Finland MM VAREN IS ONVOORSTELBAAR RIELEKSEN r> het spiekbriefje lj||j|i|| van de schepper X SYNTHETISCH ;r~' r 1 lilte Yoorrangs- weg naar Finland Bevolking en staat Het landschap Alcohol Verbindingen Klimaat Autoslaaptrein Goud zoeken Kleding Boerderijen en vakantiewoningen Souvenirs en shopping Hotels ^üJj 10 ordeel voor méér kflotnelww; el voor gemakkelijk ker de start hoe geringer dat u gaat rijden! enzymen. Met jer. Voor inweek, hoofdwas, indige draagdoos. Maar omdat uw is tijdelijk ter 1/2kgvan6,75nü6,- jrv Voor uw gewone was en handwas. Met waterontharder. 3V2 kg. in de bekende plastic zak. Duurder hoeft niet- Goedkoper kan 't wel... in uw Hema! 'Ms*, Tijdelijk 3'/2 kg van 4,75 NU Dit is een land om lief te heb ben -f- een land en een volk om lief te hebben een land en een lucht om lief te hebben oh het is zo schoon. Sorry, dat ik me zo laat gaan sorry voor Toon Hermans, die nog steeds handenwringend volhoudt, dat wij in Nederland het paradijs in eigen hand hon den. Hij is nog nooit in Finland geweest en het zij hem dus ver geven. Hij kent nog niet de verpletterende rust van de ber kenwouden rondom Tampere, de eeuwig zingende bossen van Lapland, die zichzelf allang met stomheid hebben geslagen en nu alleen nog een hemelse pantomime opvoeren. Hij heeft nimmer gemediteerd aan de stille oevers van een der 60.000 meren, die als zilveren spiegels tussen Finse golf en noordkaap liggen. Hij kan dus ook niet weten, wat de Schepper zag, toen hij na zeven dagen achter om keek en oordeelde, dat het goed was. De Nederlander op reis heeft voldoende vergelijkingsmateri aal om de oorspronkelijke be doeling van de schepping te achterhalen. Op al zijn tochten draagt hij de littekens mee van de rokende schoorstenen van Botlek, de geestdodende sym metrie van zijn nieuwbouwwij ken, het schrikdraad rondom zijn weilanden, de verbodsbor den in zijn duinen, zijn wegen, zijn verstopte gootstenen, zijn recreatiegebieden verknipte broddellappen, waar het ruikt naar mensenvlees. Daarom voelt hij zich op zijn dooltocht door Finland een dromende Odysseus, die de fel begeerde eenzaamheid op een presenteerblad krijgt aange reikt, U waadt door de stilte en weet, dat het geluk ook na de horizon geprolongeerd zal wor den. Hij hoeft zich ook niet in allerlei bochten te wringen om een plek voor zichzelf te vin den. Hij kiest blindelings zijn eigen eiland, zijn eigen oase tussen de heuvels en trekt zich als een tevreden kluizenaar terug. 4 Anno 1970 ligt in Finland de aatuur nog steeds op punten voor op de vraatzuchtige be schaving. De verbinding tussen hemel en aarde is nog niet ver broken, het volk is nog niet uit Gods hand gevallen, hot klinkt als een liefdesver klaring en zo is het ook be voeld. Napels zien en dan stèr en kan misschien voor moege streden globetrotters aantrek- elijk zijn, Finland zien en weer beseffen, wat leven is, lijkt vooralsnog aantrekkelijker. Wie er eens geweest is, kijkt daar- °m rejkhalzend uit naar de dag van zijn terugkeer. j w?et 'mmers, dat de Heer e sprekbrief van zijn zeven- ise schepping daar heeft afgelaten. Eenzaamheid op een presenteerblad Hermans heeft nimmer gemediteerd aan de oever van een van de 60.000 meren Je kunt natuurlyk op dc autoped naar Finland of met enkele bevriende feest neuzen een Vliegende Hollander huren, maar wie een exclusieve, zilte voor- rangsweg verkiest, rydt naar Trave- münde of Lübeck in Duitsland en laat vanaf dat moment de briesende paarde- krachten van luxe cruiseschepen het taaie werk doen. Ruim elfhonderd kilo meter vóór Helsinki kan hy het con tactsleuteltje van zijn auto al in zijn zak steken en zich daarna anderhalve dag lui laten wiegen op golven van gelukzaligheid. Terwijl het schip zijn weg zoekt door de Oostzee, prikt hij zijn vorkje in de gerookte zalm of werkt hij zich met wildvreemde, goeddoorregen Finnen in het saunazweet. Hij kan ook in het