SCHAP ESTELD OUTINIER EERSTE IN ROTE PRIJS N.k schaatsen in hoofdstad Wijnen won in fraaie finale [DEGRADATll OOR AZVY lijd gaf de loorslag UITSLAG VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 25 MEI 1970 ZWEMMEN Tijdens zwemwsJ jtrijden in het Haagse ZuiderpatJ >ad zijn drie nationale aspiranten;.! lords op de 50-meterba'an veroetetj )e VZC-zwemster Cora Schoute. iie zich reeds geplaatst heeft voL le Europese zwemkampioenschaJ ien in Barcelona, won de 100 myj ■rije slag in de nieuwe aspirantttl ■ecordtijd van 1.03.2. Het oude tj ;ord stond sinds vorig jaar op naaj. an Anke Rijnders met 1.03.9. H?j Jlzerman en Marjan Vermaat \-g ligden nieuwe aspirantenrecords ig- en schoolslag. VZC-zwernstl Jarjan Vermaat won de 100 mcil u'Ugslag in 1.11.8 (limiet voor ïjf Nederlandse record 1.12.5) en Ziu zwemmer Hams Elzerman haalde k schoolslagrecord met bijna drie sJ conden omlaag: van 1.16.2 (Frar Ruitenberg) naar 1.13.5. fENNIS De Egyptenaar El Shafi ïeeft het internationale prof-tenni; toernooi in Amsterdam gewon»] Hij verslog in de finale de Zuidsh viër Pilic in drie sets: 26, (C 75. De derde plaats ging naar Toi Okker die in twee sets (63 en 2) van de Amerikaan Marty Iwon. ATLETIEK Mieke Sterk, die 2!J terdag het Nederlands record i'i meter horden terugbracht tot ij seconden is gisteren weer snelle gegaan. Bij de vijfdistrictenwé strijd in Amsterdam kwam ze tot i nieuwe Nederlandse recordtijd vi 13,4 seconden. BOKSEN De Italiaan Nino venuti heeft in de Zuidslav stad Umago zijn wereldkamp. schap middengewicht behouden i, zijn Amerikaanse uitdager Tom 1, thea in de achtste ronde knock.® te slaan. WORSTELEN Het worstelte van Hercules uit Amsterdam he voor de vierde keer in successie landskampioenschap voor veren] gingsteams veroverd. De Ar damse ploeg versloeg het in hoofdklassecompetitie nog pi Deventer KDO met 156, waa Hercules onbereikbaar werd vo Halter uit Utrecht. BASKETBAL Zuidslavië heeft Ljubljana het wereldkampieonsdii basketbal veroverd door in zij voorlaatste wedstrijd het team de V.S. met 70-43 te verslaan, ruststand was 35-32 in het v< van Zuidslavië. In de eindran; king delen, na het na vijf wi den nog ongeslagen Zuidslavië, zilië, Rusland en de V.S. de tv plaats met drie overwinningen. Ij lië wpn ook drie keer, maar is uitgespeeld, Tsjechoslowakije v. één keer en Uruguay verloor zj vijf wedstrijden. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN H-day. Hockey- fog. Zaterdag. Tilburg verovert Eind hoven. De invasie verloopt al geens zins geruisloos. Met apache-kreten en tam-tam-geroffel neemt de achter hoede van de legerschare uit de wol- stad zijn stellingen in rond het strijd toneel. Na een gevecht van 70 minu ten is het EMHC-terrein in zijn ge heel Tilburgs bezit. Opperbevelheb ber Piet Bolsius moet op de schou ders, wordt gejonast en zijn secon dant George Verbunt ondergaat, zij het iets rustiger, eenzelfde ceremo nie. De elf vermetelen torenen even eens hoog boven de massa uit. De Eindhovenaren staan aan de kant. Verslagen. Het is op hun gezichten tc lezen, Is hockey dan toch een volkssport geworden? Het leek er op het knusse EMHC-terrein, waar HTCC en Til burg tegen elkaar uitkwamen in een beslissingswedstrijd voor het kam pioenschap van Nederland, veel oip. Vierduizend toeschouwers