Tweede Franco zege Bitossi Scherz zonder verlies UEFA-elf in halve finale WAALWIJK HEEFT BILJARTPRIMEUR Voor het eerst in historie ingeland erwacht irellen Neo anker kader 47/2 ^feSijhebben bij de Speciale hengel verboden GVAV-DOS sleutel wedstrijd -Toto 44 N.k. libre in Eindhoven kosten ispringbokken" Imogen komen normaal technieken 10.50 Koningin wilde de cup zien Geen herhaling van cup-finale DE STEM VAN DONDERDAG 21 MEI 1270 .UITKETEL in verchroomd mes- ng met bakelieten andgreep. fioyale houd: 1.8 I. Michaele Dancelii is de naaste be lager van Franco Bitossi. AOSTA (AP) De Italiaan Franco Bitossi heeft de derde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Door deze etappezege, zijn tweede, heeft hij zijn eerste plaats in het algemene klasse ment behouden. Bitossi was in de sprint het snelst van een groepje van 13 renners, van wie Dancelii tweede werd en Merekx derde. De etappe was de eerste zware in de „Giro", met twee moeilijke bergen, de Col de Joux van 1650 meter en de Tête d'Apry van 1971 meter. Op de eerste berg was het pe loton nog intact: Zilioli was het eerst op de top. Op de tweede pas, 48 kilometer- voor Aosta, lag Dancelii aan kop. Kort daarop volgde de geslaagde ontspanningspoging van de 14 renners, die allen tot de besten van het veld behoorden. Bitosi behaalde zijn tweede etappezege door 500 meter voor de eindstreep onverwacht te de marreren. In het algemeen klas sement heeft hij twee seconden voorsprong op Dancelii. De uitslag luidt: 1. Bitossi (It) 162 km in 5.08.39; 2. Dancelii (It) 3. Merekx (Bel); 4. Bergamo (It) 5. Gimondi (It); 6. Polidori (It); 7. Van den Bossche (Bel); 8. Houbrechts (Bel); 9. Zilioli (It); 10. Poggiali (It); 11. Vianelli (It); 12. Bitter (Den); 13. Galera (Sp); 14. Schiavon (It); allen in dezelfde tijd als Bitossi; 15. Huys- mans (Bel) op 1,10. Algemeen klassement1. Bi tossi 11 uur 53 min 27 sec; 2. Dancelii op 2 sec; 3. Bitter op 7 sec; 4. Polidori; 5. Merekx op 22 sec; 6. Van den Bossche op 23 sec; 7. Gimondi; 8. Bergamo; 9. Vianelli op 28 sec; 10. Poggiali. W. K. HENGELEN IN NEDERLAND BERG AAN DE MAAS Voor het eerst wordt er een wereld- j kampioenschap hengelen gehou- jden in Nederland, het land van I Je 200.000 georganiseerde henge- En dat wereldkampioen- i vindt plaats in het Juliana- I te Berg aan de Maas. Uit gerekend in de viswaterarmste ■provincie wordt op 20 september is. de grote strijd gestreden. Dit (laatste dan in de letterlijke bete van het woord, want de (sportvisser is al lang niet meer de «evenwichtige en wat rustieke fi- lguur waarvoor hij versleten ■wordt. Ook de sportvisserij is in snel tem- geëvolueerd. Men kent in Neder land immers een eredivisie van de beste vissers, men heeft dit jaar Eoor het eerst ook een bondscoach liie het nationale team begeleidt (no- Ita bene: Wiel van Deurs uit Roer- jfflond) en er wordt gewerkt met materiaal. Straks tijdens het wereldkampioenschap in Berg zullen naar schatting 150 vissers uit de gehele wereld gebruikmaken van hengelmateriaal te waarde van an derhalve ton. Elk land mag zijn vijf beste henge laars naar Berg zenden. Om tot de samenstelling van de Nederlandse ploeg te komen hengelen de eredi visievissers op 14 en 15 maart in Berg de na-selectiewedstrijd. [lONDEN (AP) Ondanks de mk van de openbare mening heeft 1 Engelse cricketraad besloten de W-genomen tournee van de Zuid- waanse „Springbokken" te laten pfgaan. De raad heeft de Zuid- iwikaanse cricketbond echter laten P" dat in de toekomst geen wed- Wen meer tussen vertegenwoor- rade ploegen van de landen ge- BJ™ kunnen worden voordat in W-Afrika de ploegen zonder raso- «megingen worden