Twee met I BOOTTO TERNEU INVALIDE J. van Don 'WEEM VAN G. Religieuzen te Groenendijk scheiden uit met onderwijs Bejaarden Hulst vieren groot feest Georges Paillot: op één been 120.000 km Handelaar verkocht boter in een café Juffrouw J. Freyser 25 jaar in onderwijs GOES (NOi y'r INTEGRATIE VAN JONGENS- EN MEISJESSCHOOL HET BRABANTS ORKEST 66-jarige Parijzenaar Stimulans Kantonrechter Terneuzen Zom Westkaoelle erweer Weer aan zee EHBO HULST HEEFT MODERNE UITRUSTING Acht gewonden bij botsing GOUDEN BRUILOFT IN VLISSINGEN T entoonstelling documenten in Hulst geopend Zusters EXAMENS BOND BESTAAT 20 JAAR Prog Tumma EDITIE VOOR ZEELAND Tentoonstelling van tegels in museum Goes Nw.- en St.-Joosland DE STEM VAN WOENSDAG 3 JUNI 1970 3 - S] 'y'v.. - 2. 'i j (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Er zijn bijzon der weinig landen op te noemen, waar de 66-jarige Parijzenaar Georges Paillot niet is geweest. Op zichzelf is dit niet zo'n opmerke lijke zaak. Maar deze Fransman heeft al deze landen te voet be zocht. Nog verwonderlijker wordt het, als men weet dat deze top- wandelaar slechts een been heeft. Op 6 -jarige leeftijd verloor Geor ges Paillot, die maandag en dins dag in Xerneuzen verbleef, zijn linkerbeen; hij kwam met dat been onder de tram. Hij heeft zijn handicap echter nooit als een ge mis gezien. Natuurlijk was het wel een klap voor hem op zo'n jeugdi ge leeftijd al invalide te zijn, maar hij zegt, dat hij nooit bij de pak ken heeft neergezeten. Eerst verdiende hij zijn brood ais kleermaker, maar al gauw gaf hij er de brui aan, omdat hij liever een kijkje in de wereld wilde ne men. Zonder zich ook maar iets van zijn gebrek aan te trekken trok hij 45 jaar geleden de wereld in en sindsdien heeft hjj minstens 110.000 kilometer op zijn rechter voet afgelegd. In zijn onderhoud voorziet hij door het verkopen van kaarten. Overnachten doet hij in hotels. Zit hij op een gegeven ogenblik slecht bij kas, dan schrikt hij er niet voor terug een slaapplaatsje onder de blote hemel op te zoeken. Hoe lang denkt deze kilometervreter het vol te houden „Zo lang mijn gezondheid dit toelaat. En ik hoop dat dit nog lang het geval zal zijn. Ik heb de vaste overtuiging, dat ik langs de weg zal sterven". Geor ges Paillot is nooit getrouwd ge weest en zegt er ook niet veel ra te voelen omdat hij, zoals hij ifj met zijn kilometers is getroaj Over een tijdje wil hü een uitgeven, waarin hij zijn meme uiteenzet. Dit zijn er ongetwif. vele geweest. Niet alleen dat i lot ontelbare vrienden heefig maakt, ook heeft hij bezoekeut gelegd bij onder andere FaraM- bah en hij dronk thee bij OelM in Aba Dahn. Paillot gelooft, dat zijn pre tie zonder meer een stimulans zijn voor andere gehandicapte „Als ze toch zien, dat ik in stall ben om 110.000 kilometer te W af te leggen, zullen er genoeg I validen zijn, die uit mijn prestat moed putten en ook proberenr alles te doen om prestaties te veren waar zij normaal gesprok! nooit toe in staat zouden zijn I' weest". Het is overigens de tweede tni dat Paillot ons land bezoekt, in 1946 heeft hij door ons lan wandeld. Van de Nederlandse volking vindt hij de Zeeuwen, I banders en Limburgers het hart! lijkst. „Het is niet zelden rooi" komen dat ik door deze mei werd uitgenodigd om te koi slapen en eten". Wat is de fiji ervaring die Paillot in Nederli heeft meegemaakt. „Het camai Ik vond dit iets ongelooflijks, werd door iedereen meegenor en uitgenodigd. En dat is toch i< geweldigs: een buitenlander, i zonder meer door volslagen vrt® den in hun eigen kringetje opgenomen (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een demonstr. van het majorettenpeloton van Terneuzense harmonie en de muz van dit korps vormde liet siuits van een geslaagde dagtocht, die invaliden en zieken uit de kana zóne gisteren maakten, j Om acht uur vertrok men vap I Terneuzen. voor de zogenaamde Zc I nebloemboottocht