I Grote invloed voor parlement op begroting I )e^e|Md GEZONDHEID WERKNEMERS ONDERGESCHIKT MINISTER WITTEVEEN IN KAMER Hartinfarct-patiënten in Leiden onvoldoende verzorgd Wiiang in-t-kuipje. ■58 ct Ook Algiers erkent DDR Commissie uit KVP wil zedenverval tegengaan i1 kort je gaat voor het jrsterkt worden, toch echt niet u. Dik belegde |ge pilsjes. )aarom gaat ze erkt fijne dingen iet wetendie igaan. En die al- Spar. ■uropa henten en fruit, bij de Spar het |iit. Deze week 2 j zware sla van tal 180 gram 69 Jaffa sinaas i 12 voor 149 1 Golden Delicious draagtas 119 PPR-kamerlid vindt opvattitig Zijlstra bedenkelijk Tegelijk met Brandt lei Stoph: NPD-vergaclering lin Kassei In 't Gezamenlijk Studente verkracht door drie mannen Kamervragen over bijstand missionarissen Democratisch Appèl opgeheven COMMENTAAR H. FIEVET Mr. H. van Mierlo Griekenland niet uit NAVO stoten Jonge mensen willen geen wethouder worden GOLDBERG WIL CHINA IN V.N Agrarische bond protesteert tegen herinvoering gevaarlijke grondontsmetting £0?' II I ^TT^~Tr"S /rijdag eri zaterdag) DE STEM VAN DONDERDAG 21 MEI 1970 17 ALGIERS Algerije heeft de npR diplomatieke erkenning ver leend. Het is de drieëntwintigste staat die tot erkenning van Oost- nuitsland is overgegaan. Minister ïan Buitenlandse Zaken Boeteflika maakte dit woensdag bekend tijdens een officieel bezoek van zijn Oost- duitse ambtgenoot Winzer aan Al giers. Minister Boeteflika zei verder, dat Algerije „zo spoedig mogelijk" de diplomatieke betrekkingen met W'est-Duitsland wil hervatten. Deze werden in 1965 samen met andere Arabische staten door Algerije ver. broken nadat West-Duitsland en Is raël ambassadeurs hadden uitgewis seld. De Westduitse regering ver gaarde naar aanleiding van het be sluit van Algerije, dat zij de erken ning van Oost-Duitsland betreurt als een stap die er niet toe bijdraagt de [verhouding van de Bondsrepubliek lot de Arabische landen te verbete- DEN HAAG (ANP) De afge vaardigde dra. P. Janssen (groep- Aarden) heeft minister-president P. J. S. de Jong schriftelijke vragen ge steld over de opvattingen van dr. J. Zijlstra, de president van de Neder- landsche Bank, met betrekking tot artikel acht van de loonwet. De heer Janssen vraagt of de sug gestie van dr. Zijlstra om dit artikel uit de loonwet niet toe te passen, niet bedenkelijk is uit het oogpunt van een juiste functionering van de par lementaire democratie. Gevraagd wordt, of de premier be reid is zijn opvattingen in deze onder ie aandacht van dr. Zijlstra te bren gen. KASSEL (AP) In het West- [duitse Kassei, waar vandaag Bonds- j kanselier Brandt en de Oostduitse mi- '1 nister-president Stoph bijeenkomen, I rou het onrustig kunnen gaan wor- den, De ultra-rechtse beweging van |ÜPD van Adolf von Thadden wil er bijeenkomst gaan houden I Kassei en omgeving vormen een van liijn politieke bastions en de com- lmunisten van de DKP zouden van Itlan zijn om tientallen jonge linksen I PM bus naar Kassei te sturen voor I een tegendemonstratie. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Witteveen (Financiën) is het er niet mee eens dat de Tweede Kamer onvoldoende invloed op de rijksbegroting kan uitoefenen. Bij de behandeling van de comptabiliteitswet zei hij gisteren in de Tweede Kamer: „De invloed van het parlement op de rijksfinanciën is groot. De regering hecht grote waarde aan het oordeel van de Ka mer". De nieuwe comptabiliteitswet, waaraan de Tweede Kamer vol gende week dinsdag haar goed keuring zal geven, geeft richtlij nen voor de samenstelling en de