FRAUDE BIJ R.K. STICHTING V akcentr aleshard toelatingsbeleid VERLA TE B I Je^elFd via de Boerenleenbank Boerenleenbank Missionaris wacht nog steeds op 15.000: Luchtslag boven Suez-kanaal n huis met H5.-p. week iau Broos e; BLITENLANDSE WERKNEMERS >ut Commentaar Menswaardige opvang \inder inspraak Rofiientjsa» pertsvertomng Richtlijnen voor oecumene en wetenschap CAMBODJA VREEST: Twee bataljons door Vietcong in pan gehakt OHIO AUGUSTA ExtraBrandpunt' over Biafra Franse atoomproef ONTWIKKELING KVP WIL MEER KWALITEIT IN KAMER FRACTIE mm DE STEM VAN ZATERDAG 16 MEI 1970 %7 ;e slaapkamer 4.50x3.70 m, irote nog altijd 5 m. Het huis heeft totaal kamers, een badkamer 2e toilet en extra was- euken is afgewerkt met ;ht van onderhoudsvrije Het huis wordt opgeleverd arave of een berging e verwarming .tingen en toezending at 2-4, Bergen op Zoom, 1-37713. Irtijd tel.: 01608 - 2487. foren zijn geopend van maandag Ig van 8.30-12.30 en van lo uur. nopend op dinsdag- en „avond van 7 tot 9 uur. (Van onze verslaggever) GEMERT De Pater van Lithstichting is de daPe geworden van een fraude van een ha- jer medewerkers. Een en ander is aan het licht «komen, toen het Westfriese Jongerencomité Ig rector Brouwers navraag deed omtrent een Bet de stichting gesloten overeenkomst f 15.000 oïer te maken aan pater Jac. Sijm, Westfries jiissionaris in Malawi. In october, toen hii naar zijn werkterrein ver- |rok had hij van het Westfriese Jongerencomité je toezegging gekregen uiterlijk voor eind de- I teinber vorig jaar f 15.000 te zullen ontvangen yoor de bouw van een gezondheidscentrum. Een beroepskracht van de Pater van Lith stichting, de heer Dekkers uit Helmond, nam la ter contact op met het Westfriese Jongerenco mité. Overeengekomen werd, dat de Pater van Lith stichting aan pater Jac. Sijm f 15.000 zou over maken, als het Jongerencomité zou meewerken aan een Chili-project van de Pater van Lith stichting. Het Westfriese Jongerencomité heeft niet stil gezeten Met allerlei acties is er uit Westfriesland f 15 000 bijeengebracht voor de projecten in Chili. Dit geld is overgemaakt aan de Pater van Lith stichting Toen het Westfriese Jongerencomité eind vorig jaar bij voorzitter rector Brouwers aanklopte, om de toezegging gestand te doen werd het deze duidelijk dat er fraude in het spel was. De beroepskracht is toen onmiddellijk ontslagen. Het Westfriese Jongerencomité heeft nog gepro beerd het project van pater Sijm onder te bren gen bij de vastenactie 1970. Dat ging echter niet meer op korte termijn. Voorzitter rector Brou wers van de Pater van Lithstichting heeft ge zegd. dat noch pater Sijm noch enig ander ont wikkelingsproject de dupe zal worden van deze fraude. De stichting zou over voldoende reserve fondsen beschikken om elke afspraak na te ko men. Dit kan echter niet op korte termijn. Aldus rector Brouwers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De drie vakcen trales NVV, NKV en CNV willen een hard en stringent toelatingsbe leid voor buitenlandse werknemers. Buitenlanders zouden illeen toegela ten moeten worden om hier te ko men werken als ze officieel gewor ven ziin. De mogelijkheid ons land binnen te komen op een voorlopige verblijfsvergunning om ondertussen naar werk uit te zien, moet worden Vestigingen te: Bergen op Zoom, Breda, Dordrecht, Eindhoven, 's-Hertogenbosch, Maastricht, Nijmegen, Roermond, Tilburg, Utrecht, Vlissingen. do Lod. Napoleonlaan en ï-premie- age en c.v. boven 3 slaapkamers en Ij aren ca. ƒ9.840, ■krijgbaar op aantrekkelijke liTRAAL NEDERLAND lik VAN MEER N.V. krhout Üflere woensdag Itussen 14.00 en 17.00 uur. Leven", aan de Pootlaan, om en gebouwd: fAANDE VTRALE VERWARMING liten trap, wanden in schoon f.30 x 3.70; 3.20 x 3.70 en 2.34 earners een kastenwand vastafel en tweede toilet. ■el stopcontacten (inbouw), [trale verwarming op aardgas. INCL. BTW f 57.000.