omzoom den de arena. Een overweldigende belangstelling voor hockey. Vierdui zend toeschouwers ook, die zich niet onbetuigd lieten. Van de Tilburgse is men dat gewend. „Een vervelend publiek", volgens degenen, die hockey nog uitsluitend zien als sport voor de beter bedeelden, die meestal ook uit het „bete re" milieu komen. Maar ook de Eind- hovense supporter» weerden zich met spreekkoren, toeters, spandoeken enz. Toen de scheidsrechters Lathouwers en Herrebrugh het sein voor heit ein de gaven, en Tilburg, geheel tegen de verwachting in het favoriete HT CC met 21 vam de nationale titel bad afgehouden, werd het gras ge plet door een hóssende menigte. To tal ombekenden vielen elkaar in de n. Spelers, coach en trainer van 1 Tilburg gingen hoog in die lucht. Een compleet hoempa-orkest zette tiriomf- muziek in, die door die deinende mas- met verbasterde carnavalsliederen - alle natuurlijk afgestemd op Til- Iburg werd begeleid. Bij hockey kan het ook. En wat achteraf stonden de Eind- j tovenaren. Met een wrange smaak in nomd. Hoe wreed was het ook HTCC. Juist in eigen stad naast mpioenschap te, grijpen. De wilde het zwaar gehavende [Vagener-stadion in Amstelveen orspronkelijke plaats van haraJe- niet nog meer belasten en Iïerplaatste de ontmoeting naar het EMHC-terrein. Deze keuze leek voor de Eindhovenaren, de ge le winnaars. De ontgooche- was daarom bij het verlies te voor HTCC. En hoe was het gelijk, dat de ploeg, die vier in- rals telt, doelman Sikking, en de broers Jos en Frans het onderspit dolf tegen het der naamlozen, met slechts een in hun gelederen: Bart Het antwoord luidt inzet, honderd procent inzet compen- de Tilburgers hun techirn- HILDERS GREEP MÏGB-TITEL Het team van Tilburg, dat zaterdag in Eindhoven door een overwinning (21) op HTCC in een beslissings wedstrijd tussen beide clubs het hockeykampioenschap van Nederland veroverde. Underdo veroverde Eindhoven sChe tekortkomingen. Zij bereikten daarmee hun deol, ten koste van de Eindhovenaren, die veel fraaier speelden, maar de hardheid misten, die enkele jaren geleden opgang in het internationale hockey kreeg en sindsdien enkele tot dan toe onbete kenende naties op het voarplan bracht. Uiteraard heerste er dolle vreugde bij Tilburg. En trainer Verbunt („Zeg maar George") vertelde, terwijl coach Bolsius stiekem de groen ge worden wedstrijdbal hem ge schonken door zijn diep ontroerde pupillen in zijn zak wegmoffelde: „Ilockeysport" (het orgaan van de KNHB - red.) beeft ons geholpen. Daarin werd onze manier van spe len niet geapprecieerd. Dat heeft ons enorm opgepept". Verder had Piet Bolsius, zoals altijd, de ploeg men taal ontzettend goed voorbereid. Een bestuurslid van Tilburg zat het arti kel in Hoekeyspart nog dwars. Hij flapte er tegen internationaal scheidsrechter Lathouwers uit: „We spelen toch hockey, hè? Niet ouwe hoeren, doorspelen". Tilburg kampioen. Precies tien jaar na zijn laatste nationale titel, in wel ke tussenliggende periode alleen maar westelijke clubs aan de top prijkten. De westelijke hegemonie is ten einde. Dat maakten Tilburg en HTCC bijzonder duidelijk in de hal ve kampioenscompetitie, waarin bei de ploegen ruim afstand namen van Amsterdam en HHIJC, de twee wes telijke vertegenwoordigers. En er zijn nog meer feiten ter illustratie: Oranje Zwart (Eindhoven) kampioen bij de dames; het zuiden is leveran cier van ongeveer de helft van het Nederlandse dames- en herenteam; en speciaal wat Noord-Brabant be treft: deze provincie is in ledenaan tal Zuid- en Noord-Holland voorbij gestreefd (in tien jaar tijd steeg het aantal leden in Noord-Brabant van 5627 tot 10.146. Tilburg verdiende de tited stellig. De manier, waarop de underdog de 01 achterstand wegwerkte en uit eindelijk de beslissende treffer scoorde, wekte een ieders bewonde ring. Het volhouden, het verbeten vechten tegen het technisch superieu re HTCC, werd beloond. HTCC dacht na een benutte straf- push van Wijzenbeek toegekend wegens een met de voet gekeerde dloor Weemers ingeslagen strafcorner op fluweel te zitten, maar de on verzettelijk van de Tilburgers, vam wie bekend is, dat zij knokken tot het laatste fluitsignaal, stond daar geenszins borg voor. En dat bleek enkele minuten na rust. De Kantea- zette voor. De licht aan zijn voet ge blesseerde Sikking miste half en de actieve Geert Schraven, de uitblin ker bij de Tilburgers, stond klaar om met een hoog geplaatste push de stand in evenwicht te brengen. Til burg, dat de eerste helft nagenoeg niet uit de verdediging kon komen, ging daarna door. Het viel constant aan. HTCC trachtte door middel van uitvallen via Frans en Jos Christie en Frams Weemers tot succes te ko men, maar dit drietal werd steeds goed afgestopt. Tien minuten voor het einde viel de beslissing. Lubbe Bakker gaf een strafcorner aan op Polle Taminiau; deze plaatste opzij naar De Kanter, die via de legguards van Sikking keihard raak schoot (21). Coach Bolsius en trainer Verbunt werden bestormd. Sticks vlogen door de lucht. En Tilburg had met nog gro tere cijfers kunnen winnen. Kort. voor tijd miste het een strafcorner. Het deed er echter niet toe. De titel was behaald en daar ging het tenslot te om. HEIN GROOTHUIS (Van onze gymnastiekmedewerker) PRINSENBEEK De nationale kampioenschappen voor dames van de Nederlandse Katholieke Gymnas tiek Bond, die gisteren, zondag, in de sporthal „De Linde" te Prinsenbeek werden gehouden, zijn een grandioos succes geworden. Niet alleen in spor tief opzicht Margot Hilders turnde zich vrij zeker naar een overwinning maar zeer zeker ook uit organisa torisch oogpunt. Het is maar zelden voorgekomen dat er bij een turnwed- strijd zoveel publiek aanwezig was. Naar schatting 700 toeschouwers wa ren aanwezig in de nieuWe Prinsen- beekse sporthal en zeker 100 belang stellenden moesten teleurgesteld wor den teruggestuurd, omdat er werke lijk geen enkele plaats meer over was om de wedstrijden te kunnen volgen. Zoals gezegd was dit kampioen schap ook in sportief opzicht een suc ces. De 19-jarige Margot Hilders wist met groot vertoon van macht haar kampioenschap te prolongeren, iets waaraan ingewijden overigens nooit hebben getwijfeld. Zowel op brug-on- gelijk, evenwichtsbalk als vrije oefe ning scoorde zij het hoogste cijfer, hoewel het cijfer van haar overigens keurig uitgevoerde vrije oefening, ten opzichte van die van Nel van der Voort wel wat aan de hoge kant was. De Amsterdamse Nel van der Voort wist zich overigens op te werken tot een weliswaar gedeelde, tweede plaats. Wanneer zij bij haar oefening aan de brug met ongelijke leggers niet