TELUN IR AMATEURPSYCHOLOGEN KROTT EN LIEBREGTS BOEKTEN SUCCES UITSLAGEN OLYMPIA'S TOER Priem miste slag door val Totalisator bij paardesport zal gaan veranderen Aangeboden: drie minuten bellen voorde prijs van twee. Doralhet Fedor den Hertog opgepept Bravenboer de nieuwe leider WACTMANS HERVAT DE TRAINING Arsenal verdedigt beker niet Voorbereiding op WK voetbal Netzer naar Mexico in huis Kraak trainer in Denemarken nierslaan 163 A - Tel: 41013 Olt 1oor hele grote eksperts. dagen. Niet telkens vier Te koop aan de Shellina et Shell-Station. Voor 48 f je nou wel of niet tankt edereen kopen. En als je mix tankt heb je ook nog ipmix" voor je brommer, weer een ander verhaal nden op elkaar, mensen, lix staat er aan te komen. DOOR PETER HEERKENS Eerste orde Lijkbleek Tegenvallend Interlokaal bellen? Profiteer van de goedkope uren: elke werkdag van, 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens -plus de hele zaterdag en zondag. Dat scheelt u ruim 30% in de kosten. Dus als het niet al te dringend is, wacht dan met bellen tot de avond. U kunt dan langer praten voor hetzelfde geld. PTT 17 DE STEM VAN DINSDAG 12 MEI 1970 17 iRFHANDEL landelijk erkend gasinstallateur veemarktstraat breda tel. 38880 43 (Van onze sportredacteur) OPLOO De psychologie van wielerploegleiders mag er dan soms een zijn waarvan deskundigen de tenen bij elkaar knijpen, de uitwer king is vaak verbijsterend succesvol. Neem nu de manier waarop de bazen van de twee grootste ploegen: Piet Liebregts van Xrico Noble- Acifit en Herman Krott van Amstel hun renners prepareerden op de vierde etappe van Olympia's Konde door Nederland. Herman Krott, die Fedor den Hertog liet afgaan als een gieter tegenover zijn ploeg genoten en Piet Liebregts die al zijn amateur-psychologie aanwendde om tweespalt te zaaien in zijn dubbele ploeg (de renners die aange trokken zijn voor dit seizoen werden opgedeeld in een Trico Noble- Acifit ploeg en een Acifit Trico Noble equipe. Geen op universitair niveau gegeven begeleiding, maar een aanpak gebouwd op praktijk ervaring in het metier. gelegenheid zijn koffers te pakken en op te stappen, hij schilderde zijn karakter af als waardeloos en beet hem azijnzure woorden toe als Den Hertog repliceerde. „Nog nooit", sprak Krott gillend van woede tegen <ie journalisten, „is Den Hertog mij zo tegengevallen. Ik zal hem krij gen". OLYMPIA'S TOER Wél het resultaat was onthutsend. De slome wandelaars van zondag I vlogen om 't met een uitdrukking uit de ploegleidersvocabulaire te zeggen als raketten. De balans: Amstel herstelde zich compleet van de geleden nederlaag in het week end. Piet van Katwijk won de etap pe in zijn woonplaats Oploo en ver overde bovendien de groene trui, ter- wijl Amstel opnieuw de eerste plaats in het ploegenklassement bezet. Piet Liebregts, die zaterdag en zon dag net tussen de wal en het schip viel, kreeg in zijn ene ploeg, ge leid door de Zeeuw Peet Verschu- re, de leider van het algemeen klas sement Wim Bravenboer, in de an dere (door hem zelf bestuurd) een zeer kansrijke coureur, Peter van de Kruys (vierde). Zij, Amstel en de beide combinaties Trico Noble-Aci fit, zetten het peloton op zeven mi nuten en meer, waarmee ze de op- I zienbarende en sensationele winnaars werden van een schitterende etap pe naar Oploo. En dat succes werd ichaagd door de amateurpsycholo- van Piet Liebregts en Herman [Krott, Zondagnacht hadden zij elkaar ge troffen aan een bar In etappeplaats