gekozen. De rTOgbokken worden over 13 dagen li („roo'-®r'"annië verwacht voor I 'rnee welke ongetwijfeld tot ale protestdemonstraties zal lei- [?e bekendmaking dart de tournee doorgaan betekent dat de spelen net Gemenebest in Edinburgh lull in gevaar kunnen komen. Ui,0aanse en Aziatische landen l en gewaarschuwd dat zij de HL zullen boycotten als de Zuld- wanse cricketspelers naar En- i mogen komen, e aanzienlijke meerderheid van litina Was er voor de toernee te LJr**n- Het besluit was een v voor de Londense bladen inn>T!i nen waren met grote Bar. de trip niet zou door- li1 dauw cammentartors wezen er et doorgaan van de tournee -k Za^ hebben dat de verkie- tosfom. Pa®rie hi een explosieve at- één ouden zal worden. Dit rn„wan de redenen waarom ma^"autoriteiten hadden ge- rikanpn bezoek van de Euid- J Vernier Ti worden afgelast- i® de T ai, 011 en andere leiders S tournee aangedrongen om Nerj hÜni? geesten. Begerirags- i?n buri auogst niet onder anken gestoken dat de - 1 en gewelddaden de me- U ran de middengroepen ongun- r'^kn beïnvloeden. I?eii C^even hebben verder :ampaene a' ZJ? Van plan zijn bij [N%e handhaving van de te tot een belangrijke G,eweldda:den op de ISe geven zouden bun veel mu- F"e<iBde'U'' 'n ^uid-Afrika met ("oral omrf0agjVoelens ontvangen TJatZuij Lda voorwaarde gesteld wicket i de apartheid voor Se Ploegen moet opheffen. "Ugen najTaiS slechts een paar Fysische Zuid-Afrika' uit de oeweging was gegooid. Zo'n wereldkampioenschap organi seren is geen kleinigheid. West-Duits- iand waar in 1969 de titelstrijd plaatsvond werkte met een budget van 180.000 D.M. Er is nu al besloten dat de deel nemende landen zelf hun kosten be talen, maar voor het organiserend land blijft toch nog zo'n f 30.000 over die gedekt moeten worden. Boven dien zijn daar de problemen van huisvesting etc. Men overweegt de deelnemers straks onder te bren gen in één plaats, mogelijk Valken burg. De organisatoren willen met opzet deze concentratie omdat ze daar dan ook de tolken kunnen bij eenbrengen zodat die het effectiefst kunnen werken. De officiële ont vangst en de prijsuitreiking vinden plaats in het Kasteel Hoensbroek. In verband met het aanstaande wereldkampioenschap wil men in het Julianakanaal naast de gebruike lijke jaarlijkse aanvoer (voor f 30.000,-) nog zo'n 7000 a 8000 stuks pootvis uitzetten. Straks zullen in Berg aan de Maas de hengelvedetten uit 25 tot 30 landen, verdeeld over een 2,5 km lange strook langs het kanaal, drie uur slag leveren. Dat gaat dan volgens een simpele pun tentelling. Per opgehaalde vis 5 pun ten, per gram opgehaalde vis 1 punt. Hub Pepels, topvisser van de or ganiserende vereniging „De Vrolijke Hengelaars", die behoort tot de Ne derlandse eredivisie zegt over het wereldkampioenschap: „In normaal water moet een sportvisser die aan de top wil meedraaien gemiddeld tot op anderhalf uur twee kilo vis van gen". Pepels heeft veel ervaring. Hij mocht twee keer deelnemen aan een wereldkampioenschap. In '60 hengelde hij voor de titel in Zwitser land en in '67 in Italië. „De Fransen" zegt Pepels, „dat zijn de grote spe cialisten". Hij kent Franse henge laars die tijdens zo'n wereldkampi oenschap 40 a 50 hengels achter zich klaar hebben staan. Als er helemaal niets te vangen is, halen zij nog al tijd wel een visje boven. „Ik heb ze BOTTEBDAM (ANP) Koningin Juliana heeft tijdens een lunch in het Rotterdamse stadhuis Feijen- oorids Europacup bewonderd. De koningin, in Botterdam voor de ope ning van de 'Nederlandse economi sche hogeschool en een groot scho lencomplex, zei tijdens de lunch on der 'n gesprek over het Feijenoord- succes in Milaan: „Ik wil