Dit heb ik nog nooit beleefd, dit is pas echt be vrij dingsf eest Complete kermis in Maasstad Vloerbedekking kopen volgens het boekje. Glasg ow in rouw „Celtic was spookploeg' Cruyf f Hasil groots" „De cup in de Kuip I I I Balamundi vloerbedekkingen naïrêna LOF VAN AJAX automobilisten verdien 2.75 Wash and Shine +speciaalspons tijdelijk 5.75 ÏÏORELE DWANG Het lekkere zoetmiddel, zonder bijsmaak. Voor 40 snelle was- en glansbeurten van uw auto VIJFDE SPORTPAGINA VAN VRIJDAG 8 MEI 1970 POLITIE WIST 'T NIET MEER (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM. Dit was de dag na de lange nacht der waarheid: een Rotterdamse binnenstad, geplaveid met stralende kinderhoofden van het op drift geraakte legioen. Hon derdduizend op het stadhuisplein, honderdduizend in de betonnen vangarmen eromheen. Een kleffe, warme binnenzee, waarin de golven opspatten. Mannen en vrouwen in rood-witte pijen, met rood-witte ho ge hoeden op de kletsnatte, door pils gedraineerde hoofden. Hand in hand de kameraden uitkijkend naar de helden, die als engelen der wrake achter de onweerswolken op hun glorieuze nederdaling op aarde wachtten. Tienduizenden waren in de ochtenduren al naar het vliegveld Zestienhoven getrokken om dat mo ment te beleven. Een springvloed van auto's blok keerde de rijkswegen en de stations gebouwen, waarin de niets vermoe dende toeristen hulpeloos als wrak- houd ronddreven. Vliegtuigen op het platform konden niet vertrekken, omdat duizenden getrouwen onder de vleugels kampeerden. Auto's, die de binnenkomende toestellen naar de aankomsthal moesten begeleiden, I stuitten op stralende neringdoenden, die op het streng verboden terrein bier, haring en taaie chips verkoch ten. Een rood waterkanon kroop grommend door de menigte, die elk geland vliegtuig spontaan bestormde en de inzittenden dwong tot een langdurig kluizenaarsbestaan. Een toestel van British Air Service, dat met een lading uitgeputte suppor ters op Zestienhoven was geland, iverd compleet geïsoleerd door enige honderden Rotterdammers, die om. I de draaiende propellers een vreugde dans maakten en hun yells tegen de romp wierpen. Een agent met een rood-witte kokarde op zijn pet pro beerde nog serieus de chaos te kana liseren, maar zijn waarschuwingen werden overstemd dor een duizend voudig: „Feijenord-supporters gaan nar de hemel, als er in de hel geen plaats meer is". Onmiddellijk daar na werd met zichtbare ontroering de hymne „Ajax is een afwasmiddel" j aangeheven. Natuurlijk had de Rotterdamse po litie op dat moment een charge met He bereden brigade kunnen uitvoe- ren. Natuurlijk had men lang te voren dranghekken rondom Zestien hoven kunnen plaatsen en het wa terkanon in stelling kunnen bren gen, maar mijn hemel, onder welke afschuwelijke morele dwang had je daarmee de agenten geplaatst. Ze hadden nog geen veertien uur er voor op dienststoelen zitten wippen van emotie, ze waren daarna spon taan naar de Coolsingel getrokken en hadden hand in hand met de tien duizenden hun triomf gevierd. Ze hadden op dat moment geen aindere keus en moesten noodge dwongen heulen met het legioen, dat oppermachtig was ter land en in de lucht. De surveillancewagens waren bedekt met rood-witte vlaggen en luidsprekers, die anders opdringende volksmenigten vermanend moet toe spreken, produceerden nu de Feij- enoord-liederen. Een radeloze vlieg- veld-employée, die een agent aan klampte en vroeg, of er niet wat te gen die chaos kom worden gedaan, werd vaderlijk op zijn schauder ge slagen en met een gratis biertje naar zijn bureau teruggestuurd. In