zal zijn. „Reserves heeft deze puur Indi aanse bevolking, waarvan 95 pro cent een bestaan vindt in de land bouw, niet, te meer omdat jaarlijks al 35 proceni van de oogst verloren gaat door hevige regenval". Volgens de heer Boenders is het getroffen gebied achtmaal zo groot als Nederland en eenvijfde deel van Peru. Hij noemt het het vruchtbaar ste gebied binnen de drie Andes- ruggen. „Ieder leeft er voortdurend in een panische angst voor een aardver schuiving. Soms zijn er inderdaad ook weken, dat er twee of drie keer voelbare trillingen zijn", aldus drs. Boenders. De toekomst ziet de heer Boenders voor dit gebied helemaal somber in. „Als ik een schatting mag maken, dan betekent de ramp een econo misch verlies van 50 jaar. Eerst dan zal men het peil weer kunnen heb- ben bereikt van het moment vóór de aardverschuiving. In de getrof fen stad Yungay stond een grote hydro-elektrische centrale, die zo goed als zeker met de grond is ge lijk gemaakt. Ook de dammen zul len zijn doorgebroken. Dit betekent dat de stroomvoorziening voor het gehele land plat is komen te lig gen". Drs. Boenders gelooft niet zo als geruchten willen dat de aard verschuiving is veroorzaakt door recente Franse atoomproeven in de Stille Oceaan. Hij zoekt het in de richting van twee theorieën die ook m Peru in omloop zijn. Allereerst: onder het land zouden enorme on deraardse gewelven zijn, die instor ten en waarvan de schokgolf door het harde steengebergte gaat. De tweede mogelijkheid is, dat het door de rivier aangevoerde puin, dat zich eerst bij de mondingen op hoopt, verschuift en in de kilome ters diept, troggen langs de kust stort. In deze „trechters" wordt het puin dan samengeperst, waarvoor een schok ontstaat. Voor de wederopbouw van het getroffen Peru ziet drs. Boenders ook de apathische houding en het niet geschikt zijn voor industrieel werk van de bevolking als een na deel. „Vandaar dat die vijftig jaar heus nog niet zo gek gesteld zijn". De regering van Peru, die met zekerheid over 35.000 doden spreekt heeft voor de slachtoffers van de ramp acht dagen nationale rouw afgekondigd en als eerste hulpmaat regel 20 miljoen dollar beschikbaar gesteld. Dat de aardbeving zou kunnen zijn veroorzaakt door de nieuwe Franse atoomproeven in de Stille Oceaan zoals de geruchten wil len wordt door het hoofd van de seismische afdeling van het KNMI te De Bilt, de heer A. R. Ritsema, „volslagen uitgesloten" geacht. „Dat is onmogelijk. Er is geen en kele samenhang tussen de energie die door de kernexplosie, die nota bene nog in de atmosfeer en niet ondergronds heeft plaatsgevonden, is vrijgekomen, en de krachten die bij de aardbeving in Peru zijn vrij gekomen. Die grootheden verhou den zich als 1 tot 1000", aldus de heer Ritsema. Het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, dat bijdragen voor de ramp kunnen worden gestort op giro 177. Ditzelfde gironummer was reeds opengesteld voor de overstro mingsramp in Roemenië. Dringend verzoekt het Rode Kruis te vermel den of de bijdrage bestemd is voor Roemenië of Peru. TJET rapport van het Economisch bureau voor weg- en waterver voer spreekt duidelijke taalde op renfabiliteitsbasis werkende streek- vervoerbedrijven, zoals de BBA in Brabant of Streekvervoer Walcheren in Zeeland, blijken stukken voorde liger te exploiteren dan de gemeen- jke stadsvervoerdiensten. Inder- id komt hier het verschil tussen „bedrijf" en „dienst" tot uitdruk- Hsl is te hopen dat de staatssecre taris van Verkeer en Waterstaat nu I ieSmet de uitkomsten van het rap- i porf gaat doen; het is evenzeer te wensen dat de betrokken gemeenfe- I besturen eens de consequenties van dit vergelijkend onderzoek aanvaar- I den. Openbaar vervoer moet er zijn, zelfs I als het onrendabel is. Geld is duur. 1 