controle op de rijksbegroting. De minister van Financiën krijgt hierbij meer bevoegdheden. Voor 1 mei dienen de ministers hun voorlopige begrotingsontwerpen voor de begroting van het volgende jaar bij de minister van financiën in. Deze krijgt grotere bevoegdheden om be zwaren te maken tegen de begro tingsposten van zijn collega's. De minister van financiën moet voor 1 maart aan de Tewede Kamer een overzicht geven van inkomsten en uitgaven van het voorgaande jaar. ZES BELGISCHE volksvertegen woordigers hebben een wetsontwerp ingediend dat het mogelijk moet ma ken dat het Belgische kiezerskorps rechtstreeks de Belgische afgevaar digden in het Europees parlement kiest. HET CENTRALE comité van de Franse communistische partij heeft gisteren de 56-jarige filosoof Roger Garaudy uit de partij gestoten. In het begin van dit jaar was Garaudy al zijn zetel in het centrale partijcomité kwijt geraakt. HET NEDERLANDSCHE Roode Kruis zal op korte termijn per vlieg tuig melkpoeder, peniciline, kinder voeding en dekens naar Roemenië sturen voor hulp aan de slachtoffers van de overstromingen, die dit land hebben getroffen. IN BOLIVIA dreigt een regerings crisis door het aftreden van de links georiënteerde minister van mijnbouw en oliewinning. Deze verliet het ka binet, nadat José Patino Ayoroa was benoemd tot hoofd van het staats- oliebedrijf. Volgs regeringskringen had de minister verwacht zelf deze functie te krijgen. BIJ OVERSTROMINGEN in het noorden van Roemenië zijn vermoe delijk meer dan honderd mensen om gekomen. Op sommige plaatsen staat negen meter water. DE CUBAANSE autoriteiten hebben dinsdag het gekaapte toestel van de Antilliaanse Luchtvaartmaatschappij vrijgegeven. Het toestel is onmiddel lijk naar Curasao vertrokken. DE MACHINEFABRIEK van de N. V. UC-Nederland, die centrifuges voor de verrijking van uranium gaat maken, is woensdag in Almelo offi cieel betrokken. DE EERSTE Chinese kunstmaan, die op 24 april was gelanceerd, zendt geen signalen meer uit. Men ver moedt dat de batterijen op zijn. XN DE midden-Indiase deelstaat Madhja Pradesj zijn deze maand min- stens 165 mensen bezweken aan ont stekingen van het slijmvlies aan maag en ingewanden. De algemene rekenkamer, die contro le op ae rijkstmancien uiipeient. Krijgt üuideiijiier ricniujnen. De re- Kennamer Krijgt onder meer een wet- xenjke Devoeguneid om net unancieie beneer van uiiaernemmgen, waarbij het/rijk in belangrijke mate financi eel is oetrokKen ie controleren. In zijn verdediging van de wets voorstellen noemue nnnisLer Witte veen het goed dat duidelijk omscnre- ven is op welke wijze de rijksfinan ciën en net beheer daarvan kritisch worden gecontroleerd. Hij had wel begrip voor de wens om de voorbe reidingen van de rijksbegroting meer uit de geheimzinnigheid te halen, maar hij zag meer bezwaren, die een goede beleidsvoering belemmeren. Geen mogelijkheid zag hij om de begroting in een gezamenlijke verga dering van de Eerste en Tweede Ka mer te laten behandelen. Voor de Eerste Kamer ligt hier een duidelijk andere taak dan voor de Tweede Ka mer. De Eerste Kamer kan geen wij zigingen in de begroting aanbrengen en bepaalt zich tot de grote lijnen van het regeringsbeleid. MINISTER WITTEVEEN De minister het zijn aanvankelijke bezwaren tegen een voorstel van de kamerleden Scholten (CHU) en Kieft (AR) vallen om in de eerste helft van het jaar een beknopte nota van wijzigingen ten aanzien van de oorspronkelijke, in september inge diende, begroting uit te brengen. Controle van de begroting van het parlement door