Hoofdstad herdoopt in Astadam ZES EXCURSIES IN ZEVENTIG BUSSEN Rolls mèt voor Charles West NEDERLANDSE MARINE HIELP MEE HET PAD TE EFFENEN VAN DIK HOUT ZAAGT MEN SPECULAAS PLANKEN vakbond ectie Tim IS A MANY SftJENDOn THING Amsterdam zal in werkelijkheid een dag korter ASTADAM heten dan uit dit embleem blijkt. Het congres duurt namelijk van 2 tot 7 november. van Randwijk. ten feestje van 400 dames iar? Ik lach me dood". èlijk komen de dames dat de vereniging, zoals die ogen staat, het meest weg het begrip „vormingsinsti- aan hun carrière van ken- I estvrij staal nog om te Sme- 4? Daarop hebben ze een ['dagelijkse praktijk gebaard op. „Er bestaat voor scretaressen geen moge- om hun kennis op peil te Onze directeuren hebben J-ia hun Nederlands centrum licteuren. Wij voelen, dat we r beantwoorden aan de eis, |nze bazen bij kunnen hou- weten vaak de achtergron- meer van bijvoorbeeld de lingen, die we notuleren en |en die we opkrijgen,. Maar Lan je baas niet verwachten, je onder kantoortijd college en. Dat moet niet eens no- Dat is zonde van zrjn tijd. Daarom willen we |n onze collega's door irud- Ide vereniging in staat stel- kennis bij te spijkeren en te op te doen. We denken tussen in de elektronische lieverwerking en in manage- [hnieken. Wc denken aan le- floor deskundigen over be- •chologie en bedrijfssociolo- 1 willen om de zes weken een .•ief uitgeven en liefst ook fel ad. fis vak veranderd is, kunnen I zeggen, maar wel verandert tuur van de onderneming. Je Allerlei termen voorgescho- lestcfl Engelse, waarvan je de lond niet kent. Kreten, die ]e rijpt. Je leert ze natuurlijk maar het werkt, veel heter, je precies hun inhoudt en |ond kent". Ireniging voor directie-secre- wordt bepaald niet een n. De dames willen dat tiet eens horen. Ze blijken in «onderlijke positie te verke- jt ze nooit klachten hebben llaris of arbeidsvoorwaarden ten zich gelukkig, dat ze niet corset van een CAO zitten. Innen geen standaardsalaris teen ze, en dat is maar goed fat een directie-secretaresse K? ,0, dat loopt erg uiteen, randstad liggen de salarissen liders dan bij voorbeeld Jg of Twente. Maar we zitten in. Het is een van de aardig" -ties, die een vrouw zich tea" Je kunt er alle kanten mee er is een groot tekort aan- ■naar eens op de advertentie Inatuurlijk een voordelige P laarom is er geen sprake van, Iderland er met onze veren .-en nieuwe actiegroep «w 'ijWe zijn heel tevreden signalement van een dire0™ Vesse Hoe ziet ze eruit en foet ze kunnen? Ze mort e 2 met vijf poten zijn luidt ne oor originaliteit uitblinken Ird. Ietsje verder komen Vonne meedeelt: „Ze m j dingen tegelijk kunnen doen 1 dertiende eerst". (nerveus beroep, waarin erf' l-en belangrijk is als opleid:Wg- Imis, takt. mensenkennis fcheid alsmede het vermog afwezigheid van de baasz verantwoordelijke besluit inen nemen achten de dam ilangrijkste vereisten. M ze, hoeft de directie-secret niet meer te zijn. „Dat j zo, maar de functie is fvoor geworden" de uitsmuiter, dat ze oont^! gaan zoeken met ree-os Ie zuster-organisaties in uu frankrijk, Engeland en A® ivooral van de laatste hope Siets te worden brengen par twee leden van de ;e directie, die Centraal bp koers houdt: de 'ier te en drs. J. Gerritsen, om wat die vinden van het |Een beetje duidelijkheid a» viel al te speuren uit het bra, Adri en Yvonne ïntrtji lin kantoortijd mogen °J ,(P, ook andere werkzaarnneu e vereniging met i t, op de baas z'n sehrbjhljoad hogen verrichten. Inder [i we in het directionele twee zeer enthousiaste