Ml GROTE (WAT TOCHTIGE) BINNENSTAD NU „AANGEKLEED" Kritiek op C'70 in Rotterdam lijkt al vergeten Balaguer bijna verzekerd van een herverkiezing Het komt aan op: de dagelijkse vervoerskosten Niet op eenmalige aonschaifingskosten WERELDMERKEN PIANO'S MORGEN STEMBUSSLAG DOMINICAANSE REPUBLIEK grog T&ml ÖECUMENICA door (Is. R. F. Snow Cambodja I Cambodja II Meer ruimte Lutheranen 8.95 Kabelbaan Gezellig makei. frisdranken ommer 15 DB STEM VAN VRIJDAG 13 WEI 1970 19 :happen- a materiaal K plastic ge- fjyaal model bloemgar- 1 l w- f 1 f 1 (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Rotterdam heeft zich snel meester gemaakt van Communicatie '70, de manifestatie waarmee de stad haar zilveren bevrijdingsfeest en haar wederopbouw viert. De kritiek op het feest voor vijf maanden lijkt in de negen dagen na de opening van C'70 al veigeten. De cijfers spraken duidelijke taal. De kabelbaan boven het hart van de stad, waarvan niemand het nut heeft gezien, verwerkt 32.000 passagiers per dag. De paviljoens van Philips en Shell, die zo omstreden zijn geweest omdat zij miljoenen hebben gekost zonder dat de Rotterdammers er iets aan zouden hebben, trekken duizenden be zoekers, waar men op enkele honderden gerekend heeft. Een absdlue top was Hemelvaarts dag met 20.000 kijkers bij Shell en 15.000 kijkers bij Philips. De haven maquette - duidelijk beschouwd als een ongewenste bijdrage van de ha ven, die maar niet genoeg kan krij gen van zijn eigen grootheid - trekt eveneens duizenden mensen en dat terwijl deze tot in de kleinste de tails nagebouwde haven oog niet eens klaar is. Maar al deze cijfers zinken in het niet bij het succes van C'70 in zijn poging de grote - toch wat tochtige - binnenstad met zijn brede boule vards aan te kleden. De pawiljoen- tjes met daarin kroegjes, eethuisjes, boetiekjes en kleine snoepwinkel tjes, die bij tientallen zo maar op de Coolsingel, het Stadhuisplein, het Schouwburgplein en het Beursplein zijn neergezet om het centrum leef baar te maken trekken overdag en 's avonds zoveel mensen dat in een Wap het aanzien van het strakke steriele Rotterdam veranderd is in een uitgaansstad. Nu moet gezegd worden, dat de organisators van C'70 al het geluk van de wereld gehad hebben. De opening van de manifestatie op 5 mei mocht zich verheugen in stra lend weer zodat al de Rotterdam mers die naar de stad gelokt werden met een groots opgezette reclame campagne van C'70 direct hebben ervaren dat er werkelijk iets te doen is. De huldiging van cupwin- naar Feijenoord op donderdag 7 mei, waarvoor tussen de 150.000 en 200.000 mensen naar het stadhuis waren gekomen heeft echter de be slissende klap gegeven. Deze men sen werden niet alleen geconfron teerd met de cupwinnaars maar ook met een feestelijke binnenstad, die uitstekend paste in de feestroes en naar meer deed smaken. De Feijenoord-spelers hebben te recht de medaille van verdienste van C'70 gekregen omdat zij zoals burgemeester Thomassen het in zijn huldigingsspeech uitdrukte „Com municatie "70 een vuurpijl hebben meegegeven". Men kan het ook nog anders zeggen. Met het winnen vani de Europacup is de behoefte van de Rotterdammers aan feest en vooral aan feestelijke accommodatie zo groot geweest, dat zij op slag al hun bezwaren tegen de geldverslindende manifestatie vergaten. De kreet van de tegenstanders Consumptie '70 is dam ook allang gewijzigd in Cup '70, waartegen geen mens meer bezwaar maakt. En dan te weten, dat de manifes tatie nog niet eens op volle toeren draait. Het winkelcentrum van Boe tieks in het Weenabos - het verleng de van de Coolsingel, waarin vijftig zaakjes moeten komen - is nog niet klaar. Het zal wel juli worden. Ook het Dolfinarium is dank zij een gezonken tribune nog niet open, al hoewel de dolfijnen deze week naar Rotterdam zijn gekomen en zij met Pinksteren hun eerste optreden ho pen te verzorgen. En dan de wijlt- feesten, een late poging om zoveel mogelijk Rotterdammers ook in hun eigen buurt in beweging te brengen, zijn nog niet op volle