een kleine mislukking had ge had, dan had zij haar einditotaal nog hoger kunnen opschroeven. Datzelfde geldt ook voor de Amsteliveense turn ster Rini Zegwaard, een 26-jarige secretaresse, die ook een flinke val maakte. Na haar opzet tot handstand op de hoge legger gevolgd door een hiaive draai, waarachter dan een uit- zwaai-buikdraai moest volgen, greep (ADVERTENTIE) (Van onze voetbalmedewerker) BREDA In de derde klas het zaterdagvoetbal van de KNVB de beslissing gevallen ten nadi van AZVV Dinteloord deed r' sportieve plicht. Door een pen: van De Korte en twee doelpunl van Jaap Slokkers, waar de A.vi naren er maar één tegenover korf stellen, was het lot beslist. Het was tevens de laatste wj strijd van good old doelman Teul Vissers van Dinteloord, die het welletjes gaat vinden, na een m# carrière als doelverdediger. Joj Vissers bood hem voor de wedstrj als blijk van waardering een stuk aan. Sleeuwijk bleef door gelijk spel tegen Good Luck op het nippertje in de derde Na tien minuten stond Good op die punten voorsprong door van Henk Verduijn 2 x en Verduijn. Toen geloofden de naren het wel, en Sleeuwijk gelegenheid de achterstand in pen. Door het verlies van was dat puntje eigenlijk niet nodig ook. In de vierde klas heel Altena bij de wedstrijd Seoltij Wit Zwart aanwezig. Hoe m® Zevenbergenaren ook de verlossende goal, die kampioen had kunnen maker niet gescoord. Beide ploegen wei de lat en paai, maar het een doelpuntloos gelijk spel Zwart kan nu hoogstens nog komen met de Nieuwendijkers' men de resterende wedstrijden voUe winst brengt. Onder aan ranglijst verraste Zuilichem maar dat zal niet veel meer voor de Zuiliehemmers al men af, of de indertijd wedstrijd tegen SDO nog ning wordt gebracht, om de rende tijd over te speler hoogste klas A werd de '55 - Sprang voor duizend wers een overwinning voo De Jong schoot de tricolores overwinning, als laatste voor trainer De Boorder, die gaat verwisselen voor 3t? fcOWf na een overwinning van Volt 2- Ruststand 91. Ih -w™ ze'ven werden de heren van t uit Waalwijk in de districts kampioen door te zegevieren Desk Kaatsheuvel met 201"' gj De heren van het Goirlese mochten in de afdelings 2e a de kampioensvlag hijsen nL#1 overwinning van 19—7 tegen Wit 2. In afdeling Zeeland h g klas werd Olympus 3 uit y'Ljp kampioen na een gelijk spel v 5 tegen EMM 2 (Middelburg/' Voor de heren van SOA j> j districtskias de degradatie ^ji geworden De Bredase groen- j werden door stadgenoot Eon ,c y |(Vm onze paardesportmedewerker) BERGEN OP ZOOM Draf- en «baan Kijk in de Pot te Bergen op >m was zaterdag en zondag weer m tn al sfeer. Het jaarlijkse natio- I concours-hippique van de West- hbantse Harddraverij en Concours- 'tpinue Vereniging leverde een "Bal prima verrichtingen op. Vele ibinaties die tegen de nationale aanleunen kwamen in Bergen Zoom hun kansen verdedigen en Bom kon het gebeuren dat op het Jnnaarde springmateriaal te Bergen loom hard gestreden werd. grote winnaar van de Bergse ■daagse Was zonder enige twij- oude rot Simon Pruikemaker I Wassenaar, die drie springcon- •fsen op zijn naam wist te schrij- r: Zijn overwinning in de Grote van Bergen op Zoom was het Blcwekkendst, want in de barra- fe!?