een commissie uit de kamer achtte de minister niet wense lijk. Juister is het als de controle op de uitgaven door een onafhankelijke instantie als de algemene rekenka mer wordt uitgeoefend. Minister Witteveen voelde niet veel voor de suggestie van de socia list Franssen om uit de wet te schrap pen dat de leden van de rekenkamer de eed van trouw aan het staats hoofd moeten afleggen. De heer Franssen mag het afleggen van de eed of de belofte uit de tijd vinden, hij kan dit beter bij een algemener onderwerp, bijvoorbeeld bij de grond wetswijziging, aan de orde stellen, vond de minister. Hij deelde de ka mer mee een lijst te zullen overleg gen van instanties die toezicht uit oefenen op de financiën van provin cies en gemeenten. PERRY Ongeveer 150 deelnemers aan een protestmars van 177 kilometer naar Atlanta zijn dinsdag uit Perry vertrokken. Zij negeren hiermee een telegrafisch beroep van gouverneur Lester^Maddox van de mars af te zien, die geldt als protest tegen de dood van acht negers, die te wijten is aan politieschoten. Op de foto verlaat de groep Perry. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Twee mannen, de 23-jarige bankwerker W. R. en de 26-jarige lasser G. H. zijn door de zedenpolitie in Amsterdam aangehou. den. Zij zouden een 19-jarige stu dente in hun woning in Amsterdam verkracht hebben. Het meisje wilde vorige week een vriendin opzoeken, maar trof haar niet thuis. Zij wilde daarom een briefje achterlaten, maar had geen schrijfgerei bij zich. Dat vroeg zij aan twee mannen, die op straat liepen. De mannen konden haar niet helpen, maar stelden haar voor met hen mee naar huis te lopen, om daar het brief je te schrijven. Dat gebeurde, maar toen het meisje weer weg wilde gaan werd haar dat belet, aldus de politie. Zij zou daarna door beide mannen en een derde, die nog voortvluchtig is, zijn verkracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP-kamer- leden mej. G. Kok en mr. G. Boot hebben minister Klompé (CRM) schriftelijke vragen gesteld over de toepassing van de Algemene Bij standswet voor missionarissen en oud missionarissen bij hun terugkeer in Nederland. De Stem heeft vorige week nog uit voerig aandacht aan deze zaak be steed. De beide kamerleden vragen of de oorzaak van de klachten door de missionarissen gezocht moeten worden in de geldende richtlijnen, dan wel in de toepassing daarvan, hetzij door individuele ambtenaren, hetzij door de met de uitvoering be laste instanties Bij de minister wordt aangedrongen op het treffen van na dere maatregelen, indien daartoe aanleiding blijkt te bestaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Comité Demo cratisch Appèl in de PvdA heeft zich zelf opgeheven en de leden ervan zijn op enkele uitzonderingen na overgestapt naar de nieuwe partij Democratisch Socialisten '70. (Van onze radio, en t.v.-redacteur) HILVERSUM De KVP heeft een commissie in het leven geroepen, die gaat bestuderen wat deze partij kan doen om het naar haar inzicht toe nemend zedenverval tegen te gaan. Voorzitter van deze commissie is het KVP-Tweede-Kamerlid mr. dr. Th. E. E. van Schaik. In het KRO-programma Kon tekst lichtte de heer Van Schaik toe, dat de KVP tot dit besluit gekomen is, omdat deze partij de laatste tijd in toene mende mate wordt overstelpt met verzoeken om duidelijk blijk te geven van haar onbehagen over de gegroeide situatie. Dr. Van Schaik vond, dat allereerst de rechtspraak op dit punt duidelijker moet fungeren en dat de officieren van justitie in ons land hun beleid moeten gelijk