ostzegel „GEKLEED" VOOR DE VRIJE TIJD De pil ook voor lange vingers Voor hete ZOMERAVONDEN Kruisvereniging van belang voor iedereen DNTEURS Helena Rubinstein heeft een oog-make-up gelan ceerd, die de „Verlich tende- Automatische-Mi- nuut-Eyeliner" genoemd wordt. Het is een ma rineblauwe stift, waarop gouden en witte bloe men in Perzische stijl zijn geschilderd. Het is iedereen zo langzamerhand wel duidelijk dat wel vaart en vrijetijdskleding bij elkaar horen als een Siamese tweeling. De jaren waarin het confectiepakje van de kleine man en de bloemetjesjurk van zijn vrou,w een excuus vorm den voor de slordige uitmonstering op zon-, feest- en werk dagen, zijn definitief voorbij. De vrije tijd anno 1970 verleent niet alleen gun- 1 sten, maar stelt ook zijn eisen. De professionele koffiedik-kijkers van de moder ne samenleving hadden het al voorspeld: een 40- urige werkweek voor het gros van de mensen, een zee van vrije tijd waarin op het einde der zestiger jaren door Nederlanders 2200 miljoen gulden aan vakanties zou worden besteed. Achteraf blijkt dat de werkdrift steeds verder wordt ingedamd en dat de rustperioden steeds langer worden. In 1850 werd gemiddeld 84 uur per week gewerkt en dat was 75% van de tijd die men niet in bed doorbracht. Op dit moment werkt de Nederlander nog maar 38% van die tijd en daarbij moet men bedenken dat in 1850 voor 99% van de bevolking vakantie een ongrijpbare luxe was en dat men alleen op zondag na 12 uur vrij was. De Keulse professor Wolfgang de Boor wil winkeldieven en dieveg ges, waarvan vele uit een goed mi lieu afkomstig zijn, door middel van een pil behoeden voor diefstal len die vaak uit een kleptomane drang worden gepleegd. De patiënt moet zodra hij zijn vingers voelt jeuken, een kalmeringspil slikken in plaats van nietbetaalde artikelen onder zijn jas of in een tas te la ten verdwijnen. Er zit een kwastje in, waaraan pre cies de nodige eye liner voor een oog zit. Dit kwastje kan ook met an dere vullingen ge bruikt worden. De eyeliner zélf is vettig en wordt pas vloeibaar als hij aangebracht wordt. Het loopt er niet uit, ook niet als de vulling Sinds de invoering van de vrije zaterdag in 1960 is de recreatie in een stroomversnelling terecht gekomen. Voor die tijd bedroeg de gemiddelde vakantieduur in Nederland 12 werkdagen. Binnen enkele jaren zal dit vier weken en meer zijn. De kruisverenigingen zijn al erg oud. In het laatste kwart van de vorige eeuw, kwamen zij tot ont wikkeling. Zij zijn opgericht om vooral besmettelijke ziekten te bestrijden door de mensen hygiëne te leren en zieken te verplegen. In. die tijd kwamen pest en chole ra nog in ons land voor en was tbc een gevaarlijke volksziekte. Nu zijn pest en cholera onbeken de ziekten in ons land en ook t.b.-patiënten komen nog maar sporadisch voor en zijn de kruis verenigingen zich geleidelijk meer gaan richten op taken als ziekenverpleging thuis en kinder- hygiëne. Zelfs de kleinste plaatse lijke kruisvereniging heeft nu een wijkverpleegster in dienst en het kleinste dorp valt onder de wer king van een kraamcentrum, van waaruit kraamverzorgsters zwer men om gezinnen te helpen bij de bevalling en jonge moeders tien dagen kraamzorg te geven. Elke plaats heeft ook een consultatie bureau en dat zijn bekende dien sten van de kruisverenigingen, maar niet de enige. Te veel men sen denken dat deze verenigingen er alleen zijn voor bejaarden en baby's, terwijl het doel van de kruisverenigingen juist