Indianen Wedden. Huisdier V olkshogescholen etwee boeken dePoortere Nog 4. dagen en de uitbreiding is 'n feit. Alle troeven in handen voor een zeer snelle service. JOSEPHINE g X X m JOSEPHINE (erkelijk proett, I, dus prettig draaien- Icje. <r_> kerste shag DE STEM VAN DINSDAG 12 MEI 1970 23 lortere, de grootste ta- tvan het Europesevas- u fn staat om thuis, in lièkamer, uw tapijtkeus recies zoals u behang- tzoekt, kunt u nu uw cing kiezen. Twee ïn vol tapijt-stalen hel en goede, verantwoor- tnaken. In uw eigen p uw gemak ilenboeken" van Louis i bevatten 18 kwalitei- synthetisch) in 84 kleu- :e kunt u thuis, op uw sies het tapijt kiezen e bij uw interieur (en Dast. richters waar u de sfa- unt halen, herkent u ïale raambiljet. tere DE CHOCTAW, Chickasaw en Cherokee Indianen hebben dezer dagen laten zien dat de Indianen niet altijd verliezen. Ditmaal won nen zij het van de blanke man en wel in een rechtszaak in het Ame rikaanse hooggerechtshof. In zijn uit spraak bepaalde het hof dat de bedding van de Arkansasrivier, die zeer waardevol is wegens mineralen onder het wateroppervlak, aan de Indianen toebehoort op de plaatsen waar de rivier door hun reservaten stroomt. De beslissing van het hof betekent een zware slag voor de staat Okla homa, die inkosten kreeg uit het verpachten van de rivierbedding aan olie-maatschappijen. De federale regering stond aan de zijde van de Indianen in de juridi sche strijd, door het argument naar voren te brengen dat het standpunt van de staat in strijd was met het verdrag van de Konijnenkreek uit 1830, waarbij de rechten van de Choctaw en Chickasaw stammen werden vastgelegd, en het uit 1835 daterende verdrag van Nieuw Echo- ta. waarbij de rechten werden gere geld van de Cherokee Indianen. I(ADVERTENTIE) I DJ Rovulco gelegen aan de rand van het hart van Breda. Vele topmerken o.a. DüQDGKOQnDK] 0 0 846-738 KOELE MEI 6, (DOORNBOS) BREDA. DE TIJD is niet ver meer dat men sen olifanten en giraffen als huis dier kunnen houden, zo heeft het hoofd van 't Britse Veterinaire ge nootschap op een congres in East bourne verklaard. Volgens hem zal men binnen afzienbare tijd olifan ten en giraffen ter grootte van een flinke hond kunnen fokken. MANZONI tekende een londerbroken lijn op een rol pa- fs" van twintig kilometer lengte 7..'ed>orS die in een bus met het fjft „lijn van twintig kilometer 1 Hij zette een handtekening P lijf van de Arnhemse kun- iar Henk Peeters en riep hem oor uit tot een „veritable e d'art", een waarachtig kunst lok vervaardigde Manzoni J sokkel waarop iedere museum- worc't verhoogd tot mu- "k, want tevoren is door i gedecreteerd dat men deze niet verlaat zoals men hem 'en heeft: men is tot kunst- geconsacreerd. De trans-sub- ntie (men wordt een kunst- in de gedaante van vlees en 1 wordt bewerkstelligd door Machtswoord van de kunste- al op de vroegste ten- ït Jongen van de internatio- H er°-groep, omstreeks 1960, zorgvuldig dichtgelaste conserven blik] es geëxposeerd met het op schrift „Künstlerscheisse, Merde d'Artiste, Merda d'Artista", au thentieke uitdrukking van de kun stenaar. Men verwarre overigens dit niet met de ideologie, die verscholen was achter de eveneens in het be gin van de zestiger jaren door Lambert Tegenbosch begonnen be weging SAS (Sclpjt aan Schilder kunst): Manzoni demonstreerde dat door zijn magisch toedoen de al macht van de romantische artiest alles tot de macht van de kunst kon worden verheven, terwijl Te genbosch juist wilde aantonen, dat deze verheffing tot de orde deri kunst (van „Kot" tot „Gold", van stront tot strontium) niets meer te betekenen had Alleen als men het leven opdeelt in een tijd van spelen en een tijd van le ven, zet men de spelende mens studenten, kunstenaars en play boys buiten het maatschappelijk o t/-> Cl m uj t3 o WIJNALS HET MAAR GEKLEURD EN NAT IS WOENSDAG is in het Britse par lement een interessante wedden schap afgesloten tussen de minister van Defensie, Dennis Healy, en het conservatieve lid Philip Goodhart. Goodhart had een toespraak gehou den waarin hij zei dat de V.S. zon der twijfel in de komende jaren een belangrijk aantal van hun man schappen uit Europa gaan terug trekken. „Wedden om een week van mijn salaris dat de Amerikanen in de loop van het komende jaar geen 25.000 mag gaan terugtrekken uit Europa?" vroeg de minister. „Aangenomen", zei Goodhart. De minister zei toen nog dat hij alleen maar wedde als het ging om din