MEISJES HEBBEN LTS Nog weinig lipstick op de draaibank NT EKHOUDING Uw salaris via de Boerenleenbank Boerenleenbank HERDENKING KLEINE POLITIEKE PARTIJEN HOEVEN NIET BANG TE ZIJN CONCLUSIE z° is dat met deze herdenking ook gegaan. De eerste her denkingen waren geritualiseerde herhalingen van de zucht van ver lichting en het gevoel van op luchting die van 5 mei 1945 een historische dag maakten. Woorden als „vrijheid" en „vaderland" hadden zonder enige verdere uit leg een geweldige betekenis die tegelijk onaantastbaar en vanzelf sprekend was. Vaderlandsliefde was een deugd die door iedereen hevig vereerd werd. Wie toen ge zegd zou hebben: „Nou ja, vader landsliefde is ook niet alles", zou zich verdacht gemaakt hebben. Dit begrip verdroeg toen zelfs geen aanzet tot een kritisch onderzoek. De situatie moest volstrekt een- zinnig zijn en door iedereen op de zelfde manier ervaren worden. Ceremonieel gedrag heeft iets krampachtigs; het laat zich niet ter discussie stellen. SCHIETPARTIJ IN ZWOLLE SUCCES VOOR LABOUR IN ENGELAND 13 I Voorbeeld Linden >ekwame oetbalmakers Linden „Neen" Eerst richting Huichelarij Behoudend l.een maand salaris extra 2. een Persoonlijke Lening 3. een hypotheek tot 90% en bovendien Dr. Corn. Verhoeven: Geen hogere kiesdrempel verwacht DE STEM VAN ZATERDAG 9 MEI 1970 J is de Nederlandse dochter-1 \het Engelse wereldconcern Industries Ltd. Deze grootste Iran Europa heeft in Nederland rdam-Centrum en Ftotterdami j/s nieuwe uitbreidingen in ont- Jienst van onze vestiging te 3 afdeling MEET- EN REGEL, igsmogelijkheden voor een dige te van verantwoordelijkheids. i t onderhoud, het ontwerpen en van meet- en regelinstallaties in zowel elektrisch, elektronisch lewenst. tennis van de meet- en regel- pau van een volledige Bemetel- atie is vereist. ileiding strekt tot aanbeveling Ivatten eren van modificatiewerkzaanv i elektronische instrumenten, in en in bedrijf stellen van digitale n van meet- en regeltechnische e fabrieken. ingsmogelijkheden voor /an verantwoordelijkheidsgevoel, opgeleid tot onderhoudsmonteur Jltechniek. pleiding, die geheel in dagdienst ïen zij praktisch getraind worden fabrieken. nmechanischeTechniek of Elektra ihniek of pjktrotechniek en/of Instrument aker, met een aanvullende oplei- ng, b.v. V.E.V. Zwakstroom, ezel Instrumentmaker, enz., of 3t Wiskunde en enige jaren er ring in een technische functie. MIDDELBURG - BERGEN OP ZOOM Wat zou nu eigen- ijk precies de reden zijn, dat zich niet of nauwelijks meisjes aanmelden voor een opleiding aan technische scholen? Ze runnen er een vak onder de knie krijgen, dat in de meeste tevallen heel wat meer betaalt dan om maar een wille keurig voorbeeld te noemen een baan als verkoopster. Op- eidingen tot metaalbewerkster, schilderes, bromfietsmonteu- i, reparatrice van kantoor- of naaimachines, om nog maar niet te praten van huishoudelijke apparaten, waarmee de Ne- erlandse markt wordt overspoeld. Onlangs werd in een KRO-tv-uitzending over de katholieke wer ende jeugd bekend gemaakt, dat 70 procent van alle Nederlandse neisjes na de lagere school geen enkele vorm van onderwijs meer ge- ïiet. Heeft het Nederlandse meisje drempelvrees voor een werkkring de technische wereld? Doet dat gezegde van het schaap en die am onder onze jonge landgenotes nog opgang? Dit is nauwelijks te eloven, wanneer men ziet, hoe vrij de tiener zich op het ogenblik eiveegt. Kan het dan misschien een de ■einig soepele directeur