met de boot Ma valiel voor een dagtocht naar Veeme Meer en de Zeeland-br Ook voerde de tocht door het kans - door Zuid-Beveland. Hot W06r v f schitterend en de stemming zat (Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De om schrijving „overweldigend belangstelling" is beslist nie overdreven, als men wil aan uulen hoeveel mensen giste ren op de ai'scheidsreccpti van tle heren J. van Dongei en mr. T. Schorer waren ver- sc ienen. De vergaderzaal vaii •ovinciale Staten, waar hei (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een geldboe te van tweehonderdvijftig gulden, waarvan honderdvijftig voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar wa de eis tegen de kleinhan delaar J. A. B. uit Terneuzen. B. werd voor de kantonrechter in Terneuzen ter verantwoording ge roepen, omdat hij op 16 maart in een café in Hulst enkele pakjes margarine zou hebben verkocht. Twee verbalisanten zouden hebben gezien, dat enige cafébezoekers pak jes boter in ontvangst namen en er voor betaalden. B. wist echter een geheel aTwfcre lezing van het ge beurde te geven. „Inderdaad heb ik die avond boter verkocht, maar niet in het café", aldus B. Naast het café bevindt zich een kamertje, dat door twee deuren van het eigenlijke café is afgescheiden. „Daar heb ik de boter verkocht". De kantonrechter mr. C. ,1. M. van Hees vroeg zich echter af hoe het dan mogelijk was dat de twee agenten gezign hebben, dat in het café zelf boter verhandeld werd. „Meneer de kantonrechter, als u mij nu vraagt een pakje sigaretten te halen, dan ga ik naar de dichtst bijzijnde winkel en koop ik een pakje voor u. Dan kom ik terug en geef het u hier op de rechtbank. Maar dat wil dan toch nog niet zeggen dat het pakje hier op het kantongerecht is verkocht. Het is dan alleen maar een kwesBJ afrekenen geweest en dat is de bewuste avond in Huls beurd", aldus-B. in zijn verdeo De officier van justitie, Bin* Blok, achtte echter duidelijk zen dat in het café l30'61.,, verhandeld. „Al is dit niet act' tap zelf gebeurd, maar in mertje ernaast, dan bent strafbaar, omdat dat bevvusl I mertje volgens de horecavret1» het café behoort". Mr. Van noemde de zaak een PUZ„'J zei er toch ook van overlij. zijn, dat de verdachte strains i i Hij veroordeelde de ver ,,J een boete van 250 gulden, tweehonderd voorwaardely» proeftijd zoals door de offio j geëist. Sportmiddag De voel ging De Noormannen houd een sportmiddag. Eerst W> voetbalwedstrijd gespeeld Leun uit Dirksland. Daarna wedstrijd worden gespeera de Noorvrouwen van West» r een dameselftal uit Kapebe, Concert OKK Het fa"*"?, OKK zal zaterdag een conc in de muziektent. Tijde® eert zal de trekking Pj? van de Roode Kruis-verlot™' Weersvooruit zichten voor donderdag en vrijdag, opge steld door hei KNMI. Droog en over wegend zonnig zomerweer. over Nederland :Cljfei'S g6" temp" *9 *Y ,n6fen of ™er. Terno I l graden boven emP- 2 tot 7 graden boven Rens 12 uur- qs0ge periode van min- fans on 95 Procent. r" Procent. leG^ droog etmaal: Foor vrijdag |'ntatempe" o°"; ac'« of meer. kax- temp- 9 fe? s normaal. P0rmaal. ot 7 graden boven plen3 12 uur.^gg®^ Periode van min- |fans op p„ Procent. I"Procent. Seha©l droog etmaal: bit on^fe^U^centrurn lig* met een a .^andaag volop In de m^kke' verander- ZeewaterT?'daS ongeveer 18 iri de knmefi n- Vo°ruit- met nZ d,e da§e" fraai 6 iets hogere tem- (ADVERTENTIE) donderdag 4 juni 20.15 uur 1e zomerconcert gastdirigent: jan brussen soliste: antoinette tiemessen - sopraan werken van: verdi, mascagni, puccini, wagner en tsjaikowski het turfschip breda (Van onze correspondent; HULST De EHBO-afdellng Hulst spaart kosten noch moeite om de leden het beste te geven. Dit bleek op de vergadering die deze dagen werd gehouden. De laatste maanden werden enkele dure aan kopen gedaan. Op de oefenpop voor mond-op-mond-beademing werd de onlangs uitgekomen drukmeter ge plaatst. In de pop