de Euro pacup wel eens zien". Een politie-inspecteur heeft de cup toen, gewikkeld in een deken, uit het. Feijenoordpaviljoen naar het stadhuis gebracht. Op dezelfde wijze keerde de Europacup enige tijd later weer terug. in Montreux aan het werk gezien tij dens abnormaal slechte omstandighe den. Niemand ving meer iets, maar zij gingen door en op het laatst za ten ze tussen het riet met een licht hengeltje in 20 cm diep water op hy per-kleine vissen te vissen. Ik lachte er toen mee. Nu niet meer, want er wordt praktisch elk jaar een Frans man wereldkampioen". Tussendoor rekent Hub Pepels ook nog even met het fabeltje af als zon de vis het beste bijten als er onweer in de lucht zit of het regent. „Dat is onzin, het weer moet daar entegen constant zijn, dan krijg je de beste resultaten", aldus Pepels. De beste prestatie, die ooit individueel in een wereldkampioenschap is behaald heeft Simon Knapen uit Tegelen, die in Zwitserland derde werd op zijn naam staan. Wellicht, dat straks in Berg aan de Maas opnieuw een Ne derlander, geïnspireerd omdat hij in eigen wateren vist, tot zo'n hoge prestatie komt. Maar het zal moeilijk worden. Want de kundigheid van de azen der hengelsport heeft een grote vlucht genomen. Er zijn geweldige technieken ontwikkeld in het samen stellen van het juiste voer en wat net zo belangrijk is, het goed werpen van het voer om de vis bijeen te houden. En daarbij komt nog dat men met de loting van de plaats ge luk moet hebben. Een complex van factoren dus. Johan Scherz: nog ongeslagen. LAS VEGAS (A.N.P.) Na vier ronden voeren de Japanner Shigeki Kashiki en de Oostenrijker Johan Scherz het algemene klassement aan van het toernooi om het wereldkam pioenschap driebanden, dat in Las Vegas wordt gespeeld. Zij wonnen Scherz en Kashiki waren beiden één ronde vrij alle drie hun partijen. Kohayashi, Sugui- mizi, Martinez en Ceulemans behaal den allen vier punten uit drie par tijen. De uitslagen van de derde en vier de ronde zijn: Kashiki (Japan) Yousri (Eg) Scherz (Oost.) Tiedtke (W.-Dld.) Ceulemans (Belg) Gilbert (V.S.) Tiedtke Kobayashi (Jap.) Kobayashi Yousri Martinez (Arg.) Suguimizi (Jap.) Suguimizl Hobin (V.S.) Scherz Robin Raymond Ceulemans, de favoriet, heeft twee verliespunten. DEN HAAG (ANP) Voor 1 juli mag niet met de speciale hengel worden gevist. Ook mag voor die datum niet worden gesnoekt. Een snoek, die voor 1 juli zou worden gevangen, moet onmiddellijk in het zelfde viswater worden teruggezet. Een en ander op grond van het re glement voor de binnenvisserij 1970. Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft dit meegedeeld nu ge bleken is dat in sommige sportvis serskringen onzekerheid heerst om trent het tijdstip waarop met een be paald vistuig al of niet mag worden gevist. Het visseizoen wordt, zoals enige maanden geleden al aangekondigd, zaterdag 30 mei geopend. ARBROTH (A.N.P.) Nederland heeft zich gisteren in de Schotse plaats Arbroth geplaatst voor de hal ve finales van het UEFA-voetbal- toernooi door in de laatste wedstrijd van groep B West-Dnitsland met 2-1 te verslaan. De overwinning van het Neder landse jeugdelftal was verdiend. On danks het feit dat de mannen van Arde de Vroet in de eerste helft pal tegen de harde wind in speelden, na men zij die leiding. Hans Bleyenberg, de zoon van de oud-Nederlands-elf- talspeler Wim Bleyenberg, kopte in uit een voorzet van Bené van de Kerkhof. In de eerste helft kreeg Ne derland nog meer goede kansen. Zo miste Ajacied John Rep vlak na het beginsignaal voor open dloel. Voor rust nog kwamen die Duitsers gelijk, toen de Nederlandse verdedi ging bleef staan voor buitenspel van