Verschillen in inkomen te groot VOOR VUURPELOTON Student uit felle kritiek op wel-Verin ga Sinas esrelH De rollen weer omgedraaid mKV-schets over algemeen inkomensbeleid Prins Claus in Persoonlijk Kom, zwartkijker Tijdelijk elke fles Commentaar |Aan de basis \ppl aus Politie Raamwet 597ste Staatsloterij Tweede klasse IN AANWEZIGHEID VAN KONINGIN EN MINISTER VERINGA ga naar het postkantoor en geef uw TV aan NOS-bestuur niet eens met visie minister DE STEM VAN WOENSDAG 20 MEI 1970 11 S- ecrefaris-generaal ds. F. Landsman van de generale synode der "[Nederlandse hervormde kerk heeft j de pinkster-slotzitting van de Al- loemene Kerk Vergadering gezegd Lier meer leven in de gemeenten Likt te zitten dan de synode had Jverwacht. En dat in een kerk, die in lerkeraden, klassikale en provincia- evergaderingen vanouds al de no dige organen van inspraak heeft. De IKV heeft bewezen dat er behoefte aan nieuwe en meer directe vor- Ten van overleg en inspraak. De |racht van deze AKV is gebleken L zij begonnen is (oktober vorig f33r) helemaal aan de basis, in de (gemeenten. Langs deze weg lijkt let mogelijk dat het levende contact lissen synode als kerkleiding en ge beenten, waar de kerk tenslotte ge- aevrt, niet geheel verloren gaat. Hier zitten lessen in voor de andere lerken. Oók voor de rooms-katho- pka, die dan wel veel eerder zijn pastoraal concilie had, maar zich jch eens moet afvragen of zij niet i veel gekozen heeft voor een Jtadwijkerhout-kerk" en nog te einig voor de gewone, door-de- Leekse kerk in de parochies. I Overigens, als je daaraan begint: penmin als het pastoraal concilie, t het Bredase diocesaan pastoraal leraad, is de Algemene Kerk Ver- jadering eigenlijk toegekomen aan lie (eigenlijke) kerk voor door-de- l/eek, die kerk in de maatschappij, laar daar hebben christenen dan [ok weinig kaas van gegeten. Te opening van het nieuwe ge bouw van de Economische Ho- eschool te Rotterdam is niet heie volgens de traditie verlopen, woordvoerder van de studenten «ft zich niet gehouden aan de stil- vijgende afspraak dat men het bij lergelijke gelegenheden mooi *xh. In plaats van de gebruikelij- s gepolijste en vrijblijvende priet- [raat heeft hij gezegd waarop 't, »r hemzelf, voor z'n geestverwan- |n, z'n generatiegenoten, staat. 1 Dat is dat de hedendaagse stu wt, de eigentijdse wetenschapsbe- jefenaar, geen vrede kan en mag labben met een maatschappijstruc- ■ur waarin problemen als oorlog, fmoede, woningnood of milieuver en nog zo'n paar vraagstuk- [en worden verbonden met doekjes »r het bloeden. De spreker na |ens de studenten wenste de Eco- mische Hogeschool dan ook „veel Jlrust" toe. |Er werd na deze toespraak op- Vkelijk slap geapplaudiseerd. Een |w deel van hen die wel klapten I dat bovendien hebben gedaan rat zulks nu eenmaal de gewoon- fsna een speech. Anderen heb- |en misschien gevoeld dat men *ilijk kan applaudisseren voor (Hen falen. Wj geloven niet dat de woorden ■"«deze student veel zullen bijdra- Tn tot de oplossing van de door gesignaleerde problematiek. fWoe moeten andere krachten in peging komen. Maar als het ef- tzou zijn dat er bij officiële ge- ptenissen wat minder ijdel en P°criet gesproken zou worden, r bij toch wat hebben bereikt. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT „Verschillen in inkomen en vermogen, cor responderend met verschillen in behoefte, inspanning en be kwaamheid zijn onvermijdelijk. De bestaande verschillen zijn echter te groot". Dit schrijft een commissie uit het NKV in een schets voor een algemeen inkomensbeleid. Het bestuur van het NKV heeft instemming met de schets betuigd. Op korte termijn zal de regering de trekkers van de laagste in komens moeten helpen: degenen, die van de AOW moeten rond komen of niet meer krijgen dan het minimumloon. Op langere ter mijn moet ervoor worden gezorgd, dat iedereen gelijke kansen wor den geboden op een juist aandeel in de welvaartstijging. Het inkomensbeleid moet een glo baal karakter hebben, zo meent de commissie, want er mag geen in breuk worden gemaakt op de vrij heid van alle betrokkenen om belo ningen te contracteren, resp. inko mens te verwerven, die het resul taat kunnen worden geacht