van de tchnische school liggen? Aan een nentaliteit van „waar veel jongens lijn, hoort geen vrouw", of „een touw hoort op de huishoudschool?" ils het meisje iets verder wil ko nen dan het inpakken van repen of et dichtpiakken van flesjes, dat entonige lopende-band-werk, waar in zou ze dan niet kiezen voor een mke baan met heel goede salaris- ïogelijkheden? ir het fabrieksterrein, et verkrijgen van een woning in de voor vergoeding van studie-, reis- ten, verhuis- en herinrichtings- fjties, onder vermelding van letters 1066, te richten aan de afdeling an ICI HOLLAND NV, postbus 20 lBRIEK Taagt voor spoed ioog loon (thuiswerkers) 138a - Telefoon 278338-10 Middelburg geeft een voorbeeld, lat navolging verdient: de directeu- :n van de technische school de leer D. Roos, en van de industrie- ishoudschool, de heer H. Meunes, ian het komend cursusjaar starten iet gemengde brugklassen. Hierin aat het algemeen vormend onder ijs voorop. De belangstelling voor openbare lessen is nu reeds 'oot. Meer scholen zouden hiertoe 'er moeten gaan. En wie niet aan experiment wil, zou toch in ie- ir geval de mogelijkheid moeten tappen, dat meisjes dezelfde tech- sche lessen kunnen volgen als jon as. Een directeur van een techni- ta school, die in de hoogste klas an de lagere school de mogelij khe- m van het technisch onderwijs uit- m komt zetten, zou er veel toe (ADVERTENTIE) kunnen bijdragen, dat de meisjes warm lopen voor een bepaalde op leiding, die niet al te veel man kracht eist. Hoe staat het er mee in zuidwest Nederland? De Stem ging na, hoe de meisjes door diverse, willekeurige technische scholen in ons gebied zouden worden opgevan gen. Directeur M. Neeleman van de Katholieke Technische School te Breda: „Meisjes hebben op mijn school dezelfde mogelijkheid als jongens. We hebben er al twee op onze school meegemaakt en dit was in één woord een succes. Ik zou het zelfs wel prettig vinden, als mijn eigen dochter een technische school zou bezoeken, op voorwaarde dat het vak waarvoor ze kiest een vrou welijke benadering mogelijk maakt. In het fijnmetaal en de horlogerie bijvoorbeeld zijn mogelijkheden te over. Meisjes, die werkzaam zijn in het bedrijfsleven en een gebrek aan opleiding hebben, komen meest te recht in de mindere baantjes, vaak zijn die saai en betalen ze slecht. Dit hoeft niet! Op mijn school zijn ze van harte welkom. Ik voorzie geen enkele moeilijkheid. Het is na tuurlijk uitgesproken kinderachtig bezwaren op tafel te brengen als: „Onze school heeft geen damestoi letten" of: „Hoe moet dat nou met gymnastiekles?" Als we in déze tijd aan die mentaliteit blijven hangen, ja waar moeten we dan heen? Laat de meisjes maar lekker mee-gym- men met de jongens en waarom zouden ze niet van de douchegele genheid gebruik mogen maken? Ik zie dat gewoon niet. Wervingsacties onderneemt onze school nooit, ook niet voor meisjes. In België gebeurt dat nog op vrij grote schaal, maar het Nederlandse onderwijs voelt daar gewoon niet voor. We moeten het hebben van de naam, die onze school heeft". Hopelijk zullen de meisjes, die de lagere school verla ten hiervan profiteren! Een ander geluid liet de directeur van Breda's Gemeentelijke Lagere Technische School horen: „In totaal zijn hier drie meisjes op school geweest, maar op het ogen blik neem ik geen meisjes meer aan. Ik heb nadien nog wel eens aanvra gen gekregen, maar kan er niet meer aan beginnen. We zitten nog in een oude school, hoewel