die poel van oeverloze vreugde viel tegen half een het bericht van de heilloze vlucht van 't Feijenoord- elftal als een helse steen. Op Schip hol wist men op dat moment nog niet, dat Zestienhoven zijn functie als luchthaven had geruild voor een kortstondig kennisbestaan, dat elke veilige landing onmogelijk maakte. Het leek een duivelse speling van het lot: een onoverwinnelijk Rotter dams elftal moest de hulp van Am sterdam inroepen om zijn terugkeer uit de zevende hemel te kunnen re aliseren. Terwijl op Zestienhoven ge- (ADVERTENTIE) Ja. waarom zou u 't uzelf moeilijk maken door winkel-in winkel-uit te rennen als je thuis op je gemak de juiste vloerbedekking kunt uitkiezen met de gratis Balamundi Omnibus. In dat handige boek vindt u alles wat er zo'n beetje aan woonplezier te koop is.Van stoei-proof Balatred vinyl lot leefgraag Mundiana tapijt, hlgekiend gerangschikt, kleur bij kleur. En reuze schappelijk geprijsd. Weet u tenminste waarover u praat als u straks voor de Grote Beslissing staat. Dus handel één keertje gewoon volgens het boekje en vul even de bon in. Voor't gemak. ■bbhhiiii Stuur ons maar zo'n gratis kijkboek. Je weet nooit waar het goed voor is. s Naam;. Adres:.. Plaats: Uitkn Uitknippen. Opsturen, (maar alsjeblieft geen postzegel plakken) naar: Balamundi Nederland N.V., Huizen Nh. Antwoordnummer 21 •■Bi■■■■■■■■■■■■■II tergde supporters moeiteloos woor den im de mond namen als „slij merds" en „sekreten" zei Feijenoord- manager Brox veertien kilometer noordwaarts in de aankomsthal van Schiphol: „Ik vind dit uitwijken een bijkomstigheid. Eigenlijk is het nog wel geinig ook." Brox wilde ook nog wel onthullen, dat hij de overwin ning van zijn elftal volkomen ver diend vond. Kort na half drie moest Schiphol zijn Rotterdamse buit weer afstaan. Aanvankelijk had het in de bedoe ling gelegen om het Fejjenoord-elf- tal in Rotterdamse gemeentebussen naar de Maasstad te brengen, maar dat voornemen werd verijdeld door duizenden supporters, die op het ge rucht van het uitwijken van de DC-9 hun frontposities op Zestienhoven hadden verlaten en in gesloten ge lederen oprukten naar Schiphol. Een nieuw aanvalsplan moest daar na de beslissende redding brengen. De elf spelers die na de wedstrijd nauwelijks een uur hadden geslapen werden langs onduidelijke sluipwe gen opnieuw naar de DC-9 gebracht en onder geheimhouding naar Zes tienhoven gedeporteerd. Daar bleek, dat de list slechts uitstel van het volksgericht betekende, want het le gioen had zich in blindelings ver trouwen op de invalswegen genes teld en wist zich sterk in de zeker heid, dat eens de helden langs hun egelstellingen zouden trekken. Rondom het Rotterdams stadhuis had het duizendkoppig thuisfront zich inmiddels opnieuw geformeerd na een dolle nacht, die elk Zuidame- rikaanse carnaval tot patronaats- feest degradeerde. De cup was nau welijks van de beeldbuis verdwenen toen uit alle hoeken en gaten van de Maasstad de getrouwen toestroom den met medeneming van de vaste trofeeëntoeters, bellen, vlaggen, hoeden, serpentines en voetzoekers. Burgemeester Thomassen had een moment het serieuze plan om zijn volk toe te spreken, maar ondanks een inderhaast aangereikte megafoon gingen zijn gebeitelde volzinnen ver loren in de orkaan. Om daarna te redden wat ar te redden viel, hief hij toen maar het „Hand in haind ka meraden" aan. Het leek een volks- samenzang met de grote gemeentelij ke voorganger badend in zweet op het balkon. Een verrukkelijk tafe reel. Het leek, alsof die nacht niet meer overtroffen kon worden. Rotterdam- Zuid dampte