mee 'e I Ij hebben de plicht om moaZE tri", zeggen zij vroom- ïaressen moeten bij-lere" pEN HAAG Wrnneer maandag 2 member naar verwachting 3Ï00 kop- iljkken uit de gehele toeristische we- ,,ld zich naar de opening van het veertigste ASTA-W ereldreiscongres tillen begeven, dat tot en met 6 no vember in het RAI-Congrescentrum in lusierdam wordt gehouden, betekent W het begin van het grootste congres lit ooit in Nederland werd gehouden. Voor bet Nationaal Bureau voor Toe- ,lime betekent dit congres, waarvoor let als gastheer zal optreden, echter Kg veel meer. Met het al dan niet sla- ga van het congres staat of valt de Milstische toekomst van Nederland, [jjfers van voorgaande ASTA-congres- ien hebben dat uitgewezen. Verloopt illes succesvol dan kan Nederland In Ml rekenen op een stüging van het Amerikaanse en Canadese bezoek met 15 tot 25 procent. Mislukking betekent li} deze toerisme-experts, die aan de meest winstgevende toerismetouwtjes trekken, een keiharde slag voor de Ne- iiriandse vreemdelingenindustrie. IZowel de overheid als het bedrijfsle- i willen de kans op een mislukking levenwel tot een minimum beperken, lïj zullen voor dit congres een mil- ien gulden op tafel leggen, waarmee jsn van 't begin tot het eind indruk- I rekkend congresprogramma wordt laaengesteld. Dat bedrag zal echter litalf in de toekomst ruimschoots, ja lulls in veelvoud terugbetalen, als de in leidinggevende figuren van lucht lij scheepvaartmaatschappijen, spoor wegen, reisbureaus, autoverhuurbe- drijven en nationale toeristische orga- taties op een goed congres terug finnen zien. Een opgave die het Nati- ®jal Bureau voor Toerisme in han- i heeft gesteld van de heer Willem Schouten, die benoemd is tot coör- initor van de voorbereidende werk- De heer J. N. Strijkers, directeur van het NBT, die dit toerisme- spectakelstuk voor het eerst naar Nederland wist te halen. Als Amsterdams brokje folklore zal het draaiorgel bij de congressisten ongetwijfeld een levendige belangstelling hebben. zaamheden voor het Wereldreiscon gres en de Leiding heeft van het speci aal in het leven geroepen ASTA- bureau. „Het is zaak het de deelnemers tijdens het congres en hun verblijf in Neder land zo naar de zin te maken en hun een zo goede indruk van Nederland te 4 november zullen de congressisten in een zeventienitad bussen op ixcursie gaan. Er zijn zes excursies, waaronder een naar Den Haag eri een naar Jttterdam. In Den Haag is voor deze gelegenheid alvast de Ridderzaal op het ïinnenhof gereserveerd. Voor 's middags heeft men cabaret op het programma faan in het Nederlands Congresgebouw met onder meer een optreden van Paul |a Vliet. De congressisten die naar Rotterdam gaan krijgen een lunch aan »rd van een rondvaartboot. Ook daar wordt 's middags een cabaretprogramma ffigeboden, en wel in De Doelen. geven, dat zij bij terugkeer in hun land volkomen Nederlandminded zijn". Het ASTA-congres zal, hoewelhet een kleurig aaneengeregen ketting van allerlei topmanlfestaties is, twee hoogtepunten kennen. Op de eerste avond is dat de Holland Monday Host- night, waarin Nederland zich in de Amstelhal van het Amsterdamse Con grescentrum levensgroot zal presente ren met de nadruk op de folkloristi sche eigenaardigheden van iedere pro vincie. Het absoluut hoogtepunt en tevens sluitstuk van het congres is The European Night, waarin de Euro pese landen gezamenlijk zullen aanto nen dat zij best hun toeristisch man netje kunnen staan ten opzichte van bijvoorbeeld het Caraïbisch gebied