schemerige, drijvende gokcen- trum aan boord zijn zuurverdiende va kantiecenten op de roulettetafel werpen of op amoreuze vrijersvoeten de dans vloer annexeren. Hy zegt maar, hoe hij het hebben wil, want aan boord van de Finse ryd-op-ryd-af-schepen is de klant gekroonde koning' Verlenging Even een verduidelijking tussendoor: als u bij het horen van het woord „rijd-op-rijd-af-schip" nog altijd denkt aan een veerpontje over de' Lek, dan zal de confrontatie met Finnhansa, Finlandia of Aallotar voor u een smakelijke en complete verrassing zijn. Deze schepen zijn namelijk stuk voor stuk hypermoderne kruisvaarders met eerste klas restaurants, danszalen, verwarmde zwembaden, kapsalons, bars, kinderspeelkamers, sauna's, belasting vrije winkels en wat de Finnhansa betreft een casino. De reiziger heeft dan ook geen seconde het idee, dat hij aan een simpele oversteek bezig is, maar waant zich op een mini-cruise. De voordelen zijn duidelijk: door in zee te gaan met Finnlines of de Finland Dan begint het adembenemend gevecht tussen de 1600 paardekrachten en de metersdikke ijsvloer, die onder de tonnen staal spontaan opensplijt. Steamship Company verlengt u uw Finse vakantie met bijna twee dagen. Dat is punt één. U rijdt uit Nederland weg en komt na een tocht over groten deels moderne Autobahnen in één van de twee Duitse havensteden Lübeck of Travemünde aan. De Finnhansa ver trekt in het hoogseizoen (tussen 3 juni en 30 augustus) om negen uur 's mor gens uit Lübeck, de Finlandia en de Aallotar hebben Travemünde als vertrekhaven en beginnen hun cruise respectievelijk om tien uur 's avonds en vier uur 's middags. Als u voor het traject NederlandDuitse kust acht uur aanhoudt, kunt u zelf bepalen, hoe laat u van huis moet. Gaat u voor 2 juni of na 31 augustus met de Finnhansa in zee, dan is het vertrek om vijf uur 's middags. Rieleksen Een tweede voordeel van deze zeereis is, dat u comfortabel krachten kunt opdoen voor uw adembenemend Finlandavontupr. Varen is onvoorstel baar rieleksen neem dat nou maar rustig van deze licht gezouten zeerob aan. Als u in voor- of naseizoen reist, komt daar als extra-uitsmijter nog een tocht door het pakijs van de Oostzee en de Golf van Finland bij. Als je die dikke, witte ijsvloer opeens voor de boeg ziet opdoemen, heb je het gevoel, dat het een hopeloze strijd is en in stilte hoop je reeds, dat de rederij wat extra proviand voor een lange overwintering in de drijvende oneindigheid heeft mee genomen. Je krijgt ook spontaan visioenen van Nova Zembla en ziét jezelf al met een harpoen ovef de schotsen springen om een tranend visje voor het kerstmaal te spietsen. Grintmolens Maar dan begint het adembenemend gevecht tussen de 1600 paardekrachten en de meters dikke ijsvloer, die onder de tonnen staal opensplijt en kruiend tegen de scheepswand opklauwt. Het geluid, dat uit de ruimen opstijgt, doet denken aan overjarige grintmolens, die het zwaar voor hun kiezen krijgen. Het schip trilt nerveus en de be stellingen van wodka-limes nemen zienderogen toe. Als je een uur door het ijs hebt ge ploegd, is de sensatie eraf en heb je het gevoel, dat je nooit anders gedaan hebt. Je hebt ook de zekerheid, dat het voor een schip een peuleschil is om door zo'n barrière te breken. Tot dat je links en rechts de coasters en olietankers ziet liggen, die zich hopeloos vast hebben gewrikt in het ijs. Ze zijn gedegradeerd tot vleugellamme vogels, die ademloos moéten wachten op= de komèt' van de reddende veerboot. Met opzet laveert de kapitein vlak langs de gestrande schepen, die bij nadering van de Finnhansa en de Finlandia hun ketels hoog opstoken en zich haastig in het wak achter de achtersteven storten. In de buurt van Helsinki is hun aantal vaak uitgegroeid tot twintig, dertig. Slaafse kuikens in het kielzog van het trouwe moederdier. Prijzen Om u een idee van de prijs te geven: een retour in de