GELD UIT WATER uminafabriek niet naar Sloe 'EKER 1200 DODEN IN PERU wee Russen In de ruimte tongfeaHMi KAMERLID MIST DE TREIN Morgen stoelen dans om 11.463 zetels DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DE STEM Prof. Biersteker: Huidige vakanties te kort Belgisch bedrijf grondstoffenleverancier voor Vlissingen-Oost PéCHINEY EN KAISER: VOORKEUR VOOR DUINKERKEN lekker! andaag in 8 een makkelijke verf zeeland i Uitbreiding zeehavens voorwaarde voor stijgende welvaart mj* Jfm' 11 Luchtverontreiniging Niet principieel tegen Pastores tegen inzegening homofielen- vriendschap wegens „stunt Gevolg N.S.- regeling geen beurskoersen W.-duitse militair (37) verdacht van spionage pleegt zelfmoord MINDER KANS OF HARTZIEKTE MET MEER VAKANTIE ]0e jaargang no. 26440 editie voor Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker I Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 STEM Dinsdag 2 juni 1970 WEERBERICHT Warmer Wolkenvelden, maar geen regen. Dezelfde temperaturen als gisteren of hogere. Matige tot zwak afne mende wind. KANTOREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 (Van onze correspondent) I ROTTERDAM Naarmate meer Leiiivesteerd zal worden in de zee havens en de daarmee samenhan. leende industriegebieden zal de wel- [vaart sterker toenemen. Als in de Komende tien jaren een miljard Eslra wordt geïnvesteerd, zal het Rationale inkomen in 1980 met 490 Lijoen gulden méér stijgen dan fcanneer er niets bijzonders in deze Sector gebeurt. Bovendien bete. ieut elke miljard investering werk Koor ruim 3800 mensen. Wordt er Riet één, maar tien miljard geïn- lesteeid, dan kan een evenredige Kerlioging van het netto nationale Ikomen worden verwacht. 1 Dit zijn uitkomsten van een stu die van het Centraal Planbureau over het belang van industrievesti ging in zeehavengebieden. Ze zijn van groot politiek belang nu de keuze tussen welvaarts- of wel. zijnsbevordering steeds acuter wordt. Daarmee hangt tevens de expansie samen welke door de ge. meente Rotterdam in haar Plan 2000-Plus wordt bepleit. De rege ring heeft zich op dat punt tot nu toe sterk terughoudend, om niet te zeggen afwijzend opgesteld. In de studie van het Centraal Planbureau wordt er echter de na druk opgelegd dat met de uitbrei. ding van de zeehavenindustrie de schaarse gunstige vestigingsfacto ren worden benut waarover Ne derland internationaal beschikt. Voorts wordt de economische posi tie die Nederland in de EEG in neemt en die op tal van punten zwak kan worden genoemd, ver sterkt. De onderzoekers van het Cen traal Planbureau erkennen dat een verdere groei van de zeehavenin dustrie de spanningen op de ar beidsmarkt zal laten voortduren. Maar ze verwachten er ook een zuiverende werking van, omdat zwakke bedrijfstakken er door sneller zullen worden gesaneerd. Men behoeft die immers niet ten koste van alles te handhaven uit een oogpunt van werkgelegenheids- politiek. Bovendien zouden die be. drijven die niet aan het westen ge bonden zijn zich elders gaan vesti gen om aan de zuigkracht van de zware industrie te ontkomen. De industriespreiding zou dus door een actieve zeehavenpolitiek worden ge stimuleerd. Hetzelfde geldt trou wens ook voor een aantasting van het landbouw-areaal. Nationaal ge zien zal er uit die sector dan twee miljoen minder komen, er zullen tachtig arbeidsplaatsen verloren gaan. Intussen laat het Centraal Plan bureau zich nog niet uit over de vraag waar de zeehavenontwikke ling het best kan worden bevor derd. Dat is het onderwerp voor een vervolgstudie. Het is denkbaar dat de regering wacht met de pu- blikatie van het eerste gedeelte tot. dat ook die tweede studie voltooid is. Het dagblad De Tijd bijvoor beeld acht het niet uitgesloten dat het vooral door minister Bakker van Verkeer en Waterstaat ingeno men afwijzend standpunt ten op zichte van de Rotterdamse expan siedrift het kabinet-De Jong, met de studie van het Centraal Plan bureau in de hand, zwaar op de maag zal liggen. Overigens heeft het rapport van het Centraal Planbureau geen bin dende kracht. Het is een weten schappelijk document voor de re gering die ermee kan doen wat ze wil. .Mf Ui;: I MOSKOU (D.P.A.) De Sovjet-Unie heeft gisteren een ruimte- f P met twee kosmonauten in een