Mansholt blijft Nederlandse man in EEG-top Fransman bezeten van geld Scherpe kritiek op beleid NKV |sgfpj Uw salaris wmêj& Boerenleenbank Boerenleenbank „POLITIEKE SPORTIVITEIT REGERING" Pleidooi voor gratis crèches Poenig komt °p voor paus vy Vondeling: P.v.d.Ais net Ajax Commentaar Diep treurig D Keuze I 'hc\ ZS ^'e er c'an orn 9aat 3ÜÜF POMPIDOU BEKRITISEERT EIGEN VOLK: Uiterste chaos aan Belgisch- Franse grens Miljoenen eieren in poedervorm l.een maand salaris extra 2, een Persoonlijke Lening 3. een hypotheek tot 90% en bovendien Dorp" is open op naar een twee dorp T5 DE STEM VAN ZATERDAG 30 MEI 1970 17 MANSHOLT e volgende week is het weer zo ver: gemeenteraadsverkiezin gen. Peilingen, die hier en daar ver richt zijn, wekken de indruk, dat ook voor deze verkiezingen weinig be langstelling 'bestaat. Misschien za de kiezer op het platteland, die over het algemeen de man of vrouw kent waarop hij stemt, in groteren getale naar de stembus gaan dan bij de Statenverkiezingen maar in de ste den wordt opnieuw een geringe op komst verwacht. We leven - gelukkig - in een vrij land. Niemand kan gedwongen worden voor zijn eigen belangen op te komen. Zelfs niet als het gaat om zulke essentiële zaken als wo nen, als werken, als menswaardig leven. Goed, het zijn natuurlijk lap zwansen, die zich aan verantwoor delijkheid onttrekken maar het be hoort tot het wezen van de democra tie om dit soort sukkelaars hun gang te laten gaan. Verkiezingen, ook gemeenteraads verkiezingen, beïnvloeden direct het welzijn van mensen. Wie niet stemt - „ze zoeken het maar uit" - verwaarloost niet alieen zijn eigen belang maar toont tevens aan geen belangstelling te hebben voor het wel en wee van zijn medemens. Het is door velen als diep treurig .•rvaren dat bij de onlangs gehouden I Statenverkiezingen juist in gebieden met een overwegend katholieke be volking zo velen niet naar de stem bus zijn gegaan. Tiet congres van het N.K.V. over T-k medezeggenschap in de onder neming heeft veel onduidelijk gela len. Geen merkwaardige zaak, want het was voor het N.K.V. een eerste verkenning van het ingewikkelde vraagstuk. Het heeft echter één zaak wel in alle duidelijkheid gesteld. De Wende figuren van het N.K.V. voe len op het ogenblik kennelijk niet of nauwelijks voor een radicalise ring van de opstelling van het door hen begeleide vakverbond met be dekking tot de medezeggenschap. Ze gaan - nog steeds - akkoord met de langzame ontwikkeling van oe huidige ondernemingsstructuur. Het is voor hen echter de vraag of ™n achterban bereid is hen te blij ven volgen. Er was op het congres duidelijk een stroming die met meer élan en «ook risico's te werk wil gaan. En ie stroming werd kennelijk niet al- en gevormd door de K.W.J. Wt lijkt niet uitgesloten dat die ochferban van het N.K.V. hef hoofd- oestuur ertoe zal dwingen te kiezen, -V. de verwezenlijking van die medezeggenschap rustig en nog ja- laat doorsudderen of dat het ,c" radicaler gaat opstellen. avoiwi'f* <K*sP* Aan t,e voor- I teriiih:7an paus Paulus' gouden pries- I van um .heeft kardinaal Koenig I Oosten6"?11 hi een interview met de «ietiwfse fatlio en televisie en Hess ,i katIlolieke persbureau Kath- paus warm verdedigd tegen als',"]. dle hem alleen kunnen zien Wevrii,?18 van t!e geboorteregelings- tyeliek en van rïe ceiibaatsen- w5tMrtiF?.-pers' die de paus ver ten valt aan bepaalde opvattin- niet te v"akkert zit, schijnt zelf door ha» nn,en loskomen van het de Dan, 1 gecreëerde beeld van die ,us 4e Weense kardinaal Utrecht i ari?lnaal Alfrink van 'leehelèn or^lnaal Suenens van «er van iw™sse' en kardinaal Depf- als )w 'wunehen beschouwd wordt ,a« kn-s; °?ress4eve viermanschap Van jlna'en bi Noord-Europa, tonde andere kant, zo beklem- 'e kathnii i!naa' Koenig „heeft iede- de enit var|zelfsprekend ook e' recht plaats ieder bisschop - tokunnor, de Plicht een beroep #1Cl'en Paus" n °p een heter te infor- v«n hêt6fi?te °P naar aanleiding tenhidio «1? men de Paus soms