werd ook een hypermodern oefenset voor hartmas sage gemonteerd. Voorts werd een nieuwe Leidz-diaprojector met sta tief aangeschaft. Nieuwe series dia's zijn in bestelling. Aan de verband- postcn werd de nodige aandacht be steed. Momenteel zijn er in Hulst 12 verbandkoffers. Deze staan op de volgende adressen: J. Fassaert, Ab- daalseweg, R. Picavet, Van Waes- berghestraat 20; J. van de Manac- ker, Grote Bagijnestraat 19; Café Leeraert, Grauwsepoort; café De Korenbeurs, Grote Markt; V. de Smet Tivoliweg 67; B. van de La- voird, Europaplein 29. E. Adam, Sportlaan 43; mevouw Geensen- Strobbe, Jagertje; mevrouw Nefs- van Loon, Balju Willemstraat 20; J. Valks, H. Casimirlaan 15; sportcafé, Tabakstraat. Het in stand houden van de pos ten kost de vereniging 2.500,-. Op de algemene vergadering werd be kend gemaakt, dat dokter W. Eysink het EHBO-werk met raad en daad gaat bijstaan. Hij heeft op het ogen blik de leiding van de cursus jeugd- EHBO op de St.-Willibrordusschool en de opleiding EHBO-ziekenverple- ging. Er bestaan plannen om tijdens de komende winter de Teleac EH- BO-cursus te volgen en deze gelijk met de eigen cursus te laten lopen. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: voorzitter en instructeur J. Valks; secretaris-penningmeester B. van de Lavoird; vice-voorzitter V. de Smet; commissaris materiaal J. van de Manacker; bestuursleden me vrouw Nefs-van Loon;P. Valks en E. Adam. (Van onze correspondent) HULST Vier Italianen uit een auto en vier inzittenden uit twee an dere auto's zijn maandagavond Iaat gewond geraakt bij een gecompli ceerd auto-ongeval op de Absdaalse- weg. Twee van hen zijn ernstig gewond. Ter hoogte van het dorp Absdale botsten de drie auto's, waarin zij za ten, na een mislukte inhaalmanoeu vre, tegen elkaar. Een van de auto's belandde in een naast de weg gele gen sloot. Alle betrokken bestuurders en passagiers werden naar het St.-Li- duinaziekenhuis te Hulst overge bracht, waar zes van hen na onder zoek en behandeling weer naar huis konden gaan. S.B. uit Clinge en de Italiaan G.B., de bestuurders van twee van de auto's, moesten, gezien de aard van hun verwondingen, in het ziekenhuis blijven. Mevrouw Van A. en E. de R. uit Huist, de In België wonende Italianen L. de G. en E.V. en de zoon van de heer B. uit Clinge, werden lichtgewond. Het on geluk gebeurde toen G.B. mevrouw Van de A. wilde passeren op het mo ment dat S.B. uit tegenovergestelde richting kwam. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het echtpaar A. Lommers-W. J. Lommers-Zuidema, Nieuwstraat 117 in Vlissingen is maandag 15 juni 60 jaar getrouwd. Een afvaardiging van het college van burgemeester en wethouders zal het gouden paar die dag om vijf uur gaan gelukwensen in de Tuinzaal van het bejaardencomplex van de hervorm de diaconie aan de Verlengde Niéuw- straal. (Van onze correspondent) HULST Tot 21 juni wordt in het stadhuis te Hulst een tentoonstelling gehouden van oude archiefstukken. Onder grote belangstelling werd deze expositie door burgemeester P. Molt- hoff officieel geopend. Er zijn 35 documenten te zien uit het gemeente-archief van Hulst, on der andere een doopboek uit 1604, oorkonden en dergelijke. De heer Molthoff zei blij te zijn met dit prachtige initiatief. Hij hoopte dat op het terrein van het gemeentelijke archief nog eens meer gaat gebeuren. (Van een onzer verslaggevers) GROENENDIJK Met ingang van het nieuwe schooljaar zal in Groenend(ik-Kloosterzande gelei delijk aan worden begonnen met de integratie van de jongens- en meisjesschool. De laagste klassen van beide afzonderlijke scholen zullen vermoedelijk gemengd worden. Tegelijkertijd trekken de religieuzen, die aan de meisjes school en de kleuterschool nog zijn verbonden, zich definitief uit het onderwijs in Groenendijk te rug. Tot hoofd van de meisjes school is inmiddels de heer Fas- saart van de mavo uit Hulst be noemd. Voorlopig