is de men sen hun leven lang helpen gezond te worden en te blijven. Als ie mand in het gezin ziek is, komen de kruisverenigingen opdraven. De wijkverpleegster geeft injec ties, legt nieuwe verbanden- aan, behandelt de patiënt tegen door liggen. met andere woorden komt de zieke deskundig verplegen. Als er bij de verpleging dingen nodig zijn die duur zijn in aan schaf, leent het magazijn van de vereniging het uit, zoals bedzei- len, weegschalen, krukken, closet- stoelen, ledikanten, nierbekkens, rolstoelen en nog veel meer. De wijkverpleegster doet haar werk altijd in nauw overleg met de huisarts. Naast haar opleiding voor ziekenverpleegster volgt de wijkverpleegster ook een speciale opleiding op de Sociale Academie. Die opleiding is o.a. gericht op de adviserende taak in gezinnen. De drie kruisverenigingen in ons land hebben zo'n tienduizend mensen in dienst, waaronder art sen, psychologen, sociologen, pe dagogen, diëtisten enz. De drie kruisverenigingen zijn: het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis (vroeger voornamelijk rooms-katholiek) en het Oranje- Groene Kruis (met protestants- christelijke inslag). Deze drie verenigingen zijn historisch zo gegroeid en leven niet naast el kaar als concurrenten, maar gaan juist steeds meer samenwerken; in gezamenlijke wijkgebouwen en in het voor elkaar waarnemen in tijd van vakantie- of weekendverlof. Het kruiswerk heeft zich in de loop der tijd ontwikkeld tot een machtige organisatie, die verte genwoordigd is waar gezondheids problemen aan de orde komen. Rond 75% van het Nederlandse volk is erbij aangesloten en in de 740 wijkgebouwen worden per jaar 2.519 cursussen van allerlei soort gegeven. Maar ook de koopkracht is groter geworden. Men koopt nu viermaal zo veel dan in 1950, de lonen werden verdubbeld de kosten van het levenson derhoud stegen met 35%. Als deze opmars voort duurt zo voorspellen de koffiedik-kijkers zal in het jaar 2000 iedere Nederlander een wel vaartsniveau hebben bereikt dat tien procent ho ger ligt dan het huidige niveau in Amerika. naar beneden ge houden wordt. De eyeliner is water proof en irriteert de ogen niet. atiedienst worden hebben met een Een Levi-spijkerbroek in een canvasbinding met bijbehorend jacket in de kleuren wit, bleu, beige, lindegroen of helrood. Een verfijnde versie derhalve van de spijkerbroek. sche industrie; compressoren enz. I werkzaam te zijn. Ie bemiddeling. (rijf dan onder het BREDA N.V IER 374, Jtvoerig alle inlich- „De snoep-verstandig-eet-een- appel-mensen zouden meer succes hebben met de gewenste bestrijding van tandbederf, als ze met tandenborstels langs de scholen zouden gaan leuren". ten. En daarnaast haalt de actie niets uit. omdat het kind toch blijft snoe pen omdat het zoet lekker vindt. Het is al aan zoet gewend vanaf de ge boorte, want de moedermelk bevat al suiker". toodig! Ln winter buiten laten hangen, t kleuren helder en sprankelend. Ind tegen alle weersinvloeden, trging, dus kostenbesparend, [enhuizen-, kantoren, De enige juiste bestrijding is volgens de heer Visser: Dit zei drs. W. Visser, bioche micus en adviseur van de Ne derlandse vereniging voor de suiker- en chocoladeverwer- kende industrie en directeur van de school voor de suikerin dustrie in Amsterdam. Fluoridering van het drinkwater. Want het glazuur dat als een be schermende laag om de tand zit wordt aangetast door de afvalproduk- ten van de bacterie en fluoride be strijdt dat. I ftaaie kleuren: 6 prachtig1 