BREDA 30 JAAR GELEDEN GEDWONGEN TOT HEILLOZE VLUCHT Scholieren bezorgen de meeste van le 4.000.000 Nederlandse kranten Algemeen gebruik nazi-leuzen in VS Afschuwelijke exodus tussen vechtende legers }ER 100 GEZINNEN 105 DAGBLADEN Ook in sparen is er verschil. Kom naar de Nederlandse Credietbank. Daar vindt u een hogere rente... tot 71/2% en een premie* tot... 25 gulden Tlieodorakis naar Belgrado Nederlandse Credietbank Burger? Balans Verraders Kabinetswij ziging op Trinidad DE STEM VAN DINSDAG 12 MEI 1970 15 ikend-shirt toen, zelfstrijkend. iin in rood,blauw of w en borstzak. voordeel )°/o katoen, htkwaliteit. Maten ot 17 mei inplaats Lr ons woningbouwprojekt ICHT Woningbouw N.V./PapenO'ec ■tmrnm mmM (Van een onzer verslaggevers) BREDA Breda herdenkt en viert alles wat er maar te vieren lente herdenken valt. Behalve zijn evacuatie, die precies dertig jaar I geleden niettemin voor 50.000 inwoners een afschuwelijke en uit- I zichtloze vlucht betekende temidden van vechtende legers. Van de Iruim 120.000 inwoners, die de stad thans telt, zijn er tienduizenden, I de jongeren, die van deze vlucht in paniek, deze Bredase odyssee, n weet meer hebben. Misschien dat de ouderen in deze meida- Igen tegenover hen herinneringen ophalen over die massale uit- I tocht, waarvan ze de beelden, hoewel vervaagd, nimmer kwijt zul- I len raken teVr A|g|| Dit beeld, „De Vlucht" van Hein Corepian, symboliseert de evacuatie van de bevolking van Breda. Officieel echter is de heilloze I uittocht van mei 1940 vergeten. I Terecht vergeten, want het is lang niet zo gelopen als de autoriteiten zo mooi op papier hadden ge- het. De ellende begon met die Franse I generaal Duval, een eerste klas vuurvreter, die zich in Breda wil- I de vastbijten en achter de Mark leen verdedigingslinie wilde opwer- Jpen tegen de oprukkende Duitse rs en die niet wilde dat de I burgerbevolking hem daarbij voor I de voeten zou lopen. Hij sommeer- I de de ontruiming van de stad. Op Ide tweede pinksterdag 's morgens lom 5 uur zou de evacuatie moeten |teginnen. Maar de, veel sneller verwacht, optrekkende Duit- Isers brachten de oorlog binnen Itwee dagen tot voor de stad en zo Ikffam, toch nog onverwacht, op de I morgen van de eerste pinksterdag lom 9 uur het onverbiddelijke be- I vel; binnen een uur moet de stad I zijn ontruimd. Alle maatregelen, I die het Bredase stadsbestuur voor leen eventuele evacuatie van de I bevolking had getroffen, liepen in liet honderd. Voertuigen, die ge- Breed waren gehouden, werden in B tie nacht voor Pinksteren voor mi litaire doeleinden gevorderd. I Zo begon op die stralende pink stermorgen, die gonsde van de I meest wilde geruchten, de angstige I uittocht. Te voet. Met een fiets of leen kinderwagen. De eerste groep, I ongeveer 25.000 mannen, vrouwen |en kinderen, zette zich in bewe ging richting Rijsbergen, Zundert en Achtmaal. Het was vreemd te zien hoe hele straten en wijken zich zo maar ineens op weg bega ven met een bundeltje kleren, een paar dekens, wat haastig bijeenge raapte levensmiddelen in een handtas, met een vogelkooi, een pop en een hond aan een touw. Niemand wist waarheen de vlucht zou gaan of waar die eindigen zou. Voor de avond was gevallen za ten alle boerderijen van Rijsber gen tot de grens overvol met Bre- danaars, dankbaar dat ze voor de nacht een dak boven het hoofd hadden. Maar de angst bleef, want onderweg had men kennis gemaakt met de oorlog, die men tot nu toe alleen van de film kende. Er wa ren gewonden en doden gevallen. Want er waren steeds vliegtuigen in de lucht, die als grijze dreigen de vogels over de eindeloze colon nes vluchtelingen scheerden. Ze spuwden dodend lood in het rond op zoek naar militaire eenheden, die tussen de vluchtende burgers een heenkomen zochten of en dat waren de dappersten hun laatste kruit verschoten. De 25.000, die afgemat Achtmaal bereikten en daar tot de conclusie kwamen dat verder gaan geen zin meer had omdat de oorlog hen had achter haald, telden, toen de balans werd opgemaakt, 29 doden. Na drie da gen keerden de meesten