WIE DE PRUIK PAST, ZET HEM OP Het snoeimes in de fiatneurose! de charmante koffiepot Top-tien Wonen Turken. Pers VIII JOSEPHINE g O X m -o X O m JOSEPHINE een open blad Holle Bolle Gijs__ SUSKE en WISKE DE STEM VAN VRtJDAG 8 MEI 1970 in CL LU CO "YJARIE ANTOINETTE be koorde er het Franse hof mee. De Engelse rechter draagt hem nog ten teken van waardig heid. Een bekende filmster ver momt zich ermee. We bedoelen hier de kunst matige haarbedekking van het hoofdDE PRUIK. Verwacht wordt, dat binnen twee tot drie jaar 75 procent van de Nederlandse vrouwen met een pruikje op het hoofd zal rondhuppelen. Vooral voor de vrouw met een representatief beroep, voor artiesten, maar ook gewoon voor de winkelende huismoeder kan de pruik een uitkomst betekenen. De meesten van ons kunnen zich niet meer de luxe veroorloven uren in de kapsalon door te brengen. De gehaaste Amerikaanse schijnt inmiddels reeds aan haar derde pruik toe te zijn. Tenminste dit bericht de Rotterdamse n.v. D. van Nooijen, een toonaangevend bedrijf op pruikengebied. In het Rotter damse Hilton maakte zij de „insi ders" uit de kapperswereld wat wijzer over het hoe en waarom van de pruik. Het kost immers nog steeds wat zelfoverwinning - ondanks de reeds sterk gereduceerde prijzen - om die kleine metamorfose te on dergaan. Vooral voor meisjes en vrouwen, die dun haar hebben dat moeilijk in model te krijgen is, zal een pruik of touffe welkom zijn. Het haar moet natuurlijk regelma tig tijd krijgen zich te herstellen, te ademen en het is duidelijk, dat 's zomers met de zon op de bol, zo'n pruik natuurlijk niet bepaald „op frissend" werkt. De huidige prêt- a-porter pruik, die meest op stretch-basis zijn vervaardigd, is eigenlijk een soort muts, een beetje aan de dure kant misschien, maar toch verleidelijk om te kopn. In de warenhuizen kun je in zo'n hele stapel pruiken grabbelen naar har telust. En daar schuilt nu eigenlijk het gevaar. Want: een pruik moet - als het goed is - aangepast wor den en vooral met grote zargv ui- Een a-symetrisch kapsel: het haar loopt aan de ene kant uit tot op schouderhoogte en reikt aan de andere zijde tot net over het oor. De twee „plukjes grijs" geven de pruik iets levendigs. Op de tekening de methode van inzetten (Prijs f 195, Het Franse zangeresje Mireille Matthieu heeft voor een nieuwe rage gezorgd: de Matthieu-coiffure, in pruikenzaken volop verkrijgbaar. In- zetmethode: zie tekening (Prijs f 125, digheid worden gekozen. Het is gebleken, dat de Neder landse vrouw heel nonchalant is bij de aanschaf van een pruik. De meesten zijn totaal niet op de hoogte van de kwaliteit der haar soort, van de gebruiksmogelijkhe den etc. Veel pruiken worden even overhaast gekocht als bijv. een blik doperwtjes. Daarom hier enkele tips over herkenbaarheid en behandeling. In grote lijnen gaat het om drie soor ten pruiken: die met Aziatisch haar, Europees haar en synthetisch haar. Vooropgesteld wordt: een kap persbehandeling van een pruik is duurder dan eenzelfde behandeling van het eigen haar. Aziatische haar is meestal blauw-zwart en onder gaat eerst een ontbleking. Het is dikker, harder en stugger dan Eu ropees haar. Dit laatste is overi gens maar in zeer beperkte hoe veelheid voorradig. Nadeel van Aziatisch haar is, dat bijvoorbeeld watergolf snel uitzakt. Het past ook meestal niet goed bij Europees haar, dat o.h.a. vrij dun is. Doordat Aziatisch haar