Geld van de belastingbetaler is dub- I bel duur. [de franse douane is gisteroeh- tend weer aam het werk gegaan. De zaam-aan-actie is tot morgen op- I geschort. Mochten de ni euwe bespre- I jungen niet tot de gewenste resulta- I ten leiden, dan zullen de douaniers ■opnieuw tot actie overgaan. uit protest (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De stemming onder het personeel van Werkspoor Utrecht is slecht en opstandig, nadat de avondploeg na volledig te zijn opgekomen weer naar huis is gegaan. Gistermorgen heeft de directeur van Werkspoor, ir. E. Rhede van der Kloot, in een toespraak tot het personeel meegedeeld dat de afdeling Rollend Materieel eind 1971 definitief dicht gaat. Dit betekent het ontslag van ruim 1000 mensen. Van diverse kanten hoort men dat mensen die niet van plan waren te gaan stemmen, na de Kamerdebatten van dinsdagavond en het optre den van de communistische afgevaardigde Marcus Bakker daar, nu toch naar het stembureau gaan om op de CPN te stemmen. De vakbonden hebben gisteren geruime tijd overlegd met vertegen woordigers van de ondernemingsraad van Werkspoor Utrecht en met ver tegenwoordigers van ondernemings raden van andere V.M.F.-bedrijven. In eerste instantie was de beslissing dat vandaag, zo de dagploeg aan het werk mocht gaan, in de V.M.F.-be drijven toch van tien tot twaalf uur gestaakt zou worden. Gisteravond werd wederom verga derd, De vakbonden toonden zich bij zonder verontwaardigd over het op treden van de heer Van Rhede van de Kloot. De heer Bode van Sint-Eloy liet zich ontvallen, dat de heer Van Rhede daarmee het protocal, wat gesloten is bij de eerste moeilijkheden met V.M.F., met voeten getreden is. Het is de hele dag in het bedrijf van Werkspoor Utrecht onrustig ge weest. Gestaakt werd er niet, althans officieel niet, maar gewerkt werd er ook niet. Al wilde men dit van offici ële zijde zowel van de vakbonden, als (VERVOLG VAN PAGINA I Als inkomen wordt voor de toe passing van deze aanvullende (subsidieregeling uitgegaan van I ft voor de inkomsten- en loon- jnuasting belastbare inkomen van I huurder en eventueel zijn jee tgenote over het voorafgaande a enderjaar, verhoogd met 5 [Proeent. ziiüf dat inkomen wordt voor ge- K™ kinderen een aftrek toe- Lüa ke' inkomen in het lo- Vii,[(e jaar meer dan 25 procent af kan ï"1 dat in het voorgaande jaar, iiiu"- gaan worden van het feite- T»1"^men van de huurder. L mkomensbegrip- belastbaar Ven t?6,11' h°jjdt in dat personen met Kan hoger bruto-inkomen Hu"'.-i Stilden, toch voor een aan- kttn e huursubsidie in aanmerking tan de vaststelling RW»: urPrjjs worden enkele vas- fle hii,'ra^en u''£etrokken ingeval in IcmtJv 15 °PSenomen een post voor Ivt «„„i ,verwarmtngsinstallatie en Kïrliiv n' subsidie wordt ïokkrn J,J1J beschikking aan de be- per v *UUrder toegekend en wor.it fvnn!?taal uitbetaald, ïak. J.. eerste keer w°rdt het tijd- Jtrekt de bijdrage wordt ver- ■iultmn/aaanden gesteld,, nl. van !»10 tot en met 31 maart 1971 lrte\Sfal!nS geschiedt dan in de betalma"1611' peildatum voor Li 197Q s van de huurprijs geldt 1 ■Kr ia^-'ende huursubsidie moet de1- V» gemeente door mid- fculier w; aldaar verkrijgbaar for- moétPnen/angevraagd- Voor dit jïaan vnn? ?e aanvragen worden iarpn t u 1 In de vo'" I Als een voor 1 Juli. P' ie betmvineen?P van oordeel is Kde ^ken,huurder een beter Kfbijdran! -jan hiijgen, zal de in lijk worden ver- jWeeen^geV/llen zalnogge- PteisW90de e" de''ap 'a?