ur ado raagt UFFEUR DE PALEISHONDJES UIT CHINA EN HET HUWELIJK Idressuur ZIJ ir (enaar ■sprong DE TOVENAAR MEDEWERKER se BRAMEHA J ."atuurlijk begon de raadsheer 1,'tt dadelijk over het doel van zijn "1st- Zoiets doet men in China ■ui natuurlijk -iet de gastheer L berken dat hij begreep waarom j er z'jn karavaan stuurde. 'k dat doet men in China niet. Iiiu -wat men wei doet> deden zij I in ®astheer stelde zijn huis 1 Ptn voor de reizigers. En de reizi- I overhandigden geschenken. PRIJS JOSEPHINE X X JOSEPHINE fUCKY UKE draad per de Pfairie SUSKE en WISKE Bravo .Jerommeke! Beef er hem van langs iJocpikuak! 'Bonk! tlec.tlebmijnbe komstJk geef het Toen ve het spookhuisje of breken, meP een verniste toestemming... vonden ve het dagboek van juffrouv 5orsjeere.Tr is sprake vaneen schat ^~L die in Teut is\ 'Modern sprookje. Jog vreder dan die van vroeger. Mes maar uitleggen aan politie !y ver- 'borgen is' de charmante koffiepot DE STEM VAN ZATERDAG 30 MEI 1970 11 fd. Land- en Tuin- in het rayon terweg 6 een in het zelfstandig ibouwwerktuigen ft minimaal liervoor in aan kunnen schriftelijk als Heer Schillemans, Kloosterzande, vestiging TOMADO- ;zighouden met het t.a.v. de uitvoering en, in het bijzonder voor de automati- iliek, pneumatiek en reningen maken van assortiment, winkel- isenkratten, enz. f van Tornado N.V., TECHNIEK N.V. jke provincies een Ti eve apleid'ing. strekt tot aerde functie, che ervaring hebben enen bij de ng. OR TECHNIEK N.V. neming van uisburg, een der brieken in ileiding zal dan ook in Duitsland plaats- jctie van ons bedrijf POSTBUS 51 - }T RIJBEWIJS runnen bedienen 209,00 BRUTO per wee*- van kleding e.d. tot ee to per week. s ZEELANDHAVEN Zoom, telefoon 3340U. Voor het paleis van de keizer van China lagen zeven poorten. Boven elke poort kronkelde een groene draak en naast elke poort I hielden twee rood en gouden leeuwtjes de wacht. De draken en leeu- I Kn waren van porselein, maar hun ogen fonkelden zó vurig en de I dauwen waren zó scherp dat toch niemand het durfde wagen die I poorten door te gaan, als hij daar niets te maken had. Maar wie bin- i mocht komen, kon zien dat het paleis wemelde van levende I leeuwtjes. Ze waren veel kleiner dan de porseleinen leeuwen en hun Ikleuren waren wit en zwart, maar ze glansden even mooi en hun igjes flonkerden even vurig en hun klauwtjes waren even scherp. maakten vlugge bewegingen en keften voortdurend. Want het |.;aren eigenlijk hondjes- Chinese paleishondjes, precies Pekingezen. Er gingen wel drie dagen gezellig voorbij alvorens de twee heren spraken over de kunsten van de gedresseerde hondjes. „Ik zal u la ten zien wat de knapsten kunnen", zei de trotse eigenaar. Die avond liet hij een feestmaal aanrichten. Toen de gasten binnen kwamen zagen zij tussen de schalen en schotels met heerlijke gerechten twee wit met rood gevlekte paleis hondjes zitten. Ze hielden de ruggen recht en de kopjes onbeweeglijk, terwijl zij in hun voorpootjes een koperen lantaarntje vasthielden waaruit een zacht licht over de lek kernijen scheen. Zo onbeweeglijk zaten de glanzend geborstelde hond jes, dat de raadsheer en zijn zoon eerst meenden porseleinen beeldjes te zien! De raadsheer was in de wolken. Deze twee moest en zou hij voor zijn keizer bemachtigen. Ook de ei genaar was in de wolken. Hij be greep dat hij een fortuin voor zijn hondjes kon vragen. Maar de dochter van de eigenaar was diep bedroefd. Juist deze twee paleishondjes waren haar eigen lie velingen. Sliepen zij niet iedere nacht aan haar voeteneinde? Aten zij niet uit haar hand? Gingen zij niet elke dag met haar wandelen en spelen in het park? De raadsheer en de eigenaar had den geen oog voor het meisje. Zij merkten ook niet hoe de zoon van de raadsheer medelijden met haar kreeg. Deze jongeman had voor het feestmaal zijn mooiste gewaad aan getrokken. Een zijden kaftan met grote, bolle, gouden knopen, die glinsterden in het licht van de lan taarn tj es. Zachtjes trok hij een gou den knoop van zijn jas en