Nieuwe carillon stoort Goesenaars in hun slaap Bosbad Hoeven: topdagen ECHTPAAR DUINE TE SOUBURG ZEVENTIG JAAR GETROUWD Sinds 30 april reeds 48.000 bezoekers 47-delig GUNSTIG JAAR BOERENLEENBANK IN OVEZANDE Scliieting op staande wippen in Clinge Adreswijziging in Goes Afdeling Goes van Alliance Frangaise voert toneelstuk op Bahr zet gesprek met Gromyko voort Elektronisch WEDVLUCHT VAN DE LUCHTPOST Voortzetting van filmliga Middelburg papier y'w pen Actie sgt. Meijer Personeelsbeleid NS Vlissingen DE STEM VAN DINSDAG 12 MEI 1970 ijswijzingen voorbei (Van een onzer verslaggevers) GOES De inwoners van de Lange Kerkstraat in Goes hebben een rekest ingediend by het gemeentebestuur van Goes, waarin zij zeggen er bezwaar tegen te maken, dat zoveel en zo vaak klokken worden ge luid in hun gemeente. Vooral het deze week officieel in gehruik ge stelde nieuwe carillon van de Grote Kerk vinden zij een plaag. Het speelt ieder kwartier en begint 's morgens al om kwart over zeven. „De enige die er van geniet is de melkboer", aldus de briefschrijvers. I Een woordvoerder van de Lange- ■'J Kerkstraters stoot zich er in het bij- i zonder aan, dat hij bij het Uitslapen op zondag eerst in zijn vredige rust wordt gestoord door de klokken van de katholieke Maria-Magdalenakerk en later nog eens een extra-„dreun" krijgt als de klokken van het caril lon van de hervormde Maria-Mag dalenakerk gaan klingelen. De welluidende metalen vormen in Goes al jaren hete hangijzers. Toen het oude carillon van de hervormde kerk nog speelde, heelt het Hotel De Korenbeurs eens een rekest in gediend, omdat het vond dat zijn gasten last hadden van het gelui(d). Het klokkenspel was toen echter ook 's nachts in werking. Op bevrijdingsdag werd door de Stichting Goese Beiaard aan het Goe- se gemeentebestuur een cheque aan geboden, die de restauratiekosten van het oude carillon dekt en de ge meente tevens in staat stelt regel matig beiaardconcerten te organise ren. Het is de bedoeling dat hiervoor dikwijls gastspelers uit het buiten land (met name België) worden uit genodigd. Dit is de toren, waarin de boos doener is geplaatst. (Van een onzer verslaggevers) OVEZANDE De groei van de Boerenleenbank Ovezande heeft zich in 1969 onverminderd voortgezet. De toevertrouwde middelen stegen met f 503.000,- tot f 5.620.000,-. De uitleningen namen toe met f 508.000,- tot f 2.707.000-, Ook het betalingsverkeer nam in belangrijke mate toe, mede als ge volg van het feit dat steeds meer re keninghouders hun salaris via de bank ontvangen. In 1969 werd begon nen met de verkoop van volledig verzorgde vakantiereizen, terwijl te vens een begin werd gemaakt met de verkoop van het verzekering* spaarplan „Beleggingspolis van de 7" De totale omzet steeg met ruim 20 3 en bedroeg over 1969 ruim 59 mil- ioen gulden. Ondanks de sterk gestegen kosten kon een redelijke winst worden ver- I kregen. Na afschrijvingen, reserve ring voor belastingen en toevoeging aan de reserve voor bedrijfsrisico's, resteert een netto-winst van f 6.864,19. Iieftijd 17 tot 20 jaar. Ireisten: Mulo-opleiding en Ipe-diploma. Ivij kunnen u enkele andbouwbedri|ve" f) ha en groter, in boofdza^ljf lin de prov. Groningen. 6li rise, makelaar, Dom burg se ■bkapelle, Tel. 01188-1437. (Van onze correspondent) CLINGE De schutterssociëteit Eendracht en Broedermin heeft e'en schieting op twee staande wippen gehouden. De uitslag van de schie- ng luidde als volgt: Wip 1: le hoogvogel: J. van Over- meere, Clinge, 2e hoogvogel: A. koose, Axel, le zijvogel: P. de Baar, Lraauw, 2e zijvogel: L. Kindt, ruoosterzande, 3e zij vogel: P. Stey- w il Graauw, 4e zijvogel: C. de ™f, Hulst, le kal: F. Hendricks, uraauw, ie kal: R. Lucasse, Kloos- 1 !!2an^e' 3e kal :L. de Koek, Kloos- «rzande, 4e kal: J. Hiel, Kloosterzan- 2: le hoogvogel: B. Plas- I va„ j Graauw, 2e hoogvogel: P. de Voerde, Graauw, le zijvogel: aél^Ti, °^erm6ere' Clinge, 2e zijvo- un. Staal, Graauw, 3e zij vogel: n!' Jsr°ggc, Graauw, 4e zijvogel: "et afgeschoten, le kal: P. d. Baar, KlooS j kaI: J- van Remortel, Graai! 