reepdessins. -yl-dolan garens fsïnvloeden. zuur- en bkzuren"tasten dit doek niet aan. eien van vogels en inwerking van I Absoluut kleurecht. £02 en KS-404 tentdoek! Eijpesteijn zijn ook de makers |en KS-404 tentdoek. Bestrijding van de stofwisseling van de bacterie. Door toevoeging van een stof, dextranese genaamd, kan een groot deel van de schadelijke werking van de bacterie teniet wor den gedaan. Drs. Visser keert zich fel tegen de appel-actie. In de eerste plaats omdat ook appels suiker bevatten en tand bederf veroorzaken, ten tweede om dat van de oorzaken van tandbederf alleen de oorzaak suiker wordt aan gevallen en ten derde omdat de be strijding niet door het weren van snoepen, maar op andere wijze moet worden aangepakt. „Tandbederf', zo zegt drs. Visser, „is een bacterieziekte en die ziekte moet worden bestreden door de bacterie: zelf of door zijn omgeving aan te tas-1 Vaccinatie, waardoor de bacterie wordt gedood. Er bestaat al een vac cin, dat echter nog te veel nuttige en onmisbare bacteriën in de mond holte doodt. Drs. Visser verwacht dat in dit decennium het vaccin voldoen de selectief kan worden gemaakt. Daarnaast wordt nog geëxperi. menteerd met een kunststofbescher- ming voor tanden en kiezen, met na men in de V.S. en in Japan. Wie reeds „droomt" van hete zomeravonden en vakantiedagen in verre Van voren een diepe V-hals, de jump-suite is fel bedrukt met motieven, zuidelijke landen, zou zich dit kunnen aanschaffen of misschien zelf ont- Mouwen en pijpen lopen wijd uit. Om het middel een lange ceintuur. Het werpen en maken. Het materiaal is jersey en het model komt uit Londen, kan gedragen worden zowel met als zonder b.h. Hongarije De door zijn operet tes „Die Lustige Wit- we" en „Das Land des Lachelns" be roemd geworden componist Eranz Lehar, een eeuw ge leden geboren, werd geëerd door een zegel in de waarde 2 ft. met zijn beeltenis en de afbeelding van een notenbalk. O.-Duitsland Op 13 mei verschenen twee zegels ter gele genheid van het 25- jarig bestaan van de Duitse Demokratische Radio-omroep: 10 pf. de korte-golfantenne van Radio Berlin In ternational met een wereldbol op de ach tergrond en 15 pf. het omroepgebouw in Oost-Berlijn. Beide zegels werden sa menhangend gedrukt. Niger Met afbeeldingen van verschillende gebou wen kwamen vijf ze gels in omloop in de waarden 30, 45, 50, 70 en 100 francs, gewijd aan het Nationale Museum. W .-Duitsland Vorig jaar werd be gonnen met een serie zegels met voorstel lingen van toeristen plaatsen, door de uit gifte van een zegel met een gezicht op Rothenburg ob der Tauber. Dit jaar werd deze reeks voortgezet met een bijzondere zegel van 30 pf., waarop een silhouet van het Zuidduitse dorp Oberammergau te zien is, welk dorp beroemd is wegens de aldaar gehouden pas siespelen. De zegel werd door Heinz en Hella Schillinger ont worpen. (Van onze redactie) De toenemende welvaart en het steeds gemakkelijker overbruggën van grote afstanden heeft voor veel mensen nieuwe horizonten geopend. De vakantie in eigen land of vlak over de grens verliest hand over hand terrein, steeds meer mensen trekken naar het zonnige zuiden en door goedkope chartervluchten ver leid gaat een zich constant uitbrei dende groep naar ver gelegen stre ken. Door deze trek komen veel mensen in streken waar ze nooit eerder zijn geweest en waarvan ze dus weinig weten omtrent de hygiëni sche toestanden, gezondheidszorg en wat dies meer zij. Door dit wegtrekken loopt de