Elsloo. Zij praatten lang, Piet Lie- en Herman Krott, niet over een combine, natuurlijk niet Daar voor waren hun persoonlijke belan gen te groot. Wél over de nederlaag van het weekend. Die was beschamend geweest. Hun akkoord na uren praten: maandag vlammen dat de stukken eraf vlie gen. De basis voor die opdracht had Herman Krott overigens al gelegd, want in de uren die aan het gesprek wet Liebregts voorafgingen voerde hij in het chique hotel „De Haan" l een stuk amateurpsychologie van de I eerste orde op. Herman Krott had het gemunt op |Fedor den Hertog, zijn sterrenner llontelbare schitterende ereplaatsen), l.hjn werknemer (hij is in dienst van Krott's accufirma)', zijn constante ger (den Hertog is om een •combinatie van privé- en zakelijke (motieven op genomen in 't gezin van (Krott). Was Feder den Hertog zo bleek ba de derde etappe door de ploeg de steek gelaten, toen zondag An- «resen en Bravenboer hun grote slag «oegen. Hij zat op kop van het pelo- lekte later uit op het moment "at die twee sprongen en hjj liet ze Wgen alle afspraken in („steeds een van voren om te controleren", E Krott bevolen) glippen. Fedor 1 j ej;tog, het grillig talent, I spande zich geen moment in om de 1° angen van de ploeg te verdedi- ISen. En daar was Herman Krott des uivels over. In knetterende zinnen tru^ tde hiii Den Hertog Zondagavond, maandagochtend en maandagmiddag kort voor het ver trek haalde Krott zo royaal zijn psy chologische begeleidingskennis naar voren dat Fedor den Hertog lijkbleek en nerveus van woede op zijn zadel wipte. In de rit naar Oploo zou hij rijden zoals hij het de hele Olympia Ronde nog niet gedaan had Wat nu ondernam Piet Liebregts precies? Piet Liebregts riep Braven boer, behorende tot het andere deel vftn de ploeg, bij zich en legde hem uit dat a. de reglementen verboden dat de nu in twee verschillende ploe gen ondergebrachte coureurs van het zelfde merk, elkaar mochten steu nen en b. dat, zo men de voorschrif ten zou willen overtreden, in de keuze, onze gasfitters Ieg9en i'n minimum van 30% van Ir. u behoeft dus met het k°Pe Iste naiaar te wachien. onze nieuwe kollektie 9as Lk 'n afspraak wij geven u lel(s), berekenen de benoog fng en i i extra voordelig voorjaarsW1 (alle renners bijzaten. Hij gaf hem (Van onze sportredactie) ST.-WILLEBRORD Rini Wagt- mans, weer thuis na zijn gedwongen opgeveir in de Vuelta de assistent van de ronde-arts diende hem op een verkeerde plaats een injectie toe, waardoor de Willebrorder zijn been nagenoeg niet meer kon bewegen, herstelt voorspoedig. Althans dat is zijn eigen conclusie. „Morgen (vandaag) hervat ik de training en donderdag wil ik in België weer een koers rijden. Het is ineens een stuk beter geworden. Drie dagen geleden kon ik nog geen trap op of af en gisteren kon ik ook nog niet veel met mijn been doen. Maar nu kan ik plotseling weer nor maal lopen", aldus de Willebrorder, die de Tour de France niet in gevaar ziet komen. „Dokter Validaz, de dok ter in de Ronde van Spanje, zei dat het heel gevaarlijk was, maar per soonlijk geloof ik niet dat het vain ernstige aard is. Daarom tnaak ik me voor de Tour geen zorgen. Voor alle zekerheid ga ik eciyter woensdag naar dokter Roldink. En die zal moeten be slissen hoe het verder gaat". WIM DE WAAL uit Axel, als derde geëindigd in de Pijl van het Zuiden, heeft gisteren opnieuw een fraai suc ces in Luxemburg geboekt. Hij won de 125 kilometer lange wegwedstrijd om de Grote Prijs