e geïnformeerd vindt. BRUSSEL (ANP/AFP/Reuter/AP) Dr. S. L. Mansholt, de Neder landse commissaris die opnieuw een aantal jaren in de Europese Commissie in Brussel zitting zal hebben, is bijzonder verheugd dat de Nederlandse regering besloten had hem opnieuw voor te dragen. Enkele minuten nadat hij gisteren in Brussel liet nieuws van zijn herbe noeming had ontvangen, verklaarde hij desgevraagd er zich ook bijzonder over te verheugen dat juist deze Nederlandse regering hem heeft voorgedra gen. Het getuigt van „grote politieke sportiviteit dat een regering een man van de oppositie, de socialist Mansholt, heeft voorgedragen voor benoeming. Dat betekent een goede mentaliteit in de politiek", aldus dr. Mansholt. Dr. Mansholt is daarom ook erg blij met zijn herbenoeming „omdat de nieuwe commissie een zware maar interessante taak voor zich heeft, waarbij ik de komende onderhande lingen met de kandidaat-leden als voornaamste punt zie". De ministers van buitenlandse za ken van de EEG-landen zijn het gis teren op een bijeenkomst in Bagnaia bij Rome eens geworden over de sa menstelling van de nieuwe commis sie, wier ledental per 1 juli wordt teruggebracht van veertien tot ne-1 gen. j De Italiaan Franco Mario Malfattil is benoemd tot voorzitter van d commissie als opvolger van de Bel, Jean Rey. Andere leden zullen zijn: Raymon: Barre en Jean Frangois Deniau (Frankrijk), prof. Ralf Dahrendorf en Wilhelm Haferkamp (West-Duits- land) en Albert Borsehette (Luxem burg). De Belgische afgevaardigde en een tweede Italiaan moeten nog worden aangewezen. SINDS OP 5 MEI de kraakacties zijn begonnen zijn in Utrecht 30 panden in bezit van de krakers. Hierbij zijn 185 personen gehuisvest. DE KATHOLIEKE KERK heeft be richten ontvangen over 98 gevallen va nmarteling, alleen al in Rio de Janeiro. DE HAAGSE POLITIE onderzoekt, of het plaatsen van een kistje met een tikkermechanisme, donderdag- avond bij de Griekse ambssade, een stunt was om aandacht te trekken, of dat het hier een aanslag betrof. DERTIEN gemeenten, drie leger- plaatsen en één grote kazerne zullen op 3 juni 1- tot 21-jarigen in circa 70 schaduwstembureaus hun stem la ten uitbrengen. Deze stemming voor nog-niet-stemgerechtigden, is voor bereid door de actie „Stemmen wordt steeds leuker". IN BIRMINGHAM (Alabama) heeft een geheel blanke jury de doodstraf aanbevolen voor een neger, die een blank meisje van 30 dollar en een horloge had beroofd. DE 56-JABIGE.G. Gerritsen, uit Zut- fen is gisterochtend omstreeks 4 uur1' beroofd van f 2400. Twee gemaskerde mannen bedreigden hem met een pistool. HET'PRESIDIUM van de Tsjechoslo- waakse communistische partij be reidt een nieuw, voltallige zitting voor van het Centraal Comité. Poli tieke waarnemers zien dit als „af ronding van de zuiveringen". EEN BOOREILAND in de Golf van Mexico is door een brand, gevolgd door hevige ontploffingen, verwoest. Eén arbeider werd gedood; twaalf worden nog vermist. TOEN PRESIDENT Nixon van de V.S. in Knoxville (Tennessee) 70.000 volgelingen van Billy Graham toe sprak, werd hij steeds opnieuw in de rede gevallen door vredesleuzen. MEVROUW Bandaraneika is gisteren voor de tweede keer beëdigd als pre mier van Ceylon. Dit volgde op een grote overwinning van links bij de verkiezingen. DE ITALIAANSE Fiatfabrieken heb ben de Franse regering gisteren ver zocht hun aandeel in de Franse Ci- troënfabrieken te mogen vergroten van het huidige 30 tot „ergens tegen de 50 procent". DE R.-K. en hervormde kerken in Amsterdam willen een speciale ka bouterzondag instellen. Contactper soon voor de kerken is dominee G. E. Eykman te Amsterdam. IN AMSTERDAM is de nieuwe Lite raire Beweging '70 ontstaan. Deze groep wil de literatuur dichter bij het publiek brengen door „gewoon leesbare" boeken te schrijven. DE LIJSTAANVOERDERS van D'66 in Rijnmond en Rotterdam hebben minister Schut in een telegram een kort geding aangekondigd, als hij niet onmiddellijk gaat overleggen met een actiecomité voor het behoud van het Staalduinse oBs (Hoek van Holland). HET BRITSE schip Atlantic Bridge (45.000 ton) heeft gisteren in de Ant werpse haven het 9941 ton metende Noorse schip Baldo overvaren. De be manning is gered, het schip gezon ken, V.S.