VERK van de imaak.. OFNH STEEDS MEER MENSEN VROEGER INVALIDE COMPUTERS WAARSCHUWEN VOOR GEVAAR Luchtalarm" in Rijnmond Rekenkamer maakte zelf rekenfout van 100 miljoen gulden Kantonrechter 70 Turken uit pension in Rijen breda BriiiimJ ■edeplaid 2 DAGBLAD tandaag in STEM P^inSpanije.rden °Ver" Eerste nieuwe aardappelen: f 1.80 per kilo STAKING IN UTRECHT LOONGRENS NAAR 16 MILLE Paus naar Australië en Philippijnen flristoua OOK PENSIONHOUDER MOET BIEZEN PAKKEN ZIEKENFONDS HAARWERK 18 p|TIE VOOR eeland WEERBERICHT UITBREIDING ienst) nst) TOENAME BESLISSING OVER STEUN VMF IN WEEKEINDE AN BESTUUR DIJKZIGT-ZIEKENHUIS Onbegrijpelijk Niet op straat ft REGENACHTIG AFSCHEID VAN MEIMAAND Qweigen eretribane met kleuren tv 10e jaargang - no. 26438 Acteur: Dr. W. A. J. M. Harkx LfdredacteurL. Leijendekker tfdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 iefoon 22341, Postgiro 1114111 Zaterdag 30 mei 1970 Bewolkt Veel bewolking. Plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Ongeveer normale temperaturen. 1NT0RENROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 naast het dagblad 114) gericht worden elijk herkenbaar. Aan de drankjes es die hij rookt, n Hofnar. s. ctie-man. Voor u. SENORITAS SPECIAL 10 STUKS f2,20 100°/o puur tabak ■(Van een onzer verslaggevers) (BKEDA De oudere werknemer Lnt van jaar tot jaar meer kans hor langdurige ziekten of gedeel- Eike invaliditeit vroegtijdig uit (arbeidsproces te verdwijnen. 35 jaar neemt de invalidi ty steeds toe, waarbij de groep Ten de 55 en. de 65 jaar voor La 5 pet. niet meer tot de 65 Krwerkt. Deze cijfers heeft dr. G. m Norren van Philips gisteren jkendgemaakt tijdens het congres o de vereniging voor sociale zorg B pinder.validen AVO in Breda. Het aantal werknemers, dat 1 of langer aan een stuk ziek is, EL snei. Dr. Van Norren bracht JL. meer de volgende percenta- V vergeleken tussen 1958 en 1968 steeg het aantal langdurende ziek tegevallen in de groep 15-24 jaar van 0,6 promille naar 0,7 promille, 1,2 pet meer; in de groep 25 - 34 jaar stjheg dat van 1,3 promille naar 1,6 promille; in de groep 35- 44 jaar van 1,9 promille naar 6,5 promille, 3 maal zoveel; in de groep van 45-54 jaar van 3,9 promille naar 16,6 promille, 4 maal zoveel, en in de groep van 55-64 van 9,4 promille naar 49,8 promille, liefst 5 maal zoveel. Dr. Van Norren: „Deze schrikba rende cijfers hebben betrekking op werknemers by Philips, die onder de weistandsgrens blijven. Uit de onderzoekingen, die ik bij honder den werknemers heb gedaan, kom ik tot de volgende oorzaken: bo ven de 55 jaar is de helft van de oorzaken hart- en vaatziekten; in de groep 45-54 jaar geldt dat voor 30 procent en in de groep van 35- 44 jaar voor 20 proeent. Chronische bronchitis, rugafwijkingen en gees tesziekten (o.a. een enorme toena me van neurosen) zijn eveneens belangrijke Veroorzakers van dit beeld". De stijging van het aantal neu- rosegevallen moet voor een deel worden toegeschreven aan de toe nemende mechanisatie. „De werk nemer moet zich veel vaker om schakelen en aanpassen dan vroe ger. Vooral oudere werknemers kunnen dat moeilijk opbrengen. Ook in het leefmilieu treden veel veranderingen op. Dat zien we voor al onder de ongeschoolden. Ze wor den door iedereen voorbijgestreefd. Ook door hun kinderen. Deze men sen krijgen een steeds groter min derwaardigheidscomplex. Het lawaai waarin wy leven is een andere oorzaak van neurosen. Onderzoekingen in Zwitserland lij ken te gaan aanwijzen, dat een te veel aan lawaai rechtstreeks organi sche veranderingen teweegbrengt, met name in de bloedvaten. Bij beatmuziek zou het hier om de 90 decibel-grens gaan". Dr. Van Norren kwam tot de con clusie: „De huidige tijd mist twee essentiele levensvoorwaarden: een beetje rust en een beetje bewe ging". Tevoren had hy o.m. nog gesteld, dat door de steeds verbeterende medische behandelingen het aan tal mensen dat een ernstige ziekte doorstaat, steeds groter wordt. „De negatieve kant hiervan is, dat deze mensen niet meer aan het werk komen, zeker niet als ze wat ouder zijn. En zien deze invali den nog werkmogeiykheden dan zijn er legio artsen, die hen ver bieden veel te lopen of te fietsen, M.a.w. deze mnsen zijn aangewe zen op een eigen auto of een buur man met wie ze kunnen meerij den. Maar de parkeerplaatsen by de industrieën zijn niet voor ieder een. Vaak moeten ze nog een kwar tier lopen vanaf hun auto naar kantoor. En dat mogen ze niet. Er worden wel speciale parkeerkaar- ten afgegeven, maar meestal te veel voor het aantal beschikbare plaatsen, enz", aldus dr. Van Nor- jliskerkse bankrover waar- ftlijk een insider. Pagina 3 i Helder Camara, voor twee HP in ons land, sprak over ht. Pagina 15 'we Schiphol nu al weer te Pagina 17 (Van onze red. binnenland) ROTTERDAM In de Rijnmond stonden gisteren de corn ers op rood: de luchtverontreiniging is er door de meteo- logische omstandigheden boven een wenselijk niveau ge len, Iwaarschuwing voor het bedrijfsleven berust op een vrijwillige Sraak. Mocht de luchtverontreiniging nog toenemen, dan moeten [bedrijven nog verder gaande maatregelen nemen. ■t eerste waarschuwing is bedoeld om afsluiters op de bedröven te con- /ren en werkzaamheden, die kunnen worden uitgesteld, te beëindigen. centrale meld- en regelkamer van Rynmond heeft gistermiddag de in- krieën in het Rotterdamse Waterweggebied gevraagd om verontreiniging «nakende activiteiten zoveel mogeiyk te beperken. De computer van Rynmond, die de gegevens van 31 meetpunten regis treert, sprong kort voor 10.30 „in de rooie cyfers". Op byna alle meetpun ten kwam een luchtverontreiniging voor boven het niveau dat men wen- setijk acht. De meld- en regelkamer van Rynmond gaf per semafoon een* code door aan het bedrijfsleven, in houdende dat men de „uitworpen" van stank- of luchtverontreinigende stoffen tussen het grondoppervlak en 40 nieter hoogte diende te beperken. Dit houdt dus niet in, dat op enige wyze de produktie moet worden be cindigd. Om kwart voor twee gistermiddag deelde Rijnmond mee, dat op dat moment een lichte verbetering was opgetreden, ten gevolge van het ver anderen van de windrichting. De verontreinigde lucht verplaatste zich vrijwel over het gehele gebied, ook over de stad Rotterdam. De voorlichter van Rijnmond zei, dat men niet optimistisch over de si tuatie is, die tegen de avond nog ernstiger zou worden. Vooral de meetpunten van de centrale meld en regelkamer in Maassluis, Vlaar- dingen, Schiedam en Hoogvliet ga ven een ongunstig beeld te zien. In het spitsuur nam de luchtver ontreiniging op plaatsen met veel verkeer nog sterk toe. De luchtver- ontreindgingssituatie in Rijnmond is niet bepaald uniek, zo zei de woord voerder van Rijnmond vrijdagavond, „Dit aoet zich zo'n tien a twintig maal per jaar voor. Het bijzondere is alleen, dat we nu tijdig registreren en de bedrijven vragen een reeks van tegenmaatregelen te nemen. Sinds 1 januari is het alarm voor het bedrijfsleven driemaal in werking gesteld." De meld- en regelkamer van Rijn mond geeft aan luchtverontreinigin gen van deze grootte, als ze van kor te duur zijn, geen algemene bekend heid, omdat men graag wil, dat de mensen him klachten blijven indie nen. Als het alarm bekend is, neemt het pubüek misschien die moeite niet, terwijl het voor het werk van de meld- en regelkamer toch gewenst is over zoveel mogelijk waarnemingen van de bevolking te beschikken. In het begin van de avond om half zeven was er een iets toe nemende instabiliteit van de lucht lagen, een gunstig verschijnsel. Het KNMI verwachtte omstreeks midder nacht een toenemende stabiliteit. Daarom bleef de waarschuwing ook vrijdagavond van kracht. Gisteravond laat zyn opnieuw me tingen verricht. Deze gaven geen aanleiding het alarm te handhaven. ^international Nico Rijn f'n Ajax schrijft, exclusief F 6 Slem, zijn indrukken I st wereldkampioenschap Plco' Zijn eerste bijdrage pginal9. ("twintig jaar vaderlands lit in Sroeven ge- Pagina 13 I 'eille Stem op pagina 9. 