olgt: ERK >HIL1PS alles in het enkelvoud ook één Dolle Mina op de bodem van de zee geen politieke druktemakers Slaapvertrek Roet in het eten Voldoenin» Foldertje •y RIJUIT DE STEM/ZATERDAG 30 MEI 1970/VRIJUIT KLEINDUIMPJE EN DE REUS .30 12.00 uur !.30 16 30 jur Totaal 4216 uur 7.30 2.30 12.00 uur 16.30 uur Totaal 42*6 uur uur morgen van 2.30 03.00 uur 3.30 07.30 uur jmorgen van 0.00 00.30 uur 11.00 - 05.00 uur Totaal 42'6 uur Woensdag mag in 890 Nederlandse gemeenten een nieu we raad worden gekozen. De animo en de emoties ver schillen van plaats tot plaats. Op deze pagina vindt U een registratie van de animo en de emoties in twee ge meenten, de grootste en de kleinste. De kleinste gemeen te is geen probleem; na een jarenlange nek-aan-nek-race tussen het Zeeuwse Overslag en het Noordhollandse Kat- woude is Overslag een prooi van het streven naar schaal vergroting geworden, Katwoude nog niet. Minister Smallenbroek heeft destijds aangekondigd dat de 200 kleinste gemeenten moeten worden opgeheven in het algemeen gemeenten met minder dan 2000 inwoners en het mooie ronde aantal van 1000 gemeenten halen we dan ook al lang niet meer. Veel kleintjes zijn al verdwe nen. Katwoude heeft momenteel met 298 inwoners nau welijks nog concurrentie. De grootste gemeente qua inwonertal is natuurlijk Am sterdam, maar de Amsterdamse gemeentepolitiek is voor een groot deel landelijk nieuws. Als wethouder Verheij met een VVD-er op de vuist gaat of als de kabouters weer een revolutionair plan bij Samkalden op tafel leg gen dan vernemen U en ik dat. Daarom leek het leuker tegenover Katwoude de gemeente met de grootste opper vlakte te plaatsen. Lang niet iedereen weet welke ge meente dat is, Emmen en Ede worden veelvuldig ge noemd en ook nu nog meldt een aardrijkskundeboek ten onrechte dat het Apeldoorn is. Sinds 1962 is de Noord oostpolder echter veruit de grootste gemeente, qua op pervlakte meer dan het dubbele van Amsterdam. '/2 uur gmorgen ven 2.00 02.00 uur 2.30 06.00 uur Totaal 37% uur Vh uur i n vrijdag van 4.00 - 18.00 uur 8.30 22.00 uur Toraal 37% uur uur raferdag van 6.00 10.00 uur 0.30 14.00 uur Totaal 45 uur Een stembus is meer dan voldoende in Katwoude, wat wil Je ook met 140 stemgerechtigden? door JOS AHLERS ;t het dagblad BREIDING t) lericht worden Katwoude BEHALVE straatlan taarns heeft de ge meente Katwoude al les in het enkelvoud, ook één Dolle Mina. Maar die ene Dolle Mina is de oorzaak van heel wat emoties in de kleinste ge meente. Zij is er ook schul dig aan dat de 140 stemge rechtigden van Katwoude woensdag tegen alle aan vankelijke bedoelingen in toch aan de stembus ver wacht worden. Katwoude ligt 15 kilometer ten noorden van Amsterdam tussen Monnikendam en Volendam. Eén vrij smalle weg. Aan de ene kant de dijk die de Gouwzee ver bergt, aan de andere kant boerderijen, één school, één bungalow en veel groen land. Katwoude heeft niet één winkel, geen enkel café en zelfs geen kerk. En toch is Katwoude een zeer rijke gemeente. Jan van Henegouwen teken de in 1321 een tot op de dag van vandaag bewaard geble ven stuk waarin Katwoude toestemming kreeg voor een eigen bestuur. De eeuwen door is Katwoude zelfstandig gebleven. Na de laatste oor log waren er wel wat pro blemen omdat de zaken er slecht voorstonden en het Rijk besloot onrendabele kleine gemeenten op te hef fen, maar men ging in Kat woude even met