- en Zuidvietnamese woordvoer ders hebben gisteren meegedeeld dat tot dusverre bij de militaire acties in Cambodja 9658 Noordvietnamezen en Vietcong-strijders zijn gesneuveld. DE NEDERLANDSE zakenman A. Borst (59) uit Amsterdam, is dood aangetroffen in zijn hotelkamer in Koeala Loempoer. Volgens de politie werd hij gedood door een schot in het hoofd. Naast hem lag een pistool. GOUVERNEUR mr. N. Dabrot van de Nederlandse Antillen is overver moeid en met gezondheidsklachten opgenomen in het Wilhelminagast- huis in Amsterdam. DE OUD-PRESIDENT van Argenti nië, generaal Pedro Aramburu, is gisterochtend ontvoerd. PARIJS (AP) Presi dent Georges Pompidou vindt zijn eigen landgeno ten temperamentvol, on wetend inzake economie, en bezeten van geld. In het juninummer van het tijdschrift „Réalités" versie van het reeds lang verschaft hij zijn eigen bekende verhaal dat de Fransen een moeilijk te besturen volkje zijn. Dit is al vernomen van het koningshuis Capet en generaal Charles de Gaul le, die hierover eens op merkte: „Hoe kan men een land besturen, dat meer dan 300 soorten kaas heeft?" Voor Pompidou zijn de Fransen de ene dag over optimistisch, om de vol gende dag tot het zwart- galligste pessimisme te vervallen. „Ook denk ik, dat hij de ene dag overdreven na tionalistisch is, en de vol gende dag defaitistisch". „Ons gevoel voor pro porties is in breekbaar evenwicht, en je moet trachten de lijn te bewa ren tegenover de eeuwige neigingen tot excessen". De Fransman, aldus Pom pidou, kan bij het betreden van een lift vijf minuten lang het spelletje van „na u" volhouden, maar een paar kilometer verderop zal hij je van de weg druk ken ais je tracht hem met een auto te passeren. Erger nog, volgens het staatshoofd weten zijn on derdanen niets van econo mie af. „De Fransman heeft mo gelijk per ongeluk de grondbeginselen ervan op gestoken, en dan alleen maar vanuit strikt persoon lijk oogmerk. Is hij winkelier, dan be staat de economie uit goedkoper inkopen, duur der verkopen en een, gro tere klantenkring verwer ven. De Fransman schaamt zich ervoor, rijk te zijn en tracht dit te verbergen. En toch hier de tegen- POMPIDOU stelling hij is gek op geld, mieschien wel méér dan ieder ander ter we reld". DEN HAAG (A.'N.P.) De Franse douaniers zijn na hun staking van donderdag gistermorgen vroeg weer overgegaan tot een zogenaamde stipt heidsactie. Volgens de EVO is de si tuatie aan de Frans-Belgische grens tot een uiterste chaps gekomen. In totaal staan nu aan de Belgische kant ongeveer zesduidend wagens op toe lating in Frankrijk te wachten, ver deeld over ongeveer tien grensover gangen. Per uur worden slecht en kele wagens doorgelaten. Hieruit blijkt, volgens de EVO, dat het de Franse douane nu minder gaat om het nauwkeurig naleven van hun in structies, als wel om het welbewust traineren van de gang van zaken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren besloten 5 miljoen eieren in poedervorm beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de watersnood in Roemenië. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM „U hebt vorige week een plaatje in de krant kunnen zien met de reserves van Ajax op een bankje. Het niet opstellen van die spelers heeft moeilijkheden veroorzaakt, maar het is de plicht van een groep steeds het sterkste elftal in het veld te brengen. Zo is het ook met de P.v.d.A. Die moeilijkheden hebben geleid tot het ontstaan van DS'70. Dat is althans één van de oorzaken", aldus P.v.d.A.-voorzitter ir. A. Vondeling gisteravond op een verkiezingsredevoering in Hiile- gom. