Dijkgraaf Staal„Ruilverkaveling Kieldrecht geen prestigekwestie" Voorstel tot verhoging van prestatiegelden Kieldrecht: ja of nee? Terugblik op Sluisse festiviteiten Persconferentie Hulster Ambacht over uitlatingen anti-comité RAAD HONTENISSE Zilveren jubileum wachtmeester T. Jansen x - ;f Vereniging B, S en O W-Z-Vlaanderen ten grave gedragen EDITIE VOOR ZEELAND Sluis Goes BEZICHTIGING TER SCHELDE BRESKENS Autohulpdienst voorziet in behoefte AFWATERING WEGEN VEERTIG JAAR BIJ P en T Mr. van Aartsen opent ,De Burght' in Oostbui'» Veerdienst Perkpolder had vertraging Dagelijks bestuu Rijnmond sprat met G.S. Zeeland Examens DE STEM VAN WOENSDAG 20 MEI 1970 ■ii'V'''?-"V HfflraHaiifiiil8i£- j liiiiiÜiiimüiiiiünjniUiiili.iK! Het omstreden gemaal De Paal. (Van onze correspondent) SLUIS De meeste leden en verschillende oud-leden van de Ver eniging van Burgemeester, Secreta rissen en Ontvangers in West- Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen met hun echtgenoten in Sluis bijeen. Als gevolg van de gemeentelijke herin deling in Zeeuwsch-Vlaanderen moet deze 117 jaar oude vereniging worden opgeheven en in Sluis werd hieraan, zij het met enig duidelijk aanwezige weemoed, een feestelijk tintje gegeven. Het gezelschap werd ontvangen door het gemeentebestuur van Sluis, dat op een sympathieke wijze een speciale sfeer voor dit afscheid schiep. Burgemeester P. F. van Hootegem verwelkomde deze groep, van, zoals hij zei, eigen mensen. De heer J. M. Paridaen, gemeentesecre taris van Aardenburg, voorzitter van de vereniging B.S. en O, dankte voor de ontvangst, die in een pretti ge sfeer verliep en ging in op het feit, dat, hoewel burgemeester Van Hootegem, die vice-voorzitter van de vereniging is, na zijn pensionering reeds bijna 5 jaar waarnemend bur gemeester van Sluis is en op 31 maart j.l. officieel afscheid heeft genomen, nog steeds in functie is. OAnai-AD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND ABONNEMENTSPRIJS: 14,75 per kwartaal binnen verspr.- gebied (exci. 50 cent inkasso- kosten); 5,10 pet maand (incl. 7 cent incassokosten), 21,75 per kwartaal buiten verspr.-gebied. RAYONKANTOREN TERNEUZEN, Nieuwstraat 9 Tel. 01150-7920 HULST- Steenstraat 14, Tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, Tel 01100-8030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING: Na kantooruren: tel, 01140-3751 en tel. 01158-1940 (Z.-Vlaanderen) REDACTIE ZEELAND: Chef-Zeeland: A F Koopman (01180-7438) Postbus 116. Middelburg. Coördinerend redacteur Zeeuwsch-Vlaanderen; G van Berkel, (01150-4866) Redacteur O.Z-Vlaanderen: A. Veriind (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen. A Schel! (01150-4865) Sportredactie Zeeland: R van Deursen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland.' Cor de Boer (01155-2237) EXPLOITATIE ADV Inspecteur Zeeland: L. K M. de Jong (0U50--.281) Hulst en O.Z.-Vlaanderen: Th. de Bakker (01150-2601) Oostburg en W.-Z.-Vlaanderen: M. Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J Schieman, Axel (01155-1224) Walcheren en Zuid-Beveland: C. Menu (01100-4316). Persconferentie Hulster Ambacht, v.l.n.r. de heren IJsenbaart, Staal en Brand. Toeristenmis Met ingang van pinksteren tot en met september a.s. zal in de r.k. kerk te Sluis, in verband met de grote belangstelling van de toeristen hiervoor, weer elke zondag om 19.00 uur een H. Mis worden opgedragen. Door een ver gissing werd deze dienst niet opge nomen in de lijst van kerkdiensten, welke in de afgelopen week door