8e ^tem-bijlage „Vrijuit" Mt Wort't slecht ver- F Uzelf. 70; hoogspanning balling .Gouden Han- h^raaisel. (Van onze correspondent) HANSWEERT De uit Hansweert afkomstige W. Pouwer heeft gisteren op de veiling te Goes de eerste nieu we aardappel van koude bodem ge leverd. Het waren vyf kistjes eerste lingen, waarvan de grote aardappe len werden geveild voor f 1.80 per kg. Ook de drielingen en kriel waren behooriyk aan prys f 1.70 per kg. (Vna onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president De Jong verwacht dat dit weekeinde de beslissing van de regering over steun aan het V.M.F.-concern zal worden meegedeeld. Het is de bedoe ling nog voor maandag de raad van bestuur van V.M.F. en de vakbonden in te lichten over de mate waarin het rijk het V.M.F.-concern wil bijsprin gen. In de vrijdagse ministerraadsverga dering is de kwestie van steunverle ning aan de Verenigde Machine Fa brieken (V.M.F.) wel aan de orde geweest. Het beraad is nog niet af gesloten. Zaterdag zal nader overleg plaats hebben tussen de ministers Nelissen (Economische Zaken), Rool- vink (Sociale Zaken), Witteveen (Financiën) en de staatssecretarissen De Keyze-r (Verkeer) en Grapper- haus (Financiën). Eventueel zullen andere ministers in het overleg worden betrokken. Er zal echter geen kabinetsvregadring meer over deze steunverlening wor den gehouden. Wat uit de bus komt is te beschouwen als een kabinets besluit. Zoals bekend is, hebben de Ver enigde Machine Fabrieken gevraagd om een kredietgarantie van 30 mil joen, rentesubsidies op exportorders en een bij Werkspoor in Utrecht te plaatsen order voor treinstellen ten behoeve van de N.S. Deze rijsteun is nodig om de voortgang van de werkgelegenheid in dit concern te verzekeren. Nog enkele feiten rond de affaire Werkspoor: Het personeel van Werkspoor Utrecht heeft gisteren gestaakt. Maandag gaat het weer werken. Meer dan 300 man van Werkspoor Utrecht zijn gisteren naar Den Haag gegaan. Zij hebben daar ge demonstreerd (foto) teneinde hun eis te onderstrepen, dat de werk gelegenheid bij Werkspoor wordt gehandhaafd. Het congres van het Nederlands Katholiek Vakverbond dat zich in Den Bosch heeft beziggehouden met de vraagstukken van de medezeggen schap, heeft zijn bijzondere zorg ge uit over de situatie die dreigt te ont staan voor de werknemers van VMF Werkspoor in Utrecht. Het congres heeft unaniem ingestemd met het be sluit een telegram te sturen aan de regering. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „De rekenkamer heeft zelf de rekenfout van hon derd miljoen guld^gemaakt". Aldus directie en bestuur van medische faculteit en academisch zie kenhuis Dijkzigt te Rotterdam, gisteren tydens een persbyeenkomst. De rekenkamer stelde vorige week dat de snelle uitbouw en verbouw van het gemeenteziekenhuis Dijkzigt tot academisch ziekenhuis ai medio vorig jaar ongeveer 20 procent of honderdmiijoen extra zou hebben gevergd. „Zelfs per I januari van dit jaar", aldus het bestuur, „liggen de totale bouwkosten niet hoger dan 70 miljoen". Het Dykzigt-bestuur, dat gisteren ijverig alle cyfers van bouw en aan koop op tafel legde, zei, niet in staat te zün mee te delen, hoe de reken kamer aan haar rekenfout gekomen was. „De rekenkamer heeft een