3e kal: R. de Block, St'-Janlteenekal: J' Van Remortel' Het oude, gedeeltelijk uit de acht tiende eeuw daterende klokkenspel, heeft geen fortuinlijke oude dag ge had. In de oorlog werd het op last van de bezetter per schip op trans port gesteld, om,te worden gesmol ten voor de oorlogsindustrie. De schipper liet zijn vaartuig echter op het IJsselmeer zinken. Na de oorlog werd de lading opgevist en in 1948 hingen de klokken, aangevuld met nieuwe exemplaren, weer in de toren van de Goese Maria-Magdalenakerk. Na verloop van tijd bleek echter, dat het materiaal niet duurzaam was. Men besloot toen tot aanschaf van .een nieuw carillon. Het oude had wel zes tot zeven fabrikaten. Door de Goese burgerij werd toen de Stich ting Goese Beiaard in het leven ge roepen, die met groot succes een ac tie voerde. Onder de Goesenaren en oud-Goesenaren werd een loterij ge houden en de 17-jarige Arjan Hoek stra leverde door de verkoop van zelfontworpen carillonspeldjes een bedrag van maar liefst 1200, Het sluitstuk werd gevormd door een grote actie van de Goese Midden stand Centrale. Het nieuwe carillon werd gegoten bij klokkengieterij Eijs- bouts in Asten en kost 25.000, Van het oude carillon is een zestal goede achttiende-eeuwse klokken ge restaureerd en deze vormen nu de basisklokken van het nieuwe klok kenspel, dat 47-delig is. Tijdens de periode dat bet oude ca rillon, in afwachting van vervanging door een nieuw, in het stadhuis was opgeslagen, werden, ongeveer een halfjaar geleden, twee klokken ge stolen. Een dezer dagen zijn deze door onbekenden in scherven aange boden bij de firma Eijsbouts. Van de 47 klokken van het oude spel is een elftal aangebracht in een van de stadhuistarens. Inwoners en bezoekers van het Goese centrum vragen zich al enige tijd af welke melodie op dit carillon klinkt. Ook aan die melodie (altijd dezelfde) er geren sommige bewoners van de (Van een onzer verslaggevers) GOES De bewoners van het ge deelte van de Heernisseweg in Goes, dat gelegen is tussen de kruising Bergweg-Beatrixlaan en de Zomec- weg, hebben een nieuw adres gekre gen. Met ingang van 1 september zal dit deel van de Heernisseweg de naam ,,'s-Heer Elsdorpweg" gaan he ten. Heernisseweg nummer 137 zal 's-Heer Elsdorpweg 1 worden. De on even nummering gaat door tot 59 (heden 195). De nummers 184 tot en met 190 van de huidige Heernisse weg zullen de nummers 2 tot en met 18 van de nieuwe weg worden. Bo vendien zullen de bovenhuizen een A-nummer krijgen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese afdeling van de Alliance Frangaise zal op vrijdag 22 mei de comedie La pudre aux yeux van Eug. Labiehe en Ed. Martin in het Goese Lyceum in de Van Dussel- dorpstraat 78 opvoeren. De hoofdrol len zullen worden vertolkt door Hans J. M. Daudey, Claire van Daal-Van der Mersch, Els van den Kieboom, Annie Jansen en Albertine Warren. De regie is in handen van mevrouw W. Ch. van Maanen-Cohen Tervaert. