OOSTBURGSE ..BURCHT" OFFICIEEL GEOPEND St. Joostpenning voor Jan Haans stal „Werking fosforovens niet te voorspellen" LÜCT0R Aantal bejaarden in Zeeland veel hoger dan elders" Bliksem treft hiiis5 bewoner valt flauw ZELDZAME VIS GEVANGEN BIJ KRUISPOLDERHA VEN enhuizen lieden ININGEN aan in: ïravenmoer lave! DERS BEHOEFTE jen met »ge Vrouwenvereniging INKV 's-Heerenhoek [Inbraak zonder buit Middelburg Mercury RAAD VLISSINGEN luxe nachtkleding Mary van Dijk Vrienden van Veere vergaderen 6 juni Bouw twintig be j aardenwoningen in N.- en St.-Joosland Afgesloten weg UITREIKING DIPLOMA'S Zesduizend gulden gestolen in Goes Brommers botsten in Oostburg twee gewonden GESCHENKEN albert eggermonf GEWONDE BIJ AANRIJDING TE HULST Tijdelijg verbod varkensvervoer Verto vermoedi grote koper op de markt Twee ernstig gewonden bij aanrijding in Woensdreclit papier oor uw pen Rijbewijs kwijt AUTOBANDEN Nw.- en St.-Joosland Aanrijding tussen brommer en vrachtwagen DE STEM VAN ZATERDAG 30 MEI 1970 mvraagt die wij s hebben gemaakt, t het degelijk in paar voorbeel- komt een inge- iveede toilet en de xe betegeld, omt u op zolder, nt een berging, alkon aan de de voordeur een 0.— 5.000.— eerste premie, ordt uitgekeerd, bezending brochure Breda 12150 I: 01614 - 3027 Tdt aangevangen met del lier 1 kap met losstaande I Vertrek 35 m2 met open iuken, open wenteltrap- a. ligbad en 2e toilet. 3 |de zolder. (75 m2. Voor- en achter B.T.W., over dr.kosten, ip. f91.520,- en f92.007,- ■ver stiohtingskostem mo- 1 bestektekeningen etc. eda tel. 01600-341411 seeesGset O 060,— Premie 14.162,— 3.700,Premie 12.500,— b.500,Premie f 7.500, B.900,Premie 8.351,— ngen met 4 slaapkamer 1 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Gistermiddag is het bejaardentehuis De Burght op het Ledelplein te Oostburg door je commissaris van de koningin rjr. J. van Aartsen officieel ge opend. Het nieuwe bejaardencen trum is gelegen in het centrum van de gemeente en is sedert sep tember van het vorig jaar al door de eerste bewoners betrokken. Dat er grote belangstelling voor deze bejaardenflat bestaat blijkt uit het feit dat alle 62 éénpersoons en i echtparenkamers al op 15 ja nuari van dit jaar waren bemand. Op de begane grond bevindt zich rader andere een recreatiezaal, een biljartkamer en een bibliotheek. Bij elke kamer hoort een eigen I tv,c. en een toiletruimte. De heer W. Scheerens, directeur algemene zaken van het Stichting Nederlandse cen- voor huisvesting van bejaar- ien, sprak het welkomstwoord- Hij I sprakzijn waardering uit voor de wijze waarop met name mevrouw I JU van Cruyningen-Erasmus, voor- er van de algemene stichting I bejaardenzorg in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, voor het bejaardente- i heeft geijverd. De heer Schee- I rens vestigde er de aandacht op dat bet bejaardentehuis dat in juni 1967 I werd aanbesteed op een ideaal punt „Veel bejaardentehuizen in ons d liggen aan de rand van de ïeente. Hier echter zijn de be- I jaarden door de centrale ligging van j bet tehuis direct betrokken bij het I iagelijks leven". Met een handdruk aan mevrouw Van Cruyningen droeg bij het gebouw officieel over aan de amene stichting bejaardenzorg in st-Zeeuwsch-Vlaanderen- Mr. Van Aartsen wees er op dat ie bejaardentehuizen in een grote I behoefte voorzien. Vooral omdat het I aantal bejaarden stijgende is. „Het 1 bejaarden in Zeeland ligt litel hoger dan het landelijke. Voor- lal in West-Zeeuwsch-Vlaanderen- er maken de bejaarden 15.3 pro- lat uit van de bevolking. Daarom J ai het ook niet verwonderlijk dat t name in dit gedeelte van Zee- Kia dook veel voorzieningen worden ■(troffen", aldus dhr. Van Aartsen. ■Met het onthullen van de naamplaat Iran het tehuis verklaarde de com- Imissaris De Burght voor geopend. pfond, L-vormige net of zonder c.v." 41500,- 10000,- \G TOEGEZONDEN- I voorzien van Logelijk tot 90%. |itvoerige