de Stichting Strandzielzorg voor Zee land onder de toeristische bedrijven in Zeeland werd verspreid. Auto's botsten In de Niéuw- straat te Sluis kwam de auto van W. D. uit Tilburg die nogal onvoorzich tig wegreed van het parkeerterrein nabij de molen, in botsing met de auto van J. D. uit Sluis, die daar juist passeerde. Beide auto's liepen flinke materiële schade op. Tuintoclit De afdeling Goes van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde houdt zaterdag 30 mei een excursie in Kloetinge om daar de voortuinen te bekijken en de daarin staande planten te bespreken. Men begint (om 9.30 uur) en eindigt de tocht op de hoek Wilhelminastraat - Lewestraat. Zaterdagmorgen 13 juni organiseert de Goese afdeling een excursie naar de duinen „Oranje zon", het waterwingebied van Mid delburg dat interessant is door zijn wilde plantengroei. (Vam onze correspondent) BRESKENS Zaterdag 30 mei zal het bejaardentehuis Ter Schelde in Breskens aan de Kinglaan voor genodigden te bezichtigen zijn. Voor deze bezichtiging zijn uitgenodigd de gemeenteraadsleden van de voor malige gemeente Breskens, oud-bur gemeester J.A. Eekhout, de diaco nieën van de Herv. gemeente, de kerkeraad van de Herv. gemeente Breskens en de kerkvoogdij. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE Burgemeester mr. M. Somers van de gemeente Hon- tenisse heeft voorgesteld om het presentiegeld voor raadsleden op raadsvergaderingen van f 20,tot f 30,te verhogen. De vergoeding voor het bijwonen van commissie vergaderingen wil hij van f 10,op f 15,brengen. Als reden voor het voorstel voor verhoging geeft de bur gemeester aan, dat het raadslidmaat schap in de nieuwe gemeente Honte- nisse meer inspanning en tijd vraagt dan in een van de voormalige ge meenten. Bovendien zijn de presentiegelden in de oude gemeenten de laatste ja ren niet meer aangepast aan de loon- en prijsstijgingen. In zijn pre advies zegt de burgemeester: „Naar mijn mening dient het presentiegeld een redelijke vergoeding te zijn voor gemaakte verletkosten in uw bedrijf of werkkring". In de voormalige zelfstandige gemeente Vogelwaarde bedroegen de vergoedingen voor raads- en commissievergaderingen respectievelijk f 25,en f 12,50. Als datum van ingang voor de verho gingen is gesteld op 1 april 1970. Op de raadsvergadering van vanavond (woensdag) moet de gemeenteraad van Hontenisse over dit voorstel een beslissing nemen. De gemeenteraad zal zich op deze vergadering tevens moeten buigen over de aanpassing van de legesver ordening in de nieuwe gemeente Hontenisse. Momenteel bestaan er tussen de legesverordening van Hon tenisse en de voormalige gemeente Vogelwaarde nog verschillen en dat is voor de gemeente een onbevredi gende zaak. Bij het opmaken van de ontwerpverordening is rekening ge houden met de tarieven, welke in beide oude verordeningen genoemd waren. Voorgesteld wordt om de ta rieven, waar nodig, aan te passen aan het gestegen prijspeil. De stij ging van de loonkosten maakt de aanpassing noodzakelijk wil men ze ker blijven van dezelfde netto-op. brengst als in voorgaande jaren. Op basis van de oude verordenin gen werd in de voormalige gemeen, ten te zamen over 1968 en 1969 ge- middeld f 41.000,ontvangen. Een stijging van deze totaal-opbrengst met 10 procent wordt waarschijnlijk geacht. Het college van b. en w. heeft tevens voorgesteld om het krediet van f 19.000,beschikbaar te stel len voor de aanschaf en plaatsing van nieuwe uniforme plaatsnaam borden aan de gemeentegrens van