weinig poreus is, veroorzaakt het gauw broei en daarmee irritatie. Tieners vinden deze haarsoort toch wel aantrek kelijk, omdat ze het „onopge maakt" kunnen dragen. Synthetische haar laat nog min der lucht door en is 's zomers geen pretje. Het zakt echter zelden uit, is minder bewerkelijk, maar mag niet te lang achtereen worden ge dragen. Voor een plotseling uitje ideaal. Een nadeel is nog steeds de wat onnatuurlijke glans. Europees haar past ons het best. Het heeft meer verzorging nodig, is luchtiger en dus prettiger draag baar. Verder zijn er handgeknoopte, machinaal en half maachinaal ver vaardigde pruiken. De eerste zijn de duurste. De laatste kunnen da mes met een gevoelige hoofdhuid veel hinder bezorgen. De gemiddelde prijs van een handgeknoopte pruik van Europees haar - nu praten we over kort haar - ligt om en nabij de 225,-. Pruikjes van vijf tientjes zijn dus wel een grappig alternatief, maar verwacht er niet te veel van. Let ook - bij aankoop van een pruik - op de nekpartij. Gaat het haar al direkt wippen, dan is het natuurlijk effect geheel zoek. „Aam- gevoegde" haarplukjes verhogen het effect van „echtheid". Een tip je is het volgende: een flinke pluk van een lok tegenkammen en naar achteren over de pruik heenslaan. Komen dikte van het haar en kleur goed overeen, dan vraagt zelfs de scherpste waarneemster zich af: „Heeft ze nou wèl of niet een pruik op". Besteed ook vooral aandacht aan de achterzijde van de pruik. Slordigheid verraadt vaak, dat er een pruik in het spel is. Overigens is het geen schande meer. Nee, je bent eigenlijk van de oude stempel als je er niet een hebt, maar willen we er allemaal niet zo natuurlijk mogelijk uiteen? ANNELIES VAN DEN TOL (ADVERTENTIE) Deze week in Eva: Een poging om een ektueel probleem binnen de perken te houden. Wordt het een jongen of een meisje? Een heel andere vraag, waarin Dr. Kater zich verdiept. In Eva-Praktisch o.a. vlieg er eens uit met hooguit 20 kilo, tast toe met uw eigen tosti-apparaat, nieuwe zomerpatronen en tips over pruiken en haarstukjes. Verder een reportage over Tunis na de watersnood, hoe staan wij tegenover „de eerste liefde" van zoon of dochter en vele andere boeiende onderwerpen. Overal te DE BOEKENTOP-TIEN van de maand maart ziet er als volgt uit 1. Dr. L. de Jong, Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog, dee] 3 mei 1940; 2. Jam Wolkers, Turks fruit; 3. Diverse be- lastimggidsen; 4. Erich vom Daniken, Waren de goden kosmonauten?; 5. Marten Toonder, Zoals mijm goede vader zei; 6. Godfried Bomams en Michel vam der Plas, lm de kou; 7. Dorothee Sölle, Politiek Avondge bed; 8. Toom Kortooms, Help! De dokter verzuipt9. Coretta King, Mijm leven met Martin Luther King; 10. Jacqueline Susain, De Liefdes- machine. Jend heeft de Spar jstische vers -'ees voor u A' het de zalm en 'akker Kiik maar. oensdag, vrijdag en CHARLES CURRAN, directeur- generaal van de British Broadcas ting Corporation (BBC), heeft in een toespraak tot 600 Amerikaan se directrices van radio en tv ge zegd, dat nieuwscensuur door de regering noodzakelijk en goed kan zijn. Hiermee onderstreepte hij een van de verschillen tussen de Ame rikaanse en Britse omroepcultuur. In ons land, zei Curran, zijn wij volkomen bereid om ex-pliciet te erkennen dat er situaties kunnen zijn, waarin de regering het recht moet hebben om de media te be teugelen. Ik kan niet geloven, zei Curran, dat