documentatie. NROEREND GOED lefoon 01623-3149 (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK In de grote Ml van het gebouw „de Jeugdhoe- |tt" kwam de vrouwenvereniging na het NKV, afdeling 's-Heeren- |toek, voor de laatste maal in dit bijeen- Na het openings woord door de presidente mevr. M. tea-Saaman, werd in het bijzon- ji(r de toneelgroep „de Zeeuwse co- Mie'' welkom geheten, die deze Wad verzorgde. Door deze groep Nd de klucht „Wie krijgt een jbaby?" opgevoerd. Dit Middelburgse Mschap oogstte met dit stuk een !t"rra succes. Het werd vlot ge- 'Peeld en de spelers wisten door «komische situaties de lachers Wig op hun hand te krijgen. De '(jit van het stuk was in handen (ha de heer Piet de Leeuw. Wie van de dames de, van de 'citer geschonken bloembol, de ['wiste plant had gekweekt, werd ,®ae pauze beoordeeld door de heer Verdonk uit 's-Heerenhoek. Aan ®ele dames werd hiervoor een "Prise uitgereikt. september wordt de jaarver- Maering gehouden en op 30 septem- ir wordt gestart met het nieuwe ■•«oen- (Van onze correspondent) JTJELBURG In de nacht van Eu «ag op vrijdag is ingebroken Kin, 'lzcrhandel De Jaeger aan de ®>am 'n Middelburg, Via een aan de achterzijde van het ■s men binnengedrongen. Men alleen op geld uit. De Z jwte werd doorzocht, maar w«4t niets vermist. (ADVERTENTIE) Buiten noord- motoren EIGEN SERV1 DE- DIENST Kloetingse- weg 5 BEEKMAN GOES Tel.: 01100- 7383 Mevrouw G. van Loghem, één van de bewoonsters van het officieel ge opende bejaardenthuis De Burght overhandigt de commissaris van de koningin mr. J. van Aartsen, een boe ket bloemen. (ADVERTENTIE) VOOR Style Madame De Pompadour 5 Kremerstraat 9 E Bergen op Zoom 5 (Van een onzer verslaggevers) VEERE De vereniging „Vrien den van Veere" houdt op 6 juni a.s. in de raadzaal van Veere haar alge mene ledenvergadering, die zoals gebruikelijk deel uitmaakt van een congres. Dit congres, dat in de middag plaatsvindt, zal geheel in het teken staan van de aanwijzing van Veere als beschermd stadsgezicht. Een fo rum zal, nadat van deskundige zijde het onderwerp is ingeleid, op vragen en opmerkingen aangaande deze kwestie antwoorden. (Van onze orrespondent) (Van onze correspondent) NIEUW- EN SINT-JOOSLAND De Algemene Woningbouwvereni ging te Middelburg heeft het plan op gevat om twintig bejaardenwoningen te bouwen in plan Noord-De Ho-ge Stelle aan de oude rijksweg te Nieuw- en Sint-Joosland. De 24 wo ningwetwoningen in dit plan naderen hun voltooiing en zij-n reeds aan de toekomstige bewoners toegezegd. Er is voldoende ruimte voor deze te bou wen bejaardenwoningen. De grond is reeds eigendom van de gemeente. B. en w. van Middelburg zullen op de te houden vergadering van de raad op 1 juni a,s. voorstellen om bij het rijk de benodigde rijkssubsi die in de bouwkosten van deze wo ningen aan te vnapen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De politie maakt bekend dat wegens herbe- stratingswerkzaamheden de Marcus de la Palmastraat en een gedeelte van de Baljuwlaan tussen Keurhove en de Marcus de la Palmastraat van een tot twaalf juni voor alle verkeer is afgesloten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Wethouder A. de Raaff van Breda heeft gisteren de St.-Joostpenning 1970 uitgereikt aan Jan Haans uit Breda, eind examenkandidaat van de afdeling plastische en ceramische vormge ving van de Academie voor Beel dende Kunsten St.-Joost te Breda. De prijs bestaat uit een bedrag van f 2500 ten behoeve van een nader te bepalen studie-opdracht. De heer Haans heeft zich tijdens zijn studietijd ondermeer onder scheiden door een onderzoek naar het combineren van ceramiek met metaal. De toekenning van de St.-Joost- pennmg vond plaats na de uitreiking van de einddiploma's aan de kandida ten van de dag- en avondopleiding van de academie St.