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Westduitse staats secretaris Egon Bahr zal vandaag zijn elfde gesprek voeren met de Russi sche minister van buitenlandse zaken Gromyko. Dit heeft de Westduitse ambassade in Moskou bekendgemaakt. Bahr keerde zondag in de Sovjet-hoofd stad terug voor de volgende ronde van zijn besprekingen met de Russen over een wederzijds afzien van ge weld. twee Kerkstraten zich. Vijf minuten voor ieder heel uur hoort men het Duitse volksliedje „Zomervogels". Het is een wijsje dot ook veej op Zeeuwse scholen gezongen is. Dat het carillon „klungelt als het klin gelt" schrijft men veelal toe aan het ondeskundig bespelen ervan. „Dat komt," aldus de Goese stadsbeiaar- dder W. L. Harthoorn, die bevestigt dat de mensen wel de klok horen luiden, maar niet weten waar de kl-epel hangt, „omdat in de oude stad huistoren een oude speeltrommel zit, die een beetje mank loopt. Hier door komen de noten die samen moe ten vallen onregelmatig na elkaar. Dat geeft het effect van een speel doos en is juist erg leuk voor het eenvoudige klokkenspel". Over een half jaar wil de beiaardier een an dere melodie op de oude carillon- automaat zetten. Het nieuwe carillon werkt niet meer met het trommelsysteem. Een elektronisch systeem zorgt er nu voor dat de klokken in beweging ko men door lichtsignalen. De stads- beiaardier heeft thuis een ponsmachi ne, waarmee hij de muziek (zonder dat deze klinkt) op een bandje tikt. Een paar keer per jaar vervangt hij de bandjes in de toren van de Grote Kerk. Op het ogenblik is het pro gramma van het automatische caril lon als volgt: op ieder heel uur de 17e-eeuwse volksmelodie „De winter is vengamghen", een kwartier later het Engelse volksliedje „Drink to me, only in thine eyes", op ieder halfuur klinkt het „Beiaardlied" uit de Ru benscantate van Peter Benodt en een kwartier voor ieder heel uur spelen de klokken het sehoenmakerslied „De schoentjes gaan er met paren" van Hullebroeck. Stadsbeiaardier Harthoorn, die vijf jaar op wachtgeld heeft gestaan, maar nu weer aan de slag kan, bespeelt iedere zaterdag en dinsdag van twee tot half drie zelf het klokkenspel. Inmiddels zou het gemeentebestuur hebben toegezegd, het carillon 's mor gens een uur later te laten beginnen. Het is de vraag of de bewoners van de Lange Kerkstraat hier tevre den mee zullen zijn. „Ze moeten er aan wennen", zegt de heer Hart hoorn. „Vijf jaar lainig hebben de men sen geen carillon meer gehoord. Over een poosje zijn ze er wel aan gewend. Dan horen ze de klokken niet eens meer en zullen ze het carillon niet meer kunnen missen". (Van onze correspondent) SOUBURG Het echtpaar J. A. Duine-Van der Kujjl uit Oost-Sou burg beleefde maandag een bijzon dere dag. Die dag was het zeventig jaar geleden dat ze elkaar het ja woord gaven. Een feit dat ze beiden op bijna negentig-jarige leeftijd in blakende gezondheid konden vieren. De heer en mevrouw Duine-Van der Kuijl kunnen terugzien op een arbeidzaam leven. Geboren in Tho- len riep de arbeid de heer Duine al vroeg. Veel tijd om te spelen was er in zijn jeugd niet. „Ik begon op mijn achtste te werken. Dat bete kende 's ochtends om drie uur uit je bed. Je liep gewoon te slapen als je naar het land ging. Je was dan ook blij als het een dag regende, want dan kon je uitslapen", zo vertelt de heer Duine. In 1900 trok hij naar Nieuw- en Sint-Joosland. Daar leerde hij zijn vrouw kennen, die vanuit Yerseke naar 't Walcherse dorp was gekomen. In het dorp waar ze elkaar leerden kennen traden ze ook in het huwe lijk. Zes jaar later verhuisden ze naar Oost-Souburg, waar ze zijn blij ven wonen. De heer Duine vond er een betrekking bij de spoorwegen, waar hij tot zijn vroege pensio nering bleef werken. Het vroege opstaan heeft hjj niet af kunnen leren. Om zeven uur is hij uit de veren „soms ook wel eens acht uur" om zijn vrouw en zichzelf een kopje thee te zetten. Tijd voor hobby's hebben de heer en mevrouw Duine nooit gehad. ..Ik heb altijd voor het huishouden ge zorgd, dan is niet zo veel tijd voor liefhebberijen over", vindt mevrouw Duine. De natuur heeft de heer Duine