tot het ochtendgloren van klare vreugde. Sommige straten waren veranderd in openlucht-dan cings, waar men hossend en schreeu wend teelkens nieuwe dammen op wierp tegen de slaap. „Dit heb ik zelfs na de bevrijding niet meege maakt", zei een kaseizende kastelein, „dit is pas ons echte bevrijdings feest." (Van onze speciale verslaggever) GLASGOW. Glasgow is in rouw gedompeld. De inwoners van de Schotse stad, die zich er doorgaans op beroemen suppor ters te zijn van Celtic, verbeten de nederlaag van hun club in een star stilzwijgen. De politie van Glasgow had woensdagavond tijdens de wed strijd zo goed als niets om han den. En dat terwijl toch een derde van de pubs een uur en een kwartier langer op bleven dan normaal om fans de gele genheid te geven de gehele wed strijd op de televisie te volgen. Een speciaal op de been ge brachte politiemacht, die even tuele moeilijkheden bij winst van Celtic het hoofd moest bie den, bleef werkeloos. „Het was een van de meest rustige avon den die we hier hebben meege maakt," aldus een, zegsman van de politie. Nog een uitspraak van politie zijde: Jk heb nog nimmer zo weinig mensen in het centrum van de stad gezien." Wim van Hanegem, getooid met een Celtic-hoedje, he m door een Schotse supporter geschonken uit waar dering voor zijn spel, had ondanks de enorme drukte i n Rotterdam nog tijd handtekeningen uit te delen aan zijn fans. De dom van Milaan werd veelvul dig bezocht door Schotten, aanhali gere van de katholieke club Celtic. Helaas, zij kwamen er niet om te bidden voor iets zo werelds ais het winnen van de Europacup. Zij leg den onmiddellijk het hoofd op de handen en die handen op de bank en vielen in een diepe slaap. (Van onze speciale verslaggever) MILAAN De weinige kranten die gisteren in Italië verschenen He melvaartsdag waren het er in hun sporteommentaren volkomen over eens dat de Feijenoordzege op Celtic verdiend was. Alle kranten prijzen het uitgebalanceerde en tactisch zeer effectieve optreden van de Feijenoord- equipe en men baseert de zege van de Rotterdamse ploeg op een perfee- te spelopvatting, waardoor Celtic zel den of nooit tot de van deze ploeg bekende aanvalslawines kon komen. Het gezaghebbende sportblad „La Gazette Dello Sport" schrijft onder meer: „Celtic kreeg niet de kans de pressie op de tegenstander uit te oefe nen, die deze ploeg dikwijls zo gevaar lijk maakt". Onder de kop „de overwinnaars van Milaan lieten het niet op een tweede wedstrijd aankomen" schrijft redac teur Aldo Bardelli dat Feijenoord goed, snel en agressief voetbal speel de en Celtic bij tijd en wijle over troefde. „Bovendien", zo schrijft Bar delli verder, „Feijenoord toonde meer talent en spelorganisatie dan het Ne derlandse Ajax vorig jaar in de Euro pacupfinale tegen AC Milan". La Ga- zette Dello Sport vond Van Hanegem, Kindvall, Hasil en Israel de grote uit blinkers. Het dagblad „La Notte" schrijlt op de sportpagina dat de robuuste en technisch knappe Feijenoordploeg verdiend van Celtic won. „De Feije- noorders verstoorden keer op keer het ritme van Celtic, waardoor de Schotten niet wisten hoe ze het had den", aldus „La Notte". Deze krant noemde Van Hanegem, „een pure machine", de grote uitblinker, en komt tot de conclusie dat de Rotter damse club veel dank verschuldigd is aan het Feijenoordlegioen in het San Sirostadion. De „Corrierra Delia Sera" schreef donderdagmorgen onder de achtko- loms kop „Feijenoord kampioen van Europa, Celtic haalde zelfs een twee de wedstrijd niet", dat- er woensdag avond in San Siro sprake was van een dramatisch gevecht, dat