* ",rdlt h» 90 procent van de aan vankelijke subsidie uitgekeerd, in het vierde en vijfde jaar 70 procent, in het zesde en zevende jaar 50 procent en in het achtste en negende jaar 30 procent. Zodra de bijdrage hierdoor minder dan 120 gulden gaat bedra gen, vervalt zij geheel. Minister Schut verwacht dat 50 tot 60.000 mensen voor de aanvullende huursusbsidie in aanmerking komen. Dit jaar is op de begroting een post va-n tien miljoen gulden hiervoor uit getrokken. Op de begroting van 1971 zal 25 miljoen voor deze bijdragen woiden vermeld. De aanvullende huursubsidies zul len niet worden gegeven aan mensen die op basis van de bijstandswet uit keringen genieten. Administratief zou dit te veel rompslomp mee bren gen, omdat de subsidie op de bijstand zou worden ingehouden. Minister Schut zal de volgende week de kamer een brief sturen, die gaat over het gehele probleem van de volkshuisvesting en waarin de be windsman ook zijn gedachten uiteen zetten ten aanzien van hen, die te goedkoop wonen". Verandering in deze situatie zal met wetswijzigingen gepaard moeten gaan, maar dit zal een kwestie worden vooi het volgen de zittingsjaar van het parlement. De minister heeft dit woensdagoch tend in Den Haag meegedeeld. van de directie van Werkspoor, noch bevestigen noch ontkennen. De mededeling van het besluit om te sluiten houdt in dat de in het voor uitzicht gestelde order van ongeveer zestig spoorwegrijtuigbakken, waar voor maandag in het overleg met de ministers Nelissen en Roolvink en met staatssecretaris Keijzer bepaalde zekerheden waren geschapen, wordt afgewezen door de Raad van Be stuur van de VMF. Met deze, naar de mening van de werknemersorganisaties, op feiten ge baseerde situatie voor ogen, heeft de vakbeweging zich gistermiddag in het gesprek met de Raad van Bestuur op het standpunt gesteld dat niemand van de afdeling Rolma mag worden ontslagen, voordat passend werk is verkregen. Die eis heeft de Raad van Bestuur afgewezen. De vakbonden beleggen donderdag avond om acht uur met hun leden een bijeenkomst over deze kwestie, waar is nog niet bekend. Dat wordt vanmorgen meegedeeld. Vrijdag wordt dan weer in Amsterdam met de Raad van Bestuur verder gepraat. Jhr. Sickinghe deelde, nadat de Raad van Bestuur en de vakbonden uiteen waren gegaan mee, dat uitslui tend van gedachten is gewisseld over de positie van Werkspoor. Jhr. Sickinghe benadrukte, dat de Raad van Bestuur t.a.v. de afdeling Rol lend Materieel van Werkspoor alleen een standpunt heeft kenbaar ge maakt, waarbij in overweging is ge nomen, dat het misschien wel moge lijk is om nog orders te krijgen na 1971, maar dat er dan geen personeel meer zal zijn. Jhr. Sickinghe is van oordeel, dat de afdeling Rollend Ma terieel in ieder geval aan haar ver plichtingen tegenover de Neder landse Spoorwegen zal kunnen vol doen. De vakbewegingen beschouwden het standpunt van de VMF als een beslissing, doch Jhr. Sickinghe gaf de vakbondsvertegenwoordigers de raad argumenten te bedenken, waar door de afdeling Rollend Materieel eventueel zou kunnen worden voort gezet. Hij benadrukte dat daarover eventueel verder kan worden praat. Onder de huidige omstandigheden acht de Raad van Bestuur van de VMF het niet verantwoord een nieuwe order van de Nederlandse Spoorwegen (zestig treinstellen als extra opdracht, waarvan in het be gin van dit jaar sprake was) te accep teren. Het gesprek over de prijs van deze order, dat vandaag met de Ne derlandse Spoorwegen zou worden gehouden, is uitgesteld, zo deelde Jhr. Sickinghe mede. Een Peruaanse familie in het rampgebied hij Chimbote, onderbreekt even het bergen van linn bezittingen om een hapje te eten. Hun huis zijn ze kwijt, vele meubels en bezittingen zijn verwoest of onbruikbaar, maar ze leven nog DEN HAAG (ANP) De officier van justitie in Den Haag, mr. J. Kol- kert, heeft gisteren de Haagse po litie opdracht gegeven bij woning- kraken op te treden in de gevallen, waar duidelijk sprake is van lokaal- of huisvredebreuk. Op gro-nsd vain deze opdracht is een legertje politiemannen in burger gis teren naar het