de plannen hebben voor een nieuwe, waar waarschijnlijk wél accommodatie voor dames zal zijn. Wat het werk betreft, voorzie ik ook moeilijkhe den op allerlei gebied, maar nu is de voornaamste reden: gebrek aan outillage". Directeur T.H. Hammans van de Lagere Technische School te Roo sendaal onderneemt weliswaar geen wervingsacties, maar laat meisjes, die hiervoor belangstelling hebben, graag de lessen volgen: „Op voor waarde, dat zij van tevoren de ge kozen richting bekendmaken", stelt hij. „Een vak als metselen, dat ver sier ik gewoon niet. Daar is spier kracht voor nodig. Welke vrouw zou het trouwens aantrekkelijk vinden op open werkplaatsen te moeten metselen? Het binnenwerk is beter geschikt. Ik noem maar montage, boekdruk, monotype of grafiek. On ze school is niet op meisjes inge steld qua accommodatie, maar dat probleem is gemakkelijk op te los sen. Met sportles en naderhand dou chen kan de aanwezigheid van meis jes natuurlijk wel lastig zijn. Overi gens is het mijn ervaring, dat de mentaliteit van de jongens veran dert, als er een meisje in de klas is. Hun woordkeus is wat minder grof. Dit jaar verwacht ik wel weer en kele aanmeldingen. Ze zijn van har te welkom!", aldus directeur Ham mans. Machinebankwerksters gemoe delijk tussen hun mannelijke colle ga's in aan de bankschroef. de meeste technische scho len stellen hun deuren graag open voor meisjes, die een aangepast beroep kiezen. sommige directeuren ge bruiken het gebrek aan ac commodatie als weinig fun damenteel excuus van wei gering. van wervingsacties voor meisjes wil geen enkele di recteur graag horen. de meisjes, die een leuke beroepsrichting zouden kunnen kiezen in het tech nisch onderwijs, zijn meest al schaapjes, die zich nog ver hopelijk niet al te ver van die dam bevin den. er wordt te weinig bekend heid gegeven aan het tech nisch beroepsonderwijs voor meisjes. De Technische School Bergen op Zoom en omstreken telt op het ogenblik geen vrouwelijke leerlin gen, maar ook daar worden meisjes graag toegelaten. Als de nieuwbouw in augustus wordt betrokken, is er mogelijkheid te over ook meisjes onder te brengen. De sportlessen worden dan tegelijkertijd voor jon gens én meisjes gegeven. Het hoofd van de school licht naar gewoonte op de lagere scholen zowel de jongens als de meisjes in over de mogelijkheden op zijn school. Directeur A. Corven van de LTS te Dongen heeft evenmin bezwaar tegen vrouwelijke leerlingen. Inte gendeel: „Ais we nu al die huichela rij eens afleggen en de meisjes ge woon prettige schooljaren bezor gen". In deze oude school heb ik de kans niet om bijv. gezamenlijke gymlessen te realiseren, omdat er gewoon geen gymlokaal is, maar over twee-en-half jaar als onze nieuwbouw klaar is, dan hebben we alle ruimte. Aan wervingsacties voor dames-leerlingen hebben we nooit gedaan. Ik denk, dat weinig scholen die methoden volgen. Wel geven we uitgebreide voorlichting aan toekom stige leerlingen. Ook de ouders wor den hierin betrokken. Ouderavonden zijn daar bij uitstek geschikt voor. Het is jammer, dat er van de meis jes zelf zo weinig belangstelling uit gaat. Wij activeren het wel!. Direc teur Moorman van de Vlissingse LTS wil aan de moeilijke omstan digheden wel een mouw passen: „Momenteel is onze school nog niet op meisjes berekend, maar als ze zich zouden aanmelden kan daar wel wat op gevonden worden. Er zijn tot nu toe nog geen meisjes geweest, die onze school hebben be zocht". Gezien de