toeren komen te draaien. Dat zal van de zomer trouwens veel en veel beter zijn juist, omdat een aantal wijkpro- gramma's inspeelt op het bezighou den van de jeugd tijdens de vakan tie. Het succes van de manifestatie, die in ruim een jaar is opgezet nadat men drie jaar daarvoor aan een stuk ruzie liad gemaakt zonder ook maar een stap verder te komen, heeft er al toe geleid om veel zaken van C'70 te laten staan ook nadat de manifestatie in september officieel afgesloten is. Voorbeelden daarvan zijn de ka belbaan, die in september afgebro ken had moeten worden on eventu eel nog dienst te doen in een uit hoek als bijvoorbeeld Hoek van Holland. Het in vogelvlucht de stad bekijken schijnt zo aantrekkelijk te zijn, dat er niet alleen stemmen opgaan ze te laten staan maar ook om ze te verlengen. Hetzelfde verhaal kan over de pa viljoens met cafeetjes en restaurants verteld worden. Zij zijn in principe voor vijf maanden opgezet, maar nu al blijkt dat zij het ideale meubilair vormen van een stad die op wereld schaal gebouwd is. Te meer omdat bij de huldiging van de Feijenoor- ders gebleken is hoe stevig de pavil joens zijn (men heeft er met honder den tegelijk gestaan om de aankomst en huldiging van Feijenoord te vol gen) wil niemand ze meer kwijt. Ook de wonderlijke koepels waaron der Philips en Shell exposeren zou den best mogen blijven staan, want Rotterdam heeft al ontdekt dat het bijvoorbeeld ideale theatertjes zou den kunnen zijn of kleine sporthal len. En dan wordt nog niet eens gepraat over de dingen die in ieder geval blijven zoals de verhoogde Euromast, het winkelcentrum in het Weenabos (in ieder geval tien jaar), de havenmaquette, zij het dat deze verhuizen moet na de sluiting van C'70 en Doifirodam. Het welslagen van de eerste week van Communicatie '70 is een pleister op de wonde van organisator A.J. Fibbe de man die de brokstukken van alle voorbereidingen in de schoot geworpen kreeg en een jaar geleden de opdracht kreeg om als nog te trachten er een feest van te maken. Daarbij is hij verschrikke lijk autoritair te werk gegaan met maar één principe: De stad weer gezellig maken. Hij trok zich daar bij niets aan van alle protesten, die erop schenen te wijzen, dat de Rot terdammers niet zo zeer behoefte hadden aan gezelligheid als wel aan verbeterde woon- en leefomstandig heden. Toen dan ook bekend werd dat de heer Fibbe naast vijf miljoen gulden van de gemente ook nog eens 25 miljoen gulden van het be drijfsleven had gekregen werden groepen van rebellerende kunste naars en jongeren pas goed boos omdat zij meenden dat met dat geld wel iets meer gedaan kon worden dan paviljoens op de Coolsingel zet ten en kabelbanen bouwen. Fibbe is van die kritiek niet koud of warm geworden evenals hij dat nu is van het succes. Hij bleef bij zijn mening, dat Rotterdam als stad van stenen en tocht nu na 25 ja'ar ook eens iets moest hebben dat piezier maken een kans gaf en voorts geloofde hij, dat die 30 mil joen (niet allemaal kosten trouwens maar ook investeringen die op de een of andere manier terugvloeien in de kas van de geldschieters) nooit voldoende zouden zijn geweest om ook maar iets te doen aan krot opruiming of verbetering van oude wijkan. Hadden de critici aanvanke lijk nog het argument aan hun zijde dat al die mooie toestanden van Fibbe meer voor de toeristen zouden zijn dan voor de Rotterdammers voorlopig hebben zij ongelijk. De toeristen moeten nog komen. En als ze komen zullen ze de groot ste moeite hebben om een plaatsje te veroveren op een van die terras jes of in een van die kroegjes die Rotterdam er bij tientallen bijgekre- gen heeft en die onmiddellijk bezet zijn, om maar eens een modewoord te gebruiken. f ADVERTENTIE) Mercedes-Benz past de uitvoering juist hélemaal aan bij tuimte-winst, tijd-winst, energie-winst; Dus geld-winsr. Of: minder kosten per kilometer en bedrijfsuuftDattclt veel - Moleneindstraati* BBEDJjj SANTO DOMINGO (RTR) Naar schatting anderhalf miljoen Dominicanen boven 18 jaar gaan morgen naar de stembus