—. E" r is weer duidelijk sprake van krapte op de arbeidsmarkt. Illeel wat bedrijven komen daardoor ||n moeilijkheden. De werkgevers in metaalindustrie hebben daarom Igu aan de regering gevraagd meer Itjitenlandse arbeiders in ons land |toe te laten. Nederland is voor zijn welvaart llibelangrijke mate afhankelijk van [e export. Die export raakt in de I als onze industrieën b.v. door jebrek aan arbeidskrachten - orders tijdig kunnen uitvoeren. Hoe belangrijk deze zaak ook is toch ge- |ven wij niet, dat het ongecontro- kd toelaten van buitenlandse Werkkrachten een oplossing kan in. I Er werken op het ogenblik rond 300 buitenlanders in Nederland, pin huisvesting is in vele gevallen lominabel. Daar is talloze malen p geattendeerd maar niemand doet p iets wezenlijks aan. Ook niet levakbeweging ondanks alle mooie ■azen over internationale solidari- i. 1 Als Nederland uit eigen belang I meer buitenlandse werkkrach- i nodig heeft zal eerst gezorgd aeten worden voor een menswaar- Ke opvang. Te dikwijls doet de pandeling van Turken, Marokka- jri, Spanjaarden, Grieken etc den- In aan tijden die tot de zwarte Tadzijden behoren van de Wesf- jropese vooruitgang. [jemocratie is een mooie zaak maar het werkt niet altijd. Bij ^kandidaatstelling voor de kamer- fteingen ging het tot dusverre KVP democratisch toe: de [skringen hadden ruime inspraak. I had tot gevolg dat iedere be- (gengroep alsmede de regio sterk tqenwoordigd waren in de KVP- de-Kamerfractie - iedere hei- I lijn kaarsje - hetgeen echter ijls ten koste ging van de kwa- l van de fractie. i KVP-leiding wil daarom de jcedure van de kandidaatstelling Janderen: minder inspraak van meer macht aan de top. "bel Binnenhof uitgezien heeft ingreep ongetwijfeld aantrek- ll'ke kanten; voor de randprovin- I'iggen de kaarten anders, lel Noorden, Limburg, Brabant Iceland kampen met specifieke «lemen waarvoor zij in Den Haag moeilijk gehoor krijgen. Bra- it bijvoorbeeld proeft nog steeds fjjttere nasmaak van de „neder- I inzake de achtste medische fa- |eit. e kandidaatstelling voor de ka- ferkiezingen lijkt (opnieuw) een r'ike zaak te worden voor de 'fken Haag" mag dan beslissen bet zuiden moet nog steeds reel stemmen leveren. 10236 WEER STUDENTEN DOODGESCHOTEN (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De onrust in de Amerikaanse universi teitssteden is weer opgelaaid nadat de politie van Mississippi twee studenten van de universiteit van Jackson heeft dood geschoten. Vijf studenten werden ernstig gewond; elf men sen liepen lichte verwondingen op. Volgens de politie is de schietpartij (die ongeveer 15 seconden duurde) uitgelokt door een schot van een sluipschutter tijdens een demonstra tie. De studenten zeggen echter dat het geluid afkomstig was van een vallend conservenblikje. De politie was naar de campus van de universiteit gekomen na klachten van automobilisten die bekogeld wa ren met flessen. Op het terrein stond een groep studenten voor een meis jes-slaapzaal. Een officier begon hen toe te spreken met „dames en he ren Daarop hoorde men een knal en opende de politie het vuur met alle beschikbare wapens. Nie mand in de groep die voor de slaap zaal stond was gewapend (met uit zondering van een universiteitsbewa ker die niet heeft geschoten). De demonstranten drukten zich on middellijk tegen de grond, maar zij konden de kogels niet ontwijken. Er ontstond bijna geen opschudding na de schietpartij; iedereen bleek ge schokt door het gebeurde. De studen ten van de universiteit - die bijna uitsluitend door negers wordt be zocht demonstreerden omdat naar hun mening teveel negers naar Viet nam worden gestuurd nadat zij zijn afgestudeerd. (Van onze redacteur geestelijk leven) DEN HAA.G Voor een be ter functioneren van 't univer sele en apostolische karakter van de katholieke kerk dienen de katholieken zich volledig open te stellen voor de rijkdom men die in de andere kerken aanwezig zijn. Oecumene mag in de theolo gie niet langer een apart vak blijven, het oecumenisch denken zal de hele theologische vorming en opleiding moeten doordrin gen. Het gaat er echter niet om, dat de rijkdommen van de an dere kerken alleen bestudeerd