vy Steeds meer bejaarden overwinteren in Sp ai de lil trekvogels achterna btelijk gierig vervuild agressief ongeduldig onbeleefd w- iurs mmmmm I WBBË - 31 JU IT ILAND) N.V. urs HAND) N.V. RLAND) N.V. ILAND) N.V. er ILAND) N.V I 1 Test 3 Kunt u echt zien? De twee kanten van de medaille Waarneming de eerste stap Eerste deel Tweede deel Antwoorden Eerste deel Tweede deel Niet zo dirar ENGELSE CHEMICUS OVER NEDERLAND Oh wat zijn jullie Rofzooi Beleefd JOHN POPE DE STEM/ZATERDAG 30 MEI 1970/VRIJUIT oratoria zoeken wij jonge >diploma. jersoneeiszaken onder ref. met uitbreiaing van de lijkheden voor: [udienst. I:V sterkstroom-monteur of lnderhoudswerkzaamheden 1 in de chemische of petro- P onze afdeling Personeels- i opnemen. in de Technische Dienst [S en enige jaren i onze afdeling Personeels- k TOESTEL 2376 Itures voor lijft u dan aan onze afdeling Ir. 302 DS nijn een en administratieve Jtgaande correspondentie. linistratie; leden voor de Purchasing ling opgedaan in een ver Ipleiding en ruime kenm |afdeling Personeel Iszaken sïr 1 iü «SHKMrh w Deze tests die wij u wekelijks brengen zijn wel iswaar populair van aard maar hebben een zui ver wetenschappelijk uitgangspunt. Voor deze serie hebben wij van Uitgeverij Het Spectrum (Parisma) de exclusieve publikatierechten ver worven. Als definitie van intelligentie hebben zowel „leerver mogen" als „de bekwaamheid om problemen op te lossen" bepaalde voordelen. Zij voorkomen zekere te genstrijdigheden die ontstaan wanneer men uitslui tend „aanpassingsvermogen" als criterium gebruikt. De man met veel grijze celletjes behoeft bijvoorbeeld niet altijd degene te zijn die zich in een gegeven situa tie het best aanpast. De resultaten van intelligentie- en aanlegtests hebben aangetoond dat intelligentie dikwijls hand in hand gaat met een afkeer van routinewerk zaamheden zodat een grote intelligentie in sommi ge levensomstandigheden eerder een handicap vormt dan een hulp. Maar dit is waarschijnlijk geen nieuws voor u. Hoeveel werkelijk „knappe koppen" uit uw kennissenkring zou den gelukkig zijn of een goed vakman, als zij het werk van bijvoorbeeld een bordenwasser moesten verrich ten? Maar daarmee is niet alles gezegd. Integendeel, be kijkt u deze twee voorbeelden maar eens. 1. Bij laboratoriumproeven bezwijken betrekkelijk „in telligente" honden later dan „domme" honden onder spanningen die gelijksoortig zijn aan die van de mense- kjke maatschappij (frustratie, de voortdurende nood zaak tot het nemen van beslissingen, enz.). -• In tegenstelling tot wat men geneigd is aan te ne pen, waren het, zowel in de beide wereldoorlogen als ja de Koreaanse oorlog, de soldaten met een hoog IQ die veel minder vlug ten prooi vielen aan shell-shock M geestelijke uitputting dan mannen met een laag IQ die in dezelfde omstandigheden verkeerden. 4ulke gegevens duiden erop dat de mening dat intelli gentie in wezen niets anders is dan aanpassingsvermo gen, zeker niet als onjuist terzijde mag worden gescho ven. Weliswaar zijn er bewijzen dat uw „knappe" buur man in bepaalde omstandigheden minder goed in staat is zich te handhaven als gevolg van emotione- 'e of andere spanningen die dikwijls hoge intelligentie vergezellen maar waar het op aankomt, is dat hij Z1ch kan handhaven onder meer uiteenlopende voor waarden in een groter aantal milieus hoewel hij j" een bepaald milieu zal kunnen falen, ten worm kan leven, ook al ligt hij onder een meter aarde bedolven, een mens kan dat niet. Maar een ®ens kan gedurende lange tijd in leven blijven aan de «oordpool, onder de zeespiegel, in de lucht, zelfs hon derden meters onder de grond op plaatsen dus waar een worm zou sterven omdat hij niet beschikt over een verstand waarmee hij zich kan aanpassen. Pjt alles voert ons tot de