voor de algemene en presidentsverkiezingen. Meer dan 20.000 militairen en poli- tie-agenten zullen de 3540 stembus sen in de Dominicaanse Republiek bewaken in een poging om geweld pleging te voorkomen. In de periode die aan de verkiezingen voorafging, zijn al minstens 10 mensen het slachtoffer geworden van de heftige politieke controversen in het land. Waarschijnlijk zal een delegatie van drie waarnemers van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) toe zicht houden op de verkiezingen. Kiezers, die hun stem hebben uit gebracht, moeten hun wijsvinger in een pot met rode verf dopen en hun pols zal worden kaalgeschoren om te voorkomen dat zij tweemaal van him stemrecht gebruik maken. Pre sident Joaquin Balaguer, die zichzelf weer verkiesbaar heeft gesteld, heeft zijn functie tijdelijk overge dragen aan de president van het opperste gerechtshof, Ramon Ruiz Tejada. Hij kwam daarmee tegemoet aan de eis van critici, die meenden dat hij zijn positie misbruikte om Zijn overwinning veilig te stellen. Na de verkiezingsuitslag, waar schijnlijk op 21 of 22 mei, zal Bala guer zijn presidentschap voortzetten tot 16 augustus, de dag waarop de nieuwe president zal worden be- Vertegenwoordigers van de vijf partijen, die aan verkiezingen deel nemen, hebben zitting in een lande lijk stembureau, dat op de verkie zingsdag het bevel over het leger en de politie zal voeren. De vijf kandidaten, die het presi dentschap voor de komende vier jaar nastreven zijn: De huidige president Joaquin Balaguer, die kandidaat is gesteld door de hervormingspartij en de na tionale jeugdbeweging. De huidige vice-president Fran cisco Augusto Lora, die met Balagu er heeft gebroken. Hij is kandidaat voor de democratische integratie- partij. Ex-generaal Elias Wessin Y Wessin, kandidaat gesteld door de Quisqueyan democratische partij. Alfonso Moreno Martinez, kan didaat van de sociaal-christelijke re volutionaire partij. Jaime Manuel Fernandez, die het leiderschap van de nationale verzoeningsbeweging overnam na de dood van oprichter Hector Garcia Godoy. Ex-president Juan Bosch, die vori ge maand na een vrijwillige balling schap van twee jaar in de Domini caanse Republiek terugkeerde, heeft besloten om met zijn Dominicaanse revolutionaire partij de verkiezingen te boycotten. Hij meent dat de kie zers niet vrij hun stem kunnen uit brengen. De vier andere linkse partijen de Dominicaanse communistische partij, de Dominicaanse volksbewe ging, de communistische partij van de Dominicaanse Republiek en de beweging van de 14de juni zijn verboden, en konden dus geen kan didaat stellen. De partij van Juan Bosch bezet op het ogenblik vijf van de 27 senaats zetels en 26 van de 74 zetels in het huis van afgevaardigden. De overige zetels worden alle ingenomen door de regerende hervormings-partij van Balaguer. Bij de presidentsverkie zingen van 1966 kreeg Bosch 494.570 stemmen tegen 759.887 voor Balagu er. De boycot van de revolutionaire partij zal waarschijnlijk de herver kiezing van Balaguer verzekeren, en diens hervormingspartij een nog grotere meerderheid in het parle ment geven. Juan Bosch heft openlijk verklaard dat hij geen vertrouwen heeft in de parlementaire democratie. Hij is voorstander van een „dictatuur met steun van het volk". Na een recente reis door Zuid-Oost-Azië heeft Bosch gezegd dat de commu nistische regering van Noord-Viet- nam zijn politiek ideaal het dichtst benadert. (ADVERTENTIES) Lekker zonnetje... leuke uitstapjes... zwemmen.» picknicken... en f Prettige vporjaarsdromen.» Geniet van "Kikkerop" vruchtenlimonades, gazeuses, kola, up, ,Ji limonadesiropen, 9 Fijn om ze steeds bij de hand te hebben Altijd even goedk o.g. Ibach, Förster, Rosier enz. I Ook in huur met recht van koop zonder eerste storting Reedsvanaf f 15,- per week bent U de bezitter van zo'n pracht instrument - een garantie voor service en kwaliteit adviseert u gaarne bij Uw aankoop. Alleen even onder staande coupon in- vullen en zenden SOMMER N.V. DordrechtGrote Markt 1 Tel. 01850-31241 