worden, zij zullen ook praktisch beleefd moeten worden. Dit zegt het tweede deel van de richtlijnen voor de oecume ne, die door kardinaal Wille- brands van het secretariaat voor de eenheid in Rome zijn vrijge geven. Het eerste deel, in 1967 gepubliceerd, handelde over al gemene principes en over kwes ties als doop en intercommunie. Het nu verschenen tweede deel gaat over oecumene en weten schap. Het document biedt voor ons land niets nieuws, eerder lijkt het er op dat Nederland model heeft gestaan voor de wijze waarop oecumene in de weten schap geïntegreerd dient te wor den. - ZEGGE woningen met centr. n garage, L-voiiittgc rijkspremie. 1200,premie le jaar JRANT EN PROSPEC- NIEUWBOUWPROJEC- OP AANVRAAG TOE- I - Koffiebos en Halsterse- lloor Jonkers de Keyzer lingen met centr verwar- Tiige woonkamer en rijks- fen v.a. 42.750,- v.o.n aT 2.000, Peten mensen, die drugs gebrui- i <er>, naar de rechter worden peren of naar de gezondheids- I' fen belangwekkende vraag het toenemend aantal ge- ets (vooral jeugdigen) van ver ple middelen. Een actuele 3 ook. Zij werd deze week ge- bjdens een rechtszitting in waar een team van deskun- stelde: behandel verslaafden Us misdadigers maar als pa- officier van Justitie, die deze ehandelde, kende die opvat- J. enkele maanden zelfs. Hij I 51 openbaar ministerie heeft Itijd gehad om er over na J en- Denken schijnt ze echter Parket moeilijk af te gaan: rokken officier van justitie ^'anminste in alle talen over door de verdedigers en re- 9 voorgelegde nieuwe tailing, fan de verdedigers sprak van een „schertsvertoning". 9e9even omstandigheden is milde uitdrukking. (Van onze redactie buitenland) PNOM PENH Vietcong-eenheden zijn vrijdagavond een aanval begon nen op Stoeng Treng, de hoofdplaats van de gelijknamige Cambodjaanse provincie die grenst aan Zuid-Laos. Deze plaats ligt op ongeveer 275 km ten noordoosten van Pnom Penh op de oostelijke oever van de Mekong. Stoeng Treng is van strategisch be lang, omdat daar twee zijrivieren in de Mekong stromen die voor de aan voer van materiaal van belang zijn. Volgens een mededeling van Cam bodjaanse militaire zijde worden twee Cambodjaanse bataljons met in totaal 1.000 man vermist in het ge bied van Kompong Tsjam. Gevreesd wordt, dat deze troepen door de Viet cong in de pan zijn gehakt. Volgens de Cambodjaanse bevel hebber in het betrokken gebied kun nen de Amerikaanse en Zuidvietna- mese troepen, die zich op slechts 45 km afstand van Kompong Tsjan be vinden, niet tussenbeide komen De Zuidvietnamezen beschikken niet over voldoende helikopters om de nodige wapens te vervoeren. De Amerikanen kunnen niet helpen, omdat het betrokken strijdtoneel over de grens van 35 km ligt, die president Nixon voor de Amerikaan se militaire activiteit in Cambodja heeft gesteld. Amerikaanse B52-bommenwerpers hebben gisteren wél bombardemen ten uitgevoerd op Noordvietnamese bevoorradingswegen en opslagplaat sen in Oost-Laos. Met ingang van maandagmiddag om 12 uur plaatselijke tijd zullen de Zuidvietnamese troepen een bestand van 2' uur in acht nemen ter gele genheid van de verjaardag van Boetidha. In Athens, Ohio heeft de rector de universiteit gesloten tot 22 juni. De gouverneur van Ohio heeft dui zend nationale gardisten naar de stad gestuurd om de orde te handha ven nadat eerder traangas was ge bruikt om 2.000 studenten uit elkaar te drijven. Bij de universiteit van Maryland hebben politie en gardisten 5.000 stu denten verspreid die een verkeers weg blokkeerden. Een groepering voor geweldloze actie van de univer siteit van Harvard heeft aangekon digd dat zij een muur van mensen rondom de militaire basis in Boston zal vormen om te verhinderen dat recruten zullen worden binnenge bracht. Uit alle delen van de V.S. komen berichten over protesten tegen de oorlog in Indo-China. Alle slachtoffers van de rassenon- lusten in Augusta zijn door schoten in de rug getroffen. Dit heeft een van de dokters die btj het onderzoek be trokken is, bekendgemaakt. Volgens zijn uitlatingen zijn de slachtoffers allen negers, door negen schoten ge veld. Zoals bekend heeft de politie na de onlusten gezegd dat zij het vuur had geopend. Waarnemers in Augusta vrezen dat het resultaat van het onderzoek tot nieuwe onlusten aanleiding kan geven. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV-CAIRO Boven het Suez-kanaal heeft gisteren een enor me luchtslag gewoed tussen 20 Israë lische en 20 Egyptische vliegtuigen. In Tel Aviv werd meegedeeld dat drie Egyptische Migs waren neer geschoten. Cairo meldde één getrof fen Israëlisch vliegtuig. Beide par tijen zeggen dat alle toestellen be houden op hun basissen zijn terug gekeerd. Het gevecht begon toen Israëlische toestellen Egyptische stellingen aan vielen. Egyptische vliegtuigen heb ben gisteren herhaaldelijk aanvallen uitgevoerd op doelen in de kanaal zone, terwijl Israëlische machines Egyptische posities in de zuidelijke sector aanvielen. In Libanon is de spanning nog niet geweken nadat (volgens militaire bronnen) 2000 Syrische soldaten de grenzen met Libanon hadden over schreden. Syriërs hebben gesehut opgesteld op plaatsen „waar Libanon dit ontoelaatbaar acht". Twee bemanningsleden van een Israëlische vissersboot die door een Egyptische raket werd getroffen en zonk, zijn gered nadat zij 36 uur ge zwommen hadden De overige twee bemanningsleden worden nog ver mist. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM Vanavond zal de KRO-televisie na het laatste jour naal van 22.45 via Nederland 1 in een extra „Brandpunt" een uitzen ding een reportage uitzenden over de situatie nu, in het voormalig Biafra. Deze reportage werd gemaakt door Klaus Sphan, verslaggever bij de Baijerische Rundfunk. De lange winter zorgde voor een verlate bloesempracht. De pink sterdagen zijn daarom bij uit stek geschikt voor het maken van bloesemtochten. Uit Kapelle (Zeeland) komt dit schilderach tige plaatje. PARIJS (AFP) Boven de lagune van Moeroeroa in de Stille Oceaan is vrijdag een experimentele kern bom van geringe kracht tot ontplof fing gebracht als eerste van een reeks van de Fransen. afgekapt. Door alleen toe te laten op basis van officiële werving, kan ook de huisvesting van de buitenlandse werknemers beter gecontroleerd worden. Aldus de heer Willems (NVV), die gistermorgen sprak namens het overlegorgaan van de drie vakcen trales tijdens de tweede dag van de hoorzitting over buitenlandse werk nemers van een commissie van de Tweede Kamer. De vakbeweging wil dat de gastarbeiders gedurende hun verblijf in ons land geschool worden met het oog op terugkeer naar hun land van herkomst. De vakbeweging vindt dat niet alleen de overheid maar ook de bedrijven moeten meebetalen aan het begeleidingswerk en de huisves ting van de buitenlanders in hun dienst. De vakcentrales vinden het onredelijk dat de buitenlanders in ons land tientallen miljoenen aow- premie betalen, terwijl ze meestal niet meer in ons land zijn wanneer het op aow ontvangen aankomt. De ze premiemiljoenen zouden moeten worden overgeheveld uit de aow-pot in een fonds bestemd voor financie ring van huisvesting en begelei dingswerk voor de gastarbeiders, al dus de heer Willems. Kritiek op het vreemdelingenbe leid van minister Polak (justitie) leverde mr. Jansen, woordvoerder van de stichtingen voor bijstand aan buitenlandse werknemers in Noord- Brabant en Limburg. „Het lijkt alsof het beleid erop gericht is de buiten landse arbeiders weer zo snel moge lijk over de grens te werken, „aldus de heer Jansen. De projectgroep gastarbeiders van de Tilburgse hogeschool wees op het grote verschil tussen het bedrag van de ontwikkelingshulp dat Nederland aan bepaalde landen geeft, en het bedrag dat de buitenlandse werkne mers uit die landen inbrengen in het nationaal inkomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het partijbestuur van de KVP wil, dat de Tweede Kamerfractie bij de verkiezingen in 1971 kwalitatief wordt verbeterd. Daartoe wil het partijbestuur de kandidaatstelling voor de Tweede Kamer veranderen. Beoogd