zal de gemengde school ondergebracht worden in twee af zonderlijke gebouwen, die van de voormalige jongens- en meisjes school. Met ingang van 1 januari worden de twee zelfstandige school besturen formeel omgevormd tot een gezamenlijk schoolbestuur. De op handen zijnde wijzigingen zijn gedeeltelijk het resultaat van een enquête, die afgelopen winter onder een groot aantal ouders van leerlingen werd gehouden. Dat on derzoek ging toen gepaard met een aantal druk bezochte informatieve bijeenkomsten, waaruit duidelijk een indruk naar voren kwam hoe de ouders de toekomst zagen. Bij de vernieuwingen zijn de conclusies uit het onderzoek als leidraad genomen met het begin van de realisatie van de plannen in augustus tot gevolg. Het is niet waarschijnlijk dat de integratie het eerste jaar zich over de gehele school zal uitstrekken, maar aanvankelijk beperkt zal blij ven tot de laagste klassen. Om aan de behoeften aan onderkomen te kunnen blijven voldoen zal vermoe delijk verbouwing van de verouder de jongensschool noodzakelijk zijn. Het gebouw voldoet nog ternauwer nood aan de eisen, die redelijker wijs gesteld mogfcn worden. Het doet somber en kil aan en biedt slechts beperkte mogelijkheden. Wanneer een grondige restauratie verwezenlijkt kan worden hangt af van de medewerking van de ge meentelijke overheid. De meisjes school zal gehandhaafd kunnen wor den. Beide scholen liggen tamelijk dicht bij elkaar, wat voor de ko mende ontwikkelingen in het Groe- nendijkse lager onderwijs tamelijk gunstig wordt geacht, al behoort de realisatie van één groot schoolge bouw, tot de wensen van het school bestuur. De op handen zijnde orga nisatorische veranderingen zullen verder naar verwacht wordt geen consequenties hebben voor het team leerkrachten. Op de meisjesschool en de kleu- tenschool geven momenteel nog drie zusters les. Ze behoren tot de congregatie van de zusters uit Etten- Leur en zijn woonachtig in het The- resiagesticht in Lamswa-rde. Twee van de betrokken religieuzen heb ben de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Als de zusters in augustus een punt zetten achter hun carrière zullen daarmee alle religieuzen uit het onderwijs in Groenendijk zijn vertrokken. Ze zijn daarin en ook in het maatschappelijk-sociale werk tachtig jaar werkzaam geweest, maar het aantal is de afgelopen jaren zo sterk teruggelopen, dat de zusters acht jaar geleden uit Groe nendijk vertrokken en zich toen in Lamswaarde vestigden. Hoewel ze zich de afgelopen tien tallen jaren bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, spraken de ouders van leerlingen zich in de jongste enquête uit voor een lekenlioofd voor de meisjesschool. Vermoedelijk moet tegen deze ach tergrond het besluit van de congrega tie gezien worden. Door verschillende mensen wordt die beslissing be treurd, niet in de laatste plaats door de betrokken religieuzen zelf. Ze hebben vooralsnog geweigerd op dit besluit commentaar te geven, „om dat nog niet zeker is wat er precies gaat gebeuren". Pastoor Verster van Groenendijk, die nauw bij de ont wikkelingen is betrokken heeft evenwel bevestigd, dat de religieu zen zich zullen terugtrekken. Op 21 juni aanstaande zal officieel afscheid worden genomen. Scholengemeenschap Etten-Leur HAVO-examen: Robert Avé Breda, Frans van Baal Breda, Ad Bakker Etten-Leur, Frans Bink Etten-Leur, Els Buchrhornen Eindhoven, Agnes van Campen Graauw, Antoine de Ceuster Breda, Geraldi Dammers Bonaire, Toon van Dorst Roosendaal, Marion van Ertrijk Etten-Leur, In- grid van Erven Breda, Kees Evers Sprundel, Anton Franken Breda, Chris Franken Boekei. Corrie van Gils Den Hout, Frans Goossens Et ten-Leur, Marijke de Groot Wijk bij Duurstede, Ems van Hecke Sluiskil, Hélène He.ndrikc -Etten-Leur, Ellie Hermans Prinsenbeek, Hetty Her mans Etten-Leur, Elleke van Hey- ningen Breda, Erna Hoenderop Rot terdam, Jac de Hoon Sprundel. Nel lie