Jemp-Goedert in 3 uur 17 minuten en 13 seconden. Tod- ne van de Bunder eindigde eervol op de tweede plaats. Beide Zeeuwen hadden een voorsprong van 47 secon den op het peloton. tweede ploeg Cees Priem en Peter van de Kruys er dermate goed voor stonden dat die voor hun eigen kans mochten gaan. Wim Bravenboer be greep dat volkomen. Tweede truc van Piet Liebregts: aan tafel (want samen eten mogen de twee ploegen van Trico Noble-Acifit wel als er maar geen combine ge constateerd wordt) Bravenboer op zetten tegen Van de Kruys. Met plaag stoten, venijnige opmerkingen en prikkelende woorden, kweekte Lie bregts in beide kampen een kmok- stemming. In de rit naar Oploo zaten Bravenboer en Van de Kruis in de kopgroep die zeven minuten voor sprong nam Zo werden de amateurpsychologen achter het wielerpeloton de onbetwis te winnaars van de vierde, enerve rende dag in Olympia's Ronde. Het succes van Herman Krott bestond uit de aanwezigheid van zijn beste man, Van Katwijk. Als knecht kon Van Katwijk rekenen op Fedor den Her tog die geladen tot aan zijn kruin meeging in het offensief, op Nanno Bakker en op Mathijs de Koning, die als soldaat opgenomen werd in de militaire ploeg, maar op deze belang rijke dag vanzelfsprekend meer dacht aan de Amstel-belangen, die hij bui ten de kazerne dient. Het succes van Piet Liebregts was dubbelop. Uit beide ploegen zaten kanshebbers van voren. Wim Braven boer (met 'steun van Van der Vleu ten) en Peter van de Kruys (met Van de Donk en Brüssing bij zich). De enige ploeg die enigszins mee kwam in deze overrompelende aan val was Ketting, vertegenwoordigd met Frits Schür en (als knecht) Kees Stam, maar tegenvallend omdat oranjetruidrager Henny Kuiper ont brak en bovendien was de derde man die Ketting nodig had om de eerste plaats in het ploegenklassement te consolideren niet aanwezig. Opval lende afwezigen in de kopgroep van achttien die met een steeds groter wordende voorsprong naar Oploo ging: Wim Prinsen en Peter Legierse, als de meest kansrijke Mars-Flan- dria-renners, de Noor Andresen, Ad Duyker en Louis Westrus, de beste mannen van Peugeot, Jan Aling en Tino Tabak, favorieten in de mili taire ploeg en Popke Oosterhof als sterkste bij Locomotief-Vredestein. Zij misten de grootste slag die Olympia's ronde tot op heden be leefde en waardoor het rijtje kans hebbers van achttien gereduceerd werd tot tien en dat met een serie heel wat andere namen! Alleen Am stel, Trico No-ble-Aeifit en Acifit- Trico Noble konden grote winst tel len. Hun triomf tekende zich steeds duidelijker af naarmate Oploo dich terbij kwam. De kopgroep bestaande uit Edwards, Van Pol, Van der Vleu ten, Brüssing, Diepeveen, Van de Donk, Nanno Bakker, Bravenboer, Schür, Van de Kruis, H-eeringa, Kei- leners, Den Hertog, Stam, Van Kat wijk, Koot, De Koning en Van Dam, kregen ongelofelijke vrijheid van het peloton, waarin de desillusie de ge slagen favorieten lamsloeg. Op de meet, waar Amstel met een zege van Piet van Katwfjk vér hoven het verlies van gisteren en eergiste ren uitgroeide en waar de combina tie Trico Noble-Acifit de oranje lei derstrui (Bravenboer) veroverde, be droeg het verschil zeven minuten. De enige ontsnapping van de dag was uitgelopen op een sensatie. „Het heeft geholpen", herinnerde Krott aan zijn donderachtig optreden in Elsloo en hij bedankte Fedor den Hertog maar die draaide bruusk het hoofd om. „Hij staat verdomme nóg scherp", constateerde de amateur psycholoog verbaasd. En Piet Lie bregts drukte met een stevig gebaar de rechterhand van Krott. „Geweldig hè", en dat was het. Zie het algemeen klassement. VIERDE ETAPPE 1 Van Katwijk (Amstel) 3.41.54 iSÜ. ^ficatie 3.41.39), 2 Braven- 3 ATN) zelfde tijd (met bon. Ibon s A /ir??e Koning (Mil) z.t. (met [5 w' 341,49). 