baan om de aarde gebracht. Aan Nd van de „Sojoez 9" bevinden zich Andrijan Nikolajev (comman- r111) en Vitali Sewastjanov (boordingenieur). (ADVERTENTIES) De lancering had plaats om 22.09 uur plaatselijke tijd (20.00 Ned. tijd) De laatste fase ervan werd een half uur later over de televisie uitgezon den. Het ruimteschip is volgens een mededeling van het persbureau Tass in een omioopbaan dichtbij de aarde gekomen. Er wordt nu een medisch en bio logisch onderzoek verricht en de So- joez-9 is bezig met waarneming van geografische en geologische objecten, waaronder de sneeuw- en ijslagen op aarde. Tevens wordt een weerkun dig onderzoek verricht. Tot de taken van „ruimteveteraan" Nikolajev en Sewastjanov behoort volgens Tass voorts de verdere verbetering van het handbedienings- en automatische besturingssysteem en het toezicht op de navigatie-apparatuur in diverse vluchtstadia. De kosmonauten maken het goed. Acht maanden geleden in okto ber 1969 werd de laatste bemande Russische ruimtevaartproef uitge voerd, toen kort na elkaar de Soeyoez 6, 7 en 8 gelanceerd werden met een totale bemanning van zeven ruimte vaarders. PLACID INTERNATIONAL Oil Ltd. heeft bericht dat in blok L 10 op het Nederlandse deel van het continen taal plat nog meer aanwijzingen van gas zijn. (Van onze redactie buitenland) LIMA De burgemeester van de Pe ruviaanse stad Huaraz heeft bekend gemaakt dat meer dan duizend inwo ners van de stad zijn omgekomen. De stad is door de aardbeving, die zon dag het noorden van Peru trof, voor 95 procent verwoest. De burgemees ter deed deze mededeling aan een radio-amateur, die de eerste verbin ding met de hoofdstad Lima tot stand bracht. Het Rode Kruis schat het aantal slachtoffers van de aardbeving op 100.000. Maar het is een zeer ruwe schatting, gezien de communicatie- Tnoeilijkheden. De beving verwoestte een ongeveer 300 kilometer brede strook vanaf de kust van de Stille Oceaan (foto). De hulpverlening heeft sterk te lijden onder de slechte verbindingen. De eerste vliegtuigen konden niet landen, omdat de lan dingsbaan onder water stond. In Lima is bekendgemaakt, dat on geveer 650 lijken in Huaraz zijn ge borgen Volgens functionarissen van het Peruviaanse ministerie van Ge zondheid zijn 2500 zwaargewonden naar ziekenhuizen vervoerd. Een in vloedrijk dagblad meldde dat in Hua raz 5.000 mensen zijn omgekomen. In Huarmey, 20 kilometer van Huaraz, zijn 20 mensen om het leven geko men, toen een bioscoop instortte. De president van Perü, generaal Juan Velaseo, is met zijn premier en zijn minister van Defensie naar Chimbote, dat aan de noordkust van Peru ligt, vertrokken. Volgens pers berichten is de havenstad Chimbote gedeeltelijk verwoest. Een priester heeft het Rode Kruis meegedeeld, 200 lijken in Chimbote geteld te heb ben. De stad lag slechts 20 kilometer van het epicentrum van de beving. EENENTWINTIG HONGAREN zijn zondag na een verblijf van een week in Oostenrijk niet naar hun land te ruggekeerd. Toen de chauffeur van hun autobus zondagavond wilde ver trekken, bleken 21 reizigers op het appèl te ontbreken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De aluminafabriek, welke voor gezamen lijke rekening voor de aluminiumproducenten Péchiney en Kaiser „ergens" in het Euromarktgebied gebouwd moet wor den, komt niet in Zeeland. Bij de keuze tussen het Sloegebied, Wilhelmshafen en Duinkerken is de keuze ten gunste van de laatstgenoemde haven uitgevallen Naar de directeur van Péchiney-Nederland N.V., de heer 3. Poin- caré ons gisteren mededeelde, heeft de Joint Venture Péchiney- Kaiser voor Duinkerken gekozen, omdat deze haven behalve het voordeel dat zjj centraal gelegen is, ook is ingericht voor de ont vangst van mammoetschepen tot 200.000 ton, waarmee het bauxiet (de grondstof, voor alumina, waaruit aluminium wordt gewonnen) uit onder andere Afrika wordt aangevoerd. De aluminafabriek te Duinkerken zal, als zij eenmaal in bedrijf is, de grondstoffenleverancier voor het bedrijf van Péchiney-Nederland in Vlis singen-Oost worden. Een groot fabrieksterrein, dat Pé chiney Nederland N.V. aan het Sloe in optie heeft, en dat enkele maan den geleden nog werd beschouwd ais de geschikte vestigingsplaats voor de ahiminiumfabriek, zal in een wat