de Hoon Sprundel, Louisa de Hoon Rijsbergen, Rini Huybregts Etten-Leur. Riky Hylkema Etten- Leur, Ad van Iersel Tilburg, Chris Jansen Breda, Herman Kuypers Lei derdorp, Arno Legius Breda. Marian v. Loon Breda. Anita Marijnissen Zegge, Roselle Marijnissen Rucphen, Jeanine Rops, Prinsenbeek, Annie Schalk Prinsenbeek, Anette Scher mer Breda, Maaike Scholten Hel mond, Susan Smeenk Steenderen, Lonie Steyn Kwadendamme, Ans van Tetering Hoeven, Piet Thieme Oudenbosch. Friedus van Velthoven Zierikzee, Bert Verhees Etten-Leur, Annemieke Vermeulen Breda, Jean- ny Vissers Breda, Carla Vijverberg Naaldwijk, Joop Wijnen Etten-Leur. (Van een onzer verslaggevers) HULST Voor de ouden van dagen, aangesloten bij de plaatse lijke bejaardenbond, is het ko mend weekend in Hulst groot feest. Deze week bestaat de ka tholieke bond voor bejaarden en gepensioneerden, afdeling Hulst, namelijk 20 jaar. Voor het be stuur is dat aanleiding geweest om een omvangrijk feestprogram ma samen te stellen. De feestelijkheden zijn aanstaande zaterdag voornamelijk geconcentreerd in de Hulster sporthal Den Dullaert. „Want", zo vertelt voorzitter C. van der Walle, „we verwachten zo'n 400 men. In een kleine zaal kunnen we niet meer in". De Hulster bejaardenbond is een eensgezinde „familie" en daarop ba seert voorzitter Van der Walle onge twijfeld zijn optimistische verwach tingen met betrekking tot het ko mend feest, waaraan maanden van voorbereiding zijn voorafgegaan. Er lag nog sneeuw, toen de eerste werk vergaderingen werden gehouden. Kosten nog moeite zijn gespaard om er een succes van te kunnen maken, wamt de bejaarden beschouwen het 20-jarig bestaan als een mijlpaal. En ongetwijfeld terecht. De jaren die de plaatselijke afdeling achter de rug heeft, zijn niet steeds over rozen ge gaan. Vooral in het begin moesten kinderziekten worden overwonnen, maatschappelijke problemen voor de bejaarden worden opgelost en had den de Hulster pioniers bovendien nog de zorg om het ledenaantal op peil te houden. Voorzitter Van der Walle vindt dat de bond vam bejaar den uit een groot aantal leden zijn kracht moet putten om verder te vechten voor betere maatschappelij ke voorzieningen en de rechten van de oude generatie van Hulst, Enkele maanden geleden heeft hij aangekon digd „niet te zullen rusten voordat alle bejaarden van Hulst lid zijn van de bond". De ontwikkelingen wijzen erop, dat voorzitter Van der Walle en zijn medebestuursleden aardig in die richting beginnen te komen, al kan niet ontkend worden, dat er toch nog wel wat werk verzet zal moeten worden voor het inderdaad zover is. Voorlopig en zeker in het ko mend weekend worden die zor gen voor de toekomst van de plaatse lijke diocesane afdeling even opzij gezet. Dan is er alleen plaats voor feestvertoon en dat de ouden van da gen wat dit aangaat van wanten we ten, bewijst het programma, dat za terdagmorgen om half tien wordt in gezet met een eucharistieviering met koffiedrinken na. Om 10.30 uur begint de feestverga- dering met een voor deze gelegen heid aanmerkelijk lange agenda. De bijeenkomst wordt ingeleid door af delingsvoorzitter C. van der Walle, waarna de bejaarden toe-gesproken zullen worden door burgemeester P. Molthoff van Hulst. De gymclub van de bejaarden zorgt daarna voor een muzikale uitvoering, gevolgd door een toespraak van pastoor A. Koop mams. De feestvergadering belooft een muzikale manifestatie te wor den. In de agenda staat onder meer nog een uitvoering van het zang koor. Behalve dit volgen op deze feestvergadering nog een speech van de diocesane voorzitter, een voor dracht uit te voeren door een gezel schap van De Blaauwe Hoeve en in laatste instantie wordt aan degenen, die daaraan behoefte hebben gele genheid gegeven een felicitatietoe spraak te houden. Om 13.00 uur volgt een koffietafel met tot slot óm 14.30 uur een uitvoering van de Harmoni- kaamtjes uit Breda. (Van onze correspondent) HULST Dinsdag 9 juni viert juffrouw J. Freyser uit Terhole haar zilveren jubileum als onderwijzeres aan de St.