altijd getrokken. Hij mag nog graag, ondanks zijn leeftijd, een fietstocht maken. Verder besteedt hij veel tijd aan zijn tuin, waarin hij ook groen te verbouwt. Het echtpaar Duine, dat gisteren onder grote belangstel ling recipieerde in Rehobot te Sou burg, heeft vier kinderen, elf klein kinderen en 15 achterkleinkinderen. (Van onze correspondent) YERSEKE Met 144 duiven nam de postduivenvereniging De Lucht post uit Yerseke deel aan de vlucht vanuit Clermont. De uitslag was: 1 Ph. v. Os; 2 en 9 W. Gunst; 3 Ph. Steketee; 4 J. Oele- v. Zweden; 5 Gebr. Oele; 6 en 8 C Elonbaas; 7 en 15 E. Vermast; 10 J. Philipse; 11 H. v. Es; 12 Fr. v. Heyf- te; 14 mevr. Minnaard. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De filmliga van Jeugd en Muziek in Middelburg geeft op dinsdagavond 19 mei om zeven uur een voorstelling van en kele korte Nederlandse films. (Van een onzer verslaggevers) HOEVEN Het Bosbad in Hoe ven heeft de eerste topdagen van het nog prille seizoen achter de rug. Sinds 30 april bezochten, aan getrokken door het warme weer en uitgenodigd door een lange reeks vrije dagen, rond 48.000 mensen het riante bad en zjjn uit gebreide speel- en zonneterreinen. Topdagen waren donderdag, vrij dag en zaterdag. De belangstelling voor het bosbad is de laatste jaren sterk gegroeid. Het ging in 1956 open en trok in dat jaar 84.154 bezoekers,welk aantal vijf jaar later al gestegen was tot ruim 200 dui zend. In 1961 kwamen 337 duizend badgasten en in 1969, het jaar met een zomer-uit-duizend, niet minder dan 520.000. Naarmate het bad groeide, groeide ook het areaal, waaruit men de be zoekers putte. Steeds meer mensen van boven de grote rivieren bijvoor beeld bezoeken het bosbad. Ook veel Belgen leggen er een dagje aan. Bedrijfsleider I. Bentvelsen heeft het overigens niet zo bijster goed staan op een bepaald deel van het bovenmoerdijkse publiek, dat vaak arrogant en vervelend optreedt, in tegenstelling tot de gemoedelijke mensen uit bet Westbrabantse. Zijn grote probleem? „Er de gas ten van overtuigen dat ze een bad- complex als dit, waar op topdagen vijftien- tot achttien duizend men sen komen, schoon moeten houden. Er staan driehonderd papierbakken en dat moet genoeg zijn, maar het komt nog te vaak voor, dat de Een overzicht van de drukte in Bosbad Hoeven. mensen zich niet storen aan de bak ken en aan de bordjes met het verzoek: houdt uw bosbad schoon". Maar hoe schoon het ook gehou den wordt, de vast staf van vijftien en de variabale staf van twintig mensen, hebben toch elke avond ruim twee uur werk, om het bosbad kraakhelder en pico-bello af te leve ren voor de volgende zonne-dag. Tenslotte dit: de nieuwe kaartjesau tomaten bij de ingang zijn nog niet om over naar huis te schrijven Ze zijn vaak kapot... Naar aanleiding van de binnen kort te houden landelijke vergade ring, inzake het onrechtvaardige vonnis, uitgesproken tegen de sertg. Meijer op 11 mei 1940, waardoor deze werd doodgeschoten, moeten er maatregelen genomen worden, zowel tegen de generaal-majoor, alsmede tegen het onrecht dat hier is ge pleegd en dat een smet werpt op de nagedachtenis aan de vele Neder landse militairen die in de meidagen van 1940 zijn omgekomen. Het is nog niet te laat te trachten düt onrecht hersteld te zien. Sergt. Meijer dient m.i. alsnog postuum te wonden onderscheiden. Hij deed naar mijn mening zijn plicht voor koningin en vaderland. Degenen die er in mee willen wer ken om eerherstel te verkrijgen voor de gesneuvelden op de Grebbe- berg en sergeant Meijer worden verzocht hun naam en adres te zen den aan Grebbeberg Actie Postbus 100 te Deventer. S. VERHOEF, NINOVESTRAAT 13, BREDA. GREBBEBERGVETERAAN 19 R.I. Voor de zoveelste maal werd