de pet rond en alles was weer geklaard. Toch zijn de doodsberichten over de gemeente Katwoude de laatste jaren niet van de lucht en nog dit najaar zul- '®n Gedeputeerde Staten van Noord-Holland met een nota over de herindeling van Wa terland komen en dan is het volgens allen die het weten kunnen met de zelfstandig- beid van Katwoude gedaan. Ret hart van Katwoude klopt 'n het schoolgebouw. Niet al leen geeft meester J. Hepke ma daar uitstekend en indi vidueel onderwijs aan 17 kin ken, maar boven in de on- üerwijzerswoning recht te genover het echtelijk slaap vertrek bevindt zich de badzaal van de gemeente katwoude. Daar wordt, om dat het nu eenmaal wettelijk s vastgelegd, zes keer per jaar over het wel en wee van katwoude gepraat. Vaak v» j 4 overleg van de 7 in k va<!eren geresulteerd het plaatsen van nóg een lantaarnpaal. Er komt er nnenkort nog één bij en b staan er in de ganse ge mot Katwoude na elke 35 EPnf*r een lichtmast en dat L zo'n regelmatig pa- j- dat de vanuit het noor den balclub, er is wel een tafel- tennis-, een dames- en een meisjesclub. In een bijge bouw liggen dan nog de spullen van de trots van Kat woude: de vrijwillige brand weer. „We hebben hier een unieke spuit," vertelt spuit gast Tromp, „we pompen 't water over de dijk heen." Helaas ligt de gloednieuwe spuit nu net in puin, omdat een haastige Mercedes vergat voorrang te geven. De begroting van Katwoude is al jarenlang sluitend en er is een aardige reserve van 250.000 opgepot. De burge meester van Monnikendam die Katwoude er even bij doet, heeft dan ook helemaal geen klachten. Voeg daar nog bij dat de rechterhand van de burgervader, secreta ris H. van Joolingen, vertelt dat men in Noord-Holland „verschrikkelijk tolerant" is en iedereen in Katwoude ie dereen kent, en er lijkt geen vuiltje aan de lucht. De vier in de gemeenteraad vertegenwoordigende partij en Plaatselijk Belang, CHU, KVP en AR besloten onlangs dan ook elkaar het leven niet zuur te maken en met een gezamenlijke lijst uit te komen waarop alleen de namen van de thans zittende raadsleden zouden staan. Meester Hepkema legde het de dorpelingen allemaal even uit en werd persoonlijk voor- N ooi'doo stpolder zitter van de gezamenlijke partij: Katwouder Belang. Bij zoveel eensgezindheid zegt de wet dat er geen ver kiezingen gehouden hoeven te worden en alle kranten maakten daar vol ontzag melding van. Helaas, begin april gooide de enige Dolle Mina van Katwoude roet in het eten. De in die ene bun galow die Katwoude rijk is wonende mevrouw M. Havik, 43 jaar oud en moeder van drie pubers, kwam met een eigen lijst voor de dag. In een plaatselijke krant heeft mevrouw Havik al ge zegd dat ze op de meerder heid van de stemmen rekent en dat ze bereid is wethou der te worden. Als mevrouw Havik woens dag een stuk of tien stem men vergaart en waarom zou ze niet? zit ze zelf in de raad, maar op een po litieke aardverschuiving re kent buiten haar geen mens in Katwoude. Op het ge meentehuis wijst men er bo vendien op dat het echtpaar Havik op Koninginnedag de hele avond moederziel alleen tussen de hossende Katwou- ders heeft gezeten. In het dorp zelf voegt men er aan toe dat iemand onder grote bijval de pruik van mevrouw Haviks hoofd heeft getrok ken. Eén van de mannen die zijn handtekening onder de lijst van mevrou'" Havik ge plaatst heeft is meester Hepkema kr /ertellen, dat hij er