toenemende vraag van de industrie meent de heer Moorman wel aanmeldingen te kun nen verwachten op korte termijn: „Er liggen zeer reële toekomstmoge lijkheden voor afgestudeerde meis jes". De heer A. Riddersma van de Chr. Technische School te Middelburg heeft van meisjes nog geen enkele aanmelding gehad voor zijn school: „De Zeeuwen hebben een nogal be houdende mentaliteit. Ik stel het echter wel op prijs als men weet dat elk meisje hier zonder meer welkom is. Ook onze accommodatie is in orde. Ook wat sportlessen en douchen betreft zie ik geen proble men". Het enige probleem is: waar blijft het Zeeuwse meisje? Op de technische school in Ter- neuzen volgt één meisje de oplei ding. „Ze is prima opgevangen door de jongens", meldt de directeur, „ik heb geen enkel bezwaar tegen meer vrouwelijke leerlingen. Aan het werven van leerlingen doen we niet, noch bij jongens, noch bij meisjes". Toekomstmogelijkheden ziet hij te over voor meisjes, hoewel hij meent, dat deze mede afhankelijk zijn van de beroepsrichting. ANNELIES VAN DEN TOL centrum van het landt hoofdkantoor een funktionaris sal een ded de afdelingschef moete" eze met een grote mate i'"" kunnen verrichten, lo-diploma of gelijkwaard' ng, Praktijkdiploma Boek liploma MBA of hiervo°r 30 jaar. kracht bieden wij een 1'°°" etoeslag en gratifikatie, ischreven sollicitatie te an dit hlad. v f- Daar is alles voor te zeggen. Want als het eenmaal zover is, dat ook Uw salaris via een bank betaald gaat worden, zit U goed met een Privérekening bij de Boerenleenbank. Omdat daar 'n aantal extra voordelen aan vastzitten, die U een hele hoop zorg kunnen besparen. Als U regelmatig Uw salaris ontvangt via een Privérekening bij de Boerenleenbank, hebt U de mogelijkheid een maand salaris extra op te nemen. Onverwachte grote uitgaven kunnen 't U niet meer moeilijk maken. Omdat U een Privérekening bij de Boerenleenbank hebt. Dan kunt U een Persoonlijke Lening sluiten vanaf 500,- tot 5.000,-. Een eigen huis is nu binnen Uw bereik. Houders van een Privérekening kunnen een hypotheek krijgen tot zelfs 90% van de taxatiewaarde van het te kopen huis. Alle voordelen van salaris ontvangen via de bank. 31/2% renté. Gemakkelijke, veilige betaalcheques. Uw betalingen volkomen kosteloos voor U verzorgd door de Boerenleenbank. De vriendelijke bank met de ongedwongen sfeer, dicht bij U in de buurt. Met alle bankzaken „onder één dak". De hele dag open (meestal ook nog op een avond in de week). 1SR ilFF NïBMM&h F F:F FFF: f JA* r -F" de bank voor iedereen WU weer zo dicht op elkaar de Duitse inval in 1940 en de bevrijding in 1945 herdacht wor den, komt er opnieuw een stroom van informatie over die gebeur tenissen los. Het herdenken is gericht tegen een dreigend ver geten. De jaarlijkse produktie aan informatie schijnt nodig te zijn om de jaarlijkse slijtage weer te herstellen. Toch meen ik dat de herdenkingen niet louter een herhaling zijn van telkens de zelfde informatie. Er komen nieu we inlichtingen bij bv. over die soldaten van wie aangenomen werd, dat zij gesneuveld waren voor het vaderland, maar van wie nu blijkt dat zij wegens desertie geëxecuteerd zijn; en ook de aard van de herdenking verandert. Er heeft, als ik mij niet vergis, een verschuiving plaats van de puur rituele herdenking naar de meer kritische informatie. Dat is min of meer verrassend, want we zou den ook het omgekeerde kunnen verwachten: als de gebeurtenis sen nog vers in het geheugen