rolde die over de tafel tot vlak voor de poot jes van het ene hondje. Rood vuur flitste in de ogen van het dier, terwijl het keek naar de gouden bol. Geel vuur schoot uit de ogen van het andere hondje.... Maar zij ver roerden zich niet. Het feestmaal liep ten einde, de raadsheer maakte zijn gastheer een compliment over de lampendragers. Maar verder zei hij nog niets. De volgende dag richtte de gast heer weer een maaltijd aam, waar bij de hondjes kleine fontientjes droegen. Voortdurend spoot er geu rend water omhoog en vie-1 neer in de schaal. Het meisje keek steeds verdrietiger, maar de zoon van de raadsheer meende dat hij deze keer de hondjes wel uit hun rol kon laten vallen. Terwijl de twee oudere he ren met elkaar in druk gesprek waren, haalde hij uit zijn zak een levende muis en liet die op de tafel Elke voorname hooggeplaatste Chinees, die in een paleis woonde, lid zulke hondjes. Maar niemand lid er zoveel en zulke mooie en tilke buitengewoon slimme als de lliizer. Zo hoorde dat dan ook. 1 Nu kwam er eens een reiziger aan lil de stad van de keizer. En hij l'iHtelde aan een van de raadsheren, Uit hij op zijn reis een man had Intmoet die wit mU rood gevlekte Ualeishondjes bezat. En wat nog merkwaardiger was: die hondjes Itaden allerlei kunsten, ze waren |tar gedresseerd dan de mensen! "e raadsheer, die erg graag bij de er in het gevlei wilde komen, In zich voor zulk een gedresseerde Itileishond voor de keizer te kopen. |ti besprak het met zijn heerser en dadelijk verlof om een kara- Im uit te rusten om de verre reis Ié ondernemen. Vergezeld vam zijn zoon gtnijs de lüadsheer op weg. Honderd gewa- i soldaten, reden te-.paard voor op. Daarna kwam de reiswagen van lie raadsheer, gevolgd door wagens Ivoor de bedienden, voor de proviand lea de kleren en de stoet werd weer Jbesloten door honderd gewapende ■soldaten. Helemaal achteraan reed |een klein leeg wagentje, dat op de weg zou moeten dienen om het liedresseerde hondje in te vervoeren. |Dt zoon van de raadsheer reed ook p een paard en hij draafde nu eens liaar de voorste, dan weer naar de Ikhterste soldaten. i een lange, lange reis kwamen an bij de eigenaar van de rood- iMekte paleishondjes. De reizigers "'den bijzonder hartelijk ontvan- Wie zou niet vereerd zijn met It aankomst van een keizerlijke ka ravaan! De eigenaar van de hondjes wel zeven keer en de raads- rtr bewonderde al dadelijk de «ine diertjes, die luid keffend de Jvtamielingen op een afstand hiel- w. Maar op een enkel woord van tan baas werden zij stil. Nog een ®t0'd en zij liepen achterwaarts J °S. nog een woord en zij gingen J de deuropening liggen. Wat een Idressuur! los. De muis rende van het ene hondje naar het andere... het meisje hield de hand voor haar mond om niet te gillen van schrik... dienaren hielden de adem in... de twee heren za-gen niets: zij spraken nu openlijk over de koop! Maar de hondjes trok ken hun bovenlip op en er golfden rillingen over hun vel... Verder ver roerden zij zich niet en het feest maal liep ten einde. De derde dag werd het laatste feestmaal gehouden. Daarna zouden de raadsheer en de eigenaar spreken over de prijs! Maar eerst ging men weer in zijden gewaden zitten voor de schalen en schotels waartussen de hondjes zaten: rechtop, onbe weeglijk, ditmaal met boeketten ro zen en lelies in hun pootjes. Dikke tranen vielen op de gevou wen handen van het meisje. Maar de zoon van de raadsheer haalde een grote peperbus uit zijn zak en ter wijl hij deed alsof hij met zijn handen de geuren van de bloemen naar zich toewuifde, strooide hij er kwistig peper in..