op het nippertje een beslissing kreeg. Het blad interviewt Celticbaas Jock Stein, die tegenover de verslaggever van de Corrierra Delia Sera zegt: „Het was wel degelijk een goede finale. Dat kwam door het spel van Feijenoord en het publiek, maar niet door ons". Het blad wees Kindvall als de grote uitblinker aan en voorspelde via trai ner Nereo Rocco van AC Milan dat veel nationale ploegen tijdens de strijd om het wereldkampioenschap in Mexico de kwaliteiten van deze Zweed zullen ondervinden. Alle kranten besteedden donderdag bijna evenveel aandacht aan de wed strijd als aan de belevenissen van de grote legioenen van Celtic en Feije noord. Talloze foto's van voetbal supporters in het centrum van de stad illustreerden lange verhalen over de „fans uit Noord-Europa". De „Cor- riera Delia Sera" laat de belevenis sen van de Nederlandse en Schotse supporters zich afspelen in „een walm van whiskey en bier" en heeft uitge rekend dat de legioenen de afgelo pen dagen meer dan 100 miljoen lire (600.000 gulden) jn Milaan aan drank hebben omgezet. „La Notte" schrijft honend: „Wel veel alcohol maar geen cup voor Cel- ticfans" en vertelt de lezers nauwge zet wat er allemaal in Milaan voor en na de wedstrijd is geschied. Alle kranten brengen tenslotte de volgende cijfers: aantal bezoekers in San Siro: 60.000, recette 137 miljoen lire (ruim 800.000 gulden). Dit bedrag wordt verdeeld tussen de organisato ren (10 procent), de UEFA (5 pro cent) en de finalisten (beide 42,5 pro cent), aldus een berekening van een functionaris van de Italiaanse voet balbond. „Nederlanders vernederen Celtic en veroveren cup" schrijft sportver slaggever Geoffrey Green donderdag in „The Times". Hij gaat verder: „Het leek wel alsof de Feijenoordspeiers over het veld zweefden en dansten. Dit maakten de bewegingen van de Schotten des te logger en ongecon- troleerder". Green vervolgde: „Feije noord domineerde gedurende de ge hele wedstrijd". „De doorgaans zo trotse ploeg van Celtic, arrogante stropers van Europa, leed nu aan een minderwaardigheids complex", aldus Derek Wallis in „The Daily Mirror". „Feijenoords overwin ning was tegen alle verwachtingen in, maar het was een volkomen verdien de beloning voor hun goede spel". Volgens „The Guardian" kan er geen twijfel bestaan over de juist heid van de uitslag. „Het methodi sche voetbal en het beheersen van het tempo van de wedstrijd frustreerde de Schotse ploeg, zodat Celtic niet in de bekende directe stijl kon komen. Het spel van Celtic stelde danig te leur". Volgens John Mackenzie, mede werker van de „Daily Express" zal deze wedstrijd niet lang in de herin nering blijven voortleven. „Helaas moet ik daaraan toevoegen dat dat de schuld van Celtic is. De Schotten waren slechts schaduwen van de spelers, die Leeds United in de halve finales uitschakelden". Hij beschreef Feijenoord als „goed, maar niet groots". 55 (ADVERTENTIE) w calorievrij zoet Goed zeg... lekker zoet zeg... natuurlijk Natrena! -j sans caforj&s cMotwvtfj met het oog op zijn gezondheid het gebruik van suiker moet vermijden"^ of beperken. Ove Kindvall, hier op het bordes van het Rotterdamse gemeente huis, die door het Italiaanse dag blad Corriera Delia Sera de grote uitblinker werd genoemd. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Kiaasesz, heeft Feijenoord een telegram gezonden met de volgende inhoud: „De cup in de Kuip, hartelijk geluk gewenst, CDK". Nog voor de DC-9 uit Milaan naar Nederland terugvliegend naar Schiphol uitweek ontvingen de Eu ropa Cup-winnaars boven Winters wijk via de gezagvoerder van het toestel radio-telefonisch de geluk wensen van de verkeersleiders op Schiphol. „Wij zijn er trots op deze formi dabele kampioensploeg bij haar te rugkeer boven Nederlandse bodem als eersten met het grandioze succes geluk te kunnen wensen", zo luidde de boodschap van het Nederlands verkeersleidersgilde. Minister M. A. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk heeft woensdagavond di rect na afloop van de Europa-Cup- finale het volgende telegram naar de Feijenoord-spelers in Milaan ge stuurd: „Een onverwoestbaar Feyen- oord voegde vandaag daad bij het woord. Stop. Grandioos. Stop. Profi ciat, minister Klompé". (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM „Het is in een woord geweldig wat Feijenoord heeft gepresteerd", zei Ajax-voorzit- ter Jaap van Praag bewonderend. „Dit is een grootse dag geworden niet alleen voor Feijenoord maar liet hele Nederlandse voethal. Door onze finaleplaats van het vorige jaar en het winnen van de cup van Feije noord nu is bewezen welk een ge weldige sprong vooruit het Neder lands voetbal de afgelopen paar jaar heeft gemaakt". Van Praag had overigens vlak voor de ontmoeting Ajax - DWS zorgen genoeg aan zijn hoofd om niet verder uit te wijden. De Ajax-praescs had namelijk de vorige week in een radioprogramma tegen Feijenoord-manager Guus Brox gezegd, dat hij op het vlieg veld zou zijn ais Feijenoord er in mocht slagen de cup te winnen, maar had zijn woorden niet waar kunnen maken. Dat zat hem dwars want Van Praag had zijn best gedaan. Maar- toen hij donderdagochtend tegen half twaalf met de auto Rotterdam naderde was het onmogelijk geweest om de afbuiging naar Zestienhoven te maken. „Ik ben van ellende maar doorgereden naar Rotterdam en heb daar het eerste circuit gerond. Maar ook terugrijdend zag ik geen kans om bij Zestienhoven te komen". Evenals zovelen had Van Praag vervolgens te laat vernomen, dat Feijenoord niet op Zestienhoven maar op schiphol was geland. Hij deed nu ijverige pogingen om te weten te komen of Feijenoord soms van plan was in de avonduren van deze voor de Rotterdammers zo ver moeiende Hemelvaartsdag nog een receptie te houden. „Want iedereen mag daar ontbreken behalve Ajax". Hij was al gelukkig dat hij woens dagavond feUcitatieteïetgrammen naar Milaan en Rotterdam had ge stuurd namens bestuur, trainers en spelers van Ajax. Intussen waren donderdagmorgen namens Ajax in de Maasstad ook bloemen afgegeven. Voor het eerste fluitsignaal van Ajax -DWS sprak Van Praag zijn bewondering nog maals in het openbaar via de geluids installatie uit, vroeg en kreeg een dertig seconden durend applaus van de 12.000 toeschouwers voor Feije noord. Trainer Rinus Michels zei verrast te zijn geweest door het uitstekende spel van Feijenoord. „Celtic werd op alle onderdelen gedegradeerd en dat wil wat zeggen". Ook hij sprak van een historische dag voor het Neder landse voetbal, dat nu volgend sei zoen met twee ploegen in de Euro pacup vertegenwoordigd zal zijn: Feijenoord als bekerhouder en Ajax als kampioen van Nederland. Want aan dat laatste wordt door niemand meer getwijfeld. Dat dubbele optreden van Nedei- land in de cupcompetitie van 1970- 1971 werd ook door Johan Cruyff genoemd. Hij zei genoten te hebben vain de wedstrijd. „Het was enorm mooi wat Feijenoord deed". Cruyif's ogen begonnen te schitteren. „Ik heb er eentje gezien, die verschrik kelijk goed was". Hij wachtte even en zei toen „Hasil". „Kij is tech nisch zeer begaafd en draaide ge weldig goed. Dat was oen lust om aan te zien". (ADVERTENTIE)

de Stem | 1970 | | pagina 25