en andere niet-Europese toeristencentra. Als overtuigend bewijsstuk daarvan zal een show worden gepresenteerd, waarin Europese topartiesten zullen optreden. De heer Schouten laat na men vallen als de Bluebell Girls, Zizi Jeanmaire met het Casino de Paris, Adamo, Amalia Rodriguez, flamenco dansers uit Spanje, een deel van het ballet van de Weense Staatsopera, Amsterdam zal weten dat het van 2 tot en met 6 november het ASTA-We- reldreiscongres huisvest. Gedurende die tijd zullen zich daar talloze gebeurte nissen afspelen die alle be trekking hebben op dit congres. In die periode is er dan ook geen sprake meer van Amsterdam, maar van ASTADAM. De Amsterdamse winkel straten zullen in het teken staan van dit congres en een vakantiesfeer uitade men. De grachten zullen, speciaal ter gelegenheid van dit congres, feestelijk verlicht worden. In vele Amsterdamse hotels zullen ten behoeve van de con gresgangers zogenaamde „hospitality suites" gehou den worden, aangeboden door allerhande organisa ties die op de een of andere manier bij het toerisme be trokken zijn. De congressist kan daar na zijn dagelijkse werkzitting in de ochtendu ren weer wat op adem ko men bij een drankje, een hapje, een geschenk en een praatje alles gratis en in onvoorstelbare hoeveelhe den aangeboden. In de avonduren kunnen zij hun vertier in het RAI- Congrescentrum zoeken, omdat daar iedere avond een manifestatie is. Maan dagavond is dat dus de Holland Monday Hostnight, dinsdagavond presenteert zich daar Israël., woensdag avond is het de beurt aan Libanon, terwijl donderdag avond Australië zich van zijn beste toeristische zijde zal laten zien. En vrijdaga vond is daar dan tenslotte The European Night. In de vrije middaguren zal ongetwijfeld menig con gressist zich laten verleiden tot een bezoekje aan Am sterdamse bezienswaardig heden. Een groot tijdschrift organiseert speciaal voor de congressisten een golftoer- nooi, en uiteraard zijn vrij wel alle Amsterdamse ho tels „bezet" door deelne mers aan dit congres of door personen die er nauw bij betrokken zijn. Voor de Amsterdamse horeca is Amsterdam dus in ieder geval niets anders dan ASTADAM. Omdat van de verwachte S300 deelnemers aan het Wereldreis congres er ongeveer 1000 vrou wen zijn is er een speciaal damesprogramma samengesteld om de dames in de ochtenduren, wanneer de mannen uitvoerig over het toerisme zitten te praten, aangenaam bezig te houden. In het Esso Motor Hotel wordt dan een Dutch Handy- craft Market gehouden, geheel gesponsored door het bedrijfs leven. Het vrouwelijk gezel schap zal op deze markt demon straties van typisch Nederland se ambachten kunnen zien. Een klompenmaker zal laten zien hoe het volgens de toeristen- opvattingen nationale schoeisel vervaardigd wordt. Er wordt gedemonstreerd hoe men van dik hout speculaasplanken snijdt. Zo zal het met nog diverse andere ambachten gaan, zoals onder meer borduren, weven en riet vlechten. Verder is Amsterdam niet voor niets een diamantstad en kan er dus altijd een bezoekje geregeld worden aan een diamantair. En een ochtendje winkelen in ASTA-winkelstraten kan voor de dames op een verloren och tend ook een aangename bezig heid zijn. Zeker wanneer hun echtgenoten er niet bü zijn. zwaarddansers of kozakken uit Rus land, een zangeres uit Italië, waarvan de naam hem ontschoten is, en verder nog dansgroepen uit Griekenland en Turkije. „Het moet een wervelende, kleurrijke en folkloristische show worden, waar in de Europese landen tot hun recht komen. En met