Hontenisse. (Van onze correspondent) HULST De autohulpdienst Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen Oost gevestigd te Hulst, waaraan momenteel veer tien garagehouders deelnemen, is tij dens het pinksterweekeinde voor het eerst naar buiten gereden. De se cretaris, de heer A. Biesbroek, gara gehouder te Hulst, deelde mee, dat tijdens de pinksterdagen acht maal aan gestrande automobilisten hulp werd verleend. De deelnemende ga ragehouders zijn zeer enthousiast en ook van de zijde van de geholpen automobilisten waren de reacties zeer positief. „Wij leveren deze hulp niet gratis", zo zei de heer Biesbroek, „en het is ook niet onze bedoeling andere garages letterlijk en figuur lijk in de wielen te rijden, want als een dienstdoende garagehouder wordt opgeroepen, wordt betrokke ne eerst gevraagd of hij zich reeds in verbinding heeft gesteld met zijn ei gen garage. De heer Biesbroek zei er wel degelijk van overtuigd te zijn, dat deze dienstverlening vooral tij dens het weekeinde beslist in een behoefte voorziet. (Van een onzer verslaggevers) HULST Dijkgraaf W. Staal van het Waterschap Hulster Am bacht, heeft dinsdag met klem de bewering tegengesproken, dat het verleggen van de afwatering van het gebied Ruilverkaveling Kiel drecht van Othene naar De Paal een prestigekwestie zou zijn. Hij heeft dat gisteren gezegd op een persconferentie op het Water schapshuis in Hulst in antwoord op de uitlatingen van een aantal leden van een comité, dat zich te gen het ruilverkavelingsplan ver zet. Afgelopen vrijdag heeft dit comité in een persconferentie nogmaals zijn bezwaren uiteengezet tegen het plan, nadat men van G.S. nul op rekest had gekregen voor wat de eerder inge diende honderdvijfentachtig bezwaar schriften betreft. Tevens werd op die bijeenkomst zoals zaterdag gemeld nieuwe actie aangekondigd. Alle stemgerechtigden hebben een pamflet toegezonden gekregen met daarin richtlijnen voor het boycotten van het project. Als reactie daarop heeft het Water schap dezelfde avond nog circulaires verzonden naar alle stemgerechtig den met daarin een résumé van het geen besproken is op de voorlichtings bijeenkomsten van vorige week in Graauw en Clinge. Ook deze circulai res zijn evenals de voorlichtingsbij eenkomsten toegespitst op de conse quenties, in het geval de verkaveling wordt afgestemd, en op de financiële „voordelen" als de verkaveling wel wordt goedgekeurd. Van die voorde len voor de noordelijke polders is het anti-comité niet overtuigd. Het Waterschap heeft op de pers conferentie gisteren alle argumenten tegengesproken die het comité heeft aangevoerd om zijn gelijk te bewijzen. De persconferentie gold, blijkens een uitlating van dijkgraaf Staal, tevens als het enige verweer daartegen. Het Waterschap heeft er nogmaals op gewezen, dat voor het handhaven van een acceptabel waterpeil in de betrokken streek de bouw van het nieuwe (kostbare) gemaal bij De Faal absoluut noodzakelijk is en dat bij de beslissing daartoe persoonlijke motie ven geen enkele rol gespeeld hebben. Het Waterschap was namelijk ver weten de afwatering te willen ver leggen om niet meer afhankelijk te zijn van het Waterschap Axeler Am bacht. Voor een belangrijk deel loopt de grote afvoerleiding over het ge bied van dit laatste waterschap. In het pamflet van vorige week heeft het comité becijferd dat de kos ten van de verkaveling per hectare geen vijfenveertig gulden zullen be dragen, maar achttienhonderd. Ook dit is door het dagelijks bestuur van het Waterschap en