-Joost door direc teur G. J. Slee. Alle kandidaten van dit jaar zijn geslaagd. In zijn afscheidswoord vroeb direc teur Slee de geslaagden zich niet ge- isoleerd op te stellen in de maat schappij. „Wij moeten met elkaar de samenleving maken", zei hij. „Dit is voor mij een hart-kwestie". Hij ver zocht de geslaagden ook anderen te willen erkennen in ieders eigen si tuatie, aangezien de maatschappij al hard, kil en soms verdrietig genoeg is. Afgestudeerde Dick Schillemans had naar hij verklaarde zonder rancune nog enkele kritische no ten te kraken omtrtent zijn ervarin gen op de academie. Naar zijn me ning wordt het studiedoel onduidelijk door de scheiding, die tussen de ver schillende stromingen gegroeid is op de academie. Hij laakte de egocentri sche opstelling Van de partijen. Door gebrek aan begrip voor elkaar dreigt de academie dood te gaan, zei hij. Verder had hij kritiek op het gebrek aan ruimte voor experimenten en op de zogenaamde prestatie moraal. Zowel vandaag als morgen tussen 14.00 en 20.00 uur zijn de werkstuk ken van de geslaagden te bezichtigen in de St.-Joost academie aan de St.- Janstraat te Breda. (Van onze correspondent) GOES In de nacht van donder dag op vrijdag hebben onbekenden via een platdak en een openstaand raam zich toegang verschaft tot het café De Omroeper in de Bocht van Guinee te Goes. De deuren van de afgesloten kamers werden openge broken. Vermist wordt een geldkist je met f 6000. De politie stelt een onderzoek in. (Van onze correspondent) OOSTBURG. In de Nieuwstraat te Oostburg zijn tijdens het inhalen twee brommers met elkaar in bot sing gekomen. De bromfietser P. O. uit Breskens haalde K. O. uit Oost burg in, waarbij P. O. de ander zijn stuur raakte. Beiden kwamen te vallen. P. O liep een hoofdwond en een hersen schudding op en werd, nadat dokter Loose uit Oostburg eerste hulp had verleend, naaar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. K. D. uit Cadzamd die achterop de brommer zat, liep een beenwond op doch kom na behandeling in het ziekenhuis huiswaarts keren. De andere brom fietser werd slechts licht gewond. (ADVERTENTIE KORTE NIEUWSTRAAT 21 Hulst, tel. 2478-3558 b.g.g. 2209 (Van onze correspondent) HULST. In de Zandstraat te Hulst had een aanrijding plaats tus sen een personenauto bestuurd door J. W. uit Hulst en de bromfietser R. die S. uit Koewacht. De S. werd hierbij zodanig gewond dat hij ma eerste hulp door dokter Casp-arie naar het St.-Liduinazieken- huis moest worden overgebracht. De bromfiets werd totaal vernield en ook de auto liep tamelijk veel schade op. Het ongeluk ontstond toen De S. plotseling vanaf het trottoir de weg opreed en W. hem niet meer kon ontwijken. (Van onze correspondente) VLISSINGEN In recordtempo heeft de gemeenteraad van Vlissin- gen alle punten die op de agenda van gisteren stonden behandeld. Dit naar aanleiding van vragen die de vereniging voor milieuhygiëne aan b. en w. van Vlissingen had gesteld over de tweede fosforoven en bet antwoord daarop van b. en w. Hierin verwees het college de ver eniging naar de circulaire 717 van 27 april 1960 van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, waarin staat dat het onmogelijk is de werking van de nieuwe installa ties van de werking tevoren te be oordelen. De heer E. de Priester betuigt zijn volledige instemming met deze brief. De brief die de gemeente had ontvangen van enkele politieke par tijen waarin om afschaffing werd gevraagd van de verkiezingsaan plakborden door gemeenten, kreeg verschillende reacties. De heer de Priester vond het niet eerlijk dat een van deze partijen die wel voor afschaffing was, toch gevraagd had of de aanplakbiljetten van haar par tij in de kerk mochten worden op gehangen. De gemeente Vlissingen verstrekt als eerste stad in Nederland een reductie op een aantal maandabon nementen van de n.v. Sportfondsen- DEN HAAG (A.N.P.) Ter inten sivering van de bestrijding van de varkenspest heeft de minister van