gezondheid m.a.w. tot nu toe onbekende en daardoor grotere risico's. Buiten Europa heeft men vaak een internationaal pokkencertificaat no dig en soms ook nog een bewijs van inenting tegen gele koorts en cholera, maar daar blijft het dan ook bij. Men gaat over het alge meen volkomen argeloos en on voorbereid naar een streek met een totaal anders hygiënisch evenwicht. Wie zich laat verleiden dit jaar naar bijvoorbeeld Italië of Spanje te trekken dient daarom eerst te weten wat hij of zij moet doen en laten. De hoofdoorzaak van veel moeilijkhe den lig natuurlijk in het eten en drinken. Vakantievoeding hoeft echter geen aanleiding voor onaan- Tsjaad Met reproduktie van schilderij van ^oto Narcisse: „Beeld Van het Dorpsleven" verscheen een lucht postzegel van 100 «ancs. K «mi Sp: |j; 5' Fut I ml dl Zuid-Korea In verband met het Internationale J aar van het Onderwijs 1970 zag een zegel van 10 won het licht. De zegel stelt een boek voor, met op de omslag het symbool van het Internationa le Jaar. Finland ^Ticin» W Dolaf! is steeds ditekt leverbar- Met toeslag ten bate van het Finse Rode Kruis werd op 8 mei de 'jaarlijkse serie weldadigheidszegels in omloop gebracht. De voorstellingen van de zegels werden ont leend aan de roman „De zeven broeders" door Aleksis Kivi; dit werk verscheen een eeuw geleden. De waarden zijn als volgt: 0.25 0.05 mk. „Op de Duivelsrots", 0.30 0.06 mk. „Juha- ni op de top van de tmpivaara" 0.50 0.10 mk. „De Bleke Maagd". De illustra ties zijn afkomstig van Prof. Akseli Gal- len-Kallela (1865- 1931). Op 17 mei verscheen een zegel van 90 fr. ter gelegenheid van de werelddag van de telecommunicatie, terwijl op 20 mei twee zegels uitkwa men met voorstelling van het nieuwe ge bouw van de Wereld postunie te Bern in de waarden 50 en 60 Egypte In verband net de Anti-Apartheidsdag kwam een zegel van 20 plus 10 m. tot uit gifte. Hierop worden vertegenwoordigers van de drie grote ras- sengroepen: geel, blank en zwart voor gesteld, alsmede het embleem van de Rechten van de Mens. Indonesië Twee zegels werden in omloop gebracht, een 10 rp. en 15 rp., „zuivering van de justitie" genaamd. De zegels tonen twee omhooggeheven han den, met op de ach tergrond ijzeren tra lies. San Marino Met de reproduktie van een schilderij „Vloot in de Golf van Napels" van Pieter Breughel de Oudere zag een zegel van 230 lire het licht. Het originele schilderij is aanwezig in de Gal- leria Doria te Rome. Griekenland BIJ UWZONWER)NGSBEDR|jF Maar aanleiding van tiet in gebruik nemen van het station voor telecommunicatie van de Griekse staatsor ganisatie O.T.E., op 21 april 1970, werden twee zegels uitgege ven van 2.50 .n 4.50 dr. Beide zegels heb ben dezelfde af- Deelding: het station In Thermopyle en de aardsatelliet Intelsat III. Denemarken Naar aanleiding van het 300-jarig bestaan van de hertenkamp („Dyrehaven") van Jaegersborg ver schijnt op 28 mei een zegel in de waarde 60 De zegel is ont worpen door Palle Pio en toont een edelhert in het kamp. gename verassingen te zijn als men enkele dingen in de gaten houdt: wees in het begin wat voorzichting met allerlei exotische spijzen, daar- men die een heel jaar Nederlandse kost hebben verwerkt hebben enige tijd nodig voordat ze om zijn ge schakeld op de typische schotels van bijvoorbeeld Spanje of Joego- ringen o.a. aan: ;he inr St -Anthonius Etten-Leur Jrentsziekenhuis te Breda tamers de Genie Ite Breda ikhoek te Breda bele anderen

de Stem | 1970 | | pagina 7