Gorinchem: Langendijk 54 Tel. 01830-3023 SliedrechtBurg. Winklerplein 7 Tel. 01840-3570 Zend mij Uw catalogus NAAM ADRES PLAATS_,te) ¥h. j. hoegen dijkhof handelmij n.v. Doetinchem tel. 08340-5941 Emmeloord.'sHeer Arendskerke. Middenmeer, Dronten.Finsterwolde Komen de kerken t.a.v. het actuele gebeuren meestal mijlen achter de feiten aan, op de creditlijst van de Wereldraad van Kerken kan haar on middellijke en doordachte reactie genoteerd worden. Naast een goed gemotiveerde afwijzing van de Ame rikaanse inval, werden Rusland en Groot-Brittannië gevraagd in hun functie van lid van de Geneefse conferentie de nodige stappen te on dernemen. Bijzonder scherp werd gereageerd op de verklaring van pre sident Nixon, dat het zou gaan om, de bescherming van de Amerikaanse troepen in Vietnam. De geïmplliceer- de minachting voor de levens van Cambodjaanse burgers, werd diep betreurd. De Nederlandse regering staat ach ter de Verenigde Staten. Hoe men ook tracht de betekenis van de ver klaring van premier De Jong uit te leggen en het is bijna lachwek kend om te zien hoe men dat doet in Amerika heeft men de boodschap begrepen. Er is tenminste één Nato- partner op wie men bouwen kan. Nu kan men zeggen: daar zitten ze in Amerika op te wachten. Toch moet men de betekenis van een dergelijke steun met name voor de propa ganda niet onderschatten. Daarom wacht men te meer met smartelijk ongeduld op een dergelijke verkla ring van de Raad van Kerken if Ne derland aan onze Amerikaanse broe ders. Het zou voor hen tenminste be moedigend kunnen zijn té horen, dat de kerken in Nederland (en in Euro pa) aan hun kant staan in hun felle verzet. Want als AVRO'S TELEVl- Z1ER op 12 mei een obscure pro- Nixon-predikant opvoert, dan ver melden we hier maar, dat verschei dene vooraanstaande politieke lei ders gearresteerd zijn tijdens vreed zame protestacties! Als onze premier het propaganda-apparaat van Niarow so nodig in de kaart moet spelen, waarom zouden de Nederlandse ker ken dat dan niet direct tot de juiste proporties terugbrengen? Te meer als dat van steun kan zijn aan de kerken in de V.S. Het moet in ons land mogelijk •worden op getuetensgronden bepaal de wapens (b.v. atoomwapens), be paalde legers (b.v. een nationaal le ger of Nato), en bepaalde oorlogen (b.v. Vietnam) af te wijzen en als dienstplichtige deze gewetensbezwa ren officieel erkend en gehonoreerd te krijgen. Niet alleen een godsdien stige of zedelijke afwijzing maar ook een politieke standpuntbepaling ver dient erkenning als grond, voor zo'n gewetensbeslissing. Dit is de mening van het Inter Kerkelijk Vredesberaad, dat kort ge leden een nieuwe wetstekst voorstel de, welke ook reeds met de vaste Kamercommissie voor Defensie werd besproken. Dat een wijziging drin gend nodig is, mag genoegzaam be kend geacht worden. Naast de dis criminerende maatregelen t.o.v. dienstweigeraars (langere diensttijd) blijkt de huidige regeling ook te be perkt. Iemand, die b.v. tegen atoom wapens diepe gewetensbezwaren heeft, maar best zou willen dienen bij het V.N.-politiekorps of rampen korps, poor zo iemand zijn peen be palingen. De grootste protestantse denomina tie, de Lutherse, beuindt zich in een netelige situatie. Begin juli zou de wereldfederatie van lutherse kerken een bijeenkomst houden in Porto Alegre in Brazilië. De kleine lutherse kerk aldaar zou door dit gebeuren zeker krachtig bemoedigd worden. De toenemende berichten over poli tieke arrestaties, onderdrukking en martelingen in dat land hebben met name in Duitsland en Nederland de vraag doen rijzen of de plaats wel de juiste is. Zal men daar vrijheid van meningsuiting hebben? En zo ja, zal dan de kleine lutherse kerk daar na de conferentie de rekening niet moeten betalen? Aan alle kanten dreigt de verleiding van het com promis. Op 13 mei zou men in ons land beslissen of het verantwoord is de 2-mans fractie te laten deel nemen. Of men daarmee de ware aard van onze verantwoordelijkheid gezien heeft, blijft een vraag. i

de Stem | 1970 | | pagina 15