loze opmerking gmaakt", concludeerde 't bestuur. Overigens is het volkomen juist dat de bouw aanmerkelijk meer gaat kosten dan aanvankeiyk was geraamd". Medio 1969 was de totale raming nog 670 miljoen (tot 1980). Deze ra ming is inmiddels opgelopen tot 700 miljoen. „Men zal er echter rekening mee moeten houden dat een bedrag vain 600 tot 800 miljoen gulden voor de bouw van een academisch zie kenhuis normaal is, zoals ook overal elders in Europa gebleken is". Vandaar ook de verwondering over een mededeling van de minister van onderwijs vorige week in de Kamer, dat de uitgave voor de achtste me dische faculteit in Maastricht ge raamd zou zijn op 400 miljoen. „Met het noemen van een dergelijk be drag heeft men zelfs geen rekening kunnen houden met de stijgende bouwprijzen, die thans al op tien procent gesteld worden". In Rotterdam heeft het rijk tot nu toe 125 miljoen uitgegeven voor de aankoop van hef bestaande Dykzigt- ziekenliuis en een zelfde bedrag voor bouw en apparatuur. Om aan het sterk getemporiseerde en uiterst so. (Vervolg op pag. 3) (Van een onzer verslaggevers) RIJEN Ongeveer zeventig Turkse gastarbeiders zullen binnen vier maanden hun pension De Ponderosa aan de rijksweg te Rijen moeten verlaten. Ook pensionhouder M. Alter dient in deze periode zijn bie zen te pakken. De eigenaren van „De Ponderosa", de gebroeders Gillis in Rijen, hebben nameiyk in een kort geding geëist dat „De Ponderosa" zou worden ontruimd omdat de heer Alter volgens hen de bestemming van „De Ponderosa" zou hebben veranderd. De Tilburgse kantonrechter heeft de eigenaren in het geiyk gesteld en de 70 Turken en de heer Alter vier maanden de tüd gegeven om te vertrekken. Volgens mr. J. Vreijling, advocaat van de eigenaren, hebben de gebroe ders Gillis „De Ponderosa" aan de heer Alter verhuurd als een hotel-ca fé-restaurant. „De heer Alter heeft er echter een pension voor gastarbeiders van gemaakt en dat is in strijd met de bestemming, die ook in het huur contract staat vermeld", aldus de heer Vreyiing. Dat „De Ponderosa' 'ontruimd moet worden, staat vast omdat het vonnis van de kantonrechter uitgevoerd kan worden, zonder dat op een uitspraak in hoger beroep gewacht hoeft te worden. „Mogelijk zullen we wel be roep aantekenen. Op korte termijn zullen hierover besprekingen met de heer Alter plaatsvinden", zegt mr. A. Jansen, de advocaat van dè heer Al ter. Waar de Turken straks naar toe moeten is nog de vraag, In Rijen zijn er al wel heel wat besprekingen ge voerd tussen het Rij ens Industrieel Contact, de Stichting Bijstand Buiten landse Werknemers Midden-Brabant en de heer Alter over het inrichten van een nieuw pension voor buiten landse gastarbeiders in Rijen. Aanvankelijk waren er plannen om het voormalige klooster in Rijen voor dit doel te huren. Deze plannen wer den later (voorlopig) de ijskast in ge stopt, omdat de huurprijs aan de hoge kant lag. De heer Alter kocht zelf nog een leegstaande fabriek, maar kreeg later te horen dat hiervan op grond van het bestemmingsplan onmogelijk een pension gemaakt kan worden. Vandaar dat nu weer gedacht wordt aan het huren van het klooster. „Er moet nu wel iets gebeuren. Nu moeten we spijkers met koppen slaan. Er moet een speciale vergadering van het Rijens Industrieel Contact komen om te bespreken welke maatregelen we moeten nemen", zegt de heer Al ter, wiens vertrouwen in de mens heid door het vonnis van de Tilburg se kantonrechter beslist geschokt blijkt te zijn. „Het is onbegrijpelijk dat zoiets in een Hollandse democra tische rechtstaat kan gebeuren. Ik weet niet meer wat ik ervan denken moet. Toen ik in dit bedrijf kwam was het geen dubbeltje waard. Het was totaal uitgeleefd. Ik heb het he lemaal opgeknapt en gemoderniseerd' zegt hij heftig. Hij voegt eraan toe „Maar de Tur ken komen beslist niet op straat te staan. De gebroeders Gillis zouden het wel prettig vinden, maar het zal beslist niet gebeuren", roept hij uit De heer Alter zegt dat hij beslist te gen het vonnis in beroep zal gaan. „Dat ben ik verplicht tegenover de Turken, de gemeente en het bedrijf, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ingevolge het ad vies van de ziekenfondsraad, heeft de ministerraad besloten de loon grens in de ziekenfondswet per I januari 1971 vast te stellen op f 16.000.