°r .tieze A en B-klassers - zes *naties hadden zich hiervoor wsatst - moest hij de tijd van de f^avoriet Arne Kouwenberg, die 't paard Rigoletta foutloos was komen verbeteren. Simon EJ'semaker, de vijftigjarige routö- l!' fe reeds twintig jaar tot de ijjhners in Bergen op Zoom be- was vrij zeker van zijn zaak. 5 maximale hoogte van 1.40 me- ;»elke in de Bergse barrage werd moest voor zijn tienjarig Ittt! een Peuleschilletje zijn. Met L - wendingen die hij prefereerde C; .1 een hoge snelheid, jakkerde Km a slaagde in zijn poging, KjJuhe Kouwenberg had er 1,7 langer over gedaan, je in de grote prijs van Bergen ;,«>om werJ Arlette Westerhuis erSen op Zoom. In de barrage h) een snellere tijd maken dan hi ,°UWenberg die juist voor haar Broers verscheen. Zij nam t-T iets te veel risico, hetgeen se amazone strafpunten op- Op twee van de veertien .'"'sen kwam zij verkeerd uit. FSle rÜ P'aats, die zij door haar 'ui 'oc'1 n0'S veroverde, bleek toch voldoende om uitge- Vj: worden tot deb este amazo- ■s._ °e tweedaagse. De beste rui- 4kL Ewgse wedstrijden was S. ïsi» ^'e de wisselbeker van Cer!wte, Bergen op Zoom defini- f'tdml uit Wassenaar was ®xtra ftwj Waat in het zondag-spring- "is voor C-klassers kwam hij met het paard Medrano het succes volst uit de bus. Door deze zege pro moveerde dit paard, dat enkele jaren geieden veel tongen in beweging bracht, weer naar de B-klasse, waar het volgens de heer Pruikemaker ook thuiis hoort. Tijdens een afvalspringcon- cours reden twee combinaties tege lijkertijd over identieke parcoursen. Door loting werd bepaald wie tegen wie moest rijden en wie op welk par koers moest rijden. In dit afval- springconcours greep Arne Kouwen berg toch nog een zege. Met het paard Fairfilu ging hij nek aan nek met een andere belofte: Robby Eras, die echter nipt moest buigen. We West-Brabant-ruiters kwamen zaterdagmiddag nog in actie. Het on derlinge springconcours werd in de A-klasse gewonnen door J. Jonge- nelen uit Roosendaal voor P. Wijf fels uit Bergen op Zoom, José Tijhuis uit Ossendrecht, G. van Amerongen uit Bergen op Zoom en F. Gerards uit Bergen op Zoom. In de B-klasse won A. Dekkers uit Roosendaal voor Ria Coppens uit Ossendrecht, C. Ha- ge uit Dinteloord, I. Mighorst uit Bergen op Zoom en A. Westerhuis uit Bergen op Zoom. Springconcours klasse C (zaterdag) 1 C. Drijver met Alexia 2 P. van Oe- kel met Cornet Junior 3 P. van Her ten met The Robber 4 S. Pruikema ker met Shannon Led 5 T. de Vries met Gideon 6 H. Bergmans met Sanc ta Claus 7 Tj. Willink met Urgent 8 J. van Mensvoort met Hillebrandt 9 J. de Haan met Pastiti 10 I. Verboom met Shamrock. Springconcours klasse A-B (zater dag): 1 S. Pruikemaker met Harney Peak 2 T. Neesen met Fanal 3 M. Thorns met Chestnut 4 P. Bakker met Wervelwind 5 D. Griffjjn met Branie 6 J. van Mensvoort met Go Easy 7 R. Eras met Blacky 8 B. Ra demakers met Lochninvar 9 H. Wie- ring met Caprilli 10 J. Hensen met Ackus. Springconcours klasse C (zondag) 1 S. Pruikemaker met Medrano 2 H. Bergmans met Feisal 3 F. van Her ten met The Robber 4 H. Nooren met Jonker Eno 5 Tj. Willink met Ur gent en J. de Haan met Pastito 7 J. ter Halle met La Coutiva 8 J. van Mensvoort met Hillebrand 9 F. van Oekel met Cornet Junior 10 J. van Vught met Vandio. Grote Prijs van Bergen op Zoom: 1 S. Pruikemaker met Topaz 2 A. Kouwenberg met Rigoletta 3 A. Wes terhuis met Fair Quota 4 J. Ernst met Han 5 H. Wiering met Mon Pe tit 6 R. Eras met Garnaby Street 7 R. Eras met Blacky 8 A. Kouwenberg met Fairfilu 9 R. Meulendijks met Sarabena 10 D. Griffijn met Branie Afvalspringconcouns1 A. Kouwen berg met Fairfilu 2 R. Eras met Car- naiby Street.