- Ha Tsjie, Ha Tsjoe, Ha Tsjau! niesden de paleishondjes op zijn Chinees. De bloemen vielen uit hun poten, de wit met roodigevl-ekte diertjes rolden om en tuimelden op de grond. Ha Tseng, Ha Tsoeng, niesden zij er achteraan en dat zijn in het Chinees verschrikkelijke scheldwoorden! De raadsheer keek o>p zijn bord en de eigenaar van de hondjes keek in zijn glas en geen van beiden zei er iets over. Maar ook over koop of verkoop werd niets meer gezegd. De zoon van de raadsheer daaren tegen zei wel wat. Hij wachtte tot het meisje zich in haar slaapvertrek had teruggetrokken. Toen vroeg hij zijn vader of hij er iets op tegen had, wanneer hij met de dochter zou trouwen. Hij zou haar dan mee kun nen voeren naar het keizerlijk pa leis en aangezien zij zo ve lednave leis en aangezien zij zoveel van de hondjes hield, kwamen die vanzelf sprekend mee. De raadsheer was bijzonder verheugd over dit voor stel. Het duurde nog een volle week voor de beleefdheid hem toestond erover te spreken riet de vader van het meisje. Maar tenslotte werden zij het allemaal met elkaar eens. En toen eindelijk na vele plicht plegingen en een bruiloft de kara vaan weer terugtrok naar de stad van de keizer, reden er honderd gewapende soldaten voorop. Daarna kwam de wagen waarin de jonge bruid zat. Zij hield de twee hondjes op schoot. Haar man reed op zijn paard naast de wagen en week er geen meter vandaan. Daarna kwam een klein wagentje- Het was eigen lijk voor de hondjes bestemd ge weest, maar nu reisde de raadsheer erin. Wel een beetje ongemakkelijk, maar men moet iets voor zijn keizer over hebben. Daarna volgden de wa gens met proviand, kleren en be dienden en de stoet werd gesloten door nog eens honderd gewapende soldaten. AN MAC GILLAVRY O GD Ou m LU -O LO O Deze Ome Gerrit de postduif uit de Fabeltjeskrant is gemaakt van stukjes vilt die op papier ge plakt zijn. Helaas is de naam van het meisje of de jongen, die hem gemaakt heeft, zoekgeraakt. We weten alleen dat hij of zij nit Bre da komt. Als de maker zijn Ome Gerrit hier ziet staan, dan moet hij of zij maar eens schrijven. Dan kunnen we zijn of haar' naam toch nog in de krant zetten. is volgens Prinses de tax-free-shop op Schiphol, waar duizenden lucht reizigers hun boodschappen doen. Vooral de afdeling drank en siga retten is erg in trek op Schiphol. IN AVENUE kunnen we deze maand kennismaken met rijksge noten uit Suriname, die nog nim mer gefotografeerd waren. Ed van der Elsken deed dit voor Avenue in kleur, waarbij de verrassende conclusie gemaakt kan worden dat zij de Akoerio's qua uiterlijk niet zover van ons afstaan als hun cultuur doet vermoeden. Verder een bijzonder interessant artikel van Henk Meulman en Johnny de Selfkicker, die hun vi sie geven op de vijftiger en zesti ger jaren. Het ontstaan en de ver dere geschiedenis vam diverse sub culturen worden haarscherp ont leed. Dames die hun huishouden wil- OM TE beginnen roept Eva haar lezeressen op om toch vooral te gaan stemmen. Het blad doet dit omdat vorige keer één van de drie lezeressen thuis bleef. „Die thuisblijvers in maart heb ben natuurlijk ongelijk gehad, al was het alleen maar omdat op ongeïnteresseerdheid geen demo cratie pleegt te worden gegrond vest!". Vijfentwintig jaar vrijheid, vijf entwintig jaar woningnood stelt Eva even verder. Als bijlage een üiB mtm len organiseren volgens de princi pes van het moderne management kunnen hiervoor stof vinden in het artikel „Mevrouw de Manager". Voor de politiek geïnteresseerde lezeressen biedt Avenue een hui veringwekkend artikel over de massamoord in My Lai. Een tovenaar, genaamd Merlijn, had ook een vrouw, Toveratijn. Ze wonen in een donker hol. Daar staat het met flesjes en potjes vol Ze hebben een dikke zwarte kater. Die kregen ze van een rondreizende pater. Die poes miauwt latijn en is heel geleerd. Het toveren gaat ook heel gesmeerd. De mensen kennen de tovenaar goed. Want voor een zieke komt hij met spoed. De tovenaar komt dan op zijn draak. Hij vloog eens tegen de kerktoren op, maar dat gebeurt niet vaak. Op een keer vlogen ze naar Boedapest en kampeerden in een vogelnest. Maar dat beviel hun ook niet best want daar kwam een specht, de eigenaar van het nest. Toen zijn ze maar weer teruggekeerd, en door de mensen met een toverhulde vereerd. De tovenaar tovert een konijn uit zijn vest en roept: „Oost - West, thuis best". Gerda Schoormans, 11 jaar, Dongen. VOOR DE