—. Op 1 januari van dit jaar was de loongrens verhoogd van f 13.800. tot f 14.850.—. Na 1 januari zal de hoogte van de loongrens automatisch worden aan gepast op basis van de gemiddelde stijging van de indexcijfers van lo nen en prijzen. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft gisteren bekendgemaakt dat paus Paulus VI in de tweede helft van november een bezoek zal brengen aan de Philippynen en Austra lië. Hij zal daar deelnemen aan de vergadering der Philippijnse bisschoppen conferentie in Manilla en aan de Australische bis schoppenconferentie in Sydney. De paus zal in Australië ook deelnemen aan de feesteiykheden rond het tweede eeuwfeest van de ontdekking van Australië door kapitein Cook. Paulus VI heeft voor zijn bezoe ken officiële uitnodigingen ontvangen van de Austra lische regering en bis schoppen van de Philip pijnse president Marcos en van het episcopaat daar. De reis wordt voor paus Paulus het negende bezoek aan het buitenland. Hy heeft dan gedurende zijn pontificaat alle wereldde len bezocht. Tot dusver bezocht hy in januari 1964 het H. Land, in december 1964 India, in oktober 1965 New York en de Ver. Na ties, in mei 1967 Fatima in Portugal, in juli 1967 Turkye, in augustus 1968 Bogota in Columbia, in juni 1969 Genève in Zwit serland en in augustus 1969 Oeganda. waarin ik veel geld heb gestoken, al dus de heer Alter. Volgens de exploitant van „De Ponderosa" hebben de gebroeders Gillis er in feite geen bezwaar tegen dat hij Turken onderdak verleeent. „De gebroeders Gillis willen een weg restaurant gaan beginnen. Op grond van het contract dat ze met mij heb ben gesloten, mogen ze echter geen warme maaltijden verkopen. Het con tract zit hun dus in de weg. Dat is het punt waar de schoen wringt", zo luidt de verklaring van de heer Alter (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Dit weekeinde nemen wij afscheid van de groei zame meimaand, hetgeen van daag op enkele plaatsen met nog wat regen gepaard kan gaan maar zondag weer wordt ge volgd door een verbetering met opklaringen. Daarby is een mid- dagtemperatuur tussen 17 en 20 graden te verwachten. Vrijdag passeerde een zwak koudfront met hier en daar buien van betekenis. Op enkele plaatsen gingen deze buien be halve van onweer ook van hagel vergezeld. Voor belangrijk hogere tempe raturen moeten wy naar Spanje waar het kwik tot ruim dertig graden stijgt. Opvallend is het in deze meimaand wel geweest dat niet alleen in ons land, maar ook elders in West- en Midden- Europa de middagtemperatuur niet boven de 25 graden (offi ciële zomerse dag) is gestegen. Dit was verleden jaar heel wat vroeger n.l. begin april reeds het geval. (ADVERTENTIES) De grootste JcolleJclie dames- en herenhaanverk vindt U in de showrooms van PELATTI Ginnékenweg 43, telefoon 01600-32288 Verkoop ook via Uw kapper, waag hem een introduktie. Wereldkampioenschap voetbal Mexico. Rechtstreekse repor tage van de openingswedstrijd Mexico-Rusland. Gevolgd door Roemenie-Engeland op 2 juni om 23.00 uur (ned.l) en Tsjechoslowakije-Brazilië op 3 juni om 22.55 uur(ned. 2). Alles in kleur! ('t Kan nog als u nu naar uw Aristona dealer gaat!)

de Stem | 1970 | | pagina 1