ir. W. A. van Meegen en ir. D. van der Zaken van de Cultuur Technische Dienst uit Goes ontkend. „Als men dat zegt ver geet men te vertellen, dat er tal van financiële tegemoetkomingen zijn. In het pamflet wordt niet gesproken over de geschotsreducties en ook niet over het feit, dat de kosten kunnen worden betaald tegen vijf procent voor rente en aflossing over een pe riode van dertig jaar", aldus de heer Staal. Kritiek had het anti-comité ook op de verdeling van de reducties op dijk- geschotten, die in de drie betrokken gebieden variëren. Bij de bepaling van de grootte van die afzonderlijke reducties heeft het Waterschap de door de Cultuur Technische Dienst op basis van de kosten berekende ver houdingen als uitgangspunt genomen. Volgens de CTD zou die regeling door het Waterschap correct zijn toegepast. „In het ene gebied moet voor bepaal de onderdelen nu eenmaal meer be taald worden dan in het andere". Van daar die onderlinge verschillen. „Zoals in de Van Alsteinpolders de wegen zijn aangelegd, is meer dan treurig". Dit zei dijkgraaf Staal dins dag over de toestand van het wegen net >n het noordelijk gebied. En dat was de verklaring voor de kosten, die gemaakt moeten worden voor de ont sluiting van dit gebied. Het comité was van mening, dat aan die ontslui ting weinig schortte, omdat alle per celen naar behoren te bereiken zou den zijn. Volgens het Waterschap ma ken de huidige transporten van en naar boerderijen verbetering van het wegennet wenselijk. Over het begrip ontsluiting bleken volgens de deskundigen va n-de Cul tuur Technische Dienst ook nog enige misverstanden te bestaan, die het er allemaal niet duidelijker op maakten. Over de jongste acties van het pro testerende comité zei dijkgraaf Staal aan het slot van de bijeenkomst: „We zijn niet gelukkig met deze hernieuw de acties. Als het plan wordt afge stemd zal er iets moeten gebeuren. Wat Dat is nog niet met zoveel woorden te vertellen". Overigens zal dat de belanghebbenden inmiddels wel duidelijk zijn. (Van een onzer verslaggevers) LAMSWAARDE— De heer J.Dorsselaar uit Lamswaarde viert zaterdag zijn 40-jarig jubileum bij de Post en Telegraaf. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het ruilverkavelings plan Kieldrecht is aan de voor avond van de stemming de inzet geworden van verwarrende touw trekkerij. Een soort „welles-nietes- spelletje", dat wordt uitgevochten over de hoofden van de belang hebbende agrariërs. Het water schap Hulster Ambacht probeert door gerichte voorlichting te red den wat er te redden valt en het comité, met daarin vertegenwoor digd alle tegenstanders, doet het omgekeerde. Daarbij wordt gegoocheld met cijfers op een manier, die het bij de mensen, die slechts zijdelings bij deze materie zijn betrokken, laat duizelen. Het heeft er wel alle schijn van, dat niet alle agrariërs zich zo nauw betrokken voelen bij al dit geharrewar. Zelfs de jongste voor. lichtingsbijeenkomsten van het waterschap, die bedoeld waren om licht te brengen in de problemen, werden slechts matig bezocht. Daarom heeft het Hulster Am bacht op de valreep zijn toevlucht gezocht tot schriftelijke informa tie. Eind vorige week is nog een groot aantal stencils de deur uit gegaan met daarin een toelichting op de ruilverkaveling. Op deze manier wil men het comité de wind uit de zeilen nemen. In het pamflet van het water schap wordt met klem gewezen op het feit, dat de bouw van het ge maal bij De Paal de enige oplos sing is voor een goede waterbe heersing. Er zal in