van het in het economisch leven gebruike lijke spel van kracht en tegenkracht Als het economisch evenwicht ern stig verstoord is, is het geoorloofd, dat de overheid zich meer recht streeks met de inkomensvorming be moeit, maar die bemoeienis moet zich dan niet beperken tot de loon- inkomens. Het te voeren inkomensbeleid zal geleidelijk moeten worden gereali seerd, omdat nog niet aan alle voor waarden wordt voldaan. Tot die voorwaarden behoren de noodzake lijkheid van coördinatie tussen het inkomensbeleid en de overige be leidsinstrumenten, van het beschik baar komèn van goed cijfermateriaal over de welvaartsverdeling en de ontwikkeling ervan, en van de moge lijkheid om eenvoudige en operatio nele nonnen te ontwikkelen aan de hand waarvan de evolutie van de wel vaarts verhoudingen kan worden beoordeeld. Voor de beïnvloeding van de wel vaartsverdeling op langere termijn hecht de commissie veel waarde aan een effectieve en actieve arbeids markt- en sectorstructuurpolitiek, een progressieve onderwijspolitiek, een naar evenwichtige machtsver houdingen strevende mededingings- politiek, een politiek gericht op gro tere openheid ten aanzien van de in komensverhoudingen en vooral een doelbewuste politiek van vermogens- spreiding. Het beleid op korte termijn moet steeds in het licht worden gezien van het perspectief op langer zicht. Zon der meer is duidelijk, dat het ver delingspatroon op twee plaatsen ernstige tekortkomingen vertoont, die snel moeten warden weggewerkt. Het gaat hier om de positie van de minimumloontrekkers en van de ge pensioneerden. De commissie stelt, voor het minimumloon structureel te verhogen en vervolgens te koppelen aan de loonindex. Voorts moet wor den gestreefd naar een verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen en een belangrijke verbetering van de aanvullende pensioenen. Om ervoor te zorgen dat een in greep van de regering in de inko mensvorming (bij abnormale econo mlsche omstandigheden) zich be perkt tot de loontrekkenden, moet er volgens de commissie een algemene raamwet voor de conjunctuurpolitiek komen, waarin alle maatregelen en instrumenten ter bestrijding van con juncturele verstoringen kunnen wor den opgenomen. De bevoegdheden van de overheid op dit gebied zijn nu te 'zeer verspreid over verschil lende wetten. In die raamwet zou een integratie moeten plaatsvinden van onder meer de bevoegdheden op belastinggebied, de prijsmaatregelen, de kredietverlening, de huren, de lonen, dividenden, tantièmes en ho noraria. Voorzover die bevoegdheden er nog niet zijn moeten ze worden ontwor pen. Om het inkomensbeleid concreet te organiseren moet er een perma nente S.E.R.-inkomens.adviescommis- sie komen. Deze moet periodiek rap porteren over de recente ontwikke ling van de welvaartsverdeling en de vooruitzichten daaromtrent. Zij moet normen ontwikkelen om te kun nen nagaan of de welvaart juist wordt verdeeld en de regering maat regelen aanbevelen om aan die norm recht te doen wedervaren. Op haar beurt moet de overheid die commis sie raadplegen bij het treffen van maatregelen, waarbij de welvaarts distributie is betrokken. De 'N.K.V.-eommissie stelt nadruk kelijk, dat zij zich heeft beperkt tot het opstellen van een inkomensbe leid in hoofdlijnen. Op tal van on derdelen is nadere bezinning ge wenst. Die bezinning kan onder meer geschieden in de Sociaal-Economi sche Raad, die aan de regering een advies over een inkomensbeleid moet uitbrengen. Aan een inkomensbeleid bestaat behoefte, aldus de commissie, omdat de huidige toestand sterk discrimi nerend is: als er om economische re denen wordt ingegrepen in de inko mens geldt die ingreep slechts de lo nen en salarissen, dus het afhanke lijke deel van de beroepsbevolking, en niet de andere inkomens. Het is daarom zaak, dat van loonpolitiek wordt overgestapt naar een systeem van algemeen inkomensbeleid, dal derhalve alle inkomenstrekkers en alle soorten van inkomen omvat. Onder inkomensbeleid verstaat de commissie dan een beleid, dat ge richt is op een redelijke verdeling van de welvaart. De voorkeur wordt gegeven aan een vorm van inko mensbeleid, waarbij het element van de indirecte beïnvloeding