toeristenklasse van Finnhansa en Finlandia kost 350 gul den, op de Aallotar komt u al voor 310 gulden aan boord. De maaltijden zijn hierbij inbegrepen. Er is ook een eenvoudige dekklasse, die 178 gulden retour kost. U krijgt dan geen bed en moet maar zien, waar u de slaapzak neerlegt. Ook naar de zalm en de onvoorstelbare Finse lunch, de Voilei- papoyta kunt u in dat geval fluiten. Voor uw auto betaalt u tussen de 136 en 180 gulden, afhankelijk van de lengte. Inlichtingen en boekingen voor deze meesterlijke zeetrip kunt u krijgen bij het Vereenigd Cargadoorskantoor, Koningsplein 15, Amsterdam, telefoon 020-248303 en bij Voigt en Co N.V., Singel 60 in Amsterdam, telefoon 020-242735. U zult er waarachtig wel bij varen. Finland (Suomi zeggen de Finnen zelf) is het meest oostelijke land van Scan dinavië en strekt zich uit tussen de 60e en 70e breedtegraad. Het land heeft een oppervlakte van 337.032 vierkante kilo meter en een bevolking van 4.67 mil joen zielen. Dat moet je je even voor stellen: een lap grond, die tien keer zo groot is als Nederland en daarop die handvol zwijgende Finnen. Reken erop, dat je daar poolnachten van wakker kunt liggen. Van Finland is 13 procent bewoond. De rest bestaat uit 38 pro cent eeuwig neuriënde bossen, 30 pro cent moeras, 10 procent bouwland en de rest water. De grootste lengte is 1160 kilometer, de grootste breedte 540 kilometer. De bevolkingsdichtheid is gemiddeld 15 personen per vierkante kilometer. Veertig procent van de Finnen woont in de steden, waarvan Helsinki en Tampere de grootste zijn. Fins is een voor Nederlanders volkomen onver staanbare taal, die door tweeënnegentig procent van de bevolking gesproken wordt. De overige acht procent spreekt Zweeds, een erfenisje van de Zweedse overheersing van Finland, die het vast hield tot 1917. Op dat moment werd Finland pas een onafhankelijke parle mentaire democratie in de westerse zin van het woord. Aan het hoofd van de staat zetelt de president, die voor zes jaar gekozen wordt. Momenteel is het de razend populaire Kekkonen, een bejaarde, lepe diplomaat, die zijn land omzichtig door de kloven tussen Oost en West laveert. De Finnen beschouwen hem als een unieke persoonlijkheid, die op' kritieke momenten haastig met Brezjnev in zijn particuliere sauna duikt en er dan voor zorgt, dat blote Boris het gevoel mee naar huis neemt, dat hij volledig aan zijn trekken is gekomen. Vaak ook gaat hij buiten gaats in de Oostzee met het Russische staatshoofd vissen, waarbij hij in het midden laat, wie zijn hengeltje achter het net heeft ingelegd. Het ligt in de bedoeling, dat Kekkonen volgend jaar een officieel staatsbezoek aan Neder land zal brengen. Op de noordpoolcirkel in het zuiden van Lapland gaat de zon tussen 9 juni en 4 juli niet onder. In het uiterste noorden duurt die periode van 17 mei tot 27 juli. Het is een vorm van uit- sloverij, waar de zon 's winters dubbel en dwars voor moet boeten: in Lapland laat hij het dan gelijk negen weken af weten en blijft hij krampachtig achter de horizon hokken. Vanuit toeristisch oogpunt valt Finland in drie delen uiteen: 1. de kustgebieden met inbegrip van de unieke Alandseilanden; 2. het merengebied van Midden- en Oost-Finland; 3. Fins Lapland met het district Kuusamo. De ontelbare eilanden rond de zuid westkust vormen een overweldigend brok natuurschoon. De Finnen hebben indertiid de moeite genomen om hun meren te tellen en zijn tot 60.000 ge komen. De kleinere hebben ze daarbij nog niet eens meegeteld. Het is één gigantisch waterlabyrinth, dat zijn weerga in de wereld niet heeft. Toe risten, die bij hun vakantieplannen steevast visioenen krijgen van ver pletterende rust en hemelse stilten, worden hier op hun wenken bediend. Datzelfde kan worden gezegd van Lapland, een verlaten oase. waar de natuur nog steeds de lakens uitdeelt. Een herfst in Lapland is een rustkuur in technicolor. deur