gen waarvan hij zeker was. Wint Goodhart, dan kost dat minister Healy 187 pond (ruim f 1600). spel. Deze onmaatschappelijkheid is een door de maatschappij toege stane luxe: de student kan langer spelen dan het arbeiderskind dat al op zijn vijfde jaar begint te le ven, de kunstenaar blijft zijn hele leven aan het spelen. Beide par tijen willen nu een rolwisseling: de kunstenaars willen zich engage ren met het „leven", dat geen le ven is, de maatschappij wil spelen, maar er was geen enkele moge lijkheid tot verstandhouding tot op het moment waarop de verhouding tussen kunstenaar en publiek er een geworden was van kunstenaar tot kunstwerk, arme kunst en schatrijke kunstwerken. Dit zijn enkele kreten die wij knip ten uit een artikel van Maarten Beks in het tijdschrift Kruispunt (een maandblad overigens dat bijna altijd de moeite van het lezen waard is. Kost maar 6 guldentjes per jaar en is te krijgen door een briefje aan Postbus 1 Nieuwkuyk). „Ja, ik ben de koning van de wijnvervaisers", verklaarde Gi- anfranco Ferrari in een kwalijk- riekende rechtszaal, waarin met hem nog bijna 300 mede-ver dachten opeengepakt zaten. „Maar er zijn nog vele ande ren met mij, en niet alleen in de ze zaal, dat weet iedereen". Ferrari werd drie jaar gele den gearresteerd nadat politie in helikopters zijn tankauto's met kunstwijn waren gevolgd. En zijn verklaring was niet over dreven. Het proces tegen Ferrari en zijn 300-medeverdachten in de stad Ascoli Piceno werd ge schorst, hangende de dagvaar ding van nog 200 verdachten De autoriteiten zijn van plan er een showproces tegen de valse wijn industrie van te maken. Volgens de tenlastelegging be vatte het brouwsel van Ferrari, dat als wijn werd verkocht, ba nanen, dadels en bieten. Het werd behandeld met peroxide en chloroform om het vet er uit te halen. De regering hoopt, dat het show proces een einde zal rr ken aan de verhalen over ossebloed, ammonia glycerine en water die in Italië en misschien ook in het buitenland, verhandeld worden als wijn. Dit jaar heffen miljoenen Italia nen hun glazen om hun grootste wijnoogst in de geschiedenis en de grootste in de wereld te vieren. Maar niettemin wijst veel er op, dat wij weinig Veritas in hun vino zullen vinden. Volgens de officiële statistieken die nu pas gepubliceerd werden, heeft Italië het vorig jaar 72 mil joen hectoliter wijn geproduceerd een stijging van meer dan tien pro cent vergeleken met 1968. Frank rijk bracht het tot 54 miljoen hec toliter. „Of dit allemaal wel wijn was blijft een open vraag", zegt Vin- cenzo Doea, voorzitter van de na tionale consumentenbond. „Maar de regeringslaboratoria hebben on danks al hun pogingen nog steeds niet kunnen aantonen dat de eigengemaakte brouwels schadelijk zijn voor de gezondheid. Een van de grootste slachtoffers is de bui tenlander. Hij komt naar Rome en krijgt maagpijn van de witte wijn van de Castelli. Hij gaat naar Tos cane en krijgt in de beste restau rants onechte Chianti opgediend. Hij gaat naar Venetië en daar is het water uit de kanalen beter drinkbaar". Dana, een gebaarde man die lief hebbert in het proeven van wijn leidt met andere wijnbureaus een campagne om de industrie van in eenstorting te redden. Zij hebben zich als doel gesteld om een gede tailleerde catalogus samen te stel len van alle etiketten welke de wijnbouwers zelf moeten controle ren. Hoewel zeven jaar geleden een wet is aangenomen om de etikette ring te controleren en te waarbor gen worden er slechts twee wijn- producerende gebieden gecontro leerd. Zij maken de sterke Barolo en de zachte Barbaresco. Frankrijk heeft al sinds 50 jaar een wijncatalogus en Duitsland heeft er, onder druk van de Euro pese gemeenschappelijke markt, verleden jaar een ingesteld. We gens het verzet van de producenten en de zware bureaucratie, liggen er drie ihiljard lire (15 miljoen gulden) bestemd voor de catalogus bevroren in de schatkist van de re gering. Geprikkeld door de grote ver traging, zijn vele producenten van echte wijnen zelf begonnen met het organiseren van de bescherming. In de oostelijke provincies verzekert een gebaarde rover, die op elke fles gestempeld wordt door de ver eniging van wijnproducenten de echtheid van de wijn. Gepensio neerde carabinieri (politie) die het roversembleem dragen controleren de wijnen. Alteo Dolcini, directeur van de plaatselijke wijnvereniging van Faenza zegt: „Wijnvervalsing is een bloeiende industrie in Romagna. 