pand Van Hoogen- houcklaan 60 in Den Haag gegaan, dat door tientallen kabouters werd bezet. Na een gesprek met de kabouters werd het pand vrijwillig verlaten. (Van onze verslaggever) HAARLEM Bij de berechting van de student Boekei, die betrokken ls geweest bij de bezetting van de Pedagogische Academie te Bever wijk, zijn gistermiddag in de Haar lemse rechtszaal studenten en par ketwachters slaags geraakt. Student Boekei kwam met een hoedje op zijn hoofd voor de balie en weigerde het af te zetten, ondanks aandringen van de politierechter. Hij wees daarbij op de agenten, die ook een hoofddeksel droegen. Eén van de parketwachters greep daarop ver dachte beet. Door vier parketwach ters werd Boekei uit de zaal ge sleept, waarbij veelvuldig werd ge slagen. DE ITALIAANSE dichter Giuseppe Ungaretti is op 82-jarige leeftijd in Milaan aan longoedeem overleden. IN ATLANTA (Georgia) is bij een vrouw, die 103 kg woog een 45 kg zwaar gezwel wegegnomen. De pa tiënte, die 58 jaar is, verkeert in uit stekende conditie. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De Franse regering heeft zich gisteren tegenover de Sovjet-Unie niet verplicht mee te werken aan de bouw van een vrachtwagenfabriek in de Sovjet-Unie, die de Russische regering aanvankelijk met de Amerikaanse Fordfabrieken wilde bouwen. Henri Ford II heeft het Russische verzoek afgeslagen. De besprekingen van de Russische minister van buitenlandse zaken, An drei Gromyko, en de Franse minister van financiën, D'Estaing, hebben ook geen overeenstemming opgeleverd ten aanzien van de door Gromyko ge vraagde Franse hulp bij de explotatie van rijke kopermijnen in Siberië. Volgens welingelichte kringen zal Frankrijk te zijner tijd wel bereid zijn toe te treden tot een Europees con sortium dat met de Sovjet-Unie een van beide genoemde projecten ter hand wil nemen. Na de weigering van Ford zou de regering in Moskou willen dat de Franse Renautfabrieken 'n staats bedrijf de vrachtwagenfabriék in Rusland gaan bouwen. Maar Renaut is dxuk bezet met de modernisering a 120 miljoen dollar van de Moskvitsj automobielfabrieken in Moskou. Het onderhoud van Gromyko met Giscard d'Esting duurde slechts een halfuur. Alle onderwerpen die Gro myko ter tafel bracht werden door de Franse minister „ter nadere be studering" aangehouden. Gromyko heeft later op de dag twee uur ge confereerd met zijn Franse ambtge noot Maurice Schumann. Voornaam ste onderwerp van gesprek waren de Europese veiligheid en de Duitse si tuatie. Vorder schijnt Gromyko gezegd te hebben dat hij graag zou zien dat zo wel de Chinese als de Amerikaanse WASHINGTON (KNP) De politiek van de Verenig de Staten tegenover Zuid- Amerika bestaat uit twee misdaden levering van wa pens aan militaire dictatu ren om elke sociale revolu tie tegen te gaan en zoge naamde ontwikkelingshulp, die alleen tot effect heeft, dat de V.S. meer geld uit Zuid-Amerika halen dan zij er in steken. Dit is de grote lijn van de scherpe kritiek, die uitgesproken is op het congres van de CICOP, de Katholieke Inter-Ameri- kaanse Samenwerking. Aan dit congres in Washing ton namen 500 bisschoppen, priesters, religieuzen en le ken deel uit Noord-Amerika en Zuid-Amerika. De mees ten van hen zijn als missio naris of als ontwikkelings helper in Zuidamerikaanse landen werkzaam. CICOP-directeur Louis Colonnese vei-klaarde „Wij, Noordamerikanen moeten eindelijk eens inzien hoe de genen, die buiten onze so ciaal-economische wereld leven, ons zien, namelijk als uitbuiters, die blind zijn voor de ellende, welke een groot deel van de mensheid van haar waardigheid be rooft". De leider van de progressieve priestergroe pering in Zuid-Amerika, bis schop Valencia Cano van Buenaventura in Columbia, zei„De regeringen der Zuidamerikaanse