schakelen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het is noodzakelijk dat op de kortst mogelijke termijn het Academisch Ziekenhuis in Leiden de beschikking krijgt over een „coronary care unit", een centrum voor de behandeling van hart infarcten. Hoewel de Wereldgezondheidsorganisatie een dergelijk be wakingscentrum voor ieder verzorgingsgebied van circa 300.000 inwoners aanbeveelt, beschikt de Leidse regio, waar zich jaarlijks 800 infarcten voordoen, niet over een dergelijk centrum, aldus het bestuur van de medische faculteit en het bestuur en de directie van het Academische Ziekenhuis in Leiden. Dat betekent tevens dat de me dische student niet voldoende in de gelegenheid is het hartinfarct daad werkelijk te bestuderen. Het Aca demische ziekenhuis heeft slechts twee bedden voor de bewaking van patiënten tijdens de meest kritieke dagen na het hartinfarct. Dit zou een centrum moeten zijn met acht bedden voor de eerste en nog eens twaalf voor de tweede fase na het infarct. Met de uitbreiding zou een bedrag van 2 miljoen gulden gemoeid zijn. met het ministerie van onderwijs en wetenschappen zijn besprekingen gaande inzake de financiering. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft tot nu toe steun toegezegd voor de research op de twee bestaande coronary care bedden. De Bredanaar H. Fievet, die natio nale bekendheid kreeg met zijn actie „Hart tegen Hard", ten behoeve van de Nederlandse hartpatiënten is van plan voor het Academisch Ziekenhuis in Leiden hulp te vragen bij de We reldgezondheidsorganisatie. Gisteravond heeft hfj hierover overleg gepleegd met leden van de (Van onze redactie binnenland) WAALWIJK Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo heeft op de eerste openbare bijeenkomst van D'66 af deling Waalwijk, verklaard dat hij er weinig voor voelt Griekenland uit de NAVO te stoten. Ook vond hij het niet nodig dat Nederland uit de NAVO zou moeten treden, omdat Griekenland daar ook lid van is. Van Mierlo meende dat Grieken' land niet zou aarzelen militaire steun van de Russ ente vragen, als westerse hulp zou uitblijven. De fractieleider van D'66 meende overigens wel dat de situatie er in Griekenlad „bedon derd uitziet". Van Mierlo wilde verder nog be kennen „met het pistool op de borst" dat hij iets dichter staat bij de PvdA dan bij die van de WD. Hij meende echter dat D'66 niet opgedeeld kan worden in de oude verhoudingen. „Zodra we in een hok kruipen zijn we onschadelijk, maar we hebben het driftig verlangen bloedgevaar- Hjk te zijn", aldus mr. Van Mierlo. J Nederlandse Vereniging van Lijders aan Hart- en Vaatziekten, waarvan hij de oprichter is. De heer Fievet zei het onbegrijpelijk te vinden, dat de Nederlandse regering niet meer gel den ter beschikking stelt voor de be handeling van de hartpatiënten. De heer Fievet verklaarde verder van een terzakekundige uit Leiden te hebben vernomen, dat het Acade misch Ziekenhuis in deze stad al van af het begin van dit jaar vrijwel te vergeefs onderhandelingen voert met de mmisteries van onderwijs en we tenschappen en volksgezondheid over een subsidie van twee miljoen gulden voor de aanschaf van de noodzake lijke verplaatsbare bewakingsappara tuur en de benodigde bedden voor de eerste opvang van hartpatiënten. „Door het ontbreken van voldoende appartuur sterven in Leiden jaarlijks' onnodig 80 tot 120 hartpatiënten", J aldus de heer Fievet. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Het wordt steeds moeilijker goede leden voor een gemeenteraad te vinden. De pro blemen zijn echter nog groter bij de functie van wethouder. Dit blijkt uit de woorden van de heer J. C. Lindeboom, voorzitter van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, uitgesproken op het congres van de vereni ging, dat in Arnhem gisteren en vandaag gehouden wordt. „Het is in het algemeen erg moeilijk mensen te vinden die het zware, moeilijke en veelom vattende raadslidmaatschap wil len combineren met hun gewone werk. Deze moeilijkheden komen in versterkte mate tot uiting in het wethouderschap", aldus de heer Lindeboom. Bij een onderzoek van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten een paar jaar geleden is gebleken dat in gemeenten boven de 5000 inwoners 70 pro cent van de wethouders ouder was dan vijftig jaar en slechts 6 procent jonger dan veertig jaar. „Bovendien bleek", aldus de heer Lindeboom, „dat de groep werknemers sterk onderverte genwoordigd was. Voor jonge mensen is deze functie blijkbaar ook weinig aantrekkelijk. Maar wat kan een actief raadslid in feite nog voor invloed uitoefe nen? Heef de centrale overheid de gemeenten niet vrijwel vleu gellam gemaakt Ln elk laatd, waar men ook maar enigermate poogt de orde te bewa ren, vallen wel eens arrestaties. Je kunit zelfs zeggen: hoe meer orde er te bewaren is, des te meer arrestaties. Doorgaans gaat het dan om mensen, maar niet alzo in Nigeria, een land waarover de laatste tijd opmerkelijk weinig gemeld wordt. Eigenlijk moet je zeggen: gelukkig maar. Laat ik ter zake komen. In Nigeria, en wel in de plaats Oyo, zijn onlangs zeven geiten gearresteerd wegens minachting van het Hof'. Die dieren blijken daar gewoon los rond te wandelen en weinig verschil te zien tussen het eerste het beste weitje en een rechtszaal, alwaar door de dienstdoende president een bevel tot aanhouding van de geiten werd uitgevaardigd. Ze zijn opgesloten totdat de eigenaars hen komen op halen. Rechter: boze wolf. Welke keeper schiet het verst uit? Pieters Graafland: die schiet he lemaal naar Israël! (Aldus het club blad van de Voetbalvereniging Vlis- singen). Jaja, ouden en opvoeden van de bloem dezer natie, 't is wat, hè? In het weekblad Hervormd Nederland heeft G. Evenhuis verslag gedaan van een gesprek in een klas met vijf kinderen van 11 jaar over „een nieu we wereld". Ik laat u wat proeven, want het is leerzaam. Je kan geen stap doen ot iemand bemoeit zich ermee. Grote mensen „Mensen boven de veertig moesten ze eigenlijk opruimen". „Op één plekje. Drente of zo. De rest zou dan voor de kinderen kunnen blijven". „Ja, want als je gaat voetballen stu ren ouwe mensen je weg. Die hebben overal last van". „Ja, daarom zég ik: een speciale hoek van het land was voor de ouwe mensen. Aan de andere kant woon den dan de kinderen. Dat was dan een soort kinderland". „Jij bedoelt eigenlijk een kinderCOMMUNE!" Deze kinderen wonen in een mo derne stadsiuijk in Amsterdam. Dit ter verklaring van nog een passage: „D'r zijn hier veel te veel kerken". „Ze heeft gelijk. Overal waar hier gras is daar staan kerken. Dat is niet nodig volgens mij. Iets voor de kin deren zou daar moeten komen. Be- vobbeld bibliotheken waar ze alleen stripboeken uitleenden. Een kinder centrum waar je kon doen wat je wou. Drie kerken naast elkaar zeg, bij ons „Nou, in de binnenstad is het nog er ger. Wj) kunnen tenminste nog voet ballen". Zo gaat dat, als ze 11 zijn. Moraal: mensen boven de 40 moeten niet zo lastig zijn, en de heren pastores van alle gezindten moeten maar opschie ten met de oecumene. Gegroet en een prettige dag verder. MERIJN (ADVERTENTIE) ter kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. NEW YORK (Rtr) De voor malige Amerikaanse ambasadeur bij de Veriende Naties, Arthur Goldberg, heeft gisteren de toelating tot de Verenigde Naties bepleit van de Chi nese volksrepubliek en Noord-Viet- nam. Hij zei dat communistisch China, dat nu zowel een kernmogendheid ais een ruimtevaartmogendheid is, de ze tel van nationalistisch China moet in nemen in de Veiligheidsraad. Gold berg zei voorts dat de tijd gekomen is om ook Oost- en Westduitsland, Noord- en Zuid-Korea en Zuid- Vietnam toelating tot de Ver. Naties aan te bieden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De katholieke agrarische bond AVG heeft bij de Arbeidsinspectie met klem gepro testeerd tegen plannen om een me thode om met methylbromide grond in tuinbouwkassen te ontsmetten, weer in te voeren. Bedoelde metho de werd verboden nadat in 1967 de heer P. Bakker uit Wateringen overleed aan een vergiftiging, en kele andere mensen levenslang in valide werden en ongeveer 30 werk nemers langdurig ziek zjjn geweest. In zijn bondsblad „Servio" noemt de AVG het een hoogst kwalijke zaak dat de gezondheid van onge veer 150 werknemers ondergeschikt dreigt te worden gemaakt aan zui ver economische motieven. Het uitermate krachtige en veelzijdige zenuwgas methylbromide wordt al jaren gebruikt voor ontsmetting van kasgronden. Daartoe wordt op een volkomen veilige, maar arbeids intensieve manier te werk gegaan. Deze nu gehanteerde veilige me thode staat bekend als „busjes- methode". Daarbij komen slechts zeer kleine hoeveelheden van het zeer giftige gas vrij in de kassen tijdens de ontsmettingswerkzaam- heden. Heel anders is dat bij de nu nog verboden methode, de z.g. mecha nische grondinjectie. Daarbij lopen de grondontsmetters gedurende lan ge periodes in hoge gasconcentra- ties. Deze financieel aantrekkelijker me thode vond in 1967 ingang. Ondanks een medische en technische bege leiding door de Arbeidsinspectie, al dus het artikel in Servio, deden zich al spoedig ongelukken voor die vooral in het Westland tot enige opschudding hebben geleid. In april 1968 verbood de Arbeidsinspectie de methode. Niettemin wordt volgens de AVG de verboden methode in de praktijk nog volop gebruikt. De processen- verhaal en de hoeten van de Ar beidsinspectie worden ruimschoots goedgemaakt door het geldelijk voordeel voor de ontsmet-onderne mers, zo stelt Servio. Onlangs hebben de ondernemers de Arbeidsinspectie gevraagd het verbod van de injecteermethode weer op te heffen. Daarbij werd be halve het economische motief tok aangevoerd dat deze methode be tere resultaten geeft. De onderne mers voerden aan dat met nieuwe proeven een bijna perfect systeem van veiligheidsmaatregelen is aan getoond. Servio betoogt hiertegen dat d" Arbeidsinspectie niet de ogen mag sluiten voor de realiteit waarin zonder twijfel het precieze netwerk van veiligheidsmaatregelen veel los ser zal worden gehanteerd dan ver eist is. Bovendien heeft de Arbeids inspectie volgens de AVG „overtui gend aangetoond" dat zij niet in staat is naleving van de voorschrif ten effectief te controleren. Men zal ook in de toekomst te loen hebben met nog steeds dezelfde werkgevers die ondanks het verbod nog steeds van hun personeel eisen dat ze de gevaarlijke injecteer- methode gebruiken, aldus Servio. Het blad vervolgt: „Deze werkge vers hebben daarmee er van blijk gegeven dat ze omwille van gelde lijk gewin roekeloos wensen om te springen met de gezondheid van hun personeel."

de Stem | 1970 | | pagina 13