van een Fin opslaat, ben je niet in overtreding. Er zijn ook 370 cam pings, waarvan er 250 worden bewaakt. Deze laatste beschikken over kook- gelegenheden, toiletten en uiteraard de onvermijdelijke sauna met meestal aangrenzend strand. Over het algemeen zijn ze geopend tussen 1 juni en 1 sep tember. De staanprijzen bedragen Fmk 1 per nacht per persoon en per auto. Een specialiteitie vormen de berghutten, die strikt genomen niet bedoeld zijn voor toeristen, maar als de nood hoog is, kruipt u er maar in. Daar is de Fin niet kinderachtig in. Er wordt wel van u verwacht, dat u alles weer in de oorspronkelijke staat terug brengt. Dat wordt dus wel even houtjes hakken voor de volgende bezoeker. Helsinki, de witte stad, noemt zichzelf de lievelingsdochter van de Baltische Zee. Het is in tegenstelling tot de rest van Finland een bruisende metropool, die dezelfdenerveuze harteklop heeft van andere Europese steden. Het verstrekken van alcoholhoudende dranken is in Finland een staats- aangelegenheid en afgaande op de on vaste tred van vele Finnen mag men aannemen, dat vadertje Staat verras send goed voor zijn kinderen zorgt. Toch is de prijs van sterk alcoholische dranken schrikbarend hoog. Wijn en bier gaan nog, maar als u de grage tanden wilt zetten in een wodkaatje of een pittige aquavit, is het toch wel raad zaam eerst uw banknoten zorgvuldig te tellen. W'ünd is 'n or ren sensatie apart, met mme in voor- en naseizoen, als d' >oi' "ibare fct«i»pnnr— -icv' st. Het ijevol ->ppc Omdat Finland door zijn geografische ligging minder invloeden ondergaat van Atlantische Oceaan en golfstroom, heeft het een gematigd landklimaat. De zomer is er droger, zonniger en warmer dan bij ons. Daar kijkt u van op, maar het is de volle waarheid. Ook de winter met zijn extreem lage tem peraturen (Kees Verkerk kan er u alles over vertellen) is door de kurkdroge lucht doorgaans veel aangenamer dan ie vochtige, huilerige winters, die we in Nederland op het dak krijgen. Juli is 3e warmste maand van het jaar, fe bruari de koudste. In Lapland duurt de corner korter, maar ook daar kan de emperatuur toch vlot oplopen tot meer ian tweeëndertig graden Celsius. De diende is wel, dat het dan gelijk in de rossen gonst van de miljoenen muggen Dm u alvast een indruk te geven van le gemiddelde middagtemperaturen in 3e hoofdstad van Helsinki: juni 19° c. iuli 22° c, augustus 20° c. Toegegeven, de Finse zomer is een 'ypische kortbloeier. In drie maanden is de zaak wel bekeken, maar als-ie rok losbarst is het wel gelijk raak. In iuli bijvoorbeeld komt de zon al om 1.24 uur 's nachts op en gaat hij pa an half tien 's avonds onder Vandar Het wegennet in Finland is zonder meer uitstekend. In het zuiden zijn de belangrijkste routes geasfalteerd en vooral de belangrijke weg van Helsinki naar het Finse Lapland is een roman tisch juweel. Van het totale wegennet van 70.000 km is nu 17.000 km ge asfalteerd. Daarnaast heeft ook het bus- en treinverkeer zich de laatste iaren sterk ontwikkeld. De trots van het land is het moderne luchtnet, dat over Suomi is gespannen. Er zijn zeventien vliegvelden en FINNAIR oendelt voortdurend tussen de voor naamste centra. Om de prijs hoeft u -het ook al niet te laten, want vliegen in Finland is inderdaad goedkoper dan u denkt. Een voorbeeld: van Helsinki naar de Lapse hoofdstad Rovaniemi (770 kilometer, vliegtijd twee uur) kost u Fmk 116, dat is krap honderd gulden U kunt ook voor tachtig dollar een FINNAIR Holiday Ticket krijgen, waar mee u veertien dagen onbeperkt per vliegtuig door Finland kan kruisen Populair zijn de Midzomernacht vluchten, die in de periode van 17 juni tot 3 juli elke vrijdag- en zondagavond uit Helsinki vertrekken. Het all-in- tarief (vliegen, overnachtingen, maal tijden, speciale excursies) bedraagt Fmk 278. FINNAIR (een sympathieke maatschappij met. goede vliegtuigen en ren uitstekende