deze bezetting moet dat rpogelijk worden", vertelt hij. Hij hoopt dan ook via de betreffende nati onale organisaties deze artiesten naar het congres te kunnen halen. De on derhandelingen zijn inmiddels al in volle gang. De Europese nacht begint met een Europees diner, waarvoor de congressisten in twee groepen ver deeld worden. Terwijl de ene groep zich achter de dinertafel zet, zal de andere groep van de ongeveer 45 mi nuten durende show gaan genieten. Is de show afgelopen dan gaan de show- g'angers ter tafel en kunnen de „afge- dineerden" de Europese artiestentop aanschouwen. Het diner bestaat uit vier gangen, „Vermoedelijk is het zo dat België het voorgerecht levert, Ita lië het tussengerecht, Nederland het hoofdgerecht en Oostenrijk het nage recht. Een en ander zal besprenkeld worden met Franse wijnen en muziek van een Hongaars zigeunerorkest", al dus de heer Schouten. Om te voorko men dat de congressisten met een droge keel aan tafel gaan, zullen zij vooraf eerst langs een hoe kan het anders? Europese bar worden ge loodst, waar ieder Europees land met een of twee voor dat land specifieke drankjes vertegenwoordigd zal zijn. Een stand met Scandinavische hapjes zal voor een ontnuchterend tegen wicht zorgen. Als de congresgangers door drank, spijs en show lichamelijk en geestelijk gelaafd en gevoed zijn kunnen zij een bezoek brengen aan het expositieterrein, waar een groot aantal Europese landen via stands de aantrekkelijkheid van hun land aan tonen. Die aantrekkelijkheid zullen zij bovendien in drank en voedsel kunnen proeven, terwijl de artiesten van de show het geheel zullen veraangena men. Voordat de congressisten de stands evenwel gaan bezoeken zal op een podium nadrukkelijk gepousseerd worden dat Holland een voortreffelij ke invalspoort is naar 'Europa. Maar tijdens de Holland Monday Hostnight is dan al onderstreept welke geneug ten de toerist in Nederland kan verwachten. Daarvoor heeft men dan in de Amstelhal van het RAI-Congres centrum een decor opgebouwd dat een afwisselend geheel is van Neder landse folklore en toeristische zaken. Er zal een boerderijin authentieke stijl worden opgebouwd die met le vend vee omzoomd zal worden, er wordt een kleine rivier aangelegd, er zal een stadhuis uit de zeventiende eeuw verrijzen, de congressisten kun nen een Friese bruiloft bijwonen, er komt een park met terras, de Zaan streek zal er uitgebeeld worden, er komt een café, een kermis, een schandpaal, een visvijver, een paling tent, een dorpsplein, een kop van jut, een muziektent, een sigarenmaker en een heksenwaag, om even wat dingen op te noemen. „De congressist zal zich er geen moment hoeven te vervelen en meteen een uitvoerige indruk krij gen van wat Nederland te bieden neeft", verklaart Willem Schouten. Priïis Bomhard zal maandag 2 novem ber om tien uur 's morgens dit congres officieel openen. Vanuit Djakarta liet hij telegrafisch weten deze bezigheid gaarne op zich te zullen nemen. On geveer 3300 congressisten, onderge bracht in 20 Amsterdamse hotels, zul len deze opening bijwonen. Verder zullen daarbij een aantal bekende in ternationale figuren aanwezig zijn, waarvan de heer Schouten nog geen namen wil noemen. De ambassadeurs van Amerika en Canada zullen er ook zijn omdat de ASTA van oorsprong een Amerikaans-Canadese organisatie is, die zich inmiddels echter over de gehele wereld heeft uitgebreid. Aan de opening zal medewerking worden verleend door het Concertgebouw Or kest. Na die opening zal de eerste werkzitting worden gehouden, waarop algemene problemen van het toeris me behandeld zullen worden. HENK BOL Het de congressisten tijdens hun verblijf in Nederland naar de zin maken en ze een goede indruk geven van Nederland. Daaraan wordt sinds januari hard gewerkt door Fleur Brouwers en Willem B. Schou ten. r'i J;it -r'i,Lw4l-> 1 r* 7 2Ë-. 