het ruilverka- velingsgebied na dit gemaal ook een grote toevoerleiding moeten komen, waarvan straks ook belen dende percelen zullen profiteren. Ter compensatie van de extra kosten, die daarvoor gemaakt moeten worden heeft het water schap Hulster Ambacht geschots- reductie toegezegd voor de agra riërs iin het ruilverkavelingsplan. Ook voor de ontsluiting worden financiële tegemoetkomingen ge geven, zowel door waterschap als gemeente. Als gemiddeld bedrag per hectare is men op deze ma nier op vijfenveertig gulden ge komen, een bedrag dat als alles zins acceptabel wordt beschouwd. De geplande verbeteringen zijn noodzakelijk, aldus de circulaire van het waterschap, om een con currentiepositie te kunnen hand haven. De voorzitter van de voor bereidende verkavelingscommissie H. Vercauteren daarover: „Ge beurt er nu niets, dan kan binnen een aantal jaren tachtig procent van de bedrijven niet meer renda bel geëxploiteerd worden". Het rijk heeft in de ruilverka veling twaalf miljoen subsidie ge geven op een totaalbedrag van achttien miljoen. Daarop zal men straks geen aanspraak meer kun nen maken als de ruilverkaveling wordt afgestemd. De grote toe voerleiding zal toch gerealiseerd moeten worden. Op grond van het reglement kan het waterschap voor de uitvoering van bijzondere werkzaamheden de totale kosten op de eigenaren in dat gebied verhalen in de vorm van een buitengewoon geschot. Zou men dit voor de toevoerlei ding doen, dan betekent dat een bedrag van vijfentwintig gulden per hectare. In ruilverkavelingsverband is het zestien gulden min acht gul den geschotsreductie. Wordt het ruilverkavelingsplan geaccepteerd dan kunnen de betrokken eigena ren voor de kosten aanspraak ma ken op een lening met een rente en aflossingspercentage van vijf procent te betalen over een pe riode van dertig jaar, tien jaar na realisatie van de werkzaamheden. Wordt de ruilverkaveling afge stemd dan wordt men opgescheept met een rente en aflossingspercen. tage van negen procent en het is dan nog maar de vraag of men in aanmerking komt voor de nodige urgentieverklaringen, aldus de jongste circulaire van het water schap. (Van onze correspondent) SLUIS In hotel „Central" hield het comité „Sluisse Zelfstandig heidsfeesten" haar laatste vergade ring. De voorzitter, de heer G. Ph. Buskens, memoreerde in zijn ope ningswoord deze feesten, die op 30 april 1.1. werden gehouden en een groot succes waren, zowel voor de initiatiefnemers als voor de deelne mers. Het financieel verslag van penningmeester J. P. Scheerens bleek, dat, hoewel nog niet alle rekeningen waren ontvangen, het comité de garantie-subsidie van f 1000,-, die de gemeente raad voor dit feest had toegezegd, hard nodig zal zijn om alle kosten te dekken. Van de Horecavereniging „Sluis' werd uitdrukkelijk een financieel overzicht verlangd van de opbrengst van de festiviteiten in de Raadskel- der en de op het laatste moment als feestzaal ingerichte garage van de firma Vam de Plasse, omdat de ge huurde tent wegens de slechte weersomstandigheden niet kon wor den opgezet. De inleveringstermijn voor de te- ruggezonden kaarten van de ballon wedstrijd voor de schooljeugd werd in verband met de poststaking in België en het feit, dat de kaarten nu pas beginnen binnen te komen, ver lengd tot zaterdag 6 juni a.s. De meeste ballonnen blijken terecht te zijn gekomen in Noord-Frankrijk, in de -.treek van Verdun. De verste melding kwam tot nu toe uit Naney. De uitslag van de kleurwedstrijd voor de schooljeugd die