4 Keileners (Mars Fl.), (Bat/Vred), 6 Bruessing IscWbfv-7 N' Bakker (Amstel), 8 Ilem7 9 Diepeveen (Cabal- 1*2 Van der Donk (TNA), 11 llATMi 12 Van der Vleuten 'Po! i\rr Stam (Ketting), 14 Van vlMafl KI), 15 Van Dam (Bat/ KMüV il r» em (TNA), 17 Koot L341 54 ^HeïIog- (Amster) allen |zo) L J?er Harmgs (Felix Bon- jSKdetyd?' Jartbroer< (Peugeot) IWW-4,9'15; 47 Vonk; 50 Duy- I b is Koeken 3.5,r r* 80 Prinsen. 79 Wester- PLOEGENKLASSEMENT 1 Amstel 11.05.42, 2 Tricot Noble Acifit z.t., 3 Mars Fl 11.12.34, 4 Mili tairen z.t., 5 Acifit Tricot Noble 11.12.49. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Bravenboer (ATN) 14.25.45, 2 Van Katwijk (Amstel) 14.26.55, 3 Schür (Ketting) 14.27.12, 4 Van der Kruys (TNA) 14.27.27, 5 Stam (Ket ting (14.28.25, 6 N. Bakker (Amstel) 7 Van Pol (Mars Fl), 8 Van der Donk (TNA) allen 14.20.25, 9 Edwards (GB) 14:28.45, 10 Diepeveen (Cab.) 14.28.49. 11 De Koning (Mil) 14.29.04, 12 T. Andresen (Noorw.) 14.31.24, 13 Den Hertog (Am9tel) 14.31.38, 14 Kuiper (Ketting) 14.31.53, 15 Westrus (Peu geot) 14.32.26, 16 Van der Loo (Mil) 14.32.35, 17 Bruessing (TNA) z.t., 18 Aling (Mil) 14.33.27, 19 Vlot (Am stel) z.t. 14.33.34, 20 Duyker (Peugeot) 20 Duyker 14.33,34; 25 Priem 14.34,31; 53 Prinsen 14.41,20 72 Westerweele 15.01,20; 73 Vonck 15.02,00; 76 Koe ken 15.07,59. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1 Amstel 43.53.52, 2 Tricot Noble Acifit 43.58.39, 3 Ketting 44.00.00, 4 Militairen 44.04.19, 5 Acifit 44.04.22. PUNTENKLASSEMENT 1 Van Katwijk (Amstel) 50 pnt., Bravenboer (ATN) 48 pnt., 3 Kuiper (Ketting) 41 pnt., 4 T. Andresen (Noorw.) 40 pnt., 5 Westrus (Peu geot) 37 pnt. 10 Priem 23 pnt. Piet Liebregts, die met een paar psychologische trucs zijn beide ploegen op het voorplan bracht, de ene met Wim Bravenboer als leider in het algemeen klassement, en de andere met Peter van der Kruis in kansrijke positie. (Van onze sportredacteur) OPLOO Het leger van gesla- genen in de vierde etappe van Olym pia's Ronde was groot. Groter dan men in de verschillende kampen te voren had kunnen vermoeden, gro ter ook dan Liebregts en Krott kon den hopen in de ontwikkeling van het strijdverloop. Onder de slacht offers op deze gedenkwaardige ron dedag, (slechts één ontsnapping, maar met een tijdsverschil van zeven mi nuten verpletterend voor de achter blijvers) de Zeeuwse troef Kees Priem en de West-Brabantse hoop Wim Prinsen. Beiden mochten zich bij het ver trek in Limburg verheugen op een zeer gunstige uitgangspositie, Priem op 2.38 van leider Kuiper, Prinsen op 3.03, beiden konden in Oploo niet anders dan teleurgesteld con cluderen dan dat ze uitgeschakeld waren voor een ereplaats. Van Wim Prinsen was bekend dat hij stroef draaide, Cees Priem daarentegen gold als een van de grootste beloften. Waarmee overigens om met bonds coach Joop Middelink te spreken niet gezegd is dat die ene nederlaag van gisteren geteld moet worden als een bewijs van overschatting. „Het gaat mij om een totaalbeeld", zei Middelink, „en dat is bij Priem goed". Hoe dan ook, men mocht rekenen op Cees Priem en die verwachting bleek te hoog gespannen. Priem arriveerde in het vierde groep je en