- Wijffels, tijdens zijn rondgang met Matrix in de wedstrijd voor leden van de West-Brabant Rijders. Tijdens de jaarvergadering van de KNSB, die te Assen iverd gehouden, is besloten de nationale kampioenschappen 1971 op de Jaap Edenbaan te Amsterdam le houden. Het kampioenschap voor dames en de titelstrijd der heren zal op 9 en 10 januari, samen met de sprintivedstrijden, plaatsvin den. De titelstrijd der junio ren wordt een week later op de kunstijsbaan te Eindhoven ge houden. Hoewel de 88e jaarvergadering van de KNSB nogal wat tijd vroeg, kwam er weinig nieuws uit voort. Voorzit ter jhr mr. Quaries van Ufford kon digde de samenstelling van een structuurcommissie aan, die is inge steld om te onderzoeken en te advi seren welk beleid er in de toekomst gevoerd moet worden in verband met de ontwikkeling van de kunstijs banen. Bij de behandeling van de jaarverslagen ontstonden felle debat ten over het feit dat de Friese Elf- stedenvereniging niet als lid van de KNSB staat ingeschreven en als een „wilde" vereniging moet worden be schouwd. De voorzitter van de ver eniging Noorder Rondritten Tjur Groenendaal bracht de tongen daar over in beweging, waarbij zelfs oud- voorzitter Wesselo nog een duit in het zakje deed en emotioneel ver klaarde dat er op historische gronden niet aan de zaak KNSB-Friese Elf- stedenvereniging getornd moet wor den. Voorzitter Quaries van Ufford was het daar volledig mee eens, maar zegde toe dat op bestuurlijk niveau de hele materie nog eens met het be stuur van de Elfstedenvereniging zal worden doorgenomen. De kortebaankampioenschappen zijn toegewezen aan Assendelft (heren), Gorredijk (dames) en Wolvega (ju nioren). Ook het gewest Zuid-Hol land wilde graag een kampioenswed strijd organiseren. Op aandrang van de voorzitter van het gewest Over ijssel ging de vergadering er mee akkoord ook voor de meisjes junio ren een nationaal kortebaankam- pioenschap in te stellen en deze titel strijd wordt nu ook door het gewest Zuid-Holland georganiseerd. In Eind hoven zullen voorts de nationale kampioenschappen kunstrijden wor den verwerkt en in Nieuwe Niedorp staan de nationale kampioenschap pen schoonrijden op het programma Aan het slot van de vergadering werd er lange tijd gedebatteerd over de bezetting van de functie van twee de voorzitter nu de heer Comello is benoemd tot algemeen directeur van de KNSB. Voorlopig tot de herfst- vergadering blijft de situatie onver anderd. Deze kwestie zal op al zijn onderdelen nader worden bekeken. De volgende jaarvergadering zal in Zwolle plaatsvinden. zij even mis en schoot toen onder de lage legger door over de grond. Hoe wel de klap nogal hard was, viel alles nog mee en kon zij de wedstrijd toch voortzetten. Ook Angelien Verkerk, eveneens uit Amstelveen, heeft een goede wed strijd. geturnd, hoewel nog maar kort geleden haar rug uit het gips is ge komen. Terecht mag hier de vraag gesteld worden of het nu wel verant woord was om haar deze wedstrijd te laten, meetumen, want van haar huis