's Avonds gooien ze suiker, wijn most en gekleurd water in onder grondse tanks. Een paar dagen la ter, na het wonder van de fermen tatie, verschijnen de vrachtauto's en halen het mengsel weg. Soms gebruiken ze visgelatine, bloedpoe- der en andere middelen om de smaak te versterken. De valse wijn is een grote concurrent op de markt - slechts 180 lire (30 dollar cent) voor een fles van twee liter", azulo Volgens Antoniio Niederbacher, directeur van de nationale wijnen- unie (UIV) is het suikeren van wijnen een normale praktijk in Frankrijk, Duitsland, Luxemburg en vele andere landen. „Suiker is goed voor de gezondheid", zegt hij. „In Italië kan het gebruik van biet- of rietsuiker in wijnen een tot vijf jaar gevangenisstraf tot gevolg hebben. Maar tot nu toe zijn waar schijnlijk alleen de Ferrari-*wijn- bouwers zwaar gestraft. Geen en kele producent is ooit tot de maxi male, gevangenisstraf veroordeeld. Het toevoegen van arbische gom is nu verboden, maar gelatine wordt algemeen gebruikt om de wijn sta biliteit te geven, evenals onoplos bare chemicalieën die door fütre- ring worden verwijderd". Niederbacher zegt verder„Italië verbiedt veel meer anti-fermenta- tSemiddelen dan andere landen. De ze drugs zijn door de gemeenschap pelijke markt toegestaan, maar wij verbieden ze. Hun namen doen je denken aan de alchemie van de middeleeuwen. In feite zijn het vriendelijke en onschuldige medi cijnen". Uiteindelijk zullen de wijnen als de Italiaanse catalogus voltooid is en de landbouwpolitiek op Eurb- pese basis uniform is geworden vrij binnen de Europese markt verhan deld mogen worden. Op het ogen blik is wijn een van de weinige goederen die zich niet vrij tussen de zes lidstaten bewegen wegens de importquota. Italië heeft belang bij de vrije uitvoer aangezien het een kwart van 's werelds wijnen produceert. De inkomsten hieruit vertegenwoordigen een zesde van de Italiaanse landbouwproduktie. Op het ogenblik is de Italiaanse export laag in kwaliteit en waarde, hoewel de UIV trots vertelt dat zij afnemers in bijna 100 landen heeft. Frankrijk exporteerde 3,5 miljoen hectoliter in 1968 vergeleken met 3,1 miljoen door Italië. Het groot ste deel van de Franse wijn was gebotteld, terwijl de Italiaanse wij nen dikwijls in tanks worden ver voerd. De Fransen exporteerden voor 416 miljoen dollar, de Italia nen voor slechts 83 miljoen. Ercole Garrone, voorzitter van de vereniging tot bescherming van de wijnen uit Piemont, zei: „Wat we moeten doen is ons losmaken van onze middeleeuwse boeien en doorgaan met de classificatie van de wijnen. De regering moet gena deloos tegen de vervalsers optre den". Het Italiaanse ministerie van fi nanciën heeft niet op dit advies ge wacht. Reeds heeft ze de hoogste boeten in de geschiedenis bepleit voor de wijnvervalsers van Ascoli Piceno. Als die boeten worden uit gedeeld, komen ze neer op 1,3 bil joen lire (6 miljard dollar), gelijk aan een vijfde van de Italiaanse belastingopbrengst van verleden jaar. (AP). VOOR HET eerst zijn de bekende „zomercursussen" van de met de Vereniging voor Volkshogeschool- werk samenwerkende volkshoge scholen veertien in Nederland, twee in België en één in Frankrijk overzichtelijk in een folder sa mengebracht. Ook gedurende de zomer vain 1970 bieden de volks hogescholen een reeks interessante cursussen, die al of niet bij wijze van vakantie kunnen worden ge volgd. Er zijn creatieve cursussen, spel- en sportcursussen, cursussen „alleen voor de vrouw", cursussen voor het hele gezin, cursussen spe ciaal voor ouderen en vele andere cursussen, die gelegenheid bieden om kennis te vergaren, praktische ervaring op te doen en mensen te ontmoeten. De folder geeft een overzicht in rubrieken. Wie een bepaald onder werp en/of een bepaalde periode op het oog heeft, kan onmiddellijk zien waar of hij terecht kan. De uit gevouwen folder leent zich om in lokaliteiten ter kennisneming te worden opgehangen. Er viel niet te ontkomen aan beknoptheid, maai de volkshogescholen zullen graag zowel schriftelijk als telefonisch alle gewenste inlichtingen inzake de inhoud van de cursussen, de prijzen, het verblijf, enz. verstrek ken. De folder „zomercursussen volks hogescholen 1970" is gratis ver krijgbaar bij het algemeen secreta riaat van de Vereniging voor volks- hogeschoolwerk, afdeling publici teit, Utrechtseweg 15, Amersfoort, telefoon: 03490—17444.

de Stem | 1970 | | pagina 23