waarneming, zonder welke jjen niets kan leren en geen enkel probleem kan op- ssen. Waarneming is de eerste stap in het gehele aan passingsproces. Als u de eigenschappen van uw omge- jjjdg niet kunt waarnemen, zullen uw pogingen tot aan- róssing zmver willekeurig zijn als van een man die, eroofd van zijn zintuigen, de dag niet - 'te met van koude kan onderscheiden. van zijn zintuigen, de dag niet van de nacht. Dat" *"e' van koude kan onderscheiden. »t u tot zulke grove waarnemingen in staat bent, ne en we zonder meer aan; eveneens dat al uw zintui- n goed funtionceren. Maar hoe goed bent u in het jparnemen^met uw verstand? lenZe 'est biedt u de gelegenheid om dit vast te stel- Wacht. als u het eerste deel gemaakt hebt, minstens minuten voordat u aan het tweede deel begint. door WIM COBBEN Afgelopen winter zijn naar schatting zo'n 6000 ge pensioneerde Nederlanders naar Spanje gevlogen If ft I I I voor een overwintering van enkele maanden tot II Ü|b fjj Jj I f J j zelfs een half jaar. De reisbureaus hebben er een 11 hhBU nieuwe markt in geroken. Vijf jaar geleden startten zij met het aanprijzen van overwinteringsvluchten; nu kun nen zij van een succes spreken dat jaarlijks omvangrijker wordt. Een van jaar tot jaar groeiende groep Nederlanders krijgt niet in de zomer de vakantiekriebels, maar pas als de bladeren van de bomen zijn gevallen en de trekvo gels ons land hebben geruild voor warmere, zuidelijke streken. Het zijn de Nederlandse AOW-trekkers, de bejaarden en vervroegd gepensioneerden, die de kille Nederlandse winter ontvluchten en die trekvogels ach terna reizen. AANWIJZINGEN. Bekijk het bovenste rijtje figuren op tie volgende bladzijden. U zult opmerken dat de eer ste figuur gelijk is aan de vijfde. Beide zijn daarom gemerkt met een v-tje. Evenzo bevatten de volgende van een cijfer voorziene rijen elk twee figuren die gelijk zijn. Merk deze figu ren met een v-tje. Uitstekend (hoogste 10%) 85-100 Goed (volgende 20%) 78-84 Voldoende (volgende 30%) 34-77 Onvoldoende (laagste 40%) 0-33 Uw puntental: Gemiddeld puntental: 55 TIJD: 1 MINUUT AANWIJZINGEN. Iedere regel bestaat uit twee delen. Als de delen precies gelijk zijn, schrijf dan een G voor in de regel. 1pschyozoatechnimonochromida 2862741806351 3Charles B. Fortescue Zoon 48 7 5 6 4 5 3 70 9 8 57 4 322 5b46dhet78f7f0f9f81krjht 6Gunnar Gael Galbaird, Jr. 7agt... 56,q oaglips 496321 8 HEXATRIXIMENIA 92355654553575856382 1 0geagglutineerde tintinabulatie 1 1HEMISPHERISCHE URANIUMVERWER- KENDE INDUSTRIE NV 1 2aaiiuuuiiiauuiiaiiiaiuiaiiaaiuua 1 3ALUMINIUMHOUDENDE-BUIZEN IM- EN EXPORTBEDRIJF J. A. JANSEN CO. 1 4tetrahydrobetanapthylamine 1 5APTR....PYTRATRAYP 1 6ARTRCRYRTORYRAGQPTR 1 7Jonathan Algernon Pensitrone 1 82acetophenoneorthooxyquinoline 1 9Brandwine, Goerck Lars, N.V. 2 0WKopertszxxsjjshwbajjsilIIIIILILLLILLLI 4 niv" Zijn ze op enigerlei wijze verschillend, schrijf dan een V. TIJD: 3 MINUTEN pschyozoatdchnimonachromide 862741806351 Charles B. Fortiscue Zoon 87564537098574322 b46d'het78f 7 f Of 9f 8ikr j ht Gunnar Gael Galbaird Jr. agt56,qoaglips1496321 HEXATRIXIMENIA 2355655 455 3575856382 geagglutineerde tintinnabulatie HEMISPHERISCHE URANIUMVERWERKENDE INDUSTRIE NV aaiiuuuiiiauuiiaiiiaiuiaiiaaiuuia ALUMINIUMHOUDENDE-BUIZEN IM- EN EXPORTBEDRIJF J. A. JANSEN CO. tetrahydrobetanapthaylaminï APTR....PYTRATRAYP ARTRCRYRTORYARGQPTR Jonathan Algernon Penistrone Sacetophenoneorthooxyquinoline Brandewine, Goerck Lars, N.V. WKopertszxxnsjjshwbajjsIIIIIILTLLILLLI Van links naar rechts: Rij 1: le en 6e figuur. Rij 2: le en 4e figuur. Rij 3: 2e en 6e figuur. Rij 4: 4e en 6e figuur. Rij 5: 2e en 5e figuur. Rij 6: 2e en 6e figuur. Rij 7: 2e en 5e figuur. l-V, 2-G, 3-V, 4-G, 5-V, 6-V, 7-V, 8-G, 9-V, 10-V, 11-G, 12-V, 13-G, 14-V, 