Landbouw en Visserij besloten met ingang van zaterdag 30 mei om 00.00 uur een tijdelijk verbod van vervoer van varkens in te stellen en de ver plichting tot ontsmetting van veewa gens uit te breiden. Dit vervoerverbod zal tot 15 juni aanstaande gelden. Hiervan is uitge zonderd het rechtstreekse vervoer van bedrijf naar slachtplaats van slaehtvarkens vanaf 85 kilogram. Onder bepaalde voorwaarden zal het vervoer van geïmporteerde var kens rechtstreeks van de grensover gang naar de slachtplaats of het be drijf van bestemming mogelijk zijn. ROTTERDAM (ANP). Het bestuur van de N.V. Vereenigde Touwfabrïeken in Rotterdam weet niet wat de achtergrond is van het recente koersverloop van de aandelen Verto op de Amster damse beurs, zo verklaarde pre sident-commissaris mr. J. J. Fok- raa, Men vermoedt wel dat er een grote koper is, die rustig doorgaat met aandelen uit de markt te ne men, maar heeft er geen enkele aanwijzing voor. Over de situatie van het be drijf, dat over 1969 geen divi dend uitkeert, zei mr. Fokma onder meer: „Wij zijn niet zo pessimistisch. Als u mij vraagt of een koers van 180 procent ver antwoord is, dan zeg ik dat de touwfabrieken nog altijd kracht hebben." Commissaris mr. J. Bosman stelde dat reorganisatiemaatrege len, als bij Verto genomen, pas op langere termijn effect sor teren. De intrinsieke kracht is zijns inziens zo dat Verto door het dal heen zal komen. Directeur ir. Matthijsen zei het nog te vroeg te vinden om con crete cijfers te geven over het nu lopende boekjaar. Het eerste kwartaal 1970 was in de sector vloerbedekking ongunstiger dan in dezelfde periode van 1969. Over de andere sector valt nog niet veel te zeggen, omdat de verkopen seizoenmatig verlopen (oogstgarens, netten). De omzet in de divisie technische produk- ten zal zijns inziens in 1970 niet achterblijven bij het vorige boekjaar. bad. Deze worden verstrekt aan minder draagkrachtigen. Bij toeken ning gaat men uit van het wettelijk minimumloon, vermeerderd met de eventuele kinderbijslag en voor ge zinnen vermeerderd met vijftig gul den per week, aldus burgemeester drs. D. Roemers. Wethouder I. Fiiius kon enkele cijfers geven van de enquête die afgelopen zateirdag werd gehouden dooi de Vlissingse mid denstand in samenwerking met de detailhandelsvakschool. Hiervoor had men de Walstraat voor alle verkeer gesloten ten behoeve van het winkelend publiek. Er werden 2800 personen geënquêteerd, twee duizend voetgangers en achthonderd automobilisten. Er werd over het algemeen zeer positief gereageerd. (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT Nabij het kruispunt Korteven op rijksweg 53 onder Woensdrecht zijn gisteravond twee auto's tegen elkaar gebotst. Daarbij raakten drie personen ge wond: één levensgevaarlijk, één em- stik en één licht. Beide auto's wer den totaal vernield. Bij het ter perse gaan van deze editie was de identi teit van de gewonden, die waar schijnlijk uit Yerseke komen, nog niet precies vastgesteld door de rijks politie. De gewonden waren gezeten in. een personena/uto, die met grote snelheid werd gesneden door een andere wa gen, die een inhaalmanoeuvre wilde uitvoeren. De auto, die werd gesne den,, werd via veel obstakels in het weiland langs de weg geslingerd. De inzittenden werden uit de auto ge slingerd. De tweede wagen kwam 200 meter verder achterstevoren tegen een lantaarnpaal tot stilstand. (Van onze correspondent) HELMOND In het huis van de familie Hendriks te Helmond is gis teravond de bliksem ingeslagen. Het dak werd van het huis gelicht en viel in gruzelementen. Een muur stortte in en de overige muren ver tonen grote scheuren. Het huis, dat pas twee jaar oud was, is totaal on bewoonbaar geworden. De eigenaar J. Hendriks stond op het moment dat de bliksem insloeg te telefoneren. Van de schrik viel hij flauw. Verontruste buren, die hem vonden, dachten dat hij dood was, maar