verspeelde er zijn kansen mee: „Ik miste de slag omdat ik viel toen ik net van achteren zat. Samen met Ad Duyker ben ik nog naar voren gegaan, maar het was te laat". En Duyker: „Wat wil j§, twee lekke banden kreeg ik toen die mannen in de kopgroep zo aan het jaren wa ren". Cees Priem zal nu de kamende da gen voor Peter van de Kruis moeten gaan rijden. Hij is dus na een dag kopman af. „Misschien kan ik nog een persoonlijk succes boeken. Er zijn tenslotte nog drie etappes", troostte Priem zichzelf. Minder optimistisch bekeek Hank- se Wim Prinsen de komende dagen, „Het gaat gewoon slecht", mopperde hij. „Toen die kopgroep ging, fiet ste ik op een ongelukkige plaats. Ik zag ze gaan maar kon er niet bij komen. Meteen was mijn hele moraal weg. Ik had totaal geen interesse meer om me nog in te spannen. Het valt me zwaar tegen van mezelf, maar ik weet echt niet waar het aan ligt. In mijn voorbereidingsprogram ma ben ik serieus genoeg geweest. Daar ligt het niet aan". P H. DEN HAAG (ANP) De totali sator ut de paardesport, sinds april 1949 geiegaiiseerd, zal binnenkort in een aantal facetten gewijzigd worden en een modernisering ondergaan. De exploitatie van het totalisatorbedrijf, nu 21 jaar in handen van een admini stratiekantoor, zal per I januari 1971 door de Stichting Totalisator Neder land, het overkoepelend orgaan van de totalisator-activiteiten, in eigen beheer worden genomen. Voorts is een commissie uit totalisatorkringen en de draf- en rensport tot de con clusie gekomen dat een volledige au tomatisering van het bestaande appa raat aanbeveling verdiend. Het werkt kostenbesparend en is beduidend sneller. Als proef start men dit najaar op de renbaan in Hilversum met een mobiele installatie, waarop vijftien kassa's (winnend en plaats) worden aangesloten. De centrale is onderge bracht in een speciaal voor dit doel gebouwde wagen. Iedere verkochte ticket wordt in een onderdeel van een seconde in de voor elk paard- nummer gereserveerde teller geregis treerd, zodra de koers is gestart geeft de computer het totaal van het be drag dat op ieder paard voor winnend en plaats is ingezet. In 1971 zal de tijdelijke instalatie ook op de ren baan Duindigt in Wassenaar worden opgesteld. De definitieve apparatuur zal nog moderner zijn en kan ook de andere spelsoorten verwerken. De uniteiten van f 1,en f 2,50 komen half mei te vervallen. Hier voor komt in de plaats een uniteit van f 2,Slechts voor het trio-spel wordt een inzet van één gulden ge handhaafd. Overigens zal het trio door het invoeren van nieuwe for mulieren drastisch worden vereen voudigd. Degene, die nu drie paar den „rond" wil spelen, moet zes ko lommen invullen. Bij het nieuwe sys teem behoeft hij slechts de nummers van de paarden aan te kruisen. Een en ander betekent een belangrijke tijdsbesparing bij het sorteren. Bij de ingebruikneming van het uiteindelijke elektronische toto-appa raat komt het covercalspel te verval len. Er is wel gezocht naar een ver vangend spel, maar dit had nog geen resultaten. Bij de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport leven op het ogenblik gedachten, die uitgaan naar bepaalde saneringsmaatregelen. In het bijzon der de banen in Aduard, Baarlo, Em- meloord en Sappemeer zouden „ge doemd" zijn te verdwijnen. „Ik geloof loof vast dat wij er haast niet aan zullen ontkomen", aldus de voorzit ter van de Stichting NDR, de heer P. B. van Binsbergen. „Het plaatse lijk belang en de kosten