15-9, 16-V, 17-V, 18-V, 19-V 20-V. Ken uzelf 1 punt toe voor ieder juist antwoord in het eerste deel en 5 punten voor ieder juist antwoord in het tweede deel. Het totaal aantal punten bepaalt uw resultaat. De grote Nederlandse reis bureaus maken er hard re- klame voor. „De winterzon in Spanje is goedkoper dan de regen in Holland" en „Overwintering in Spanje binnen ieders bereik" dat zijn hun slogans. Een der directeuren van „Centouri" in Haarlem: „Aanvankelijk waren het de zgn. oud-Indië-gangers, die moeilijk konden wennen aan het Nederlandse winterkli- maat. Maar al spoedig volg den ook andere groepen be jaarden en gepensioneerden. Ze ontdekten dat zo'n over wintering toch niet zo duur is als ze dachten". „Een verblijf van drie maanden in Mallorca of aan de Costa del Sol kost ge middeld 800,-, de vliegreis inbegrepen maar uiteraard niet de maaltijden. Voor een volledige verzorging komt dat op ongeveer 1100 tot 1200. Het merendeel van de 6000 in Spanje overwinterende Nederlanders, is woonach tig in de randstad Holland. In andere delen van ons land is het succes nog maar be perkt te meten. „Het zijn nog niet zodanige aantallen dat we bijvoorbeeld charter- toestellen met overwinte raars vanaf vlieghaven Zuid-Limburg kunnen laten vertrekken", zegt de heer Maessen jr. van „Avia- tours", de vliegafdeling van „Ebat'ours Beek (Lim burg)", welke reisbureau in samenwerking met Centouri overwinteringsvluchten or ganiseert. De betrekkelijke goedkoopte van de lange wintervakantie heeft een verklaring. Een reisbureau-directeur: „In Mallorca, Benidorm en Tor- remollinos ziet men winter- gasten graag komen, omdat dan het personeel na het overdrukke zomerseizoen niet hoeft te ontslaan. Hoe langer men overwintert, hoe goedkoper. Als drie echtpa ren bijvoorbeeld voor 84 da gen zo'n appartement in Spanje betrekken, host hen dat per persoon nog geen 6 gulden per dag! Een volle dige verzorging in een hotel kostte het' afgelopen seizoen voor een (verblijf van 84 da gen rond 18 gulden per dag" Het is ontzettend goed bevallen. We hebben vanaf begin januari 43 dagen op Mallorca overwinterd, vlak bij Palma. Niks van de win ter gemerkt. Gewoon lekker gezwommen in de openlucht Toen we terugkwamen, stapten we zö van de zon in de sneeuw. „We zitten elke winter in Spanje. In de zomer is Span je voor ons te warm en te druk." Je moet er uiteraard iets te doen hebben endaar- om is het zo belangrijk dat je zelf inkopen doet en zelf voor je maaltijden zorgt." Aldus enkele Nederlandse gepensioneerden die de proef op de som namen. De opmerking van laatste overwinteraar heeft er in de praktijk toe geleid dat de grootste vraag blijkt te bestaan naar apparte menten, waarin men dus zelf voor de maaltijden moet zorgen. De „Centouri"-directeur: Gezien de leeftijd van de overwinteraars, treffen we uiteraard bijzondere voor zieningen Op de eerste plaats zorgen we daar in Spanje voor een goede me dische begeleiding. En met Sinterklaas en Kerstmis worden door het reisbureau gratis pakketten van Oma en Opa naar de kinderen in Nederland gevlogen. En om gekeerd. Dat zijn zaken waar je natuurlijk wel even reke ning moet houden. Die feest dagen blijven ook in het zon nige Spanje belangrijk. De overwinteraars wordt bij de kerstboom in hun winterver blijf een kerstdiner gjatis aangeboden." door JAN HÜSKEN NOU is het ook wel om uit je vel te springen als een douanebeambte zelfs niet tevreden is met je paspoort, je rijbewijs, je portefeuille en desnoods met al je bagage, maar per se dat nooit gevraagde kentekenbewijs wil zien, dat je net toevallig thuis hebt laten liggen. „Niet te geloven," zegt chemisch ingenieur John Pope (27), sinds drie jaar wonend in Haarlem en werkzaam in Amsterdam, maar sollici terend in Groot-Brittan- nië, zijn