1 j JÏÏ1ISi. j/tEtf&SffiaSlS-inSMsiS 1 ASTA-leden worden door het NBT met invitaties aangespoord in het meesterlijke Holland te komen isseren. De president van liet congres, Charles West, aal nooit de bus behoeven te missen. Daarvoor zorgt een internationaal auto verhuurbedrijf dat kennelijk wei nig vertrouwen heeft in de dertig bussen die een regelmatige pen del tussen de hotels van de con gressisten en het congrescentrum zullen onderhouden. Het laat speciaal voor de president een gloednieuwe Rolls Royce uit En geland overkomen, bemand met een chauffeur. Gedurende het congres zal Charles West daar over kunnen beschikken. Eindelijk is Nederland er dan in geslaagd als trefpunt te fungeren van de prominenten uit de gehele toeristische wereld. Iets wat te danken is aan de activiteiten van de heer J. N. Strijkers, directeur van het Nationaal Bureau voor Toerisme, die het ASTA-Wereldreiscongres graag naar Nederland wilde halen Aanvankelijk zou dat eerst in 1971 het geval zijn. Dit jaar zou het in Chicago gehouden worden, maar dat was niet in staat de gasten onderdak te bieden, waarop het congres al een jaar eerder aan Nederland werd toegewezen. „Nederland heeft ei' wat moeite voor moeten doen om het te krijgen", -verklaart de heer Schouten. „Men waande zo'n klein land niet in staat zo'n groot congres te organiseren. Op voorgaande AST A-congressen hebben wij daarom eerst wat indrukwekkende en baanbrekende manifestaties georgani seerd. Toen het congres in 1968 op Puerto Rico gehouden werd heeft Nederland voor een nacht het eilandje afge huurd en daar een grootse party gegeven. Daarbij werd ook de Nederlandse marine ingeschakeld. De congressisten, kwamen inen helemaal onder de indruk van het feit dat zo'n klein land zo maar even een marine had. En vorig jaar hebben wij tijdens het congres in Japan ook een grote manifestatie georganiseerd. Wij hebben daarmee het pad blijkbaar geëffend want na het terugtrekken van Chicago kreeg Nederland na nog wat touwtrekken met Brazilië en Australië, waar nu volgend jaar dit congres gehouden wordt, het congres toegewezen". Het NBT riep daarop ter voorbereiding van het congres een speciaal ASTA-bureau in het leven. Om dit bureau te leiden werd begin van dit jaar de heer Schouten aange trokken, die tot dan toe assistenb-gebiedsleider was ge weest van een groot concern. Samen met mejuffrouw Fleur Brouwers, secretaresse van het ASTA-bureau, diri geert hij de voorbereidende werkzaamheden voor het congres. Twintig met zwarte stippen aangeduide hotels en een rood aangegeven RAI-Congrescentrum op een gigantische kaart van Amsterdam die vrijwel de gehele muur van zijn werkdomein beslaat, staan hem daarbij voor ogen. Om zoveel mogelijk van de ongeveer 10.000 ASTA-leden uit rond 100 landen naar Amsterdam te krijgen, zal het NBT aan alle leden een viertal ..invitaties" sturen. Een daarvan is er inmiddels al in affichevorm verzonden onder het motto „Holland is a masterpiece". In de folder wordt gewezen op de attracties die Nederland biedt op het terrein van de schilderkunst, zuwel van voegere meesters (Rem brandt, Van Gogh) als van heden laagse schilders ft." driaan)

de Stem | 1970 | | pagina 13