in een noodtoestand, welke journalist ook bereid zou zijn om de belangen van zijn land ondergeschikt te maken aan de belangen van zijn verhaal en dit zou volledig toepassing van de eisen van het eerste amendement zou betekenen. Curran deelde op het eerste amendement van de Amerikaanse Bill of Rights welke de regering verbiedt de persvrijheid te beknot ten wat geacht wordt te betekenen dat de Amerikaanse regering geen nieuws mag censureren. De Britse regering daarentegen beperkt de berichtgeving over hangende straf zaken en kan krachtens de wet op officiële geheimen de publicatie of uitzending van nieuws verbieden. Wel is het zo, zei Curran, dat het voor onze regering niet moge lijk is met uitzondering van oor logstijd dat dit met de grootst mogelijke terughoudendheid gebeu ren. Hoewel het eerste amendement rechtskracht geeft aan een onbe perkt recht van vrije menings uiting en vrije pers, had betwijfel de Curran, of dit inderdaad de ware situatie is waarin alle jour nalisten te allen tijde werken, zelfs in de V.S.' Opmerkend dat de BBC beschul digd is van politiek vooroordeel, zei Curran: „Wat de BBC niet doet, is toegeven aan politieke druk. Het is goed dat iedereen in en buiten de BBC weet dat dit onze houding is. Wij zijn vrije mensen die uit eigen beweging naar de waarheid streven en die naar be3te vermo gen die waarheid vertellen en pre senteren. NEDERLAND is niet het enige land met een woningprobleem. In België is de toestand al niet veel beter- Bij onze zuiderburen da teert een derde deel van het wo ningbestand nog van vóór 1900. Geen badkamer of douche is er te vinden in 74 procent van de Belgi sche huizen en 86 procent heeft geen centrale verwarming. De Belgische minister omschreef de toestand als „uitrustingsonder ontwikkeld". DAGELIJKS komen op het cen traal station in Amsterdam tussen de 85 en de 100.000 reizigers. Alles bij elkaar worden op dit station el ke week enorme hoeveelheden spijs en drank aan de reizigers gebracht: 19.950 koppen koffie, 3000 flesjes li monade en 4.200 bier, 18.200 cro- quetten, 4.200 nassibailen, 1.680 sa lades, 3000 amandelbroodjes, 6.900 sauzijzebroodjes, 2.900 gevulde koe ken er 9 a 10.000 betagde broodjes. EEN GROEP Turkse gastarbeiders in de Deense plaats Slagelse, onge veer 70 kilometer ten westen van Kopenhagen, is in staking gegaan, omdat de Deense televisie een ver keerde vertaling heeft gegeven in een film met Sophia Loren. Het is de oorlogsfilm met de Italiaanse titel „La Ciociara" (de boerin), waarin een weduwe, gespeeld door Sophia Loren, en haar 13-jarige dochter door soldaten worden ver kracht. Volgens de Deense onderti teling waren het Turkse soldaten. „Wij gaan niet weer aan het werk, voordat deze fout is hersteld", zei Arik Ilhan Koeksal uit naam van zijn mede-arbeiders. De Turkse ambassadeur in Ko penhagen zei vrijdag dat er een fout gemaakt moet zijn, omdat er geen Turkse militairen hebben deelgenomen aan de geallieerde in vasie in Italië tijdens de tweede wereldoorlog. De hoordredacteur van de Deense staatstelevisie denkt er anders over. „Wij hebben geen vertaalfout gemaakt. De twee vrouwen in de film spreken over de verkrachters als Turken en wij kunnen de dialoog onmogelijk ver anderen. Bovendien is dit een ver zonnen verhaal en geen documen taire, zodat wij er geen historische maatstaven op hebben toegepast". (ADVERTENTIE)

de Stem | 1970 | | pagina 11