kinderen gaat Li-belle elke maand een grappige kinderaf fiche in de binnenste twee pagina's plaatsen, een soort Playboy voor de kleintjes. Om kleintjes te voor komen moet men de pil slikken. Rondom dit middel is de laatste tijd nogal wat te doen geweest. Een uittreksel uit een boek van de Amerikaanse journaliste Barbara Seaman moet de lezeres geruststel len. De pil, aldus een voorwoord van prof. W- J. Plate, kan betrek kelijk veilig gebruikt worden, als de vrouw zich maar elk half jaar door middel van enkele eenvoudi ge tests laat onderzoeken en mits zij goed voorgelicht is over even tuele bijwerkingen. Maar overigens zijn er nog altijd meer vrouwen gestorven aan een bevalling dan aan de gevolgen van de pil. Plate: „Ik ben er geen voorstander van om de pil te ban nen, gezien de grote sociale bete kenis van het middel, al hoop ik dat men spoedig een beter en on gevaarlijk middel ontdekt, dat even effectief is". lijst met vragen, waarvan de leze ressen wordt verzocht de antwoor den naar de redactie op te sturen. Van de meest schrijnende gevallen kan men dan een reportage maken. De gloed van Eros heet deel drie van een serie door Theun de Vries over de vrouwen rond Lenin. Deze keer is Inessa Armand aan de beurt. „De betovering, die uitging van Inessa, een vrouw wier intelligen tie en politiek engagement gelijke tred hielden met haar vrouwelijke charme, moet onverhoeds in Le- nins bestaan een element hebben gebracht dat hij tot op die dag ontkend althans in sterke mate on derdrukt had: de macht van de Eros, die het hele leven doorgloeit." Verder het derde deel van air- port de roman van Arthur Haily, die Eva als vervolgverhaal brengt met foto's uit de film, een reportage over een nederlands meisje uit Hazers- woude, dat als filmster in Rome, furore maakte, veel mode, recepten en adviezen. NA DE zoveelste proestbui zegt Saskia dat ze wel iets van Ameri ka verwacht: veel opdrachten en zo. „Eigenlijk wil ik liever wat dingen voor mezelf doen. Dingen, die een beetje interessant zijn. Ik ben al heel lang bezig met de Moma Lisa. Het is een beetje saai als je commerciële portretten moet maken voor rijke mensen. Maar om van te leven is het wel goed. En dat lukt me nog best. Ik doe op 't ogenblik bijna niks. Ik leef al maanden van wat ik verkocht heb". Aan het woord is in Prinses Saskia de Boer. Saskia maakt pop pen, met welke bezigheid zij zich een wereldnaam heeft gemaakt. Uit alle delen van de wereld schijnen er opdrachten voor haar te komen na een interview in The Sunday Times. 's Werelds grootste supermarkt INA EN TON spreken vrij-uit in Margriet van deze week. Dat wil zeggen Ina van Faassen en Ton van Duinhoven, die reeds tien jaar een zogenaamd „artiestenechtpaar" vor men Margriet belooft haar lezeres sen dat zij nu werkelijk deze men sen leren kennen. Ton over de reclameteksten, die hij voor Jamin maakt voor de tele visie: „Ne, het geld is hier niet interes sant. Begrijp me goed, ik wil me niet heiliger voordoen dan ik ben. Ik heb altijd gezegd: ik heb geen zin om te hoereren met mijn bekend heid Maar ik ben geïnteres seerd in reclame. Het is een middel om mensen te bereiken. Het wordt bijna altijd verschrikkelijk slecht gedaan, dat wil zeggen hu morloos, dogmatisch en overredend. Dat heb ik steeds erg gevonden. De mensen weten best dat reclame niet helemaal waar is. Je kunt ze best met een knipoogje de dubbele bodem ervan laten zien en toch za ken doen'. Verder een stuk in Margriet Man-Vrouw door Harriët Freezer over de angst van uw man om te trouwen. De schrijfster gelooft dat veel van die angst neurotisch is en dat die min of meer veroorzaakt wordt door een moederbinding. La ten we hopen dat het volgende ar tikel gaat over de angst van de vrouw om te trouwen. Want over dat verschijnsel loopt de auteur maar al te gemakkelijk heen. COW GULCH 15 DB STAD VAN DE VEEFOKKERS EN HET VERZAMELPUNT VAN ALLE COWBOYS DIE WERK ZOEKEN - i.en ESflflfl DE LOM BRfWODE mODELSmii VOORT Elf...

de Stem | 1970 | | pagina 9