landen zijn niet anders dan satellie ten van Washington. Zij worden van daar uit gere geerd, niet tot welzijn van de eigen landen, maar tot voordeel en winst van de V.S." Scherpe kritiek richtte het congres ook op het Rocke- feller-rapport, dat gouver neur Rockefeller na zijn reis door de Zuidamerikaan se landen heeft gemaakt over zijn bevindingen. Dit rapport aldus de kritiek van het CICOP-congres heeft het over „vrije lan den" en over „democrati sche regeringen", terwijl in die landen militaire of niet- militaire dictaturen aan de macht zijn, die de mensen onderdrukken en die de po litieke oorzaak zijn van de ellende, van de economische stagnatie en de politieke ter reur. De politieke krachten, die werken aan een verbe tering van de situatie wor den in het rapport van Rockefeller daarentegen af geschilderd als vijanden en als communistisch. invloed uit Zuidoost-Azië verdwenen en dat men in Indo-China het voor stel tot het instellen van een neutrale zone zou accepteren. Vrijdagmiddag zal Gromyko, aan het einde van zijn bezoek, een pers conferentie houden. Dit is een onge bruikelijke stap voor de Russen. (ADVERTENTIE) Zo, en nu zijn de politieke partij - bonzen er weer voor een jaartje vanaf. Dat gedoe met die kiezers is tegen de verkiezingen altijd wel een enorm gedonder, hè, heren bon zen? Wat heb je daar een werk mee, hè, als je je als partij moet uitsloven voor potentiële kiezers. Maar goed, het is weer over, voorlopig. Natuurlijk heb ik hierboven niet bedoeld al die politici, grote en klei ne, die ook na de verkiezingen actief blijven. Maar dat zijn er niet zoveel, althans zo lijkt het als je als gewoon burger in deze maatschappij rond loopt. Toch gek, want waarvoor be drijven de partijmannen (en -vrou wen) anders politiek dan voor die gewone burgers? Kijk, en die gewone burger merkt alleen tegen de verkiezingen iets van de politiek, maar dan is het te laat. Dan heeft hij zich al bijna vier jaar belazerd gevoeld. En dan komt-ie dus bijvoorbeeld helemaal niet stemmen Dus, heren partijbonzen, het werk begint pas. Aeen, voor mij hoeven er niet elke dag geluidswagens in de straat partijleuzen uit te galmen. De wereld is stukken groter èn ou der dan ons landje, laten we dat nooit vergeten, vrienden. Dat reali seer je je weer als je b.v. leest dat Russische archeologen in Midden Azië het stoffelijk overschot hebben gevonden van een mens, geheel met goud bekleed. Het graf stamt ver moedelijk uit de 4e of 5e eeuw voor Christus. Een (g) ouden Rus. En wat riep Eva? Snoep zondig, eet een appel Volgende week wordt er in Den Helder een symposium gehouden over onderwater-techniek. Prins Semihard opent de zaak en staatsse cretaris Van Es van marine is er ook bij. Maar wie is er niet? Minister- president J. duikbootkapitein De Jong. Die moet zich bij zoiets toch als een vis ondr water voelen. Collega van me belt iemand in Rotterdam, krijgt een antwoordappa- dat er niemand thuis is. Daarna vervolgt het appa raat: seg de ene koe tegen de andere koe, op weg naar het slachthuis: hou je taai-I VMF-Wenkspoorslag '70. Stelt u zich eens voor: binnen één minuut 35.000 mensen dood.... Naar verluidt was het in de stem lokalen gisteravond na zes uur nog stiller dan het de hele dag al geweest was. Kennelijk wordt niet alleen het zomeravondvoetbal zwaar beconcur reerd door Mexico Mens, wat heb je nóu gedaan.???? Dit moet de kreet geweest zijn waar mee de 78-jarige heer Kwawegen uit Bolnes zijn vrouw begroette toen hij ontdekte dat zij eind maart j.l. het versleten vloerkleed bij de grote schoonmaak aan de vuilnisman had meegegeven. In dat kleed zat name lijk 5000 gulden ingenaaid U weet het weer, geen geld in uw kleed. Maar op de bank, desnoods over de balk. Tabé MERIJN

de Stem | 1970 | | pagina 13