overheerst. In deze gedachtengang van de com missie zou de overheid globale cor rectiemiddelen op ongewenste uit komsten van het economisch verde lingsproces moeten krijgen voor wat het beleid op korte termijn betreft. Voor de ontwikkeling op langere ter mijn zou een zodanig maatschappij kader moeten worden geschapen, dat elk individu en iedere groepering dezelfde kansen tot ontplooiing vindt, die in genen dele mogen wor den gehinderd door nu nog duide lijk aanwezige barrières van ver schillen in macht, bezit, inkomen, milieu en afkomst. Dat er op dit moment iets scheef zit, toont de commissie ook aan. Te genover mensen, die met de A.O.W.- uitkering of het minimumloon moe ten uitkomen staan er, die meer dan 50.000 of 100.000 gulden verdienen, plus nog wat interessante franje. Dit heeft er ook toe geleid, dat sommi gen vermogen hebben kunnen vor men anderen niet. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM De NOS-televisie wil zondagavond 24 mei van 20.15 tot 20.40 uur in het programma „Per soonlijk" een gesprek uitzenden met prins Claus. Wie naast de heer W. L. Brugsma gesprekspartenrs zullen zijn is nog niet vastgesteld. Een en ander zal geschieden in overleg met de Rege- rings Voorlichtingsdienst. )e politieman in Nederland heeft naam een tolerant man te n'et erg autoritair (zoals een verzoek in Utrecht uitwees), tact- 1 en behulpzaam. L'5 edlfer leest wat de heer Weij- Fns op het congres van de katho- politiebond St. Michaël te ber il 'eeft gebracht wordt waarschijn- 1, eurgesteld. Hij verweet daar F huidige kabinet, „dat van een iJWief beleid inzake de handha- lu /an„de rechtsorde weinig is Lm sPrak verder over de La9'"9 van liquidateurs van de JL so[ e er> over de „activiteit V n' "'s,en" en „passiviteit van C 9ers"' die beiden »de |L, !,nn3 voor de Nederlandse po- 1 A !n ^minderen." L j ,e beer Weijmans hiermee hste^en 9ebeurfenissen in o» «*r a~ °P koninginnedag en op ecePtie dan zou men be- Bt,.,=lnrien opbrengen voor zijn U en Maar los daarvan moet L, nsta,eren, dat de mentaliteit L «aruit de heer Weijmans (de L) 9n®w zou hem niet verbete- de waardering voor de mindere P°'itie eerder zal ver- 19 mei 1970 Prijzen van 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 2 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 56 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 97 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 325 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 362 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 933 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 729 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8077 Een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op Het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van 5.000 is gevallen op het nummer: 50.000 is gevallen op het nummer: De extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie F op het nummer: en de troostprijs van 2.000 op nummer: van elk van de andere series. 040363 012303 043134 071076 037508 050649 091883 071607 071607 Let wel-, op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. De Indonesische brigade-generaal kregen. Soepardja (op foto tijdens Soepardja, die in 1965 ter dood was zijn rechtszaak) werd beschuldigd veroordeeld, heeft het afgelopen van medeplichtigheid aan de mislukte weekeinde in West-Java de kogel ge- communistische staatsgreep van 1965. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De woordvoerder van de Algemene Rotterdamse studentenfederatie heeft gistermorgen bij de opening van de Neder landse Economische Hogeschool in Rotterdam felle kritiek laten ho ren op het universitaire bestel, de wet-Veringa en de bestuurders van de NEH. De sociologie-student Wibe de Jong zei: „In plaats van zelfstandig en crea tief bezig te zijn bepaalde men zich ertoe om de bestaande verhoudin gen te continueren met als doel de beslissingsmacht in bestuurs- en on derwijszaken te behouden. Vanuit deze koeiementaliteit en wel van het type blaarkoppen: zwart met witte bef was de wet-Veringa spekkie naar hun bekkie". Onder het gehoor van de spreker bevonden zich de koningin, minister Veringa en vertegenwoordigers