verdere toekomst wellicht worden bebouwd met aiuminiumverwerken- de bedrijven, die van oudsher tot de Péchineygroep behoren De heer Poincaré, sprekend over de grondstoffenleverantie, legde nit dat de grondstoffen voor de aluminium smelters aan de Sloehaven, waarvan de eerste fases in april 1971 in bedrijf zullen komen, zullen worden aange voerd uit Griekenland, waar Péchi ney reeds een aluminiumfabriek heeft. Péchiney-Nederland N.V. ontving gisteren b. en w. en de raad van Vlis- singen op het fabrieksterrein in het Sloe, waar op een terrein van 44 hectare een ware aluminiumstad in aanbouw is. Zowel die heer Poincaré als de ge delegeerde van Péchiney-Nederland, de heer M. H. Macé, en de Neder landse bedrijfsdirecteur, de heer J. H. S. Scheuerman, werden gecon fronteerd met vragen inzake de van de aluminiumfabriek te verwachten luchtverontreiniging. „Ons systeem van zuivering van af- gassen door middel van wassing be hoort tot de beste ter wereld", zei de heer Poncaré, die erop wees, dat bij elke nieuwe fabriek en zelfs bij elke nieuwe bedrijfsfase de modernste technieken voor de zuivering van de afgassen worden gebruikt. Een be langrijk deel van het permanente la boratoriumonderzoek is daarop ge richt, zei hij. „Wij gedogen ons voor de zuivering van de afgassen zeer (VERVOLG OP PAG. 5) (Van een onzer verslaggevers) DTRECHT/BREDA De pastores, zowel katholieke als reformatorische, die zich in ons land bezighouden met de zielzorg voor homofielen, hebben zich eenstemmig uitgesproken tegen de inzegening van de homofielen verbintenis, zoals die op 28 juni aan staande wordt georganiseerd door H. Thomas, uit Utrecht oprichter van de Nederlandse Homofielenpartij. Het betreft hier de vriendschap van Thomas met A. Verhoeven, die Thomas kerkelijk ingezegend wil zien. In een brief aan kardinaal Al- frink, waarin hij de kardinaal uitno digde bij de inzegening „ergens in het midden van het land" aanwezig te zijn, vroeg hij ook om voortaan deze verbintenissen (Thomas spreekt van „huwelijk") op dezelfde wijze als huwelijken van heteröfielen in de kerk te laten plaatsvinden. Hierover heeft de kardinaal advies gevraagd aan de werkgroep van het katholiek centraal bureau voor de volkSigezondheid, waarin pastores (Vervolg op pagina 11) Drs. Westerterp (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/BRUSSEL Wat er ook verbeterd moge zijn in het spoorboekje, het Nederlandse Tweede-Kamerlid, drs. Th. Westerterp uit Ulvenhoüt is er zo ontevreden over dat hij er maandag de staats secretaris van Buitenlandse Zaken mee aan boord gekomen is. Het gaat de zich vooral met Benelux- en Europese Zaken bezighoudende heer Westerterp om de treinen naar België. Hij mist sinds zondag de com fortabele trein van 8.54 uit Roosendaal, waarmee hij om kwart over tien in Brussel kon zijn, een hele nette tijd. De spoorwegen zullen zeker antwoorden dat er tegenover die ene vervallen trein twee nieuwe staan, zodat er in totaal nog winst is. Er is een nieuwe verbinding om 7.33 uit Roosendaal, waarmee men op de kantoortijd van 8.40 op het Rogierplein kan staan, en een tweede om 13.13 een cijfercombinatie die bijgelovige reislustigen misschien zal afschrikken waarmee men tegen half drie zijn promenade op de Adolphe-Maxlaan kan beginnen. Staatssecretaris De Koster kon wel een andere grief van de heer Westerterp wegnemen. Op 1 november is het uit met de nog aanwe zige douanecompartimenten in de Beneluxtreinen. Want dan is er hele maal geen douane meer. Johannes voordeliger dan Maf- theus in Hulst. Pagina 2 Zak van Beveland straks een eiland. Pagina 3 Terneuzens raad aanschouwde zijn vergroot domein. Pagina 5 Borsele haalde nieuwe burge meester feestelijk in. Pagina 7 Rotterdammers zetten Weinreb op de planken. Pagina 8 Nederland telt evenveel varkens als fietsen. Pagina 9 Minister Luns erkent „uitspat tingen" tegen Braziliaanse In dianen. Pagina 11 Lourdes heeft niet aan aantrek kingskracht ingeboet. Pagina 13 Raymond Goethals, de Belgische voetbalcoach, goed geluimd na gelijke spel tegen Rusland. Pagina 14 Tot onze spijt zijn wij niet in staat de koersen van de Amster damse beurs van maandag te pu bliceren. Dit is een gevolg van een verminderde service der Ne derlandse Spoorwegen, die