na enige tijd „ontwaakte" hij weer. Het huis was verzekerd. Ook in twee andere huizen in Helmond is de bliksem ingeslagen. Hier bleef de schade beperkt tot uitschakeling van de elektriciteit. HET Belgische indexcijfer van de consumptieprijzen is voor de maand mei met 0,02 punt gestegen van 113.64 in april tot 113,66. De prijsbe wegingen zijn voornamelijk beïn vloed door de prijsstijging van aard appelen en dagbladen en een prijsda ling van eieren, kolen en braadkip pen. OP aanbeveling van de minister van Economische Zaken heeft de „Natio nale Investeringsbank" (Herstel- bank) n.v. het voorstel gedaan om prof. mr. P. Sanders te Schiedam te benoemen tot commissaris van „Ver- olme Beheer Maatschappij" n.v. Een normaal mens, die wel eens drank gebruikt, en als gevolg daar van een ernstig ongeluk veroorzaakt, behoeft m.i. niet zo zwaar gestraft te worden; zo iemand heeft reeds wroeging genoeg. De piraten van de weg echter, hoog en laag; de drank misbruikers, die bij herhaling een ongeluk hebben veroorzaakt, moeten voor goed van de weg af. Het leven van een mens is meer waard dan een baan. Dat ze hun baan verliezen is logisch, want ieder die in zijn eigen werk zo ernstige fouten maakt, krijgt ontslag. Het zou misschien dienstig zijn, als mr. Kousemaker eens aan den lijve voelde, wat het zeggen wil, één van zijn naaste familieleden na zo'n 6 weken buiten kennis te zijn ge weest, thuis te krijgen met de we tenschap, dat zo iemand vermoede lijk ievenslamg invalide blijft en he vige pijnen lijdt en vermoedelijk ook baantje kwijt, wat ook werd veroorzaakt door een wegschuimer. Een tip voor mr. Kousemaker: „Misschien kan hij een vereniging oprichten voor hulp aain de slachtof fers van die maniakken. Als advocaat zo hij het handige steekspel van de verzekeringsmaatschappijen en hun juridische spitsvondigheden kunnen bestrijden en zorgen dat er na onge veer één jaar al iets bekend is over vergoeding van extra gemaakte on kosten, die de slachtoffers geleden hebben, dan praten we nog met over de rest en het leed. BREDA H. A. M. LEQUIS. (ADVERTENTIE) VOOR AL UW TIVOLIWEG 63 HULST Telefoon 01140 - 2461 - Wij leveren ook particulier Verbetering bezoek ziekenhuis Door het streven van de wijk raad te Nieuwland is er des avonds een aanmerkelijke verbetering opge treden voor de bezoekers aan het ziekenhuis te Middelburg. Moeten thans bezoekers geruime tijd wach ten om terug naar huis te kunnen gaan en vroeg van huis vertrekken om tijdig voor de bezoekuren in het ziekenhuis te arriveren, dit zal met de nieuwe dienstregeling van de busdienst grondig worden gewijzigd. Op 31 mei gaat de nieuwe dienst regeling in en de bus, die om 18.48 uur in Middelburg aankomt, rijdt door naar het ziekenhuis halte Hee rengracht en vertrekt daar weer om 19.32 uur na afloop van het zieken huisbezoek. (Van onze corerspondent) HULST Op de Tivoliweg te Hulst had een aanrijding plaats waarbij een vrachtwagen en een bromfietser betrokken waren. Voor de bromfielsbestuurder H. van de B. uit Hulst liep het goed af, wamt hij kwam met de schrik vrij. De zamdauto, bestuurd door De R. ut Honitenisse, sloeg rechtsaf de Hul ster Nieuwlamdweg op. Hij reed daarbij iets naar links om de bocht te kunnen nemen. V. d. B„ die ach ter hem reed, werd door deze ma noeuvre van De R. misleid en. dacht dat deze linksaf de Giacisweg op wil de rijden. HÜ passeerde rechts maar had tegenwoordigheid van geest nog tijdig rechtsaf te slaan. Bijn brom fiets bleef evenwel achter de ben zinetank van de zandauto haken. Van de B. zag nog kans eraf te sprin gen. De bromfiets werd. toitaal ver nield. (Vam een oinzer verslaggevers) I KRUISPOLDERHAVEN. Bijl Kruispolderhaven heeft de heer Leol de Bruyn uit die plaats een zoge-| naamde „zeeprik" zeer zeldzame vis. gevangen, een Op de foto: Leo de trots zijn vangst. Bruyn toont Bergen op -888 Zoomj

de Stem | 1970 | | pagina 7