lig gen, kunnen we ze „deskundiger" herdenken en er meer uit eigen ervaring over meepraten dan wanneer ze dertig jaar geleden plaats gehad hebben. Als daaren tegen de herdenking een beetje vervaagt en niemand meer pre cies weet waar het over gaat, dan verstart ze tot een vast ritueel. Het omgekeerde gebeurt. De eerste herdenkingen na de oorlog waren ritueler en veel minder kritisch dan ze nu zijn. Blijkbaar is historisch onderzoek op afstand een betere basis voor kritiek dan DAS langzaamaan is de her denking van karakter veran derd. Frasen werden vervangen door mededelingen. Hoe moei lijker het werd zich ritueel te ge dragen, des te meer n-uaocering kwam er in het gedrag. Dat is nauwelijks te verklaren als een uiting van onverschilligheid of gebrek aan interesse. Het tegen deel lijkt het geval te zijn: de mo gelijkheid van een kritische hou ding heeft tegelijk de belangstel ling vergroot en aan de herden king een kans gegeven weer een vorm van denken te worden. Wan neer ik mij oude herdenkingstoe spraken voor de geest probeer te halen, dan voel ik meer vervreem ding ten opzichte van de nabij heid van toen dan ten opzichte van de huidige afstandelijkheid. Ofschoon ze toen ontroerend en volkomen juist waren, zouden ze nu niet op dezelfde manier her haald kunnen worden. Ik denk dat ze verschrikkelijk hol zouden blinken, al kan niemand aanne men dat ze toen niet oprecht wa ren en dat de sprekers het had den over dingen die ze niet mee gemaakt hadden of die hen niet interesseerden. Het vreemde is dat zij in clichés spraken ofschoon, of liever: omdat ze zozeer bij de zaak betrokken waren. Die toespraken zijn nauwelijks nog nodig; de informatie is onmisbaar, niet alleen om niet te vergeten, maar ook nog steeds om meer te weten te komen. Twee dingen blijf ik merkwaardig vin- ervaring; je hoeft er niet geweest te zijn. De gebeurtenissen waren toen nog te overweldigend om ge nuanceerd benaderd te kunnen worden. In zo'n situatie vallen mensen terug op ritueel handelen en ceremonieel praten. Alles blijft daarin onveranderlijk; ook de ge beurtenis waar het over gaat wordt alleen in haar onverander lijkheid bevestigd, kennelijk in de veronderstelling dat men er alles al van weet. ALs iemand dtood gaat, kunnen we ook alleen maar „gecondoleerd" zeggen tegen de nabestaanden. Dood is dood. Pas later kunnen we een beetje nor maal praten zonder onze toevlucht te nemen tot vaste formules. den in de evolutie van onze her denkingen uit een ritueel naar een kritisch stadium. Op de eerste plaats dat het zo lang geduurd heeft voordat «fde informatie op gang kwam en min of meer kri tisch werd: het duurde bv. dertig jaar voordat bleek dat de held een deserteur was. Is dat de tijd die we nodig gehad hebben om een deserteur even sympathiek te vinden als toen een held? Als die informatie nodig is om een trau ma te boven te komen, welke sa distische macht houdt dit trauma dan zolang in stand door de in formatie te blokkeren? Of werd juist van die informatie een trau ma gevreesd? Is het heilzamer over pijnlijke feiten te zwijgen dan erover te praten? Kennelijk is hier voor de eerste oplossing gekozen, maar wie is degene die kiest? Dat is een probleem waar over bijna niet gepraat kan wor den zonder gebruik te maken van grote, mythische woorden als „volk", „lot", „geschiedenis" etc. En ten tweede: waar is het woord „vaderlandsliefde" geble ven en wat betekent het nog? We horen het nooit meer. Ik vermoed dat het te kneuterig is geworden voor de na-oorlogse Europese en mondiale verhoudingen. Dat zou dan ongeveer dit betekenen: men sen zijn uit vaderlandsliefde in het verzet gegaan om een toe stand te scheppen waarin het woord „vaderlandsliefde" bijna bespottelijk klinkt. Geen wonder dat de herdenking van karakter moest veranderen; er wordt elk jaar iets anders herdacht. 