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) UTRECHT Klein met indringen de ogen en scherp gebarend zegt Dom Helder Camara het: „Ik praat niet over politiek, ik praat over we reldproblemen". Dom Helder Came ra op 2-daags bezoek in Nederland stond gistermiddag de pers te woord in een van de zalen van de jaarbeurs in Utrecht. Enkele uren daarna sprak hij de katholieke werkende jongeren toe in „het contact der continenten" in Soesterberg. „Ik hen tevreden omdat jullie werkende jongeren iets concreets hebben bereikt, maar vergeet niet, dat jullie verworvenheden een recht geworden zijn. De arbeiders in lan den als Zuid-Amerika, Spanje, Por tugal enz. hebben dat recht niet". Er werd hem gevraagd een defini tie te geven van oprechtheid. Hij gaf de voorkeur aan drie definities van het onrecht. „In de ontwikkelingslanden: het verschijnsel dat een kleine groep machthebbers de bevolking onder drukt en arm houdt, in de rijke lan den het grote aantal mensen dat op of onder de rand van het bestaans minimum leeft, in de handel het ver schijnsel, dat de rijke landen vanuit hun machtpositie de prijzen van grondstoffen bepalen, die zij vaak uit de ontwikkelingslanden betrek ken en dat zij de prijzen van kapi taalsgoederen opschroeven". Bij zijn aankomst (foto) werd hij verwelkomd door jeugd en fotogra fen. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het ontbreekt in Nederland aan een duidelijke visie op de toekomstige maatschappelijke structuur en de taak van de onderneming in die structuur. Dat dient men in het oog te houden, als men poogt tot een beleidsvisie te komen op de medezeggenschap van de werknemers in de bedrijven. Waar dat allemaal heen moet, zeer geachte vrienden en vriendinnen, is me nog een raadsel hoor. De bal is rond, Werkspoor was leeg of plat, Lardinois van Landbouw hakt op een (geslacht) stiertje in en een bank bediende voorkomt een overval door net te doen alsof hij werkelijk flauw valt. Ik bedoel maar. gaat dat allemaal niet ie snel. Daarbij komt nog dat ik gisteren mijn eerste nieuwe haring van 1970 (met een klein beetje ui) heb verorberd. „Allei vooruit, achteruit" (een Bel gische agent). Dat karate, u weet wel die li chaamsbeweging waar zoveel kapot te tegels in zitten, is helemaal niet zo onschuldig, hoor. James Bond heeft ons dat al jaren laten weten in zijn films, maar dat zijn ook maar films. In Chicago lagen twee karate clubs met elkaar overhoop. „Graaf Dante, de dodelijkste man op aarde" was met zijn „gang" naar een andere ding klaar om de schok op te van- school getrokken. Maar daar stonden de tegenstanders al in karate-hou- gen. Het resultaat van het gevecht was: één dode (met een sabel neer gestoken) en een aantal gewonden. Het gaat om de vraag of de vak beweging bereid is de kapitalisti sche maatschappij-structuur radikaal te veranderen. Het gaat om de vraag of men alleen maar wat wil sleute len aan die structuur of dat men veel verder wil gaan. Dat is de kern van de discussie die gisteren is ge voerd op het Bossche congres van het N.K.V. over medezeggenschap. Vaststaat in ieder geval dat de Katholieke Werkende Jongeren de weg van de jaren verslindende ge leidelijkheid niet de juiste vinden. Zij hebben scherpe kritiek geoefend op de proeve van de beleidsvisie die aan het congres was voorgelegd. Die proeve ademt de sfeer van bevoog ding, bevadering en verzorging. Die proeve zou geschreven kunnen zijn door een groep behoudende werkge vers, aldus de KWJ-ers. Vooral het aanvaarden van de hui dige maatschappelijke en onderne mingsstructuur als uitgangspunt voor het verwezenlijken van mede. zeggenschap, ontmoet bij hen veel kritiek. Toen 's middags de congressisten de kans kregen hun opvattingen te uiten, bleek dat er op de voorzichti ge aanpak van het N.K.V. nogal wat kritiek bestond. „Ondernemingsra den mogen praten over vakantiere gelingen, de koffie en de toiletten, als men dat medezeggenschap noemt aldus een lid van zo'n raad. „Een keurig en bezadigd congres' aldus een geëmotioneerd interpel lant. „Maar in Utrecht vechten op het ogenblik enkele honderden ar beiders om echte medezeggenschap. Werkspoor. Laten