niet meer in staat blijken een in de vooravond uit Utrecht als ex- pressegoed afgezonden matrijs enige uren later in Breda te la ten aankomen. Naar ons werd meegedeeld kunnen deze ex pressezendingen pas de volgende morgen op de plaats van bestem ming zijn. Uiteraard zullen wij alles in het werk stellen hierin verandering te brengen. Voor het ogenblik excuseren wij ons voor deze tekortkoming. DE STEM (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Een slordige 7,9 miljoen Nederlanders mogen mor gen, 3 juni, hun stem uitbrengen om exact 11.463 gemeenteraadsleden te kiezen. Voor die 11463 zetels zijn er 54006 kandidaten in de 853 gemeen ten waar zal worden gestemd. In een aantal gemeenten wordt niet gestemd in verband met lopen de grenswijzigingen of omdat er kortgeleden nieuwe gemeenteraads leden zijn gekozen, nadat er nieuwe gemeentegrenzen waren vastgesteld, zoals bijvoorbeeld in Zeeuwsch- Vlaanderen en op Zuid-Beveland). In twee gemeenten heeft men ver kiezingen overbodig gemaakt door zogenaamde enkele kandidaatstel ling. Dat is in Rozendaal (Gld.) en Riethoven (N.B.), waar nu dus al be kend is wie daar zitting in de ge meenteraad zullen hebben. Behalve de bekende politieke par tijen, en combinaties daarvan, nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen van 3 juni 2090 groeperingen deel die alleen ter plaatse bekend zijn. Nieuw, uiteraard wel landelijk bekend, zijn de lijsten van DS '70 en van de ka bouters. DS '70 komt in 11 gemeen ten uit, de kabouters in 12. In Katwoude is een kandidaat die 20 stemmen op zich verzamelt ver zekerd van een zetel. Een Amster damse kandidaat moet ongeveer 8300 stemmen krijgen om zich gekozen te zien. KARLSRUHE (DPA) De 37-ja- rige Westduitse sergeant-majoor Preisier, die in voorarrest zat onder verdenking van spionage voor Oost- Duitsland, heeft zich gisteren in een gevangenis van München van het le ven beroofd. UTRECHT (ANP) De huidige vakantieperiode is te kort om een werkelijk positieve invloed te hebben op de schrikbarende toene ming van hart- en vaatziek ten. Zij kan wei dienst doen als een handvat om over te stappen op minder fatale leefgewoonten. Het is namelijk opmerkelijk hoeveel mensen in hun va kantie een aantal zaken doen, die uitermate gezond voor hen zijn. Als zij dit in hun normale leven zouden voortzetten, maakten zij be paald minder kans om tot de slachtoffers van hart- en vaatziekten te gaan beho ren. Zij vervallen echter maar ai te gauw in hun oude leefwijze. Mogelijk is de te overbruggen periode van elf maanden te groot en is tweemaal per jaar vakan tie aanbevelenswaardig. Het is de taak van de vak beweging dit te onderzoe ken en bjj een positief re sultaat hiernaar te stre ven. Dit heeft prof. dr. P. A. Biersteker, hoogleraar in de medische fysiologie aan de rijksuniversiteit in Utrecht gezegd in een interview met het NKV-orgaan „Ruim Zicht". Prof Biersteker vindt, dat voor een vakbewegingson derzoek naar een eventuele noodzaak van tweemaal per jaar vakantie 'n aantal gro te ondernemingen medewer king zouden moeten verle nen, Hij meent dat bij zo'n onderzoek het ziektever zuim de meest ideale maat staf is. Er bestaat namelijk een nauw verband tussen onvrede met werksituatie en ziekteverzuim. Prof. Biersteker is overi gens van mening, dat de huidige vorm van vakantie, zoals die door het grootste deel van de bevolking wordt beleefd, niet juist is, al thans ongezond is. „Lui neerzakken op het strand mag dan psychologisch wel een compensatie zijn voor de dagelijkse arbeidssleur, voor het lichamelijk welzijn is het fataal", aldus de Utrechtse hoogleraar. Uit zijn onderzoek naai sportprestaties is gebleken dat topprestaties voorafge gaan moeten worden door een periode van ontspan ning. Hij acht het dan ook niet uitgesloten dat meel' vakanties per jaar produk- tiviteit verhogend zullen werken. Ter bevestiging van deze theorie is echter geen wetenschappelijk materiaal voorhanden. „Het zou echter best zo kunnen zijn", aldus prof. Biersteker „als bij een aan tal Japanse fabrieken, die gedurende werktijd hun werknemers gymnastiekoe feningen laten doen. De ver loren arbeidstijd wordt ruimschoots ingehaald door een verhoogde produktivi- teït."

de Stem | 1970 | | pagina 1