Bonhof. De Finse scheidsrechter Hir- viemi floot evenwel niet, zodat de Duitser ongehinderd kan doorlopen en Leen Barth kansloos liet: 11. In de tweede helft liepen de Ne derlandse acties soepeler. De West duitsers moesten met de rug tegen dé muur om het voortdurende offen sief van de Nederlandse UEFA-jeugd die de wind in de rug had, te kun nen weerstaan. Pas twee minuten voor tijd bracht Bert van Marwijk, evenals Hans Bleyenberg van Go Ahead, echter de winnende treffer op het scorebord. Het is zeven jaar geledien dat het Nederlands UEFA-jeugdelftal van West-Duitsland won. In de Duitse ploeg speelde in die tijid Becfcen- bauer. In de halve eindstrijd komit Neder land als winnaar van groep C uit te gen de winnaar van groep A. De wedstrijden worden zaterdag in Glasgow gespeeld. Maandag volgen die finale en de strijd om de derde en vierde plaats. AMSTERDAM (ANP) De eer ste prijs van het internationale prof- tennis-toernooi, dat op 23 en 21 mei as. in het Frans Otten-centrum te Amsterdam wordt gehouden, be draagt twaalfduizend gulden. De tweede prijs zesduizend gul den. 60 77 7 0,770 36 77 4 0,467 60 55 3 1,090 39 55 6 0,727 60 55 8 1,090 32 55 3 0,581 60 59 6 1,010 43 59 5 0,728 60 45 7 1,330 45 45 7 1,000 60 56 6 1,070 56 56 7 1,000 60 73 5 0,820 46 73 5 0,630 60 73 8 0,820 40 73 4 0,547 (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVEBSUM Een herhaling van het beeldverslag van de Europa cup-finale Feijenoord - Celtic kan niet op het scherm worden uitgezon den. Dit in weerwil van anderslui dende berichten. De NOS was voor nemens deze reprise zondagmiddag op de beeldbuis te vertonen, maar dit plan kon niet de goedkeuring van de KNVB krijgen. Mede in verband met het feit, dat de kijkers binnenkort tijdens de wereldkampioenschappen voetbal in Mexico nog 32 uur aan wedstrijd verslagen staat te wachten, besloot de NOS voorlopig van een reprise van Feijenoord - Celtic af te zien. (Van onze sportredactie) BREDA De voetbalcompeti tie loopt ten einde. In de ere divisie is zondag zelfs al de laat ste dag. Enkel in de degradatie strijd is daar nog niet alles be slist en de wedstrijd GVAV-DOS zal hierin de sleutelrol vervul len. Voor de rest staat er, naast de winstpremie en het prestige, niets meer op het spel, zodat ook weinig peil kan worden getrok ken op de gebruikelijke speel wijze van de clubs. In de tweede divisie is het al niet veel anders Degradatie is er niet en de pro motie is al geregeld. Enkel in de eerste divisie is nog sprake van enige strijd. Niemand is gepro moveerd en niemand gedegra deerd, zodat voor een aantal clubs de laatste loodjes het zwaarst gaan wegen. Wat doet Go Ahead thuis te gen Sparta? Niemand, die daar een zinnig woord vam kan zeg gen. Normaal gesproken moeten de Botterdammers kunnen win nen, maar met een gelijk spel zullen beide ploegen ook al vre de hebben. MVV, dat een dui delijke afgang heeft gemaakt in het slot van het seizoen, zal voor eigen publiek toch nog eens wil len tonen dat het inderdaad iets in zijn mars heeft. Voor ADO de prestigekwestie landskampioen Ajax een tweedie nederlaag te bezorgen en de Hagenaars moe ten in staat worden geacht min stens een punt in eigen huis te houden. Telstar en Haarlem, na lang zwoegen en zweten bevrijd van degradatiezorgen, zullen het elkaar niet erg lastig maken. Ze hebben immers al genoeg gestre den! DWS is nog niet helemaal veilig, maar wie gelooft er dat Holland Sport de Amsterdam mers veel in de weg wil leggen? Een punt houdt de thuisclub al tijd over en dat betekent tevens dat de hoofdstedelingen veilig zijn. NAC zal proheren tegen PSV het prestige op te vijzelen, maar gezien het