geboorteland) „Niet te geloven. We moesten de auto laten staan, konden met de trein naar Haarlem en terug om dat stomme papiertje te la ten zien. Bij terugkomst was de man verdwenen. Z'n collega vond de beslis sing toch ook wel wat vreemd. Maar jullie zijn hier toch zo ambtelijk, hè." Engelsman Pope, getrouwd met een Nederlandse, is niet enthousiast over het land van zijn vrouw. Hij is best wel bereid wat aardigs over onze tulpen te zeggen, maar verder? „Jullie lucht is nau welijks meer in te ademen, jullie water niet meer te drinken, in jullie Noordzee valt niet meer te zwemmen, gefeliciteerd met jullie der tienmiljoenste en met jullie „lovely tulips" en eerlijk is eerlijk: Amsterdam is een heerlijke stad. Maar niet om te wonen natuurlijk". Het Hinkt allemaal wat onaardig tegenover het land dat hem een flatje aanbood (voor 370 gulden in de maand) en een goeje baan dank zij 'n Ame rikaanse" firma, maar John Pope weet wel waar hij het over heeft. In die drie „Ne derlandse" jaren is hij voor zijn werk heel Europa door getrokken en hij kan verge lijkingen maken. In de eer ste plaats vindt hij ons gie rig. En dat horen we niet voor het eerst. De dunne plakjes kaas op brood, het ene koekje bij de koffie en dan dat verhaal van zijn jongste vliegtrip naar Parijs. De K L M-stewardess dient 't ontbijt op. De Engelsman drinkt zijn glas vruchtensap leeg, neemt nog één brood je en laat het daarbij. De Nederlandse reiziger naast hem vraagt (heel beleefd ove rigens) of hij de rest van de broodjes mag meenemen. Hij stopt ze in zijn tas. Parijs is ook zo duur, nietwaar. En zo hou je nog wat over van je declaraties. „Ik heb in Birmingham ge woond, in Sheffield, in Wol verhampton. Afschuwelijke fabriekssteden, ongetwijfeld, maar niet erger dan hier. En vooral: als je er tien kilo meter vandaan bent, dan heb je de bossen, de frisse lucht, de ruimte en vooral de stilte. Waar vind je nog stilte in Nederland en zo dicht bij de randstad? Ga hier maar eens op een zon dag naar het Gooi. Het is er vroeger vast wel prachtig geweest, maar nu rij je en loop je en woon je hier man netje naast mannetje. Je komt in dit land gewoonweg nooit uit de rotzooi. In Lon den, ik bedoel in de stad zelf, daar wonen bijna net zoveel mensen als in heel Neder land en toch kun je er nog midden in de stad in de vrije natuur zwemmen in het meer in Hydepark en het is er stil en je valt er niet over de mensen. Ik weet het niet. Soms denk je: dat stukje Ne derland is te klein voor zo veel mensen, maar dat is het toch niet, geloof ik". „De automobilist is hier veel agressiever dan in Enge land. Jullie zijn net als de Duitsers. Jullie schijnen je te willen waar maken op de weg. Dan zijn Belgen en Fransen toch echt veel be leefder. De Nederlandse au tomobilist staat wat je noemt op zijn strepen. Hij kent geen souplesse. Hij heeft voorrang en neemt die. „Maar". En dat „maar' komt van een Engels echt paar, waarvan hij eveneens in Nederland werkt, vrien- FOTO C. DE BOER den van John Pope. „Maar", zeggen zij, „het winkelperso neel in Nederland is veel be leefder dan bij ons. Ze zijn hier echt aardig. Proberen meteen Engels tegen je te praten en proberen je de din gen uit te leggen die je niet snapt. Maar het publiek in de Nederlandse winkels is hoogst onbeleefd en ongedul dig. Geen mens wenst zijn beurt af te wachten". Ze zijn het er in elk geval alle vier over eens, dat het hoogst merkwaardig is dat de ge trouwde vrouw hier niet schijnt te mogen werken bui ten haar gezin. En John Pope probeert in één zin het ver schil tussen Engeland en Ne derland samen te vatten. Die uitspraak van hem luidt: „In Nederland is alles ver boden, behalve wat toege staan is. In Engeland is het- net andersom".

de Stem | 1970 | | pagina 25