wij ons met hen solidair verklaren". Hij kreeg een stevig applaus, maar de congres voorzitter, de heer P. J. J. van Ilout, algemeen secretaris van het N.K.V., hield stevig de boot af. Daar is ailes voor te zeggen, Want als het eenmaal zover is, dat ook Uw saiaris via een bank betaald gaat worden, zit U goed met een Privé- rekening bij de Boerenleenbank. Omdat daar 'n aantal extra voordelen aan vastzitten, die U een hele hoop zorg kunnen besparen. Als U regelmatig Uw salaris ontvangt via een Privérekening bij de Boerenleenbank, hebt U de mogelijk heid een maand saiaris extra op te nemen. Onverwachte grote uitgaven kunnen 't U niet meer moeilijk maken. Omdat U een Privérekening bij de Boerenleenbank hebt. Dan kunt U een Persoonlijke Lening Stuiten vanaf f500,- iot f 5000,-. Een eigen huis is nu binnen Uw bereik. Houders van een Privé rekening kunnen 'n hypotheek krijgen tot zelfs 90% van de taxatie waarde van het te kopen huis. 1150 vestigingen de bank voor iedereen Alle voordelen van saiaris ontvangen via de bank. rente. Gemakkelijke, veiüge betaalcheques. Uw betalingen volkomen kosteloos voor U verzorgd door de Boerenleenbank. De vriendelijke bank met de ongedwongen sfeer, dicht bij U in de buurt. Met alle bankzaken „onder één dak". Qe hele dag open (meestal ook nog op een avond in de week). Ik maak me zorgen over de Moor(e)aal van het Engelse elftal. „Is God een meisje? Nee, dat kan niet, hè, toch wel een vader, net als papa, maar de engelen zijn wel meisjes, want die zijn heel mooi" (een jongen van zes jaar). Rotterdam stinkt weer eens uit zijn (Rijn)mond! De doordraver van de week is ge vallen op lot nummer eenentwintig; en dat is in handen van de onver getelijke heer Beernink. Omdat we j hem zo'n aardige man vinden. j Repressieve tolerantie: een hond i aan een touw van vijftig meter (ge lezen). „Er heeft altijd woonellende be staan," zo heeft de onovertroffen mi nister Schut gezegd tegen een groep verontruste moeders. Is dat een re den om er niets aan te doen? Maar laten we dat schandaal even uit onze gedachten bannen. Het weekeinde lonkt en ik bezwijk. Ge groet. MERIJN. 95 (Van onze correspondent) ARNHEM Door een ambtshan deling - het inschrijven van 2 nieu we bewoners, een echtpaar - heeft igsteren burgemeester Roeien van gisteren burgemeester Roeien van Arnhem „Het Dorp" officieel geo pend. Acht jaar geleden met een onstui mige actie begonnen, is Het Dorp nu helemaal klaar. 400 Lichamelijk ge handicapte mensen kunnen maxi maal ondergebracht worden. 340 zijn er al, de overige 60 arriveren in sep tember, oktober. Het was gisteren maar een halve opening. Vandaag komt minister Klompé van CRM Het Dorp natio naal in gebruik stellen. En de afslui ting van deze periode in de zorg voor lichamelijk gehandicapten, luidt weer een nieuwe periode in. Minister Klompé zal namelijk aan de voorzitter van de stichting Het Dorp de eerste steen geven voor een nieuwe stichting: adaptatie instituut te Arnhem. In dit instituut zullen alle moge lijkheden onderzocht worden om technische hulpmiddelen voor ge handicapten te vinden of te vervol maken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het idee van gra tis crèches moet serieus overwogen worden. Zowel de maatschappij als de overheid is hij zo'n politiek ge baat", aldus schrijft dr. B. M. S. van Praag, lector in de algemene econo mie aan de NEH in Rotterdam, in Economische-Statistische Berichten. De heer Van Praag stelt dat een vol ledige overheidsfinanciering van crè ches een haalbare en een verstandige politiek is. De schrijver berekent het financië le aspect als volgt: aan huisvestings kosten en personeelskosten vergen de crèches een bedrag van 450 mil joen gulden. De vrouwen, die dankzij de crèches gaan werken, zullen de overheid aan belastingen 900 mil joen gulden opleveren. Voor de over heid zou dit zelfs een financieel voor deel betekenen van 450 miljoen, al dus de heer Van Praag.

de Stem | 1970 | | pagina 15