weer een schrijven van een der vakorga nisaties der NS ontvangen betref fende arbeidsverkorting voor het NS-personeel in de nabije nieuwe dienstregeling. Voor de zoveelste maal stelde men vast dat de arbeidsverkorting vqor ongeveer 800 machinisten verder moet worden uitgesteld. Vooral in dit vaststellen schijnen de vervoersbonden bij NS ware spe cialisten te zijn. Dit is ook wel nodig, aangezien dit wel ongeveer alles is wat wij van hen mogen verwachten. Men int bij dit personeel wel trouw de volle contributie zonder ook maar enigszins het risico ooit tot een uitkering te moeten over gaan. Ook NS-ambtenaren hebben immers geen stakingsrecht. Men wekt voor het personeel de schijn dit stakingsrecht weer te wil len bezitten wanneer het om verkie zingen en ledenwerving gaat, doch dit is een lachertje op zichzelf. Wanneer alles achter de rug is, wordt hier met geen woord meer over gerept. Bij NS is dit alles nog een graadje erger. Hier heersen bij de organisa ties waarlijk nog middeleeuwse toe standen. Vooral waar het de christe lijke aangaat, loopt dit waarlijk de spuigaten uit. Men heeft de mond vol over team work, maar de betekenis hiervan schijnt hun volkomen vreemd te zijn. Sterker, men tracht elkaar een spaak tussen de wielen te steken. Wat door de een wordt voorgesteld, wordt door de andier tenietgedaan uit vrees niet met de eer te kunnen gaan strijken. Men duldt zelfs el- kaars aanwezigheid niet, bang door een andere partij christelijk in de boot te worden genomen. Men benoemt commissies welke ieder langs elkaar heen werken. Werkelijke punten van belang ko men nauwelijks ter sprake, of wor den constant op de lange baan ge schoven. Hoe is het mogelijk op een derge lijke manier ooit tot een goed resul taat te komen Keer op keer worden we met de neus op feiten van deze „resultaten" ge drukt, doch het gros van het perso neel schijnt inmiddels immuun voor deze toestanden te zijn, of zijn er geheel mee vergroeid. Loopt de zaak door achterdochtigheid en geheim zinnigheid van de organisaties vast, dan is het gemakkelijk hiervan de directie de schuld te geven. Zij al leen zijn volgens hen voor alles verantwoordelijk. Verantwoordelijk voor de enorme chaos bij invoering van de nieuwe dienstregeling. Men heeft communicatiemiddelen, doch werkt volkomen langs elkaar heen. Berichten worden wel of niet door gegeven, en door de verwarring die hierdoor ontstaat weet men niet meer waar men aan toe is. Diensten voor het uitvoerende personeel worden angstvallig geheim gehouden tot 1 of 2 dagen tevoren, zodat geen overleg met het uitvoe rende personeel meer kan plaatsvin den. Het gevolg hiervan is dat korte tijd nadien een lawine van dienst- wijzigingen op onze hoofden neer komt, en het laat zich raden dat ook het publiek hiervan de gevolgen on dervindt. In dergelijke gevallen is het dan schijnbaar weer prettig te weten waarover men weer kan overleggen. Dat de schuld van een dergelijke chaos mede te danken is aan de handelingen van de organisaties, schijnt niet bij hen op te komen. Men zuivert zich van elke blaam, stelt een resolutie of ultimatum (ge schikt voor onbepaalde verlenging) voor de directie samen, en daarmee is voor hen de kous af. Ik ben me er zeer goed van bewust dat de arbeidende klasse zich gezamenlijk moet inzetten om zijn rechten te verkrijgen, doch er zullen beslist andere middelen moe ten worden gevonden om tot een goed resultaat te kunnen komen. ROOSENDAAL MARTIN LYS machinist NS. Collecte Astmafonds De van 20 - 25 april in Vlissingen-stad en Paauwenburg gehouden collecte voor het Astma-fonds heeft een be drag opgeleverd van: f 2.678,16. Vo rig jaar bedroeg de opbrengst f 2.379,77*

de Stem | 1970 | | pagina 7