vertoornde matte spel van de laatste weken klinkt dit ongeloofwaardig. Twente za) trachten de prestatie vain PSV tegen Feijenoord te herbalen, maar in de kuip lijkt dat onmo gelijk. De winnaar van GVAV- DOS is in veiligheid; de verlie zer dat kan men met het oog op DWS wel stellen is gede- Go Ahead - MVV - NEC ADO - DWS - NAC - PSV F'noord - Twente GVAV - Heracles - Excels Helm. Sp. - BI. W BCH - Graafsch. Limb. - Wagen. Velox - PEC gradeerd. Bij een gelijk spel is DOS het kind van de rekening, zodat de Utrechters spijkers met koppen zullen moeten slaan en alles in de aanval gooien. Het meest waarschijnlijke is toch een puntenverdeling, aangezien de thuisclub in Toirmy van Leeu wen een goede doelman heeft, de steun krijgt vain het publiek en DOS niet over vuurwapens beschikt. In de eerste divisie zal het wisselvallige Heracles, dat afge lopen zondag nog Elinkwijk in eigen huis bedwong, er een ge noegen in scheppen Excelsior op de valreep te laten struikelen. Of dit ook lukt valt te betwijfe len. Helmond Sport, nog niet he lemaal in veiligheid, zal trachten het ene nodige puntje af te snoe pen van koploper Volendam, dat echter meer dan een punt nodig heeft om zeker te zijn van pro motie. Beden waarom de bedoe lingen van de Helmondenaren wel niet zullen zijn te verwezen lijken. BCH, relatief 't slechtst geklasseerd, verdedigt zijn laatste kans en mag van De Graafschap winnen. In die tweede divisie geen be langen en dus komt de thuisclub er het beste voor te staan. De strijdlust van Limburgia en Wa- geningen is nagenoeg identiek en daarom zullen ook de krachtsverhoudingen elkaar wel niet veel ontlopen. Voor PEC, dat het hele seizoen in de top meedraaide, is het uiterst sneu om in de een na laatste wed strijd aan te treden tegen de naaste rivaal, die echter al ge promoveerd is. Nu er niets meer te balen is, mogen de Zwollena ren misschien de winstpremie opshrijden. (Van onze sportredactie) WAALWIJK Het biljartseizoen loopt ten einde. Op dit moment draait het wereldkampioenschap driebanden in het Amerikaanse Las Vegas en begin juni is er nog een internationaal kampioenschap, de Europese titelstrijd in het anker ka der 47-2, terwijl er op de nationale agenda eveneens nog twee kampi oenschappen staan. Van 4 tot en met 7 juni is dat het Nederlands kampi oenschap ereklasse libre in Veldho ven, maar voordat het zover is komt de beurt aan Waalwijk. Ter gelegen heid van het 30-jarige jubileum van de Waalwijkse biljartvereniging ,,'t Zwaantje", kreeg deze club de orga nisatie van het eerste nationale kampioenschap neo anker kader 47- 2 toegewezen. Een primeur voor Nederland in deze spelsoort, die in het leven werd geroepen omdat volgens initiatiefnemer België het libre en kader 47-2 door zijn vele grote series het publiek niet blijvend meer zouden boeien. Van Neder landse zijde was men het met deze argumentatie niet eens. Juist door het maken van grote series in deze spelsoorten is het biljartminnende publiek nog lang niet uitgekeken. Bovendien, zo meent KNBB-voorzit- ter P. van Engelen is het kader 47-1 al een logische verzwaring van het kaderspel. Maar omdat de nieuwe spelsoort internationaal geaccepteerd is er werd al een Europees kam pioenschap gespeeld en Hans Vul tink schreef die titel op zijn naam wenst Nederland niet achter te blijven. Vanaf vandaag kunnen de biljart- liefhebbers de sterkste kadristen van Nederland aan het werk zien in het Lido te Waalwijk, waar tot zon dag gestreden wordt om dit kampi oenschap. Een kampioenschap waar overigens geen reisje naar het Euro pees kampioenschap aan vastzit, omdat de internationale kalender volgeboekt is. Alleen de