van deze groep terug naar Breda, waar een onwezenlijke rust heerste en waar ze alles vrijwel ongeschonden te rugvonden wat hun verbeelding al in ruïnes had veranderd. Een tweede colonne Bredase vluchtelingen koos de weg naar Hoogstraten, Oost- en West-Malle en verder naar Antwerpen, waar het gros in de avond van de 13e mei uitgeput aankwam. Ongeveer 20.000 Bredanaars hebben vele da gen in Antwerpen doorgebracht. Maar de overige duizenden trok ken verder. Ze wilden de oorlog voorblijven. Tevergeefs, want ze kwamen dan hier dan daar in ge vechtszonen terecht met alle gevol gen vandien. De zwaarste slag werd de Bredase vluchtelingen toegebracht in Sint-Niklaas. In deze Westvlaamse 'gemeente werd de zwartste bladzijde van de Bredase exodus geschreven. In een schoolgebouw aan de Gazometer- straat had een grote groep Breda naars onderdak gevonden. De non nen deden wat ze konden om er het verblijf zo draaglijk mogelijk te maken. Op de 17e mei, 's mid dags om een uur of een, versche nen er plotseling Duitse bommen werpers boven Sint-Niklaas. Er vielen bommen. Ze kwamen op de school en speelplaats terecht, waar tientallen vluchtelingen bezig wa ren hun schamel potje te koken, zo goed en zo kwaad als dat ging. Binnen enkele ogenblikken waren de school en de speelplaats bezaaid met doden en gewonden. Men tel de 51 doden en 20 gewonden. De vluchtelingen kwamen opnieuw in de greep van de paniek. Zij trok ken verder. Naar Gent, naar Rijs- sel, Frankrijk in. Weg van alle verschrikkingen. Zij zagen pas na weken of maanden Breda terug. Er was nog een derde groep vluchtelingen. Die telde ongeveer 2000 man en was naar Zeeuwsch- Vlaanderen getrokken. Deze men sen werden in Koewacht en naaste omgeving onder dak gebracht. Het Bredase gemeentebestuur deed wat het kon de terugkeer van de vluchtelingen te bespoedigen en te vergemakkelijken. Er werd een ophaaldienst georganiseerd van Antwerpen naar Breda met bussen en vrachtwagens. Nadien reden ook ophaaldiensten naar Frankrijk om de daar opgespoorde vluchte lingen op te halen. Pas in augustus keerden de laatste vluchtelingen uit Zuid-Frankrijk in de stad te rug. In totaal had de uittocht 91 slachtoffers geëist. Een droevige balans van een vlucht, die voor de historie geboekstaafd zal blijven als een waanzinnige en volkomen overbodige exodus, veroorzaakt door een krijgshaftige bevlieging van een Franse generaal, die zich verkeek op de oorlogsmachine van de Duitsers. clden op het werk aan deE®. lat; telefoon 01850 - 24050, Ids na 19.00 uur bij de heer Jan; telefoon 010 - 118493. ngbouwprojekt in beken wij flden na 19.00 uur bij de Beveren; telefoon 'Van een onzer verslaggevers) De totale oplage van de lort'Jdag bladen zal binnen- Kit rT-'er mOj°en exemplaren be- "it staat te lezen in het jaar- LA8' °J'er 1969 van de Nederlandse tijers. De drie-miljoen-grens I wam 1958 gepasseerd Dit betekent L Nijging van één miljoen I,,,. 9'aren in 12 jaar. Aan deze vast- koppelt het jaarverslag de lo >ivi,.!0n<;lusie dat „het dagblad een bm-i e functie vervult in het BEehjkse leven". L L^jddelde aantal pagina's van L r aden nam in 1969 eveneens 3 men 'n 1968 een krant van ItnS11,j in de bus nu telt ze er RMdelcl 27. ieiWi!WI1<?6rd Sezumen worden in E». ®d 105 dagbladen gelezen. Het Ejbn 'dcyisietoestellen per honderd beduidend lager, name ly ao de radiotoestellen betreft: procent van de gezinnen heeft I Vnw st!ns één radiotoestel. PerzoptRf Nationaal Dagbladon- Pmen .den 96 procent van de ge tter in66" 01 meeT kranten. Onge- fep ii, Procent hiervan leest meer jT.een krant. s'kDnwnutaa.n<le deze gunstige cij- "i <m,i jaarverslag niet overal JPthousiast. „Een snellere stij- voor a j ab°unementsinkomsten keliik dagbladpers absoluut nood- fee karfo?len ket coujunctuurgevoe- kunsten ,van de advertentie-in- Ne la=tin grote aandeel van g«"gd t0tale inkomsl,en' Seleken met de gemiddelde ver koopprijzen voor dagbladen in West- Europa heeft Nederland veruit de goedkoopste krant. Bij een week abonnement betaalt men hier slechts 18,8 cent per exemplaar, in