service) heeft in Tederland een kanfoor aan het Klein' De treintarieven in Finland behoren tot de goedkoopste in Europa. U kunt 1000 kilometer tuffen voor Fmk 41,50. Een slaapwagen kost, ongeacht de af stand, Fmk 10 in de tweede en Fmk 15 in de eerste klas, Finland is daarbij ook nog eens zeer gul met het verstrekken Van reducties. Als kinderen bij de hand hebt, zit u op fluweel. Een grootvader is trouwens ook nooit weg, want die reist mee voor half geld. De bus is vooral in Lapland het popu laire, voornaamste vervoermiddel. Voor honderd kilometer betaalt u Fmk 7.40, voor vierhonderd kilometer Fmk 25,10. De vele ponten zijn gratis. Op de treinroute HelsinkiRovaniemi worden gedurende de zomer en in het skiseizoen autoslaaptreinen ingezet. De kosten voor de auto bedragen Fmk 55 tot 95, afhankelijk van de lengte van de wagen. Daarbij komen uiteraard nog de kosten voor eigen vervoer en even tueel slaapwagen. kan men in de zomer onderdak krijgen in moderne studentenhuizen, die zich bevinden in de universiteitssteden van Helsinki, Tampere, Turku, Jyvaskyla en Oulu. Ze zijn geopend tussen 1 juni en 1 september. U betaalt daar voor een kamer gemiddeld Fmk 20 tot 25. Pensions worden aangeduid als Mat- kustajakoti (we kunnen het ook niet helpen) en daar vraagt men voor een éénpersoonskamer Fmk 10 en voor een tweepersoonskamer Fmk 15. Er zijn ook over het gehele land verspreid zo'n dertig hypermoderne motels. Prijzen liggen rond de Fmk 20 voor één-, Fmk 30 voor tweepersoonskamers. De Motorestmotels beschikken over een eigen boekingscentrale (wel aan te be velen): Motorest Oy, Rauhankaty 15 B 35. Helsinki 17. In Lapland wordt nog steeds zij het op bescheiden schaal goud gevonden. Er worden excursies gemaakt naar het goudzoekersgebied bij Lemmenjoki. Men overnacht in een klein bungalow dorp of bij de goudzoekers. Uiteraard kan men ook zijn geluk beproeven bij het goud wassen. In de zomer kan men volstaan met nor male zomerse kleding. Een regenjas in de bult is ook nooit weg. Een wollen trui. vooruit, doe hem er maar by. Zekere voor het onzekere, zo kennen we elkaar weer. De winter vraagt daar entegen om dikke kleding. Het dragen van een hoofddeksel wordt dan sterk aangeraden, want voordat u het weet, ligt één van uw oren in de paksneeuw. De Finnen vinden modern komfort eer vanzelfsprekende zaak en hun hoteh zijn daar overtuigende voorbeelden van Over de gehele linie zijn ze modern en smaakvol. Vrijwel alle kamers hebben een douche, bad en toilet Moderne Finse meubels en textiel worden veelal voor de inrichting ge bruikt. De prijzen zijn licht gepeperd. In Helsinki moet u rekenen op een bedrag van Fmk 40 tot 60 per persoon, •naar daar krijgt u ook een vorstelijke -.pVirsn-^Hr. vnoi Tn dr '~l<*inprp In honderd Finse boerderijen is de toe rist welkom. Hy leeft daar het rustige leven des Finsen landmans, compleet met twee sauna's per week. Kosten per dag met volledig pension Fmk 16 tot 22, voor kinderen Fmk 8 tot 10. Er zyn ook 1500 vakantiewoningen, variërend van zeer eenvoudige met één kamer en een sauna tot luxueuze bungalows. De pry zen variëren al even sterk: van Fmk 75 tot 300. Men vindt ze over het gehele land verspreid. Zoals goed gebruik is in Scandinavië hp* Vnrn' -°n in Finland vrii v De Finse vormgeving is terecht wereld beroemd en schitterende voorbeelden daarvan worden druk geëxposeerd over de gehele wereld. Sieraden, hand- geweven textiel, muurtapijten, meubels, glaswerk, aardewerk (het beroemde Arabia) en moderne kleding liggen in Ie warenhuizen van Helsinki voor het meenemen. Stockman in Helsinki heeft voor toeristen een extra-service: ge kochte goederen worden naar het schip gebracht, waarmee u weer uit Finland vertrekt. Dat scheelt u tientallen KcWiP6r6H guldens Moderne vormgeving Vindt u in St. Henrik's Market en Pukeva- Kappakeskus. Spo balzaken in HelsiVU? \fiS

de Stem | 1970 | | pagina 9