moeten te gen elkaar worden afgewogen". In de loop der jaren zijn verschei dene kleine banen verdwenen, o.a. in Veendam, Scheemda, Uithuizen, Noordwolde en dit jaar Heerenveen. Hoewel Baarlo al van de oprichting ongunstige resultaten te zien heeft gegeven, wil men het daar nog enige tijd aanzien, ook al om het zuiden (met een baan in Eerssel op komst) niet te isoleren. Men is van plan het saneringsprobleem nauwkeurig te be studeren. In 1972 zal de Utrechtse baan Me- reveld plaats moeten maken voor een nieuw aan te leggen rijksweg. Over de bouw van een nieuw Mereveld is nog geen beslissing genomen. In ver band met de investering van een der gelijke moderne accommodatie, die AALBORG, Denemarken (AP) De voormalige doelman van het Ne derlandse elftal, Plet Kraak, heeft een contract getekend met de Deen se voetbalclub AAB uit Aalborg om deze te trainen- Kraak, die thans trainer van Blauw-Wit is, begint op 1 juli aan zijn nieuwe werk. Zijn contract heeft een looptijd van twee jaar. ongeveer dertig miljoen gulden vergt, heeft mén besprekingen gevoerd over een fusie van de paardesportvereni- ging Hilversum en de Utrechtse paar- desportvereniging. Beide bestuuren toonden grote bereidheid. Op het ogenblik worden de mogelijkheden voor één baan in het centrum van het land onderzocht. Het is niet bij voorbaat uitgesloten dat er een tar- tanbaan zal komen. De definitieve be slissing zal vermoedelijk over een maand vallen. LONDEN (ANP) Tenzij het reglement van het toernooi om de runners up cup veranderd wordt, zal bekerhouder Arsenal in de volgende wedstrijdenreeks niet aantreden. De Engelse voetbalbond heeft namelijk uitgaande van de eindstand in de eerste divisie voor het toernooi aangewezen: Leeds United (2e), Li verpool (5), Coventry City (6) en Newcastle United (7). Arsenal eindigde op de 12de pl-aats. Derby County (4e) kreeg onlangs een verbod opgelegd om wedstrijden in Europa te spelen en Chelsea (3e) zal uitkomen in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Er is echter nog hoop voor Arsenal. Een voorstel tot reglementswijziging, dat behelst de bekerhouder het recht te geven aan het volgende toernooi mee te doen, moet nog in discussie komen. NEW YORK (ANP) Drie van de zestien voor het toernooi om het wereldkampioenschap geplaatste landen hebben oefenwedstrijden ge speeld. In New York speelde Israël in een doelpuntrijk duel gelijk te gen een plaatselijk team. De uitslag was 44, na een ruststand van 33. Bulgarije, dat in de voorronden Nederland elimineerde, kwam in So fia niet verder dan 11 tegen de Roemeense club Steau. Mitkov maakte de Bulgaarse treffer. Gastheer Mexico leed in Toluca een nederlaag van 21 tegen de Westduitse Bundesligaelub Borussia Dortmund. Bij de rust had-den de Mexicanen nog een voorsprong van 1—0. MALENTE (ANP) Gunther Netzer van Borussia Mönchen Glad- bach gaat niet mee naar Mexico. De blessure van Netzer Is de laatste dagen zo ernstig geworden, dat bondscoach Helmuth Schön Netzer thuis moet laten. Ook het optreden van Helmut Haller is nog een vraagteken. De voor Juventus Turijn uitkomende Haller is door twee Italiaanse dokto ren fit verklaard. Het bestuur van Juventus heeft ook geen bezwaar tegen het afstaan van de internatio nal. Haller wacht nog slechts op de oproep vam Schön, die ter voorberei ding op de interlandwedstrijd tegen Zui-dslavië in een trainingskamp in Malente is. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1970 | | pagina 17