arts had zij geen toestemming gekre gen. De plaatselijke favoriete Pop Fran ken, turnde een constante wedstrijd. Zij nam geen enkel risico en wist zich ook op de evenwichtsbalk staan de te houden. Haar opzet, de vierde plaats te consolideren, slaagde niet helemaal, want op het laatste onder deel streefde Nel van dear Voort haar nog voorbij. Met 8.90 scoorde zij per soonlijk haar hoogste cijfer op de evenwichtsbalk, terwijl ook haar an dere noteringen (paard 8.40; brug 8.30; vrije oefening 8.60) in dit ge zelschap zéker niet misstonden. Ook door de andere dames werden over het geheel genomen redelijke tot goede prestaties geleverd. Zeker ge noemd mogen hier nog worden de evenwichtsbalkoefeninig van Yvonne Mol, de paardsprong van Anneke van der Voort (radslag met kwartdraai) en de vrije oefening van Riet Vink. Jammer was het dat Mieke Fievet uit Breda niet aan de wedstrijd deel nam. Daags voor het kampioenschap liep zij een vrij ernstige rugblessure op bij de training aan de brug en het was medisch niet verantwoord haar mee te laten turnen. 1 en kampioene van de NKGB 197t Margot Hilders (Hercules, Haarlem) 71.85, 2 Angelien Verkerk (FIT, Am stelveen) en Nel van der Voort (Pan- cratius, Amsterdam) 69.25, 4 Rini Zegwaard (FIT, Amstelveen) 69.00, 5 Pop Franken (Prinsenbeek, Prin senbeek) 68.70, 6 Yvonne Mol (VVW, Wervershoof) 67.20, 7 Anneke van der Voort (Pancratius, Amsterdam) 64.30, 8 Riet Vink (FIT, Amstelveen) 63.20, 9 Lenie Camas (DW, Noord Scharwoude) 63.05, 10 Lucia de Klein (Wilskracht, Utrecht) 61.30, 11 Mar- greet Meekel (Pancratius, Amster dam) 60.45. Margot Hilders, die haar tumtitel prolongeerde, in actie tijdens haar vrije oefening. (Van onze biljartmedewerker) WAALWIJK Tiny Wijnen heeft de fysieke strijd tegen zijn gekneusde ribben en de mentale strijd tegen zichzelf glansrijk gewonnen. De be loning hiervoor was de nationale titel in het neokader 47-2. Dit gebeurde in een bijzonder spannende finale tegen, de zaterdag plotseling grote favoriet geworden, 25-jarige Jean Bessems uit het Limburgse Cadier en Keer. In de finalepartij hebben zowel Bessems als Wijnen goede kansen op de eind overwinning gehad. Tenslotte bleek de geroutineerdere Wijnen over de minste zenuwen te beschikken, waar door hij zich de eerste Nederlandse kampioen in deze nieuwe spelsoort mocht noemen. De overwinning van Wijnen was de verrassende ontknoping van een sen sationeel toernooi, waarin bijzonder hard voor de punten werd gestreden. Het sensationele verloop van het toernooi kosdigde zich zaterdagmid dag reeds aan. Tot dan was er weinig schok- kens gebeurd. Het maximale aantal punten uit vier wedstrijden voor Wijnen, Vultink en Bessems was een normale en te verwachten zaak. In zijn partij tegen Vultink, in de vijfde ronde, gaf de jonge Bessems echter duidelijk te kennen dat hij, ondanks zijn matige gemiddelde, tot de eindfavorieten moest worden ge rekend. Hij startte met een serie van 144, waardoor Vultink de kracht niet meer kon opbrengen om terug te vechten. In zes beurten beëindigde Bessems de partij, Vultink op 164 achterlatend. Aan de andere tafel worstelde Ti ny Wijnen met een levensgrote in zinking. De nerveuze en mentaal zwakke Wijnen bleek niet opgewas sen tegen de niet uit zijn evenwicht te brengen, traag biljartende