uit de universitaire wereld. De studenten woordvoerder wenste de economische hogeschool tot slot „veel onrust" toe. Namens het bestuur van zijn vereni ging bood hij als cadeau een gift aan van f 250,- voor het medisch comité Nederland - Vietnam. Eerder sprak minister Veromga, die (ADVERTENTIE) (dan kijkt u véél prettiger) de economische hogeschool prees om het baanbrekend werk dat zjj heeft verricht. Na de toespraken opende koningin Juliana het nieuwe gebou wencomplex door haar handtekening op de openingsoorkonde te plaatsen De hogeschool, die 92 miljoen heeft gekost, ligt vlak bij de Van Brienen- oordhrug. De nieuwe NEH is inmid dels al weer te klein, doordat alle prognoses over het aantal te ver wachten studenten faalden. In het Groot Auditorium, waar de officiële handelingen zich afspeelden, hebben rechercheurs, voordat de ko ningm daar binnenkwam, naar een bom gezocht. Even tevoren was na melijk een anoniem telefoontje bin nengekomen, dat er een bom op het tones] was geplaatst. De fraaie bloem stukken werden tot grote hilariteit van de aanwezigen uit elkaar geplukt, men vond echter niets. HILVERSUM (ANP) Het be stuur van de NOS heeft in een brief aan minister Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk laten weten, het niet eens te zijn met haar opvatting omtrent de mogelijk heid voor de NOS, om naast de voor geschreven programma's, die zich bij uitstek lenen voor gezamenlijke aan pak, en ontmoetingsprogramma's ook regelmatig programma's van meer verstrooiende aard uit te zenden. De minister neemt in dit opzicht een ander standpunt in dan het NOS- bestuur. Het bestuur vindt dat een ernstige zaak. „Wij vragen ons af, of uwe excellentie zich er rekenschap van heeft gegeven dat, wanneer de enige mogelijkheid om samen te wer ken, niet wordt aanvaard, u het be stuur in een beleidsimpasse brengt", aldus het NOS-bestuur. Het bestuur is van oordeel, dat pro gramma's van verstrooiende aard niet als regel, doch slechts „in bijzondere gevallen" door de NOS behoren te worden uitgezonden. DE DOMINICAANSE president Joa quin Balaguer is zondag met grote voorsprong op zijn concurrenten her kozen. Sjonge, wat hebben we het met z'n allen in het afgelopen pinksterweek- einde weer druk gehad. Allemaal in 't autootje. Ja, en tweede pinksterdag kon je tenminste nog eens uitstappen en van de zon genieten, maar zater dag en zondag was het weer zo som ber dat je wel in 't autootje moe6t blijven zitten doorryden. Nou, ik heb welgeteld anderhalve kilometer heen en evenzoveel km te rug ajgelegd, teneinde op mijn favo- riete bosrijke plekje en respectieve lijk weer thuis te belanden. in de mij aldus resterende zee van vrije tijd heb ik me o.a. bezig gehou den met het actuele verschijnsel van de protestbewegingen (bijv. kabou- terdom, Dolle Mina's om dicht bij huis te blijven). In het twintigste hoofdstuk van het bijbelboek Jesa- ja(s) staat vermeld hoe de profeet Jesaja demonstreerde tegen de teveel op het machtige Egypte georiënteer de defensiepolitiek van Juda! Klinkt u bekend in de oren, niet waar? U dacht dat het Midden-Oos ten met nieuwe problemen te kam pen heeft? Maar goed, in het gereformeerde maandblad „Voorlopig" heeft drs. H. Stroes mij opmerkzaam gemaakt op de opvallende demonstratiemethode van Jesaja, nota bene in opdracht van de Heer zelf. Leest u maar: „Te dien tijde sprak de Here tot Jesaja, de zoon van Amoz: Ga en maak het gro ve kleed (de „sak") los van uw len denen en trek uw schoenen van uw voeten. En hij deed alzo en liep on gekleed en barrevoets". Die „sak" was niet zomaar een soort overjas, neenee. Dis. Stroes zijt: „Jesaja was wel degelijk spier naakt; hij liep in elk geval met blote billen, want de „sak", op het blote lijf gedragen, werd van de lendenen verwijderd". Kijk, en dat is nog eens wat anders dan met een kleurig puntmutsje op of als dolle Mina met alleen maar een blote buik (waarin ze eigen baas willen zijn) rondlopen! In het wekelijks informatiebulletin van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen mocht ik zowaar le zen dat onder andere benoemd is tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: „De heer F. A. Drijver te