-Josephschool te Hulst, 's Morgens om negen uur is er een eucharistieviering in de basiliek te Hulst. Hierna vinden op school ver schillende festiviteiten plaats, 's Avonds recipieert de jubilaresse van half acht tot negen uur in de aula van het pensionaat, ingang poortje Lange Bellingstraat. t)AOm.AD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND ABONNEMENTSPRIJS: 14,75 per kwartaal binnen verspr.- gebied (exci 50 cent inkasso- kosten); t 5,10 per maand (incl 7 cent incassokosten), 21,75 per kwartaal buiten verspr.-gebied RAYONKANTOREN TERNEUZEN. Nieuwstraat 9 Tel. 01150-7920 HULST- Steenstraat 14, Tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, Tel 01100-8030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING: Na kantooruren tel.. 01140-3751 en tel. 01158-1940 (Z.-Vlaanderen) REDACTIE ZEELAND; Chef-Zeeland: A. F Koopman (01180-7438) Postbus 116. Middelburg. Coördinerend redacteur Zeeuwsch- Vlaanderen G van Berket. (01150-4866) Redacteur O.Z - Vlaanderen A. Vertind (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen. A Sc hell (01150-4865) Sportredactie Zeeland: R. van Deursen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland: Car de Boer (01155-2237) EXPLOITATIE ADV Inspecteur Zeeland: L K li. de Jong (01150-4281) Hulst en O-Z.-Vlaanderen: Th. de BakkeT (01150-2601) Oostburg en W.-Z.-Vlaanderen M. Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J Schieman, Axel (01155-1224) Walcheren en Zuld-Beveland; C. Menu (01100-4316). Juffrouw Freyser slaagde in 1937 aan de kweekschool te Etten. Zij was eerst werkzaam als kwekeling met akte. In 1938 ging zij naar Lamswaarde. Op 1 september 1945 kwam zij naar Hulst aan de St.- Josephschool. Bij haar collega's staat zij bekend als iemand die steeds blijmoedig en enthousiast haar werk verricht en probeert haar leerlingen echt te vor men. Bij de kinderen is zij zeer geliefd. De jubilaresse houdt van sport en zingen. Voor de vernieu wingen in het onderwijs heeft juf frouw Freyser grote interesse. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Kunst in het klein" is de titel van de eerste bijzondere tentoonstelling die in het nieuwe museum voor Noord- en Zuid-Beve land in Goes wordt gehouden en die gistermiddag door burgemeester F. G. A. Huber werd geopend. De ex positie geeft een overzicht van ze ven eeuwen tegelkunst en zal tot en met augustus te bezichtigen zijn in de Schutterszaal van het museum in de Goese Singelstraat. In zijn openingswoord wees mr. Huber op het feit, dat de wandtegel van oorsprong niet in de eerste plaats een siervoorwerp is, maar een bijzonder nuttig onderdeel van de huisconstructie. In dit verband noemde de heer Huber de capillaire functie van de tegelwand: de kalk waarmee de tegel aan de muur wordt gemetseld, neemt vocht op en houdt zodoende het vochtgehalte in de atmosfeer en in de muur van het huis stabiel. Dit blijkt vooral tegen woordig als bezitters van tegelwan den zich laten verleiden hun kostba- re bezit in ruil voor een nieuw behangetje af te staan aan een opko per: al spoedig gaan de muren dan buigen en wordt het mooie behange tje kletsnat, omdat het vocht zich op de muur afzet. Aldus burgemeester Huber in zijn openingstoespraak. De tentoonstelling, die naast va derlandse, ook 14e, 15e en 16e- eeuwse Islamitische en Spaanse te gels omvat, zal te bezichtigen zijn: maandag tot en met vrijdag van tien tot twaalf en van half twee tot vijf uur en zaterdags van twee tot vijf uur. Eerste prijs voor dameskoor Het Nieuwlands Dameskoor uit Nieuw- en Sint-Joosland behaalde op het landelijk concours in Leiden een eerste prijs met 303 punten in de eerste afdeling. Het koor zong onder leiding van haar dirigent de heer J. D. v. d. Berge uit Sint- Laurens.

de Stem | 1970 | | pagina 2