mogelijk heid dus een nationale titel op zijn naam te schrijven voor de sterkste kadrist in Waalwijk. Geen bezwaar voor de kadertop van Nederland om eikaars krachten in deze ongetwijfeld boeiende spel soort opniew te meten. Het deelne mersveld is sterk bezet. Op die eer ste plaats is er de grootste favoriet Hans Vultink, die zal trachten zijn vierde titel in dit seizoen op zijn naam te schrijven. Hij is momenteel de sterkste kaderspeler. De Groenlo- niaar zal vooral felle tegenstand on dervinden van Tiny Wijnen, die aanvankelijk had aangekondigd zich uit de wedstrijdsport terug te zullen trekken, maar nadat hij een sponsor Hans Vultink, die zijn wereldtitel in Waalwijk wil prolongeren EINDHOVEN (ANP) De Eind- hovenaar Henk Scholte zal van 4 t.m. 7 juni in Zeelst (bij Eindhoven) zijn titel van nationaal kampioen in het Libre verdedigen tegen: Joop Eoodenburg (Voorhout), Piet Vet (Berkhout), Hans Sundquest (Schiedam), Janus Jacobs (Amster dam), Flip Beekman (Amsterdam), Louis Bijvers ('s-Gravezande), Jean Bessems (Cadier en Keer). Debutant in de ereklasse is de Noordhollander Piet Vet, die in de voorwedstrijden een algemeen ge middelde van ruim 88 haalde. Die zelfde voor wedstrijden betekenden ook het einde van het ereklasser- schap voor Bart van Hinthun (oss), Bennie Velthuis (Oldenzaal), en Gerrit Klinkert (Amsterdam). Zij bleven beneden de limiet van 40. gevonden had die zijn reis naar het Spaanse Murcia bekostigde waar hij uitkwam in het Europees kampioen schap pentatlon, kwam Wijnen op zijn besluit terug. Wijnen behaalde zijn laatste titel in het kaderspel in het seizoen 1968-1969 toen hij de nationale titel in het anker kader 47-2 op zijn naam schreef. Dit jaar voegde hij daar een eerste plaats in het persoonlijk kampioenschap pen- tiatlin aan toe. Wijnen heeft wat meer routine dan Vultink, maar daar staat tegenover dat de Groenlo- naar zeker meer talent heeft. Dit duo zal voor het grootste gedeelte de dienst uitmaken in Waalwijk. Voor verrassingen kunnen vooral Joop Eoodenburg zeer wisselval lig spelend en de jonge talentvol le Jean Bessems zorgen. Het achttal wordt gecompleteerd door de ere- klassers Haans, Sundquest, Rijvers en good-old Janus Jacobs. De middagseances in het Lido in Waalwijk beginnen om twee uur, terwijl de avondpartijen om acht uur aanvangen. (Van onze sportredactie) WAALWIJK Voor de insiders kan 't neo anker kader 47/2 het eenvoudigst beschreven worden als anker kader 47/2 waarbij de vakken langs de korte zijde zijn verdwenen. Voor de belangstel^ lende leek kan volgende uitleg gelden het biljart wordt ver deeld in 5 vakken, „kaders" 'ge naamd, door 47 cm uit de korte banden evenwijdig daaraan een lijn te trekken en deze beide lij nen met elkaar te verbinden, door twee lijnen, die eveneens 47 cm uit de lange banden en evenwijdig daaraan getrokken worden. Bovendien worden aan de uiteinden van de lijnen, die parallel aan de korte band zijn getrokken, kleine vierkanten, „ankers" gevonmd. Tweestootskader,, houdt nu in, dat zowel in de kaders als in de ankers slechts twee caramboles achtereen mogen worden ge maakt, zonder dat een van de twee ballen waarop wordt ge speeld dit vak heeft verlaten. Wanneer deze twee ballen in een kader of anker liggen, an nonceert de arbiter „entree" en maakt de speler nu een caram bole zonder dat een van de beide ballen waarop gespeeld wordt het vak verlaat, dan annonceert hij „dedans". Op dat moment moet de speler ervoor zorgen, dat hij bij een carambolage een of beide ballen „iet de speelbal" uit het vak weet te spelen, an ders wordt hij afgeteld, met de woorden „reste dedans".

de Stem | 1970 | | pagina 17