si n heeft. Die spijt heeft ook de over hand bij de meester zelf. „Juist nu onze zelfstandig heid bedreigd wordt, hadden we de eenheid moeten bewa ren," ?egt hij. Over enkele maanden zal blijken door welke gemeente Katwoude zal worden opgeslorpt, maar voordien kan mevrouw Ha vik de enigszins overjarige Dolle Mina van Katwoude nog een poosje strijden voor de zelfstandigheid van het dorp zonder kerkhof en zon der politieagent. Ais eerste vrouwelijke raadslid, dat zal woensdagavond wel vast staan. Volgend jaar viert Katwoude het 650-jarig be staan. Het wordt een groots feest met een fors beroep op de gemeentelijke reserve, want men denkt er ook een afscheidsfeest van te moe ten maken. Eén Dolle Mina ten spijt. laar Schiphol koersende wi?len zich 's nachts op Kat *»We oriënteren, een schoolgebouw is ook verenigingsruimte, want neeft Katwoude geen voet- 3 juni is hel weer zo ver.... Noordoostpolder. De jongste gemeente in ons land. Ook daar ligt het rode potlood klaar. DE Noordoostpolder is niet alleen qua opper vlakte de grootste ge- gemeente, het is ook de jongste en in tal van zaken is er een volko men afwijkende situatie te vinden. Hoewel de bijna 32 duizend inwoners in meer derheid zeer tevreden zijn, vecht de Noordoostpolder toch voor een bizarre zaak: afrekenen met een ideale si tuatie die een vergissing is gebleken. De polder viel in 1942 droog en geleidelijk kwamen er mensen wonen. Mensen die uit alle delen van Nederland vreemden voor elkaar die samen een gemeenschap moesten gaan vormen. Een gemeenschap zonder historie en traditie maar wel met 'n prehistorie, want er zijn wat oude potten gevonden. Aanvankelijk geschiedde de opbouw van de gemeenschap onder voogdij van het Rijk, maar die opbouw kwam pas goed op gang toen de NOP in 1962 een zelfstandige ge meente werd. Tot aan die tijd was er zorg vuldig geselecteerd wie er wel en wie er niet in het nieuwe land mocht komen wonen. De namens de ge meente public relations bedrijvende W. Jansen zegt: „Het Rijk heeft het hier op basis van een ideaal-situatie geprobeerd te kolonialiseren. Men heeft geprobeerd er een gemiddeld Nederlandje van te maken." Men heeft aan een puur agrarisch gebied ge dacht en dat schept nu een hoop problemen. Men is bo vendien plannen van ver voor de oorlog gaan uitwerken, plannen uit een tijd toen al les nog per fiets bereikbaar moest zijn en zo kwamen er rond het centrum Emmeloord liefst tien dorpen. Jansen: „Dat is in wezen een mis kleun van het Rijk. We zijn nu driftig naar alternatieve werkgelegenheid aan het zoeken en we voelen er niets gemeente die zich via de te levisiereclame probeerde te verkopen. Aansluitend werd in '68 een grootse manifes tatie georganiseerd met als doel wederom een aantal ma len het tv-scherm te halen. De jonge gemeente heeft een zeer afwijkende bevolkings opbouw, de helft van alle in woners is jonger dan 20 jaar, er zijn nauwelijks bejaarden. Het grootste probleem van de NOP is hoe men die jeugd kan vasthouden. Ter wijl de agrarische sector steeds minder mensen op neemt en tot voor zeer kort was de gemeente voor de volle honderd procent agra risch komen er steeds meer jonge mensen op de ar beidsmarkt. Bovendien wil de gemeente ontkomen aan het probleem van lucht- en wa terverontreiniging. Tot aan vandaag hebben zich 35 klei ne en middelgrote bedrijven in de NOP gevestigd en sa men geven ze werk