België 26 cent en in Denemarken 49 cent. Rela teren we de abonnementsprijs van het dagblad met de kosten van le vensonderhoud en de lonen dan con stateren we ook hier een gevoelige achterstand. „Voorlopig blijft de Nederlandse krant een (te) goedkoop produkt me de in aanmerking genomen het stij gende aantal pagina's en de daarmee gepaard gaande uitbreiding van de voorlichting", aldus het jaarverslag. Dat we de krant voorlopig nog „goedkoop" in de bus krijgen is mo gelijk door de grote advertentie-omzet bij de kranten zelf. De dagbladpers is daar echter niet zo gelukkig om. Haar doel is „het aandeel van de abonne mentsinkomsten in de -totale op brengst te doen toenemen om aldus de bedrijfstak een deel van haar con junctuurgevoelige karakter te ontne men". De etherreclame heeft de dag bladpers in die richting nog aange pord. Behalve met deze duidelijk finan ciële zorgen kampt de Nederlandse Dagblad-Pers nog met een ander pro bleem, namelijk dat van de bezorgers. „In het bezorgersbestand", aldus het jaarverslag, „zijn de laatste tijd struc turele wijzigingen opgetreden. Voor meer dan de helft in de grotere steden praktisch geheel bestaat dit bezorgersbestand thans uit scholie ren". De scholieren-krantenbezorgers zijn lang niet zo standvastig als de bejaarden, de invaliden en de wedu wen, de krantenbezorgers van vroe ger. In vele gevallen zeggen zij hun werk van vandaag op morgen op. Met deze onstabiele factor zijn noch de abonnees noch de kranten gediend. „Duidelijk is, dlat de structurele ver andering in het bezorgersbestand nog niet tot stilstand is gekomen", aldus het verslag. WASHINGTON (DPA/Rtr.) Voor het Witte Huis in Washing ton worden de laatste dagen vele vlugschriften verspreid: „In de straten van ons land heerst oproer", heet het in een van deze vlug schriften. „De universiteiten zitten vol rebellerende en herrieschop- pende studenten. De communisten willen ons land vernietigen. Rus land bedreigt ons met zfjn macht en de republiek is in gevaar. Ja in gevaar van binnenuit en van buitenaf. Recht en orde moet er zijn". Het citaat is niet ondertekend, zoals velen zouden denken, door Richard Nixon of Spiro Agnew maar door Adolf Hitler. Het heeft natuurlijk geen zin na te gaan of Hitier deze woorden in 1932 bij een verkiezingstoespraak in Hamburg inderdaad in deze vorm heeft gebruikt. Belangrijk is wel dat ze tegenwoordig veelvuldig bij al lerlei politieke debatten in de Ver enigde Staten worden gebezigd. En het is al even belangrijk dat nie mand via ondertekening de verant- woordëlijkheid op zich wil nemen. Hoe het ook zij, volgens waarne mers is duidelijk dat in de emotione le verbittering van de huidige crisis alle partijen en er zijn er vele bereidwillig naar de Hitler-leuzen grijpen en dat William Shirers best seller: „Opkomst en val van het der de rijk" hieraan niet vreemd is. Shi- rer heeft zelf onlangs nog de toe stand in Amerika vergeleken met het Duitsland van 1932. tale overwinning is geweest dan ve len momenteel denken. „Een tijd lang controleerde hij de Atlantische Oceaan met 56 onderzeeboten. Tegenwoordig heeft Rusland er daar 300 meer deze getallen spreken dus voor zichzelf. Het is heel dui delijk, wij moeten agressief bou wen en nog eens bouwen". Het gebruik van de leuzen is ook tamelijk algemeen. Op de vraag of de nationale gardisten vóór de do delijke schoten aan de Ohio-univer- siteit in Kent zich misschien gepro voceerd voelden zei een student: „Ja, wij hebben Sieg Heil geroepen" Volgens waarnemers zullen deze woorden echter geen enkele politie agent of nationale gardist in de V.S. nog opwinden. Want ze worden overal aan de universiteiten ge bruikt, evenals trouwens woorden als „zwijn", „stormtroepen", „nazi's". Het omgekeerde is echter ook het geval. Gouverneur Ronald Reagan van Californië aarzelt geen ogenblik de oproerige studenten als „Hitier- jongens" te betitelen en de rector van de staatsuniversiteit van San Francisco beschuldigt hen van „na zistische praktijken". Vice-president Spiro Agnew noemt de protestbe weging gewoon „de