1150 vestigingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat het kabinet-De Jong geen wets voorstellen zal indienen tot verho ging van de kiesdrempel. Binnenkort is er een nota van minister Beernink (Binnenlandse Zaken) aan het par lement te verwachten, waarin staat wat de regering dan wel op het punt van wijziging der kieswet van plan is. Een hogere kiesdrempel die het kleine politieke partijtjes moeilijker maakt om in de kamer te komen was aanbevolen in het tweede rap port van de commissie Cals-Donner. Tegen dit advies is zwaar geprotes teerd door de kleinere partijen, die zich in hun parlementair voortbe staan bedreigd voelen. Ook echter in de grotere partijen is men niet on verdeeld enthousiast voor een hogere kiesdrempel (een bepaald stemmen percentage dat een partij moet be halen om in d'e Tweede Kamer te worden toegelaten). Zoals bekend is b.v. een minder heid van de KVP-fractie o.l.v. drs. Schmelzer tegen een hogere kies drempel, omdat men van deze tech nische ingreep geen verbetering ver wacht van de kwalen waaraan de ZWOLLE (ANP) Een Turk heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in Zwolle met een pistool twee mensen gewond. De 38-jarige R. Weimreder uit Al melo werd in de rug getroffen en moest in een ziekenhuis worden op genomen, de 20-jarige H. de Weert uit 't Harde werd aan een arm ge wond. De 27-jarige Turk, die al ja ren in Zwolle woont, was uit een bar in de binnenstad gezet omdat hij lastig was geworden. Hij keerde la ter terug en loste een aantal schoten door de Rodeleeuwsteeg waaraan de bar gevestigd is. De dader kon kort na de schietpartij in de omgeving worden aangehouden. parlementaire democratie lijdt Ook is er verzet bij sommige kamerleden van PvdA, VVD, AR en D'66. Het ziet er intussen wel naar uit dat minister Beernink zal voorstel len om lijstverbindingen tussen po litieke partijen mogelijk te maken. Hierdoor kan men de stemmen van de ene partij bij de zetelverdeling ten goede laten komen van de ande re partij, waardoor zgn. „reststem- men" niet vertoren hoeven te gaan. LONDEN (AFP) De Britse La- bourpartij van premier Wilson heeft bij de gemeenteraadsverkiezingen die donderdag in Engeland en Wales zijn gehouden, aanzienlijke winst geboekt. Zij vergrootte haar zetel aantal met 435, terwijl de conserva tieven 324 zetels verloren. Voor de liberalen bedroeg het verlies 20 ze tels, terwijl de onafhankelijken 52 zetels achteruit gingen. Het succes van Labour leidde ove rigens slechts in drie gemeenten tot een verkrijging van de meerderheid. Dit gebeurde in Norwich, Barrow en Dewsbury, waar de conservatieven de leiding moesten afstaan. Op hun beurt namen zij echter de leiding in Stoke-on-Trent van Labour over, die daar bijna veertig jaar de meerder heid had gehad. In ongeveer vijftien gemeenten verloren de conservatie ven de absolute meerderheid. De conservatieven die bij de ge meenteraadsverkiezingen van 1967 bijna 600 zetels vooruit waren ge gaan. blijven echter meer gemeente raden beheersen dan enige andere partij.

de Stem | 1970 | | pagina 19