Janus Jacobs. Jacobs deed ook ditmaal de traditie gestand dat hij in ieder toer nooi als struikelblok fungeert voor een van de favorieten. In zeven beurten maakte hij de 300 carambo les vol. Tiny Wijnen had echter de nastoot. Met die nastoot begon de .story" Wijnen, een geschiedenis die het toernooi een bijna noodlottige wending had kunnen geven. Wijnen had zich, een spier in zijn rug, aldus kends gebeurd. Het maximale aantal een remise te forceren, verrekt. Terwijl de overige biljarters za- ien te dineren, zat Wijnen in zijn eentje aan de bar in het restaurant van de Lido. Krimpend van de pijn. maar nog meer mentaal aangeslagen door z(jn nederlaag tegen Jacobs. Luid verkondigend dat het voor 99 procent zeker was dat hij zich uit het toernooi zou terugtrekken. Wijnen. „Ik zit hier met de tranen in mijn ogen van de pijn. Ik ga me niet lan ger kwellen. Jan Janssen kan met afzien 3000 gulden verdienen, ik ver dien er niets dan een hoop narigheid mee. Ik heb me tot nu toe met mor fine op de been gehouden, omdat Ik de toernooileiding niet wil duperen. Nu is het echter niet meer te harden. De door de sombere uitspraken van Wijnen in paniek geraakte organisa tors, stelden een van de aanwezige bondsofficials, vice-voorzitter Don ders, van' Wijnens plannen op de hoogte. Deze wist Tiny Wijnen alsnog te bewegen om zijn avondpartij tegen Hans Vultink te spelen. In deze spannende partij, die niet in remise mocht eindigen, anders was Jean Bessems zonder meer kampioen, kon Wijnen weer alles en maakte in 6 beurten de 300 caramboles vol. Vul tink hield er de spanning in door in de nastoot nog tot 279 punten te ko men. Janus Jacobs wist in zijn partij tegen Bessems diens spel zodanig ontregelen dat deze ondanks een se rie van 229 er toch nog twaalf beur ten over deed alvorens het scorebord 300 caramboles aanwees. De fmalepartij, zondagmiddag, tussen Bessems en Wijnen zou dus de beslissing brengen. Wijnen moest die partij winnen, omdat hij een achter stand had van 2 wedstrijdpunten. Bij winst zou echter zijn veel hoger ge middelde de doorslag geven. Bes sems had aanvankelijk de beste kan sen op de overwinning. In twee beurten had hij 103 caramboles ver zameld toen de ballen vast kwamen te liggen. Bessems miste, waarna Wijnen het initiatief kon overnemen. Met series van 107 en 144 legde hij de basis voor zijn overwinning, al hoewel hij er nog twee beurten over deed om de resterende zeven caram boles te produceren. Bessems kon hierdoor nog tot 225 caramboles in lopen. Het was echter juist zo. De man die er het meest aanspraak op kon maken, is kampioen van Nederland geworden. Vergeten was alle ellen de. Wijnen was het stralende mid delpunt van de velen die hem kwa men gelukwensen. Aan de andere tafel zorgde Hans Vultink ervoor dat hij ook niet met lege handen terug naar Aalten hoefde te keren. Met een fantastische serie van 274 puur kaderklassewerk, kwam hij in het be zit van het Nederlands serierecord. 1 Tini Wijnen (Oss) 12 pnt 244 h.s. 53,24 alg. gem.; 2 Jean Bessems (Ca dier en Keer) 12 229 21.31; 3 Hans Vultink (Groenlo) 10 274 38.09; 4 Labert van Leur (Oss) 6 116 25.38; 5 Janus Jacobs (Schiedam) 6 124 18.01; 7 Louis Rijvers Cs Gravenzan- de) 2 72 14.29; 8 Bennie Velthuis (Oldenzaal) 2 80 13.29.

de Stem | 1970 | | pagina 13