aan 1500 mensen. Maar het is onvoldoende. Er mag dan wel nauwelijks werk loosheid heersen (110 men sen staan als zodanig gere gistreerd), wel is het zo dat het aantal inwoners van de gemeente ondanks het gro te aantal geboorten het vorig jaar voor het eerst is gedaald. Men zoekt zijn ge luk elders ook al omdat die hele ommezwaai plotseling een nieuw vaderlands pro bleem heeft aangedragen: de woningnood. Nog in 1967 kwamen er honderd wonin gen klaar waar geen vraag naar was. voor om net als in Gronin gen en Friesland leeglopende dorpen te krijgen." Tweeëneenhalf jaar geleden toonde een NIPO-enquête aan dat 80 tot 85 procent van de Nederlandse bevolking de NOP niet kende. Jansen: 'We moesten om ooit alternatieve werkgelegenheid te krijgen het volk eerst duidelijk ma ken, dat je hier niet de hele dag met lieslaarzen rond loopt, dat we hier uitsteken de voorzieningen hebben, zoals drie zwembaden." De NOP was de eerste Nederlandse Maar eerste jeugd is intus sen aan trouwen toe en zo kan het gebeuren dat twee jaar nadat er nog huizen te geef waren, liefst 1200 mensen te vergeefs op een huis zitten te wachten. O De boeren in de NOP mogen dan volgens een rapport van het Nederlands Economisch Instituut wei het dubbele van het landsgemiddelde verdienen en de gemeente mag dan wel trots zeggen „alles te hebben, dit jaar komt ook het eerste bejaar dentehuis gereed" toch groei en de problemen met de dag. Natuurlijk moet dat koren op de molen van het partij wezen zijn veel verkiezings emoties zijn er niettemin niet te registreren. Met enige vol doening hebben velen uitgere kend dat op basis van de sta tenverkiezingen de twee zit tende leden van de boerenpar tij niet meer in de 23 leden tellende raad zullen terugke ren maar verder maakt men zich niet druk. De zeer Ne derlands versnipperde raad heeft zich tot nu toe eensge zind voor de ontwikkeling van de polder ingezet. Er is één uitzondering: de emoties laaien al jarenlang hoog op als men over het ge meentehuis komt te spreken. De NOP mag dan alles heb ben, een behoorlijk gemeen tehuis behoort daar niet bij. Men behelpt zich nog altijd met wat vale houten barak ken. De emoties zijn ook even op gelaaid toen Defensie het Kuinderbos wilde inpikken om er belastinggeld in rook te doen opgaan, maar verder is het weldadig rustig op de bodem van de zee. De verkiezingsstrijd wordt ook allerminst fel gestreden. Alleen een nieuwe partij: „Program '70" doet zijn best. Program '70 wil volgens het allereerste huis-aan-huis ver spreide foldertje „een politie ke samenwerking van voor uitstrevende krachten in de Noordoostpolder". Het pro gram telt 24 punten en het eerste daarvan is: „Mini maal eenmaal per jaar zul len onze raadsleden in een openbare vergadering ver antwoording afleggen van hun beleid". Volgens insiders wordt dat dan een rustige bijeenkomst want men geeft Program '70 hooguit 2 ze tels. Resumerend zegt woord voerder Jansen: „Het is hier een fijn land zonder politieke problemen". Uit een meege geven foldertje blijkt dat men er 30640 stuks rundvee, 6420 varkens, 497 paarden, 680 schapen, 74907 leghennen 10302 mestkuikens en 2400 tractoren rijk is. Er zijn ruim 500 verenigingen en de onderlinge busverbindingen tussen de dorpen zjjn be roerd. Heel langzaamaan wordt de NOP een gewone Nederlandse gemeente en dat is ook alles wat men wil.

de Stem | 1970 | | pagina 29