eveneens ter gelegenheid van de Sluisse Zelf standigheidsfeesten werd gehouden was als volgt: 1 Christa van Vooren, 2 Guido Rammelaere, 3 Sabina Sandhoff. (Van onze correspondent) SLUIS Wachtmeester le klasse van de rijkspolitie, de heer T. Jan sen vierde in Sluis zijn 25-jarig ambtsjubileum. Hij begon zijn loop baan bij de politie na de bevrijding in O. en W. Souburg. In 1947 werd hij overgeplaatst naar Duivendijke. Sinds september 1952 is hij gesta tioneerd in Sluis. Majoor P. H. Borra, vergezeld van de districtsadjudant J. Wisse, voerde namens de districtscommandant van de rijkspolitie te Middelburg het woord en overhandigde wachtmees ter Jansen de gebruikelijke envelop pe. Namens de Algemene Ned. Poli tiebond bood opperwachtmeester J. van Oosten een geschenk aan. Ook het college van b. en w. van Sluis kwam de jubilerende wacht meester feliciteren. Namens het per soneel van het rayon „Aardenburg", waartoe de post „Sluis" van de rijks politie behoort, sprak adjudant A. Koert, die wachtmeester Jansen hul digde en namens de groep eveneens een cadeau aanbood. Aan belangstelling heeft het wachtmeester Jansen bij zijn jubi leum, dat verder in familiekring werd gevierd, niet ontbroken. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Mr.J. van Aartsen zal vrijdag 29 mei a.s. het be dencentrum „De Burght,, in Oost- burg officieel openen. De Burght is het 48ste tehuis van de Nederlandse Centrale voor Huis vesting van Bejaarden en is bouwd ten behoeve van de Algeme ne Stichting Bejaardenzorg in West Zeeuwsch-Vlaanderen te Oostburg. Het tehuis biedt plaats aan I! alleenstaanden en aan zes echtparen. (Van een onzer verslaggevers) PERKPOLDER Door het uitval len van de nieuwe dubbeldekker P: Willem Alexander wegens een teer. nische storing is gistermiddag grot vertraging ontstaan op de veerdie: Perkpolder Kruiningen. Tik twee uur en half zeven moesten veel kleinere veerboten Prins Bes hard en Dordrecht worden inga. om het groeiende verkeersaanbod! kunnen verwerken. Aan beide zijd van de Westerschelde ontstonden In ge files van wachtende personen- vrachtauto's. De Prins Willem Als ander kon voor de eerste maal j 14.10 uur de reis vanuit Berkpol» niet maken. Nadat de technische si ring was verholpen, hervatte de dn. beldekker zijn dienst om 18.20 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De rttimtf structuurschets van Rijnmond - toekomstige mogelijkheden Reimerswaalproject, vormden I ren onderwerp van bespreking I' het college van GS en het dip- bestuur van Rijnmond. De bespri vond in het provinciehuis fe burg plaats. Het dagelijks bestuur van Bij® heeft de gelegenheid benut oir toelichting te geven op de voort ste punten uit de structuursche»: ligt in de bedoeling, dat het dag bestuur van de provincie de s tuurschets van Rijnmond, van een toelichting, in de pr staten in discussie brengt. Het®, legorgaan ZeehavenonWt" Zuidwest Nederland zal daa1"? een apart advies over de rui"11® schets uitbrengen. Naar aanleiding van vragen voorzitter der CHU-Statenfra®,11. heer C. van der Peijl, hebben 1 gedeeld dat zij vooralsnog geer puntbepaling over de struct®1 kunnen geven. Het oordeel d" Zeeuwse bijdrage in het w raad binnen het overlegoi berde zullen brengen, zal pas - geformuleerd nadat de Zeeg® ten zich met de structuurschets hebben gehouden. DELFT Technische 1 kandidaats elektronisch - - B.P. Weber, Middelburg, o* electronisch ingenieur, GM- Laan, Breda, doctoraal natu ingenieur, J. Blok. Breda.

de Stem | 1970 | | pagina 2