beweging". Bovendien is het volgens waarne mers ook niet vertrouwenwekkend voor de armen van het land op te komen. Onder het opschrift „Hitier - achtige technieken" schrijven enke le bezorgde burgers in de „Evening Star": „In de jaren dertig zag een jonge schilder (Hitler) nog wel iets in de arbeiders en de armen. Van daag tonen vele kruisvaarders voor armen en onderdrukten opvallend veel gelijkenis met deze Adolf Hit ler, want ze houden toespraken in dezelfde geest en over dezelfde on derwerpen als eens de leider van de Tweede Wereldoorlog". Geheei in de stijl van de man waarover ze zich opwinden eisen deze burgers dan: „Verraders moeten als verraders be handeld en als verraders gestraft worden". Deze stelling van de „bezorgde burgers" lijkt verdacht veel op de vlugschriften van de „nationalisti sche witte volkspartij" van wie twee splintergroepen in de Washingtonse voorsteden Arlington en Alexandria onder portretten van Hitier allerlei scheldwoorden gebruiken tegen zwarten en intellectuelen, studenten en joden die vanuit „Mein Kampf" in het Amerikaans ziin omgezet. Ook de armbanden met de hakenkruisen die zij dragen duiken volgens waar nemers nogal eens voor het Witte Huis op. Om de verwarring nog groter te maken, maken ook de tegenstanders van Israël gebruik van dergelijke woorden. Als zij bezwaren tegen bij voorbeeld politieke beslissingen in zake het Midden-Oosten naar voren willen brengen verbranden zij ha kenkruisen en beweren: „Neo-nazis- rae is gelijk aan zionisme". Vertrouwend op het propagandis tisch aantrekkingseffect van 'het por tret van Hitier grijpt men volgens waarnemers zelfs bij de werving van personeel op de „Führer" terug. On der een zeer grote foto van Hitier verklaarde de directie van een grote werf onlangs dat Hitler in de Twee de Wereldoorlog dichter bij de to- BELGRADO (DPA) De on langs uit Griekse gevangenschap ontslagen componist Mikis Theodo- rakis wordt donderdag in Belgrado verwacht. Op uitnodiging van de Zuidslavische componistenvereniging zal hij daar een „vredesconcert" bijwonen, waar composities van hem ten gehore zullen worden gebracht. GEORGETOWN (AFP) Pre mier Eric Williams van Trinidad heeft in een radiorede bekendge maakt, dat hij de leiding op zich neemt van een nieuw ministerie, dat zich bezig zal houden met de zorg v«or het leger, de politie en de immigratiedienst. De noodtoestand die onlangs naar aanleiding van bloedige onlusten werd afgekondigd, blijft van kracht. De eerste minister heeft voorts meegedeeld, dat Boisie Pravat, een cud-minister van financiën, de por tefeuille van buitenlandse zaken heeft gekregen. De vorige bewinds man, Arthur Robinson, was kort vóór het afkondigen van de noodtoe stand afgetreden. Senator Gomez is benoemd tot minister van onderwijs, als opvolger van Donald Pierre die minister van openbare diensten is geworden. (ADVERTENTIE) •Geldig tot 1-S-7B Premies van 5,10 of 25 gulden bij het openen van een spaarrekening! Daan/oor moet U bij de Nederlandse Credietbank zijn. En natuurlijk ook al voor de hoge rente, die hoger wordt naarmate U een langere spaarover- eenkomst aangaat. Laat U eens deskundig voorrekenen bij de Nederlandse Credietbank hoe gunstig het sparen voor U kan zijn. Als U de premie meerekent, kunt U het eerste jaar over Uw eerste duizend gulden al 10% maken! De waardebon die U hieronder ziet afgebeeld, ligt ook voor U klaar bij een van onze 85 vestigingen. Bij de Nederlandse Credietbank zult U graag sparen omdat Uw geld daar op een veilige manier het meest voor U oplevert iergen op zoom Antwerpsesiraat 37 Tel. 01640-37650 BREDA GOES Nieuwe Ginnekenstraat 3 Wijngaardstraat 41 PUTTE Antwerpsestraat 22 Tel. 01645-467 Tel. 01600-30250 ROOSENDAAL Nieuwe Markt 79 Tel. 01650-36960 Tel. 01100-5205 HULST Grote Markt 18 Tel. 01140-3351 OOSTERHOUT Heuvel 14 Tel. 01620-5558 OUDENBOSCH Markt 50 Tel. 01652-2116 SLUISKIL Louisastraat 62 Tel. 01157-401 STEENBERGEN Markt 16 Tel. 01670-3463 TERNEUZEN Nieuwstraat 54 Tel. 01150-3851 IJZENDIJKE Markt 11 Tel. 01176-455

de Stem | 1970 | | pagina 15