wordt niet alleen te waar borgen dat de kwaliteit van de frac tie wordt vergroot, maar ook dat de inspraak bij de kandidaatstelling groter wordt. Het partijbestuur heeft daarom voorstellen gedaan tot wijziging van de reglementen voor de voorbereiding van de verkiezin gen, welke voorstellen in de be stuursraad op 20 juni worden behan deld. Het partijbestuur dient de be voegdheid te krijgen een aantal le den aan te wijzen voor de bezetting van verkiesbare plaatsen. Hierdoor wordt verzekerd, dat de partij in de Tweede Kamerfractie kan beschik ken over mensen met een meer dan algemene kennis op verschillende terreinen van centrale overheids zorg. -i Een verontrustend bericht udt de krant van gisteren: „Nederlanders eten steeds minder brood." Ik weet nou echt niet wat ik daarvan moet denken. We zijn met z'n allen toch niet bezig aan een massale vermage ringskuur. Een blik naar buiten zegt genoeg over de „omvamg" van ons volk. Trouwens de hart- en vaatziek ten ook. Dus dat is het niet. Het kan ook zijn, maar het blijft een uiterst vrijblijvende veronder stelling, dat wij Nederlanders brood niet lekker genoeg meer vin den. Dat wij ons wél laten beïnvloe den door de reclame via buis en radio voor alternatieve etenswaren. Maar dat klopt dan weer niet met de enquête die heeft uitgewezen dat de buis-reclame vrij weinig effect sor teert. D'r moet broodnodig een onderzoek worden ingesteld. Er zijn enige nieuwe ambtenaren benoemd die belast zijn met de op sporing van strafbare feiten tegen de Vopelioet 1936. Tot de door de staats secretaris van C.R.M. benoemden be horen; G. W. Kraaij in Pijnacker en A. K. Vogelaar in Middelharnisl „Als ik geld had kocht ik nu aan delen" (R. Nixon, president van de Verenigde Staten van Amerika). In de oorlogsindustrie! ■k In dit verband is ook een rijm in teressant dat de afdeling Den Haag van de PSP maakte. Hiervan het der de en vierde, tevens laatste couplet: Er stroomt demonstrantenbloed op 't trottoir het Witte Huis druipt van het rode bloed. Maar Pietje-de-doordenker vindt het goed, De Jong heeft begrip voor de moordenaar. En ploft dan heel Nederland uit elkaar, dan nog seint een duikboot van diep in zee (aan boord Neerlaeds laatste held, Piet premier): „De Jong heeft begrip voor de moordenaar." Je moet er maar opkomen. De vraag blijft dan wel hoe je er afkomt! Ik zeg u dat de prijzen ook dit jaar uit de hand zullen lopen. Nou wordt de boter weer een stuiver duurder. En dit is het begin nog maar. Maar wij gaan door met de strijd. De Pous-elijke zetel bezetten! Doordraver van de week: Wie an ders dan de onvergetelijke Richard Nixon komt hiervoor in aanmerking? Ik wens u trouwens zeer prettige pinksterdagen toe. Tot volgende week. De groeten. MERIJN. (ADVERTENTIE) Uw salaris Daar is alles voor te zeggen. Want als het eenmaal zover is, dat ook Uw salaris/ia een bank betaald gaat worden, zit U goed met een Privêrekening bij de Boerenleenbank. Omdat daar 'n aantal extra voordelen aan vastzitten, die U een heie hoop zorg kunnen besparen. l.een maand salaris extra Als U regelmatig. Uw salaris ontvangt via een Privêrekening bij de Boerenleenbank, hebt U de mogelijkheid een maand salaris extra op te nemen. 2.een Persoonlijke Lening Omferwachte grotè uitgaven kunnen *t U niet meer moeifijk maken. Omdat U een Privêrekening bij de Boerenleenbank hebt. Dan kunt U een Persoonlijke Lening sluiten vanaf 500,- tot 5.000,-. 3. een Ben eigen huis Is nu binnen Uw bereik. Houders van een Privêrekening kunnen een hypotheek krijgen tot zelfs 90% van de taxatiewaarde van het fe kopen huis. en bovendien Alle voordelen van salaris ontvangen via de bank. 3%% rente. Gemakkelijke, veilige betaalcheques. Uw betalingen volkomen kosteloos voor U verzorgd door de Boerenleenbank, De vriendelijke bank met de ongedwongen sfeer, dicht bij U in de buurt. Met alle bankzaken „onder één dak". De hele dag open (meestal ook nog op een avond in de week). de bank voor iedereen >v- I 1150 vestigingen

de Stem | 1970 | | pagina 9