Gorssel, voorheen president-commis saris Thomassen en Drijver-Verblifa N.V. te Deventer". Een aantal Nederlanders, voorheen werknemers Thomassen en Drijver- Verblifa, kort geleden aldaar ontsla gen, zal hier van opkijken. Waar je al gee-i lintje mee kunt verdienen. Er gebeuren overigens dingen! Bij Junagadh, dat ligt in India, ging een kraai op een hoogspanningskabel zit ten. Het beest werd geëlektrocuteerd en viel in een hooiberg. De hooiberg op zijn beurt vloog in brand. Uitein delijke schade: 700 dollar. Een hier nog een dol-fijn verhaal tje uit het grote dierenbos, dat het Russische persbureau Tass ons heeft overgeleverd. In de Oostzeehaven Kaliningrad had de bemanning van een Russische tredler een dolfijn ge vangen. Het dier gaf echter geen te ken van leven en men gooide het dier daarom weer in zee. Onmiddellijk verscheen een hele school dolfijnen, die het schijnbaar dode dier met hun lichamen begonnen te mas seren. Binnen enkele minuten be woog de schijndode dolfijn zich weer en even latei; zwom hij met zijn vrienden weg. Jaja, Ajax-voetballers zijn niet de enige die sterke staaltjes leveren! Feijenoord mag er ook best wezen, dacht ik. Waarmee ik uit de ether verdwijn. MERIJN HET POOLSE partijeomité vergadert over een voorstel om tantièmes uit te keren ter stimulering van de pro- duktiviteit. Extra-uitkeringen zullen dan worden gegeven aan het perso neel van die fabrieken, waar effi ciënt en hard wordt gewerkt. (Van onze redactie buitenland) Eén week voordat premier Harold Wilson van Engeland vervroegde verkiezingen uitschreef, joeg zijn Labour-partij de Tories van Ted Heath in de hoogste bomen. La bour startte namelijk vorige week een publiciteitscampagne, die tot doel heeft de Tory-partij van top tot teen „af te drogen". Op niet minder dan 200 strategische pun ten in Engeland werden affiches van 6 bij 3 meter aangebracht, waarop zes karikaturen van voor aanstaande conservatieven staan afgebeeld. De titel op de aanplak biljetten: „De mannen van giste ren", een spotnaam die onlangs door Wilson zelf gelanceerd werd. Tussen haakjes staat eronder te lezen: „Zij faalden vroeger al". Onder de karikaturen bevindt zich uiteraard Enoch Powell, de recht- ste extremist van de conservatie ven, Reginald Maudling („de na tuurlijke verliezer") en de leider van de conservatieven, Ted Heath. De conservatieven waren woedend en daagden Labour uit onmiddel lijk tegen elkaar in het strijdperk te treden. Wel, de gehaaide politi cus Wilson heeft die uitdaging met graagte aanvaard, want voor het eerst sinds jaren gaat het Labour voor de wind. De jongste opinie peilingen geven Labour een flinke voorsprong op de oppositionele conservatieven. De stemming in het land lijkt omgeslagen nu de Britse economie, na iaren van te rugslag, een periode van herstel doormaakt. De internationale beta lingsbalans fungerend ais ther mometer voor de economische ge zondheid vertoont een gunstige stand, en er zijn aanzienlijke loonsverhogingen toegestaan, die ongetwijfeld in belangrijke mate tot de sfeer van tevredenheid heb ben bijgedragen. Zo'n ommekeer zou een paar maanden geleden voor Labour nog ondenkbaar zijn geweest. Eén maand geleden nog hadden de Conservatieven volgens opiniepeilingen een voorsprong van 4,5 procent. De rollen zijn nu ech ter omgedraaid en Wilson wil daarvan profiteren om Labour nog vijf jaar aan de macht te houden. Vóór de jongste opinie-onderzoe ken dachten de meeste politici dat de verkiezingen in oktober zouden worden gehouden. Maar zo'n uit stel bergt gevaren in zich. Tegen die tijd zijn de loonsverhogingen misschien door prijsstijgingen goeddeels ongedaan gemaakt, en niemand kan garanderen dat de gunstige ontwikkeling van de in ternationale betalingsbalans door zet. Vandaar Wilsons keuze voor iuni. Het zal voor het eerst zijn sinds 1832 het jaar waarin de parlementaire democratie in Enge land haar moderne vorm begon aan te nemen dat in die maand algemene verkiezingen worden ge houden. Momenteel beschikt Labour nog over een comfortabele meerderheid in het 630 zetels tellende Lager huis. De socialisten hebben er 63 meer dan de overige partijen bij elkaar.

de Stem | 1970 | | pagina 11